Weidegebieden geplaagd door distelzaad GEZOND WEL Maak je niet dilc NI Tijden Eiifynoai-iiiEuws Extra Kerkdiensten Ger. Gemeenten De Veerman voor de laatste maal naar Rotterdam dit jaar. Christelijk Kinderkoor Goedereede hervat repetities H H H H N H N DINSDAG 26 AUGUSTUS 2003 I 0[{aai/(eStizanna 'Uictoriajade 'Esmeraük 1/ictoria zusje van Julian QerèrandMeharcC Janny MelaarcC-Oor6eel{^ JAN MEIJER NELLIE KNAPE GIRO 6868 NEELTJE MAATJE KNAPE NELLIE VAN ECK-KNAPE NELLIE VAN ECK-KNAPE NELLIE VAN ECK-KNAPE NELLIE VAN ECK-KNAPE HENDRIK HOOGMOED Henk HENK HOOGMOED WVWEGEHReclameborden-Autobelettering-Spandoeken-enz... OUDE TONGE - Dinsdag 26 augustus (hedenavond), ds. C. van Krimpen, 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 27 augustus, 19.30 uur, ds. M. Karens. Boeren in met name Zuid-Holland zijn woest over de lakse houding van Rijkswa terstaat rond het bermonderhoud. Langs rijkswegen in de provincie wordt nauwelijks gemaaid, waardoor inmiddels hele velden met distels in bloei staan en zaad versprei den. Op melkveehouderijen zorgt distelzaad er voor dat koeien het hooi en het gras niet meer eten. Door de distels moeten boeren en tuinders veel meer onkruid bestrijden. Altijd ergens problemen veranderen kyvalitett. Meerjarige campagne ter voorkoming van overgewicht Abonneert U op Eilanden-Nieuws AX>y£ilT£ii£H EiunoBi-riiEUws Doelgroep campagne Ernstige complicaties Voorkomen is beter dan afvallen ki Informatie u Themabijeenkomsten H PAGDfAa FAMILIEBERICHTEN I Dankbaar en blij, maar ook verdrietig dat (o)ma er I niet meer is, zijn wij met de geboorte van onze i dochter en zusje i Wij noemen haar ^OTisSa I Wim, Corine en Jop I van Heemst-van Eek |- Pr. Bemhardlaan 62 I 3241 TA Middelhamis I Tel. (0187) 48 32 95 Klein wezentje, klein wonder, Welkom in deze wereld, waarin je als sterretje bent. Klein en één van de velen, maar stralend in je eigen pracht. i Meer geluk brengend dan je waarschijnlijk zelf ooit hebt gedacht. i 20-8-2003 3400 gram 52 cm. lang Jan Aleman en Joke Grinwis Molenblok 22, 3253 AL Ouddoip Psalm 84:12 i Vandaag, 26 augustus 2003, hopen wij samen met onze ouders, opa en oma en te gedenken dat zij 50 jaar geleden in het huweUjk zijn getreden. 'h Wij hopen dat ze nog lang voor elkaar en voor ons gespaard zullen blijven. Adrie en Genie Gertjan en Nicole Thea Corrie en Co Jantine en Marijn Marjolein en Gert Gerdiena Brenda Bas en Jenny Elsa en Peter Brent Gerrit en Gerda Nicolette Gerben -j; Sandra en Harry David Met verdriet hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze lieve vriend Wij wensen de familie sterkte in dit verdriet. Pou en Corrie Bosland-Mierop {Ps. 10 vers 14 onber.) Met droefheid hebben wij kennis genomen dat de Heere op Zijn tijd uit ons midden heeft weggeno men onze geliefde zuster, schoonzuster en tante weduwe van J. van Eek Wij wensen de kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe met dit grote verlies. J. C. Keizer-Knape J. Keizer M. B. Knape J. Knape-v. d. Bos C. Kennington-Knape M. Kennington neven en nichten MeUssant, 25 augustus 2003 ALS JE OM MENSEN GEEFT, GEEF JE AAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS. HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Maar ik weet, mijn Losser leeft. Job 19:25a Na een dappere, maar niet te winnen strijd tegen haar ziekte, in vertrouwen op de genade van de Here, geven wij u kennis van het overlijden van onze Ueve en sterke ma en oma sinds 26 november 2002 weduwe van Jacob van Eek Geboren: 12 mei 1934 Overleden: 25 augustus 2003 Wi/' zijn heel verdrietig dat, zo snel na pa, wij ma nu ook moeten missen. Nunspeet: Rien en Ingeborg van Eck-Afman Jom Alphen a/d Rijn: Carolien en Dirk van den Bos-van Eek Koen Amersfoort: Heleen van Eek en Joost Rooda Amersfoort: Anja van Eek en Jan Timmer Marinke en Arend Middelhamis: Corine en Wim van Heemst-van Eek Jop en Marissa Prinses Margrietstraat 9, 3241 VG Middelhamis Correspondentie-adres: Heleen van Eek, Brechtje Spiegelerf 35, 3813 NL Amersfoort Gelegenheid tot condoleren donderdag 28 augus tus in het verenigingsgebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelhamis van 19.30 tot 21.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal vrijdag 29 augustus 2003 om 13.00 uur gehouden worden in de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelhamis. Wij nodigen u van harte uit bij deze dienst aanwe zig te zijn. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats 'Vrederust' te Middelhar- nis. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot condo leren. Mochten wij vergeten zijn u een rouwbrief te stu ren, dan kunt u deze advertentie als zodanig be schouwen. Met grote droefheid nam ik kennis, dat na een ern stige ziekte is overleden onze oud-werkgeefster en vriendin Haar jarenlange vriendschap zal bij mij in dank bare herinnering voortleven. Ik wens de kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe om dit verlies te dragen. J. van Hoven t L. van Hoven-Meijer Middelhamis, 25 augustus 2003 Na bijna vijfjaar van dappere strijd tegen haar slopende ziekte is tot ons groot verdriet overleden onze geliefde nicht en vriendin Nu er een eind is gekomen aan onze jarenlange vriendschap en intensieve contacten zullen wij dat als een groot gemis ervaren. Nellie blijft in onze herinnering als betrokken met haar medemens, rechtschapen en met een rotsvast geloof in haar Heiland. Ondanks het verdriet zijn we dankbaar voor de goede herinneringen, die we aan Jaap en Nellie mogen bewaren. Voorthuizen: Klaas en Adrie Vroegindeweij-van den Tol Heden werd van ons weggenomen onze gehefde tante Michelle en Sean Pelling-Kennington David Kennington Liplook G.B., 25 augustus 2003 Met veel verdriet in ons hart moeten we afscheid nemen van onze vriendin Haar vriendschap en belangstelling voor ieder van ons zullen wij in dankbare herinnering bewaren. Wij bidden de kinderen en kleinkinderen de kracht en troost van onze Hemelse Vader toe, voor nu en voor de toekomst. Hans en Nelly Struijk Dingenas en Rudie Braber Gerrit en Dicky Joppe Lies en Arda van Putten Triens Vogelaar 25 augustus 2003 Geborgen in Gods liefde. Bedroefd, maar dankbaar voor de vele mooie jaren en tal van fijne herinneringen, geven wij u kennis van het overlijden van imjn dappere man, onze lieve vader, schoonvader en fijne opa echtgenoot van Fenuny Hoogmoed-Luten Melissant, 29 juni 1928 t Eindhoven, 23 augustus 2003 Femmy H. J, Hoogmoed-Luten Willem en Anja Rick Lynn Correspondentie-adres: Tjalkstraat 16 5616 KC Eindhoven De afscheidsdienst wordt gehouden op donderdag 28 augustus om 11.00 uur in de Adventskerk, Camphuysenstraat 4 te Eindhoven. Aansluitend begraven we hem op de Gemeente lijke Begraafplaats Stratum aan de Achterbeekse- weg te Eindhoven. Na afloop ontmoeten wij u graag in het Stadspavil joen, Alberdingk Thijralaan 1 te Eindhoven. Op verzoek van Henk, in plaats van bloemen graag een donatie voor het Koningin Wilhelminafonds. Gelegenheid daartoe wordt u geboden, voor de dienst. Bij God alleen kom ik tot rust. (Ps. 62:4) Bedroefd, maar in dankbare herinnering aan het geen hij voor ons heeft betekend, delen wij u mede dat naar zijn Schepper is teruggekeerd onze lieve bijzondere broer en zwager Enschede: Piet en Maaike Hoogmoed Dirksland: Janny Hoogmoed In liefdevolle herinnering: Leen en Rie Hoogmoed Tholen: Jan en Bep Luten beklai^® Julianaweg 84c - 3248 AN Melissant Tel.: 0187-487557 Mobiel: 0626-368 886 ,£erst plempen ze een weg door mijn land en vervol gens laten ze er velden vol distels op uitbloeien." Melkveehouder Henk van Dorp in Rijnwoude is woe dend over de lakse houding van Rijkswaterstaat. Uit protest maaide hij vorige week een stuk van de berm langs de N11 die achter zijn bedrijf loopt. Hij haalde er de kranten mee, maar een oplossing is maaien al lang niet meer. Dat had in juni al moeten gebeuren. De dis telpluisjes vliegen nu al in grote hoeveelheden over het land van Van Dorp. Feit is dat er al tientallen jaren efen provinciale distel verordening en zijn er lokale politieverordeningen, waarin grondeigenaren verpUcht worden ervoor te zor gen dat de - van oorsprong uit de duinen afkomstige - plant geen schade toebrengt aan weiden. Volgens Evert Lassche van de WLTO zijn er ieder jaar wel ergens problemen met een gemeente, een water schap of een andere overheid rond de distels. „Ook dit voorjaar hebben we een aantal gemeenten en water schappen in de Kop van Noord-Holland nog eens nadrukkelijk gewezen op hun plichten." De WLTO vindt de houding van overheden schandalig. Lassche houdt zich vooral bezig met het Noord-Hol landse en ziet dat het daar vooral langs de Rijksweg A7 is, waar veel problemen zijn. „Maar daar is men vorige week begonnen met maaien. De ergste plekken zijn vooraf geklepeld en de komende weken worden de overige zestig kilometers gemaaid." Volgens Lassche heeft de actie dit voorjaar bij een aantal overheidsinstanties zin gehad. Hij gaat daarom volgend jaar zeker opnieuw vroeg in het jaar overhe den wijzen op de problemen rond distels en andere zaadverspreidende onkruiden. Daarbij wijst de WLTO overheden op de vaak aanwezige gemeentelij ke distelverordeningen in de algemene politieverorde ningen. Zuid-Holland laks Wie over de Al2 van Zuid-Holland naar Utrecht rijdt, ziet het verschil. Pal achter het bordje 'Welkom in Utrecht' ligt de berm er netjes gemaaid bij. In Zuid- Holland groeien zuring en distels door de vangrails heen. Ook langs de A20 tussen Gouda en Rotterdam en de NI 1 tussen Leiden en Bodegraven klagen melk veehouders over de talloze distels. Het ministerie van Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor het onder houd van de bermen. WLTO'er Jos Beugelsdijk weet inmiddels dat Rijk- waterstaat het voomemen heeft de bermen bij Rijn woude langs de Nil voor 15 september dit jaar te maaien. „De gemeente is hier degene die de distelver ordening moet handhaven." Voor melkveehouder Henk van Dorp is die 15 sep tember veel te laat. „Het kwaad is inmiddels geschied. Volgend jaar staat mijn wei vol met distels en kunnen mijn koeien op die plekken niet grazen." Van Dorp overweegt via een kort geding de berm als nog gemaaid te krijgen. Bovendien wil hij de schade die hij heeft als gevolg van het niet naleven van de onderhoudsplicht verhalen op Rijkswaterstaat. Rondvaartboot De Veerman heeft dit seizoen traditiegetrouw enkele rondvaarten gemaakt naar de havens van Rotterdam. Vrijdag 5 sep tember wordt de laatste tocht naar Rotterdam voor dit jaar gevaren. De nostalgische vaartocht begint om 10.00 uur op het Havenhoofd van Middelhamis en gaat via Haringvliet, Spui, Oude- en Nieuwe Maas, door de Rotterdamse havens en dan over de Noord, langs Kinderdijk, Dordtse Kil en Hol lands Diep terug naar het Haringvüet, waar het schip om ca. 18.00 uur weer hoopt aan te leg gen. Er is genoeg ruimte voor iedereen om binnen te zitten, maar met mooi weer is het ook mogelijk om aan dek te vertoeven. Aan boord is een goed gevulde bar/keuken om de inwendige mens te versterken. De rondvaart, die alleen doorgaat bij voldoen de deelname, kost 25,00 per persoon (kinde ren t/m 12 jaar 12,50 Kaartverkoop bij VVV/ANWB Overflakkee, Vingerüng 3, Mid delhamis tel.: 0187-484870. Nadat op 16 november 2001 een fantastische open middag werd belegd, startte op 8 januari 2002 in Goedereede een nieuw Christelijk Kinderkoor in Goedereede. Twaalf enthousiaste kids oefenden van af dat moment elke donderdag in 'De Ark' in Goede reede. Het koor, dat onder leiding staat van Berdien Bakker en muzikaal wordt begeleid door een viertal enthousiaste jonge mensen, is inmiddels uitgegroeid tot 14 leden. De jongens en meisjes zingen geestelij ke Uederen. Daarmee willen ze niet alleen de muzi kale en vocale kwaliteiten van de kinderen ontwikke len, maar omdat de grondslag van het koor gevonden wordt in het Woord van God, dient zang en muziek ook te strekken tot eer van God. Ondanks het feit dat het koor nog maar kort bestaat, heeft het al een echte uitvoering verzorgd in de Ned. Herv. Kerk in Goede reede. Ook liggen er al diverse optredens in het ver schiet, bijvoorbeeld op de Monumentendag van 11.00-11.30 uur, ook weer in de N.H. kerk in Goede reede, een uitvoering t.b.v. De Stichting Ontmoeting, en natourlijk een Kerstuitvoering. Wie graag mee zou willen zingen, is van harte welkom in 'De Ark' op donderdag van vier uur tot kwart voor vijf. Zingen is echt heerlijk! Probeer het eens... Van loden letters naar computer Gebr d%Waal uit Sommeidijk is al vetóaren het j. aêfes voor drukwerk vin Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden gaat daar 'Gebr. de Waal Drukkerij (0187)47 10 20 algemeen®gebf-dewaal.com Overgewicht is een groeiend pro bleem. Bijna de helft van de Neder landse mannen en haast veertig pro cent van de Nederlandse vrouwen is te zwaar. Overgewicht heeft veel negatieve gevolgen voor de volksge zondheid. Reden voor het Voedings centrum om te starten met een voor lichtingscampagne die mensen moet informeren over de gevolgen van overgewicht en over de mogelijkhe den om het gewicht op peil te bren gen (of te houden). De campagne 'Maak je niet dik' richt zich op alle Nederlanders, maar in het bijzon der op de doelgroep van 25- tot 35- Jarigen. Ben ik te dik Overgewicht wordt door de meeste men sen alleen herkend en erkend als er sprake is van duidelijk zichtbare en extreme vor men. Als het gaat om een paar kilootjes extra, dan is het een nog beheersbaar pro bleem. Een adipeuze of met andere woor den te zware patiënt heeft te veel vet in het üchaam. De toevoeging 'te veel' is van toepassing als de hoeveelheid vet aanlei ding geeft tot een verhoogd risico op ziek tes. Voor de bepaling van de hoeveelheid lichaamsvet zijn verschillende technieken ontwikkeld. In de praktijk wordt echter veel gebruik gemaakt van de Quetelet- index. Deze wordt bepaald door het lichaamsgewicht (in kg) te delen door het kwadraat van de lengte (m2). Een uit komst van 30 kg/m2 of meer wordt in de regel beschouwd als een verhoogd risico op bijvoorbeeld hart- en vaatziekten als gevolg van het overgewicht. De doelgroep waarop de campagne zich richt (25- tot 35-jarigen) bevat de jonge volwassenen die door samenwonen, wer ken of het krijgen van kinderen in een ver anderende levensfase zitten. Een verande ring in levensstijl - minder bewegen, gehaast of onregelmatig eten vaak mee gepaard. Biimen de doelgroep zijn 4 subgroepen te onderscheiden. Onterecht gemakzuchtigen, mensen die het laatste jaar een beetje overgewicht hebben gekregen, zijn vaak niet tevreden met het eigen gewicht. Zij willen wel min der wegen, maar doen er te weinig aan om tot een goed resultaat te komen. Zij hou den er een onterechte nonchanlante hou ding op na. Gewichtsbeheersers zijn het afgelopen jaar juist Uchter geworden, waardoor on geveer de helft van deze groep op een goed gewicht zit. Een gedragsverandering heeft aangetoond dat deze groep bewuste keuzes heeft gemaakt in zowel de voeding als de lichaamsbeweging. Gezondheidsbetrokkenen zijn over het algemeen tevreden met hun gewicht, dat dan ook goed te noemen is. Zij weten dat het eigen gedrag een duidelijke invloed op het gewicht heeft en vinden het dan ook heel normaal om dit gedrag als gewoonte patroon op te nemen. Zorgeloze genieters zijn goed op gewicht, soms zelfs aan de magere kant. Het eetge drag blijkt bij hen geen invloed te hebben op het gewicht. Zij kunnen dan ook doen waar ze zin in hebben. Overgewicht blijft een gevoelig thema. Wie wil er graag horen dat die extra pond jes zoveel negatieve effecten op de gezondheid kunnen hebben? De positieve effecten van afvallen, en üefst nog op de korte termijn, daar staan we wel voor open: even wat kilo's kwijt zodat we die strakke broek weer aankuimen of een betere sport prestatie kunnen neerzetten. Toch is het belangrijk om serieus na te denken over de vele risico's die een te hoog gewicht met zich meebrengen: hart- en vaatziekten, dia betes, hoge bloeddruk, gewrichtsproble men, enz. Problemen op de wat langere ter mijn weüswaar, maar wel problemen waar tijdig bij stilgestaan moet worden om ern stige situaties te voorkomen. Afvallen is vaak een moeilijke zaak. Een- li maal een paar pondjes kwijt komen ze er, n ■nadat er gestopt wordt met lijnen, weer ki net zo snel aan. Voorkomen dat men moet n afvallen is dan ook beter en meestal een U stuk gemakkelijker. Kleine zaken kunnen daarin een enorm verschil maken. Een combinatie van een goed voedingspa- troon en wat extra beweging zorgen M ervoor dat strenge diëten in de kast kun- 11 nen blijven. Een goed voedingspatroon heeft vooral te u maken met niet meer eten dan je lichaam pi nodig heeft. Belangrijk is ook dat de voe- U ding gevarieerd is, zodat het lichaam alle H benodigde voedingsstoffen (koolhydraten, L| eiwitten, vetten, vitamines, mineralen, vezels en vocht) binnen krijgt. Wie wat U minder wil eten kan zich vooral richten op het laten staan van calorierijke producten H als koekjes, snacks of vette vlees- of zui- ij velproducten. Brood, groente en fmit zijn J\ uitstekende vervangers. U Naast een goede voeding is het ook van l\ belang dat het lichaam voldoende bewe- U ging krijgt. Dit betekent niet dat we mor- n gen met z'n allen fanatiek naar de sport- U school moeten. Wie eens wat vaker de trap neemt dan de lift of de auto eens vervangt H door de fiets, boekt op dit terrein al een 11 aardige wmst. )j\ Ter ondersteuning van de campagne 'maak je niet dik' heeft het voedingscen- H trum een brochure ontwikkeld. Deze bro- i chure, die tevens een gewichtsmeter be- vat, is verkrijgbaar bij de meeste huisart- u sen en de ziekenhuizen. Wie de folder bestelt via www.voedingscentrum.nl krijgt IJ ook gratis een taillemeter toegestuurd. M Gezondheid Service organiseert een aantal themabijeenkomsten onder de titel 'Te i strak in het pak???. Toenemend overge- wicht - geen acceptatie maar actie!' De u bijeenkomsten zijn gericht op jong vol- wassenen die meer wiUen weten over de energiebalans van het Uchaam. Wie zich voor één van onderstaande U data wil aanmelden kan bellen naar Gezondheid Service, telefoon (0181) U 626226 (op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur). M Actuele informatie vind u ook op i j www.zwg.nl Rozenburg, 18 september 2003 om 19.30 u uur; Oud-Beijeriand, 23 oktober 2003 om M 19.30 uur en Oude Tonge, 20 november U 2003 om 19.30 uur. l\

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 3