i^C^S Veilig huis vereist meer voorzorg dan vaak gedacht Open repetitieavond Dirksiands Mannenkoor Zoek het gevaar Veilig lilussen met eielctridteit Wist je dat Verkeersveiligheidsdag in Middelharnis EIUUnDBI-IIIEUWS Ruitgraveren verkleint kans op autodiefstal C.V.B. 'Goeree' start nieuw seizoen Provincie Zuid-Holland geeft subsidie voor projecten duurzame economische ontwikkeling In de provincie Zuid-Holland is op dit moment onvoldoende ruimte voor economische ontwikkeling. Dit vertaalt zich in te weinig bedrijven terreinen van voldoende kwaliteit. AUé; betrokken partijen moeten zich inspannen voor de duurzame ont wikkeling, herstructurering en beheer van bedrijventerreinen. Een van de instrumenten van de provincie om gemeenten en regio's te ondersteunen, is het project Duurzaam Economisch Ruimtegebruik (DECOR). De provincie kent voor 21 projecten in totaal 487.650 subsidie toe. Presentatie jubileum dubbel cd Nederlander enthousiast over integratie alternatieve geneeswijzen 'Kortzichtigheid' PAGINA 11 VRUDAG 29 AUGUSTUS 2003 Op een veilige manier aan liet verkeer kunnen deelnemen is een zaak van levensbelang, ja, soms zelfs een zaak van dood of leven. Het is dan ook erg belangrijk om al van jongs af aan kin deren te leren hoe ze op een verant woorde manier aan het verkeer kunnen deelnemen, maar we moeten er ook voor proberen te zorgen dat iedereen zich op een verantwoorde manier in het verkeer begeeft. Onder het motto 'Verrijk je kennis en wees actief' organiseert de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Goeree-Overflak- kee (kortweg de RPV) op 12 september een verkeersveiJigheidsdag in Middelharnis. De activiteiten rondom deze dag worden gehou den in en om het politiebureau, op het par keerterrein bij de Staver en in het Prieel, 's Morgens wordt er aan de jeugd van de basisscholen uit de gemeente Middelharnis een gevarieerd programma aangeboden, waarbij ze zelf actief kunnen zijn, maar ook veel kennis kunnen opdoen op de informa tiemarkt. 's Middags is»het de beurt aan jongelui uit het voortgezet onderwijs. Maar ook vol wassenen kunnen hun hart ophalen. Een kleine opsomming: - al eens het interieur van een flitspaal gezien? Waarschijnlijk niet, maar dat kan dan nu in het politiebureau; - u heeft misschien wel eens moeten 'bla zen'. Mocht dat niet zo zijn dan kunt u alvast op 12 september kijken hoe dat voelt; - wie dat wil wordt door sheriff Ed op de foto gezet op een echte politiemotor; - de zogenaamde island hopper is er. Hier wordt informatie gegeven over de geva ren van alcohol en drugs in het verkeer; - iedereen kan meedoen aan een verkeers- quiz, die georganiseerd wordt 3VO en je kan er nog een leuke prijs mee winnen ook; - er wordt informatie gegeven over het openbaar vervoer; - heeft u zich al eens afgevraagd wat BROEM betekent? Je zou zeggen, het heeft iets met brommers of motorfietsen te maken. Nou nee hoor, het staat voor BReed overleg Ouderen En Mobiliteit. Onder de naam BROEM worden er cur susdagen georganiseerd voor 55-h-ers, die dan kunnen testen of ze nog op een veilige manier met de auto aan het ver keer kunnen deelnemen. Tijdens zo'n dag worden er autoritten gemaakt onder leiding van een rij-instructeur en worden de theoretische kennis, het reactievermo gen, het gehoor en het gezichtsvermogen getest. De RPV is overigens van plan om voor volgend jaar een cursus te organise ren voor alle autorijders, jong of oud, om hun kennis van verkeersregels e.d. te tes ten; - op een rollenbaan kan je bromfiets getest worden; - er staat een parcours voor startende bromfietsers; - tegenwoordig wordt er veel recreatief gefietst, door jong en oud. De RPV haakt hierop in door volgend jaar een fietscur- sus voor ouderen te organiseren. Op de verkeersveiligheidsdag krijgt u informa tie over deze cursus en kunt u zich zelfs al opgeven; - er staat een vrachtwagen, waar je in kan gaan zitten om nou eens te kijken hoe een zogenaamde dode hoekspiegel werkt; - er is een informatiemarkt waar o.a. com puterspelletjes kunnen worden gedaan; - er worden videobanden gedraaid voor alle leeftijden met onderwerpen die met verkeer te maken hebben; - er zijn heel veel folders, collages, leuke hebbedingetjes te krijgen. Nieuwsgierig geworden??? Dan graag tot ziens op 12 september tus sen 9.00 en 17.00 uur. Ondanks alle preventieve maatregelen zoals: startonderbrekers, wielklemmen, slotbeu- gels en alarmsystemen blijven auto's nog steeds in trek bij dieven. Gemiddeld wordt in Nederland iedere twintig minuten een auto gestolen. Daarnaast worden autodieven bru taler. Het komt bijvoorbeeld steeds vaker voor dat autosleutels uit huis gestolen wor den. In dat geval blijken alle eerder genoem de preventieve maatregelen minder effectief. Een auto waarbij het kenteken en de landco de (NL) in alle ruiten staat gegraveerd is een stuk minder aantrekkelijk voor dieven. Bij diefstal moeten dan alle ruiten worden ver vangen, voordat de auto doorverkocht kan worden. Een complete set ruiten vervangen kost enkele duizenden Euro's en veel moei te. Want tegenwoordig vraagt het vervangen van autoruiten om specialistisch vakman schap, het is niet meer een kwestie van een ruit in en uit de rubbers drukken. Ruitgravering is een eenvoudige, zeer goed kope en effectieve preventiemethode. Niet alleen voor nieuwe auto's, maar zeker ook voor de wat oudere auto's. Deze zijn over het algemeen niet verzekerd tegen diefstal en een stuk minder goed beveiligd. Kent u al de C.V.B, op de kop van Goeree? Ze vergadert elke maand op donderdag avond. In elke bijeenkomst staat de Bijbel centraal. Haar grondslag is: Gods Woord op elk levensterrein en voor elke levensuiting. Voor het seizoen september 2003 t/m mei 2(X)4 heeft het bestuur weer geprobeerd een zo gevarieerd mogelijk programma samen te stellen: 11 september 2003 Bakker Speelman. Creatief met marsepein. 7 oktober 2003 Excursie naar de Femina. 16 oktober 2003 Ineke Fondse, overgangsconsulente. 'Vrouwen in de overgang'. 20 november 2003 Mevrouw C. Vogelaar. 'Zending in China 18 december 2003 Kerstavond m.m.v. leerlingen van Chr. S.G. 'Prins Maurits'. 29 januari 2004 Mevrouw Gast-de Kater. 'Rode Kruis'. Waar wordt ons geld aan besteed? 19 februari 2004 Jaarvergadering. Iets eten en? 25 maart 2004 Paasavond met ds. L. J. van Lingen. 22 april 2004 Presentatie merkartikelen 'Binnen en Buiten'. 19 mei 2004 Monique Dommanschet, toont haar col lectie zelfgemaakte hoeden. 25 mei 2004 Reisje Al deze bijeenkomsten worden gehouden in verenigingsgebouw 'Oostdam', Jongkoen- straat I te Goedereede om 20.00 uur D.V. tenzij anders vermeld. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Uit recente politiegegevens over autodief stalpreventie blijkt ook dat met name grave ren een effectief middel is. Voor meer infor matie over beveiligingsmaatregelen tegen autodiefstal kijk op www.politie.nl. Van 1 september tot 15 oktober a.s. heeft Carglass een nationale graveeractie. In deze periode kan iedereen, in alle Service Centers van Carglass, gratis het kenteken in de auto ruiten laten graveren. Een afspraak maken hiervoor is niet nodig en het graveren duurt maar een paar minuten. Voor het dichtstbij zijnde Service Center, bel: 0800 - 04 06. De provincie stelt 487.650 beschikbaar voor een aantal gemeenten en regio's ten behoeve van de voorbereiding van 21 pro jecten. Gedeputeerde Economische Zaken Asje van Dijk (CDA): "Door een hechte samenwerking van alle betrokkenen en de nodige inzet is het mogelijk projecten op te starten en tot een succes te maken. Alleen dan is het mogelijk om de ambitie van 500 hectare te herstructureren bedrijventerrei nen waar te maken!" De provincie Zuid-Holland heeft de ambi tie in de komende vier jaar een stevige bij drage te leveren aan de realisatie van 500 hectare nieuwe bedrijventerreinen en de herstructurering van 500 hectare bestaande terteinen. De provincie ondersteunt gemeenten en regio's bij het realiseren van hun projecten en het verwerven van bestuurlijk draagvlak. Gerichte steun aan projecten in de fase van planvorming en ontwerp maakt het voor de gemeenten en regio's mogelijk om investeringsbeslissin gen te versnellen. Op deze wijze worden de knelpunten in de planvorming weggeno men en kan sneller worden overgegaan tot de uitvoering. Indien de planvorming van een project afgerond is, zijn er mogelijkheden om in aanmerking te komen voor een bijdrage in de investeringskosten, Dit kan door het indienen van een aanvraag bij het Ontwik- keUngsfonds Bedrijven van de Provincie Zuid-Holland op basis van de Algemene Subsidieverordening. Op woensdag 3 september start het repetitie seizoen van het Dirksiands Mannenkoor (DMK). In een zaal van de kerk van de Geref Gemeente aan de Mozartsingel in Dirksland gaat het ruim 100 leden tellende koor aan het nieuwe seizoen beginnen. Onder leiding van dirigent Frans Cornet en begeleid door organist Jan Hoek wordt gestart met het nieuwe repertoire. Deze eer ste repetitieavond is voor iedereen vrij en zonder enig verplichting toegankelijk. Om 20.00 uur kunt U aanschuiven, meezingen of alleen maar luisteren en de sfeer opsnuiven. Tijdens de pauze, omstreeks 21.00 uur, is er de allerlaatste gelegenheid de nieuwe dub- bel-cd van het DMK voor de voorverkoop- prijs van 15 tegen contante betaling aan te schaffen. Eenderde van de opbrengst komt direct ten goede aan 'Calando'. Wie lid wordt van het koor krijgt de cd gratis. Het is niet geheel zonder risico om als belangstellende naar deze open repetitie avond te komen. Als u het enthousiasme en vakmanschap van de dirigent gezien heeft, het spel van de organist beluisterd heeft en gegrepen bent door het elan waarmee deze zingende mannen samen bezig zijn, dan is voor u het vrijblijvende er misschien wel af. U zou niet de eerste en hopelijk niet de laat ste zijn, die besluit: "Daar wil ik niet slechts één avond, maar tot in lengte van jaren van genieten'. Velen gingen u voor en zijn het koor al lange jaren trouw gebleven. Waagt u het erop? Zes op de tien Nederlanders vin den het 'een goede zaak' dat alter natieve en reguliere (gewone) geneeswijzen integreren. Volgens een onderzoek dat het tijdschrift GezondheidNieuws heeft laten uit voeren, zijn vooral vrouwen enthousiast. Slechts elf procent van de Nederlanders omschrijft de ontwikkeling als 'flauwekul'. De verschillen tussen mannen en vrouwen zijn groot als het gaat om opvattingen over alternatieve geneeswijzen. Van de vrouwen noemt 68 procent het een goede zaak dat aanvullende geneeswijzen integreren in de gewone geneeskunde, bij mannen ligt het percentage op 53 procent. Ook vinden vrouwen massaler dat de integratie wel een beetje sneller mag verlopen (36 procent tegen 19 bij de mannen). Dat alternatieve geneeswijzen werken weet 47 procent van de vrouwen en 33 procent van de mannen. Een kwart van alle Nederlanders denkt dat de gezondheidszorg goedkoper uit is als natuurlijke geneeswijzen als bijvoorbeeld manuele therapie en acupunctuur massaler in ziekenhuizen worden toegepast. Sceptici zijn er ook in Nederland blijkt uit het onder zoek van GezondheidNieuws. Elf procent omschrijft de integratie als flauwekul, de werking van alternatieve geneeswijzen zou niet bewezen zijn. Met zestien procent ligt er een piek in het noorden. De artsenvereniging voor homeopathie (VHAN) ziet in de uitslag reden om ener gieker te werken aan de integratie. VHAN- voorzitter Christien Klein-Laansma: "Er moet om te beginnen meer kennis over aan vullende geneeswijzen worden geïnte greerd in de medische basisopleiding". Cees Renckens, voorzitter van de Vereni ging tegen de Kwakzalverij, toont zich in GezondheidNieuws verbaasd over het hoge percentage dat enthousiast is. Volgens hem getuigt 61 procent van de Nederlanders van 'kortzichtigheid en gebrek aan deskundig heid' De onbekende gevaren van energiegebruik Wie thuis brand, kortsluiting en gasontploffingen wil voorkomen, moet zelf voorzorgsmaatregelen nemen. Dat gebeurt echter veel te weinig. Want lang niet iedereen is zich bewust van de gevaren van het gebruik van elektriciteit en gas. Dat blijkt uit een onderzoek dat energieleverancier Nuon onlangs heeft laten uitvoeren. Wat weet jij van de gevaren die je thuis kunt tegenkomen? Test je kennis via www.waarishetgevaar.nl en maak kans op spannende prijzen. Wat moet je doen? Je krijgt zes situaties te zien, zoals een klussend gezin en een barbecue-tuinfeest. Aan jou de vraag binnen 20 seconden bij elke situatie de gevaarlijke plekken aan te klikken, bijvoorbeeld een versleten gasslang. Heb je genoeg punten verzameld en een originele slagzin bedacht, dan ding je mee naar de volgende prijzen: 1 x duikvakantie in Egypte, 2 x een slipcursus in Zandvoort en 20 x toegangskaartjes voor SixFlags. Om inzicht te krijgen in hoe vei lig Nederlanders gebruikmaken van gas en elektriciteit, heeft Nuon vorige maand TNS NIPO opdracht gegeven hiernaar onderzoek te doen. Het onder zoek werd uitgevoerd onder circa 600 Nederlanders. Daaruit blijkt dat nog onvoldoende mensen de juiste voorzorgs maatregelen nemen. Met name alleenstaanden en hoger opge leiden gaan minder veilig om met energie. Hoofd erbij houden Een ongeluk zit in een klein hoekje. Als je even vergeet de stroom uit te schakelen tijdens het klussen of gedachteloos de föhn op de natte badkamervloer legt, kan dat nare gevolgen heb ben. Veilig omgaan met energie betekent dus dat je je hoofd erbij moet houden. Het Nuon- onderzoek toont echter aan dat er vaak achteloos met gas en elektriciteit wordt omgespron gen. Zo gebruikt een derde van de ondervraagden bij het klus sen nooit een spanningmeter. Dit geldt voor 27% van de gezinnen met kinderen en voor maar liefst 52% van de alleen staanden. Bijna de helft van de ondervraagden gebruikt geen speciale stopcontacten voor bui tenverlichting. En 66% van de ondervraagden controleert nooit of de gasslang versleten is. Bij de alleenstaanden en hoger opgeleiden ligt dit percentage zelfs boven de 70%. Kleine ingrepen Veel ongelukken kunnen wor den voorkomen met kleine Ingrepen, zoals het aanbrengen van rookmelders, kindveilige stopcontacten en beveiligde lampen In de badkamer. Uit het Nuon-onderzoek blijkt echter Draag schoenen met rubberen zolen. Zorg ervoor dat je handen droog zijn. Schakel in ieder geval de stroom uit van de elektriciteitsgroep waaraan je gaat klussen. Het beste is het om alle schakelaars om te zetten: de hoofdschakelaar, de aardlekschakelaar en de groepenschakelaars. Extra licht nodig? Gebruik een lamp op batterijen of op een accu om bij te schij nen. Nieuwe lamp? Gebruik kroonsteentjes, zodat de verschillende draden elkaar niet raken. En gebruik een spanningzoeker om te checken of er nog stroom op de draad staat. Wil je weten of je spanningzoeker nog goed werkt, steek hem dan in het stop contact en kijk of het lampje gaat branden. Boren? Gebruik een leidingdetector of multitester om te voorkomen dat je een leiding doorboort. Schakel een elektricien in als de elektriciteitsbedrading moet worden veran derd. Laat een tekening maken van de nieuwe elektraleidingen, zodat je weet hoe het zit. dat bijna de helft van de gezin nen met kinderen geen kindvei lige stopcontacten (met een afdekplaatje) heeft. En dat ter wijl 70% van deze gezinnen stopcontacten heeft waar kinde ren heel gemakkelijk bij kunnen komen. Ook met de beveiligde lampen In de badkamer is het bedroevend gesteld: 23% van alle ondervraagden heeft ze niet en 15% weet niet of hun lam pen beveiligd zijn. Onder hen bevinden zich relatief veel hoog opgeleiden. Rookmelders zijn te vinden bij 71% van de gezinnen met kinderen. Van de alleen staanden heeft slechts 41% een rookmelder aangebracht. Zorgeloos op vakantie Ook wie op vakantie gaat, doet er goed aan voorzorgsmaatre gelen te nemen. Daar hoort natuurlijk Inbraakpreventie bij. Maar het is ook handig om de gaskraan dicht te draaien en alle stekkers uit de stopcontacten te halen. Dat wordt echter vaak over het hoofd gezien. Ruim een derde van de ondervraagden laat de gaskraan openstaan tij dens de vakantie. En bijna de helft haalt de stekkers niet uit de stopcontacten voordat ze op vakantie gaan. Aan sociale inbraakpreventie wordt wel gedacht 78% vraagt buren, vrienden of tamilie een oogje In het /eil te houden Voorlichting via website Consumenten gaan dus nog niet veihq genoeg om met ener gie. Als maatschappelijk betrok ken organisatie ziet Nuon het als haar taak om daar verandering In te brengen. Daarom Is onlangs de informatieve website www.waarlshetgevaar.nl opge zet. Bezoekers vinden hierop handige tips over veilig klussen, koken, baden enzovoort. Ook kunnen ze hun kennis testen met het spel 'Waar is het gevaar?' Zo kan iedereen op een amusante manier Iets opsteken over veilig omgaan met energie. Want dat Is heel hard nodig. mannen vaker dan vrouwen aangeven dat zij bij brand eerst hun kinderen en partner redden in plaats van zichzelf? hoger opgeleiden minder weten van veilig omgaan met energie dan mensen met een lagere opleiding? bijna niemand weet hoeveel stekkerdozen op elkaar aangesloten mogen worden? nog minder mensen weten dat je een verleng snoer helemaal moet afrollen bij gebruik? je naarmate je ouder wordt meer aan inbraak preventie gaat doen?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11