"Oe Jiol>J>y v^a-n... Funeraire cultuur op Goeree-Overflakkee üanie Kievi^-KagcJielland ui( ijerkingen Herinneringen aan de 'Ambachtsschoor EIIAüDBI-rHEUWS Programma Cursus Geestelijke Vorming 2003-2004 P.V. De Luchtbode Herkingen 'i^ ffi tj' STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD (vervolg van voorpagina) U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? PAGINA 7 VRUDAG 29 AUGUSTUS 2003 Momenteel logeert er een aantal honden bij ons, die er al ten aardig tijdje zitten en we zeggen het u eerlijk: het zijn niet de gemakkelijkste, maar het zijn gezonde dieren en met flink wat liefde en vooral geduld is er best wat van te maken. Bijvoorbeeld Nozem een reu, een zwarte bouvier van ongeveer zes jaar. Hij is gevonden bij het Pannenkoekenhuis in Barendrecht. Het is een leuke hond, maar wij kunnen u er verder niets over vertellen. Max een soort Mechelse herder van 10 maanden, ook een reu, gladharig bruin. Het is een echte puber, die een goede opvoeding nodig heeft bij een consequente baas, die veel ervaring heeft met honden. Het is beslist geen hond voor een gezin met kinderen. Wie geeft hem een kans? Marlen een kruising labrador x vier jaar oud, een reu. Ook deze hond past niet in een gezin met kinderen. Hij is heel beschermend tegenover zij n baas, kan alleen thuis blijven en gaat graag mee in de auto. Marlon is geen hond voor een beginner. Wie geeft hem een eerlij ke kans? Maxie een langharige teckel van ruim drie jaar, zwart-bruin, ook een reu. Het is een leuke hond, hij kan alleen thuisblijven, maar is niet gewend aan kinderen en andere huisdieren. U kunt hem buiten niet loslaten, want dan gaat hij er van door. Ook wil hij er 's nachts wel eens uit om te plassen. Voor Maxie graag een rustig plaatsje waar hij alle aandacht krijg. Dan is Rens de circushond van zeven maanden nog steeds bij ons. Ook hij is momenteel aan het puberen, maar het is een hef dier en met een goeie baas zal-hij uitgroeien tot een leuke aanhankelijke gehoorzame hond. U vindt deze honden, een groot aantal katten en konijnen in 'De Dierenstee', Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, telefoon: 0186-655150. De openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. "Zou 't lukken?" vraagt Danie aarzelend, als ze de deur opendoet. Ze is er niet zeker van of haar hobby wel stof genoeg biedt voor 'De Hobby Van...' Zou 't lukken? Natuurlijk gaat het lukken. Praten met een vrouw als Danie is een plezierige bezigheid. En dat is voor een rubriek als deze het halve werk. Danie heeft een niet- alledaagse hobby; ze houdt zich bezig met het organiseren van haar eigen rommelmarktkraam. En daarmee is ze feitelijk het hele jaar bezig, Niet alleen 's zomers, wanneer ze op diverse grote rommelmarkten te vinden is, maar ook 's win- tens, als ze verzamelt, inkoopt, sorteert, sopt en poetst. Want alles wat bij Danie op de kraam komt, is schoon en netjes. De holiby van Danie begon eigenlijk bij haar vader, die nu helaas is overle den. Deze man, in zijn leven volop actief, hield zich bezig met de sloop van huizen. En spullen die heel en gaaf uit zo'n huis tevoor schijn kwamen, kregen bij hem een nieuwe kans. Hij bewaarde zijn spullen op de zolder van zijn schuur, en als er iemand verle gen zat om een kraan, een deurknop, tegels, of een waterpomp, dan kon men bij hem terecht. Zo hielp deze man menigeen uit de brand, niet alleen met bouwmaterialen maar ook met allerhande andere spullen, zoals gietijzeren brievenbussen, etc. Danie stond hem met deze activiteiten vele jaren terzijde, samen met haar vader handelde ze zo heel wat af. Toen negentien jaar geleden de Herkingse jaarmarkt van start ging, waarvan Danie's broer in de commissie zat, probeerde deze de dorpskern met zoveel mogelijk kramen te vullen. Dat bleek nog een fikse klus. Het werden er slechts vijftien. Daarom probeerde hij Danie enthousiast te maken om met een kraam te gaan staan. Niet geschoten was zeker mis. De verkoop bleek een groot succes. En Danie kwam het vol gende jaar weer. Ze had het te pakken, zogezegd. Na een jaar drif tig verzameld te hebben, was ze trouw present op de jaarmarkt van Herkingen. Later breidde ze haar activiteiten uit en ging ze op zoek naar meer plaatsen waar ze met haar kraam terecht kon. En ze zou Danie niet zijn als dat niet lukte. Ze had zich voorgenomen om een traditie voort te zetten, en dat zou gebeuren ook. Mensen die inmiddels van Danie's liefhebberij afwisten, zetten zo nu en dan iets bij de garagedeur neer. Bruikbaar spul gaat dan in de doos, tot de dag van de waarheid aanbreekt: zal het verkocht wor den, of niet? Inmiddels staat Danie ook op grote markten, zoals de Evenementendag in Herkingen, het Mosselfeest in Bruinisse, de Braderie in Goedereede, en ook is ze de hele zomer te vinden in De Struytsé Hoeck in Hellevoetsluis. Er ging door de jaren heen al heel wat door haar handen. Niet alleen gekregen spullen, maar ook dingen waarvoor ze zelf op stap gaat. "Als ik ergens ben, kan ik het nooit laten om naar de markt te gaan. In Amsterdam op het Wateriooplein is elke dag rommelmarkt. En in Rotterdam, bij de Blaak elke dinsdag en vrij dag. Heerlijk struinen naar dingen waarvan ik weet dat ik ze weer verkopen kan. Leuke spullen, verzamelobjecten, gekleurd glas, curiosa, noem maar op. Ik weet inmiddels waar vraag naar is. Vooral de Duitse vakantiegangers die in Herkingen komen, heb ben zo hun speciale voorkeur; zij kopen heel veel op de rommel markt. Soms ga ik naar een antiquair of ik koop bij particulieren. Ik ga overal op af." Een afspraak is met Danie zo gemaakt. Natuurlijk koopt ze geen inboedels op, alleen mooie dingen voor in de kraam. Ook uit eigen huis verkoopt ze wel spullen. Dingen waarvan ze denkt: dat kan ik toch best missen. Dit raak ik ook wel kwijt vandaag. "Ik blijf met wat ik zelf heb gekocht, nooit zitten. Die spullen gaan dus niet naar de kraakwagen. Wat ik zelf niet kan gebruiken, gaat naar de rommelkraam van de verenigingen op de jaarmarkt. Zo heb ik altijd andere dingen op de kraam." De gMage van Danie, waar nu de spullen staan, is voor nieuws gierige interviewers niet toegankelijk. Daarin is ze onverbidde lijk. "Nee hoor, daar komt nu echt geen mens in. Het is daar zo'n bende. Ik heb na de laatste markt alles zomaar neergekwakt. Ik moet eerst alles weer uitzoeken voor de volgende markt op zes september in Hellevoet. Daar ben ik in de zomermaanden elke eerste zaterdag van de maand mssen zes uur en kwart over zes present. Dat betekent half zes opstaan, samen met een vriendin rustig aan naar Hellevoet rijden, proberen een plekje dicht bij de weg te pakken te krijgen, uitladen, de een blijft bij de bagage, de ander brengt de auto naar de parkeerplaats, daarna de spullen uit pakken en de kraam intuigen, en om zeven uur zijn de eerste klan ten al aan het snuffelen. Vooral de elektrische apparaten zijn die vroege uurtjes erg in trek. Ik had een keer een stereootje mee bracht, ik stond er nog mee in mijn handen en hij was al verkocht. Niet te geloven, hoe fel de mensen daarop zijn. Je merkt trouwens dat mensen na de komst van de euro meer op de rommelmarkt kopen. Ze merken in hun portemonnee dat alles duurder is gewor den en kijken beter uit hoe ze hun geld besteden. In zo*n kraam sta ik samen met een vriendin. Dat is niet alleen gezellig; soms kom je samen zelfs handen tekort om de klanten te helpen. In Herkingen staan we met nog meer, drie of meer." Een vaste activiteit is inmiddels de markt in de week voor Pasen. In het jaar dat 'Calando' voor het eerst draaide, is Danie begon nen met het organiseren daarvan; sindsdien doet ze dat elk jaar. Dan gonst verenigingsgebouw 'Ons Huis' van de bedrijvigheid. Een heuse markt met allerlei hobbyisten, die achter de volle tafels hun plaatsjes innemen. Allerlei mensen die thuis in de weer zijn geweest met het maken van kaarten, beeldjes, tuindecoraties van gaas met mos, etc. "Niet alleen voor 'vulling', maar ook om de huur van het gebouw te kunnen bekostigen", lacht Danie. De opbrengst van de eerste markt was ten bate van 'Calando', het leverde een bedrag op dat goed was voor de aanschaf van een klok en voor de huur van schilderijen voor aan de muren. Tijdens die markt staan behalve Lenie Volaart en Bets Boshoven ook diverse anderen klaar bij de vier rommeltafels en de verloting, eenmaal was de opbrengst voor Polen, de andere keren voor 'Calando'. Danie kent haar klanten inmiddels al. Een mevrouw uit Bruinis se, die zelf een tweedehands winkel heeft, koopt altijd aan haar kraam. Danie is op haar beurt bij de Zeeuwse ook hartelijk wel kom als ze in de buurt is. "Zo ontmoet je altijd leuke, gezellige mensen, waarvoor je je best doet om ze aan iets leuks te helpen voor een fijn prijsje. Ze vragen ook vaak of ik al veel heb ver kocht en ik kan dan altijd zeggen dat het goed loopt. Danie etal eert de spullen op de kraam, soort bij soort voor een overzichte lijke aanblik. Glaswerk plaatst ze op spiegels, dat staat mooi. Om eerlijk te zijn vindt Danie haar grote voorbeeld in een supergrote kringloopwinkel in Hilversum. "Dat is zo'n groot pand! Net een tweedehands warenhuis. Alles is daar zo mooi neergezet. Kleding ook, alles op kleur gesorteerd. Boeken op thema, noem maar op. Schitterend! Een echte aanrader voor de liefhebbers! Ze draaien daar een miljoen omzet per jaar! Ja echt, je komt het steeds meer tegen dat mensen de spullen die door een ander niet meer wordt gebruikt, een tweede kans gunnen. Financieel komt Danie er wel uit met haar rommelmarkt. De kraamhuur, die soms wel oploopt tot vijftig euro per dag, haalt ze er altijd uit, en dan blijft er ook nog iets over voor in de spaarpot. Niet dat je er miljonair van wordt hoor..." lacht Danie. "Maar dat hoeft ook niet. Het blijft tenslotte een hobby." Tussen neus en lippen door blijkt dat diver se gezinnen in Polen ook meeprofiteren van haar hobby. Ze is daar zelf geweest en zag tot haar schik alle (elf) kinderen uit 'haar' gezin onder haar eigen dekens liggen. Ook bruikbare spul len uit de kraam gaan soms naar Polen. "Je ziet het; zo ben je er echt een heel jaar mee bezig", besluit Danie. "In januari krijg je van alle kanten bericht wanneer er weer markten zijn, en ga je weer inschrijven. En dan maar weer wachten tot het voorjaar aan de lucht is, want dan gaat het bloed weer kriebelen. HeerUjk!" P.S.: Als Danie dit leest is ze vast blij. Het is gelukt: ze zorgde voor een superleuk verhaal! Besten-kerkhof Rangen en standen zijn tot voor kort altijd belangrijk geweest, ook als het om begraven gaat. Op alle begraafplaatsen zijn de ver schillen zichtbaar. Bijvoorbeeld in Dkks- land, waar het voorste gedeelte van de twee eeuwen oude algemene begraafplaats bestemd is voor de 'minder klasse' en het achterste gedeelte diende als 'Besten-kerk hof. Daar liggen artsen, burgemeesters en andere notabelen. Overigens moet Rita Hulsman nogal onder de indruk zijn geweest van de lommerrijke dodenakker in Dirks- land, gemige haar verzuchting: "De oude begraafplaats geeft ruim baan aan gevoelens van weemoed sinds Dirksland in het laatste decennium van de twintigste eeuw een nieu we begraafplaats aan de Staakweg in gebraik genomen heeft." Begraafplaatsen zijn doorgaans gewijde plaatsen, maar dienen ook wel eens als plaats voor bezigheden die er niet thuisho ren. De schrijfster haalt die bezigheden aan bij haar beschrijving van het Nederlands Hervormd kerkhof in Goedereede. "Na klachten verbood de overheid in 1677 het gebmik van het kerkhof als openbaar toilet en speelterrein." Joodse begraafplaatsen De oudste joodse begraafplaats van Goeree- Overflakkee ligt in Goedereede. De begraaf plaats is waarschijnlijk aangelegd in I8I2 en tot in het midden van de negentiende eeuw werden hier de joden van het hele eiland begraven. De joodse begraafplaats in Goe- dereedc'is anno 2003 een door een withouten hek omgeven stukje land, zonder stenen. Op de joodse begraafplaatsen in Dirksland en Middelhamis staan nog wel grafstenen. Die van Dirksland werd omstreeks 1847 in gebmik genomen, die van Middelhamis in 1861. Op de laatstgenoemde begraafplaats staat een monument ter nagedachtenis van de 56 joden die in 1942 uit Middelhamis, Sommelsdijk, Dirksland en Oude-Tonge zijn weggevoerd en nooit meer terugge keerd. Rotonde Het boekje besluit met een laatste rode lijn. De schrijfster heeft ontdekt dat de dodenak kers in Numansdorp, Middelhamis en Goe dereede een rotonde hebben, waarin zich 'eerste klasse graven van aanzienlijke fami lies' bevinden. Deze rotondes zijn volgens Rita Hulsman niet zozeer uitingen van land schappelijke romantiek, maar veeleer een weerspiegeling van de kerkringdorpen die op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden veelvuldig voorkomen. "De begraafplaatsen met rotonde in Numansdorp en Middelhar- nis zijn gesloten, maar die in Goedereede is nog volop in gebruik. Verrassend is dat hier ook op het recent ingerichte gedeelte een De oudste joodse begraafplaats van Goeree-Overflakkee ligt, evenals de algemene begraafplaats, aan de Mariadijk in Goedereede. rotonde is aangelegd, waardoor een relatie tot stand is gekomen tussen nieuw en oud. Zowel de strijd tegen het water als het kerk- ringdorp hebben zich dus verankerd in de funeraire cultuur van de Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee." Het boekje geeft, aan de hand van een selec tie van kerkhoven, begraafplaatsen en gra ven, een goed beeld van de funeraire cultuur. Daarnaast, stelt Terebinth, kan het voor de lezer een handreiking zijn om "los van droe vige omstandigheden, desgewenst tijdig na te denken over de vormgeving van de eigen uitvaart." 'Funeraire cultuur. Hoekse Waard Goeree-Overflakkee' (ISBN 90-5911- 227-x) kost 9,98 en is verkrijgbaar via de boekhandel of via e-mail: terebinth @box. nl. Ook op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats in Goedereede is een rotonde aangelegd. De Stuurgroep van de Cursus Geestelijke Vorming heeft het programma voor het seizoen 2003-2004 vastgesteld: 15 september 2003 Ds. H. van den Belt, Delft over "De heiligheid van God" 13 oktober 2003 Ds. H. Polinder, Urk over "De toeëigening van het heil" 10 november 2003 Ds. J.M.J. Kieviet, Rotterdam over "Met twee woorden (s)preken" 8 december 2003 de dames J. Bout en N.J. Spaan, Scherpenzeel over "Matthew Henry" - Kerkhistorische dialezing 19 januari 2004 Ds. P. den Butter, Middelhamis over "Aan het ziek- en sterfbed" 16 februari 2004 De heer J. Boot, Middelhamis over "Van veilig geborgen naar gevaar lijk ontheemd, godsdienstige opvoeding" 15 maart 2004 Ds. G.S.A. de Knegt, Bameveld over "De vreugde van het geloof' Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw "De Hoeksteen", Ring te Middelhamis. Aan vang: 19.45 uur. Kosten voor 7 avonden: 12,- contant of overmaken op banknummer 34.20.77.139 t.n.v. Cursus Geestelijke Vorming, p/a Aza leastraat 19, 3245 CB Sommelsdijk (giio van de Rabobank: 34 61 24). Kosten per avond: 3,-, te voldoen op de betreffende avond. De lezingen worden opgenomen op een cas sette. De prijs is 5,- (bestellen bij Kati Mulder, Azaleastraat 19, 3245 CB Som melsdijk, tel. 0187 - 482443). De Stuurgroep; ds. J.C. den Toom, ds. A.P. Voets, ds. G.C. Kunz, ds. C. Gielen, dhr. J. van Hoom en Kati Mulder. Uitslag wedvlucht Chantilly, 23 augus tus; gelost: 11.45 uur; deelnemers: 7; duiven: 87; weer: noorden wind. A. Riedijk 1, 2, 9, II, 16,18; C. Logmans 3.4, 17; D. Kievit 5; A. het Jonk 6, 7, 13, 15; J. den Boer 8, 12, 14; M. Huizer 10. Uitslag wedvlucht Wetteren, 23 augus tus; gelost: 13.00 uur; deelnemers: 10; duiven: 261; weer: noorden wind. J. den Boer 1,5,7,8,14,15,22,25,26,27, Van - de in Sommelsdijk geboren - Tennis Hoogmoed, ontvingen we ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Technische School enkele herinneringen, die hij graag met de lezers wil delen. De heer Hoog moed, die op 8 september drieënne- gentig jaar hoopt te worden, woont nu in Werkendam. "Geboortig vanuit de West-Achterweg in Sommelsdijk, met als buren de Hoefsmid WuIIem Breur en de Bierbrouwer Simon Hartensveld, bezochten wij de Lagere School in de Binnenweg, met als hoofd meester Tieleman en de leraars, Jacob van Gent en meester Pen. Als oudste zoon uit een gezin van jongens mocht ik met het bereiken van de twaalfjari ge leeftijd naar de Ambachtsschool in Mid delhamis. Ik koos het schoolvak van 'Huis schilder' en kwam in 1922 als 'Hoofdvak' onder meester Tiemens voor praktijk lijn en vormtekenen. Als directeur fungeerde de heer Hossen. De bijvakken waren Meetkunde-AIgebra, Rondschrift en Gymnastiek. We starten in 1922 en gingen lopend vanaf Sommelsdijk, want fietsen was in mijn jeugd nog een luxe. De eerste jaren zijn en waren voor mij, wat vooral ook de jeugdontwikkeling mee bracht, de mooiste geweest. Mijn hoofdleraar, meester Tiemens, stond heel dicht bij zijn leerlingen. Hij woonde op de Voorstraat in Middelhamis en ik werd er kind aan huis en bevriend met zijn talrijk gezin! Dit hield ook in praktische zin van het vak op school in dat ik moest schilderen en klussen aan en in de woning op de Voor straat. Ook at ik mee in het gezin (meester wist dat wij het thuis in Sommelsdijk niet breed, ja zelfs arm waren!). Wat kon en heb ik in Tiemens gezin genoten van de (Gereformeerde) sfeer onder eten en drinken. Het gezamenlijk o.a. pellen en eten van pinda's in het prieel van de achtermin aan de Voorstraat. Een kostelijke, in opvoedkundige zin nuttige herinnering aan meester Tiemens! Ook de praktische lessen, niet alleen binnen, maar ook buiten aan het schoolgebouw von den plaats door ons scholieren. Wat hadden wij als materiaal? Wat ladders ja, en wat huistrapjes. Maar met kunst- en bindwerk konden wij toch de dakgoten wel bereiken. Een minder prettige herinnering was het der de schooljaar. Wij kregen in dat jaar een nieuwe leraar algebra, enz. Na een van de 28, 31, 38, 46, 47, 49, 52, 59, 60. 62, 63, 65; A. Molenaar en Zn. 2, 4, 6, 13, 17, 18, 19,23,32,34,35,40,42,44,50.54; A. het Jonk 3, 12, 20, 23, 30, 36, 45, 53. 66; C. Logmans 9, 21, 43/ B. v.d. Ochtend 10; D. Kievit 11,29,39,41,55,57; H. Kamerüng 16, 37, 51; M. v.d. Ochtend 33; M. Huizer 48; A.M. Volaart 56,58, 61, 64. Teunis Hoogmoed. lessen deed deze mij een verzoek in de per soonlijke sfeer, dat ik weigerde. Ik kreeg de schrik van mijn schoolgaan, toen ik over het eerste kwartaal van deze leraar de eerste onvoldoende cijfers op mijn rapport te zien kreeg! Thuiskomend met dit rapport reageerde ik tegen vader en moeder mijn ongenoegen: 'Ik ga niet meer naar school met die leraar!" Gelukkig bleven mijn ouders nuchter en vader bracht mij persoonlijk weer naar school. Wat en hoe er is gesproken weet ik niet. Wel heb ik het derde jaar met een vol doende rapport afgemaakt. Mijn eerste schildersbaas was Cor van Beek op het Marktveld in Sommelsdijk. Na een jaar of vier wat het twaalf jaar Anth. Visser in de Nieuwstraat te Middelhamis. Door werkloosheid en armoe (de dertiger armoejaren), heb ik het geluk gehad om via dokter De Jong, arts in Sommelsdijk, te sol liciteren als bode voor het op te richten Zie kenfonds. Dit gelukt bij het Ziekenfonds 'Arnhem en Omstreken' voor het rayon Middelhamis. Na diverse rayonverhuizingen volgde er een periode (ook als kantoorhouder in Culem- borg) van dertig jaar in vaste dienst. Maar dit is een lang - apart - verhaal. Ups en Downs zijn ons niet gespaard geble ven, maar kracht puttend en eerbied hebbend voor Gods Woord, mag ik Hem danken die ons leven leidde en bestuurde. Soli Deo Gloria!" TEUNIS HOOGMOED Woning appartement d' Altenaer 20 4251 TX Werkendam Telefoon: 0183-662620 Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7