Oud-inwonerGoedereede-Havenhoofd beheert jongenshuis in Mozambique Spoorzoeke Project 'Goeree-Overflakkee gaat digitaal' zeer succesvol Kees en Sarah Tanis staan aan het hoofd van groot gezin EIIIUNDBI-IIIEUWS Voorlichtingsavond Wat weet u over EHBO? Een dagje hooien in 'De Kwade Hoek' Christelijke Kinderboekenmaand in Ouddorp: Arm land VRIJDAG 5 SEPTEMBER 20^. Het is de laatste jaren alom bekend dat visserszonen niet automatisch meer het beroep van hun vader kie zen. Dit bleek ook voor Kees Tanis van Goedereede-Havenhoofd het geval. Zijn keuze viel eind tachtiger jaren in een heel andere richting. Kees koos voor de Kunstacademie in Den Haag. In die jaren leerde Kees zijn huidige vrouw Sarah kennen, zij is afkomstig uit Engeland. Het geloof in God leerde hen dat ze er juist ook voor de ander moesten zijn. Daarom zijn ze in Den Haag begonnen om zich actief in te zetten voor het vluchtelingenwerk. Verder was Kees "open voor wat God voor doel met mijn leven zou hebben". Bij het zien van een tv-programma over de nood in Afrika, wis ten ze dat hun weg naar dat werelddeel zou gaan. Tijdens een bezoek van het schip, de Anas- tasis, aan ons land, waar Kees en Sarah een kijkje aan boord namen zagen ze "dit als op hun weg geplaatst". De Anastasis is een schip dat ingezet wordt bij hulpverlening aan de allerarmste landen in de wereld. Er wordt zowel medische als geestelijke hulp verleend, door de bemanning van dit schip die geheel uit vrijwilligers bestaat. Er bleek op het schip een mogelijkheid te bestaan om een zogenaamde 'Discipel Trainingschap School' te volgen. Op die school werden Bijbelstudies gegeven en lessen als voorbe reiding op het hulpverleningswerk. Kees en Sarah wisten dat dit de weg was die God met hen wilde gaan. Maar er bleek nog wel een financieel probleem te zijn: de opleiding en het verblijf aan boord kostte ongeveer zevenduizend gulden per persoon en dit bedrag hadden zij niet voorhanden. Enkele dagen daarna kregen zij allebei dit bedrag terug van de Nederlandse overheid en kon het verblijf op het schip bekostigd worden. Zij zagen dit beiden als een duidelijke aan wijzing van de Heere, dat hun weg in de richting van het hulpverlenings- en evange lisatiewerk zou liggen. Mozambique Via verschillende omwegen kwamen zij in Mozambique terecht. Dit was direct na de verschrikkelijke burgerooriog in het begin van de negentiger jaren, die veel inwoners van het land van het leven beroofden. Door de gruwelijkheden, die een dergelijke oorlog op het Afrikaanse contingent doorgaans ken merkt, werd het echtpaar bewogen door het feit dat veel kinderen ronddoolden in het land, zonder ouders of verdere famiUe. Ze kwamen in 1994 terecht op een soort zen- dingspost, die bestond uit een jongens- en meisjeshuis, waar de weeskinderen werden opgevangen. Op de post was ook een primi- Kees en Sarah hopen op vrijdagavond 26 september een voorlichtingsavond te geven over hun werk voor belangstellen den. Deze avond zal worden gehouden in het pand van de Firma Goemaat aan de Pro- vincialeweg 14 te Goedereede. Graag zouden zij veel mensen ontmoeten, om hun ervaringen te delen. De avond vangt aan om 19.30 uur. In verband met de organisatie graag even van te voren een telefoontje, voor hen die de avond bij wil len wonen. Ook voor verdere informatie - bijvoorbeeld toezending van de nieuws brief - kan men contact opnemen met de familie Goemaat, telefoon: 0187 493646 of de familie Tanis, telefoon: 0187 491952. tieve kliniek en een school. Hier werken christenen vanuit verschillende achtergron den. "Er zijn verschillende achtergronden, maar een ieder heeft wel dezelfde belijdenis, waarin Christus als zaligmaker beleden wordt", aldus de familie Tanis. Er bleek behoefte aan een beheerderechtpaar voor het jongenshuis. Vanaf die tijd hebben Kees en Sarah, zich voornamelijk bezigge houden met het verzorgen en begeleiden van de jongens. Momenteel zijn zij 'ouders' van tweeënvijftig jongens, waarvan de leeftijd varieert van zeven tot vierentwintig jaar. Strenge discipline Het gezin Tanis, waaronder hun twee kinde ren Samuël-Ruben en Farai, zit dus met tweeënvijftig jongens aan de 'eetkamerta- fel'. Sarïih legt uit dat dit een hele organisa tie is. Ze hebben voordeel gehad van de gewoonte dat de moeders op 't hoad' ook hun zonen leren koken, met het oog op het verblijf op een visserschip. Deze gewoonte dat een man kookt, blijkt in Mozambique nog al eens verbaasde reacties op te roepen, om dat daar de vrouwen doorgaans koken. Maar in het jongenshuis komen de kookkun sten van Kees goed van pas. "Gelukkig hel pen alle kinderen mee en tonen de oudste jongens dat ze al een groot verantwoorde lijkheidsgevoel voor de anderen hebben", aldus Sarah. In het jongenshuis blijkt een grote discipline en regelmaat te heersen. Volgens het echt paar is dit wel nodig om alles gestroomlijnd te laten lopen, 's Ochtends om half zes wordt iedereen verwacht bij de Bijbelstudie, waar na om zeven uur gezamenlijk gegeten wordt. Vervolgens gaat de ene groep naar de 'och- tendschool', de thuisblijvers hebben dan gelegenheid voor huiswerk en huishoudelij ke karweitjes, 's Middags zijn de rollen De familie Tanis: Sarah met zoon Samuël-Ruben en Kees met dochter en Farai in de tuin bij familie in Goedereede. omgedraaid en wordt door de andere groep de 'middagschool' bezocht. Aan het eind van de middag is er dan tijd voor sport of spel en de maaltijd. De kleintjes vertrekken rond de klok van zeven naar de slaapzalen en om ongeveer negen uur is alles stil in het huis. Het werk van de fainilie is niet alléén gericht op het draaiende houden van het jon genshuis. De familie Tanis vormt samen met de jongens één groot gezin, waarin ook lief en leed met elkaar gedeeld worden. Zo is er ook van de oudere jongens grote belangstel ling voor de allerkleinsten in het jongens huis. De zaterdag en de zondag worden benut voor evangelisatiewerk in de gevangenis, in de nabijheid. Samen met de oudste jongens gaan ze op pad om het evangelie ook in de gevangenis te brengen. Daarnaast wordt in de gevangenis ook voedsel uitgedeeld. De toestanden in de gevangenissen in Mozam bique zijn onvoorstelbaar. "In de ruimte van een ruime woonkamer verblijven ongeveer honderdvijftig gevangen. Ze kunnen niet meer dan gehurkt zitten en hebben weinig beweging", aldus Kees. Het komt regelmatig voor dat als er in de gevangenis een besmet telijke ziekte uitbreekt, de familie Tanis gevraagd wordt om de ernstige gevallen mee te nemen. De gedachte hierachter is dat men beter in het jongenshuis kan sterven dan in de staatsgevangenis. Veelal knapt de gevan gene weer op, al zijn ze wel vergroeid van wege het lange tijd gehurkt zitten in de gevangenis! Het is opvallend dat een weer gezonde gevangene niet meer terug hoeft naar de gevangenis. Kees legt uit dat deze gevangenen, maar kleine overtredingen heb ben begaan, meestal is dit het stelen van voedsel. Het rechtssysteem in Mozambique is nog niet zodanig hersteld, dat de gevange nen ook daadwerkelijk voor hun rechters komen. Er blijkt volgens Tanis voor dit werk een dringende behoefte te zijn aan Portugese Bijbels, die bij hun werk dan uitgedeeld kun nen worden. Het Portugees is de voertaal in Mozambique omdat het een voormalige kolonie van Por tugal is. Het land heeft veel te lijden gehad onder de burgeroorlog in het begin van de negentiger jaren. Nadat het land zich vrijge vochten heeft van het communisme, bleek dat er vrijwel geen infrastructuur was over gebleven. Ook het ontbreken van een goed elektriciteitsnet en een slechte watervoorzie ning, maakt het werken in dat land tot een moeilijke onderneming. Het land behoort nu tot één van de armste landen van de wereld. Toch gaat het met land de goede richting uit. De huidige president is niet afkomstig uit het leger en hij probeert alles te doen om de omstandigheden in zijn land te verbeteren. Hierbij is wel veel hulp vanuit het buitenland nodig. Toen de familie Tanis het beheer over het jongenshuis kreeg, bleken veel van de jon gens hun ouders te hebben verloren bij de bloedige burgeroorlog. Nu blijkt dat er weer een 'nieuwe golf wezen in aantocht is. De aids-epidemie in Afrika vergt ook veel slachtoffers in Mozambique. Er komen dan nu ook jongens die hun ouders aan die ziek te hebben verloren en zonder andere familie in het leven staan. In het jongenshuis probe ren Kees en Sarah de jongens ook in staat te stellen om een goede opleiding te laten vol gen op privé-scholen. Kees en Sarah Uchten toe dat het enerveren de werk in 'de bush', toch ook een zekere saaiheid heeft. Het gezin is verstoken van bijna alle communicatiemiddelen, die in het westen gemeengoed zijn. Om toch wat afwisseling in hun bestaan te brengen is Kees enkele jaren geleden begonnen met het aanleggen van een tuin. Dit is heel goed mogelijk omdat het klimaat in Mozambique zich hier goed voor leent en zé wonen in een vruchtbare streek. Wel bleek dit idee onbe grip op te leveren bij de inheemse bevolking "want wie gaat er nu voor zijn plezier bloe men kweken?". Het resultaat is wel dat er nu bij het jongenshuis een heuse 'tropische tuin' is ontstaan, waar verschillende orchi deeën bloeien! Het blijkt een vruchtbaar land te zijn. AI heeft de vorig jaar uitgeble ven 'regentijd' weer een vermeerdering van Weet U wat de doen bij ongevallen? Weet U wat te doen bij brandwonden? Kunt U reanimeren? Zeventig procent van de onge vallen gebeiu-en in en rond het huis. De nieuwe E.H.B.O.-cursus start medio okto ber. Opgave bij: mevr. K. Klein, tel: 486174, of bij mevr. T Blok, tel: 485108. Vereniging Natuurmonumenten is op zoek naar mensen, die het leuk vinden om een dag actief in de natuur bezig te zijn. Het gaat om hooiwerkzaamheden in natuurgebied 'De Kwade Hoek' op Goeree. De buiikervallei in Kwade Hoek is een zeer bloemrijke vallei, waar steeds meer orchideeën groeien en waar sinds vorig jaar de pamassia weer bloeit, na een afwezigheid van twaalf jaar. Om te zorgen dat de vallei niet dichtgroeit met riet en duindooms wordt er een ver- schraüngsbeheer gevoerd. Dit betekent dat er één keer per jaar gemaaid wordt, waarna het maalsel wordt afgevoerd. Het maaiwerk wordt door Natuurmonumenten gedaan en op de werkdag wordt het hooi bij elkaar geharkt en afgevoerd. Ook wordt er nog wat gehooid langs de wandelpaden. Voor koffie en thee wordt gezorgd. Een precieze datum is nog niet bekend, maar het betreft in eerste instantie één werkdag medio september. Een ieder die geïnteresseerd is kan zich aan melden bij boswachter Jan de Roon. Deze geeft dan verdere informatie. Aanmelden kan via email: j .deroon@natuurmonumenten.nl of telefonisch: 06-54295286. de armoe onder de bevolking tot gevolg gehad. Zoals al geschetst blijkt het beheren van het jongenshuis een bezigheid die veel energie vergt. Toch hoopt het echtpaar dit werk nog vele jaren te kunnen doen. "We weten dat het niet het plan van God is dat de aan ons toevertrouwde kinderen verloren gaan en daarom stellen wij ons graag in Zijn dienst". Financiën Het blijkt dat Kees en Sarah alles - ook het onderwijs - uit eigen middelen betalen, omdat ze niet werken namens een zendings- of ontwikkelingsorganisatie. De financiën voor hun werk bestaan voornamelijk uit gif ten die particuliere sponsors leveren. Via de gemeente in Den Haag, waar ze bij behoren, de Engelse Kerk, hebben ze een soort thuis frontcommissie. Via deze conmiissie krijgen ze een deel van hun benodigde geld binnen. Ook hebben ze via hun familie in Engeland en Nederland contacten, die in hun financië le behoeften voorzien. Met familieleden en kennissen in Goedereede worden ook (finan ciële) contacten gehouden. Doordat ze altijd nog de financiële eindjes aan elkaar hebben kurmen knopen zijn ze temeer verzekerd dat God hun werk zegent. Toch is het de bedoe ling dat er in de komende tijd een stichting wordt opgericht, waardoor hun werk meer gestructureerd zal worden. Ook is er dan een vaste basis, waar op teruggevallen kan wor den, als op een of andere wijze het werk niet meer voorgezet kan worden. Want het werk van Kees en Sarah blijkt wel sterk afhanke lijk van hen te zijn. Voor deze tien weken, die ze doorbrengen in Nederland, is er iemand uit Zuid-Afrika gekomen om die tijd de leiding van het jongenshuis over te nemen. Wel verzekeren Kees en Sarah dat de oudste jongens ook een belangrijke rol vervullen in de leiding van het jongenshuis. Uit hun verhaal bUjkt dat ze een rotsvast ver trouwen hebben in de leiding van God in hun leven en in dat van de aan hen toevertrouw de jongens. En vanuit dat vertrouwen gaan ze volgende maand weer terug naar 'hun gezin' in Mozambique. Ouddorp- Van 20 september tot en met 30 oktober 2003 is het de Christelijke Kinderboekenmaand. Thema van dit jaar is 'Spoorzoeken'. Tijdens deze actiemaand zetten honderden boekhan dels, bibliotheken en scholen christelij ke kinderboeken in de schijnwerpers. Ook Boekhandel Akershoek uit Oud dorp doet mee aan de Christelijke Kin derboekenmaand 2003. Ter gelegenheid van de actiemaand zet de winkel een breed scala aan actiematerialen rondom het thema 'Spoorzoeken' in. Zo worden er drie nieuwe actieboeken voor een speciale actieprijs aangeboden. Voor drie tot zesjarigen is er het prentenboek Ik ben niet bang van Willemijn de Weerd-Vervoom en Annemarie van den Berg met illustraties van Marianne Witvliet. Voor kinderen van vier tot acht jaar verschijnt het boek Boskin- deren van Marian Schalk-Meijering. Guurtje Leguijt schreef voor negen- tot twaalfjarige kinderen het boek Gevaarlijk onderdak. Het thema 'Spoorzoeken' heeft veel kanten. Het kan bijvoorbeeld gaan over avontuur, sporen in de natuur, nieuwe dingen ontdek ken en richting vinden in je leven. De werk groep wil kinderen naast het lezen van goe de boeken ook iets meegeven over wie God is en wat hij voor hen kan betekenen. Auteur Guurtje Leguijt zegt over het schrijven van christelijke kinderboeken: "In een goed christelijk kinderboek voel je dat God gediend wordt, door bijvoorbeeld de omgang van de mensen met elkaar in het boek en de waarden en normen die naar voren komen". Auteur Willemijn de Weerd voegt toe: "Kinderen kunnen vaak prachtige dingen zeggen over God. Dat verwerken we ook in onze verhalen." Leesfeest, dus. Bij Boekhandel Akershoek ligt er ook weer een nieuwe kinder-cd: Spoorzoeken. Dit gevarieerde album bevat dertien nieuwe, vlotte, eenvoudig meezing- bare üedjes voor kinderen van de basi- schooUeeftijd en zijn door bekende artiesten geschreven en opgenomen. Zo werkten onder anderen EUy Kikkert Zuiderveld, Herman Boon (Uedjesschrijver en presenta tor van het EO-programma Mirakel), Ron Schroder Marianne Busser en Marcel Zinuner mee. Bij de cd verschijnt ook het bijbehorende muziekboek. Hiermee kunnen luisteraars zich de liedjes snel eigen maken. Ook in de klas op school kan men zo met de liedjes aan de slag. De kinder-cd's zijn al jaren absolute bestsellers in Nederland. In de afgelopen vijf jaar werden er al meer dan 175.000 van verkocht. Werkmap Voor basisscholen en zondagscholen is er een praktische werkmap over het thema Spoorzoeken, met vrij kopieerbare bladen. Dit jaar is deze samengesteld en geschreven door de bekende kinderboekenauteur Vrouwke Klapwijk. Door middel van deze educatieve werkmap komen de kinderen met verschillende aspecten van het thema in aan raking. Basis- en zondagsscholen kunnen voor deze materialen terecht bij de christelij ke boekhandel. De Christelijke Kinderboekenmaand gaat van start op de CLK-beurs in de Usselhallen te Zwolle op 20 september. Op deze beurs worden ook de kinderboekenprijzen Het Hoogste Woord en de EigenWijsPrijs uitge reikt. De Christelijke Kinderboekenmaand is een initiatief van de Werkgroep ChristeUj- ke Kinderboeken. De WCK heeft tot doel het schrijven, uitgeven, verkopen en lezen van goede christelijke kinderboeken te sti muleren. In het jaar 2002 startten de gezamen lijke Rabobanken, in samenwerking met Syntens, het project 'Nederland gaat digitaal' op voor Goeree-Over- flakkee. Er werden diverse bijeen komsten over electronisch zakendoen georganiseerd. Bovendien onder steunde de Rabobank dit project ook Onancieel. Het resultaat mag er zijn. Viskil Bloemsierkimst uit Middelhar- nis, CommService uit Ouddorp en Aqua Super Vision uit Oude Tonge zijn zeer tevreden over de afloop van dit project. Vernieuwde websites CommService is een PR-adviesbureau in Ouddorp, dat met name gericht is op schrif telijke coirmiunicatie: het schrijven, corrige ren en redigeren van teksten. Klarie Tanis, directeur van CoirmiService vertelt: "Wij hebben deelgenomen aan het project omdat wij wilden onderzoeken of wij internet bre der konden integreren in de bedrijfsvoering. Ons bedrijf beschikte reeds over een websi te, maar deze wilden wij graag verbeteren. Tijdens het adviestraject van Syntens kregen wij nuttige informatie, die onze nieuwe web site aantrekkelijker en praktischer kon maken. De planning is om onze vernieuwde website in het najaar van 2003 actueel te hebben." "Aqua Super Vision is een zwembadinstalla tiebedrijf, het complete zwembad en alle benodigdheden hieromtrent worden door ons geleverd. Ook leveren wij sauna's, stoomcabines en bubbelbaden," vertelt Mar- jo van Maurik directeur van Aqua Super Vision. "Wij hebben meegedaan aan het pro ject uit interesse en om kennis op te doen. Onze internetsite is geheel veranderd en ver nieuwd, ook bestellingen krijgen wij nu via de computer binnen. Wij vonden het een geslaagde samenwerking met Syntens en de Rabobank!" Bloemen portal via internet Ook Ben en Anita Viskil, eigenaren van Vis kil Bloemsierkunst, hebben vruchten geplukt van het project van Syntens en de Rabobanken. Wat bij Viskil begon als een plan voor een eigen website, mondde uit in een compleet nieuw bedrijf met vertakkin gen in het hele land. Met steun van de Rabo bank en Syntens hebben Ben en Anita Viskil hun reclame, inkoop, verkoop en logistiek via internet zo ingericht dat behalve hun twee eigen winkels ook andere bloemisten er voordeel van hebben. Het famiUebedrijf dat opa 50 jaar geleden startte, is een on-line dochter rijker die haar vleugels over heel Nederland - en wellicht verder - kan uit slaan. "Klanten die onze site bezoeken, heb ben een ruime keuze qua prijs en samenstel ling van de boeketten. De klant voert alles in en wij krijgen dat op een presenteerblaadje aangeboden. De eerste bloemisten hebben zich iimiiddels aangesloten en er zullen meer volgen," aldus Ben en Anita Viskil. Meer informatie vindt u op: www.viskil.nl en www.bloemistengroep.nl, www.com- mservice.nl en www.aquasupervision.nl. Om de boerderijen Op 10 september hoopt de gemeente Dirksland haar derde cultuurhistorische schetsboek 'Om de boerderijente presenteren. Het eerste schetsboek is in 2001 verschenen en gaat over het Dirkslandse Sas. Het tweede schetsboek 'Kleine Ornamentenkwam in 2002 uit. Het derde boek in de reeks geeft een beeld van historische boerderijen in de gemeente Dirksland. Tien schrijvers hebben belangeloos aan 'Om de boerderijenmeegewerkt. Zes van hen waren in de gelegenheid om voor onze krant samen op de foto te gaan bij 'De Kwakstee' aan de Tweedeweg in Melissant. Zittend v.l.n.r: Ruud Mulder, Cathy Westdorp, Kees van Rixoort en Rias Olivier. Staand v.l.n.r.: Martina Westdorp en Jan Both.. De overige auteurs zijn Jans Hoving, Joop van der Velde, Marinus Zaaijer en Gerbrand Hoek. Het eerste exemplaar van 'Om de boerderijenwordt op 10 september aangebo den aan de voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, de heer J. Heijkoop.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9