TE HUUR Nieuw jasje voor oudste historische panden in de ring van Ouddorp Aintt6ati6a. Groei Bloei Christine Kamp concerteert in Brouwersliaven Landelijke Melddag Scootmobiel Pony baart ezel! jamilieherichten Kinderdagen bij de RTM-stoomtram Bing^o t.b.v. 'de Flipjes' Tuinenreis naar Zuiderburen ^lAltD^MraiEUWS Gemeente juicht restauratie toe 90 jaar geleden 25 Juli tot 8 Augustus 1913 Antirevolutionair WnoC SIGNO VINCES Orgaan Plaalseiyk ^iieuws. Oflicieel GedceUe. bi) inschrijving, onder voorbehoud van gunning, voor 12 jaren gaande bloot- schoof 1913 van Eeiie günslig gelep BoiwfflaDS- fODii asü ta arkliersfoniügfiD, oMersclieiieie serceeleu yraclitliaar ea In Jen ïesleii staal Tan Wmii w- terenil lonw- enwellanil,iniieBo':iBrs Jeii Grootenlilot Krnispliler.AnnaWillel- linaplier en Galallee, oniler Mm Blaat, samen groot 40 H. 41A. 32 c, A, of 811 Gei.258R, P.M, TöoreeneTast- lestelie jaariytsclie liirsoni en tegen eei ioor lielailielilienten in te sclrüïen soa yoorlieneficieinlietM Betaling van de jaarlijksche huur- som in 2 termijnen en van de in te schrijven som voor beneficie in 2 ter mijnen op 1 September 1918 en December 1913. Onderteekende en gesloten inachrij- vingsbiljetten met opgave van borger te bezorgen vóór of op 'J6 Juli 1913 bij Notaris J, VAN ISPELEN te Oud* Tonge. Inlichtingen te bekomen bij de ver huurster Mej. De Wed. L. VAN PRÜO- IJEN Lz. dhr. A. VANPROOIJENLz beiden te Ooltgensplaat en ten kantore van Notarissen Mr. A. J. C. VAN WEEI te Ooltgensplaat en J. VAN ISPELE^ te Oude Tonge, alwaar het huurcon tract ter inzage ligt. 7193 Ter airecte levering voorradig! I luMikatie van de Vereniging Streeianuseum, Kericstraat, Sommelsflilk. E.Bi. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Lezers van EIIAt1DEI1.l1IEUW5 weten het BETER. Eilanden-Nieuws Op de stoep Niets vastgelegd Slachtoffers Voorzien van een eigen gezichtje rijdt de stoomtram bij de RTM- Ouddorp op 13 en 14 augustus speciaal voor kinderen. PAGINA 6 VRUDAAG 8 AUGUSTUS 2003 Deze foto uit 1984 geeft een goed beeld van de fraaie historische voorgevel. OUDDORP- De oudste en mooiste his torische panden in de dorpsring van Ouddorp dreigen ten onder te gaan aan verpaupering en achterstallig onder houd als renovatie uitblijft. De uit 1774 daterende gevels vertonen scheuren, de kozijnen zijn grotendeels verrot. Een deel van de fundamenten van de pan den dateert van omstreeks 1590. Om veiligheidsredenen heeft eigenaar Jan van der Bok de handgemaakte sierlijke houten top van Weststraat 15 laten verwijderen. Deze eeuwenoude gevel driehoek ligt in een geconserveerde ruimte opgeslagen in afwachting van een geplande restauratie. Het pand Weststraat 15 (voorheen Heeren- straat) maakt deel uit van de statige panden 9, 11 en 13 waarvan de Ijinnengedeelten op de begane grond met elkaar verbonden zijn. Het geheel is een complex winkelcentrum in een winkelcentrum waarin bijna alles in gro te hoeveelheden te koop is, van schoenen, potten, pannen en tuinmeubelen tot onder broeken en mammoetskelletten. Met een knipoog naar de oude, nostalgische inrich ting en de duizenden opeengestapelde arti kelen, staat de winkel in de volksmond bekend als de Rommelbok. Volgens een vas te klant doet deze koosnaam echter niets af aan de veelal gunstige prijs/kwaliteitsver houding van de tentoongestelde goederen. In vroeger jaren woonden er in deze huizen in de ring tegenover de Nederlands Hervormde kerk rijke boeren. Voor elke fraaie gevel lag er een langgerekte stoep met stoeppalen en kunstig ijzerwerk. In de jaren zestig kwam in OUDDORP-Inm.f.g. 'Dorpstienden'te Ouddorp wordt a.s. dinsdag, 12 augustus, een bingo gehouden waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor speeltuin 'de Flipjes'. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Iedereen welkom. pand nummer 13 een tandarts wonen en had er z'n praktijk, op nummer 15 werkte en woonde de dorpskapper. In de jaren zeventig begon de legendarische Kees van der Bok er z'n dorpswarenhuis. De binnengedeelten zijn, net als de voorgevels, door de tand des tijds aangetast. Van der Bok zegt in te zien dat er nu iets moet gebeuren. "Ik heb recen telijk de panden 5 en 7 op klassieke wijze geheel gerestaureerd. Voor de panden 9 t/m 13 heb ik weer architectenbureau Bom inge schakeld en gevraagd met schetsontwerpen en offertes te komen" zegt de energieke ondernemer. "Ik denk er zelfs aan om de mammoetbeenderen, de schedels en de eeu wenoude uit de Noordzee opgeviste twee kilo zware kiezen, in een deel van de nieuwe winkel voor het publiek ten toon te stellen" laat Van der Bok desgevraagd weten. De verbouwing moet voor een deel gefinan cierd worden uit de inrichting en verhuur van appartementen, zo is het plan. Omdat een opknapbeurt van deze historische en beeldbepalende panden veel geld kost wil de ondernemer een beroep doen op diverse sub sidieregelingen. Uit diezelfde subsidiepotten is destijds de stadskern van Goedereede in oude luister hersteld. De gemeente zegt bij monde van de heer A. van der Breevaart van de cluster bouwzaken, afdeling cultuurbe houd, dat de beoogde restauratie van Van der Bok zeer wordt toegejuicht. "We hebben vorig jaar aan de heer Van der Bok een res tauratieplan gevraagd. Zodra er een serieus plan komt, gaan we er zeker over praten. Ook kan hij rekenen op een subsidie van gemeentewege." Het is algemeen beleid van de gemeente Goedereede om initiatieven, die leiden tot behoud en herstel van histo risch erfgoed te stimuleren. Oohgengplaat. Naar we met zekerheid veraetnen hoopt de beroepen leeraar Ds. Klomp met ziju gade een bezoek aan deze gemeente Ie brengen, en hoopt alsdan s' avonds op te treden. De H.H. A. Wagner en W. J. Donkersloot Lj. hebben hunne benoeming tol leden van den raad der gemeente aan genomen. Gisteren brachten we een bezoek aan de Bazar ten voordeele van het »Groene Kruis alhier, ons viel al dadelijk op hetgene wat ten loon gesleld werd, alsmede de slagvaardigheid van vele, ja, van alle dames, dewijje waarop zij de beurs der bezoekers wisten te openen. De zaal was kwistig met groen en bloemen versierd, ook gaf de muziekvereenigingeemge slukjes en hoopt dit ook Zaterdag van 34 uur andermaal te doen. Hen Uoiiimel. Als een zeldzaainlipid kan worden gemeld, dat bij den landb, P. Luijendijk thans een appelboom in vollen bloei staat, terwijl ze ri)k met appelen beladen is en deze reeds de grootte van een kippenei hebben. Uezer dagen we.'d door L, Mija bij schipper Maat nog een II.I,. puike juin scheep gebracht. Wei iets buitengewoons, Stellondam. Woensdagavond had het zoonije vau G. v. W. het ongeluk, van een wagen te vallen, waardoor het een zijner polsen kneusde, üe knenziug is niet van ernstigen aard. Donderdag zou C. K. leereu fietsen. Alles ging goed, tot hij bij den school- achterweg zijn draai verkeerd nam en hals over kop in de bermsloot terecht kwam. Met een nat pak Helste hij naar huis. Deze week arriveerde voor rekeiiing van de lirma Jansen een te Workum (iiV.) gebouwde blazer, A, Roon Cr. is als schip per op het vaartuig geplaatst. Dezelfde fiima is nog een blazer wach tende, A. de Jager kocht deze week 'een z.g. jacht van schipper Jelier te Ouddorp op dit vaartuig zal O. v. Ours als schipper varen. De visschersvloot bestaat thans uit 45 vaartuigen. Gocderetde. In den tuin van C. van Gelder werden, met klemmen, 13 ratten gevangen. Als in eiken min eens meerder werk werd gemaakt lot hel vangen dezer diertjes, zouden die aardbeien-snoepers aar dig opgeruimd kunnen worden. Mi'ldelharnia. Bij den heer de Keijzer wonende aan het havenhoofd alhier lagen Woensdagmorgen twee varkens dood in ^'t hok, naar men ons meedeeld zij die dieren vergiftigt. De aardappelen zijn in deze gemeen te zeer schaarsch. De piijs is nog f0,25 de vijtkop. Niet onwaarschijnlijk is het dat de hevige piasregens der laatste dagen de groei dezer vruchten tegenhoudt. -Voor hel onafhankelijksfeesl welke alhier zal gehouden worden, hebben de navolgende deelnemers zich aangemeld voor Scliüüii- en Hiiigrijderij. Deelnemers Schoonrijderij 1. Q. Buis Melissanl. 2. Q. Buis 3. P. Knops Sommelsdijk. 4.. J Hanson 5. A. W. Duivenkot 6. W. van Dis Den Bommel, 7. M. Kardux Herkingen. 8. Arend Bom Sommelsdijk. Deelnemers Ringrijderij 1. P. Knops Sommelsdijk. 2. A. G. van Nieuweuhuizen OoUgensplaat. 3. N. G, van Nieuweuhuizen Aanstaande Zaterdag 26 Juli ver trekt onze vroegere dorpsgenoot den heer Joh. van der Put met hel s.s. Rotterdam naar N. Amerika. Verpachting van de Vissclierij in de Kani en Haven. Burgemeester en Weihouders van de gemnenie Sommelsdijk maken bfikend, dat zij op Zaterdag 2 Augustus 1913, des vootmiddags Ie 11 uur, in hel openbaar zullen verpschlen Het recht lot het bevisschen vau de Kaai en Haven dezer gemeente, en wel voor den lijd van 4 achteroenvolgendft ja- reü in te gi-an don icn Scptembet 1913 en eindigfudc den 31 en Augustus 1917. Gegadigden gelieven hunne inschrijvings- hiljellen, op zegel van f 0.22-'' geschreven, Ier gemeente-secretaiie in te leveren, vóór of op den dag der verpachting. Sommelsdijk, den 22 Juli 1913. Burgemeester on Weihouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester. \i. GEELH0P:D, Secretaris. Wiedmachinea, Masser Harris Oiasmaaien, HooU' harken, Qraanmaaiera, ZeltblndeiB en Ksrwei- maaieia. .Ideal" .&.ardappelaptoeimacMtiea 7001 paardenbeipanning en handkracht. Vertikale Briatol Victoria Motoren met Bosch-Uagneet, Alles TUB beallst eerate klae fabriekeB. Prysconranten en gratis onderrioht wordt gegeven door R. SOHEEFEBS te Onde Tonge. Vertegenwoordiger der Firma 7062 Wed. J. 0. MASSKB ZOON, Goei. De KMTP/Groei Bloei, afdeling Goeree- Overflakkee is weer enthousiast aan de slag gegaan om haar eerstvolgende tuinenreis voor te bereiden, en wel op zaterdag 27 sep tember a.s. Dit najaar wil men u naar Oost- Vlaanderen in België brengen en wel naar een heel bijzondere kwekerij: de 'Nieuwe Tuin' van Peter Bauwens. Voor verschillenden heeft deze tuin geen introductie meer nodig. Bij de KMTP, afd. Goeree-Overflakkee heeft de heer Bauwens een lezing gegeven over zijn bijzondere eet gewassen en blad-geur-planten. 'De Nieuwe Tuin' is zonder meer een plek waar je water tandend rond zult lopen als je op zoek bent naar praktische ideeën, planten en/of zaden voor de permacultuur in ons soort klimaat. Na de 'Nieuwe Tuin' wordt vertrokken naar de 'Meirlaenhof in St. Pauwels. Deze min heeft een symmetrische grondplan met ver schillende hagen en vaste plantenborders op kleur, vocht- en schaduwminnende planten, een rozentuintje, een wintertuin en nog veel meer. Daarna gaat het naar Temse voor een bezoek aan de 'Durmemin'Dit is een prachtig gele gen privé-tuin van 2 ha, in het einde van de vallei van de Durme (een zijrivier van de Schelde). In de tuin geeft de eigenaar. Chris tian Witbroodt, een rondleiding. Als er nog tijd overblijft, is er gelegenheid om de bezienswaardigheden van de gemeente Temse te bezoeken. Tiekode is al sinds de middeleeuwen bekend o.a. om het steenbak- ken. Als u overweegt om mee te gaan, wordt u verzocht zich zo snel mogelijk aan te mel den, dit in verband met de busreservering. Voor meer informatie en om zich aan te mel den kunt u terecht bij Ive Antonia, tel. 0187- 651587. Is de scootmobiel nu een gemobiliseer de roUator of een brommer op drie wielen? Wat zijn de ervaringen bij aanschaf en gebruik? Welke proble men zijn er in het verkeer, met verze keren en stallen, en hoe verloopt een vergoeding via de WVG? ANBO voor 50-plussers organiseert op donderdag 14 augustus een landelijke meidactie scootmobiel. Het telefoonnummer van de 'meldlijn scootmobiel' is (030) 233 00 66, bereikbaar tussen 9.00 en 17.00 uur. Melden kan ook via www.anbo.nl. De meldlijn wordt geo pend door Hans Demon (57) die onlangs met zijn scootmobiel 6.000 km naar de Noordkaap heeft afge legd. Vanwege zijn halfzijdige verlam ming een bijzondere prestatie voor deze ex-vrachtwagenchauffeur. De scootmobiel is een elektrisch aangedre ven scooter op drie wielen met doorgaans een maximum snelheid van 8 a 9 krn/uur. Jaarlijks komen er in Nederland 10.000 scootmobielen bij en het totale park is de Van één van onze lezers ontvingen we het verhaal van een aardig, niet dagelijks voor komend voorvalletje. Want hebt u wel eens gehoord dat een pony een ezel baarde? In Garderen, op de Veluwe, gebeurde het. In de wei van de eigenaar van de pony - een Shet- landmerrie - lag enige tijd geleden 's mor gens naast het dier een wel heel bijzonder veulen. Het was wel bekend dat de pony drachtig was, maar niet dat dit van een ezel was! De aanwinst bleek namelijk een krui sing te zijn tussen de pony en een ezel. Goed, in de wei liepen verschillende dieren; geiten, Schotse Hooglanders, schapen, een hang- buikzwijn en ook een paar ezels. En van laatstgenoemde heeft de hengst zich hoogst waarschijnlijk tot de pony aangetrokken gevoeld en haar gedekt. Een bijzondere mengeling tussen de keimierken van vader en moeder was dan ook het resultaat: onmis kenbare ezelsoren, evenals de ranke ezelsbe nen met de smalle hoeven. Maar het lijf en het hoofd zijn duidelijk die van een pony. En 't zou namurlijk óók nog spannend blijven welk geluid het dier ging maken: balken of hinniken.Maar daar zullen ze in Garderen inmiddels wel achter zijn. is liet blad voor uw Er zijn aanzienlijk meer mannelijke dan vrouwelijk organisten, maar dit jaar wordt de meerderheid van de serie orgelconcerten op de woensdagavond om 20.00 uur in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven verzorgd door organistes. Op woensdag 13 augustus is het de beurt aan Christine Kamp uit Weesp. Zij zal dan een gevarieerd concert geven met op het Brouwse orgel zo goed klinkende renaissance- en barokwer- ken. De 17e eeuw is vertegenwoordigd met een Echo Fantasia van Sweelinck en een Toccata Cliromatica van Frescobaldi. Cen traal in het programma staan de grote Duitse 18e-eeuwse componisten Buxtehude en Bach. Van Buxtehude speelt Kamp een Prealudium en een Passacaglia terwijl Bach prominent aanwezig is met het imposante Piece d'orgue, een nog niet zo lang geleden in Amerika ontdekt koraal-arioso, het Prae- ludium et Fuge in C en de koraalpartita over Christe der du bist Tag und Licht. Het con cert wordt afgesloten met een vroeg 19e- eeuws Rococo-werk; het driedelige Concert voor Orgel van de Duitse componist Ruppe die ook in Leiden organist was. De in 1966 In Straatsburg geboren Christine Kamp studeerde orgel aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam bij Jacques van Oortmerssen en Ewald Kooiman en piano bij Ronald Brautigam. Zij voltooide haar orgelstadie bij Jan Raas aan het Utrechts Conservatorium, waar zij zich naast kerkmuziek ook specialiseerde in kamermuziek en liedbegeleiding. Zij volgde meestercursussen voor het romantisch reper toire bij György Sebok en Marie Louise Jac- quet-Langlais. Christine Kamp concerteert in binnen- en buitenland en maakte diverse televisie- radio- en cd-opnamen. De afgelo pen jaren kwamen van haar twee dubbel- cd' s met orgelwerken van Louis Vierne uit, opgenomen op grote Franse orgels, en twee cd's met Duits-romantische orgelwerken, opgenomen op een groot Sauer-orgel in Roemenië. In 2002 werd zij wegens haar verdiensten voor de Franse orgelcultuur onderscheiden met een zilveren medaille door het genootschap 'Arts-Siences-Let- ters'. Sinds 1996 is ze organiste van de Gro te Kerk te Weesp. Na afloop van het concert is er voor de luis teraars volop gelegenheid om onder het genot van koffie, thee of fris met de concert geefster of met elkaar verder van gedachten te wisselen. laatste tien jaar vervijfvoudigd. Een brom fietscertificaat of rijvaardigheidsbewijs is niet verplicht. Het voertuig wordt vooral gebruikt voor korte afstanden en heeft als voordeel dat er zowel op straat als binnen mee kan worden gereden. Maar er zijn oude ren en gehandicapten die door de beperkte begeleiding en onduidelijke verkeersregels hun scootmobiel nauwelijks durven te gebruiken. In de verkeersregels is een scootmobiel gelijk aan bromfietsen en invaiidenwagens met een maximum snelheid van 45 km/uur. Een scootmobiel mag ook op trottoirs en voetpaden rijden. Parkeren mag op een inva lidenparkeerplaats en op de stoep. En daar wringt vaak de schoen: een scootmobiel is eerder geschikt voor het voetpad, dan het fietspad of de rijbaan. De gedragsregels voor de scootmobiel zouden dus eigenlijk gelijk moeten zijn aan die van voetgangers. Voor een scootmobiel kan een beroep wor den gedaan op de WVG (Wet voorzieningen gehandicapten). De WVG-regeling en -uit voering is echter niet overal even transpa rant. De gemeente koopt of least de scoot mobiel van de leverancier. Er zijn gemeen ten na overlijden van de bezitter, scootmo bielen aan anderen beschikbaar stellen. Over rijvaardigheidstrainingen is niets geregeld en nazorg ontbreekt. De helft van de gemeenten zorgt voor vier tot vijf rij vaardig- heidslessen. Daarna is er geen nazorg en het wordt aan de leverancier overgelaten of en hoe uitgebreid een training plaatsvindt. Soms blijft het bij een enkel proefritje bij aflevering. Het echt ermee leren rijden moet dan nog beginnen. Het aantal slachtoffers onder berijders van een scootmobiel neemt toe en telt de laatste vijf jaar gemiddeld 4 doden en 20 zieken huisgewonden. Bij veel aanrijdingen is een auto betrokken. Bijna de helft van de onge vallen gebeurt op de rijbaan. Belangrijkste oorzaken zijn het geen voorrang verlenen en het ontbreken van een fietspad. Te smalle en oneffen voetpaden en trottoirs maken dat veel scootmobielers kiezen voor fietspad of rijbaan. Belangrijke hindernis is ook, dat bij kruispunten vaak niet goed het trottoir opge reden kan worden. De ANBO komt op 14 augustus met een spe ciale uitgave over de scootmobiel en zal dit najaar een scootmobielcursus opzetten. RTM Ouddoip organiseert op woensdag 13 en donderdag 14 augusms a.s. voor de derde maal de speciale Kinderdagen. Uiteraard rijdt dan de RTM-stoomtram, voorzien van een speciaal gezichtje, en ook de andere voertuigen hebben bij deze gelegenheid een eigen 'smoel'. Nieuw dit jaar is een miniatuurtrein waarop meegereden kan worden, en er is gelegenheid tot gezichtenverven en t-shirts beschilderen, zodat men 'in stijl' de tram in kan. Een tramclown doet de trams in- en uitgeleide, dus dat wordt een dolle boel. Ouders betalen de volle mep 4), maar de kinderen mogen met de tram mee voor één enkel €- tje. De stoomtrams rijden vanaf 11.30 uur, de laatste rijdt om 16.00 uur, volgens een ander half uurdienstregeling, aangevuld met een extta motortram om 13.30 uur en 15.00 uur. Op zaterdag 23 augustus staat de RTM-remise weer vol met kleine treintjes. Uw overbo dige modellen kunt u er kwijt, nieuwe en gebruikte modellen kunnen worden aangeschaft in een aansprekende omgeving. De modeltreinenbeurs in het museum is geopend van 11.00-17.00 uur. De RTM-tram rijdt vanaf 13.00 uur met dieseltractie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6