NIEUWE BOEKEN Bingo SVIK 'Oude Tonge in beweging!' Een prachtmiddag! Kleding- verkoop lEiuyriDai-riiEuws Viswedstrijden HSV Krammer Bruidsmödeshow in 'De Goede Ree': Druil bij Berea gemeente Start EHBO-cursus Prinses Margriet assisteert vissersscliepen Zaterdag 30 augustus: Ger. Gem. Nieuwe Tonge De oude roeiboot VROEGINDEWEIJ Moord in de Alblasserwaard EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 VAN DER BOOM Achter de slagboom Van ploegpaard tot polopony Repetities 'De Lofstem' beginnen weer Zangeressen gezocht voor Helvoets Damesicoor Sprelcers gevraagd voor jongerenversie "Aanstekelijk Cliristen" Middelharnls-Sommelsdljk PAGINA 2 DINSDAG 26 AUGUSTUS 2003 Geesje Vogelaar-van Mourik, de auteur van het boek De oude roeiboot, schrijft al vanaf haar achtste. Vorig jaar verscheen bij Den Hertog opnieuw een roman. Het hele boek ademt een wat weemoedige sfeer. Hoofdper soon is Inge. Zij draagt een geheim bij zich waardoor ze telkens wordt herinnerd aan haar vorige vriend Dolf. Ze is vervuld met spijt over die relatie en wat daarin naar Dolfs zeggen heeft plaatsgevonden. Ook het ver lies van haar moeder en de verwijdering van haar vader, die na dit overlijden heel afstan delijk is geworden, drukt haar temeer. Inge moet er nodig even tussenuit. Tijdens een fietsvakantie in De Betuwe, de geboortes treek van haar moeder, ontdekt Inge een schitterend plekje aan het water. Terwijl ze daar van de mooie omgeving geniet, ont moet ze Timo, een kunstschilder, die daar samen met zijn vader, midden in de natuur woont. Ook deze mensen weten wat verdriet is; ze hebben allebei hun vrouw verloren en zijn erg op elkaar aangewezen. Inge mag de oude roeiboot van Timo en zijn vader gebruiken. Daarin denkt ze tot rust te komen. Maar Inge neemt overal zichzelf mee. Over de ontwikkelingen bij Inge, de perikelen met Dolf, de relatie met haar vader, broer en diens vriend (ook weduwnaar), haar huisge noot Myrthe, haar grootmoeder en tante, die al jaren bedlegerig is, gaat het boek De oude roeiboot. Dat Geesje uit de allerrechtse flank van de gereformeerd gezindte komt, wordt duidelijk uit de taal die zij in het boek bezigt. Mensen die zich hierbij niet thuis voelen, zullen dit mogelijk als een minpunt ervaren. De fraaie omslagillustratie is van Adri Burg hout. Het boek telt 233 pagina's. ISBN 90 336 2768 x, Nur 344, 233 pag. geb, prijs: 13,95. BOEKEN ALUeS VOOR SCHOOL EN KANTOOR Wssldljk 45-46, 3241 QV Mlddslhamli TbI. (01S7) 482048/482844 - F«« (0187) 485481 Filiaal; HoendBn(l|mB,3253AK Ouddorp Tal. (0187) 681278 - Fai (0187) 883519 Voormalig notenhandelaar Jan W. Klijn dook in de geschiedenis van de moord op veevoerhandelaar Arie Blokland. Daarbij maakt hij gebruik van de combinatie feiten en fictie. Dat is ook nodig om een boek van 216 pagina's te schrijven. Klijn begint bij de trouwdag van Arie Blokland en Willie van Mill opl7 januari 1945, het laatste jaar van de oorlog. Het verloop van Arie's ontwikke ling van boer tot veehandelaar, het reilen en zeilen van het kleine gezinnetje, en alles wat daaromheen gebeurt, vormt het eerste, niet zo spectaculaire gedeelte van het boek. Pas op het moment dat de moord op Blokland plaatsvindt, krijgt het verhaal meer spanning en vaart. Het onderzoek van de politie dat daarna zijn beslag krijgt, levert recherche- technisch diverse mooie momenten op. Dat de auteur het schrijven van een boek voorbe reidt door nauwkeurig en gedetailleerd onderzoek blijkt niet alleen uit het voor- en nawoord, waarbij moet worden aangetekend dat het laatste wel wat moraliserend over komt, maar ook uit de vele kleine en wel licht overbodige omschrijving van allerlei zaken, die in het verhaal best gemist zouden kunnen worden. Details die, als ze werden weggelaten, het verhaal zelfs meer vaart zouden geven. Niettemin: complimenten voor dit verhaal over een mysterieuze moord. Het zag inmiddels een vierde herzie ne druk, die verrijkt is met meer foto's dan de vorige uitgaven. Uitg. De Banier, ISBN 90 336 2771 x, Nur 344, 216 pag. geb, prijs: 14,95. chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scbappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdljk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm'} tarief per mm 0,27; contracttarleven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonlscii opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villenus@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 BOEKEN EN MUZIEK ViKirstriiat4l - 3245 BO Sommelsdijk Tri (0I87J 48 26 14 - Fax (0187) 4845 20 Een bescheiden maar toch bijzonder ogende uitgave van De Banier is de paperback Ach ter de slagboom, een boekje van de hand van Michiel Bakker, journalist bij het Reforma torisch Dagblad. Als voorzitter van een interkerkelijke diaconale werkgroep rondom het AZC Zeewolde is hij nauw betrokken bij het werk onder asielzoekers, zo vermeldt de achterflaptekst van het boekje. Dat Bakker door de ontmoetingen met deze mensen zijn ervaringen kwijt moest en ze tevens wilde delen met anderen, is goed voor te stellen. Na het lezen van de 30 verhalen, over de vele verschillende mensen uit evenzoveel ver schillende culturen, ben je echt een beetje stil. Want je hebt ontdekt dat achter de slag boom van het AZC, waar dat dan ook mag staan, mensen wonen, met hun eigen, vaak trieste verhaal en hun beperkte toekomstver wachtingen. Wachten is de leus. En dank baar zijn voor wat er wordt gedaan. Dat kan niet iedereen. Maar wie het wel kan, ont steekt in de toeschouwer een gevoel van medemens zijn. Hoewel op een ontspannen manier geschreven, een aangrijpend boekje, waarin 'de asielzoeker' een gezicht krijgt. Misschien inspireert Bakker zijn lezers om ook eens contact te leggen met een asielzoe ker uit zijn omgeving. Ter oriëntatie is een lijst met adressen van organisaties in het boekje opgenomen. Komen de impressies uit het boekje u bekend voor, dan kan het zijn dat u ze eerder hebt gelezen als afzon derlijke stukjes in het weekblad 'De Refor matie'. ISBN 90 336 0535 x, Nur 747, 79 pag. paperback, prijs: 8,50. Wat doe je ook op een accountantskantoor als je kunstenaar in hart en nieren bent..;? Wim Romijn, de auteur van diverse boeken over paarden, is na de ontdekking dat hij als accountant niet op de juiste plek zat, al jaren daar, waar hij hoort: als vrij kunstenaar ach ter de schildersezel. Het kon ook niet anders: uit het jongetje dat op de leuning van een stoel met een lekkende balpen landschapjes tekende op het kalende hoofd van zijn sla pende grootvader, moest een kunstenaar groeien. En aangezien Wim in de loop van de tijd ook de schoonheid van het paard heeft leren bewonderen, kon er maar één ding gebeuren: Wim legde zich toe op het schilderen van paarden. Achter de schilders ezel werden de boeken Het Werkpaard, Het Boerenpaard en Paardenzot geboren. Dit jaar zag ook Van ploegpaard tot polopony het licht. Een flink werk, dat nodigt tot stil terugtrekken in een hoekje en lekker de tijd nemen om de tekeningen, compleet met begeleidende tekst, bladzijde na bladzijde door te nemen. Het fraai gebonden boek heeft een extra omslag, met op de voorste binnenflap wat informatie over de auteur. Of de auteur het prettig vindt zullen we nooit weten, maar achterin bevat de flap van deze omslag een reclameboodschap over het reeds eerder verschenen boek Het briesend paard van Rien Poortvliet. Is het een poging om ook dit boek aan de lezer te slijten, of wil men het werk van Romijn vergelijken met dat van Poortvliet? Hoe het ook zij, Wim kan zich aardig met zijn gewaardeerde collega- schilder meten. De kleuren zijn bij Wim's werk wat meer ingetogen, maar verder weet hij het paard in al zijn facetten wonderwel op het doek te brengen. Met recht gezegd: van ploegpaard tot polopony. Een aanrader voor elke teken- of paardenliefhebber. Uitg. Kok, ISBN 90 435 0647 8, Nur 430/487, 160 pag. geb, prijs: €19,99. Op 6 juni zal in de Victoriahal te Dirksland een bingo worden georganiseerd door de Stichting SVIK. Er zullen acht ronden en een supertonde worden gespeeld. De Vic toriahal in de Philipshoofdjesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.00 uur en de bingo start om 20.00 uur. De Stich ting staat weer garant voor een klinkend prijzenpakket, dus kom allemaal voor een gezellige avond en wie weet voor één van de vele klinkende prijzen! Op donderdag 28 augustus beginnen de repetities van de Chr. Gem. zangerver eniging 'De Lofstem' te Ouddorp weer. Het bestuur nodigt leden en in het bij zonder nieuwe leden van harte uit de repetities bij te wonen. Het koor staat onder leiding van Martien de Vogel. Er wordt iedere donderdagavond gerepe teerd in 'Eben Haëzer' aan de Preekhil- laan, van 20.00-22.00 uur. De repetities van het Hellevoets Dameskoor zijn weer begonnen en nieuwe leden zijn van harte welkom bij het koor. Zingt u graag? Kom dan eens vrijblijvend luisteren. Het Helvoets Dameskoor is een algemeen, regio naal koor. Behalve uit Hellevoetsluis komen de leden uit Brielle, Rockanje, Oostvoome en ook van Goeree-Overflakkee komen er iedere week enkele dames naar de repetities. Voor de rest van dit jaar en het voorjaar van 2004 staan een aantal leuke concerten, optre dens en andere activiteiten op de agenda. Een ieder die zich nu opgeeft als lid en mee gaat repeteren kan ook aan die activiteiten nog meedoen. Er wordt iedere donderdagavond gerepe teerd van 19.45 tot 22.00 uur in het repetitie gebouw van Aluziekvereniging Voorn Poor ten, Achterdorp 3, achter de Nederlandse Hervormde Kerk in Nieuwenhoorn. Een ieder die eens kennis wil maken met het koor is van harte welkom om vrijblijvend één van de repetitieavonden bij te wonen. Er wordt gezongen van licht klassiek tot modem repertoire. De dirigente is Elvira Vos. Voor meer informatie kunt u ook bellen naar mevrouw Janny Dubbel, tel.: 0181- 320099 of mevrouw Marja Mayrhausen, tel.: 0181-403592. Op zaterdag 30 augustus a.s. levert Oude Tonge zijn bij drage aan de 'Culturele Kralenketting', georganiseerd door de Stichting 'Podium Goeree-Overflakkee'. Diver se optredens zullen vanaf half twee in het centrum van het dorp plaatsvinden. De middag wordt geopend door burgemeester Van Pelt, waarna de Majorettevereniging een show zal verzorgen in de Voorstraat. Ieder half uur is er een activiteit. Op de Molendijk, die voor deze gelegenheid zal worden omge doopt tot 'Kunstdijk', zullen tientallen basisschoolleerlingen bezig zijn met een kolossaal vingerv erf schilderij. Op dezelfde (kunst)dijk is een expositie worden gehouden van amateur-kun stenaars in de vorm van schilderijen, beeldhouwwerk, tekeningen, quilt en fotografie. Achter ieder raam en in atelier 'Mommersteeg' zal kunst te bewonderen zijn. Oud-Schipper Gerard Oomens (87) zal op het terras van de Kaai vertellen hoe het schippersleven in Oude Tonge in vroegere jaren was. Een accordeongroep treedt op aan de Kerkring. Muziekvereniging 'Vooruit' laat haar klanken horen bij het Bolbaeken en de in de R.K kerk zullen de koren 'Maris Stella' en 'St.Cecilia' zich presenteren. Op de Kaai spelen de bandjes Viva Zapata en 't Regent met zang van Nouschka Hagens. In de Ned. Herv. kerk zal Rinus Verhage het prachtig klinkende Frobeniusorgel bespelen (het enige Frobeniusorgel in Nederland), met medewerking van o.a. Ron Braber (trompet) en "Wietse "Westra (bariton-saxofoon). Dit laatste belooft een concert van hoogstaande kwaliteit te worden! Ron Braber speelt al jaren bij 'Vooruit' en is leider van het jeugdorkest van deze vereniging. Muziek is zijn grote hobby waarin hij helemaal opgaat. Op 1 februari speelde hij tijdens de herdenkingsplechtigheid bij het massagraf in tegenwoordigheid van de Koningin. Wietze Westra speelt ook op zeer verdienstelijke wijze bij 'Vooruit'. Organist Rinus Verhage studeerde orgel aan het Rotterdams Conservatori um. In 1979 won hij in Deventer het internationale Albert Sch weitzer Orgelfestival. Sinds 1988 is hij directeur van 'Muziek school Goeree-Overflak kee', maar eigenlijk heeft hij het nog drukker met zijn bloeiende orgel lespraktijk. Het concert, met daarin prachtige Bach-composities, begint op 30 augustus om 15.30 uur. Het Frobeniusorgel in Ned. Hen', kerk leent prachtig concert. zich uitstekend voor een aanstaan- Het volledige programma van 'Oude Tonge in beweging' de zaterdag, ziet er als volgt uit. 13.30 uur: Opening door burg. Van Pelt en optreden van majorettes in de Voorstraat; 14.00 uur: Start vingerverfactiviteit op de Molendijk door basis schoolleerlingen; 14.30 uur: Accordeongroep in de Kerkring; 15.00 uur: Verhalen over het Kaaileven door oud-schipper Oomens; 15.30 uur: Concert in de Ned. Herv. Kerk; 16.00 uur; Korenconcert in de R.K. Kerk; 16.30 uur: Concert Muziekvereniging 'Vooruit'; 17.00 uur: Optreden bandjes 'Viva Zapata' en "t Regent' op de Kaai met zang van Nouschka Hagens. Na een rustperiode tijdens de zomervakan tie, gaat hengelsportvereniging 'Krammer' zaterdag 30 augustus a.s. weer verder met de zoetwaterwedstrijden. Er zal worden gevist in het Zuiderdiep. Een ieder die zin heeft om mee te doen is welkom: inschrijven van 7.45-8.15 uur in het verenigingsgebouw van PV de Reisduif aan de Westkrakeelstraat in Sommelsdijk (naast foto Theiss), en vissen van 9.00-12.00 uur. U kunt dus met het eten weer thuis zijn. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. Voor meer inlichting kunt u bellen naar 0187-603051, voor vergunningen kunt u bellen naar 0187-480220 (Quaedvlieg) of mailen naar hvkrammer@hotmail.com. Het is al een beetje traditie in verzorgingshuis 'De Goede Ree': ieder jaar wordt er voor de bewoners een heuse bruismodeshow gehouden. En ieder jaar weer blijken er voldoende bruiden en bruidegommen te zijn die de bruidsjaponnenshow verzorgen. Of het nu je eigen jurk, de jurk van je moeder of van je collega was, dat maakt op zo'n show niet uit; maar liefst veertien ja ponnen, in leeftijd variërend van 3 tot 31 jaar, werden in de mooi versierde recreatiezaal aan de belangstellende ouderen getoond. Bovendien was Maria Breederveld voor deze middag omgetoverd tot bruidsmeisje, en bij de opgetogen toeschou wers stal zij zeker de show. Het werd een schitterende middag, opgeluisterd met toepasselijke achtergrondmuziek, koffie met gebak en ter afsluiting een lekker glaasje, alles in de sfeer van 'trouwen.' Vermeldenswaard is wel, dat het gebak deze middag gratis ter beschikking werd gesteld door bakker Van Helden, die in verband met de verbouwing van zijn eigen bakkerij tij delijk gebruik maakt van de keuken van 'De Goede Ree'. Na alle applausjes van deze middag daarom nog een extra applaus voor dit leuke gebaar. Na de show gingen alle bruiden met 'hun' mannen op de foto; waarvan hier het resultaat. DOORN - In steeds meer plaatsen worden medewerkers van Agapè's jongerentak Discovery uitgenodigd de jongerenversie van de cursus "Aanstekelijk Christen" te gaan geven. Daarom wordt binnenkort een trainingsweekend georganiseerd voor sprekers die deze cursus in het land kun nen gaan geven. De cursus "Aanstekelijk Christen" wil chris tenen leren te getuigen van hun geloof op een manier die bij hen past. De volwassen- enversie, gemaakt door Willow Creek en gegeven door Agapè, werd al door duizen den mensen gevolgd. De jongerenversie van de cursus lijkt net zo aan te gaan slaan als de volwassenen versie. Daarom organiseert Discovery van 17-19 oktober een trainings weekend, om een 20-tal instructeurs te trai nen die zelfstandig deze cursus kunnen gaan geven in kerken en gemeentes, ledereen die enige ervaring heeft met spreken wordt uit genodigd dit instructeursweekend te gaan volgen. Plaats: Het Witte Huis in Voorthuizen. De training is onder de verantwoordelijkheid van Agapè (Discovery) en Willow Creek. Meer informatie bij Agapè of bel Jean-Paul Weeda, tel. 078-6155647, e-mail: ipweeda@discovery.nl. OUDE TONGE - De Evangelie Gemeente Berea Oude Tonge heeft een druk weekend achter de rug. En de drukte is nog niet voor bij. Afgelopen weekend, 22 en 23 augustus, heeft de Berea gemeente meegewerkt aan een evangelisatieactie in samenwerking met de St. Kerygma, namelijk met de King's Coach, die tijdens het Omloopweekend in Ooltgensplaat te vinden was. Ook was er een estafetteteam van de Berea gemeente dat mee heeft gelopen aan de Omloop. Onder het motto 'met God wandel je niet alleen' waren ze te herkennen aan de shirts met opdruk 'Ik wandel met God'. Ook deze week is druk bezet. De King's Coach is nog steeds op het eiland en wel op vrijdag in Oude Tonge aan de Stoofstraat, zaterdag aan de Pieter Biggestraat in Oolt gensplaat en zondag tijdens de derde en laat ste openluchtdienst van de Berea gemeente, een doopdienst in het Grevelingenmeer. Daarbij zullen de dopelingen hun getuigenis geven, er is een speciaal programma voor de kinderen, er is lofprijs en aanbidding, en er is plaats voor gebed. Iedereen is van harte wel kom. De dienst is 's middags om 14.30 uur aan de Trailerhelling van het Grevelingen meer tussen Oude Tonge en Bruinisse. In september start bij de EHBO Middelhar- nis-Sommelsdijk een cursus EHBO/ver- bandleer/hartreanimatie. Deze cursus zal op maandagavond worden gegeven. Wilt u zich opgeven hiervoor of hebt u vragen? Bel of mail naar: Betsy de Rek, tel. 483545 of john- derek@hetnet.nl. Op vrijdag 29 augustus hoopt firma Clemen- tijn met zijn nieuwe wintercollectie een ver koping te houden in de zaal van de Gerefor meerde Gemeente, Oranjestraat 17 in Nieu we Tonge. Een greep uit de collectie: Stretchdamesrokken in rib, spijker, velours en twill van maat 34 t/m 54; Collegeblouses, maat 36 t/m 52; College streepsweaters, maat 92 t/m xxl; op sweaters en t-shirts kan een print gedrukt worden. Klaar terwijl u wacht!; Er is nu ook jongenskleding, broe ken vanaf maat 116 t/m 176 in donkerblauw en camel met bijpassende truien; voor meis jes leuke trui met roesjes met bijpassende capuchon, t-shirt met lange mouw. Een lan ge ribrok of mooie ruitblouse met roesjes in verschillende kleuren. Stretch kindertok, vanaf maart 104 in rib, spijker en twill; Nu ook bijpassende maillots. Een ieder is van harte welkom, vanaf 19.30 tot 21.00 uur in Nieuwe Tonge. Vrijdag 22 augustas werd de schipper van de Stellendamse reddingboot telefonisch bena derd door de Kustwachtpost Ouddorp met het verzoek een sleep naar de haven van Stellendani te begeleiden. Aangezien er op dat moment juist voldoende opstappers in het boothuis aanwezig waren, behoefde de pieper niet gebruikt te worden en kon de red dingboot du-ect uitvaren. Het onder Duitse vlag varende vissersschip NG 15 kwam naar de haven van Stellendam met achter zich op sleeptouw de eveneens onder Duitse vlag varende collega, de NG 5 van een eigenaar uit Urk. De motor van de NG 5 was in elkaar gedraaid en de NG 15 had zijn collega op zee opgepikt en op sleeptouw genomen naar Stellendam. Gezien de moeilijke bevaar baarheid van het Goereese Gat vroeg men begeleiding aan van de reddingboot. Dit ver zoek is goed van pas gebleken, want vlak voordat de reddingboot de sleep bereikte brak de sleeptros van de NG 15. De NG 5 is te zwaar voor de Prinses Margriet zelf, maar deze kon wel assisteren bij het tot stand brengen van een nieuwe sleepverbinding. Zelf maakte de reddingboot vast aan de ach terkant van de NG 5 om het schip recht te kunnen houden. In de buitenhaven werd de NG, 5, met behulp van het sleepbootje van machinefabriek Padmos afgemeerd en kon de reddingboot weer afmeren op haar eigen plaats.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2