Respect voor kinderen in het verkeer is noodzakelijk Vroege, vlugge en voordelige graanoogst Topzomer voor de akkerbouw Agenda Gezondheid Service 5^ Campagne 'De scholen zijn weer begonnengaat van start in augustus De sctiolew zjjVi Aieer ifI^^f ifiiiji lil 13ii A^ EIIAtlDEn-niEIJ ws EIIAtfDCffl-illEUWS Samen aan de slag Kind en verkeer op tv Ontbijt op school Dan beginnen de scholen weer: Regio Noord Regio Midden •Regio Zuid www.3vo.nl/descholenzijnweerbegonnen :öi !:iSi fai SOï regio Goeree-Overflakltee PAGINA 4 DINSDAG 19 AUGUSTUS 2003 Ouders maken zich zorgen over de veiligheid van hun l(inde- ren in het verkeer. En terecht! Veel te veel kinderen raken betrokken bij een verkeersongeval, met name in de eerste maanden na de zomervakantie. Na de zomervakantie is liet voor kin deren weer wennen naar school te lopen of te fietsen. Misschien ook wel via een nieuwe route. Met de campagne 'De scholen zijn weer begonnen' wil de Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie 3V0 weggebruikers erop attende ren rekening te houden met kinde ren in het verkeer Daarom is het thema dit jaar 'Respect voor kinde ren!' Het gaat niet alleen om wegge bruikers door middel van spandoe ken te attenderen op schoolgaande kinderen, maar ook dat volwasse nen bereid zijn rekening te houden met kinderen in het verkeer en te accepteren dat die zich soms onvoorspelbaar gedragen. 3V0 strijdt voor een veilig verkeer, vooral voor kinderen. Kinderen heb ben er recht op om via veilige rou tes naar school te kunnen gaan. 3V0 gaat tijdens de campagneperi ode van augustus tot oktober aan de slag met ouders, scholen, wijkor- ganisaties, politie en gemeenten. U zult de affiches en spandoeken weer aantreffen in het straatbeeld. Ook worden activiteiten rond scho len en langs de schoolroutes geor ganiseerd. Doel is om snelheden terug te dringen, de plaatsen waar schoolgaande kinderen oversteken te beveiligen en veilige routes voor kinderen te maken. Rekening hou den met schoolgaande kinderen in het verkeer is noodzakelijk. Z@ppelin, de jeugdzender van de publieke omroep ondersteunt dit jaar 'De scholen zijn weer begon nen'. In augustus en september zijn dagelijks op deze zender tv-spotjes te zien over kinderen in het verkeer. Ook wordt in programma's van Zeppelin aandacht besteed aan het thema kind en verkeer. Het is tenslotte een onderwerp dat binnen ieder gezin speelt en ons allen aangaat! Diverse ambachtelijke bakkers gaan schoolklassen verrassen met een ontbijtje in het kader van de cam pagne 'De scholen zijn weer begon nen'. Steeds meer kinderen gaan zonder een goed ontbijt naar school. Niet of onregelmatig ontbijten heeft tot gevolg dat kinderen geeuwerig worden en zich minder goed kun nen concentreren, wat weer effect heeft op hun reactievermogen in het verkeer en op leerprestaties. Wilt u weten welke bakker in uw woon plaats meedoet met de actie? Neemt u dan contact op met Helma Elemans, tel.(030)247 30 73. Veel bakkers besteden ook in hun winkel aandacht aan de campagne door middel van een tekenwedstrijd. 3V0 is een non-profltorgani- satie waarin het leeuwendeel van het werk door duizenden vrijwilligers gedaan wordt. 3VO is afhankelijk van contri buties, donaties, subsidie en inkomsten uit de verkoop van educatieve producten. U kunt 3VO steunen als lid of door een bijdrage te storten op rekening nr. 66 11 25 149 (t.n.v. steunfonds kinderacti viteiten 3V0, o.v.v. donatie). Kijk voor informatie ook op onze website www.3V0.nl Ik word lid van 3VO voor 15 per jaar, O Voor 5 extra ontvang ik ook de 3VO-Voordeelpas, goed voor 100 aan kortingen op diverse attracties. 3V0 is een non-profitorganisatie die opkomt voor de belangen van voetgangers en fietsers, kinderen en ouderen in het verkeer. Met uw steun maken we Nederland verkeersveiliger. Ik machtig 3VO om tot wederopzegging 15,00 of 20,00 per jaar van mijn rekening af te schrijven. Giro- of bankrekeningnummer: VoorI: Achternaam: m/v Basisonderwijs: 11 augustus 2003. Voortgezet onderwijs: 18 augustus 200 Basisonderwijs: 18 augustus 2003. Voortgezet onderwijs: 25 augustus 200 Basisonderwijs: 1 september 2003. Voortgezet onderwijs: 1 september 2003. De campagne 'De scholen zijn weer begonnen!' start, zodra de scholen in uw regio beginnen. De campagne eindigt in oktober. Wilt u meer informatie over de campagne 'De scholen zijn weer begonnen'? Bezoek dan vanaf 11 augustus onze website: Natuurlijk kunt u met uw vragen terecht bij het 3V0 Infocentrum, tel. (035) 524 88 00 of e-maii: info@3vo.nl Vul onderstaande punten In, knip de bon uit en stuur deze in een voldoende gefrankeerde envelop naar: 3VO,t.a.v.lngridWetser, Postbus 423,1270 AK Huizen h f ti Vergeet nietje naam en adres er bij in te doen. Misschien ben jij de gelukkige winnaar van deze fantastische tie s. Straat: Huisnummer: Postcode:Woonplaats: Telefoonnummer: Geboortedatum: E-mai ïvOS SÖ:s Plé^j^r^SS^tt'" Handtekening;-------------------------------------------- (Ais u het niet eens bent met uw afschrijving, kunt u binnen een maand na boektngsdatum via uw giro- of bankinstelling het bedrag laten terugboeken) Melissant - Veel mensen klaagden de laatste weken over het aanhoudende warme tot hete weer. Het was klef en niet bepaald uitnodigend om ook maar enige activiteit te ontplooien. Maar er zijn altijd uitzonderingen. Akkerbouwer Joh. van Nieuwenhuy- zen, bijvoorbeeld. De landbouwer uit Melissant spreekt van een topzomer. Van Nieuwenhuyzen, die ook heem- raad waterbeheersing is van het waterschap Goeree-Overflakkee, vertelt over de voortreffelijke tarwe oogst van 2003. En over de aardappe len, de uien en de suikerbieten. "De opbrengsten zijn wel lager, maar de prijzen maken veel goed." Tenminste dat hoopt Van Nieuwenhuyzen. Zijn bedrijf is gelegen aan weerszijden van de Staakweg tussen de Noorddijk en het dorp Dirksland. Tussen de uitgestrekte akkers door loopt een eigen weg van enkele kilometers. Joh. van Nieuwenhuyzen rijdt zijn bestelwagen over het weggetje en wijst de stoppelige graanvelden aan. Even verder op is wat bruin aardappelloof te zien. "Mis schien had ik toch moeten beregenen", zegt hij peinzend. "Begin juli is er voor de laatste keer regen gevallen. Dat is al weer een week of vijf, zes geleden." Biet slaapt De suikerbieten komen in beeld. "Ik heb bie ten die resistent zijn tegen de cysteaal", wijst hij over het frisse bladergroen. "Als er geen of weinig vocht in de grond zit, gaat dat aal tje aan de wortels zuigen; tijdens een droge zomer haalt hij zijn vocht gewoon uit de biet." Gelukkig zijn de bieten van Van Nieu wenhuyzen resistent. Slechts op enkele plek jes is de cysteaal actief en hangen de blade ren naar beneden. "Wij zeggen dan dat de biet slaapt. Het product blijft dan achter in groei." Op de velden van de Melissantse akkerbouwer is de aal nauwelijks actief. De biet groeit hooguit ietsje minder hard door de zomerwarmte. "Maar ik denk dat het wel zal loslopen", zegt Joh. van Nieuwenhuy zen. "We hebben nog een lange groeiperiode voor de deur en het zal best weer eens gaan JSWffl-^WiSiW'^ï'Wfeïatoiöiifeö regenen. De oogst begint pas half septem ber." De graanoogst is al achter de rug. "Op 7 augustus hadden we alles van het land. Dat is vroeg, we zijn in andere zomers ook wel eens bezig tot begin september. Nee, prettig is dat niet, de avonden zijn dan korter en ook vochtiger." Superopbrengst Joh. van Nieuwenhuyzen heeft het niet zo heel druk, op 't moment. Het graan - 60 hec tare - is binnen en het oogsten van aardap pelen en uien moet nog beginnen. "Onze graanoogst was zeer gunstig", zegt hij op een rustige augustusavond. "Vroeg, vlug, voordelig en van een hele goede kwaliteit; er is goed meel van te maken. Een superop brengst, ik ben zeer tevreden." De bijna 55- jarige akkerbouwer heeft de uitmuntende oogst mede te danken aan de mooie droge zomer, zoals hij zegt. "Het kon niet beter, alle factoren zijn gunstig geweest. Het najaar was al goed. 'Daarna heeft de vorst - waren er van de winter niet twee vorstperioden? - gezorgd voor een goede structuur van de grond. En in het voorjaar en de zomer zorg de de zon voor een goede bloei, vruchtzet ting en afrijping. Als het tijdens de bloei Joh. vaiiNieuweiihuxzei! regent is de vruchtzetting minder en heb je kans op schimmels. Die moetje dan bestrij den. En daarnaast heb je ook nog eens te maken met de droogkosten van het graan. Je mag het namelijk niet te vochtig afleveren." Geen droogkosten "Een droge zomer is altijd gunstig voor de akkerbouwer", vervolgt Van Nieuwenhuy zen. "Je moet misschien wel meer kosten maken voor de beregening, maar voor gewasbescherming en schimmelbestrijding hoef je weer minder geld uit te trekken. Droogkosten heb je ook niet en het oogsten gaat sneller en gemakkelijker. In natte jaren heb je altijd hogere kosten en lagere prijzen. Natte zomers zijn financieel gezien desas treus. De laatste jaren waren inderdaad aan de slechte kant voor de akkerbouw. Toen hebben we nauwelijks wat verdiend, maar nu ben ik tevreden gestemd." Hij brengt de zomers van 1975 en 1976 in herinnering. Zomers die ook heet en droog waren, zomers die ook lage opbrengsten en hoge prijzen met zich meebrachten voor de akkerbou wers. Was het oogsten niet bezwaarlijk door de extreme hitte? Van Nieuwenhuyzen lacht: "Zonder airco zou het te heet zijn geweest om te oogsten. Maar wij hebben vier van de vijf tractoren uitgerust met airco. En dat werkt wel prettig." Hij schafte de eerste air co meer dan tien jaar geleden al aan. Uit vei ligheidsoverwegingen, tijdens het sproeien van bestrijdingsmiddelen mochten de ramen inmners niet open vanwege de minder gezon de dampen. Vroege aardappelen Hoe zit het met de andere gewassen? Want naast graan heeft Joh. van Nieuwenhuyzen ook de nodige hectaren aan aardappelen, uien en suikerbieten. "De vroege aardappe len vallen tegen qua kilo's. Ze laten het een beetje afweten door de hitte en blijven klein. Maar Van Nieuwenhuyzen heeft er moed op dat dit voor een deel weer goedgemaakt wordt door de prijs. De middel vroege aard appelen, die half september worden gerooid, vallen ook wat tegen, maar in mindere mate. Naar verwachting maakt de prijs maakt een hoop goed." Van Nieuwenhuyzen legt uit dat de aardappeloogsten in heel Europa slecht zijn en dat het spel van vraag en aan bod dan voor hogere prijzen zorgt. "Voor tie late aardappelen - dan heb je het over begin oktober - valt het niet mee een inschatting te maken. Nu ziet het er nog niet al te gunstig uit, maar als het gaat regenen kunnen ze lek ker doorgroeien. Daar hopen we dan maar op. Als het zeewater warm is heb je in sep tember grote kans op kustbuien; na een hete zomer komt vaak een natte herfst. Maar mocht de opbrengst tegenvallen, dan hebben we ook bij de late aardappelen te maken met een gunstige prijs. Ja, ik heb er goede ver wachtingen van." Een groot deel van de oogst verkoopt Van Nieuwenhuyzen overi gens aan Korteweg en aan Tuinstra. Uienexport Wat voor de aardappeloogst geldt, geldt min of meer ook voor de uienoogst, die op stapel staat: een minder aantal kilo's, dat waar schijnlijk royaal gecompenseerd wordt door de hogere prijzen. Joh. van Nieuwenhuyzen heeft twee soorten uien op het land staan: consumptie-uien voor de wereldwijde export ("Wist je dat Nederiand het grootste uienex- porterende land ter wereld is?") en kleine plantuitjes voor volgend jaar. De akkerbouwer uit Melissant laat de aard- appelschuur achter zijn boerderij zien. En de grote betonnen vlakte daarnaast. "Hier komen straks de suikerbieten te liggen", zegt hij. Voorlopig moet het bietengewas, evenals de aardappelen en uien, echter nog de droge hitte van de topzomer doorstaan. Begin juh viel de laatste neerslag van betekenis. Is regen tiiet heel hard nodig onderhand? Joh. van Nieuwenhuyzen is optimistisch: "Als het nooit meer zou regenen, dan zou het pas echt beroerd zijn. Maar een paar weken droogte houden we nog wel vol. Bovendien: het blijft nooit eindeloos droog in deze buurten." Voorlichtingsbijeenkomst Verhoogd Cholesterolgehalte De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mensen met een verhoogd cholesterolgehalte. Daar bij wordt besproken wat goed is om te eten en wat juist minder verstandig is. Aan de hand van opdrachten wordt de informatie getoetst aan de praktijk. Zo kunt u zelf bepa len wat u wellicht in uw voeding zou kunnen veranderen. Startdatum: 28 augustus 2003. Aantal bijeenkomsten: 3. Tijd: 15.00 tot 16.30 uur. Plaats: Ouddorp. Voor meer informatie over de inhoud, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service Tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer (0181) 626226. Cursus Shantala Babymassage Heerlijk even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shan tala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische mas sagetechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onderwerpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderde thuissituarie en het bevorderen van een optimaal herstel van het lichaam van de vrouw. Startdatum: 19 augustus 2003. Aantal bijeenkomsten: 6. Tijd: 09.15 tot 11.15 uur. Plaats: Middelhamis. Startdatum: 4 september 2003. Aantal bijeenkomsten: 6. Tijd: 09.00 tot 11.00 uur. Plaats: Stad. Voor meer informatie over de inhoud, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service Tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer (0181) 626226. Cursus Omgaan met Hyperventilatie Een normaal sociaal leven. Geen lichamelij ke klachten meer. Een verminderd gebruik of geen gebruik meer van kalmeringsmidde len. Allemaal resultaten die u kunt bereiken door het volgen van de cursus 'Omgaan met Hyperventilatie'. Tijdens de cursus leert u wat hyperventilatie is en hoe het wordt ver oorzaakt. De nadruk ligt op het aanleren van ontspanningsoefeningen en ademhalings technieken om een aanval te voorkomen. Verder leert u om te gaan met spanningen. Startdatum: 26 augustus 2003. Aantal bijeenkomsten: 9. Tijd: 09.30 tot 21.30 uur. Plaats: Dirksland. Voor meer informatie over de inhoud, data en aanmelding kunt u bellen met Gezond heid Service Tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer (0181) 626226. Doorlopende activiteit: Reactiveringszwemmen Een keer zonder pijn en moeite bewegen. Op een ontspannen manier bezig zijn met je lichaam. Dat kan tijdens het 'Reactiverings zwemmen' Hebt u fibromyalgie, ME, Bech- terew of een andere reumatische aandoening of moet u na een blessure of operatie reacti veren? Dan is 'Reactiveringszwemmen' echt iets voor u. In warm water doet u weke lijks ontspannings-, conditionele-, lenig- heids-, en vaardigheidsoefeningen. Door het warme water kunt u bewegingen maken die u normaal gesproken niet kunt. Uw bewe gingsmogelijkheden worden zo aanmerke lijk vergroot. Datum: ledere maand instap mogelijk. Tijd: Elke woensdagochtend. lestijd half uur. Plaats: Zwembad De Gooye te Dirksland. Voor meer informatie over de inhoud, data en aanmelding kunt u bellen met Gezond heid Service Tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer (0181) 626226. tg^BgJ^HWS i^jieen krant die u op de hoogte.lwudt van bet regionale nieuws, iiifWP&n*^#! Ook extra infbrmatip^ over uiteenlopëMe onderwerDeii f<»i|t i %i^c|iflrteld. En'natnurlyk komttw advertentie in Eiland«ï»?ï»iöi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4