POLITIE PROGRAMMA Minister Hoogervorst bezoeid Van Weei-Betiiesdazieiienituis Politie roept op Uitbreiding gemeentehuis Oostflakkee officieel van start De arrogantie van een overtuiging 0900-8844 Bewindsman streeft naar betere bereikbaarheid kleine ziekenhuizen OPEL Nieuws 39S2 f^ e DöRROSTRUmK makelaardij Bijeenkomst CVA-vereniging Ko Slis-Orgers in Flakkeecialiteiten ■(/Minnaard Melissantse kleuters naar de Mekkerstee chr. streekblad op gereformeerde grondslai voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Hervormingsherdenking in St. Janskerk te Gouda Verkeerscontrole actief in beeld en geluid Vogelbeurs Dirksland OBILITEITSCENTRUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Monumentendag Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 1 4"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Voorlichtingsbijeenkomst Alzheimer Nederland Bingomiddag ANBO Vrijdag 12 september 2003 76e jaargang nr. 7238 Vorige week zaterdag nam dr. C.S.L Janse afscheid als lioofdredacteur van liet Reformatorisch Dagblad Hij kreeg een afscheidsbundel mee. Eén van de schrijvers in die bundel is de godsdienstsocioloog professor Dr G. Dekker In die bijdrage schetst hij drie ontwikkelingen die de samenleving grondig hebben beïnvloed. Ze zijn het waard om hier door te geven, omdat ze onder meer duidelijk maken waarom het zo moeilijk is om vandaag de dag christelijke politiek te bedrijven. Allereerst noemt hij het proces van de democratise ring. Het is het streven om "iedereen die tot nu toe machteloos stond tegenover een bepaalde elite, een aandeel in de controle over zijn eigen leven te geven. Het proces leidt tot een aantasting van elke in de tra ditie of de Goddelijke orde gefundeerde rangorde In het leven en de samenleving, alsmede tot een streven naar gelijkheid tussen mensen. Dit laatste impliceert ook een streven naar gelijkheid tussen mannen en vrouwen.Wat het laatste betreft, lees daarachter: In de politiek, maar ook in de kerk(elijke) ambten. Het tweede proces Is dat van de individualisering, een "proces waarbij mensen losraken en zich losmaken van de traditionele verbanden, zoals de familie, de lokale gemeenschap en de kerk en in toenemende mate zelf willen (keuzevrijheid) en/of moeten (keuze- dwangj bepalen hoe zij hun leven vormgeven. Dit pro ces gaat gepaard met een zeker anti-institutionaiis- me: er ontstaat een zeer kritische sceptische houding tegenover instellingen die opvattingen en gedragin gen hebben geïnstitutionaliseerd en die opvattingen en gedragingen aan anderen voorschrijven of opleg- gen. In het verlengde hien/an kan over gezagsverlies worden gesproken. Het derde proces van subjectivering is een "proces waarin de subjectieve enaring, de beleving van de mensen belangrijker wordt dan hetgeen zogena'amd objectief vaststaat, dan het voorgegevene en het voorgeschrevene. Het gaat hier om een verandering van de bewustzijnsvorm van mensen, waardoor zij anders met waarden en normen omgaan. De laatste zijn gegevenheden, waarmee zij in voortdurende reflectie bezig zijn en die voor hen pas waarheden worden indien zij corresponderen met hun ervaring, met hun beleving. In het verlengde van dit proces ligt het gegeven dat het gevoelsleven, het emotionele belangrijker wordt dan het verstandelijke, het ratione le." "Deze processen hebben als gemeenschappelijke strekking dat het de mensen zélf zijn die bepalen wat waardevol is en hoe zij hun leven vi/illen inrichten. Anders gezegd: dat men geen raad weet met een objectief geldende, vaststaande ordening van het (samenjieven, onverschillig of een dergelijke ordening afkomstig is van de natuur, van God of van een bepaalde elite. Een analyse om op ons in te laten werken. Om eens na te denken hoe een lezer van Eilanden Nieuws daar tegenoverstaat, kerkelijk en onkerkelijk. Wie weet er nog raad met een objectief geldende, vaststaande ordening van het (samen)leven, onverschillig of een dergelijke ordening afkomstig is van de natuur, van God of van een bepaalde elite We lichten er een zaak uit: of een dergelijke ordening afkomstig is van God. De mensen zélf moeten bepalen wat waardevol is en hoe zij hun leven willen inrichten. Wat het laatste betreft, we belijden toch dat Hij het is die ons het leven schenkt. Leven is dus waardevol. Niet wij mensen hebben het in eigen hand, maar Hij heeft het in Zijn hand. Het begin, maar ook het einde. Dat kwam tot uiting in een debatje, ergens in een Raadsvergadering. Er was een initiatief om te komen tot een Hospice. Dat liep spaak op de eis van een aan tal organisaties en kerken dat er geen plaats zou zijn voor euthanasie. Een vertegenwoordiger van de CU - daarbij gesteund door die van de SGP - stelde nog eens dat wat hem bete ft zo'n instelling er kon komen, maar dan onder voorwaarde dat er geen euthanasie mogelijk zou zijn. En toen kwam het verwijt: dat is arrogantie van de christelijke partijen. Dat woord arrogantie werd welis waar ingeslikt, maar de strekking is duidelijk. Je mag je opvattingen hebben - dat is dan genoteerd - maar je mag ze niet opleggen aan anderen. Hier botsten overtuigingen. Hier klonk het verwijt van anvgantie van de macht in door. Alsof het daarover ging. Politiek is het in de samenleving brengen van een overtuiging. Wie de drie processen nog eens her leest heeft stof tot overdenken. Hoe staan we er zelf voor en hoe brengen wij een Bij bels waarden- en normenpatroon (weer) in de maat schappelijke discussie, terwijl de uitgangspunten steeds verder uit elkaar komen te liggen? Een ont dekkend stukje tekst, die opsomming van professor Dekker. De Vereniging Protestants Nederland afd. Gouda e.o. belegt op vrijdag 31 oktober a.s. in de St. Janskerk te Gouda een samenkomst ter herdenking van de Kerkhervorming. Sprekers tijdens deze herdenking zullen zijn; ds. P. den Butter, predikant van de Christe lijk Gereformeerde Kerk te Middelhamis over 'Verbrand, maar herschreven', en ds. W. Harinck, predikant van de Gereformeer de Gemeente te Woerden over 'Godsbeeld in bijbels licht'. De declamatie wordt gehouden door mevrouw Mariëte de Wit uit Waddinxveen. Muzikale medewerking onder leiding van Bram Waleboer door het Hervormd Gemengd koor 'De Lofzang' uit Gouda en het Ned. Herv. Singelkoor uit Ridderkerk. Organist: Marco den Toom. Aanvang 20.00 uur; deuren open 19.30 uur. Toegang vrij. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OOLTGENSPLAAT - Dinsdagmorgen hield politiepersoneel van het district 'De Eilanden' op de Rijksweg N59 een controle op het overschrijden van de doorgetrokken streep. Tussen vier uur en kwart voor zes werden in totaal acht automobiUsten bekeurd voor het overschrijden van de streep. Zaterdagmorgen 16 augustus jl. omstreeks vier uur vond op de N57 tussen Goedereede en Ouddorp een verkeersongeval plaats waarbij vijf auto's waren betrokken. Bij het ongeval kwamen een 40-jarige man uit Hoogvliet en een 20-jarige man uit Spijke- nisse om het leven en raakten tevens vijf per sonen gewond. Het 40-jarige slachtoffer kwam door nog onbekende oorzaak met zijn bestelbusje op de weghelft van het tegemoetkomende ver keer terecht en botste frontaal op een tegen ligger. De politie van het district De Eilan den is op zoek naar getuigen of anderen die informatie kunnen geven over de aanrijding. Zij worden verzocht contact op te nemen met het Wijkteam Goeree-Overflakkee, via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief). ^Jg^ 2 beëdigde/gecertificeerde FrT makelaars/taxateurs SKfr-.V". Kees Dórr-kantoor Ouddorp-684545 NVM Irene Struijk - kantoor Middelharnis - 470272 COMBI OUDWIV-WtMiMi UM. (0117) Ultllfn U37H Morgen, zaterdag 13 september, houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging (EFVV) weer een Vogelbeurs. De beurs wordt gehouden in het EHBO-gebouw achter de brandweerkazerne in Dirks land. Er is een'handelaar aanwezig. De aanvang van de beurs is 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Koffie en andere versnaperingen zijn aanwezig. De Nederlandse CV A-vereniging 'Samen Verder' regio ZH, afdeling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 20 september van 14.00 tot 16.00 uur in Verpleeghuis 'Groot- enhoek', Hellevoetse Achterweg 4 te Helle- voetsluis een reguliere bijeerikomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is 'Omgaan met emoties'. Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebró Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving moeten leren omgaan. De Nederlandse CV A-vereniging 'Samen Verder', regio ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen, hr. A.H. Hutink, tel. 0187 - 48 43 81 of mw. D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187 - 48 38 99. EIKSMÉL Zaterdag 13 september om 09.00 uur, is een inwoonster van Oude-Tonge te gast bij Jan Lodder in het prograiruna 'Flakkeeci^tei- ten' op Radio Flakkee. Het is de 70-jarige Ko- Slis-Orgers. Zij werd geboren in Goede reede. Ze verhuisde naar Dirksland en van daar naar Oude-Tonge. In 'Flakkeeciaütei- ten' vertelt zij haar levensverhaal, o.a. over haar gezin en over haar vrijwilligerswerk op een school met moeilijk opvoedbare kinde ren. Maar ook over haar reis naar Alaska, waar ze vlakbij de in het wild levende beren was en zag hoe de zalmvangst plaats vond. Dinsdag om 18.00 uur wordt het programma herhaald. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaaiVlaxalcur. lid NVM OI87-476.'i.')5 Goedereede: 10.00 uur: Springen van het Spui 10.30-11.30 uur: Lezing/expositie over het archief Goedereede- door de heer A. J. Kastelein in de Raadszaal 10.00-12.00 uur: Orgel en beiaardspel 11.00-12.00 uur; Stadswandeling 12.00 uur: Klokken luiden met de hand in de toren; aansluitend onthulling van de Kroonluchter 12.15-16.30 uur: Orgel en beiaardspel 14.00-16.(X) uur: Ringsteken met boerenaan- spanningen 16.00-17.00 uur: Torenconcert door 'Cap- rio-kwartet'. De ,gehele dag is de. toren geopend met excursies. Ook is de Nederlandse Hervorm de Kerk te bezichtigen met rondleiding om 10.30 en 11.30 uur. Bij de kerk zijn ook marktkramen opgesteld. Molen 'de Wind- vang' is ook de gehele dag geopend. Ouddorp: VVV kantoor in het Blaeuwe Huus is de gehele dag geopend evenals het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis. Ook draaien de molens 'de Zwaan' en 'de Hoop'. Bij het RTM-museum is er om 12.30 uur een dieselrit en tussen 13.00 en 16.00 uur een halfuursdienst (stoom samen met diesel). De gehele dag is er een tentoonstelling met modellen van RTM-stationsgebouwen en Klederdracht met de Stichting Eeuwkant. Van 10.00 tot 16.00 uur is 'De Schans' opengesteld voor het publiek. Een medewer ker van het Zuid-Hollands Landschap is aanwezig om vragen te beantwoorden. Stellendam: Molen 'Korenlust' is evenals Expo Haring vliet geopend. MAKELAARDU Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0.187)482606 Op dinsdag 2 september zijn de kleuters van o.b.s. 'Roxenisse' te Melissant naar 'de Mek kerstee' geweest in Ouddorp. De kleuters zijn op school bezig met het thema 'de boerderij'. In 'de Mekkerstee' mochten ze bij het kaas- maken kijken en natuurlijk ook nog een stuk je geitenkaas proeven. De kinderen hebben alle dieren bekeken d.m.v. een speurtocht met hele leuke en leerzame opdrachten. Zo moes ten ze een pak stro wegen en namurlijk ook de geiten aaien en bekijken. De kleuters heb ben ervan genoten en het bezoek als heel leuk ervaren! DIRKSLAND - Dinsdag 16 september. 19.30 uur, ds. A.B. van der Heiden. MELISSANT - Dinsdag 16 september. 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder. REGISTERACCOUNTANTS DIRKSLAND - Als één van de eerste werkbezoeken als minister van Volks gezondheid, Welzijn en Sport heeft de heer Hoogervorst afgelopen maan dagmiddag het Van Weel-Bethesda- ziekenhuis in Dirksland bezocht. Het bezoek had het karakter van een besloten bijeenkomst, een soort ken nismakingsbezoek met de wereld van kleine ziekenhuizen. Naast besprekin gen achter gesloten deuren stond een rondleiding door het ziekenhuis op het programma, met bezoeken aan de gynaecologie, kindergeneeskunde, spoedeisende hulp en de schakelunit. Extrageld Met name wil de minister de bereikbaarheid van kleine(re) ziekenhuizen in het land c.q. op het platteland verbeteren, in welk kader hij ook de ambulancevoorziening wil mee nemen door bijvoorbeeld in kaart te brengen waar in de ambulanceverzorgingsgebieden 'witte vlekken' bestaan. In dat verband én in aanloop naar de a.s. begroting zei minister Hoogervorst maandagmiddag in Dirksland - uiteraard nog zonder bedragen te noemen - "extra geld te hebben omgebogen en gere serveerd". Hij heeft hierover een nota naar de Kamer gestuurd en verwacht eind deze maand met meer concrete gegevens naar buiten te kunnen treden. Om zich persoonlijk te verdiepen in de posi tie van kleine zieicenhuizen wilde Hooger vorst hier zelf een bezoek aan brengen. Dat hij daarbij voor Dirksland koos, had in belangrijke mate te maken met het feit dat "Dirksland lekker in de buurt ligt, zodat een bezoekje vanuit Den Haag makkelijker inpasbaar was", zo gaf hij aan. Verrast Wetend dat de klfeine(re) ziekenhuizen de laatste jaren nogal onder druk hebben gestaan, was de bewindsman erover verrast dat het Dirkslandse ziekenhuis er zo goed in slaagt om aan de productie te komen die een ziekenhuis minimaal moet behalen om voort te kunnen bestaan en te kunnen concurreren. Daarin zei hij "hele positieve ontwikkelin gen" te hebben opgemerkt, zoals de flinke investeringen die het Van Weel heeft gedaan - ook in medische speciaUsten, waarbij er zelfs uit het buitenland werden aangetroWcen om in speciaUstennood te voorzien. Hooger vorst noemde deze aanpak "creatief' en voor andere ziekenhuizen wellicht het navolgen waard. Wat hem in positieve zin ook opviel, was de Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen fnfomnat'e Opel Linkz en vonzelfsprttkendol onze oc«isiDRS ind foio Ter gelegenheid van Wereld Alzheimer Dag op 21 september, organiseert de afdeling Goeree-Overflakkee en de Hoekse Waard een voorlichtingsbijeenkomst. In Nederland hebben naar schatting 250.000 mensen één of andere vorm van dementie. Daarom hoopt de afdeling veel belangstellenden te ontmoe ten op hun voorlichtingsavond. De bijeenkomst wordt gehouden in 'De Goede Ree', Prinsessenlaan 51 in Sonmiels- dijk. De aanvang is 19.45 uur en de avond duurt tot 19.30 uur. De opening wordt verricht door de voorzitter van de afdeling, ds. J. WUIemsen; mevrouw P. Boers-Zeilstra geeft informatie over Alz heimer Nederland; Ook wordt de videofilm 'Nooit meer gewoon' vertoond; en er is ook gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is voor iedereen gratis toe gankelijk. Voor informatie kunt u bellen met telefoonnummer: 0187-483702 of 0187- 485344. De ANBO-afdeling M W Flakkee, organiseert op woensdag 17 september een bingomiddag. De aanvang is 13.30 uur. De middag wordt gehouden in Sport hal de Staver te Middelhamis. Een ieder is van harte welkom. efficiënte gebruikmaking van de EHBO- post in het Van Weel. Die is in die zin 'gesloten' dat daar niet vrij binnengewan deld kan worden door iedereen die een wondje heeft of een pleister nodig heeft, maar uitsluitend toegankelijk is na doorver wijzing. "Deze formule leidt niet tot proble men, terwijl je er een onheus gebruik van de EHBO mee voorkomt", constateerde de bewindsman. Best doen Verder zijn nog een aantal 'bijzaken' besproken, waarvan de minister - zonder daarbij in details te willen treden - zei "nog eens naar te moeten kijken", zoals het direct zaken doen door het ziekenhuis met andere zorginstellingen of de beheersbaarheid van de aanpak van de ziekenhuisbacterie. Van uitgebreide regelgeving 'van bovenaf zei de minister - zoals voor de gehele gezond heidszorg geldt - ook voor (kleine) zieken huizen liever meer zelfsturing te willen zien, maar dat is niet in korte tijd te realiseren. Wel stelde hij duidelijk dat zorginstellingen een eigen verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van het al of niet succesvol zijn in hun zorgaanbod en dat de instellingen niet alleen naar 'Den Haag' moeten kijken als het niet helemaal naar wens gaat. Van zijn kant echter liet hij in ieder geval weten in de begroting zijn best te zullen doen voor financiële versterking van met name de allerkleinste ziekenhuizen en een betere bereikbaarheid daarvan én hiervan een positief resultaat te verwachten! Na ruim een jaar voorbereiden is in Oude Tonge een begin gemaakt met de uitbreiding van het gemeentehuis van Oostflakkee. Daarvoor werd afgelopen dinsdagmiddag door mid del van een officiële handeling het startsein gegeven toen burgemeester Van Pelt, samen met twee inwoners van Oude Tonge, met een dragline de 'eerste schoppen grond' verzette naast de entree van het gemeentehuis. Na de verkoop van het oude raadhuis te Ooltgensplaat had de gemeente Oostflakkee geen raad- en trouwzaal meer en ontstond er dringend behoefte om daarin te voorzien. En omdat ook voor de huisvesting van de gemeenschappelijke bibhotheek in Oude Tonge een oplossing werd gezocht, besloot men om ook die vUeg maar met dezelfde klap te vangen. Volgens de bouwplarmen - een cirkelvormige uitbreiding die tegen de bestaande huisvesting wordt gebouwd - komt de raad- en trouwzaal op de bovenver dieping. Ook komen daar de werkkamers voor de burgemeester, de wethouders, de raadsgriffier, de gemeentesecretaris en de adjunct-secretaris. De benedenverdieping van de cirkelvormige uitbreiding komt geheel ten nutte van de gemeenschappelijke bibliotheek, terwijl aan de noordoostzijde van het kantoor een uitbreiding wordt gepleegd ten behoeve de ambtelijke organi satie. Verder wordt de entree in de nieuwe situatie volledig gewijzigd. Daarom moet er een tij- deüjke ingang worden gemaakt, die aan de rechter zijkant van de huidige ingang komt. En om te voorkomen dat omwonenden par keeroverlast zullen ondervinden nu de par keerruimte bij het gemeentehuis niet kan worden gebruikt, zijn bij de bestaande par keerplaatsen aan de Eisenhowerlaan tijdelijk 30 nieuwe parkeerplaatsen aangelegd. Binnen de eerstkomende veertien dagen zal met het heiwerk worden begonnen. Met het oog daarop zei burgemeester Van Pelt dins dagmiddag tegen de aanwezige omwonen den te hopen dat de overlast daarvan "enigs zins te verdragen" zal zijn. "Ik zal aan u den ken, als ik zelf in Italië zit. Maar vóórdat hij daar heen gaat, moest hij eerst nog het officiële startschot geven voor de werkzaamheden. Dat deed hij samen met de oudste omwonende rond het gemeente huis, de 78-jarige mevrouw De Korte, en het jongste lid van de bibhotheek, de driejarige Alicia Troost. Om de beurt mochten ze met de dragline een paar scheppen grond wegT leggen. Eerst mevrouw De Korte, die het eigenlijk best wel spannend vond, maar het onder begeleiding van de kraanmachinist best voor elkaar kreeg. En toen Ahcia, gezel- hg op schoot bij de burgervader aan het stuur van de graafmachine. Als beloning kreeg Alicia een mooi boek over 'Floddertje', van Annie M.G. Schmidt. En mevrouw De Korte ging met een pracht- boeket naar huis. "As 't klaer is, mag ik dan weer komme?" wilde zij eerst nog weten. En dat werd afgesproken. Volgens planning zal dat echter nog een maand of negen duren, waaruit volgt dat de ingebruikname van de uitbreiding mét een nieuw aan te leggen tuin én een nieuwe parkeerplaats volgend jaar april/mei te verwachten is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1