LITIE Veilig zwemmen in zee...? Mg Oude tijden herleven tijdens de ontmoeting van vier directeuren van de Technisclie Scliool Genoeg slaap? 0900-8844 Een gewaarschuwd mens telt voor twee! Omloopjournaal en -website OPEL Nieuws „Eilanden-nieuws" ■(/Minn aard 'Doevakkennog steeds heel belangrijk^ "^Honderdjarige blijft aan de weg timmeren Karels Autoschade ^5Q R-^ê^ Snelheidscontroles Oud-onderwijzer Middelharnis overleden Arbeidsongeval met letsel Duits jongetje bedolven onder duinzand Trio Pétillant concerteert in Goedereede LET OP ACHTüNG fmmèSL Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! 1 QüD@[fLfDSira instadatieèedrijf V^ Visser Visser Cursus Trans op reis' te Achthuizen Kruik Vrijdag 22 augustus 2003 76e jaargang nr. 7232 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(l(ee OUDDORP/STELLENDAM - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeers handhaving) hield dinsdagmiddag en -avond radarsnelheidscontroles op de Hofdijksweg in Ouddorp en op de Plaatweg in Stellen- dam. Tussen kwart voor vijf en kwart voor zes werd gecontroleerd op de Hofdijksweg in Ouddorp. Hier overschreden 10 van de 153 passerende automobilisten de maximum snelheid van 60 km/uur. Hoogst gemeten snelheid 93 km/uur. Op de Plaatweg in Stellendam werd tussen kwart over vier en kwart voor zes en tussen kwart voor acht en negen uur gecontroleerd. In totaal controleerde de radarwagen 724 passerende automobilisten, waarvan er 146 binnenkort een acceptgirokaart in hun brie venbus kunnen aantreffen wegens over schrijding van de maximum snelheid, die daar 80 km/uur bedraagt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 134 km/uur. Tijdens de oorlogsjaren en de water snoodramp was in Middelharnis 'meester Rijksen' geen onbekende. Hij was er onder wijzer aan de Groen van Prinstererschool en velen in Middelharnis zullen hem zich daar van nog kunnen herinneren. Afgelopen maandag is de heer Rijksen echter op de leeftijd van 88 jaar overleden. Voor wie de familie nog een blijk van medeleven wil stu ren, volgt hier het correspondentieadres: Van Balverenweg 77, 6721 ZV Bennekom. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! NIEUWE TONGE - Woensdagmorgen rond half negen liep een 21 -jarige bestuurder van een tractor uit Delft nek- en rugletsel op, toen een achter de tractor hangende aan hangwagen losbrak en de man door zijn cabine werd geslingerd. Het slachtoffer, dat naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam werd vervoerd, reed met een met grond bela den aanhanger op de Groene weg. Bij het los sen van de grond kiepte de aanhangwagen achterover en trok de tractor eerst mee omhoog. Vervolgens brak de aanhangwagen los, waardoor de tractorbestuurder zijn ver wondingen opliep. OUDDORP - Woensdagavond raakte een tienjarig Duits jongetje bedolven onder het zand van een ingestorte duinrand op het strand Kwade Hoek. Het slachtoffertje was met een vriendje aan het graven tegen de duinrand op het strand, toen hij plotseling werd bedolven en ruim twintig minuten onder het zand lag. Ook zijn hoofd verdween daarbij voor korte tijd onder de lading zand. Door op het strand aanwezige personen, die een en ander ontdekten, werd de jongen uit gegraven. Gealarmeerde politiemensen verleenden daarna eerste hulp aan het slachtoffertje dat voor nader onderzoek door GGD-personeel naar het Sophiakinderziekenhuis in Rotter dam werd vervoerd. In de Toren van Goedereede speelt van avond, vrijdag 22 augustus, om 20.00 uur het trio Pétillant (blokfluit, viola da gamba en klavecimbel) op historisch nagebouwde muziekinstrumenten haar nieuwe program ma 'Tussen Kunst Koning - muziek uit het leven van Madame Pompadour'. De muzikanten Brechtje Roos, Ralph Meulen- broeks en Michael Hinderink kozen voor een programma rond Madame Pompadour vanwege de enorme culturele opleving aan het hof van Versailles, die aan haar te dan ken was. In het programma wordt een muzi kale reis gemaakt door de Franse, Italiaanse en Duitse laat-barok, met composities van De la Barre, Scarlatti en Rameau en met kor te mondelinge toelichtingen. Een en ander voert het publiek naar de luisterrijkste tijd van het Franse hof. De entree voor het con cert van vanavond bedraagt 8, incl. een drankje. ,N IEDER OEVAl VANJUORVÖÖRTOT 1 UUR NA HOOGWATER CEFAHRLICHE STRÖMUNG 1 BEI lANCSBUHNEN, Uit JEOEN f AU 2 STUNDEN VOR UND A STUNDE NACH DEM HOCHWASSER Zoals u de laatste weken in de streek- pers hebt kunnen lezen, is het maar niet om het even hoe badgasten de Noordzee gebruiken als zwemplas. In vrij korte tijd werd melding gemaakt van meerdere hoogstnoodzakelijke reddingsacties aan het strand in Oud dorp, met name strand Noord en 't Flaauwe Werk. Tijdens de voor- en navloed, maar vooral in de navloed, kan het samenspel van wind en onderstroom in het water een combinatie vormen die voor badgasten een ronduit levensgevaarlijke situatie betekent. Zwem mers kunnen dan gemakkelijk door het zee water weggetrokken en verder overmand worden, met alle gevolgen van dien; soms met zeer trieste afloop. Maar al te weinig blijken genietende strand- mensen hiervan doordrongen te zijn, wat natuurlijk vooral in het hoogseizoen voor problemen kan zorgen. Daarom staat er op diverse plekken langs deze stranden - o.a. bij de post van de Ouddorpse Reddingsbri gade en bij de strandtenten - een gele of rode vlag geplaatst als het gevaarlijk is om als badgast het zeewater in te gaan. Een gele vlag. wil zeggen: 'gevaarlijk zwemwater,- blijf eruit als u géén geoefende zwemmer bent!' En ziet u een rode vlag, dan wordt het te water gaan u geheel ontraden. Wilt u weten waartoe die stromingen in het zeewater in staat zijn, dan moet u ter hoogte van de Langedijk en bij laag water maar eens gaan kijken bij de strekdammen in zee, wel ke stroomgaten zich daar vormen... Tegen zulke krachten is de 'argeloze' zwemmer niet bestand. Het is echter een ontwikkeling die gewoon 'natuur' heet, die constant door gaat en waarvan zwemmers in zee zich dus beslist bewust moeten zijn. Daarom van de reddingsbrigade nog wat tips voor zwemmers in zee: - denk na bij watje doet en tot hoe ver je 't water in gaat; - ga nooit alléén naar 't strand om te zwem men, maar neem iemand mee die kan waar schuwen als zich problemen voordoen; - en ga zéker niet met afgaand water (eb) in zee. 't Is maar dat u 't weet! Een gewaarschuwd mens... lOBILITEITSCEHTRUM ^^.--if Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissantnl MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voorde koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Op vrijdag 22 en zaterdag 23 augustus is er natuurlijk de omloop van Goeree-Overflak kee. Evenals voorgaande jaren presenteert Radio Superstar het omloopjoumaal, vanaf vrijdag 22 augustus om 18.00 uur tot zater dag 23 augustus om 20.00 uur. Tevens zal tijdens de omloop een speciale omloopweb site in de lucht zijn. Deze is te vinden op www.radiosuperstar.nl. Verzoekjes en faxen zijn natuurlijk van harte welkom tijdens de omloop. Het telefoonnummer is 0187- 483852, faxnummer 0187-482064 en het e- mail adres info@radiosuperstar.nl. Radio Superstar is over het gehele eiland te belui steren op 107.3 FM en op de kabel in de gemeente Middelharnis op 105.9. Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Infonnatie Opel Linkz en vanzeffvprekeficfal ohze occasions l'nd. fbfo VS^ Middelharnis ^^tfy, Telefoon -^ (0187)487173 Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL 0180-642 III MIDDELHARNIS «TEL 0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 In september start, bij voldoende deelname, de cursus 'Frans op reis'. Het betreft 6 lessen op woensdag van 9.15-11.15 uur in 't Zaal tje, Pastoor van Luenenstraat 20 te Achthui zen. De eerste les is op 17 september a.s. Deze cursus is voor volwassenen. Cursuslei der is de heer C. Ruitenberg. In 6 lessen kunt u de Franse taal natuurlijk niet compleet leren, maar wel kunt u wat bijgebracht wor den over de Franse gewoontes. Zo krijgt u een aantal praktische tips, zoals bijv. hoe je een menukaart leest, hoe je de weg vraagt, hoe je om hulp vraagt als je bijvoorbeeld met pech staat, enz. De deelnamekosten voor de 6 lessen bedragen 15, incl. Koffie en les materiaal en een gezellige afsluiting van de laatste les. U kunt zich opgeven tot 12 sep tember a.s. via de Stichting Welzijnswerk Oostflakee, tel.: (0187) 641344. len bijzondere ontmoeting vond er ting. Naast de consumptieve richting v Een bijzondere ontmoeting vond er dinsdagmiddag plaats in het restau rant van de Technische School in Mid delharnis. Drie oud-directeuren had den een treffen met de huidige direc teur, de heer A. de Gans. De oudste deelnemer aan de ontmoeting was de 88-jarige heer J.S. Göbel, hij was uit Rijs wijk naar MiddeUiamis afgereisd. Voor de andere oud-directeuren was de reis aanmer kelijk korter, de heren H. Kruik, en R.W.A.M. Schiüter zijn, evenals de huidige directeur, A. de Gans afkomstig uit Som- melsdijk. De bijeenkomst werd georganiseerd in het kader van het 100-jarig bestaan van de Tech nische School in Middelharnis op 3 septem ber. Uit de gesprekken met (oud)directeuren bleek dat er in het afgelopen tijdperk heel wat is veranderd binnen het technisch onder wijs. In 1890 werden er plannen gemaakt om een 'ambachtsschool' op te richten waarbij het de bedoeling was om voor arbeiderskinderen een technische opleiding te realiseren. Een van de initiatiefnemers was de heer W.C. van As. De officiële - maar weinig gebruik te - naam van de school is nog de W.C. van Asschool. Het gevolg was dat in 1903 de Ambachtsschool van start ging met 54 leer lingen die konden kiezen tussen metaalbe werking en timmeren. Dit aantal staat in schril contrast met het huidige aantal van 390 leerlingen die dit cursusjaar de school bezoeken. Nog groter verschil is het met leerlingenaantal van de school in de tijd van de heer Kruik. Toen bezochten er 739 leer lingen de Technische School. Herinneringen Tijdens het samenzijn van de drie oud-direc teuren en de huidige directeiu- werden er veel herinneringen opgehaald. Vooral de heer Göbel, die 'maar' vijfjaar - van 1956 tot 1961 - de school heeft gediend herinnert zich nog veel voorvallen uit zijn Middelhar- nisser periode. Het heeft hem persoonlijk diep aangegrepen dat hij bij zijn aantreden in 1956 kinderen op school aantrof, die enkele jaren terug een groot gedeelte van hun fami lie hadden verloren. Met veel voorbeelden uit het verleden schetst hij de veranderingen in het onderwijs. Hij herinnert zich nog dat er in het eind van de vijftiger jaren een cur sus werd opgezet voor vrouwen en meisjes. Er werd dan geleerd hoe er behangen moest worden, houtjes gehakt of hoe er kleine reparaties in huis moesten worden uitge voerd. Toch blijkt ook nu tijdens de viering van het l(X)-jarig bestaan, dat het niet echt tot een doorbrasi is gekomen in het aantal vrouwelijke leerlingen van de school. Hui dig directeur De Gans legt uit dat die door braak er ook niet zal komen. Wel zijn er gesprekken gaande met het Albeda-coUege over het opzetten van een nieuwe studierich ting. Naast de consumptieve richting waar aandacht wordt besteed aan koken en serve ren, zal er geprobeerd worden een toeris- tisch-recreatieve richting in de Technische School op te zetten. De leerlingen kunnen dan aan het werk bij een reisbureau of als gastvrouw/receptionist bij een recreatiebe- drijf. Volgens De Gans zullen hier binnen kort ook contacten gelegd worden met recre- atiebedrijven in de regio. Het blijkt dat de Technische School in Mid delharnis een bijzondere plaats inneemt in Nederland omdat zij één van de weinige scholen in Nederland is die nog zelfstandig technisch onderwijs geeft. Veel andere tech nische scholen zijn opgegaan in brede scho lengemeenschappen. Deze zelfstandigheid is een feit waar de aanwezigen bij de ont moeting nog steeds trots op zijn. De Gans verzekert dat de school er alles aan zal doen om die zelfstandigheid te bewaren. Wel is onlangs een - administratief - samenwer kingsverband aangegaan met vier andere scholen, waaronder de Groene School in Soramelsdijk. De school maakt nu deel uit van deze 'Edudelta Onderwijsgroep". Nuchterheid Tijdens het gesprek blijkt dat de oud-direc teuren vrij nuchter de vergelijking maken tussen het heden en het verleden. De heer Göbel wil er niet van horen dat het vroeger beter was dan nu. "Vroeger was niet beter, maar er is tegenwoordig wel een openheid, die op het - in mijn tijd nog geïsoleerde - eiland gemist werd. Daarom lijkt het of de jeugd tegenwoordig slechter is". Wel vindt Göbel dat het nodig is dat er in de scholen 'stevig' leiding moet worden gegeven. Het bij de voornaam noemen van leraren door leerlingen vindt hij uit den boze, want de leerlingen moeten, volgens hem. wel weten hoe de verhoudingen liggen. Directeur De Gans daarentegen constateert dat er toch wel wat het een en ander veranderd is onder de jongeren. Want hij weet dat er onder de jon geren een heel kleine groep is die zich crimi neel gedraagt en dat was, volgens hem, vroe ger niet aan de orde. Het beleid van de school is er daarom op gericht dat een leraar bij dergelijk gedrag er direct op reageert. De heer Schiüter, die voor dat hij naar Mid delharnis kwam eerst adjunct directeur van een technische school in Cuyk is geweest, heeft in de jaren van zijn directeurschap - 1983-2001 - veel veranderingen in het onderwijs meegemaakt. Hij was in de juist verbouwde school begonnen als directeur, toen er op onderwijskundig gebied veel ver anderingen werden doorgevoerd. Enkele jaren na het invoeren van de Mammoetwet bleek, volgens Schiüter, dat het Lager Beroeps Onderwijs in deze wet er maar bekaaid afkwam. Dit had tot gevolg dat er zéker in de tijd van Schiüter veel moest wor den geïmproviseerd, "er waren geldstromen die abrupt stopten en dit moest weer worden opgevangen", aldus Schiüter. Langeweg 38, 3244 BH Nieuwe Tonge Tel. (0187)651396 Voor Caravan schadeherstel en onderhoud FOCWA garantiebedrijf ISO 9002 Maak tijdig een afspraak. Voor meer informatie zie onze w/ebsite: www.caravanschadeherstel.nl Oud-directeur de heer Kruik is wellicht de bekendste van het viertal omdat hij het direc teurschap, vervulde van 1961 tot 1983 en dit was juist de periode dat het aantal leerlingen op de school het hoogst is geweest. Na enke le jaren ULO kwam de heer Kruik terecht in de bakkerij van zijn vader. Na een avondop leiding kwam hij als leraar op de technische school terecht. Juist in zijn tijd kwam ook de huidige directeur, de heer De Gans, als leer ling bij hem op school. Over welke richting hij moest kiezen werd toen niet moeilijk gedaan: "Je lijkt me wel een goede metaal- leerling" werd hem meegedeeld en zodoen de was de keuze vlug gemaakt. De Gans weet nog dat juist in die tijd de leraren nog 'mannen van naam' waren, waarover op het hele eiland met respect werd gesproken. Kruik heeft het werken op de school altijd als heel prettig ervaren. Wel heeft hij wat problemen gehad met de Mammoetwet, waardoor de leerlingen al heel vroeg een keuze moesten maken in welke richting ze zich moesten specialiseren. Momenteel gaat het goed met de honderdja rige want er is weer een stijgende lijn in het leerlingenaanbod. De heer De Gans verze kert dat er alles aan gedaan wordt om de nadruk op de 'doe-vakken' leggen. Dit is wel eens moeilijk omdat van overheidswege wordt voorgeschreven dat de leerlingen ook een behoorlijk aantal 'leervakken' dienen te volgen. De Gans onderstreept dat het tech nisch onderwijs juist voor leerlingen is die met hun handen later aan de slag zullen gaan. Ook met het aantrekken van personeel lijkt het juist de laatste tijd steeds beter te gaan. Schiüter en De Gans erkennen dat de afgelo pen jaren het leraarschap niet zo hoog meer stond aangeschreven en rond de eeuwwisse ling hebben velen hun heil gezocht in de automatiseringsindustrie, met als gevolg dat er heel moeilijk aan beroepsgerichte leer krachten was te komen. Nu, met het wat inzakken van die sector, wordt het weer gemakkelijker om, bijvoorbeeld, leraren elektrotechniek te krijgen. "Op één vacature kwamen onlangs 29 reacties", zo illustreert De Gans, de toenemende belangstelling voor het leraarschap. Jubileumboelc Tijdens de ontmoeting van de directeuren werd veelvuldig in het verleden gedoken. Ongetwijfeld kunnen ook andere belangstel lenden meedelen in de 'oude verhalen' als het jubileumboek '100 jaar TECH' ver schijnt. Dit boek zal officieel gepresenteerd worden op de officiële receptie, die op 12 september zal worden gehouden. Ook een gelegenheid voor het ophalen van verhalen is ongetwijfeld de reünie, die op 20 septem ber gehouden wordt. Hiervoor hebben zich aj ruim 700 oud-leerlingen zich opgegeven. Sommige mensen vinden slapen tijdver spilling. Zij willen pas gaan slapen als zij verschrikkelijk moe zijn. Er zijn anderen die de ene nacht na de andere liggen te woelen en te draaien en van alles over zou den hebben voor één nacht lekker slapen. Moeten we slaap als een luxe of als een noodzaak zien? Dit onderwerp wordt op maandag 25 augustus om 21.00 uur behan deld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur wordt het prograituna herhaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1