Voor raad Dirksland zit het zomerreces er weer op Met Wie??? Drukke week KNRM- statÊon Ouddorp Kunstobject verrijst op Havenhoofd Middelhamis 1 ^e Bron Omloop 2003 voor Rabobank een succes Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Opening seizoen jeugdwerk SWO Drukwerk nodig? Sparta van start Jubilee Campaign door VN erkend EIIAttDBf-tllEUWS Zing jij met ons mee? EIIAtlDEn-niEUWS Middelhamis in het nieuws Voor de gemeenteraad van Dirks land zat afgelopen donderdagavond het zomerreces er weer op en bijna voltallig schaarde de vroedschap vol nieuwe energie - zo hoopte raads voorzitter burgemeester Stoop - zich aan de raadstafel. Pinkeltje Schakel Doordecentralisatie Dorpsraden Rectificatie: Cursus sculpturen maken bij Clarine Bemelmans gaat van start Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Het zal de aandachtige waarnemer niet ontgaan zijn dat er in Middelhar- nis met een zekere regelmaat een kunstwerk in de openbare ruimte wordt geplaatst. Dat berust niet op toeval. Een aantal jaren geleden acht te de raad van Middelhamis het gewenst om meer aandacht dan voor heen te besteden aan beeldende kunst. Het resulteerde in 2000 tot de plaat sing van de "koperen naald" nabij de entree van Middelhamis en verleden week verrees op het Havenhoofd van Middelhamis het "Baken" aan het Haringvliet. De Economische en Sociale raad van de Verenigde Naties heeft Jubilee Campaign de speciale adviserende status toegekend, zo maakt de stich ting bekend. Deze status geeft de orga nisatie de mogelijkheid officiële verte genwoordigers aan te stellen bij de VN kantoren in Washington, Geneve en Wenen. PAGINA 2 DINSDAG 2 SEPTEMBER 2003 Als 'gastspreker', die gebruik wilde maken van het spreekrecht tijdens de vergadering, vroeg de voorzitter van peuterspeelzaal 'Pin keltje' te Herkingen de heer Drijver, aan dacht voor de wijze van aanpak voor het tot stand komen van de peuterspeelzaal. Dit naar aanleiding van de brief die 'Pinkeltje' aan de raad stuurde en als ingekomen stuk op de raadsagenda voor deze avond stond vermeld. De heer Drijver pleitte voor een andere aanpak door de gemeente omdat de laatste anderhalfjaar meer frustraties wekte dan dat er werkelijk iets gedaan werd. Aan duidingen als 'ondoorzichtig', 'matige com municatie' en 'misverstanden' gaven aan hoe in ieder geval aan de zijde van de werk groep, die zich sterk maakt voor het realise ren van de peuterspeelzaal, het operen van 'de gemeente tot nu toe ervaren wordt. Wil een initiatief van de burgers goed tot stand komen, zal er een andere, meer projectmati ge aanpak van de gemeente moeten komen, zo gaf als wens de heer Drijver de wethouder en de raadsleden mee. In de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden en Middelen van a.s. donderdag zal een en ander nog eens aan de orde komen. De raad stemde deze avond in met een ver hoogd krediet voor de renovatie van vereni gingsgebouw 'De Schakel' te Dirksland. Tijdens de werkzaamheden, die in volle gang zijn, bleek de vloer van het gebouw zo slecht dat die niet gehandhaafd kon worden. De wapening was ingeroest en de onderste helft van de constructie, die uit holle bak steenelementen bestaat, was afgebrokkeld en lag los in de kruipruimte. Omdat met de verdere uitvoering van de werkzaamheden niet kon worden gewacht, werd de versleten vloer verwijderd en is inmiddels een nieuwe aangebracht. Maar dat leidt wel tot meerkos ten waarmee geen rekening was gehouden. Daarom werd de raad verzocht om in te stemmen met een kredietverhoging voor de renovatie van het verenigingsgebouw ad (afgerond) 27.500. Na wat heen en weer gepraat over uit welke pot dat dan moest komen, stemde de raad met de kredietverho ging in. Van het schoolbestuur van de Prins Johan Frisoschool te Herkingen ontving het colle ge het verzoek om medewerking te willen verlenen aan zgn. 'doordecentrahsatie' van middelen, wat - vrij vertaald en kort gezegd - neerkomt op een stukje eigen ondernemer schap van de school. Een en ander is een aantal jaren geleden bij wetgeving mogelijk gemaakt. Omdat echter het verzoek van het schoolbestuur onvoldoende gemotiveerd zou zijn, besloot de raad donderdagavond in te stemmen met het voorstel van het college om het verzoek af te wijzen. De heer Toes legde daarbij echter wel zijn gedachte neer om in het kader van bestuurlijke krachten bundeling de doordecentralisering nog eens 'op en hoger niveau' te brengen, omdat het uiteindelijk méér scholen aan zou kunnen gaan. De totstandkoming van dorpsraden in de gemeente Dirksland lijkt naderbij te komen. Gegadigden hebben zich in de afgelopen tijd kunnen aanmelden en uit hen zal een selec tie worden gemaakt. Voor Dirksland zijn er op dit moment acht kandidaten, voor Melis sant tien en voor Herkingen zes. Eerst wilde het college echter (plaatsvervangende) voor zitters van de afzonderlijke dorpsraden benoemen, wat tijdens de raadsvergadering van donderdagavond zijn beslag kreeg. Op voordracht van het college werden voor Dirksland de heren Robijn en Van der Vlugt als resp. voorzitter en plaatsvervangend voorzitter benoemd, voor Melissant resp. de heren K.L. Kievit en J.W. Bruggeman en voor Herkingen resp. mevrouw J.G.C. Tuin- stra-Zagt en de heer J.H. Kalle. Nu deze zijn benoemd, zullen binnenkort kennismakings gesprekken plaatshebben tussen de kandida ten en afvaardigingen van de gemeente Dirksland. Het streven is uiteindelijk om in september de dorpsraadsleden aan te stellen, zodat dan de eerste vergaderingen in oktober a.s. kunnen worden gepland. Met Danielle Leenderts en Gep van Middel koop. Zij zijn op woensdag 3 september in de studio van Radio Flakkee en vertellen in het programma 'Met Wie???" over het Lokaal Ouderenwerk. Ze leggen uit wat het inhoudt en wie er gebruik van kan maken. Misschien kunt u daar ook helpen of heeft u juist hulp van hen nodig. Natuurlijk komt er nog veel meer informatie in dit uur aan bod. Het gesprek wordt uitgezonden van 18.00 tot 19.00 uur. De herhaling is op donderdag van 21.00 tot 22.00 uur. De HDG Kinderkoren 'Het Jongeland' en 'Het Jeugdland' beginnen op vrijdag 12 sep tember weer met het koorseizoen. ledere vrijdag worden er door zo'n 50 kinderen van 19,00 uur tot 20.00 uur in De Samaritaan liedjes geoefend. Al deze liedjes gaan over de Here God. Er worden zondagsschoollie deren ingestudeerd, maar ook liedjes van EUy Kikkert en opwekkingsliederen. De koren zingen regelmatig voor de bewo ners van de HDG De Samaritaan, De Goe de Ree en Het Oude Land) en hebben nog diverse andere uitvoeringen. Ook jij bent van harte welkom om met ons mee te komen zingen De kinderen uit groep 2 tot en met 5 zijn wel kom bij 'Het Jongeland' en de kinderen die in groep 6 of hoger zitten mogen meezingen in "Het Jeugdland". Als jij of je ouders meer willen weten bel dan gerust naar onderstaande telefoonnum mers! Ook kun je bijv. een informatieboekje opvragen. Namens 'Het Jongeland' Petra van Straten (tel. 602814). Namens 'Het Jeugdland' Nicole Bos-Jordaan (tel. 483842). OOLTGENSPLAAT - Dinsdag 2 sep tember (vanavond), 19.30 uur, ds. J. J. van Eckeveld. MELISSANT - Dinsdag 2 september (vanavond), 19.30 uur, ds. F. Melis. MIDDELHARNIS - Woensdag 3 sep tember, 19.30 uur, stud. G. Beens. OUDDORP - Donsdag 4 september, 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proef F2 a, gehouden op zaterdag 30 augustus in Manege Oostmoer, Oost- moersedijk 2a te Stad aan 't Haringvliet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Thomas Troost, Tazz, 240 pnt; Kim de Lint, Tazz, 232 pnt; Thalonja Slui, Mickey Boy, 231 pnt; Lotte de Vogel, Rody, 229 pnt; Sabrina Klein, Dynamite, 227 pnt; Esmee de Keizer, Snoopy, 227 pnt; Anouk Biene- felt, Daisy, 227 pnt; Malou Wenders, Tirza, 222 pnt; Joyce Visbeen, Daisy, 222 pnt; Pascalle Valstar, Bessie, 222 pnt; Nelleke de Ruijter, Carola, 221 pnt; Thomas Dee, Rody, 221 pnt; Sarah Kroesbeek, Lady, 221 pnt; Bodine Leertouwer, Carla, 217 pnt; Danielle Spruit, Benjamin, 215 pnt; Valerie V. Schaick, Mickey Boy, 215 pnt; Michelle v.d. Heerik, Karine, 215 pnt; Maxime v. Oosten, Sascha, 214 pnt. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tioUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm'l tarief per mm 0,27: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Vorige week bleek het een drukke tijd te zijn voor het KNRM-station Oud dorp, hieronder volgt een verslag: 20 aug.: Opgepiept met de melding dat er een auto van de ORB op het strand vast stond terwijl het opkomend'water was. Voor deze melding was tevens een chauffeur van een tracktor gebeld. Deze tracktor heeft ver volgens de auto op sleep genomen en uit zijn benarde positie bevrijd. 21 aug.: De melding gekregen dat er ter hoogte van de ton G 36 op het Grevelingen- meer een zeilbootje was omgeslagen. De beide opvarenden van dat bootje waren aan boord gegaan van een voorbij varend zeil schip. Met de reddingboot Tuimelaar, welke als vervanger tijdelijk is gestationeerd in Ouddorp wegens de in onderhoud zijnde 'eigen' reddingboot Griend, het scheepje rechtgetrokken en naar de haven van Den Osse gesleept. Op de terugreis naar Ouddorp zag de bemanning dat een mast van een ander zeilscheepje brak. De opvarende van dat scheepje hulp verleend bij het aan boord krijgen van de mast en de zeilen. Dat scheep je is vervolgens op eigen motorkracht geva ren naar Bniinisse. 24 aug.: Gealarmeerd voor een jacht wat in de omgeving van Bommenede was vastge- varen. Voor deze melding werd ook de sleepboot Echo opgeroepen. Deze sleepboot heeft het jacht, met aan boord zes personen, losgetrokken. Na deze klus werd de beman ning van de Tuimelaar gevraagd om assis tentie te verlenen bij de Steenvliet (Rijkswa terstaat). De Steenvliet had de rondvaartboot Gemini II op sleep welke te kampen had met motorstoring. Door de Steenvliet en de Tui melaar is de Gemini U afgemeerd in de haven van Port Zélande. Aan boord van de Gemini II bevonden zich ongeveer veertig personen. In het Eilanden Nieuws van vrijdag 29 augustus is een vergissing gemaakt in de rubriek 'Middelhamis in het nieuws...' In het artikel over het verwijderen van asbest werd gesteld dat paiticulieren 35 m' asbest gratis mogen aifvoeren. Dit dient echter 35 m^ te zijn. Waarvan acte! Binnenkort start Clarine Bemelmans te Dirksland met een nieuwe cursus sculpturen maken. De beelden worden gemaakt van zelfhardende klei. Er zijn vele vormen en modellen mogelijk. Na verven heeft de sculptuur een bronsachtige uitstraling. U hoeft niet creatief te zijn om aan deze cursus deel te nemen. De cursus wordt gegeven op dinsdag- en woensdagochtend en op maan dag- dinsdag- woensdag- en donderdag avond. Voor inlichting kunt u telefonisch contact opnemen met Clarine, telefoon: 0187- 603445. 25 aug.: Voer het zeilschip Idefix vast in de omgeving van het eiland Stampersplaat. Op de reis daarheen bleek dat er bij de ton SP 14 ook nog een zeilbootje aan de grond was gelopen. Eerst dat bootje, met aan boord twee personen, losgetrokken en vervolgens de Idefix, met aan boord drie personen, naar dieper water gesleept. Op 26 aug.: Opgepiept voor een visboot welke tegen de betonblokken van de golf breker van de werkhaven, buitenzijde Brou- wersdam, was gevaren en zinkende was. Ter plaatse bleek dat het scheepje, de D335, was omgeslagen en gedeeltelijk was gezonken. Een intact zijnde luchtkamer aan boord van het scheepje zorgde ervoor dat het niet zonk. Het scheepje naar het strand gesleept en daar, met hulp van vele strandtoeristen, leeg gehoosd. Vervolgens het bootje naar de trail erhelling gesleept. Teruggevaren om de bei de opvarenden van de golfbreker te halen en nog hulp geboden bij het traileren van hun boot. Op 27 aug.: Opgeroepen voor een persoon weUce aan boord van een motorjacht onwel was geworden. Voornoemd jacht lag afge meerd in een haven van het eiland Ossehoek. Met ambulancepersoneel daarheen gevaren. De patiënt vervolgens overgevaren naar de haven van Ouddorp van waar zij door de ambulance naar een ziekenhuis is vervoerd. Later op de dag nogmaals opgeroepen voor het zeiljacht Impact wat bij de ton G 19 was vastgevaren. Deze zeilboot, met aan boord 3 personen, naar dieper water gesleept. Daar het schip geen schade had kon het haar weg vervolgen. Tot op heden is het KNRM-station Oud dorp dit jaar 53 opgeroepen voor hulp verlening. Het nieuwe seizoen met de activiteiten voor de jeugd gaat op 17 september van start, door middel van een gezamenlijke activiteit te organiseren met de dorpskernen Achthui- zen, Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge. De middag is voor alle kinderen van de basisscholen van Oostflakkee en zal gehou den worden in de Grutterswei te Oude Ton ge. De wethouder, de heer P. de Vries, zal de opening verrichten. Vervolgens zal de theatergroep Urf het 'Sprookje van Retteke- tet' spelen. Kosten: 2,50 per kind. Aanvang: 14.00; De zaal is open vanaf 13.30 uur. Kosten 3,00 per persoon. SWO hoopt op een gezellige middag. SOMMELSDIJK Het kunstobject, vorige week in aanbouw. Ifam persbum FkMee). Aan het plaatsen van een kunstwerk gaat een zorgvuldige procedure vooraf. Uitgangspunt voor het verstrekken van een opdracht of aankoop is dat het professionele kunst betreft, dat de kunstenaar een erkend kunste naar is en dat de begeleiding wordt opgedra gen aan een onafhankelijke kunstcommissie. Zonder uitzondering wordt aan deze voor waarden voldaan. Dat het Havenhoofd zo'n twee jaar geleden door de gemeente werd aangewezen als locatie mag geen verwondering wekken. Het is een markante plaats, door de eeuwen heen. In feite de markering tussen water en land en een plek met een rijke omgevingsgeschiede nis. Te denken valt aan de visserij en aan de aankomst- en vertrekplaats voor passagiers en transport van en naar Hellevoetsluis. Het Havenhoofd is thans een fraaie verblijf plaats dat uitzicht biedt op tal van panora ma's. En tegen deze achtergrond kwam een globale opdrachtformulering tot stand. Het moest iets van een baken worden, een mar kant object, duidelijk zichtbaar, zowel vanaf de wal als vanaf het water. Na een eerste selectie - ongeveer 70 kunste naars gaven te kennen geïnteresseerd te zijn - werd aan een drietal kunstenaars verzocht een schetsontwerp te maken. Uiteindelijk viel de keuze op een ontwerp van de kunste naar Jan Samson. Deze kunstenaar liet zich nadrukkelijk inspireren door de geschiede nis en de omgeving. Zelf zegt hij daarover: "voor mij zijn het vooral het water en de his torische bedrijvigheid die de sfeer van de plaats bepalen. Gekoppeld aan het water spelen de eindeloze ruimte en de wind een belangrijke rol. Bij de bedrijvigheid zijn het vooral de visserij en de reizen die in beeld komen. Het komen en gaan van schepen, vis en mensen. Het mijmeren over die verre wereld, het maken van een imaginaire reis". Het object oogt als een palmboom, maar dan van granito en staal. De bladeren zijn geen bladeren maar 'komende en gaande" vissen. Het versterkt het beeld van de droomreis en verwijst tevens naar de historie van Middel- harnis. Het beeld moet ook in de avond als marke ringspunt werken. In de bestrating is daarom een breedstralende grondarmatuur opgeno men. Deze straalt licht omhoog, hetgeen weerkaatst en verstrooid wordt door de roestvrijstalen vissen. De vissen sturen het licht verschillende kanten op, waardoor het beeld ook na zonsondergang een baken aan het water wordt. De Volleybalvereniging Sparta is weer begonnen met de trainingen voor dames en heren. De dames oefenen op maandag avond van 21.00 tot 22.30 uur in 'De Sta- ver', de heren trainen op dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur, eveneens in 'De Staver'. De competitie zal in de tweede helft van oktober van start gaan. De (thuis) competitiewedstrijden zullen gespeeld worden op woensdagavond, aan vang 20.30 uur. Nadere informatie over dit alles bij Nel Vis, Middelhamis, telefoon: 482866. De christelijke mensenrechtenorganisatie Jubilee Campaign maakt zich sterk voor godsdienstvrijheid en kinderrechten. Zij probeert, voornamelijk via politieke kanalen en publieksacties, een eind te maken aan de vervolging van christenen. Ook maakt de organisatie zich sterk voor bijvoorbeeld straatkinderen, kindsoldaten en kinderen in de prostitutie. Enkele jaren geleden vroeg Jubilee Cam paign een accreditatie aan bij de Verenigde Naties. De Economische en Sociale Raad heeft in haar vergadering van juli, deze offi ciële erkenning gegeven. Als 'Hulpverleningsorganisatie met een Speciale Adviserende Status bij de Econo mische en Sociale Raad van de Verenigde Naties' mag Jubilee Campaign nu officiële vertegenwoordigers aanwijzen voor de VN kantoren in Washington, Geneve en Wenen. "Tot nog toe bleef onze lobby bij de Ver enigde Naties vrijwel beperkt tot de jaarlijk se vergadering van de VN Mensenrechten commissie. Nu we ook onze eigen vertegen woordigers mogen aanstellen krijgen we veel meer mogelijkheden om op te komen voor vervolgde gelovigen en kinderen in de knel. Daar zijn we heel blij mee," aldus Arie de Pater directeur van Jubilee Campaign NL in een toelichting. De christelijke mensen rechtenorganisatie Jubilee Campaign wordt gevormd door drie zelfstandige organisaties met kantoren in Engeland,Amerika, Nederland. De contactgroep van Jubilee Campaign op Schouwen-Duiveland reageert verheugt op deze positieve ontwikkelingen, en consta teert dat de eigen inzet door deze erkenning een stevige steun in rug krijgt ten goede van hun doelgroep: de vervolgde Christenen en de kinderrechten! Inl. W.Slaager.olll- 651521 of 0343-510 159 en www.jubileecampaign.nl De algemene bijstandwet, ah, die was werlielijli fantastiscli! Een voorziening tot en met, en bovendien ooli zeer elastisch. In aanmerking kwam iedereen, al moest men iets onthullen, nou ja, je hoefde dan alleen wat formuliertjes in te vullen. En iemand die maar weinig heeft, kan uiteraard niet veel verliezen. Een zwoeger die naar beter streeft, heeft dat niet zo in de smiezen. Maar wie niet eerzuchtig was en toch graag mee wou tellen, kon dit op gratis postpapier bij oom ambtenaar vertellen. Die schreef terug, zo gauw hij kon; men wou u heel graag helpen, want die bijstand was een bron, gewoonweg niet te stelpen. Totdat iemand plots ontdekte: de bron vertoont wat kuren; omdat de leiding ergens lekte, kon 't zo niet langer duren. De formulieren werden toen wat strenger iiagekeken - dat kon heus met goed fatsoen - en wat is toen gebleken Dat aan al 't goede wat men heeft, wel eens een parasietje kleeft, maar dat de bron nog volop geeft als ieder 't krijgt die 't nodig heeft. Bijstaander g De Omloop is inmiddels een traditie op Goeree-Overflakkee en een evenement waar de Rabobank niet bij mag ontbreken. Vele enthousiastelingen verschenen op 22 augustus jl. aan de start in Ooltgensplaat. waaronder ook een aantal medewerkers van hoofdsponsor Rabobank. In totaal liepen 15 medewerkers de wandeltocht, waaronder het directieteam: John de Jonge van Rabobank West-Flakkee, Michael de Nijs van Rabobank Middelhar- nis en André Jongepier van Rabobank Flakkee Oost liepen de 110 km lange tocht in esta fettevorm. Door de enoi'me droogte van de afgelopen periode was het parcours zwaar. De paden waren hard en gedeeltelijk onbegaanbaar. Toch wisten alle 15 Rabobank-lopers de finish te halen. Even na vijf uur zaterdagmiddag finishte de laatste medewerker, waarmee de Omloop 2003 voor de Rabobank een succes genoemd kon worden. De Rabobanken op Goeree-Overflakkee feliciteren alle lopers nogmaals met hun prestatie!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2