wintet Tot ziens op 10 september! Restauratie orgel Hervormde Kerk Dirksland nadert voltooiing Huis mode mmtce hmtmu den Engelsman <^van Priel 'De Lofstem' hervat repetities Ouddorp E||yra|^.il|rp Ongetwijfeld Ophalen oud papier Ouddorp Dam- en schaakvereniging Ontspanning VAKANTIE WONING Op woensdag 10 september is er weer een modeshow, waarop wij u de nieuwe najaars- en wintermode laten zien. De modeshow vindt plaats in de winkel en wordt drie keer gehouden, namelijk om 10.00 uur, 14.00 uur en om 19.30 uur. Kaarten voor deze modeshow zijn verkrijgbaar in de v/inkei a €2,25. Zandpad 104-106 Middelharnis 0187-48 27 94 www.fabert.nl Na ruim een half jaar zingen bij elelitronisclie klanlcen is het einde van de partiële restauratie van het Dirlislandse Kuncliel-orgei in de Herv. kerli in zicht. Eind septem ber hoopt Flentrop Orgelbouw uit Zaandam het orgel te kunnen ople veren. Momenteel is de intonateur druk bezig met de klankafv\'erking (intonatie) van het instrument. ^^^(^fl^^i^||^^^^?|ftf||tilip(iife ^- Zoek de rust in het 3e\eree woud Tel. 0049-9973-9601 Hypotheken Verzekeringen Onroerend goed Beleggingen Advies /-^^^ Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra, MIDDELHARNIS, Pr. Bernhardlaan 79 PAGINA 8 VRUDAG 5 SEPTEMBER 2003 ■fPT^^r^ pr-^^-wr»^ if^Asert De aanleiding voor de restauratie was gele gen in het feit dat het orgel - dat voor het laatst in de jaren 1970-1972 werd gerestau reerd door de orgelmaker De Koff (en na diens faillissement voltooid door Flentrop) - gedurende de jaren negentig steeds meer gebreken begon te vertonen. Er was voort durend sprake van orgelwind lekkage, en de tongwerken hielden geen stemming. Bovendien pasten deze stemmen (Trompet 8'en Dulciaan 8') qua klankbeeld niet bij het historische Kunckel-pijpwerk uit 1806. Daarnaast waren er bij de eerder genoemde restauratie van beginjaren zeventig bepaal de materialen en technieken in de windla- des toegepast, die achteraf bezien minder duurzaam bleken te zijn. Toch was ondanks dit alles de charme van het fraaie instrument nog altijd hoorbaar, die dit orgel in brede kring geliefd heeft gemaakt. In 1996 vonden de eerste gesprekken plaats tussen kerkvoogdij, organisten en de orgel bouwer. De heer Hans van Nieuwkoop uit Haarlem was bereid om als orgeladviseur de restauratie te begeleiden. Helaas heeft Van Nieuwkoop door ziekte deze taak niet kunnen voltooien; zijn werk werd overge nomen door Aart Bergwerff. Omat het Kunckel-orgel een rijksmonu ment is, was monumentenzorg vanaf het begin bij de plannen betrokken. Uiteinde lijk dient monumentenzorg toestemming te verlenen voor de werkzaamheden en - ook niet onbelangrijk - bepaalt zij tevens de subsidiabele kosten. Voor deze deekestau- ratie bedraagt de subsidie maar liefst 70% van het totale budget. Uiteindelijk zijn er sinds 1996 heel wat wij zigingen op het oorspronkelijke Plan van Aanpak geweest alvorens het uiteindelijk eind 2001 werd goedgekeurd en waarna de opdracht voor het werk werd gegeven aan Flentrop orgelbouw, die het instrument ove rigens al zo'n 30 jaar in onderhoud heeft. In februari jl. werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Samengevat omvat de restauratie de vol gende werkzaamheden. De windlades van hoofd- en rugwerk zijn hersteld en de toe voegingen van de laatste restauratie zijn ongedaan gemaakt, waardoor nu weer spra ke is van een volledig traditioneel (en betrouwbaar) systeem. Alle lekkages zijn verholpen. Het houten pijpwerk (ongeveer 120 pijpen, waarvan de grootste ruim drie meter lang is) is hersteld van scheurvor ming en losse lijmnaden en is thans beter gefixeerd. De pijpen staan nu weer keurig en stabiel 'in het gelid'. Alle metalen pijpen zijn schoongemaakt. De Sesquialter II van het hoofdwerk spreekt nu weer over het gehele klavier, hetgeen de klank een karak teristieke (teil:s)kleur geeft. Er zal nog wer den geprobeerd om de speelaard van het orgel te verbeteren; vooral bij gekoppelde klavieren speelt het orgel nogal zwaar. Tevens zal het gerammel van de speeltrac- tuur van het hoofdwerk, waarom het Dirks- landse orgel 'berucht' is, worden vermin derd. Dit alles natuurlijk binnen bepaalde Eén van de medewerken van Flentrop reinigt de pijpen van zo 'n 30 jaar ituj'. grenzen, omdat het niet is toegestaan om historisch materiaal te verwijderen. De bei de tongwerken zijn volledig gereviseerd, de schalbekers ervan zijn verlengd en de kop pen - die door oxidatie niet meer uit de ste- vels konden worden genomen - zijn ver nieuwd. Dat zal een aanmerkelijke verbete ring van de totaalklank van het orgel geven, daar tongwerken in belangrijke mate klank- bepalend zijn. Daarnaast is een krachtige trompet beslist noodzakelijk om de Dirks- landse zang in goede banen te leiden. Ten slotte is de intonatie van het gehele pijp werk (in totaal ca. 1500 pijpen) nagelopen en waar nodig herzien/verbeterd. De eerste resultaten van deze herintonatie zijn reeds verbluffend. De klank van het orgel is 'volwassener' geworden. Door ver laging van de winddruk is de klank meer ontspannen, maar toch draagkrachtiger dan voorheen'. Het nieuwe pijpwerk sluit nu beter aan bij het historische materiaal van Kunckel, zodat het een hechte eenheid vormt. Leuk detail is dat de klepel van het zoge naamde 'calcanten schelletje' werd terug gevonden in het orgel en ook is herplaatst. Vóór de intrede van de windmotor, in 1932, diende dit belletje om de balgentreders een seintje te geven dat ze met hun werk - het orgel d.m.v. manki-acht van wind voorzien - konden beginnen. Het belletje is verbonden aan een registertrekker, dus organisten: opgepast.Trouwens, ook nü is het orgel nog steeds met behulp van balgentreders te bespelen, dus als de elektriciteit nog eens uitvalt, kunnen met de hulp van enige ster ke mannenbroeders gewoon worden door gespeeld. Dit blijkt overigens in de praktijk niet eenvoudig te zijn: het trappen moet evenwichtig gebeuren, anders is tijdens het spelen de winddruk in het orgel niet stabiel, wat schadelijk is voor de orgelklank. Als de restauratie geheel is afgerond, zal de Hervormde Gemeente van Dirksland een instrument hebben waarmee tot in lengte van jaren de lofzang gaande kan worden gehouden, dit alles tot God's eer en opbouw van de gemeente. Naar verwachting zal D.V. medio oktober 2003 de officiële herin- gebruiknetning plaatshebben. Naast de gemeenteleden is iedereen die het Dirks- landse orgel een warm hart toedraagt, van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. Het orgel zal dan klinken bij zowel de bege leiding van het gemeentezang. waar het ins trument in eerste plaats voor is bedoeld, als in literamurspel. De exacte datum verneemt u zo spoedig mogelijk in deze ki'ant. De Dirkslandse organisten: Krijn Kieviet en Anton Weenink slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! D.V. dinsdag 9 tot en met zaterdag 13 september Extra koopavond op donderdag 11 september Op zaterdag 6 september komt de Kon. Beatrixschool te Ouddorp weer langs om oud papier op te halen, ook in Oostdijk en omgeving. Zet alles s.v.p. goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwil- ligertjes die helpen bij het ophalen, de pak ketten niet zwaarder te maken dan ten hoog ste tien kilo. Wilt u het papier uiterlijk 8.30 uur droog gereed hebben staan? U mag ook uw karton inleveren. Mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken deponeerden, worden uitgenodigd dit voor taan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeente werken of op school neer te zetten. Als u het echt niet langer kunt bewaren, kan het op telefonische afspraak ingeleverd worden, tel. 682124, 683676 of 682490. De ouders wordt verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakelijk zijn indien zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maanden juni en juli waren bij het ter perse gaan van dit bericht door vakanties nog niet bekend. Zangvereniging 'De Lofstem' te Middelharnis hoopt op dins dag 9 september weer met haar repetities te beginnen. 'De Lofstem' is een eenvou dig koor dat ook eenvoudige muziek zingt. Het repertoire bestaat uit vierstemmige Psal men en liederen van de dich ter Johannes Hazeu (1756- 1835). Deze worden gezon gen zoals onze voorouders dat generaties lang ook deden. Er wordt gerepeteerd in het ver enigingsgebouw van de Geref. Gemeente, Christiaan de Vrieslaan 40 te Middelhar nis. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de secretaris van de vereniging: J.C. Troost jr., tel.:(0187)480710. Het denksportseizoen is voor de dammers en schakers van 'Ontspanning' op maandag 1 september weer van start gegaan. Bij de dammers was de eerste volle winst voor W. van Schie. Door een bomzet kwam J. Moerkerk twee schij ven achter; dat was te veei. De kersverse voorzitter, A. de Mik, speelde tegen ex-voorzitter J. van Koppen, kwam een schijf voor en had winstkansen. De sluwe Van Koppen wist er toch nog remise uit te slepen. P. van Eek, weer terug aan het bord, is het dammen nog niet verleerd. Door te proberen kwam hij tegen J. van den Ouden een schijf achter, wat hem - ondanks taaie tegenstrijd - de partij kostte. Tenslotte eindigde de par tij tussen H.M. Floresteijn en C. Mierop, zoals ver wacht, in remise. Bij de schakers werd alleen wat 'gefreeweeld', in afwachting van schaakvereniging Stellendam. Deze week is daar besloten de vereniging een jaartje in de ijs kast te zetten, in afwachting op betere tijden. Dat houdt in dat een flink aantal van hen voorlopig bij 'Ontspan ning' komt schaken. Dat geldt ook voor de RSB-com- petitie. Aanstaande maandag dus de eerste ronde bij de schakers. De uitslagen: J. van den Ouden - P. van Eek .3 - O J. Moerkerk - W. van Schie0-3 H.M. Floresteijn - C. Mierop 1 - 1 A. de Mik - J. van Koppen 1 - I 1. Het gehele jaar te bezoeken 2 pers. p. dag 30,- 4 pers. p. dag 50- Slaaplomer 2 pers. met l<oell<ast en koffiezetapp. 15- p. dag. Vraag inl. en folders: Na 19.00 uur (Holl. sprekend) Kt De modellenboeken voor Verlovingskaartjes Hu we lijkskaa rten geboortekaartjes of jubileumkaarten worden bij u thuis gebracht, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Een blili op licl pijp\vcrl< van lici lio/>i</\,■(■:-.'(. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony Riante 2^1 woning gelegen in een kindvriende lijke buurt met veel voorzieningen in de directe omgeving. Schitterend afgewerkte, ruime woning met een riante aanbouw aan de achterzijde van het huis waardoor er een fraaie living wordt gecreëerd. Deze woning is ideaal voor een gezin met kinderen, met een mogelijkheid tot 5 sik. Deze woning is echt de moeite van het bezichtigen waard! Voor meer informatie of om een afspraak te maken voor een bezic^^tiging, belt u met het in de advertentie genoemde Wings kantoor in Breda. Kantoor Breda: Markendaalseweg 329/1 ,Tel. (076) 522 53 77 Fax (076) 520 09 27 E-mail: wings.breda@planet.nl Kantoor Middelharnis: Langeweg 86b. Fax (0187) 48 04 07 Voor meer informatie: www.prinsbernhardlaan79.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8