na O Inrichting noordrand in december bekend 'Geef zoetwaterkanaal de allure van een oude kreek' «il Geen hork meer veilig^! OPEL Nieuws ■(^innaard Open huis Rabobank kantoor Ooitgensplaat Veel vis verkocht! "^sa R MAKELAARDIJ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Rabobank Burgemeester De Vries in 'Koffie Radio Plus' [juDSim Gospelkoor Per Amore zoekt versterking Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dlrksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Taxatiefa^port nodig van woning of bedrijfspand? Commissaris Koningin vereffent weddenscliap ERA Karels Autoschade Gedeputeerde Van der Sar aanwezig op Boerenlanddag Inbraak vakantiewoning 4*^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 CDA vertegenwoordigd op Boerenlanddag Intrededienst Gereformeerde Kerk Stellendam/Ouddorp Middelhamis - De discussie, vorige week donderdag in liet waterschaps- huis te Middelhamis, zou gaan over de planvorming rond de zoetwater voorziening op Goeree-Overflakkee nadat de Haringvlietsluizen op een kier zijn gezet. Over de Ider zelf, laat staan een eventuele volgende fase (getemd getij), hoefde niet te worden gediscussieerd. Die moet immers, sinds het kabinet daarvoor begin juni maximaal 35 miljoen beschikbaar stelde, als een voldongen feit worden beschouwd. In het maar matig gevul de waterschapshuis ging het dus over de gevolgen van de sluiskier - met name een Haringvliet dat tot de havenuitgang van Middelhamis brak wordt - en de geplande oplossing voor de zoetwatervoorziening. Verdere planvorming Vrijdag 5 september 2003 76e jaargang nr. 7236 I Wegens verhuizing van de Langeweg naar de Pieter Sigge- straat 35 is de geldautomaat van Rabobank kantoor Ooitgensplaat op maandag 15 september a.s. buiten gebruik. Onze medewerkers zijn die dag nog wêi bereik baar op de Langeweg. Op dinsdag 16 september kunt u weer gebruik maken van de geldautomaat aan de Pieter Biggestraat 35 en kunt u hier terecht voor al uw bankzaken. Op zaterdag 27 september a.s. houden wij in ons nieu A^e kantoor open huis. Tussen 11.00 en 16.00 uur bent u van harte welkom voor een drankje en een hapje Graag tot I ziens in Ooitgensplaat, Pieter Biggestraat 35! Het is tijd voorde Rabobank. Flakkee Oost Gisteren, donderdag 4 september, hiecft korpschef X.J. Meijboom van de Politie Rot terdam-Rijnmond de interne liorkenlijn geo pend en officieel in gebruik genomen. Aan de verkeersveiligheid in de regio wordt door de politie een hoge prioriteit gegeven door een integrale aanpak en bestrijding van agressief rijgedrag: horkengedrag, dat niet langer meer wordt getolereerd. Een onder deel van de aanpak van^ agressief gedrag in het verkeer is de interne horkenlijn. Door deze nieuwe mogelijkheid kunnen politie mensen in Rotterdam-Rijnmond ernstige misdragingen in het verkeer - horkengedrag - aanpakken. De horkenlijn is een extra midr del om de pakkans van dit soort verkeersge drag te vergroten. Met het Centraal Bureau Justitieel Incasso Bureau zijn afspraken gemaakt dat verkeersdeelnemers die zich misdragen, binnen tien dagen een acceptgiro krijgen toegestuurd, een lik-op-stukbeleid dus. Op zaterdag 6 september zal burgemeester mevrouw De Vries-Hommes aanwezig zijn in de studio van Radio Superstar naar aanlei ding van de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond 4 september. Om 10.00 begint het programma Koffie Radio Plus. Radio Superstar is te ontvangen op 105.9 MHz (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether). Gas - Water - Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Ter uitbreiding van de huidige bezetting, zou het Gospelkoor Per Amore graag in contact willen komen met tenoren en bassen. Het koor bestaat uit vijftig zangers en de leden zijn afkomstig uit diverse kerken. "Samen in de naam van Jezus, willen we Zijn evangelie verkondigen", aldus het bestuur. De liederen die het koor zingt, zijn zowel Nederlands als Engelstalig. De eigentijdse muziek wordt instrumentaal begeleid door piano, gitaar en drums. Er wordt medewer king verleend aan o.a. kerkdiensten, maar ook aan concerten. Onlangs is het vijfjarig bestaan gevierd door een jubileumconcert. Het koor roept iedereen op die van zingen houdt en een prima vrijetijdsbesteding zoekt contact op te nemen met Hester de Jager, telefoon: 0187-602676. Ook kan er vrijblij vend één van de repetitieavonden op woens dag van 19.45 tot 21.45 uur bezocht worden. Het koor repeteert in de Gereformeerde Kerk van Stellendam. Email: Per Amore st@hotmail.com. OBIUTEJTSCEWTBUM y Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/la.xalciir. lid NVM 0l87-47655.i De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer J. Franssen, heeft gisterenmiddag zijn luxe limou sine tijdelijk in moeten ruilen voor een dienstfiets. Franssen heeft het name lijk afgelegd tegen Zuid-Hollandse scholieren tijdens energiebesparings weddenschap 'The Bet'. Door zijn nederlaag was Franssen genoodzaakt op zijn stalen ros af te reizen van het Provinciehuis in Den Haag naar het gemeentehuis van Wassenaar. De jongeren sloten vorig jaar 'The Bet' af met de provincie Zuid-Holland. Ze beweer den dat zij binnen zes maanden 8% C02 uit stoot konden verminderen in hun eigen leef omgeving! Tezamen bespaarden zij maar liefst 12%. The Bet is een initiatief van Jon geren Milieu Aktief en heeft alles te maken* mét het klimaatverdrag van Kyoto. Europe se landen spraken in 1997 af hun C02 uit stoot met 8% te verminderen voor het jaar 2012. Thans, vijf jaar verder, is daar nog maar weinig van terecht gekomen. Sterker nog: de uitstoot van C02 neemt zelfs toe. Daarom besluiten jongeren om zelf aan de slag te gaan. Twaalfhonderd jongeren heb ben weddenschappen afgesloten met provin cies en gemeenten én... gewonnen! De jon geren hebben bewezen dat je met simpele maatregelen makkelijk 8 procent C02 kan besparen. Thuis en op school het energiever bruik beperken, betekent een bijdrage aan een oplossing voorhet klimaatprobleem. Kleine dingen, zoals licht en verwarming uit doen in lege ruimtes, een spaarlamp indraai en en de tv niet stand-by laten staan, zijn voorbeelden om minder energie te gebrui ken. www.opelnieuw5.nt p^ mm m www.opeirueuws.ni Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Infeematie Opel Linkz en vanzelfsprekendal onze occasions ïncl foto 2 beëdigd makelaars/taxateurs Kees Oörr - kantoor Ouddorp - 684545 NVM Irene Struijk - kantoor Middelhamis - 470272 MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA iVllddelharnis Tel. (0187)482606 Langeweg 38, 3244 BH Nieuwe Tonge TeL (0187) 651396 Voor Caravan schadeherstel en onderhoud FOCWA garantiebedrijf ISO 9002 Maak tijdig een afspraak. Voor meer informatie zie onze website: www.caravanschadeherstel.nl Een agrarisch getinte markt met demonstra ties in en rondom het centrum van Ouddorp. Dat is de Boerenlanddag van morgen, zater dag 6 september. O.a zullen de Zeeuwse Babbelaarbakkers en oude tractoren rondom het dorp aanwezig zijn. Ook worden er weer pompoenparades gehouden; deelnemers kunnen gratis plaatsnemen op een platte kar achter een oude tractor en rijden zo een rou te langs de velden en droogplaatsen van pompoenen en sierkalebassen. Voor al uw vragen op agrarisch gebied kunt u van 12.00-13.00 uur terecht bij de stand van het CDA. Daar zal de heer L.E van de Sar, Lid Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland, al uw vragen beantwoorden over bijvoorbeeld de natuuraanleg, de verbreding van de landbouw, de recreatiemogelijkhe den maar zeker ook over het Kierbesluit en de gevolgen voor de land- en tuinbouw. Rond de 1500 stuks tongetjes, scharretjes en haring werden op 23 augustus jl. te Ouddorp verkocht ten bate van Roparun- hospice 'Calando' in Dirksland. Samen met de verkochte 'rommel' voor het goede doel, kon een bedrag ten bedrage van 1560,00 worden overgemaakt. OUDDORP - Woensdagavond ontdekte een 55-jarige vrouw uit Duitsland, dat in de door haar gehuurde vakantiewoning aan de Oude Nieuwlandseweg was ingebroken. Onbe kenden waren binnengekomen, nadat een raam werd geforceerd. Uit de woning wer den onder meer een mobiele telefoon, sie raden en geld weggenomen. REGISTERACCOUNTANTS Op de Boerenlanddag van 6 september a.s. in Ouddorp is ook het CDA vertegen woordigd met een stand. Het CDA is er ook voor u. U bent er hartelijk welkom. Op zondag 7 september zal de bevestigings- en intrededienst van ds. G.C. Kant plaatsvin den in de sporthal van M.F.G. Dotpstienden, Dorpstienden 4 te Ouddorp. De bevestiging zal plaatsvinden door ds. C.W. Hoek uit Zwartsluis. Aan de dienst zal medewerking worden verleend door het kerkkoor Canticum, o.l.v. Karin Overweel. De aanvang van deze dienst is 15.00 uur. Een ieder is van harte welkom deze dienst bij te wonen, ook de kinderen zijn welkom, want er is voor kinderoppas gezorgd. De kerkenraden van Stellendam en Ouddorp hoopt veel belangstellenden te mogen begroeten. Door het besluit van het kabinet om de Haringvlietsluizen op een kier te zetten, is verdere planvorming nu noodzakelijk. Dat wil niet zeggen dat het kierbesluit totaal niet werd aangeroerd. Er waren insprekers die vraagtekens zetten bij het toelaten van zout water in het Haringvhet. De afgelopen tijden van droogte hebben aangetoond dat een groot zoetwaterreservoir zeer welkom is en het is daarom zonde om dat zomaar over boord te gooien, luidde het vooral in de wan delgangen. "Het is, als je zoveel goed water hebt, jammer wat we met het Haringvliet gaan doen." Daarnaast was er de nodige scepsis over de effecten van het kierbesluit. "Effecten op het milieu en de natuur in het Haringvliet zijn er pas als er getemd getij is (dan gaan de sluizen nog verder open, red.). Al dat geld spenderen voor het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen is flauwe kul; je bereikt er niks mee", zei een terug houdende inspreker. Binnendringing van zout Een ander sprak over "wetenschappelijk gis werk" toen het ging over de reikwijdte van /.out water. "Stopt het zoute water wel bij de haven van Middelhamis?", vroeg hij met hoorbare twijfel. Ed de Meijer, projectleider integrale zoetwatervoorziening, antwoordde echter dat de binnendringing van zout water in het Haringvliet goed gestuurd kan wor den. "We controleren met behulp van zout- detectoren en kunnen de hoeveelheid zout water regelen door het aantal geopende slui zen te veranderen én door de hoogte van de opening te wijzigen. Met de sluisdeuren kun je sturen." Daarnaast is een veiligheidsmarge in acht genomen door het nieuwe inlaatpunt voor zoet water te plannen ten oosten van de haveningang van Middelhamis, nabij gemaal Koert. Daar komt het zout zeker niet, is de verwachting. Dijkgraaf Goekoop van het waterschap Goeree-Overflakkee pro beerde nog wat meer kou uit de lucht te nemen door te melden dat bij de monding van het Spui - tussen Voome-Putten en de Hoekse Waard - een inlaatpunt voor zoet water is voor Delfland. "Als de verzilting voorbij dat punt komt, is er dus een pro bleem", aldus de dijkgraaf. Het zoute water komt, als de sluizen op een kier gaan, zeker voorbij de huidige inlaat- punten voor zoetwater op Goeree-Overflak kee: Scheelhoek en Zuiderdiep. Vanaf het nieuwe punt, net ten oosten van gemaal Koert, moet een langgerekte watergang komen om het zoete water naar de oude inlaatpunten Scheelhoek en Zuiderdiep te brengen. En daarmee de eilandelijke land bouw- en drinkwatervoorziening veilig te stellen. Het is de bedoeling dat de aanleg van dit nieuwe kanaal integraal wordt uitgevoerd. Daarbij wordt ook betrokken: de vorming van natuur (Deltanatuur), recreatieve voor zieningen als wandel- en fietspaden en ber- gings- en buffermogelijkheden voor hemel water. Het integrale karakter brengt met zich mee dat een hele serie instanties en organi saties bij de planvorming is betrokken. Samen hebben ze een projectgroep gevormd; het gaat om de provincie Zuid- Holland, de gemeente Middelhamis, het waterschap Goeree-Overflakkee, de WLTO afdeling Goeree-Overflakkee, het zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, Deltanatuur en Rijkswaterstaat. Een haal baarheidsonderzoek is al uitgevoerd. Door het besluit van het kabinet om de Haringvlietsluizen op een kier te zetten, is verdere planvorming nu noodzakelijk. Immers, voor 2007, als het Haringvliet brak wordt, moet de zoetwatervoorziening gere geld zijn. De projectgroep heeft het advies- en ingenieursbureau Royal Haskoning opdracht gegeven een inrichtingsplan te maken. Dat plan zal eind november klaar zijn, waarna in december opnieuw een infor matiebijeenkomst volgt. Tegelijkertijd werkt de gemeente Middelhamis aan een herziening van het bestemmingsplan, zodat het kanaal langs de noordrand van het eiland ook planologisch mogelijk wordt gemaakt. En wellicht meer; iemand in de zaal had bij geruchte vernomen dat het straks ook moge lijkheden biedt om drijvende woningen te realiseren, maar een vertegenwoordiger van de gemeente wilde dit niet bevestigen. Het streekplan van de provincie - een trapje hoger dan het bestenmungsplan - is al aan gepast. "In het integrale inrichtingsplan gaan we uit van de zoetwatervoorziening", betoogde Van der Meij, beleidsmedewerker planvor ming en ondersteuning van het waterschap. „Maar als je toch gaat ontwikkelen, is het goed om een aantal andere punten mee te nemen: verbetering van de waterkwaliteit en de waterkwantiteit, vorming van natuur en ecologische verbindingen en het vergroten van recreatieve mogelijkheden. Water, natuur en recreatie in één plan, waarin spra ke zal zijn van een goed compromis. Al moeten we beseffen dat er ook altijd nega tieve effecten zullen zijn." Van der Meij doelde bijvoorbeeld op de in de noordrand van het eiland aanwezige landbouw. Flinke kwaliteitssprong Royal Haskoning werkt de komende maan den aan een breed gedragen plan, dat meer waarde moet hebben voor de noordrand, aldus Rob Speets van het bureau. "We wil len een flinke kwaliteitssprong maken." Speets zei dat er wel degelijk ook kansen zijn voor de landbouw. "Niet in traditionele zin, maar bijvoorbeeld op het gebied van recreatie of natuurbeheer. Dat willen we nadrukkelijk in het plan opnemen." Hoe de noordrand er uit komt te zien is in december duidelijk. Dat heeft Royal Hasko ning het inrichtingsplan klaar en dan zal bekend zijn hoe het kanaal gaat lopen, hoe Deltanatuur vorm krijgt in de noordrand, hoe de berging en buffering van water eruit zal komen te zien en wat de recreant precies kan verwachten. Tom van den Broek van Royal Haskoning liet vast een stuk of wat 'referen- tiebeelden' zien. "Daarin hebben we een stukje ontstaansgeschiedenis van het gebied meegenomen. Die zal dienen als fundering van het inrichtingsplan. Want zo'n plan moet passen bij de streek en bij het karjücter van het eiland." Concreter: "Het zoetwater kanaal zou je de allure van een oude kreek kunnen geven. Onder invloed van het getij kan hier een slibrijke open vlakte ontstaan met ruigtes van biezen en riet, dat overigens door de filterende werking ook een extra impuls aan de waterkwaliteit kan geven. Er kan begrazing komen. Maar niet veel ver- bossing, zodat je de ruimte kan blijven bele ven", aldus Van den Broek. Met de allure van een oude kreek, met ruigtes van biezen en riet, maar met weinig bebossing, zou het toekomstige zoet\iaterkanaal er zo ongeveer uit kunnen gaan zien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1