Funeraire cultuur op Goeree-Overflakkee LITIE Leven met diabetes is sober en weerspiegelt strijd tegen water en lierliringdorp 0900-8844 Werk en vangnet Verdrinkende zeehond...! Unieke poster van oud-Sommelsdijk/Middelliarnis in beperkte oplage verkrijgbaar! (/l/lin naard OPEL Nieuws Op zoek naar de visarend ^2^9-R-6 Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Ferme jongens stoere knapen Grote Rommelmarkt bij De Vogelvriend actiefin beeld en geluid TPG Post medewerkers tonen het hart op de goede plaats te hebben lOBILITEiTSCEHTRUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl :^0°[ vaa' i'ST VisserScVisser BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA«TEL 0182-358235 'Aaklig, hè, om zoo te wonen - Vlak bij 't kerlihof, bij je graf?... - Maar, mijn lieven, sterken, schoonen! - Woont ge er dan veel verder af?' Deze dichtregels van P.A. de Genes- tet sieren de achterkant van het boekje 'Funeraire cultuur. Hoekse Waard Goeree-Overflakkee', dat deze zomer verscheen, en mogen gel den als een soort motto bij het lezen. In het boekje beschrijft Rita Huls man een selectie van begraafplaat sen, grafstenen en gedenktekens, zonder daarbij de kleine verhalen en grote rampen uit de historie van de Hoekse Waard en Goeree-Overflak kee uit het oog te verliezen. Inbraak loods Snelheidscontroles Aanrijding met letsel Vrijdag 29 augustus 2003 76e jaargang nr. 7234 Een paar kabinetten terug, om precies te zijn Kol( i, was tiet devies: werk, werk, werk. Dat beieid tiad de wind mee. De economie trok sterk aan en daarmee de werkgeiegenheid. Dat tiad twee voordeien, er kwam meer werk en er waren middeien om werk te 'maken'. Diegenen die traditioneel - meestai aan de onderkant van de arbeidsmarkt - sieciit geplaatst konden worden, werden gelioipen. Daarnaast tieeft Nederland een stelsel aan voorzieningen opgebouwd, waardeerde 'niet-werker' wordt opgevangen. Op zich mogen we blij zijn om in een land te leven waar een sociaal vangnet gespannen is. Wat dat betreft moeten we niet te snel algemene wijsheden verkondigen in de trant van 'niet willen werken'. Elke werker is een persoon apart, elke werkloze ook Toch is er ook een nadeel aan een al te breed scala aan maatregelen dat door de Staat wordt ontwikkeld Je kunt erop gaan rekenen dat je wei opgevangen wordt en de prikkel tot werken valt weg. Er is nog een nadeel. De laatste twintig jaar hebben we een afbraak van het veelgeroemde maatschappelijk middenveld meegemaakt. Sociaal-maatschappelijk actieve orga nisaties en instanties werden van de middenveld ver dreven. Zij waren het die tussen burger en overheid een buffer vormden, die konden helpen ais mensen in sociaal-maatschappelijke nood kwamen en die ook aan die burger een gevoel van gemeenschapszin kon den geven. We kunnen diaconieën noemen, vakbon den, sociaal-maatschappelijk werk, enz. Met name de christelijke zuil was in het verleden sterk verte genwoordigd in dat middenveld. Er zijn partijen die meer gericht zijn op het vrije krach tenspel in de samenleving. Andere partijen zoeken hun kracht in meer overheidsbemoeienis. Het laat zich raden dat toen indertijd het CDA in de oppositie kwam, ook het sociaal-maatschappelijk middenveld werd aangetast. Dat heeft weer gevolgen gehad als het gaat over de individualisering van de mens. Of kon het middenveld zo makkelijk afbrokkelen omdat de burger zich veel individualistischer ontwikkelde? Bei de zal waar zijn. Gevolg was wel dat de samenleving in versneld tem po uiteenviel tot kleine groepen en eenheden. Nu is het weer 'werk, werk', maar de omstandighe den zijn totaal anders. Economisch hebben we het tij tegen. Wat eerst als een lust kon worden gezien - de goede sociaal-maatschappelijke voorzieningen - drukt nu zwaar op de begroting. Wat dat betreft is het te begrijpen dat de nadruk wordt gelegd op het zoe ken van werk. De prikkel is terug, werk zoeken en anders.Op zich is dit een goede zaak. Het kabinet Balkenende onderstreept de noodzaak van werk zoe ken en van verantwoordelijkheid van de burger echter niet alleen om dat het economisch slecht gaat Het koerst aan op een wijziging in de visie op de verant woordelijkheid van de burger en de taak van de over- teld We doen er goed aan daarover na te denken en de politieke programma's daarop te herijken. Dan zullen we ongetwijfeld ook weer meer nadenken over gemeenschap en gemeenschapszin in een samenle ving, waarin de overheid niet meer vadertje albedil is. MELISSANT - Dinsdag 2 september, 19.30 uur, ds. P. Melis uit Veen. Het zal je maar gebeuren! Je bevindt je 's avonds nog even op het strand met je gezin netje, en daar drijft een bal in 't water. Ten minste, dat denk je. Als je beter kijkt, zie je dat die 'bal' een zeehondenhoofd is, die regelmatig onder water verdwijnt. Je kinde ren vinden dat best prachtig en staan daar opgewonden over te lachen en te springen. Maar dan komt daar ineens een Duits echt paar aanstormen, met een grote mond - nee, dat laatste is echt niet dubbel gezegd - dat het geen stijl is om erbij te gaan staan lachen als je een hond ziet verdrinken... Vervol gens stroopt de Duitser alles van z'n lijf wat 'ie maar uit kan trekken en plonst de zee in, als redder van die arme 'hond' Verbluft over zo'n reactie probeer je de ken nelijk over haar toeren zijnde Duitse vrouw, die op het droge achterblijft, uit te leggen dat het dier in zee niet alleen maar 'hond' is, maar 'n zeehond (dus ook niet zo gauw ver drinken zal)... Even is het stil, maar als het eurokwartje eenmaal valt, roept ze over 't water uit alle macht - wéér 'n grote mond - haar man terug. Maar die was al te ver uit de kust verdwenen om nog aangeroepen te kun nen worden. Op de veronderstelde plaats des onheils aan gekomen in zee, was er echter 'geen hond' meer te bekennen. Onder water verdwenen. Verdronken natuurlijk. Vreselijk... Onver richter zake terug maar weer, naar 't strand. En dón krijg je te horen wat er precies aan de hand was... En ja, of je nu Duitser bent of niet, zelfs grootmondigen staan dan met een mond vol tanden... Het bovenstaande voorval maakte één van onze lezers vorige week mee op het strand aan de Brouwersdam. COMBI Morgen, zaterdag 30 augustus, wordt op het Diekhuusplein in Middelhamis de jaarlijkse vrije tijd- en cursusmarkt gehouden. Het eilandelijke Shantykoor 'Op Volle Kracht' zal dan vanaf 14.00 uur zeemansliederen ten gehore brengen. Ze zingen over de zee, de vrouwen thuis, de stormen en gevaren. Het repertoire is nog enigszins beperkt, maar door het enthousiasme waarmee door het 35 mannen tellende koor wordt gezongen, slaat de vonk over op de toehoorders. Na de zomerstop wordt hard gewerkt om een vol lediger programma neer te kunnen zetten, zodat het koor haar naam waar kan maken: 'Op Volle Kracht' vooruit! Zoals u wellicht weet, is TPG onder het motto 'Moving The World' een langdurig samenwerkingsverband aangegaan met het World Food Pro gramma van de Verenigde Naties. Het doel is de honger te bestrijden in gro te delen van de wereld. TPG wordt hiermee de grootste sponsor van 's werelds grootste humanitaire hulpor ganisatie en gaat deze ondersteunen door mensen, expertise, systemen en andere middelen ter beschikking te stellen. Eén van de belangrijkste bij dragen die TPG Post levert, is het steunen van School Feeding Support. Als organisatie is TPG Post allerlei in- en externe activiteiten gestart om zo veel moge lijk geld bij elkaar te krijgen voor het School Feeding Support. Eén van de activiteiten binnen de business unit Distributie van TPG Post is bijvoorbeeld een landelijke estafette, waaraan alle 26 rayons die TPG post telt, deelnemen. Zo moet rayon Dordrecht, waar de vestiging Middelhamis onder valt, ook voor de nodige kilometers zorgen. TPG Post medewerkers A. Melissant en C. de Hoog zullen samen met collega's van andere vesti gingen een afstand van circa 75 kilometer hardlopend afleggen. Naar een groot aantal bedrijven binnen het verzorginggebied van de TPG post vestiging in Middelhamis is iiraiiddels een formulier verzonden met het verzoek of men een kind wil sponsoren. Uit de eerste reactie bUjkt dat het voor veel bedrijven geen punt is om de 38 te schenken, waarmee het WFP een kind eenjaar lang van voedsel kan voorzien. Een andere activiteit binnen de vestiging Middelhamis is het verkopen van een schit terende luchtfoto van Middelhamis/Som- melsdijk. Deze foto is in 1956 genomen, dus vlak na de ramp. De foto is gedrukt op stevig glanzend wit papier. Deze poster van 50x 60 cm heeft een beperkte oplage. Op de foto zijn onder andere nog het tramspoor te zien, maar ook de afgekapte bomen op de dijk naar Dirksland, waar tijdens de ramp de heli kopters moesten landen. Deze poster zal een blikvanger zijn in menig huiskamer en kan toorgebouw. De opbrengst komt geheel ten goede van het School Feeding Support. Voor de prijs hoeft men het overigens niet te laten. Voor slechts 9,99 bent u eigenaar van deze foto van oud Middelhamis en Sonunelsdijk. (Misschien al een leuke cadeautip voor de komende feestdagen!) De poster is te zien en te koop aan de balie van het Posücantoor aan de Langeweg te Middelhamis. Van elke ver kochte poster kan één kind 50 dagen van het meest primaire voedsel worden voorzien! Het team TPG Post medewerkers dat de actie in Middelhamis organiseert toont met dit alles dus niet alleen hart te hebben voor hun werk, maar ook voor hun allerarmste medemens in de wereld. Doet u mee? BAPCUJ^^UUR INSTALLATfETECHNIEK al Li^ lA STATIONSWEG 4 32S5BLOUPETONCE TEL. (01S7) 642426 FAX (0187) 642210 MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 www.opclnieuw5.nl pi^ g k f www.opcinieuw5.ni Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Inferma-tie Opel Ltnkz en vanzelfsprekendal onze occasions ind. fbfo Op 6 september organiseert Staats bosbeheer een vaartocht op het Haringvliet-HoUands Diep en van daar naar de Biesbosch. Staatsbosbeheer beheert langs de vaarroute een groot aantal buitendijks gelegen natuur gebieden. In het gebied worden ook nieuwe natuurgebieden ontwikkeld. Tijdens de tocht wordt uitleg gegeven over de natuurontwik kelingsplannen en over het mogelijk weer toelaten van getij in het gebied. In de nazomer komt de vogeltrek al goed op gang. Er wordt verwacht dat er veel steltlo pers zijn waar te nemen. In Biesbosch over- zorneren enkele visarenden in het gebied wat bezocht wordt. Met wat geluk moet het mogeUjk zijn enkele van deze prachtige vogels te zien. De tocht is niet alleen interes sant voor ervaren vogelaars, maar ook voor beginnende vogelspotters. De rondvaartboot 'De Avontuur' vertrekt om 10.00 uur uit de haven bij Willemstad Vesting. De boot is om 16.00 uur weer terug in Willemstad. Belangstellenden voor deelname aan de vaartocht van 6 september dienen zich tele fonisch aan te melden bij het Toeristen- en Arrangementenbureau in Willemstad, tele foon: 0168-476055. Deelname kost 12,- per persoon. Een lunchpakket kost 5,50. Aanbevolen wordt regeiikleding en een ver rekijker mee te nemen. De tochten zijn ook geschikt voor rolstoelgebruikers. Diabetes wordt wel een stoornis van de motor van het leven genoemd. Maar wat is de oorzaak van deze ziekte? Welke rol spe len glucose, suiker en de alvleesklier? Hoe kunnen diabetespatiënten er het beste mee omgaan? Dit onderwerp wordt op maandag 1 september om 21.00 uur behandeld in het programma "Ontwaakt Radio" op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. REGISTERACCOUNTANTS Het boekje - dat is verschenen in een serie waarin ook al delen zijn gepubliceerd over onder meer de Drechtsteden, de regio Rot terdam, Den Haag en de Alblasserwaard - is uitgegeven door De Terebinth, het Neder landse kenniscentrum op het gebied van funeraire cultuiir in de oorspronkelijke omgeving. De Terebinth, genoemd naar een grafbeplanting in de Bijbel, zet zich in voor 'herstel van zorg rond dood en rustplaats' en wil ook de bekendheid vergroten van 'onze funeraire cultuur'. Het woord funerair is afgeleid van het Latijnse funus, dat dood betekent. Stenen archieven "De funeraire cultuur", stelt Rita Hulsman in haar woord vooraf, "weerspiegelt onze hou ding tegenover het levenseinde en maakt veranderingen in religieuze, medische, sociale en kunstzinnige opvattingen zicht baar. Daarom worden kerkhoven en begraaf plaatsen ook wel stenen archieven genoemd. Grafschriften en symbolen verwijzen iinmers naar de laatste rustplaats van perso nen en hun rol in een voorbije samenleving." Daarnaast zijn dodenakkers - soms nog met een beplanting en een landschappelijke structuur uit de negentiende eeuw - ook groene archieven, aldus de schrijfster. Het boekje over de Hoekse Waard en op Goeree-Overflakkee is zo opgezet, dat de lezer de beschreven kerkhoven, begraaf plaatsen en bezienswaardige objecten mak kelijk kan bezoeken en belajken. Steeds zijn het adres en de openingstijden vermeld. Wars van versiering Volgens Rita Hulsman is de funeraire cul tuur in het beschreven gebied sober van karakter. De schrijfster heeft daar ook een verklaring voor: "Het orthodox gerefor meerde geloof, dat hier veel aanhang had en heeft, stond alleen het gebruik van eenvou dige grafstenen toe. Met name in Nieuwe- Tonge lijkt men wars van versiering." Het zijn eenvoudige houten plankjes die tot op de dag van vandaag als grafteken dienen op de algemene begraafplaats; de zerk van de vooraanstaande scheepsbouwer ComeUs Verolme ligt weliswaar op een prominente plaats - op het oude, 'rijke' gedeelte en omringd door enkele kastanjes - maar is onversierd. Eén van de weinige grafmonumenten die er wat betreft grootte en opsmuk uitspringen, staat op het Nederlands Hervormd kerkhof in Sommelsdijk. Het gaat om de achttiende- eeuwse entree tot de grafkelder van de fami- he Van Aerssen, waarin achttien telgen van dit geslacht zijn bijgezet. Overigens: dit kerkhof was omgeven door een gracht, maar die werd in 1925 gedempt om de hygiëne te bevorderen. Ook in veel andere dorpen moest het water om die reden wijken; alleen in Nieuwe-Tonge en Dirksland is de kerk- gracht niet verdwenen. Eén van de weinige grafmonumenten op Goeree-Overflakicee is de aciutiende eeuwse entree tot de grafkelder van de familie Van Aerssen op het Nederlands Hervormd kerkhof te Sommelsdijk. Watersnood Naast de soberheid bevat het boekje nog een rode lijn: de watersnood. "Herinneringen aan de watersnoodramp van 1 februari 1953 zijn op de meeste begraafplaatsen in de Hoekse Waard en op Goeree-Overflakkee terug te vinden in de vorm van rijen eenvor mige stenen, vaak aangevuld door een monument. De ramp heeft de meeste begraafplaatsen getekend en had daarnaast ook gevolgen voor een aantal funeraire ritu elen." Rita Hulsman geeft een voorbeeld uit de Hoekse Waard, waar men gewoon was "de blinden in de richting van het sterfhuis te zetten vanaf het moment dat de aanspreker de boodschap van overlijden gebracht had totdat de lijkstoet teruggekeerd was van de begraafplaats. Ook was het gebruikelijk dat de nabestaanden zes weken rouwkleding droegen en dat de rouw daarna in de kerk werd gebracht. Na 1953 verdwenen deze rituelen." Unicum in Ooitgensplaat De oude algemene begraafplaats in Ooit gensplaat, rond de kerk op de kop van de Voorstraat, is, ondanks het gegeven dat de ringgracht is gedempt, in redelijk gave staat bewaard gebleven. Bij de meeste andere kerkringdorpen op Goeree-Overflakkee res teert weinig tot niets van het oude kerkhof Dat maakt de begraafplaats in Ooitgens plaat, die is aangelegd in het eind van de vijf tiende eeuw, tot een unicum op het eiland. De schrijfster noemt het kerkhof een "fraaie historische begraafplaats die qua locatie teruggaat tot de begintijd van het dorp". Bij de oude dorpskerk van Middelhamis herin nert nog slechts één grafteken - een hardste nen piramide ter nagedachtenis aan dominee Lucas Slotemaker - aan de tijd dat hier eeu wenlang een kerkhof was. In Goedereede resten ongeveer tien grafstenen op het open gebied tussen de toren en het kerkgebouw. Naast de Begraafplaats Watersnoodramp en de oude algemene begraafplaats, beschrijft Rita Hulsman in Oude-Tonge ook de rooms- katholieke begraafplaats, die dateert uit de tweede helft van de negentiende eeuw (na het herstel van de bisschoppelijke hiërar chie). Over de tijd die daaraan voorafgaat, heeft de schrijfster de volgende passage opgenomen: "Dat katholieken sinds de Reformatie niet dezelfde rechten hadden als protestanten, blijkt onder meer uit hetgeen is opgetekend over begrafenissen van paters. Toen de Brabantse jezuïet J. Kiel in 1641 in Oude-Tonge overleed, werd hij op het voor vreemdelingen bestemde deel van het kerk hof begraven. Zijn opvolger Van Kints over leed zes jaar later. Diens lijk werd per schuit, verborgen onder een slaapbank, naar Haast recht vervoerd en begraven in het koor van de kerk aldaar." Vervolg op pagina 7 rechtsboven Het oude kerkhof van Ooitgensplaat is in redelijk gave staat bewaard gebleven en vormt daardoor een unicum op het eiland. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het district De Eilanden stelde dinsdagmor gen, naar aanleiding van een inbraakmel ding, een onderzoek in een loods aan de Bol letjesweg in. Onbekenden hadden de deur opengebroken, waarna een slijpmachine werd vernield en een lasapparaat werd weg genomen. STELLENDAM - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmiddag op de Plaatweg en 's avonds op de N57 radarsnelheidscontroles. Tussen kwart voor drie en kwart voor vier namen op de Plaatweg 66 van de 250 passe rende automobilisten het niet zo nauw met de maximum snelheid van 80 km/uur. Hoogst gemeten snelheid Éedroeg 161 km/ uur. Op de N57, richting Hellevoetsluis, flit ste de snelheidsradar tussen half acht en half tien 64 van de 627 passerende automobiUs- ten. Hier bedroeg de hoogst gemeten snel heid 151 km/uur in plaats van de daar toege stane '100'. NIEUWE TONGE - Woensdagavond, kort na zes uur, ontstond op de kruising van de Groeneweg met de Korteweg een aanrijding tussen een zestienjarige jongen uit Melissant op zijn brommer en een auto, bestuurd door een 23-jarige man uit Herkingen. De brom fietsberijder, die volgens een getuige erg hard reed, reed op de Korteweg en wilde linksaf de Groeneweg oprijden. Daarbij zag de automobilist de brommer, die de bocht erg kort nam, te laat. De brómfietsberijder, die rugletsel opUep, werd door GGD-perso- neel naar het Ikaziaziekenhuis in Rotterdam vervoerd. HELLEVOETSLUIS - Zaterdag 6 septem ber organiseert De Vogelvriend een fantasti sche rommelmarkt. Er zijn heel veel spullen bijeen gebracht, zoals mooie kleding (zowel nieuw als gebruikt), nieuwe skipakken, beeldjes, nieuwe en gebruikte schoenen, lampen en niet te vergeten: de hoeveelheid boeken. Ook huishoudelijke artikelen zijn er volop aanwezig. Als u komt snuffelen, zit er zeker wat voor u bijOok wordt er gedacht aan de kinderen. Er zal iemand aanwezig zijn om de kinderen gratis te schminken, maar dat niet alleen; ook de oude tijden her leven! Dorus, van het welbekende poesje miauw, zal tegen geringe kosten met groot en klein op de foto gaan. Ook kunnen er kleurplaten gekleurd en ingeleverd worden. Naast dit alles is er natuurlijk ook gedacht aan de inwendige mens. Een hapje en een drankje zijn aanwezig. De ronmielmarkt duurt van 10.00-17.00 uur en wordt gehou den aan Schelpenpad no 8, nabij v.v. Vlot- brug en t.c. De Kooistee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1