Van espagnolet tot smeedijzeren geheng Historisch hoekje 8 Woord Daad King's Coacii in Oude Tonge Een persoonlijke ontmoeting ZOMERCONCERT Elll^t1|^14rttEUWS in augustus en september ongekend helder baken aan firmament HELP KINDEREN MET HERSENLETSEL! Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Hart en Stem hervat koorrepetities Onduidelijkheid bij zwemmers door vandalisme Molen ZANGREPETITIES "SURSUM CORDA" DIRKSLAND ORGEL EN PANFLUIT Rode planeet blijft betoveren "Het was geen griepje, het was hersenvliesontsteking' MET OUD-DiRKSLAND Uit de bundel iA6 DAG 15 AUGUSTUS 2003 In augustus en september is de planeet Mars 's nachts bij onbewolkte hemel uitzonderlijk goed te zien. Niet eerder sinds mensenheugenis stond de rode planeet zo dicht bij de aarde. Voor liefhebbers een niet te missen kans de planeet nu met het blote oog, verrekij ker of telescoop waar te nemen en met een camera vast te leggen. Voor ster renkundigen een reden juist nu de grootste telescopen op de rode planeet te richten en Mars met sondes en robotlanders te bezoeken. Mat Drum men, directeur van 'De Koepel', een samenwerkingsverband van diverse organisaties voor amateursterren kundigen, geeft uitleg en blikt vooruit. Eind augustus 2003, een mooie zomeravond met een groep vrienden. De zon is ai enige tijd onder, de eerste sterren zijn verschenen. Niets bijzonders. Totdat je buurvrouw zegt: wat is dat voor merkwaardige rode stip daar in de verte? 'Zal wel een vliegtuig zijn', zegt de buurman. 'Het is gewoon een ster' zegt een ander. 'Maar die rode kleur dan?', zegt mijn buurvrouw weer. 'Het is een planeet', zegt Aad. 'Het is de planeet Mars'. En Aad heeft gelijk. Dichtbü Mars is inderdaad een 'rode' planeet. Die kleur valt meestal niet zo op, maar nu wel, want Mars is in augustus en september erg helder. Na 22.00 uur is het de helderste stip aan de zuidoostelijke hemel. Hij is trouwens voor de meeste mensen eerder geeloranje dan rood. Maar in ieder geval duidelijk gekleurd. Dit in tegenstelling tot de meeste sterren, die wit zijn. Mars kun je ieder jaar wel een paar maanden aan de hemel zien. Maar dit keer veel opval lender dan andere jaren, want Mars is sinds mensenheugenis nooit zo dicht bij de aarde geweest! Toch hoeven we ons niet ongerust te maken. De afstand is altijd nog 59 miljoen km, dat is zo'n 150 maal verder weg dan de maan en die is toch ook niet naast te deur (380.000 km gemiddeld). Oppositie DéX Mars nu dichterbij staat dan in andere jaren heeft te maken met het feit dat de pla neten in ellipsbanen (uitgerekte 'cirkels') rond de zon draaien. Afhankelijk van hun De planeet Mars, gefotografeerd door de Hub ble Ruimtetelescoop (foto: NASA). plaats in de ellips staan ze meer of minder ver van de zon. Het punt in de baan waar ze het dichtst bij staan noemt men het 'periheli um' (naar het Grieks: peri bij; helium zon). De planeten die, zoals Mars, in een baan bewegen die zich verder van de zon bevindt dan die van de aarde (de zgn. buitenplane ten), komen daarnaast regelmatig in een positie dat ze vanaf de aarde gezien net tegenover de zon aan de hemel staan. Dat verschijnsel heet 'oppositie'. Op zo'n moment staat de aarde tussen de zon en die planeet in. Dan is zo'n planeet vrijwel de hele nacht te zien. Hij komt op als de zon onder gaat en gaat pas onder als de zon opkomt. Mars staat dit jaar in het perihelium (het dichtste bij de zon) en tegelijk in oppositie. Daardoor staat Mars nu dichterbij de aarde «n is helderder dan wanneer de planeet elders in zijn baan om de zon vertoeft. Webcam Dat Mars nu dichterbij is dan ooit maakt hem extra interessant voor zowel hobby astronomen als professionele sterrenkundi gen. Drummen: "De amateurs die beschik ken over een telescoop, zo'n grote eenogige verrekijker, kunnen Mars zien als een rossig bolletje. Het bolletje is - hoewel noch steeds bescheiden - nu groter dan ooit; en er zijn dan ook meer details te zien: niet alleen een witte poolkap, maar ook lichte en donkere gebieden op de planeet. Voor bezitters van grote amateurkijkers is het zelfs mogelijk een of twee van de manen van Mars te zien. Amateurs met ervaring in het maken van sterrenkundige foto's kunnen nu hun hart ophalen, vooral als ze beschikken over gevoelige (digitale) opname-apparatuur. Met een webcam zijn al goede resultaten te behalen. Uiteraard is de kwaliteit van de gebruikte telescoop daarbij van groot belang", aldus Mat Drummen. Water Ook professionele stertenkundigen kijken uit naar de gunstige stand van de planeet. Zo worden er meer telescopen op de aarde (op de grote sterrenwachten) en rond de aarde (o.a. de Hubble Ruimtetelescoop) naar de rode planeet gericht én zijn er nieuwe robot toestellen naar Mars gestuurd om ter plaatse onderzoek te doen. Ze zijn gestart in het voorjaar van 2003 en komen eind dit jaar of begin volgend jaar bij Mars aan. Mars wordt al sinds enkele jaren nauwkeurig gefotografeerd en op allerlei andere manie ren onderzocht met sondes die rond de pla neet draaien. Het gaat om de Global Survey or en de Mars Odyssey, beide van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA, Eén van de belangrijkste vondsten van de laatste tijd is dat er sterke aanwijzingen zijn dat er op Mars vrij veel water voorkomt. Niet aan het oppervlak of in de atmosfeer, maar het meeste ijs zou in de marsbodem zit ten, waarschijnlijk maar enkele decimeters of meters diep onder het oppervlak. Dat heeft men vooral geleerd uit metingen die verricht werden met de Mars Odyssey, Dit toestel draait rondjes om de planeet op enke le honderden kilometers boven het marsop pervlak. De interpretatie van de metingen blijft wat onzeker. Met nieuwe metingen ter plaatse, met een toestel op de grond, wil men de aanwezigheid van water in de Marsbo dem nu definitief aantonen. Daarmee hoopt men leven te vinden op de rode planeet, al zou het maar fossiel leven zijn, en zou het perspectief bieden voor astronauten om de planeet te gaan verkeimen. Toch zal een bemande vlucht naar Mars de eerstkomende jaren nog niet plaatsvinden. Stichting 'De Koepel' Stichting 'De Koepel' is een samenwer kingsverband van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterten- kunde (KNVWS), de Nederlandse Vereni ging voor Ruimtevaart (NVR) en de Jongerenwerkgroep voor Sterrenkunde. 'De Koepel' ondersteunt amateurstertenkundige activiteiten in Nederland. Men kan er terecht met alle vragen over sterrenkunde, maar ook over weerkunde en ruimte-onderzoek en voor sterrenkundig nieuws. De stichting geeft diverse boeken en tijdschriften uit en is verkooppunt van astronomische boeken, atlassen, kaarten, software, foto's en telesco pen. Daarnaast verzorgt de stichting lezin gen en cursussen, doorgaans gehouden op de Utrechtse sterrenwacht 'Sonnenborgh'. Meer informatie: tel. 030-2311360. tMiiyiiilIOWSIÏSS De nostalgische sfeer van brocante - de uitstraling van lan delijke woningen en boerderijen uit de periode van 1900 tot 1950, steeds meer mensen voelen zich hierdoor aangespro ken. Soms is het lastig om net dat accessoire te vinden waarmee het interieur of de tuin precies die sfeer uitademt. Espagnoletten, smeedijzeren geheugen, nostalgische deur roosters en typisch Hollandse halfronde stalramen... Vroe ger zag je ze overal. Wie ze nu zoekt, komt al gauw uit bij Weyntjes, al meer dan 120 jaar een begrip in hang- en sluit werk. In de vijf vestigingen van deze speciaalzaak is alles verkrijgbaar op het gebied van restauratiebouw, meubel- beslag en klassiek hang- en sluitwerk. Bovendien weet het deskundige personeel alles over het onderhoud ervan. Uiteraard zijn ook moderne ontwerpen verkrijgbaar. Espagnolet Wie dubbele ramen of deuren heeft, kent ze waarschijnlijk wel: espagnoletten. Espagnolet betekent letterlijk: Spaanse sluiting. Dit nostalgische sluitwerk bestaat uit een stang over de volle lengte van de deur, met in het midden een hendel. In Nederland staan ze ook bekend als pompespagnoletten. Aangebracht op een raam spreken we van krukespagnoletten. Vooral bij huizen uit de eerste helft van de vorige eeuw zijn ze veel toegepast. Door de retro trend zijn espagno letten weer helemaal in. Weijntjes heeft ze voor 100 tot circa 250 euro. Wie zijn espagnoletten in het buitenland koopt, zal er achter komen dat ze niet passen. In veel landen gaan de ramen en deuren namelijk naar binnen toe open, terwijl ze in Nederland naar buiten opengaan. Weijntjes heeft behalve Nederlandse espagnoletten ook de oplossingen in huis om buitenlandse modellen aan te passen. En om bestaande modellen beter te beveiligen. Met of zonder levensboom Van oudsher is de voordeur een van de belangrijkste elementen van een woning. Vooral vroeger waren van de voordeur de levenswaar den en status van de bewoners af te lezen. Bezoekers moesten immers een goede indruk krijgen. De meeste voordeuren zijn voorzien van een raam om licht in de hal te laten schijnen én om te zien wie er aan de bel trekt. Om inbraak te voorkomen waren deuren vooral vroeger vaak voorzien van kleine ruitjes met daarvoor een mooi gesmeed deurrooster. Bij voorname huizen zat in het raam boven de deur een 'levensboom'. Boerenfamilies hadden hun deurtoosters voorzien van een gietijzeren koeien-, paarden- of ossenkop. In de stad kozen men sen voor versiering met rozetten en kinderhoofdjes. Helaas zijn bijna alle vormkasten voor de productie van deuffoosters verloren gegaan. Toch heeft Weijntjes het voor elkaar gekregen om mooie gietijzeren roosters naar oud model in het assortiment op te nemen en ook de ver sierselen zijn op voortaad. Vooral bij restauraties zijn deze veelge vraagd. Gietijzeren deuromamenten zijn verkrijgbaar vanaf 144,05 euro. Het meest luxe model kost 647,25 euro. Brocant deurrooster. Landleven compleet Om het huis van de buitenkant echt in landelijke stijl te completeren zijn stalramen en geheugen de finishing touch. De halfronde gietijze ren stalramen, die zo kenmerkend zijn voor Hollandse boerenstallen, zijn nu populair als keukenraam en bij Weijntjes te koop vanaf 64,74 euro. Geheugen en scharnieren geven het tuinhek of de schuurdeur een authentieke aanblik. Ze zijn al in gebruik sinds de ijzertijd. De robuuste constructie van hengen die om een pin draaien, is nog altijd echt smeedwerk. De smid is zeldzaam in Nederland, maar Weijntjes heeft goede contacten. Ook smeedijzeren spijlen voor hekwerk en bouten met gesmede kop liggen in de Weijntjesvestigingen in Amsterdam, Utrecht, Naarden en Den Bosch. Voor meer informatie en verkoopadressen van Weijntjes kunt u kij ken op de website: www.weijntjes.nl of u kunt bellen naar: 020- 3113646. Kinderen hebben de toekomst. Maar,,, hoe zit het ais uw i<ind te maken krijgt met hersenviiesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersen letsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel weten schappelijk hersenonderzoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behan deling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting,nl Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl -.'■«#* OCt\ www,hersenstichting,nl QlrO OOU Evangelie Gemeente Beréa Oude Tonge heeft zich dit jaar voorgenomen om ver schillende evangelisatie acties te onderne men. Zo is er al een actie geweest met een hele leuke rebus en gratis attentie op de bra derie van Oude Tonge en op Oeitgendag, en twee buitendiensten aan het Grevelingen- meer. De volgende actie zal plaatsvinden in Oude Tonge en betreft een bezoek van King's Coach, Een oude engelse bus, ja met het stuur aan de 'verkeerde' kant, in konink- lijkblauw met goudgele biezen zal tijdens de weekenden van 22, 23 en 29, 30 augustustus Oude Tonge aan doen. De King's Coach, een initiatief van Dr, Bob Gordon van de Reformed Church in Durham, Engeland, is er om mensen in hun eigen omgeving kennis te laten maken met het evangelie. Er worden geen straatacties georganiseerd en ook wordt er niet gefolderd, maar mensen worden ongedwongen uitgenodigd om te komen kij ken in de expositieruimte van de bus vol met schitterende illustraties om het Evangelie te verduidelijken, In de bus is ook ruimte voor gesprek en een kop koffie. De King's Coach valt onder verantwoordelijkheid van Stich ting Kerygma Nederland. r^ r~- c a ca Nu de vakanties bijna weer ten einde lopen, komt ook het verenigingsleven weer opgang. Zo ook bij de Chr. gem. zangver eniging 'Hart en Stem' te Ouddorp. De ver eniging, die bestaat uit 3 koren, hoopt de repetities weer te hervatten op maandag 18 augustus. Om 18.00 uur start het kinderkoor 'Jong Begonnen' en aansluitend om 18.45 uur het jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem'. Vanaf die tijd echter niet meer onder leiding van dirigent Jan Bezuijen. Deze heeft de koren 25 jaar geleid en vond daarmee de tijd rijp om met het kinder- en jeugdkoor te stop pen en het dirigentenstokje over te dragen aan nieuw talent. Gelukkig heeft het bestuur een duo gevonden dat bereid is het dirigeren en begeleiden van de kinderen en jeugd over te nemen. Het duo bestaat uit Inge de Vries, die het dirigentschap op zich zal gaan nemen, en Cora Siezenga, die zorg zal dra gen voor de begeleiding. Voor de zomerva kantie hebben ze al kennis gemaakt met de leden, die waren allemaal heel enthousiast. Dus alle kinderen die ook nieuwsgierig zijn: kom gerust aanstaande maandagavond een kijkje nemen. Als je 6 jaar bent of het dit jaar nog wordt, ben je van harte welkom bij het kinderkoor en je zult er zeker geen spijt van krijgen. Het gemengde koor 'Hart en Stem' hoopt op deze avond om 20.00 uur te starten met haar repetities, onder leiding van de welbekende dirigent Jan Bezuijen. Alle repetities vinden plaats in zaal B van m.f.g. 'Dorpstienden' in Ouddorp. Vorige week vrijdag is door de provincie Zuid-Holland een negatief zwemadvies afgegeven voor alle zoetwaterpiassen in Zuid-Holland, behalve voor de Noordzee en de Grevelingen. Bij een aantal zwemmers is hierover onduidelijkheid ontstaan, omdat bij veel zwemlocaties de waarschuwingssti ckers zijn weggehaald. Het negatieve zwem advies voor de gehele provincie geldt echter nog steeds en blijft, ondanks de lagere tem peratuur, de komende tijd nog gehandhaafd. Afgelopen vrijdag is de provincie Zuid-Hol land meteen begonnen om bij alle zwemlo caties waarschuwingsborden te plaatsen of waarschuwingsstickers aan te brengen. Bij veel locaties is gekozen om over de bestaan de borden een sticker te plakken. Op deze manier kon het negatieve zwemadvies op alle locaties zo snel mogelijk worden gecommuniceerd. Op de sticker staat de waarschuwing dat de provincie Zuid-Hol land het zwemmen ontraadt op die zwemlo- catie. Tevens wordt het telefoonnummer van de provinciale zwemwatertelefoon ge noemd, waar mensen met vragen terecht kunnen. Op verschillende locaties hebben onbeken den deze stickers weggehaald, waardoor er twijfel is gerezen bij verschillende zwem mers. De provincie wil bij deze nogmaals benadrukken dat het negatieve zwemadvies geldt voor alle recreatiepiassen in Zuid-Hol land en dat alleen zwenmien in de Noordzee en de Grevelingen veilig is. Dit besluit is genomen omdat de hoge watertemperatuur veel invloed heeft op de zwemwaterkwaH- teit. De blauwwieren zorgen bijna overal voor problemen. Blauwwieren kunnen bin nen 12 uur na het zwemmen gezondheids klachten veroorzaken (vooral als men water binnenkrijgt). Klachten zijn onder andere huidirritatie, maag- en damnklachten, hoofd pijn en koorts. Actuele informatie Op www.zuid-holland.nl en via de zwemwa tertelefoon (070441 75 50) is de meest actu ele informatie over de Zuid-Hollandse zwemlocaties te vinden. De zwemwatertele foon is op werkdagen te bereiken tussen 08.30 uur en 16.30 uur. DOOR Werner Bloemendaal 17 Terug uit de luwte van het dorp naar de frisse openheid van de wijde polder. Naar de eeuwenlange strijd van de molen tegen 't water. IVlet de rusteloze wieken -nog ongeknot-. Dit sieraad aan 't eind van de Boezem verdiende wellicht een beter lot. Maar nog staat de geknotte, vvitte kegel in Dirkslands vlakke polder. Ontdaan van alles wat het tot een molen maakt. Wieken, kap en hoogste zolder. Nog toont het bouwsel beide gedenkstenen -als stenen tafelen te kijk-, Dirkslands polderhistorie ten voeten uit. Indrukwekkend en kwetsbaar tegelijk. De familie Zoon is na eeuwen uitgemalen. Spel van water, wieken en van wind. Evenals de "Waetermeuie" hoorde zij bij het dorp; daar de Boezem beide met elkaar verbindt. Donderdag 22 augustus a.s. beginnen de zangrepetities weer, voor de leden van het Chr. Gemengd Koor Sursum Corda. De aanvang is om 19.45 in het Verenigingsge bouw Onder de Wiek" aan de Ring. Mocht u nog geen lid van een koor zijn, maar u zingt wel graag, loop dan eens bij ons binnen en kom luisteren en misschien meezingen. Het is nu de tijd om lid te worden van ons koor, want na de zomervakantie beginnen we altijd met een nieuw programma voor de Kerst. Ons koor staat onder de deskun dige leiding van dirigent Johan van Broek hoven, die eveneens voortreffelijk piano en orgel speelt. U zult zien, als u één repe titie heeft bijgewoond, wilt u beslist lid worden; al was het alleen maar om deel uit te maken van de gezeUige sfeer die er onderling heerst. Dames en heren, zullen we zeggen tot D. V. 22 augustus in 'Onder de Wiek'? U komt toch zeker! Op dinsdag 19 augustus 2003 geven de orga nist Martin Mans en panfluitiste Noort van Middelkoop (duo Gavotte) een zomercon- cert in de Hervormde Kerk in Haamstede. Dit jaar staat de CD Spirit of Pipes 2 cen traal. Deze nieuwe geluidsdrager hebben zij gemaakt in samenwerking met de panfluitis te Liselotte Rokyta. De werken die zij hier van ten gehore brengen zijn o.a. Spring van Vivaldi, Adiós Nonino van Piazzola, Halle luja van Handel, Hongaarse Dans van Brahms en een thema uit De laatste der Mohikanen, Ook kinderhederen komen aan bod van de geliefde CD reeks Kindercon cert, Zij spelen o.a. Ik ga slapen, ik ben moe. Het lied van Mozes en Mirjam, op een klein stationnetje en Hollands Glorie. Ook geeste lijke liederen en Roemeense muziek ontbre ken niet aan dit zomerprogramma. Op de panfluit kan Noortje speciale effecten creëren zoals een stoomfluit, vogelgeluiden en de regen. Martin Mans wisselt het pro gramma af met orgelimprovisaties. Het concert begint om 20.00 uur. De toe gang bedraagt 7,00 voor volwassenen en 3,00 voor kinderen t/m 11 jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6