Vox Humana hervat repetities Christelijk Kinderkoor Goedereede liervat repetities .Sjkvenster zieken en HETl Dag voor chronisch gehandicapten Agenda Gezondheid Service Goeree-Overfiakltee Unieke excursie naar Giverny Fietstocht Geref Gemeente Dirksland OMIfDBI-iflEUWJI Blik op kerk ^^y MUMUÊF-MWmtlf STaaRGiviia» UaXiaLHO g. UINI8L0EM KaSTBKR C.V.B. 'Goeree' gaat van start met marsepein PAGINA 5 VRUDAG S SEPTEMBER 2003 en samenleving CJ - Het nieuwe schooljaar - Openingen - Moet het zo? 'De scholen zijn weer begonnen'. Ongetwij feld hebt u zo'n spandoek wel ergens gezien. Het herinnert ons aan het feit dat de vakanties voorbij zijn en dat het gewone leven, zoals we dat noemen, weer verder gaat. Maar als ik het goed heb is zo'n spandoek voornamelijk bedoeld voor automobilisten, die een beetje vaart moeten minderen omdat er wellicht kinderen in de buurt zijn. En kinderen kun nen soms op de meest onverwachte momen ten oversteken, of andere ondoordachte din gen doen. Ook op een andere manier zijn we eraan her innerd dat het nieuwe cursusjaar begonnen is. Door middel van de krant die verslag deed van een aantal samenkomsten, waarmee reformatorische scholen het leerjaar plegen te openen. Het zijn er zóveel dat de redactie van een onder ons bekend dagblad gedwon gen is te selecteren. Elke reformatorische school organiseert in de regio diverse samen komsten, waarbij een directielid, èn een pre dikant uit één van de kerken het woord voert. Reken maar dat een en ander nauwkerug uit gebalanceerd wordt! Want ook al doen we in de gereformeerde gezindte samen op het gebied van het onderwijs, de ene kerk raag niet bevoordeeld worden boven de andere. Ook in vorige jaren heb ik het me al afge vraagd, maar ditmaal zeg ik het maar eens hardop, of hever, vertrouw ik het toe aan het papier: "Moet dat nou?" Voor alle duideüjk- heid: er is niets mis mee, wanneer scholen met deze grondslag het leerjaar met een gebeds- en bezinningssamenkomst begin nen. Maar ik heb hoe langer hoe meer het gevoel dat het uit de hand begint te lopen. Ik denk allereerst aan de leerlingen. Voor hen is het een verplicht nummer, maar is het op deze manier ook aan hen besteed? Kunnen tieners op een door-de-weekse avond de inte resse opbrengen voor twee - misschien wat verkorte - preken? Wat zouden ze er na afloop nog van kunnen navertellen? Ik laat dan maar buiten beschouwing de orga nisatie die het ouders kost om met twee of drie kinderen een dorp verder op tijd te zijn voor een dergelijke avond. Ik weet van ouders die zich in bochten moeten wringen om niet te schitteren door afwezigheid. Maar m'n gedachten gaan voornamelijk uit naar hen die aan deze bijeenkomsten een bij drage moeten leveren: mensen van het onderwijs, de predikanten. Je moet al heel origineel zijn wil je op het niveau van de leer lingen iets zinnigs zeggen, en wil je zo'n half uurtje de aandacht gespannen houden. Als ik de verslagen lees, allemaal goed bedoeld natuurlijk, dan besluipt me toch weleens de gedachte: "Meer van hetzelfde." Ik ben er de man niet naar om tegen heiUge huisjes aan te schoppen. En ik denk zeker niet dat dit stukje ertoe zal bijdragen om het aantal van dergelijke bijeenkomsten te ver minderen. Ik heb zomaar m'n gedachten hierover op papier gezet, en uiteraard heeft iedereen de vrijheid het grondig oneens met me te zijn. Of ik een alternatief heb? Ja, misschien erg eenvoudig. Als elke school eens intern begon met een bezinningssamenkomst, en in de kerkdiensten van de regio zou het begin van het nieuwe schooljaar een plaats hebben in de voorbede, zouden we daar niet mee kunnen leven? Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Vraag: Is het waar dat het geheim van de goed geconserveerde lichamen in de graf kelder van Wieuwerd en elders onlangs is opgelost? Antwoord: Er is een onderzoek ingesteld, nadat zowel in IJsbrechtum (ten noorden van Sneek) als in Voorburg gelijksoortige mum mies als in Wieuwerd werden aangetroffen, want het betrof mensen die in de zelfde tijd leefden. Opvallend was ook dat het hier en elders allemaal patiënten waren van de ver maarde geneesheer Hendrik van Deventer (1651-1724), die beroemd werd door zijn nieuwe methoden. Hij was lid van de Laba- disten, een sekte genoemd naar de Franse Jezuïet Jean de Labadie, die in 1650 uittrad uit de orde en protestant werd. Die stichtte in Amsterdam een eigen gemeente, waartoe ook Anna Maria (van) Schu(u)rman toetrad, een geleerde vrouw die theologische boeken schreef. Zij leidde de sekteleden naar het slot van de familie Walta in Wieuwerd en is daar in 1678 overleden. De Haagse goudsmid Hendrik van Deventer deed afstand van zijn goudhandel toen de Labadisten eenvoud en gelijkheid predikten, en werd in 1675 dokter in de 'Commune der Sprekende Broeders' te Wieuwerd. Hij ging in Groningen studeren en omdat hij veel van chemie wist, brouwde hij tal van medicijnen voor de zieken. Bij die drankjes bevond zich een 'zweetpil' die hij voor flinke prijzen aan de man bracht. In 1694 promoveerde hij tot doctor in de medi cijnen en werd wereldberoemd door zijn wetenschappelijke aanpak van de verloskun de. Toen hij veel geld ging verdienen, verliet hij de commune en vestigde zich met vrouw en 10 kinderen als arts in Voorburg. De gemummificeerde lichamen die nu werden ontdekt, zijn van welgestelden die blijkbaar flinke bedragen konden neertellen voor een bijzondere behandeling door deze wonder dokter. Mogelijk, bevatten diens medicijnen bestanddelen die de conservering van deze patiënten na hun dood bevorderden. Welke stoffen dat geweest zijn, is nog niet ontdekt. Vraag: Ik hoorde van een verpleegster, dat je bij gebruik van voldoende vitaminen C en E minder gauw last van grauwe staar zou krijgen. Welke hoeveelheden moet ik daar van dan slikken? Antwoord: Dat verschilt per persoon, onder meer naar gelahg de leeftijd, voeding en gezondheid. Lensvertroebeling kan omstreeks het zestigste levensjaar gaan optreden, maar pas als ook het gezichtsver mogen vermindert, is er sprake van staar. U mag wel 50 mg vitamine C per dag extra nemen, want dat is ook goed ter voorkoming van diverse andere kwaaltjes, maar van vita mine E mag u niet te veel binnen krijgen. Het komt reeds in voldoende mate voor in een aantal groenten, granen, plantaardige oliën, margarine en noten. Als u zorgt voor goed gevarieerde maaltijden, moet dat voor gezonde mensen voldoende zijn. Op woensdag 17 september a.s. organiseert het Platform Gehandicapten Goeree-Over- flakkee van half twee tot vijf uur een gezel- hge middag voor bovenvermelde doelgroep. Deze middag wordt gehouden in het kader van het jaar van de chronisch zieken en gehandicapten. Het platform wilde graag iets organiseren, het was even zoeken maar... toch wat gevonden! Het denkt een leuk programma te kunnen aanbieden. Waar? In het restaurant van de Delta-Expo te Stellendam. Wat? Een vertelling door Pau Heerschap, een videofilm van de Deltawerken met de nadruk op de HaringvUetsluizen, koffie met wat lekkers, een hapje en een drankje en natuurlijk onderling contact. Het belooft een gezellige middag te worden, waarvoor u van harte wordt uitgenodigd om aanwezig te zijn. Om organisatorische redenen is het gewenst dat vooraf bekend is hoeveel mensen deze middag aanwezig zullen zijn. Bent u van plan om te komen, bel dan s.v.p. even vóór 12 september a.s. naar één van de volgende personen: mevrouw R. Eppenga, Den Bommel, tel. 06- 21444425 (gem. Oostflakkee); mevrouw L. van Rhijn, Herkingen, tel. 0187-486476 of 06 46002972 (gem. Dkks- land); mevrouw W.J. Noteboom, Middelharnis, tel. 0187-485256 (gem. Middelharnis); mevrouw A. Tanis, Ouddorp, tel. 0187- 681927 (gem Goedereede); U kunt uiteraard iemand meebrengen, bijv Uw partner en of kinderen. Als u geen vervoer heeft of dit niet kan rege len, geef dat dan even door via één van bovenstaande telefoonnummers. Er wordt dan geprobeerd een oplossing voor u te zoe ken. Ook voor nadere informatie kunt u één van de contactpersonen bellen. Op D.V. maandag 8 september hoopt het Chr. gemengd streekkoor 'Vox Humana' te Sommelsdijk haar wekelijkse repetities weer te hervatten. Wilt u graag een avond per week in een gezellig koor zingen? Dat kan! Het koor staat onder leiding van Peter Burger. Is uw/jouw belangstelling gewekt? Kom dan op maandag 8 september naar het ver enigingsgebouw 'Vita Nova', Van Aerssen- straat 3 te Sommelsdijk, vrijbüjvend een kijkje nemen en proef de sfeer op het koor. Iedereen is hartelijk welkom. De avonden beginnen om 20.00 uur. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar (0187)483981. Vraag: Aan mijn pioenrozen kwamen veel en grote bladeren, maar erg weinig bloemen. Hoe kan ik voor meer bloemen zorgen? Antwoord: In sommige jaren verschijnt er slechts een enkele bloem per plant doordat we de pioenroos vaak langer dan andere planten op goed bemeste of humusrijke en vochthoudende, liefst lichtzure grond (kun nen) laten staan. Als de bloei terugloopt, moet u de planten uit de grond nemen, scheuren en ruim voor de winter op een nieuw stuk voedzame aarde op 50 cm van elkaar uitzetten. Geef ze jaarlijks wat goed verteerde stalmest. Vraag: We bewaren het bier in een gang kast, omdat het in de koelkast te koud wordt. Maar lauw bier is niet zo lekker. Weet u een betere plek in een centraal verwarmd boven huis? Antwoord: Bier moet bij een temperatuur van 6 a 8° C bewaard worden. Daarom kunt u het beter in een teil fris leidingwater zetten, of als het niet vriest, op een koel balkon in de schaduw. Nadat op 16 november 2001 een fantastische open middag werd belegd, startte op 8 januari 2002 in Goedereede een nieuw Christe lijk Kinderkoor in Goedereede. Twaalf enthousiaste kids oefenden vanaf dat moment elke donderdag in De Ark in Goedereede. Het koor, dat onder leiding staat van Berdien Dekker, en muzikaal wordt begeleid door een viertal enthousiaste jonge mensen, is inmiddels uit gegroeid tot 18 leden. De meisjes en jongens zingen geestelijke lie deren. Daarmee willen ze niet alleen de muzikale en vocale kwalitei ten van de kinderen ontwikkelen, maar omdat de grondslag van het koor gevonden wordt in het Woord van God, dient zang en muziek ook te strekken tot eer van God. Ondanks het feit dat het koor nog maar kort bestaat, heeft het al een echte uitvoering verzorgd in de Ned. Herv. Kerk in Goedereede. Ook liggen er al diverse optredens in het verschiet, bijvoorbeeld op de Monumentendag van 13 oktober van 11.00 tot 11.30 uur, ook weer in de N.H. kerk, in Goedereede, een uitvoering t.b.v. De Stichting Ontmoeting, en natuurlijk een Kerstuit voering. Op de monumentendag wordt ook de naam van het koor officieel onthuld, die is bedacht door twee van de koorieden zelf. Wie graag mee zou willen zingen, is van harte welkom in De Ark op don derdag van vier uur tot kwart voor vijf Het koor klinkt heel levendig, en de leiding zou heel graag nog veel meer nieuwe kinderen zien. Probeer het eens... zingen is echt heerlijk! Bijeenkomsten voor aanstaande ouders Tijdens de zwangerschap en de voorberei ding op de bevalling en het ouderschap, heb ben aanstaande ouders vaak veel vragen. Zeker als het om een eerste kindje gaat is het vaak onduidelijk hoe alles in zijn werk gaat. Wat moet je allemaal regelen en wanneer? En natuurlijk bij wie kun je met je vragen tersght? Tijtfens de bijeenkomsten voor aanstaande ouders worden de verschillende onderwer pen door deskundigen (o.a. een wijkver pleegkundige Ouder- en lündzorg en een kraamverzorgende) besproken en is er ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. Startdatam; 06-10-2003; Aantal bijeenkomsten: 2; Tijd: 19.30 tot 21.30 uur; Plaats: Dirksland. Cursus: Shantala Babymassage HeerUjk: even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shan tala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische massa getechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onder werpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderende thuissituatie en het bevorderen van een opti maal herstel van het lichaam van de vrouw. Startdatam: 23-10-2003; Aantal bijeenkomsten: 6 Tijd: 09.00 tot 11.00 uur; Plaats: Stad aan 't Haringvliet Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service, tijdens werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur op nummer 0181-626226. De eerste avond van het nieuwe seizoen van de Christelijke Vrouwenbond 'Goeree' is gepland op donderdag 11 september a.s. Deze avond wordt verzorgd door bakker Speelman, die iets zal laten zien van de bereiding en verwerking van marsepein. Na de pauze gaan de aanwezigen zelf aan de slag. De avond begint om 20.00 uur in ver enigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. Gasten en nieuwe leden zijn van harte wel kom. Zaterdag 13 september a.s. organiseert de Volksuniversiteit te Hellevoetsluis weer een unieke bustocht naar de Tuinen van Monet, in Frankrijk. De laatste excursie, op 15 juni 2002, was een doorslaand succes, waarvan alle deelnemers onder de indruk waren: het prachtig gelegen plaatsje Givemy, het Musée Américain met zijn prachtige schil derijencollectie. En natuurlijk... de tuinen van Monet! In september bereiken de tuinen een nieuw hoogtepunt qua bloei, met schitte rend bloeiende dahlia's en cosmea's en natuurlijk kruipt de uitbundig bloeiende Oost-Indische Kers over het middenpad. De sfeer rond de grote vijver is in september iet wat verstillend. Het programma voor 13 september: 02.00 uur: vertrek uit Hellevoetsluis 06.00 uur: tussenstop in Noord-Frankrijk 09.00 uur: aankomst in Givemy en koffie drinken 09.30 uur: In Givemy bezoekt u op eigen gelegenheid de tainen van Monet, Musée Baudy, het graf van Monet, winkeltjes, galeries, etc. Volgende week zaterdag, 13 september, organiseert de activiteitencommissie van de Geref Gemeente te Dirksland weer haar jaar lijkse fietstocht. Het kerkgebouw aan. de Mozartsingel is daarbij zowel het begin- als het eindpunt van de route. De commissie heeft er alles aan gedaan om er weer een mooie tocht van te maken. De route leidt dit jaar overigens door een heel ander deel van de omgeving dan de voorgaande fietstochten. U kunt inschrijven van 10.30-12.00 uur in de nieuwe kerk, waar u ook koffie of thee wordt aangeboden voordat u vertrekt. De inschrijf kosten bedragen 2,50 voor deelnemers van 16 jaar en ouder, deelnemers beneden de 16 betalen 1,50, terwijl de maximale gezinsprijs 7,50 bedraagt. Tijdens de tocht kunt u op de eerste stopplaats frisdrank met iets erbij kopen; bij de tweede stopplaats heeft u de mogelijkheid om broodjes, frites, soep, tosti's, etc, te kopen. De commissie hoopt dit jaar weer minstens zoveel deelne mers te mogen verwelkomen dan de vorige keren (200), maar ook dat de trouwe deelne mers anderen meenemen om deze dag mee te gaan, want deelname aan de tocht staat open voor iedereen die van fietsen houdt. De opbrengst van deze dag is ten bate van de aflossing van de nieuwe kerk. Aan het eind van de tocht krijgt u in het kerkgebouw nog maals koffie of thee aangeboden en kunt u met medefietsers nog even napraten, bij voorbeeld over de mooie dingen die u onder weg hebt gezien of waar u een verkeerde afslag hebt genomen. 18.00 uur: temgkeer naar Hellevoetsluis. Voor dit servicereisje (alleen de bus en entrees worden geregeld) bedragen de kos ten, incl. fooi chauffeur, twee consumptie in de bus en twee maal entree (tuinen van Monet en Musée Américain) 60 voor leden van de Volksuniversiteit en 65 voor niet- leden. Opgave bij Jan Lageweg, tel.: 0181- 312387 (dagelijks na 21.30 uur). -34- Deze vrouw heeft je vaak genoeg vriendelijk ontvan gen. Het is je eigen schuld, dat ze bang voor je was, zegt een stemmetje. "Ik ben m'n leven aan het beteren", zegt hij. "Dit is het begin. Als ik genoeg geld heb ga ik kleren kopen en dan probeer ik weer een gewoon gezin te vormen met vrouw en kind." Dus hij heeft een kind en ik niet, kermt het in Toke. De man ziet de ontroering op haar gezicht na het woord 'kind'. "Ieder huis heeft zijn kruis", zegt hij daarom zacht. "Maar u heeft een goede man. Wees maar zuinig op uw huwelijksgeluk. Bij ons is dat heel anders. Maar de kleine, daar verlang ik ontzaglijk naar. Zo kan ik haar echter niet onder ogen komen. Elske houdt toch wel van me, maar ik schaam me voor haar." "Als het op kleren vast zit, moet u straks maar even naar de boerderij komen. U bent net zo groot als mijn man, geloof ik, alleen veel slanker. Mijn man is de laat ste jaren nogal gegroeid." Even wil hij weigeren, maar dan is het verlangen naar zijn kind sterker dan zijn eergevoel. En eigenlijk was het ook zijn eigen schuld, dat ze hem gisteren niet wil de ontvangen. "Doe het maar gemst", zegt de vrouw. "Als u er om twaalf uur bent, kunt u mee-eten. Ik heb stamppot andijvie. Eén eter meer of minder maakt niet uit." "Staurt u dat zwarte mormel niet op me af?" vraagt hij plagend. "Tombo is geen mormel, maar een trouwe hond, die goed voor zijn baas en bazin zorgt", antwoordt ze. "Ik zal wel kijken", zegt de man, maar hij heeft zijn besluit al genomen. Hij kijkt de vrouw na, als ze wegfietst. Ook die heeft haar verdriet, al lijkt ze altijd opgeruimd. De fietser wordt een kleine stip, totdat ze tenslotte uit het oog ver dwijnt. Hij blijft nog een poos zitten, dan staat hij op en loopt door de Dorpsstraat. Hij komt langs een school en hoort kinderen zingen. In één van die klassen zal Julia ook wel zijn, denkt hij. Het is eigenlijk best een won der, dat ze me gisteren geroepen heeft. Anders had ik misschien de hele nacht in dat hoekje moeten blijven zitten. Want liggen kon ik er niet in. Bij de bakker gaat een jonge vrouw naar binnen. Ze heeft een wandelwagen met een kleine jongen erin bij zich. "Dat is de moeder", fluistert hij en loopt snel door. Hij wil haar nu niet ontmoeten. Misschien later eens. Als hij Elske bij zich heeft. Hij blijft wachten totdat de vrouw verdwenen is, dan dwaalt hij nog een tijd door de winkelstraat. Voor een speelgoedzaak staat hij een poos te kijken. In de heek van de etalage staat een mooi, wit pluchen hondje. Een poedel is het. Die wil Elske altijd zo graag hebben. Een levende dan. Maar Heleen wil het niet. Ze houdt niet van dieren. Dat hondje wil hij hebben. Zijn laatste geld geeft hij daar aan uit. Hij loopt de zaak binnen en vraagt om het hondje. De verkoopster haalt eenzelfde exemplaar uit het schap. Het is een prachtig beest. Heel natuurge trouw is het nagemaakt. Hij heeft nog maar twee gulden over, als hij het betaald heeft. Toch heeft hij geen spijt van zijn aankoop. Els ke zal er zo blij mee zijn. Met de zak onder zijn arm loopt hij de winkel uit. Als hij veel geld bij zich had, kocht Wj er ook één voor Julia en zo'n auto voor David, maar dat kan nu niet. Misschien als hij later weer in het gareel loopt, wat hij verfoeit, zal hij het voor hen kopen en bij hen brengen. Zij hebben hem immers doen voelen wat hij mist- Een gewoon gezins leven. Niets anders lijkt hem op het moment zo aan trekkelijk als met Heleen en Elske thuis te zijn. In gedachten loopt hij de Dorpsstraat uit. Op het schoolplein is het een gejoel van je welste. Julia kijkt naar de meneer, die voorbij loopt. Even kijkt ze aan dachtig. Die man lijkt op de meneer van vannacht, maar die had lange haren en een baard. Deze heeft dat niet. Dan speelt ze weer verder met haar vriendinne tjes. Langzaam loopt hij het dorp uit, de richting van de boerderij op. Hij ziet er tegenop de boer te ontmoeten. Zijn vrouw zal hem zeker verteld hebben, dat hij giste ren beschonken aan de deur geweest is. Toch gaat hij verder. Hij moet. Zo kan hij immers niet naar huis toe. Dat wil en kan hij zijn kind niet aandoen en Heleen wil hem zo niet ontvangen. Toke komt hem al hartelijk tegemoet, vergezeld van Tombo. Even bromt het dier, maar als Toke hem gemst stelt, is hij stil. "Ik heb nog koffie bewaard", zegt ze. "U hoeft er niet om te vragen deze keer", zegt ze en haar ogen twinke len. Nu heeft ze me te pakken, denkt hij. Maar hij denkt ook aan de blik, toen hij zijn kind noemde. "Zoveel te beter", antwoordt hij daarom. Even later komt ze met een houten dienblad naar bui ten, waarop twee dampende mokken koffie staan. Daamaast staan twee schotels met plakken ontbijt koek, dik besmeerd met boter. "Het smaakt dubbel zo lekker", zegt de man. Hij geniet van de pittige koffie. Uit de schuur komt een dikke lapjespoes aangelopen. Die schuurt langs zijn broekspijp. "Wat een schitterend beest", zegt hij. Hij ziet, dat het de vrouw goed doet. "Ik hou van dieren", zegt ze. Dat gelooft hij. Ze is een zorgzaam type. Hij wou, dat Heleen ook zo was. Maar nee, hij mag niet gaan ver gelijken. Heleen is Heleen en zij heeft ook haar goede eigenschappen. "Ik heb een idee", zegt Toke, als de koffie op is. "Uw haar en gezicht zijn zo mooi schoon geworden. Eh.wih u misschien even douchen? Ik heb in de bad kamer ondergoed neergelegd en overige kleding, die mijn man te klein is. Ik hoop, dat u het kunt gebraiken. De kast moet nodig leeggemaakt worden. Dan kan ik zijn kleren beter ophangen." Ze doet of hij haar een plezier doet in plaats van andersom, gaat het door de man heen. De man aarzelt even, al lokt het idee hem geweldig. Eigenlijk vindt hij het heel armoedig staan. Net of hij een bedelaar is. Dan vermant hij zich. Vroeger kregen ze thuis ook wel eens kleren, al hadden ze het goed. Moeder gaf ook weer kleren weg. "Het is te erg", zegt hij daarom. "En.zo gauw ik thuis ben, krijgt u het geld, dat ik eens van u geleend heb, terag. Dat beloof ik u." Toke weet zich even geen houding te geven. "Och", zegt ze. "Jawel, daar heeft u recht op. De ga vandaag naar huis en morgen naar mijn baas. Mijn eerste geld is voor u." "Dat is goed", zegt Toke zacht. "Komt u maar mee." Tombo staat meteen op. "Blijf, Tombo", gebiedt Toke. Dan vlijt het dier zich weer naast de bank neer. "Daar ligt ondergoed en hier heb ik kleren neerge legd", zegt Toke. Op de wasmachine ligt een stel ondergoed. Daamaast ligt een broek met overhemd en sokken. Het ziet er allemaal als nieuw uit. De man weet niet wat hij zeg gen moet. "Ik schaam me", zegt hij. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5