Het fotografeer verbod Verboden i efe Open Monumentendag 2003 in teken van Boerenbouw PREDIKBEURTEN Woord g Daad Geld Jeugdcontact in Ouddorp EiiiumsEii-raEuws Zomerconceit Duo Gavotte in Hervormde Kerk in Diricsland EIIAriDEII-IIIEUWS Ophalen oud papier Concert op twee orgels in de Breepleinkerk Europese subsidies sporen niet met doelstellingen gebiedsgericht beleid Reformatie in de Nederlanden Goeree A Overf lakkee Goeree Overf lakkee PAGINA 2 Een verbod op een verbod Unieke kiekjes Het gaat om reële zaken Democratisering van de monarchie W. H. Velema Zondag 24 augustus 2003 Alledaags De zeventiende Open Monumenten dag, 13 september, speelt zich af rond het thema Boerenbouw, naar aanlei ding van het Jaar van de Boerderij dat momenteel gaande is. Diverse boerderijen en andere vormen van agrarische monumenten en landelijke bouwkunst zullen gratis worden opengesteld voor het publiek. Maar ook kerken, kastelen, molens en ande re gebouwen staan op het program ma. In totaal doen er 385 gemeenten mee aan de Open Monumentendag, dit aantal is sinds jaren niet zo hoog geweest. Ook het aantal monumenten dat open gaat, is dit jaar bijzonder hoog: maar liefst 4.000. Daaronder bevinden zich ruim 800 boerderijen. De programma's zijn te vinden op website www.openmonumentendag.nl Het lijkt een merkwaardige titel maar hij is ter zake. De gemeente Wassenaar heeft een verbod ingesteld om vanaf de straat foto's te nemen van de directe omgeving, dus van het privéterrein van de villa van het kroonprin- selijk paar. Verder zal ik nu alleen over het prinselijk paar spreken. Kennelijk is de situatie rondom die villa zodanig, dat het mogelijk is situaties, ge beurtenissen en ontmoetingen vanaf de straat te fotograferen. Als die mogelijkheid niet bestond was de vraag om een dergelijk verbod overbodig. Het prinselijk paar voorziet dat de privacy rondom hun huis niet voldoende gewaar borgd is zonder een dergelijk verbod. Ik moet aannemen dat het zin heeft gehad om de gemeente te verzoeken een dergelijk ver bod in te stellen. Als er geen reële kans op aantasting van de privacy geweest zou zijn, was een dergelijk verzoek aan de gemeente Wassenaar volstrekt overbodig geweest, en zou het prinselijk paar zich alleen maar bela chelijk gemaakt hebben. Het is niet zo moeilijk zich in te denken op welke kiekjes de journalisten straks gespitst zullen zijn. Foto's van de baby die wordt verwacht; foto's van bezoekende familiele den, vooral van de zijde van de prinses, tuin- feesten in een zomer als we nu beleven, en wat al niet. Als het onmogelijk zou zijn om van al zulke privé-ontmoetingen respectievelijk tuinfees- ten foto's te maken, zou de actie van de zij de van fotografen belachelijk zijn. Ik ga ervan uit dat zij met behulp van de meest- geavanceerde middelen kans zien om vanaf de straat op het privéterrein van de villa te fotograferen. Dat men het geld ervoor over heeft om daar een of zelfs twee mensen voor een hele week (met te verwachten pikante gebeurtenissen) te stationeren, is ons uit opnamen elders in de wereld bekend. Ik ga er dus van uit dat fotografen die er tijd en geld voor over hebben, kans zien unieke opnamen te maken van gebeurtenissen in de privésfeer, vanaf de pubheke straat. Zou dat een onjuiste gedachte zijn, dan ware de hele drukte van die zijde, zelfs van de Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ), niet meer dan een storm in een glas water. Het gaat de fotografen om unieke opnamen die niet op de gewone weg of in de publieke omgang kunnen worden gemaakt. Van beide kanten gaat het om reële zaken. Fotografen die op wacht staan om unieke kiekjes uit de privé-sfeer te nemen èn het prinselijk paar dat daartegen bescherming zoekt. Er zijn in het verleden al foto's van het nog lege interieur genomen - volstrekt in strijd met de privacy van het paar! Enkele fotografen staan voor niets. Dat beseft het paar heel goed. Vandaar, dat het daartegen bescherming zoekt. Het gemeen tebestuur van de woonplaats, Wassenaar, heeft de feitelijkheid, om niet te zeggen de ernst van dit zich indringen in de privacy van het prinselijk paar, ingezien; en dienover eenkomstige maatregelen genomen. Dat nemen de fotografen niet. Ja heel de journalistieke wereld is in verzet gekomen. Men heeft zich beroepen op artikel 7 van de Grondwet en op artikel 10 van het Europese Mensenrechtenverdrag. De uitspraak van de rechter Deze instanties hebben van de rechter gelijk gekregen. De gemeente Wassenaar is in het ongelijk gesteld en daarmee is het prinselijk paar blootgesteld aan fotografische nieuws garing op privéterrein, waarmee hun privacy geschonden wordt. Zo staan de zaken, als we de balans van de gang van zaken tot heden opmaken. Laat ik vooropstellen dat wetten in ons land er zijn om geëerbiedigd te worden. Daarom moet de uitspraak van de rechter gehono reerd worden. Het verbod moet worden opgeheven. Dat volgt uit het vonnis van de rechtbank. Dit voluit te erkennen betekent niet, dat we op dat vonnis geen commentaar mogen heb ben. Hoewel, ook daar moet men voorzich tig mee zijn. Het heeft Prins Bemhard een standje bezorgd van de zijde van de presi dent van het Hof dat de zaak van Folkert van der G. in hoger beroep moest behandelen. Medewerkers van 'Eilanden-Nieuws' bekle den echter een bescheidener positie in de samenleving dan Prins Bemhard. Daarom zullen zij van de zijde van de president van een rechtbank of het Hof niet zo maar een reprimande hebben te verwachten. Wat mij in het vonnis heeft getroffen is dat de rechtbank wel de kant van de fotografen/ journalisten heeft belicht en hun zijde heeft gekozen. Voor de reële botsing met de pri vacy van het prinselijk paar heeft de recht bank geen oog getoond: er zelfs - voorzover mij bekend - geen woord aan gewijd. Uit het eerste deel van dit artikel moge dui delijk zijn dat schending van de privacy een reële bedreiging is. Met name in deze situ atie, bij deze botsing ware het niet verkeerd geweest als de rechtbank op de eerbiediging van die rivacy had aangedrongen. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat de rechtbank haar aandacht eenzijdig heeft gericht op het recht van de fotografen, ter wijl ze geen oog heeft getoond voor het reë le gevaar van schending van de privacy van het prinselijk paar. Vijftig jaar geleden zou een dergelijk vonnis ondenkbaar zijn geweest, zonder ook dat aspect van het con flict te belichten, lijkt me! Kennelijk hoort deze eenzijdigheid bij wat ik maar noem de democratisering van de monarchie in onze samenleving; van een dergelijke democratiserende tendens jegens het vorstenhuis zouden ook andere voorbeel den te geven zijn. Ik ben ervan overtuigd dat er heel wat jour nalisten zijn die het koningshuis met respect tegemoet treden. Er zijn er ook die er in het negatieve, dus in de roddelpers, wat van kunnen. U vraagt naar mijn bronnen als bewijzen? Eens per drie maanden kom ik in de wachtkamer van een specialist in een Apeldooms ziekenhuis. Dan vul ik de wachttijd met het bekijken van een aantal roddel(dames)bladen. Ik heb daar de gele genheid dat kosteloos te doen. Ik wil wel zeggen dat ik soms gruw van wat ik daar zie en lees. Eens per drie maanden twintig minuten is mij meer dan genoeg. De lezers van deze rubriek kunnen bij dit onderwerp in elk geval niet zeggen dat ik roddel, want ik heb foto's en script zelf gezien. Wat mij verbaast is, dat het bestuur van een Nederlandse Vereniging van Journalisten het voor het proces van de roddelpers op neemt. Is hier nu echt het recht op vrije nieuwsgaring in het geding, of een stoot democratisering in de richting van het koningshuis? Op zaterdag 30 augustus 2003 geven de organist Martin Mans en de panfluitiste Noortje van Middelkoop (Duo Gavotte) een zomerconcert in de Hervormde Kerk in Dirksland. Dit jaar staat de CD 'Spirit of Pipes 2' cen traal. Deze nieuwe geluidsdrager hebben zij gemaakt in samenwerking met de panfluitis te Liselotte Rokyta. De werken die zij hier van ten gehore brengen zijn o.a. Spring van Vivaldi, Adiós Nonino van Piazzolla, Halle luja van Handel, Hongaarse Dans van Brahms en een thema uit De laatste der Mohikanen. Ook kinderiiederen komen aan bod van hun geleifde CD reeks Kindercon- cedrt. Zij spelen o.a. Ik ga slapen, ik ben moe, Het lied van Mozes en Mirjam, Op een klein stationnetje en Hollands Glorie. Ook geestelijke liederen en Roemeense muziek ontbreken niet aan dit zomerpro- gramma. Op de panfluit kan Noortje specia le effecten creëren zoals een stoomfluit, vogelgeluiden en de regen. Martin Mans wisselt het progrannma af met orgelimprovi saties. Het concert begint om 20.00 ur. De toegang bedraagt 7,- voor volwassenen en 3,- voor kinderen t/m 11 jaar. De kaartverkoop is aan de kerk vanaf 19.15 uur. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com tonder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 email: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar 35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee vi'eken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop en 18.30 uur kand. G. R. Mauritz, Rotterdam. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. R. Mauritz en 18.30 uur ds. R. Veld man. Woensdag 27 augustus, Dorps kerk: 19.30 uur ds. M. van Kooten, Montfoort - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Tevel en 18.30 uur br. J. A. van Lam balgen - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur pf. R. Tesche, duitstalig en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. Bloemendal, Oud- Beijerland - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. de Kievit en 18.30 uur ds. L. Krüger. MELISSANT - Herv. Gem.. 10.00 en 18.00 uur kand. J. A. J. Pater, Veenen- daal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. T. Hettema - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Nagel, Vlaardingen en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. C. A. van Dieren. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. A. H. Jongkind, Brandwijk en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student L. Terlouw. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Donderdag 28 augustus: 15.45 uur ds. J. C. den Toom, huwelijksinzege ning echtpaar De Vrij-Van Meeteren - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. van Wijk - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem.. 10.00 uur ds. M. R, Hoffenkamp - CAMA Christengemeente, het Prieel, 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. K. ten Klooster, Ridderkerk. Donderdag 28 augustus: 14.15 uur ds. C. Giele, huwe lijksbevestiging van Willem Jacob de Waard en Jacoba Johanna v£ui Wezel - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur stu dent A. Huijgen - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur student L. Ter louw - Ger. Kerk 9.30 uu rds. M. E. G. de Zeeuw en 17.00 uur kand. W. M. Dekker - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. G. Meijer en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland en 18.00 uur ds. J. P. J. Voets, Stolwijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur nog onbekend en 18.00 uur ds. J. Wil- lemsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Be- réa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur H. Scheermeijer. STAD aan 't HARING'VLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. A. Sam- som - Ger. Gem. 10.00 uur ds. P. Roze- boom en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. de Moor en 18.00 uur de heer K. Baas. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. WüUschleger, Vlissingen en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. mevr. J. Kolkman en IS.OOuurds.L. Grosheide. OOLTGENSPL/^T - Herv. Gem. 9.30 uur Mr. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.00 uur drs. G. A. Trouwbos - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Wülemsen. Jouw geld, mijn geld, ons geld. Op deze manier schrijf je eenvoudig een stukje. Wat is geld eigenlijk 'De eurozei mijn oudste dochter. 'Kopen'zei de jongste. 'Uw teven?' vroeg de dominee. Ik schrok. Mijn geld, mijn leven? Nee, toch. Ik geef aan de kerk, junks, daklozen en voor' de zending. Is dat niet genoeg? Mijn leven is.Toen stond de wagen erven stil. Ik herstelde me snel. 'Ik moet toch eten en drinken,riep ik. En het ts met mijn, maar ons geld. 'Je moet rentmeester zijn,sprak de pastcrr' indringend. Het is niet van jou. 'Ik ben dus een dief zei ik om te redden wat er te redden viel. 'Nee, dat zeg ik niet. Maar dienen wij niet allemaal de Mammon zei de voorganger. 'Ik die 'geldgod' dienen? U weet wel beter, dominee, met uw grote huis en dito auto. En nog een caravan ook. Ik vond het oneerlijk. Een steriele discussie over geld mondde uit in een serieus steek spel over het bezit en het besteden van geld. 'Hoe ga je er mee om?' Wat een vraag. Goed natuurlijk en beslist verantwoord. Ik gooi het niet over de balk en ik ben ook niet als die 'bigspenders' met hun dure spullen en luxe vakanties. Houdt u ook zo van geld Kent u, al is het van horen zeggen, Dagobert Duck De leg endarische eend met z 'n pakhuis vol geld. Hij kan er letterlijk in zxoemmen. Geld als water zogezegd. Een stripfiguur. Zeker. Maar toch. Ik wil best één dag met hem ruilen en ik beloof dat het goede doel er ook (veel) beter van wordt. Geen eend die het merkt. Gij zult niet.Oh ja, dat gebod loas ik even vergeten. Het gaat niet door en dat is maar goed ook. Want, wat baat het de mens als hij alles bezit, maar het enig nodi ge mist? Jongelui opgelet! Zaterdagavond 30 augustus is er in Ouddorp weer jeugdcon tact. Deze eerste avond van het seizoen hoopt de heer P. Heerschap iets te vertellen over het Ouddorpse dialect. Het zal zeker een interessante avond worden, waarbij iedereen vanaf 15 jaar hartelijk welkom is. Om 19.15 uur gaat de zaal in gebouw 'Eben-Haëzer' aan Preekhillaan 3 weer open en staat de koffie/limonade klaar. De avond zelf begint om 19.45 uur. Ben je nog nooit eerder geweest? Kom dan gerust eens kijken. Ook jongeren van andere gemeenten zijn van harte welkom. Voor meer informatie kun je terecht op de web site van de Jeugdcontactcommissie Ouddorp: www.jvdaniel.filtemet.nl. OUDE TONGE Aanstaande zaterdagmorgen 23 augustus wordt er in Oude Tonge papier opgehaald. Graag het papier voor 9.00 uur buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restaura tiefonds van de NH kerk te Oude Tonge. Bij voorbaat dank. ROTTERDAM - Op vrijdag 29 augustus 2003 geven de organisten Martin Mans en André Knevel (Canada) een concert op twee orgels in de Breepleinkerk in Rotterdam. Het hoofdorgel wordt bespeeld in combinatie met een drieklaviers electronisch orgel, dat beneden in de kerk staat. André Knevel is geen onbekende op de Nederlandse orgel- banken. Jaarlijks komt hij op tournee naar Nederland-en geeft hij-concerten in het hele land. Hij is geboren in Nederlarid en sinds 1975 woonachtig in St. Catherines in Onta rio, Canada. Hij heeft daar een lespraktijk en geeft concerten in eigen land. Op het concert in de Breepleinkerk spelen de organisten werken voor twee orgels zoals: Prijs de Heer met blijde galmen van Jan Zwart, vier delen uit de Cathedral Suite van Gordon Young en Koekoek en Nagtegaalconcert van Handel. Tevens spelen zij twee doorlopende impro visaties die eindigen in vierhandig orgelspel. Na de pauze zijn de organisten ook afzon derlijk te beluisteren. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 7, voor kinderen onder de 12 jaar slechts 3. De kaartverkoop is aan de Icerk vanaf 19.15 uur. Het geld dat op grond van Europese of nationale regelingen wordt besteed ten behoeve van boeren in een bepaald gebied, draagt niet altijd bij aan de ruimtelijke kwaliteit van dat gebied. De effecten kunnen zelfs op gespannen voet staan met de gebiedsdoelstellin gen, of deze ondermijnen. Dat conclu deert het Landbouw Economisch Insti tuut na een onderzoek in het gebied De Venen, dat werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van LNV. Voor het ministerie was de vraag van belang welk effect de inzet van econo mische beleidsinstrumenten heeft op de kwaliteit van de groene ruimte. Het gebied De Venen Ugt in het noordoosten van het Groene Hart, grotendeels in de pro vincies Utrecht en Zuid-Holland. Van het geld dat via LNV-regelingen terechtkomt in De Venen is maar een fractie specifiek bedoeld om de ruimtelijke kwaliteit van het gebied te verbeteren. Met het overige geld wordt daar niet bewust op gestuurd. Veel LNV-beleid wordt op gebiedsniveau uitge voerd, maar de beslissingen over subsidies worden vooral genomen in Brussel of Den Haag. Dit leidt ertoe dat beleidsinstrumenten elkaar in de regio gemakkelijk kuimen tegenwerken. Op basis van gegevens van subsidieverstrek kers en -ontvangers is eerst nagegaan hoe veel geld er door inzet van beleidsinstru menten van LNV terechtkomt bij de agrari sche bedrijven in De Venen. Vervolgens is bekeken hoe die daarop reageren en welke invloed dat heeft op de kwaliteit van de groene ruimte. Het doorsnee melkveebedrij f in de Venen produceert minder melk dan het landelijk gemiddelde, maar het ontvangt meer beheersvergoedingen. Via aan LNV gerelateerde instrumenten kwam in het jaar 2000 ruim 21 miljoen euro terecht in het gebied; dat is omgerekend 1.000 euro per hectare. Ruim de helft hiervan hangt samen met de agrarische productiekant van het bedrijf. Het meeste geld ontvangen boeren 'Vanaf 1566 lijkt er geen houden meer aan. Vluchtelingen keren massaal terug, eisen vrijheid van geloof en ook vrijheid om publiek samen te komen. Aanvankelijk blijft het bij openluchtsamenkomsten, de hagen- preken, maar al spoedig wordt her en der gevraagd om vergaderruimten binnen de muren van de stad, vooral met het oog op de herfst en de aankomende winter. De beel denstorm was een gefrustreerde uiting van algemeen ongenoegen tegen een verziekte, verrijkte en verdrukkende rooms-katholieke kerk. Maar voor Filips II was hiermee de maat vol en hij stuurde de hertog van Alva naar ons land om zijn absoluut rooms-katho liek gezag te herstellen Misschien leerde u het ook ooit op de basis school of (zijn voorganger) op de lagere school. In het rijtje jaartallen waarvan men vond dat u het weten moest: '1566: smeek schrift der edelen, hagenpreken, beelden storm'. In die enkele woorden is een keer punt in de geschiedenis van ons land onder woorden gebracht. En merkwaardigerwijs ook van de kerk in de lage landen. De tot standkoming van onze nationale samenle ving enerzijds en de worsteling om de refor matie van de kerk in de 16e eeuw anderzijds kunnen niet los van elkaar beschouwd wor den. Er is een diepe samenhang tussen het een en het ander. Enkele weken geleden verscheen er een kloek boekwerk dat de niet minder kloeke titel draagt: 'Handboek van de Reformatie' Dit boekopschrift zou de koper of de lezer op het verkeerde been kunnen zetten. Er wordt, anders dan misschien gedacht wordt, niet een alomvattend overzicht geboden van de beweging van de Reformatie in haar vol le breedte. De schrijver, Huib Noordzij, heeft zich beperkt tot de Nederlandse kerk geschiedenis. Maar daarmee heeft hij wel een respectabele prestatie geleverd. Er is over de Reformatie in de Nederlanden in andere publicaties best al heel wat te lezen. Enerzijds in allerlei wetenschappelijke detailstudies. Die bespreken elk een bepaald aspect van deze uiterst boeiende periode, heel gedetailleerd dikwijls. Anderzijds zijn er de handboeken van de kerkgeschiedenis waarin de eeuw van de Reformatie meestal een weliswaar relatief forse, maar noodge dwongen beperkte plaats inneemt. En nu is er dit boek dat Huib Noordzij ons aanbiedt. Zoiets kende ik nog niet. Beschreven wordt VRUDAG 22 AUGUSTUS 2003 de 16e-eeuwse kerkhistorie in ons land van af midden jaren 60 tot aan het eind van die eeuw. De opzet van de studie is aantrekkelijk. Het afgebakende gebied is breed genoeg om gro te lijnen en ontwikkelingen te tonen. Zoiets dus als een helikopler-view. Tegelijkertijd geeft het ruime aandacht aan alleriei afzon derlijke feiten en personen. Prof. W. van 't Spijker, een autoriteit op het gebied van de kerkgeschiedenis, karakteriseerde dit nieuw uitgekomen boek onlangs als volgt: een zeer lezenswaardige, overzichtelijke en hel dere beschrijving van de grote lijnen die zich in de zestiende eeuw begonnen af te tekenen en die tot op vandaag voor de onderzoeker zichtbaar zijn gebleven." Daar sluit ik me graag bij aan. Het is al bijna dertig jaar gele den dat ik op aanraden van een collega het fraaie en sterk anekdotische boek van dr. A.Th. van Deursen las: 'Bavianen en slijk- geuzen', over kerk en kerkvolk rond 1600. Het boek van Noordzij beschrijft de vooraf gaande ontwikkelingen. Het sluit er naad loos op aan. Huib Noordzij is geen kerkhistoricus van professie. Dat maakt zijn prestatie des te lof waardiger. Hij is een 'liefhebber' van kerk geschiedenis die zijn eigen leeservaringen heeft geordend en nu op deze wijze door geeft. De opzet van het boek is helder. Grof weg bestaat het uit drie delen. Na een inlei dend hoofdstuk geeft hij in twintig pagina's een historisch overzicht van de staatkundige ontwikkelingen. Daarna volgen ruim 200 pagina's waarin de vestiging en de uitbouw van de gereformeerde kerk per regio wordt beschreven. Dat acht ik een gouden greep. Het vergroot het inzicht in de feitelijke ont wikkelingen. Het uitgebreide volgende deel van het boek geeft aandacht aan allerlei aspecten. Aan de orde komen onder meer: de kerkenraad, de kerkelijke tucht, de diaconie, kerkdienst en catechese. De twee laatste hoofdstukken geven aandacht aan diverse personen, meest predikanten. In hoofdstuk 22 de dissidenten en in hoofdstak 23 een aantal 'rekkelijken' en 'preciezen'. Ik hoop dat er onder 'ons', laat ik zeggen: de reformatorisch-gezinden, nog betrokken heid is op de historie van volk en kerk. We leven in een a-historische tijd. Allerwegen wordt geknaagd aan de wortels van de tradi tionele instituties als kerk, huwelijk, gezin, etc. Juist nu is het nodig dat we historisch besef met ons meedragen. Dat leert bewuster en weerbaarder in onze eigen aangevochten tijd te staan. Dit boek geeft de mogelijkheid ons (weer) bewust te zijn van de rijke erfenis die is overgeleverd. Die adeldom verplicht! Het is een erfenis ten aanzien waarvan we geroepen worden die te bewaren. Ik eindig deze bespreking met dezelfde woorden als waarmee dit boek besluit. De schrijver wijst erop dat nog zoveel bronnen niet zijn onderzocht. Hij wenst dat dat als nog gebeurt, teneinde "een beter beeld te krijgen van de opbouw van het gereformeerd kerkelijk leven in de zestiende eeuw. Daarbij waren mensen betrokken van vlees en bloed, die ondanks al hun beperkingen zich hebben ingespannen om de 'Qiristelijcke Ghemeyn- ten, in de voorghenoemde Provinciën opg- hericht ende op te rechten in de reyne leere en ghelijckformige bedieninghe' bedoeld 'tot behoudenisse der suyvere leere ende christelijcke discipline'." N.a.v.: Huib Noordzij, Handboek van de Reformatie. De Nederlandse kerkhervor ming in de zestiende eeuw. Uitgeverij Kok te Kampen. Gebonden. Geïllus treerd. 512 pag. ISBN 90-435-0658-3. Prijs €39,90. J.M.J. Kieviet en andere belanghebbenden indirect door tiüddel van prijsondersteuning (10 miljoen euro) en verder door de Regeling Beëindi ging Veehouderijtakken (3 miljoen) en grondaankopen in het kader van landinrich ting (4,5 miljoen). Directe inkomenssteun gekoppeld aan agrarische productie maakt maar 6% uit van het totaal. Een voorbeeld van een regeling die negatief uitwerkt op de ruimtelijke kwaliteit is de snijmaïspremie. Maatregelen in het kader van de Regeling Agrarisch Natuurbeheer en het Programma Beheer zijn in het algemeen positief voor ruimtelijke kwaliteit. Melk quotering en Minasheffing hebben zowel positieve als negatieve ruimtelijke gevolgen. OQ po mede afhankelijk van het type ondernemer dat er mee te maken krijgt. Aandacht voor boerenbouw betekent aan dacht voor platteland, landbouw, cultuurhis torie, streekgeschiedenis en regionale identi teit. Voorbeelden van monumentale boeren bouw die een rol zullen spelen op Open Monumentendag 2003 zijn boerderijen, erven en schuren, stadsboerderijen, kassen, slachterijen, kwekerijen, melkfabrieken, kinderboerderijen, schaapskooien en nog veel meer. De landelijke opening van de Open Monumentendag zal dit jaar plaatsvin den op uitnodiging van de gemeente Meppel in havezate De Havixhorst, temidden van veel boerenbouw. De opening wordt verricht door mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds. Op al die monumenten die op de Open Monumentendag te bezichtigen zijn zal dit jaar een nieuwe vlag prijken. De bekende witte vlag met gele sleutel maakt plaats voor een nieuwe vlag met een nieuw logo, waar van het logo van hoofdsponsor Bouwfonds een integraal onderdeel uitmaakt. Bepalende elementen in het logo zijn bewaard geble ven, dat wil zeggen de sleutel als symbool voor open deuren en het geel als signaal- kleur. De kleur blauw is daaraan toegevoegd als symbool van Europa. De Open Monu mentendag maakt immers onderdeel uit van de Europese Monumentendagen. Behalve via www.openmonumentendag.nl kan men voor andere informatie over de pro- gramiiia' s ook het magazine raadplegen dat zojuist is verschenen. Het magazine is ver krijgbaar bij VVV-kantoren, ANWB-kanto- ren, bibliotheken en vestigingen van hoofd sponsor Bouwfonds. Ter gelegenheid van Open Monumentendag 2003 is het boek Boerenbouw verschenen, met als ondertitel Monumenten van het agrarisch bedrijf, geschreven door Sietse van der Hoek. Het boek is te bestellen via de website of de boekhandel. l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2