PI^LITIE Zelfmedicatie Drukte voor reddingboot Stellendam 'Zuster Trees' stopt ermee De hete zomer in Irak Bij velen aan de wieg gestaan 0900-8844 OPEL Nieuws ■(/Minnaard Jan Keijzer in Fiakkeecialiteiten Eén vertrouwd adres voor at uw rijplezier! Werkzaamheden Knooppunt worden weer hervat De eerste Akershoekse Bok-bokaal Geen watergebrek op Goeree-Overflakkee KINDEREXCURSIE IN KWADE HOEK chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraak strandpaviljoen Snelheidscontroles OBILITEITSCENTRUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Autogordelcontrole actief in beeld en geluid i'ï^ VisserScVisser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Ondanks de warme zomer en de lan ge periode van droogte, heeft Goe ree-Overflakkee nog niet te kampen met watergebrek. De akkerbouwers kunnen in principe zonder restricties over water beschikken om hun droge landerijen te beregenen. "Het water schap kan voldoende water inlaten", zegt Joh. van Nieuwenhuyzen, akkerbouwer in Melissant én heem- raad waterbeheersing van het water schap Goeree-Overflakkee. Visjes vangen en schelpen zoeken Vrijdag 15 augustus 2003 76e jaargang nr. 7230 Het is me de zomer wel. Inmiddels lijken de zeer hete dagen achter de rug. We zijn wat ervaringen rijl<er en zullen met meer invoelend vermogen meeleven met landgenoten die onder heel ander omstandigheden hogere temperaturen moeten trotseren, onze militai ren in Irak bijvoorbeeld Het maakt natuurlijk nogal wat uit of je je kunt kleden en ontspannen naar voorkeur, of dat je bepakt en beladen constant op je qui-vive moet zijn. Reken maar dat deze troepen het zwaar hebben, zowel lichamelijk als geestelijk. Dat geldt natuurlijk niet alleen de Nederlanders, hoewelzij in een extra warme hoek van het land zitten, maar ook de -misschien wel met name- geallieerde troepen. In feite gebeurt er in het oude Tweestromenland iets bizars. De bevrijder, dat is natuurlijk wel iets anders dan overwinnaar, wordt nauwelijks geduld en moet voortdurend toegespitst zijn op tegenwerking. Dat roept de vraag op of Amerika en Engeland zich vergist hebben? Natuurlijk zijn er nu vragen over de motieven om tot een aanval over te gaan. Er waren waarschijnlijk geen massavernietigingswapens (meer) toen zij aanvielen. Dat neemt niet weg dat het bewind van Saddam Hoessein is gevallen. Het Irakese volk is vrij De wederopbouw kon begin nen. Wat we zien Is dat dat moeizaam gaat Het is natuurlijk makkelijk om op een veilige afstand te con cluderen: dat was te verwachten. We' hadden immers in Oost-Europa de 'ervaring' dat een volk dat zoveel jaren geknecht Is niet van de ene op de ande re dag op een westerse manier gaat denken en doen. Waarbij de vraag komt of het Westers moet gaan den ken en doen. Een tweede fout die wellicht gemaakt wordt, is dat de democratie en haar verworvenheden wordt 'geïmpor teerd'. Alsof het proces om tot een democratie a la Engeland of Nederland te komen geen kwestie van eeuwen was. Denkprocessen leg je niet op, die moe- ten inslijpen. Daarvoor moet een bedding zijn, de morele acceptatie. Die processen moeten passen bij de cultuur Die cultuur is wel te beïnvloeden, maar dat kost tijd, zeer veel tijd. En de 'leermeester' moet die cultuur kennen en begrijpen. Dit zou wel eens de grondoorzaak de problemen in Irak kunnen zijn. Daarbij komt dan nog de vraag of een democratie zoals wij die kennen in zo'n land zal beklijven. Wat die staatsvorm betreft is Israël een eiland in de volkerenzee van het Midden-Oosten. Een Chinese wijsgeer schijnt eens zoiets gezegd te hebben ais: Vechten op het siachtveld is dom. De hoogste kunst van oorlogvoering is in het geheel niet te vechten, maar de cultuur van de vijand omver te werpen. En dan, als hij gedemoraliseerd is, gedesta biliseerd, verward, dan sla je je slag. Ook in deze uitspraak is de cultuur van het volk het scharnierpunt. In Irak moet het proces net andersom verlopen. Hier is met succes gevochten en een rotte plek uit de samen leving verwijderd, het regime van Saddam Hoessein. Het was overigens wei een regime wat volken bij elkaar hield, zij het met het werktuig van onderdruk king en bedreiging Het land bleef achter, gedemoraliseerd is, gedestabi liseerd, verward. Een smeltkroes van volkeren, bevol kingsgroepen en religieuze richtingen. Die moeten eigenwaarde, een gezamenlijke cultuur krijgen, of hervinden. Dat kost tijd en invoelingsvermogen. Daarvoor is ken nis van de cultuur nodig. In dat licht is de succesvolle oorlog tegen Hoessein misschien wel een minpunt. De Oosterse cultuur Is immers mede gebaseerd op eigenwaarde. Een smeltkroes. Inderdaad, ook Irak kent een hete zomer. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OOLTGENSPLAAT - Maandagmorgen ontdekte een 38-jarige eigenaar dat in zijn strandpaviljoen nabij Ooltgensplaat was ingebroken. Onbekenden hadden een deur opengebroken. Uit de strandtent werd onder meer zo'n 300 euro weggenomen. STELLENDAM/OUDDORP - Personeel van de Verkeerspolitie (Afdeling Verkeers handhaving) hield maandagmorgen een snelheidscontrole op de Rijksweg N57 te Stellendam. Tussen acht uur en kwart over elf flitste de radar er 349 van 'de in totaal 1580 passerende autobestuurders. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 148 km/u in plaats van de toegestane 100 km/u. Dinsdag werden controles gehouden aan de Oosterweg, Vissersweg, Vrijheidsweg te Ouddorp en de Plaatweg te Stellendam. Op de Oosterweg werd nissen half acht en kwart over negen en tussen één en twee uur in bei de rijrichtingen gecontroleerd. De maxi mumsnelheid van 50 km/u werd hier door 137 van de 857 automobilisten overschre den. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 91 km/u. Op de Vissersweg, waar van kwart voor negen tot kwart over negen werd gecontroleerd, lapten 14 van de 140 passan ten de maximum toegestane snelheid van 60 km/u aan hun laars. De hoogste 'score' bedroeg hier 112 km/u. Van de 120 automo bilisten die tussen één en twee uur op de Vrijheidsweg reden, kunnen er 25 binnen kort een bekeuring in hun brievenbus ver wachten voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 65 km/u i.p.v. de toegestane 50. Tussen één uur en half drie werden op de Plaatweg 30 automo bilisten geflitst omdat ze harder reden dan 80 km/u. De hoogst gereden snelheid bedroeg hier 124 km/u. Aangezien wij niet voor elk wissewasje naar een dokter kunnen lopen, kan een redelijke zelfmedicatie nuttig zijn voor ons gezin. Maar kunnen wij daarin ook te ver gaan? Wanneer dienen we professio nele hulp in te roepen? Hoe kunnen we uitersten vermijden door enerzijds niet al te bezorgd om onze gezondheid te zijn maar anderzijds ook niet nalatig te zijn? Of zeggen we: 'Baat het niet, dan schaadt het niet.' Dit onderwerp wordt op maan dag 18 augustus om 21.00 uur behandeld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. OUDDORP - Dinsdagochtend hield perso neel van de Verkeerspolitie (project Ver keershandhaving) een autogordelcontrole op de Vrijheidsweg. Er werden elf bestuur ders bekeurd wegens het niet dragen van de gordel Eén automobihste kreeg eveneens een bekeuring voor het bellen tijdens het rij den. Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen infoimcrtie Opel Linkz en vanzelfiprekendal onze occasions end. foto MIDDELHARNIS - Van de zijde van de VOF Knooppunt heeft de gemeente verno men dat inmiddels de bron- bemaling bij de bouwput weer op gang is gebracht. Dit gebeurt omdat de bouw van 'het Knooppunt' (Holland-Zeeland) weer een aanvang zal nemen op 25 augustus a.s. Naar de gemeen te heeft vernomen heeft de bezwaarde om hem moverende redenen zijn bezwaarschrift tegen het bouwplan ingetrokken. Dientengevolge kan de bouw van 'Holland- Zeeland' nu weer doorgang vinden en hoopt het college van burgemeester en wethouders dat het nu nog gapende gat in de dijk en omliggende bebouwing snel opgevuld zal zijn. CflAlBI WttHtiM 35hL 10117) 61U1J fax 6U7H Vorige week heeft de Stellendamse redding- boot 'Prinses Margriet' het druk gehad. Het begon al op donderdag 7 augustus, 's Avonds was de reddingboot bezig met een proeftocht, toen de bemanning door de Kust- wachtpost in de vuurtoren van Ouddorp werd benaderd met het verzoek langs de zandbanken te varen om mensen daar te waarschuwen vanwege de opkomende mist. Het gevaar was niet denkbeeldig dat men daardoor de kust niet meer zou kunnen zien en zich niet meer zou kunnen oriënteren. Na meerdere mensen te hebben gewaarschuwd werd de proeftocht voortgezet. Weer onder weg naar Stellendam bemerkte de beman ning van de reddingboot het jachtje 'Anna', dat door de mist de weg naar Stellendam niet meer kon vinden. Het had ook geen radar aan boord en er was geen goede marifoon aanwezig. De 'Wnses Margriet' voer de Anna voor en geleidde het kajuitzeiljacht, met drie personen aan boord, naar de haven van Stellendam. Zaterdag 9 augustus om 14.15 uur werd de reddingboot opgepiept voor het zeiljacht 'Slainte', thuishaven Lelystad, met drie per sonen aan boord en onderweg van de Room- potsluis naar Scheveningen. Het scheepje was met motorpech door de reddingboot uit Burgsluis op sleeptouw genomen en wilde naar Stellendam. Tussen de Ooster- en de Stellen- hoekboei werd de sleep overgenomen en richting buitenhaven van Stellendam gesleept. Terwijl deze sleep onderweg was, kwam de vraag van de Kustwachtpost Ouddorp of er gelegenheid was buiten de Ooster te gaan kijken. Er zat daar een jachtje aan de grond en omdat het laag water was, zou het muurvast komen te zitten als er niet snel hulp op kwam dagen. In overleg met het jachtje 'Slainte' werd dit scheepje even buiten de vaargeul, bij boei SG 5, voor anker gelegd en voer de 'Prinses Margriet' eerst naar de Ooster en trof daar het in Colijnsplaat thuishorende jacht 'One-o-One' aan. Het was met drie personen aan boord onderweg van Scheveningen naar Colijnsplaat. Er werd een opstapper overgezet en een sleepverbinding tot stand De reddingboot nam het zeil jacht 'Slainteop sleeptouw. gcDracm. Het lukte om het scheepje vlot te trekken. Na inspectie bleek dat het zelf zijn weg kon vervolgen en kon de reddingboot weer naar de 'Slainte', om die weer op sleeptouw te nemen en verder naar de buitenhaven van Stellendam te varen. Vlakbij de haven van Stellendam, bij boei P2, werd het visbootje Del ta 1536 opgemerkt met twee personen aan boord. Zij stonden te zwaaien naar de voorbijkomende sleep en hadden met motorstoring te maken. Hen werd gevraagd voor anker te gaan; de reddingboot zou dan eerst de 'Slainte' de haven binnen brengen en daarna terugko men. Het jachtje werd eerst afgemeerd in de buitenhaven, waarna ten slotte het Deha visbootje bij de trailerhelling werd afgeleverd. Al met al een drukke zaterdagmiddag voor de mannen van de Stellendamse KNRM. Als je 't in Nieuwe Tonge over 'zuster Trees' hebt of over 'tante Trees', dan zullen er niet veel zijn die niet weten over wie het gaat. Maar niet alleen in Nieuwe Tonge, ook verder op Goeree- Overflakkee en op Schouwen-Duive- land weten ze, als 't om kraamzorg gaat, wie Trees Looij is. Al bijna 16 jaar is ze zelfstandig kraamverzorg ster en oefent ze deze haar grote hob by uit. Natuurlijk, het is het hard wer ken - en wie Trees kent, weet dat ze van aanpakken houdt - maar zelf spreekt ze gewoon over 'haar hobby': kraamverzorgster zijn. Vele, vele aan staande moeders wisten haar de afge lopen dikke 15 jaar te vinden om rond de bevalling en de dagen daarna de zorg uit haar handen te begeren. Zo'n 110 baby's heeft ze inmiddels ter wereld geholpen en feitelijk heeft ze er nóg niet genoeg van. Maar nu, op 61- jarige leeftijd, stopt ze er tóch mee. En ze legt uit waarom. Heel eenvoudig: '"k Ha altied gezeid: as Jan in de vut gaet, stop ik ermee". En vorig jaar is Jan - Trees' echtgenoot - in de vut gegaan, en IVees houdt haar woord. 'Ouderwets' Als meisje wist ze 't al: 'later' wil ik kraam verzorgster worden. Ze herinnert zich nog goed hoe ze dit met haar poppen altijd al naspeelde. "Dikke buiken maken, en zo. In 1961 ging ze daadwerkeUjk de kraam in, bij het kraamcentrum. Haar opleiding was een periode waarin leren en werken met elkaar gecombineerd werden. Daar heeft ze niet alleen de kneepjes van 't vak geleerd, maar ook is haar daar de 'ouder- wetse' mentaliteit bijgebracht die ze altijd trouw is gebleven: rust voor moeder en kind gedurende de kraamdagen, en vóór tien uur 's morgens moest 'boven' alles gereed zijn. Dat wil zeggen de kraamkamer op orde, moeder verzorgd, baby gewassen, enz. Vooral de zorg voor moeder en kind, daar heeft ze altijd over 'gewaakt'. Maar ook de rest van het gezin bij de kraamtijd betrekken, vindt ze heel belangrijk. In het begin was Trees bovendien nog twaalf uren per dag in de gezinnen, van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uur. Dat was toen heel gewoon en daar genoot ze van. Later is dat 'n stuk korter geworden; in de reguliere kraamzorg acht dagen lang gemiddeld acht uren per dag, maar voor Trees was tien uren beslist het minimum, naar wens gedurende acht of tien dagen. En daar heeft ze zich altijd aan gehouden: kraamzorg van 's mor gens acht tot 's avonds zes uur. "Je moet er toch niet aan denken dat aan 't eind van de Trees Looij met 'haar' eerste en laatste baby bij wie ze gekraamd heeft. V.l.n.r.: Leanne Kraak, 'zuster Trees', Katie en Jaap van Wageningen met hun kleine Karina. middag zo'n kraamvrouw ineens zélf overal voor komt te staan omdat dan de zuster weg gaat. Dan wordt 't juist 't drukst! Ja, ik heb 'n ouderwets beleid: de kraamtijd is er voor de moeder om uit te rusten en weer op krach ten te komen. Niet meteen er weer uit en al gauw weer van alles gaan lopen doen." Zelfde familie Drie jaar heeft Trees bij het kraamcentrum gewerkt. Toen brak voor haar - en voor Jan natuiu-lijk - de tijd aan om zélf een gezinne tje te gaan stichten. "Maar ik kon er eigenlijk nooit van afblijven" zegt Trees, "de kraam bleef trekken. En toen m'n jongste kind in een ander dorp naar school ging, in 1988, ben ik opnieuw gaan kramen; maar dan als zelfstandig kraamverzorgster. Heel veel in Nieuwe Tonge, 't meeste eigenlijk wel, maar ook in dorpen in de buurt." 'Haar' eerste baby was Leanne Kraak, in Nieuwe Tonge, die dus nu 16 jaar is. En juist deze week heeft Trees haar laatste kraamge- zin erop zitten. Dat was bij de familie Jaap en Katie van Wageningen aan de Generaal Snijderstraat in Nieuwe Tonge, waar vorige week dinsdag de vijfde - Karina, een prachtdochter van bijna 9 pond - werd gebo ren. En terwijl Trees daar in de huiskamer een en ander over haar tijd als kraamver zorgster vertelt, komt juist Leanne Kraak er binnengelopen. Leanne moet 'oom' en 'tan te' zeggen tegen Jaap en Katie, en zo blijken dus Trees' eerste en laatste baby bijna uit hetzelfde gezin te komen! 't Mooist en 't spannendst De geboorte zelf, dat heeft Trees altijd 't mooiste in haar werk gevonden. "Alles heb ik daarin meegemaakt: tang, keizersnede, vacuüm, maar ook als 't eens niet goed ging... Elke keer opnieuw is het een span nende gebeurtenis." Maar laat ze nu uitgere kend in haar laatste kraamgezin niet bij de bevalling aanwezig zijn geweest; om medi sche redenen moest het in het ziekenhuis gebeuren in plaats van in het verloskundig centrum - ja, dat op Goeree-Overflakkee de bevallingen niet meer thuis plaatsvinden, was ook voor Trees wel even wennen. Maar voor haar werk is ze verder nooit ver van 't eiland afgegaan. Oosterland, daar kwam ze ook wel, "maar dat vond ik ver genoeg, ook met het oog op als ik 's nachts op pad moest", 'k Deed het immers niet allereerst voor de verdienste, maar gewoon omdat ik er zo van genoot!" Ja, Trees zal 't best mis sen al die bevalhngen, die kleintjes, die 'ver se' moeders en de kraamgezinnen. "Maar ja, je kunt er beter nü mee stoppen, als je nog gezond bent, dan dat je maar 'half meer in de gezinnen kunt zijn", zo is haar wijs besluit. Atletiekvereniging de Stelle-Runners orga niseert op donderdag 21 augustus in samen werking met VW Ouddorp aan Zee de eer ste Akerhoekse Bok-bokaalloop. Deze loop wordt gesponsord door Hotel Akershoek en Schoenhandel van der Bok-Mierop. Tijdens deze hardloopwedstrijd volgt u een afwisse lend, niet geheel autovrij, parcours. De start is in het centrum van Ouddorp en via het haventje van Ouddorp wordt langs de Gre- velingen richting de punt tot aan de Blom weg gelopen. En vanaf daar weer richting het centrum. Er kan gekozen worden uit twee afstanden, namelijk 8 of 16 km.Voor de 16 km geldt een tijdslimiet van 1 uur en 45 minuten. Voor de 8 km moet het rondje één maal worden gelopen, de 16 km bestaat uit 2 ronden. Op beide afstanden is er voor de eer ste drie dames en de eerste drie heren een prijs. De start is om 19.30 uur bij Hotel .Akershoek. Hier vindt tevens de inschrijving plaats en er is beperkt kleedgelegenheid. Het inschrijfgeld bedraagt 4. Na afloop is er om 21.15 uur èen gratis verloting op start- nummer (tnits aanwezig). Er zijn diverse ori ginele prijzen. IVIAKELAARDL Middelbarnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS "Het waterpeil is op het gebruikelijke zomerpeil; er staat genoeg water in de slo ten." Het schap neemt water in vanuit het Haringvliet, een enorme plas zoetwater, en beschikt over een watervoorraad in het Zuiderdiep, die toereikend is voor een week. Heemraad Van Nieuwenhuyzen: "In delen van Zeeland en Brabant zijn berege- ningsverboden van kracht, maar bij ons is dat niet nodig. De watervoorziening is hier voortreffelijk. Het Haringvliet is voldoen de op peil en de kwaliteit is goed; de slui zen blijven dicht. Alleen in westelijk Oud dorp, tegen de duinen, is er onvoldoende water beschikbaar. Daar mag niet meer beregend worden; veel Ouddorpers hebben echter nog waterputten waar ze wat uit kunnen halen. Maar op een paar plekken zijn er wel problemen." Beperkte proble men dus, maar voor het waterschap Goe ree-Overflakkee toch reden genoeg om de gebruikers van water te manen tot voor zichtigheid. "We plaatsen deze week een advertentie in de krant, waarin we oproe pen om wat zorgvuldiger met het water om te gaan", aldus de heemraad waterbeheer sing. Het inlaten van water heeft overigens als extra voordeel dat het slootwater in bewe ging bUjft. In warme omstandigheden is doorstroming bevorderlijk voor een goede waterkwaliteit. In het dagelijkse leven is hij monteur bij garage Deltion in Stellendam. Maar als er een oproep is van de kustwacht, dan legt hij zijn werk neer en gaat hij met de meeste spoed naar de reddingsboot in de Stellen damse buitenhaven en kiest hij met zijn col lega' s van de KNRM het ruime sop om men sen in nood te gaan helpen. Hij doet dat al vele jaren en hij heeft al menig mensenleven kunnen redden. Hij kreeg daarvoor een koninklijke onderscheiding. Hij begon jaren geleden als opstapper en is nu de schipper van de reddingsboot. Deze man is Jan Keijzer. Hij werd 56 jaar geleden geboren in Stellendam en is daar altijd blijven wonen. Zaterdag 16 augustus om 09.00 uur vertelt Jan zijn levensverhaal in het programma 'Fiakkeecialiteiten' op Radio Flakkee. De herhaling is dinsdag om 18.00 uur. Weet jij wat voor dieren er leven in de dui nen en aan het strand? Als je er meer van wilt weten kun je op woensdagmiddag 20 augus tus deelnemen aan de kinderexcursie die Natuurmonumenten organiseert in natuurge bied Kwade Hoek. Kinderen van 6 tot 12 jaar en hun ouders of begeleiders kunnen om 13.00 uur mee met de boswachter. Na een 'wandeUng door de duinen ga je bij een kreekje kijken wat er allemaal leeft in het water. Met een schepnetje kun je proberen visjes of gamaaltjes te vangen. De boswach ter kan je alles vertellen over die beestjes. Daarna ga je naar het strand om schelpen te zoeken en te bekijken. Weet jij hoe ze heten? De boswachter kan het je vertellen als je meegaat op deze gezellige middag! Aanmelden kunt u bij de VVV Ouddorp aan Zee, tel. (0187) 68 17 89. Daar hoort u ook waar de excursie vertrekt. De excursie is gratis voor leden van Natuurmonumenten, niet-leden betalen 2,25 en kinderen t/m 12 jaar 0,45.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1