Overdenking uit de Heilige Schrift Op zoek naar... Achtjarig kind komt om bij eenzijdig verkeersongeval -^SJ^^?"^ Open viswedstrijd H.V. 'de Krammer' Bram Koote in Flakkeecialiteiten EIIAraai41IEIIWS !™kVENSTER Blik op kerk ^^y en samenleving Cj - Het Vaticaan over het homohuwelijk - In alle staten - Tolerantie SCHIMMELKaaS Muim oaair VffOFfiF iiiür MIKENOE UliitN Zaterdagochtend inzameling rommelmarkt riVFilf WÜEIS GEll VINGERS Een wenk van God Zorgkantoor OZ zorgverzekeringen het meest doelmatig Strandje bij Haringvliet Expo afgesloten wegens rattenoverlast VRIJDAAG 8 AUGUSTUS 2003 Het zal geen nieuws zijn, want de kranten hebben er vol van gestaan, maar ik wilde het er toch nog even over hebben. Het Vaticaan heeft het zogenaamde 'homohuweiijk' ver oordeeld als afwijkend, en een ernstige bedreiging voor de samenleving. Dat houdt onder andere in dat rooms-katholieke politi ci zich tegen dergelijke wetgeving zouden moeten verzetten. Het huwelijk als een verbintenis voor het leven tussen één man en één vrouw is heilig, aldus het Vaticaan, en daden van homosek sualiteit gaan in tegen de natuurlijke zeden wet. Het document telt twaalf bladzijden en is ondertekend door Paus Johannes Paulus n Dat-dit stuk slecht zou vallen bij alles dat zich progressief noemt, was te verwachten. Ons land heeft de twijfelachtige eer als eer ste ter wereld mogelijk te hebben gemaakt dat twee mensen van hetzelfde geslacht met elkaar een huwelijk mogen aangaan. België is kort daarop gevolgd, en in steeds meer landen wordt een wetgeving in deze zin voorbereid. De standpunten inzake homofï- üe zijn aan het verschuiven, en het is begHj- pelijk dat de roomse kerk zich daarover gro te zorgen maakt. Nieuw is de opvatting van het Vaticaan niet. Het is wel voor het eerst dat politici aangesproken worden op hun verantwoordelijkheid. Voor zover ik heb kunnen nagaan, zijn er CDA-ers die een en ander nogal laconiek opvatten: natuurlijk, we wisten dat dit de mening van het Vaticaan is, en de vrijheid van meningsuiting geldt ook voor de Paus. Maar anderen zijn in alle staten! En dan heb ik vooral het oog op Groen Links, en uiter aard de homobeweging. Nu waren we in dit land al zo'n eind op weg, de grote meerder heid van ons volk heeft geen vooroordelen meer tegen homo's, en zelfs het homohuwe lijk is hier gelegaliseerd... En nu komt daar die Paus roet in het eten gooien... Groen Links suggereerde zelfs al dat de pauselijke nuntius in ons land ter verantwoording zou moeten worden geroepen. Nee, zeggen anderen, we moeten de zaken juist omkeren. Onze ambassadeur in Rome moet bij de Paus op audiëntie gaan en daar het Nederlandse standpunt vertolken. Mogelijk kan hij dan de Paus op andere gedachten brengen. Waar ik telkens weer van opkijk, is de arro gantie die aan de dag wordt gelegd. Nog niet lang geleden werden homoseksuele praktij ken door iedereen - kerkelijk en onkerkelijk - afgekeurd. In ons land, en in vele andere landen, heeft zich een omslag voorgedaan, homoseksualiteit wordt nu als een variant erkend. En nu moet iedereen dat zo zien. Ook zij die willen vasthouden aan de nor men van de Bijbel. Wie dat niet wil, is into lerant. Kun je zien hoe ver de tolerantie gaat... Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Ëiianden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hoe kun je verklaren dat je schimmel van Brie en Camenbert wél kunt eten, maar die van zoveel andere kazen niet? Antwoord: Brie en Camembert worden ver vaardigd met behulp van een seincultuur van Penicillium Camemberti of Candidum en dat is familie van de penicilline die wij als geneesmiddel gebruiken en beslist niet schadelijk. Het blad van onze blauwe druif wordt over al bruin. Is daar nog iets tegen te onderne men of is deze struik ziek? Antwoord: Uw druif lijdt o.m. aan kalkge- brek. Dit uit zich 's zomers door bruine vlek ken op de bladeren en later door vergeling. Een druivenstruik is namelijk zeer kieskeu rig ten aanzien van voedsel en vocht. Zorg daarom bij het uitzetten van de jonge planten al voor een plantgat van 60x60 cm en 50 cm diep. Vul dit op met een mengsel van oude (verteerde) koemest, compost, turfmolm en puin of landbouwkalk. In droge perioden flink water geven. Is de grond in uw tuin arm en blijft de groei achter, dan kan een handje samengestelde kunstmest veel goed doen. Maar er komt veel meer bij kijken, dus lees eens een goed boek over druiventeelt. Als ik over vroege schilderkunst, terugge vondenfresco's en eeuwenoude ikonen lees, vraag ik mij af, uit welke eeuw de verven dateren waarmee die prachtige kleuren kon den worden bereikt. Antwoord: Verf bestaat al duizenden jaren. Er zijn wandschilderingen gevonden die zo'n 23.000 jaar vóór Christus gemaakt zijn, in grotten die al 250 eeuwen geleden door onze voorouders bewoond werden. De verf die zij gebruikten, bestond uit ijzer- en man- gaanoxyden, gebonden door vet, eiwit of slijm. De kleuren werden eerst met de hand aangebracht, maar later met stukjes bont of een kwastje gemaakt van uitgekauwd hout. Soms werden ze door een hol pijpje uit een beendergestel geblazen. U ziet: de spuitbus is bijna even oud! Schouderbladen dienden de eerste schilders tot palet, en wie weet wat de aarde nog aan eerdere kunststukken uit vroeger tijdperken voor ons verbergt. In het graf van Toet-Anch-Amon uit 1335 vóór Chr. zijn o.m. ivoren paletten met penseel- houder en droge blokjes verf opgedolven. In het oude Egypte werden 42 eeuwen geleden rode, bruine en gele kleurstoffen verkregen uit oker, groene uit malachiet, blauwe uit azuursteen en men fabriceerde witte verf uit wit lood, kalk en gips. Fresco's zijn 2500 jaar voor Chr. al met waterverf aangebracht op de natte kalk waarmee men op Kreta hui zen bouwde. Met lijnzaadolie bereide olie verf is bekend sinds de zesde eeuw na Chris tus. Maar de echte kunstenaar experimen teerde zelf om de gewenste kleuren te verkrijgen. De nu bekende verffabrieken ontstonden pas door, of né, de industriële revolutie. Mijn dochter kreeg op school te horen, dat vissen konden ruiken, waar ze naar toe moesten. Daar geloof ik niets van. Dan krij gen ze toch water binnen? Hengelsport vereniging 'de Krammer' orga niseert op woensdag 13 augustus een open viswedstrijd aan de Havenweg te Batte- noord, gelegen tussen voetbalvereniging 'N.T.V.V.* en camping 'de Grevelingen'. Er staan drie prijzen ter beschikking: de eerste prijs bedraagt 15, de tweede 10 en de der de 7,50. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 per persoon. Inschrijven vanaf 18.(X) uur, vissen van 18.30-21.00 uur. Iedereen, jong en oud, is hartelijk welkom. Voor meer informatie kunt u bellen naar (0187) 652426 Elke zaterdag om 09.00 uur heeft de beken de presentator Jan Lodder een gast in zijn praatprogramma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee. Zo ook zaterdag 9 augustus. Dan praat hij met Bram Koote uit Dirksland. Bram werd 54 jaar geleden in Sommelsdijk geboren. Voor zijn opleiding verhuisde hij naar Rotterdam en ging daar op kamers wonen. Hij ging met de bromfiets, want dat was goedkoper dan met de bus. Maar na zijn opleiding kwam hij toch weer naar het eiland Goeree-Overflakkee. Hij ging werken bij de woningbouwvereniging van Dirksland en werd later bouwkundige bij een beheers- maatschappij in onroerend goed. In zijn vrije tijd rijdt hij graag motor of staat hij op de ski's. Ook loopt hij al enkele jaren mee met de Omloop van Goeree-Overflakkee. De herhaling van de uitzending is dinsdag om 18.00 uur. Op 30 augustus zal de rommelmarkt worden gehouden van de Ned. Herv. Kerk in Oude- Tonge. Voor deze verkoping kunt u nog spullen inleveren. De laatste inzameloch- tend is op zaterdag 9 augustus aanstaande, van 9.00 tot 12.00 uur. U kunt dan terecht bij de familie Goedegebuur, Kolfweg 9 in Oude-Tonge. Heeft u geen vervoer of heeft u andere vragen, neem dan contact op met Koen Goedegebuur, tel. 0187-642724, of met Henk Klem, tel. 0187-641951. Antwoord: Ja, en dat water stxoomt door een aparte groeve of kanaaltje van de boven zijde van hun kop richting mondholte langs hun reukorgaan. De opperste laag daarvan is sterk geplooid en als het water die plooien passeert, kan zo'n vis uit de geur van die vloeistof opmaken in welke richting (hun soort) voedsel gevonden kan worden, waar zich veel vijanden bevinden, waar zich ergens een mogelijke partner ophoudt en waar de grens van hun jachtterrein ligt. De Pacifische zalm, die in de bovenloop van een rivier geboren werd, kan - dankzij haar reukorgaan - zelfs na een verblijf van zeven jaar in de Stille Zuidzee, zonder moeite haar geboorteplek terugvinden, teineinde juist daar in zoet water te paren. Is het waar, dat vogels sneller vliegen dan auto's rijden? Antwoord: Als ze niet rondfladderen op zoek naar voedsel, kunnen vogels flink vaart zetten. Postduiven vliegen volgens metingen met zo'n 100 km/u naar huis. Wilde ganzen en wilde eenden overschrijden de maximum snelheid van 120 km/u niet, maar de gier- zwaluw giert als snelste met 250 km per uur door de bocht. Hoe krijg ik nicotinevlekken van mijn vin gers? Antwoord: Als u blijft roken, is het vechten tegen de bierkaai, maar indien u het roken voorgoed hebt afgezworen, kunt u de nor male huidkleur geleidelijk terugkrijgen door de aangetaste plekken enkele malen per dag te wassen met zeepwater waarin u een (klein) beetje spiritus oplost. "Door het geloof werd Mozes toen hij geboren was drie maan den lang door zijn ouders verbor gen, overmits zij zagen dat het kindeke schoon was... (Hebreeën Il:23a) Een vader en een moeder trekken vandaag onze aandacht. Ze wonen in het Noorden van Egypte als Farao maatregelen aankon digt die bedoeld zijn om de expansie van de Israëheten af te remmen. Amram en Joche- bed, zo heten ze, behoren tot dit volk. Samen met anderen leven ze in een duistere tijd. De boze is uit op de ondergang van Israël, maar deze ouders mogen gestadig op Gods goedheid hopen. Hij had hun huwelijk rijk gezegend. Ze waren vader en moeder van een dochter en een zoon. In een tijd van onderdrukking en leed zorgde God voor gro te bhjdschap in hun gezinsleven. Maar dan mag Jochebed opnieuw een kind verwachten. Nu is de situatie zeer gespan nen. Alle pasgeboren jongetjes moeten op bevel van het hof in de Nijl geworpen wor den. Er zal veel in deze ouders omgegaan zijn. Het zijn gewone mensen geweest. Maar zij zijn door de band van het geloof met hun God verbonden. Gelovig gaan ze de weg die hun God wijst. Zij zeggen niet met het oog op dat vreselijke bevel: 'Nu kan er echt geen kindje komen.' Zij belijden de leiding van de Allerhoogste. Intussen: hun geloof is op een zware proef gesteld. Wie moeten ze nu gehoorzaam zijn: de koning van Egypte of de Koning der konin gen? Patrouilles doorkruisen het land. Het is Farao emst. De kleine jongen die later de naam Mozes krijgt, is ten dode opgeschreven. Hij kan zichzelf niet verbergen. Daarvoor is hij nog te klein. Maar zijn gelovige ouders weten op Wie ze vertrouwen mogen. Hun geloof wordt fel bestreden en geducht beproefd, maar God houdt het geloofsvuur in hun harten bran dend. Dat geloof kon niemand wegnemen. Zo zijn ze staande gebleven. Drie maanden lang hebben ze hun kuid verborgen gehouden. Dan maken ze een arkje van biezen en brengen ze de kleine naar de Nijl. God zal Zich nu over hun kind ontfermen! Israels God geeft de nodi ge kracht. Dat hebben deze ouders meege maakt. Dit laat Hij vaders en moeders nog steeds ondervinden. Als Hij het geloof in het hart plant, zien ze meer dan duivelse verwar ring en toenemende ontkerstening. En ze zien meer dan alleen de machten die het gemunt hebben op de ondergang van hun kinderen. De Heere versterkte het geloof dat Hij eerder schonk. Amram en Jochebed hebben dat ervaren. Zij krijgen een opmerkelijke wenk van hun God. Als u vraagt, hoe ze de kracht kregen om zich te verzetten tegen Farao, ant woordt de schrijver van de Hebreeënbrief: 'Overmits zij zagen, dat het kindeke schoon was.' Mozes is een welgeschapen zoon en opvallend knap. Vader en moeder zijn erdoor getroffen. En zeg nu niet dat alle ouders hun kind een schatje vinden. Zullen deze ouders op deze regel een uitzondering zijn geweest?' Nee, deze kant moeten we niet uit! Stefanus zegt later, dat Mozes uitnemend schoon was. Let terlijk moeten we lezen: schoon voor God. Overweeg dit woord eens! En bedenk dat deze gelovige ouders in de schoonheid van hun kind een teken zien. Deze schoonheid is voor hen een wenk van God. Hij heeft ken nelijk iets met hun kleine voor! Op hun kind mocht iets afstralen van God. Dat zien zijn ouders. Daarom verbergen zij hem. Als zij naar hun knappe baby kijken, worden ze in het geloof gesterkt dat Gods werk doorgaat. In Gods Woord wordt over ons en onze kin deren niet allerlei fraais gezegd. De buiten kant kan prachtig ogen. Maar de Heere ziet ons hart aan dat boos en zondig is. Er huist veel lelijks in ons hart en dat van onze kinde ren. Dat moet ons verdrietig maken. Nako melingen van Adam heten in de Bijbel kin deren des tooms. Maar wanneer God het geloof in ons hart werkt, vertrouwen wij dat Zijn Zoon een volkomen Verlosser is. De gemeenste zonde kan Hij aan. Vaak werd uw oog gericht op de schoonheid van de Heiland. Zijn tijdgenoten zagen met het blote oog die schoonheid niet. Zouden wij wel een Man van smarten als Verlosser begeerd hebben? Maar Zijn doorwonde han den. Zijn doorstoken zijde. Zijn kapot gege selde rug en Zijn bebloede slapen vormen toch Zijn schoonheid! 'Hij is schoner dan de mensenkinderen,' belijden Zijn gelovigen. Niet dat ze altijd op deze hoogte leven. Zij moeten ook de dalen van de beproeving door. Amram en zijn vrouw maakten dat mee. Maar in moeilijke momenten was daar het door God geschonken kind: schoon van aan zien, schoon voor God! Hij had zeer beslist iets met dit kind voor! Hopend op Hem gin gen deze mensen hun weg. Dat gebeurt nog steeds. En als ze zien op hun verhoogde Koning zingen Zijn gelovigen: 'Beminnelijk Vorst, Uw schoonheid hoog te loven, gaat al het schoon der mensen ver te boven! Sommelsdijk Ds. G. C. Kunz De zorgkantoren van OZ zorgverzekeringen zijn sinds 1998 verantwoordelijk voor de uitvoering van de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ) in de regio's West- Brabant en Zuid-Hollandse eilanden. De AWBZ omvat verpleging en verzorging, thuiszorg, gehandicaptenzorg en geestelijke gezondheidszorg. De zorgkantoren trachten voor de inwoners in haar regio's die voor AWBZ-zorg in aanmerking komen, vol doende zorg in te kopen. Voor de uitvoering van de AWBZ in 2002 stelde het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport een landehjk beheerskos tenbudget ter beschikking van circa 100 miljoen. Uit het Rapport Monitoring Beheerskosten AWBZ 2002 van het College voor Zorgverzekeringen blijkt dat OZ zorg verzekeringen op de meest doelmatige wijze haar functie van zorgkantoor heeft uitge voerd. Landelijk was gemiddeld 6,48 per inwoner nodig voor de uitvoering van de AWBZ. OZ zorgverzekeringen had hiervoor slechts 4,82 per inwoner nodig. Daarnaast is OZ zorgverzekeringen er in 2002 in geslaagd om als eerste in Nederland geauto matiseerd de wachtlijsten en wachtlijstont wikkelingen in kaart te brengen. Dit stelt OZ in staat om bij het inkopen van zorg nog beter rekening te houden met de ontwikke lingen in de behoefte aan AWBZ-zorg. In verband met een onderzoek naar de gebeurtenissen tijdens de tweede wereldoor log op Goeree-Overflakkee en de eerste weken na de bevrijding, ben ik op zoek naar de eerste 54 uitgaven van de streekkrant 'Opbouw'. Ik beschik over het bevrijdings- nummer van 6 mei 1945, waarop het num mer 55 voorkomt. Er zouden dus tijdens de oorlog illegaal 54 nummers van dit blad zijn verschenen. Het werd gedrukt door de Flak- keesche drukkerij J. en M. Boomsma te Mid delharnis. Enkele jaren na de bevrijding werd het blad opgeheven. Mijn vader was daarbij betrokken. Het is mij onbekend wat er met het archief van de Gebr. Boomsma is gebeurd. Kan iemand mij helpen? Graag bericht aan: Hans Ottink, Voermanstraat 3, 4204 RC Gorinchem, tel. 0183-634360, e-mail: h.ottink@tiscali.nl. Het waterschap heeft donderdagmorgen om 9.00 uur, samen met de gemeente Goederee- de, het strandje bij de Haringvliet Expo in Stellendam afgesloten voor zwemmers. Hekken met bordjes 'zwemverbod' sluiten het strandje gedurende minimaal tien dagen af Het waterschap bestrijdt er al drie weken de bruine ratten, die op en rond het strandje voor overlast zorgen. Het waterschap plaatst daarvoor kleine kistjes met rattengif. Zwem mers gaan echter met de losstaande kistjes aan de haal en deze moeten dan ook regel matig uit het water worden gevist. De ratten kunnen zich vervolgens ongehinderd verme nigvuldigen en zich te goed doen aan het afval dat door de zwemmers op de oever achterblijft. De ratten zijn echter een gevaar voor de gezondheid van de zwemmers en kunnen de ziekte van Weil overbrengen, die zorgt voor diaree, overgeven, hoge koorts en - in de ernstige vorm - verlammingsver schijnselen en overlijden. Op de Staakweg tussen Dirksland en Melissant vond afgelopen woensdagavond rond half negen een eenzijdig verkeersongeval plaats dat een achtjarig meisje het leven kostte. Een 34-jarige moeder uit Alphen aan den Rijn reed met haar achtjarige dochtertje en haar vier jarige zoontje in hun personenauto op de Staakweg in de richting Melissant, toen door nog onbekende oorzaak de vrouw de macht over het stuur verloor. De auto begon te slingeren en sloeg met de zijkant tegen een boom. Het dochtertje moet daarbij opslag zijn gedood, ter wijl het jongetje ernstig hersenletsel opliep. Hij en zijn moeder, die eveneens ernstig gewond raakte, werden met spoedtransport naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotter dam gebracht. De Staakweg is geruime tijd afgesloten geweest, het verkeer werd ter plaat se omgeleid. De Technische Ongevallen Dienst heeft een onderzoek ingesteld. -26- "Dat heeft hij niet gemerkt en Tombo was er. Dat scheelt." "Maar goed, dat Willem hem niet meegenomen heeft op zijn wandeling", zegt Frederik. "De heb hem nog niet eens koffie gegeven. Hij vroeg erom, maar ik durfde niet met hem naar biimen te gaan." "De wist niet, dat jij zo bang voor vreemde mannen bent", plaagt Frederik haar. "De was echt bang", zegt ze. 'Tombo vertrouwde hem ook niet. Hij deed zo lelijk." "Dat beest heeft mensenkennis", antwoordt Frederik en hij klopt Tombo, die trouw omhoog kijkt op zijn brede kop. "Je hebt goed op de vrouw gepast, jongen", zegt hij. Tombo knippert eens met zin ogen alsof hij het begrijpt. In de verte komt WiUem aangelopen. "Hij heeft het aardig volgehouden", zegt Frederik. "De heb tenminste het bakhuis grondig onderhanden kunnen nemen. Eigenlijk moest Willem er altijd in kunnen wonen, als hij bij ons is, Frederik." Daar zegt ze zijn gedachten! "Dat heb ik ook al gedacht", antwoordt hij. "Je kunt er een bed en een kachel inzetten, dan is het klaar", zegt Toke. "Het zou een mooi verjaardagsca- eau voor hem zijn." Dat heb je weer goed bedacht, Toke", zegt Frederik. illem komt het erf opwandelen. Ze praten nu niet erder over het bakhuis, maar in gedachten zijn ze er mee bezig. Het bed van Frederiks moeder staat boven op de zolder. Dat zou er mooi kuimen staan, denkt Toke, terwijl ze de koffie opgiet. In de schuur staat nog een oude kachel, die uitstekend werkt, mijmert Frede rik. Die kan ik goed in het bakhuis plaatsen. WUlem is zich van al die gedachten niet bewust. Hij heeft een heel eind gelopen en voelt zich moe, maar voldaan. Het was zo heerlijk rustig in het bos, al heeft hij Tombo gemist. Maar als ook hij het verhaal te horen krijgt, is hij blij, dat hij Tombo niet meegeno men heeft. Ze zitten rustig op de bank. De gevlekte poes komt om drinken bedelen. "Mens en dier hebben behoefte aan vocht met dit weer", zegt Toke, als ze Tombo bij de kraan ziet staan. "Ja, jij krijgt drinken", zegt Frederik. WUlem strekt zijn benen. Die voelt hij na zo'n lange wandeling. Maar hij is er wel door opgeknapt. Tombo gaat dicht bij hem liggen en legt zijn kop op zijn voe ten. Het is goed om hier te zijn. Zo moest het altijd kunnen blijven. "De ga de tafel zo dekken", zegt Toke. "We eten van avond vroeg. Misschien kun jij voor die tijd douchen, Willem. De spullen liggen klaar in de badkamer." Ook Frederik verdwijnt nog voor de broodmaaltijd om zich te wassen. Toke wil graag als laatste. Dan kan ze daarna al het wasgoed opruimen. "Ga jij maar naar de badkamer, Toke", zegt Frederik na het eten. "De ruim de afwas wel weg." Dit is altijd een fijn moment, vindt Wülem, als ze even samen zijn. Het doet aan vroeger denken, toen ze nog thuis waren en er nog geen ellende in zijn leven was. Frederik ziet Willems gezicht betrekken. "Heb je fijn gewandeld?" vraagt hij daarom. Hij wil voorkomen, dat Willem weer gaat zitten pieke ren. "Ja, maar je neemt jezelf altijd mee", zegt WiUem. "Dat is zo", antwoordt Frederik. Nu moet hij vragen wat Willem daarmee bedoelt, maar hij aarzelt. Dan is het geschikte moment voorbij. Toch zit het hem verkeerd. Hij kan dan wel moeite hebben met Thonia, maar zelf laat hij Willem ook maar voort- tobben. Hij duwt de afwaskwast zo hard in een kopje, dat hij er van schrikt. Willem zet de borden in de kast. Hij ziet het smaUe achterhoofd met de donkere haren, vemengd met grijs. De tengere rug, die gebogen is als onder een last. Een geweldig medelijden komt in hem op. Willem is zijn broer. Een broer, die lijdt. Dat voelt hij op dat moment weer heel duidelijk. Hij wil hem zo graag helpen, maar hij weetniet, hoe hij moet begin nen. Was hij maar zo als Toke. Die kan dat wel. Hij legt het laatste schoteltje in het afdruiprek. "Wij vinden het fijn, datje hier bent", zegt hij dan maar om toch wat hartelijks te zeggen. "En als je praten wilt..." "Och", zegt WiUem. Het is maar één woord, maar de blik, die uit zijn ogen spreekt, zegt boekdelen. WiUem kan niet praten, gaat het door Frederik heen. Hij verwerkt alles zelf Daar wordt hij zo vreemd van. Hij is niet vreemd, hij wórdt het door dat altijddurende gepieker. Wat gaan er toch voor gedachten door dat smalle hoofd? Hij zou het aan de ene kant wel willen weten, zodat hij hem helpen kon, maar aan de andere zijde schrikt het hem af. Er moet iets ergs zijn, dat het WUlem zo beheersen kan. Maar wat is dat toch? Je moest het eens weten, denkt Willem. Dan was je niet zo vriendeüjk tegen me. De. De wandeling van die middag is al weer een eind uit zijn gedachten. Hij denkt weer aan die andere dag, zo lang geleden. Een dag, waarop zin leven zo veranderd is. Zo veranderd, dat hij daarna nooit een rustig moment meer heeft gehad. Even is er de verleiding om alles tegen Frederik te verteUen. Hij wU zijn mond ope nen. Dan gaat de keukendeur open. Toke komt binnen. Haar blonde haren hangen fris gewassen langs haar gezicht. Willem ziet Frederik naar haar kijken. Hij ziet de blik vol liefde. Dan keert hij zich om en loopt naar buiten. In de verte roept een duif. Een andere duif roept terug. De een zoekt de ander, maar hij is alleen. Zijn gezicht vertrekt als in een kramp. Dan loopt hij het erf af, de landweg op. HOOFDSTUK 13 Frederik ziet WUlem vertrekken. "Als Willem nu maar niet gaat wandelen", zegt hij tegen Toke. "Ik wil zo een eind met jullie gaan rijden. Ik ga het paard inspannen." "Dat is fijn", zegt Toke. "Ik ben klaar. Ik zal wel zor gen, dat hij in de buurt blijft", belooft Toke en loopt naar buiten. Even later ziet Frederik haar en Willem de kruidentuin inlopen. Zou hij Tombo meenemen op de kar? Het dier houdt ervan, maar kan misschien toch beter op het huis bUjven passen. Het is niet verstandig als er niemand aanwezig is, Tombo loopt achter hem aan. Hij ziet de hunkerende ogen. "De volgende keer mag je mee, vriend", praat hij. "Nu moetje oppassen voor de baas." Hij spant het paard in en bevestigt het aan het wagen tje. Dan leidt hij het dier de schuur in. Hij verheugt zich op de reactie van Willem. Die houdt immers veel van Belford en zal een rit wel kunnen waarderen, hoewel hij daarnet weer behoorlijk afwezig was. Willem en Toke komen de tuin uitlopen. Willem hoort het geluid van de hoeven. Frederik ziet zijn ogen oplichten. "Dat ziet er mooi uit", zegt WiUem, als hij het paard voor het keurig opgepoetste wagentje ziet. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5