Bouw van verzorgingsliuis in Oekraïne verloopt voorspoedig 'Floddertje' is weer open Pornografie, Manege "Stal de Poorte" IIArfDBn-tllEUWS Oost Europa Werkgroep 'Middelharnis' start weer met het inzamelen van goederen kan het kwaad? Schaak- en damseizoen start weer in Ouddorp Ophalen oud papier Goedereede Schaakvereniging 'de Zwarte Pion' Stichting OZO financiert en begeleidt bouw "We sturen geen vis maar hengels" EiüvnDEn-niEiJWS Ophalen oud papier Sommelsdijk PAGINA H VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2003 Zaterdag 6 september start weer het inzamelen van goederen voor onze medemensen in Oost-Europa. De Oost Europa Werkgroep Middelharnis is zeer dankbaar dat deze actie, die altijd worden gehouden op de eerste zaterdag van de maand, weer kan plaats vinden. Doordat de eigenaar van de vorige loods aan de Westelijke Achterweg te Sommelsdijk, zijn loods wil gaan verhuren, was er voor de werkgroep geen plaats meer. Er is druk gezocht naar een ander onderkomen. Ieder een weet dat leegstaande opslagruimten in de woonkernen van Sommelsdijk en Mid delharnis uiterst spaarzaam zijn. Toch heeft een en ander geresulteerd in een nieuw tijde lijk onderkomen. Aannemingsbedrijf Wielhouwer B.V. uit Middelharnis is zeer met het lot begaan van de hulpbehoevende mensen in Oost-Europa. In de afgelopen periode heeft het bedrijf een geheel nieuwe en grote materialenloods gebouwd voor de opslag van zijn bouwma terialen en -gereedschappen. Hierdoor is de kleinere schuur leeg komen te staan en moet over ongeveer eenjaar worden gesloopt. Tot die tijd mag de Werkgroep de schuur gebrui ken voor haar hulpgoederenopslag. "Wij zijn de Firma Wielhouwer zeer erken telijk en dankbaar dat deze schuur ons een tijdelijk en kosteloos onderkomen biedt", aldus de voorzitter van de werkgroep, de heer J.van der Made, "we hopen nu op een rustiger manier een ander onderkomen te kunnen zoeken. Fantastisch toch, dat er nog zulke meelevende en begaan met het lot van de allerarmsten zijn, die hun eigendom belangeloos hiervoor ter beschikking stel len?" De Werkgroep hoopt van harte dat de schuur door vele inwoners van Flakkee te vinden is, om daar hun nieuwe en/of tweede hands goederen te komen brengen. Samenwerking In samenwerking met de landelijke stichtin gen zoals: St. Hulp Oost Europa (H.O.E.), St. Kom over en Help (K.O.E.H.), St. Hulp verlening aan Christenen in Roemenië (H.C.R.) en anderen, worden adressen gezocht waar de goederen het meest nodig zijn. Er is de afgelopen jaren al zoveel inge leverd, maar wat nog belangrijker is: Er zijn daardoor al tientallen vrachtwagenladingen weggebracht naar Oost Europa. De goederen kwamen en komen terecht in landen als: Oekraïne, Roemenië, Albanië, Bulgarije, Hongarije en de landen van het voormalige Joegoslavië. Vaak zijn hiervoor kosteloos trailers ter beschikking gesteld, maar ook heeft de werkgroep hier transportbedrijven voor moeten inhuren. Voor zo'n transport betaalt de werkgroep ongeveer 2.500,00. Mocht u bewogen zijn met ons werk voor onze arme naasten, breng dan u goederen naar de schuur. Wij vragen u hiervoor een minimale bijdrage van 1,25 per doos of zak. U kunt ons ook financieel ondersteunen door uw gift over te maken op rekening 34.20.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Wij zijn elke eerste zaterdag van de maand tussen 09.30 uur en 11.30 uur aanwezig om uw materialen in ontvangst te nemen en te sorteren. Zet u de dozen of zakken niet voor de deur buiten deze tijden als wij er niet zijn, maar komt u uitsluitend op het hiervoor ver melde tijdstip. Wat kunt u er zoal brengen: Gebruikte in goede staat zijnde goederen; Sjoelbakken, tafeltennistafels, speelgoed; Handzaaimachines (u doet er een klein boer tje een groot plezier mee); Wol,wol en nog eens wol (op Flakkee breien mensen hier dekens van); Hand- en landbouwgereed- schappen; Kleding (heren-, dames- en kin derkleding); Rolstoelen, rollators, zieken huisbedden enz.; Brillen echter GEEN HUISRAAD OF MEUBELEN (de meeste huizen zijn te klein). U moest eens weten (en heel veel op het eiland weten het al) wat zo'n klein gebaar door u op prijs wordt gesteld in de arme gedeelten van Oost Europa. Namens al deze mensen wil de "Oost Europa Werkgroep Middelharnis" u hartelijk darJc zeggen. Belangrijk: Inzamelen: Elke Ie zaterdag van de maand. Tijdstip: Tussen 09.30 uur en 11.30 uur Adres: Waterweg naast nr. 37. (Staat aangegeven met borden) Kontakt: 0187-484228 'Floddertje', goed tweedehands goed, is na de zomervakantie weer open en verkoopt (merk)kinderkleding van O t/m 16 jaar, com plete babyuitzets plus alle toebehoren zoals: buggy's, maxi cossi's, campingbedjes, fiets- stoeltjes, speelgoed, ledikantjes, baby- bags/maxitaxi's, enz., maar ook positiekle ding en speelgoed. De winkel is charitatief van opzet. Vanuit de opbrengst wordt een adoptiekind uit India betaald. ledere maand wordt er een gift gere serveerd voor een goed kinderdoel. Dus als u uw (merk)kinderkleding inlevert bij 'Flod dertje' steunt u een goed kinderdoel! Er kan nog kinderkleding worden ingeleverd (babykleding wordt erg kritisch ingenomen) tot de herfstvakantie. Na de verkoop wordt de opbrengst gedeeld: 50% voor de klant en 50% voor de winkel ofwel kinderdoelen. Kijkt u voor een overzicht van de giften en voor verdere informatie op www.flodder- tje.org. En komt u gerust eens kijken op dinsdag- of donderdagmorgen of woensdag middag. Het adres is: Noordzijdsedreef 10 te Ooltgensplaat, tel.: 630732 (alleen tijdens openingstijden bellen a.u.b.) Voor velen is pornografie zeer schadelijk en ongepast. Zij veroordelen het in hoge mate. Maar er zijn anderen die het juist kenmer kend vinden voor een open tolerantie en gezonde samenleving. Maar beseffen zij wel wat het effect is van pornografie op volwas senen en jongeren? En werkt pornografie verslavend? Dit onderwerp wordt op maan dag 8 september om 21.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Rakkee. De presentatie is in handen van Marjan van PepefjStraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Op maandag 8 september om 20.00 uur start het seizoen weer van de dam- en schaakver eniging 'Ontspanning' te Ouddorp in het achterzaaltje van café 'de Bonte Koe', Broekweg 5 te Ouddorp. Alle leden en aspi rant-leden/belangstellenden zijn hiervoor uitgenodigd. Het belooft weer een spannend seizoen te worden met de vraag of de jeugd de oudere garde definitief naar de kroon zal gaan steken. Er zal dit seizoen naast de jeugdtraining ook training worden gegeven aan volwassenen, zodat degenen die het schaken en dammen nog niet 100% onder de knie hebben, of waarbij de kennis is wegge zakt, dit kunnen bijspijkeren. Er wordt dit seizoen in de huishoudelijke competitie gespeeld volgens een flexibele indeling; het is op die manier ook mogelijk om dammers en schakers aan de competitie mee te kunnen laten doen die niet elke week van de partij kunnen zijn. Het jeugdschaken begint op 15 september in de sporthal te Ouddorp. Met degenen die zich hiervoor al hebben opgege ven, wordt begin september contact opgeno men. Wie zich wil opgeven voor de huis houdelijke competities, schaaktraining voor volwassenen en het jeugdschaken kan dat doen bij F. Troost, tel. 0187-490779 of bij A. van Huizen, tel. 0187-682427. Het e-mail adres van de vereniging luidt: depotertjes@gofi"ee.nl. De Stichting Koninklijke Fanfare 'ApoUo' te Goedereede haalt morgen, zaterdag 6 sep tember, weer oud papier op in Goedereede en in Goedereede-Havenhoofd. U wordt ver zocht het papier vóór 8.30 uur goed gebun deld gereed te zetten. Ook huishoudelijk kar ton is welkom. Overzicht voor ronde I van de huishoude lijke competitie, gespeeld op 01-09-2003 te Middelharnis. Van Hooff-Peeman1-0 Minnaar-Lesuis 1 -O Dupree-Loosjes 1-0 Visser-Moedt 0-1 Bom-VerolmeO- I De Haan-I. LagendijkO-I M. Lagendijk-De JagerO - I Vis-Van Prooijen O - I Van den Ouden-KrijgsmanI - O Noordijk-Hennekes O - I Van der Staaij-Mulder 0-1 Melaard-Neleman1- O C. Smit-Struik 0-1 Uitslagen van dé onderlinge dressuur- wedstrijd op 30 augustus 2003 jl: Proef A pony's: Silvana Los, Rosana, 171 pnt., Nikki Reuter, Ciska, 171 pnt, Jodie Reuter, Poledo, 168 pnt., Charlotte v.d. Zan- de, Ciska, 165 pnt., Cheyenne Caimegieter, Misspy,164 pnt., Chantal v. Dijk, Ciska, 161 pnt., Joyce v. Dongen,Misspy, 161 pnt., Chantal Mijnders, Tosca, 157 pnt., Divya v. Huizen, Tosca, 155 pnt., Kyra Konijnen burg, Tosca, 152 pnt., Enmia v.d. Spaan, Misspy, 150 pnt.. Peter Witvliet, Ciska 146 pnt. Proef B pony's: Lenny Grinwis op Ciska, 168 pnt., Tamara Klem, Donka, 166 pnt.. Marjolein Haasnoot, Donka, 165 pnt., Mar- cia Janssen, Lady, 164 pnt., Jessica Los, Rosana, 163 pnt., Valerie v. Seters, Donka 163 pnt., Jacintha Bruggeman, Rosana, 162 pnt., Michelle v.d. Veer, Misspy, 161 pnt.. Daphne Tanis, Misspy, 159 pnt., Maaike Tanis, Donka, 155 pnt., Jeroen Seesink, Donka, 155 pnt., Nicole Tanis, Donka, 155 pnt., Steffie Qualm, Lady, 155 pnt., Manon Wielaard, Poledo, 153 pnt., Jacomijn Goos- sens, Ciska, 153 pnt., Pim Guldemeester, Donka, 152 pnt., Niels Knape, eigen pony, 151 pnt., Melissa Verweij, Ciska, 150 pnt., Anne de Jong, Misspy, 150 pnt., Wijnand v.d. Zande, Hans, 146 pnt., Rosanne Mos- tert, Hans, 146 pnt., Joline Guldemeester, Donka, 146 pnt.. Rik Seesink, Poledo, 140 pnt., Britt V. Beveren, Rosana, 137 pnt. Proef B paarden: Sonja Knoop op Sankt Moritz, 169 pnt., Maaike v.d. Brink, Hosan- te, 167 pnt., Laura Siepman, Animo, 166 pnt., Liza Spruijt, Jeltje, 165 pnt., Bianca de Vogel, Reiv-naj '97, 163 pnt.. Klaas Koese, Domino, 162 pnt., Sjoerd Knops, Macho, 162 pnt., Monique v. Beest, Kuno, 161 pnt., Lizanne Troost, Duko, 161 pnt., Ailine v.d. Spaan, Michael. 160 pnt., Mirjam Nelissen, Hans, 158 pnt.. Sarah v. Wezel, Duko, 156 pnt., Corina Tanis, Viktor, 156 pnt., Kim v. Uit de Nieuwsbrief 'Onderling Contact' van Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne, die één dezer dagen bij de donateurs en gevers van de Stichting in de bus valt, blijkt dat de bouw van het verzor gingshuis in het stadje Nagydobro- ny in Oekraïne gestaag vordert. Twee medewerkers van St. OZO, Jaap Kop penaal en Herman van Wezel, bevestigen de voorspoedige bouw van het verzorgings huis. "Als de bouw zo voorspoedig blijft gaan zullen volgend jaar om deze tijd de eer ste bewoners het huis betrekken", aldus de medewerkers. Wel maken ze een voorbe houd, want de winters in Oekraïne zijn onvoorspelbaar. "Een meter sneeuw is daar niet uitzonderlijk!". De werkwijze van de Stichting is er in eerste instantie niet op gericht om zoveel mogelijk goederen vanuit Nederland naar Oekraïne te transporteren. De bedoeling is om de in Nederland verzamelde geldelijke middelen zoveel mogelijk in Oekraïne te besteden. "Een Chinees spreekwoord zegt: Je moet arme mensen geen vis sturen, maar hen gels", aldus motiveren de medewerkers hun manier van werken in Oekraïne. Naast het bouwen van een verzorgingshuis wordt er ook voedselhulp geleverd. Het voedsel wordt zoveel mogelijk aldaar gekocht en gebracht op de plaats waar het nodig is. De auto, waarmee het voedsel naar de adressen wordt gebracht, is tn Oekraïne gekocht. Ook helpt OZO een kleuterschool financieel in stand te houden, waardoor de kinderen in ieder geval verzekerd zijn van één warme maaltijd per dag. Bouw verzorgingshuis Momenteel ligt voor St.OZO de nadruk op de bouw van het genoemde verzorgingshuis in Nagydobrony. Al pratend met de beide medewerkers blijkt dat het realiseren van een dergelijk gebouw in Oekraïne totaal anders gaat dan in Nederland. De bouw wordt begeleid door de contactpersoon ter plaatse, Jenö Hidi. De medewerkers verdui delijken, dat Jenö samen met zijn vrouw en zijn moeder ook deel uitmaken van St. OZO. Jenö zorgt voor de contacten in Oekraïne. Hij blijkt 'hart voor de zaak te hebben'. Er WJrdt vol lof gesproken over deze man die de belangen van OZO in Oekraïne behartigd. Ze weten van Jenö dat hij 'iedere cent omkeert', daarom kunnen ze er op vertrou wen dat het geld zo goed mogelijk wordt besteed. Tijdens de bouw hebben de Hol landse medewerkers vrijwel wekelijks con tact met hun vertegenwoordiger ter plaatse. Zij leggen uit dat het in Oekraïne niet van zelfsprekend is om hout voor de bouw van het huis bij de bonthandel te bestellen. Daar om koopt Jenö complete boomstammen, waaruit planken moeten worden gezaagd. Ook het betonijzer wordt niet kant-en-klaar gekocht, maar wordt ter plaatse gevlochten. Zelfs de fundering voor het gebouw wordt met de hand uitgegraven, evenals het storten van beton wat ook voornamelijk handmatig wordt uitgevoerd. Op deze manier probeert de Stichting zo voordelig mogelijk te wer ken. Want de kosten van de bouw zijn voor Oekraïense begrippen hoog. Jenö blijkt het, naast de begeleiding van de bouw van het Verzorgingshuis, nog behoorlijk druk te hebben, want ook het voedselhulpprogram ma probeert hij zoveel mogelijk zelf te bege leiden. Een ander aspect, wat men maar weinig bij bouwbedrijven in Nederland tegenkomt, is de tijd voor gezamenlijk gebed bij het begin van de bouw, zoals uit één van de foto's blijkt. De betrokkenen komen bijeen om een zegen af te smeken over de komende werk zaamheden. Veel handwerk zorgt toch voor gestage groei van het verzorgingshuis. Bejaarden In principe drie maal per jaar bezoeken de OZO medewerkers Oekraïne. Op hun reizen bleek dat ouderenzorg in Oekraïne een onbe kend begrip is. Daarom kwamen ze in het gebied, waarin zij hun werk verrichten (het Hongaars sprekende deel van Oekraïne), in contact met de schrijnende armoede waarin juist de bejaarde inwoners verkeren. Het idee rijpte bij hen om juist voor die bevol kingsgroep iets te doen. Gezien de fantasti sche giftenstroom kwam men tot het besluit om een verzorgingshuis te gaan bouwen. Er werd een woning aangekocht, waarbij ook anderhalve hectare grond was. Achter dit huis is men begonnen met de bouw van het verzorgingshuis. St. OZO verwacht dat het verzorgingshuis zeker in een behoefte zal voorzien. Een oude vrouw uit een naburig dorp, die in enorme armoedige omstandig heden leeft, verlangt er sterk naar om haar Een overzicht waarin de contouren zichtbaar worden van het verzorgingshuis, na zes maanden hard werken. levensavond onder betere omstandigheden door te brengen. ledere keer, als wij haar bezoeken, vraagt ze wanneer het verzor gingshuis klaar zal zijn.", aldus de mede werkers. Exploitatie Voor wat betreft de kosten van de bouw en de exploitatie van het huis, moet er door de OZO-leden behoorlijk wat gerekend wor den. Toch zijn ze vol goede moed dat het financieel in orde zal komen. Het is hun ervaring dat er in het verleden nooit tever geefs een beroep op de donateurs is gedaan. De medewerkers noemen tal van voorbeel den van bedrijven en instellingen die geld, goederen en auto's kosteloos beschikbaar stellen. Soms worden ze verrast met giften van enkele, of zelfs vele, duizenden euro's. Ook de opbrengsten van zangavonden, onder auspiciën van WWZ-concerten, blij ken veel inkomsten voor St. OZO op te leve ren. Verder probeert St. OZO de kerkelijke gemeente van Nagydobrony te betrekken bij de 'dienst der barmhartigheid'De plaatse lijke gemeente van de Hongaars Gerefor meerde Kerk, waarmee St. OZO hele goede contacten heeft, heeft een diaconale stich ting 'Talentum'. Gezamenlijk zal gepro beerd worden te streven naar diaconaal dienstbetoon. Ook de plaatselijke huisarts heeft al te ken nen gegeven in het gebouw een spreekuur te houden, speciaal voor de bewoners. Volgens de medewerkers is het ook opmerkelijk hoe veel support de plaatselijke overheid aan de dag legt. De burgemeester van Nagydobro- ny,die verantwoordelijk is voor de afgifte van vergunningen en dergelijke, zet zich helemaal in het voor het project. Voorlichting St. OZO is altijd bereid hun werk te promo ten. Wilt u voor uw bedrijf of vereniging een dia- of videopresentatie, bel 0187-486383. Ze realiseren zich dat steeds meer bekend heid mogelijkheden oplevert om te komen tot uitbreiding van hulpverlening in Oekraï ne. Verdere inlichtingen worden graag ver strekt via het secretariaat, in de persoon van Herman van Wezel, telefoonnummer 0187- 486572, of via email: info@stichting-ozo.nl. Website: www.stichting-ozo.nl. Prooijen, Troyka, 154 pnt., Etienne Chris- tensn. Rasmus, 149 pnt., Patrick Benevoets, Mr.Monte Cristo, 146 pnt.. Proef L paarden: Gerdien v.d. Veer, Felix, 162 pnt., Elize v.'t Geloof, Hette,162 pnt., Sjarina Martinius, Tjerk, 161 pnt., Natasja Bos, Hosante,158 pnt., Annemieke Riem, Naomi, 156 pnt., Sjoerd Knops, Olympia, 156 pnt., Manon Janssen, Lady, 154 pnt., Kaya Soomra, Latana, 144 Na twee maanden niet opgehaald te hebben, is het zaterdag 6 september weer de eerste zaterdag van de maand. Traditiegetrouw halen dan de mannen van mannenkoor 'Ons Koor' in Sommelsdijk uw oud papier op, vanaf 9.00 uur 's morgens. Wilt u het weer tijdig gereed zetten?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11