I Zomertijd..V zonnebloemtijd GEZOND WEL Kom op voor jezelf Eiiia Gezellige middag voor gehandicapten en chronisch zieken P.V. 'De Combinatie' Middelharnis EKO-tellingen 2003 gebruikte kuubskisten P.V. 'de Snelpost' Dirksland li.: Corrie 'Ba/(elaar N H N N H H M H H H H H H H N H M H N H H H N N H H N N H H N N H H N ir. S f ^endriJ(jMarinus JANNETJE MELLAART HUMEN LEENDERT SCHILPEROORT HEIMEN SCHILPEROORT ANTHONU BUURVELD DAG LIEVE OPA APELDOORN JOHANNES WILHELMUS WORTMAN Uitslag wedvlucht 1684 E03 Chateau- roux 02-08-03,578 km. Oos: 7.10 uur, deelnemers: 9, duiven 131, weer: halfbe wolkt en noordwes tenwind) Naam, (AP/Mee) en plaatsingscijfers: Weerbaarheid bij kinderen Marieke Kessels Aan de slag in de gymzaal Bepalen van eigen grenzen Bevindingen GGD Zuidhollandse Eilanden ■INSDAG 5 AUGUSTUS 200^ FAMILIEBERICHTEN j^. -■il Het wonder van nieuw leven mochten wij opnieuw beleven. Woorden schieten ons tekort, daarom enkel: Dank God! Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje We noemen hem Henk 31 juli 2003 Leen en Jeanet Meijer-van Weezel Eli se Lindenlaan 15 3257 XE Ooltgensplaat Telefoon 0187-630025 '^^x^^imitë^it-iii-ii-ii-i-iis-^miiiimiü^mimimmüi^iüi^x-iié Wie stuurt deze lieve meid een kaart. Op D.V. vrijdag 8 augustus wordt zij 34 jaar. ;- Zij woont in "Refugium" Stoofhoek 2 3245 XR Sommelsdijk In het kader van het Jaar van de gehandicapten en chronisch zieken wil het platform Gehandicaptenbe leid Goeree-Overflakkee een gezellige middag orga niseren voor deze groep mensen op Goeree-Over flakkee. Zet deze datum dus alvast in uw agenda: woensdag 17 september a.s. In het gebouw van de Delta Expo te Stellendam zal een middag worden georganiseerd met medewerking van Pau Heerschap; ook wacht er nog een verrassing. Iedereen die tot de doelgroep behoort, wordt uitge nodigd om deze middag te komen. Wie problemen heeft met vervoer kan contact opnemen met één van de onderstaande personen: mevr. L. van Rhijn, tel. (0187) 486476, mevr. R. Eppenga, tel. (0187) 611804, mevr. Tanis, tel. (0187) 681927 of mevr. Notenboom, tel. (0187) 485256. Over het exacte tijd stip van aanvang van deze middag zal u eind deze maand in deze krant nader worden geïnformeerd. Uitslag wedvlucht Inkorfcentrum 1622 004 Bordeaux 01-08-2003 (los 13.00 uur, deelnemers: 36, duiven: 437) Naam, (AP/Mee) en plaatsingscijfers: J.C. Polder (2/10) 1, 105; Gebr. Kreeft (15/30) 2, 5, 8, 11, 19, 24, 42, 44, 47, 48, 51, 63, 6^, 88, 96; Joh. wist (14/40) 3,6, 9,14,15,16,28,49, 50, 64, 85,92,97, 06; J. Groendendijk (4/12) 4, 31, 39, 56; L. Tijl (5/37) 7, 3, 45, 61, 90; P. van Alphen (7/12) 10, 27, 59, 66, 78, 89, 108; J. Nobels (4/16) 12, 21,46, 58; Jan Meiaard (6/24) 13,18, 20, 34, 74, 81; Bevaart de Waal (3/4) 17, 22,57; L. van der Baan (3/8) 23, 33, 65; Gebr. Hagens (12/57) 25, 32, 36, 62, 75, 80, 83, 84, 87, 93, 14, 109; Des Nobels (3/8) 29, 67, 71; W.I. Peeman (1/4) 30; C. Pold er (3/6) 35, 40, 54; K. Schuurman (1/9) 37; R.G. van Otzel (1/2) 38; Joh. Hokke (2/17) 41, 201; C. Vroegin- deweij (2/7) 43, 91; T. Kern (3/6) 52, 60, 94; J.W. Steketee (4/10) 53, 70, 72, 101; A. Kievit (4/15) 55, 77, 98, 99; Ant. Tuns (3/7) 68, 95, 107; J. Jongejan (2/11) 73, 79; A.M. Volaart (1/7) 76; J. de Vries (1/14) 82; J. Kievit sr. (1/6) 86; A. de Blok (2/12) 100, 103. Heden nam de Heere tot onze diepe droefheid, na een liefdevolle verzorging in 'De Goede Ree', nog onverwacht uit ons midden weg onze lieve, zorg zame moeder, schoonmoeder en oma sinds 15 juli 1995 weduwe van Cornells van der Kooü in de leeftijd van 88 jaar Spijkenisse: P.J. van der Kooij L. van der Kooij-Blok Remco Middelharnis: J.J. van der Kooij L. van der Kooij-Zweerus Leon Spijkenisse: J.P. de Jong-van der Kooij J. de Jong Tessa en Jeroen Tom 1 augustus 2003 Verzorgingshuis 'De Goede Ree', Haringvliet 150, Sommelsdijk Correspondentieadres: Rembrandtlaan 171, 3241 AJ Middelharnis Gelegenheid tot condoleren dinsdag 5 augustus van 19.30 tot 20.30 uur in de grote zaal van 'De Goede Ree', Prinsesselaan 51 te Sommelsdijk. De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden D.V. woensdag 6 augustus om 13.15 uur in de kerkzaal van 'De Goede Ree', ingang Stoofhoek. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats 'Vre derust' te Middelharnis. - Geen bloemen - Mocht u geen rouwkaart hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Tot onze droefheid nam de Heere uit onze fami liekring weg mijn broer en onze oom echtgenoot van Elizabeth Clasina Johanna Schilperoort-Vogelaar in de leeftijd van 88 jaar. Sommelsdijk: A.D. Mijs-Schilperoort en kinderen Bedroefd delen wij mede dat in de middag van 30 juli is overleden onze zwager en oom echtgenoot van Bets Schilperoort-Vogelaar in de leeftijd van 88 jaar Middelharnis: Piet en Mien Vogelaar-Mijs Dirksland: Fransje Wagner-Vogelaar neven en nichten Maandag 25 augustus a.s. start het jaarlijkse onderzoek naar het biologische aanbod in de supermarkt. Vrijwilligers van Milieudefensie tellen in supermarkten door het hele land het biologisch assortiment. Het onderzoek eindigt op 5 oktober. De supermarkt met de meeste aandacht voor biologische producten wordt op 21 oktober beloond met de EKO-Award 2(X)3. Milieudefensie streeft naar een flinke stijging in het aanbod van biologische producten in de supermarkt. De EKO-tellingen worden dit jaar voor de zes de keer gehouden door een telkens groeiende groep EKO-inspecteurs. Ook u kunt zich daar bij aansluiten! Bel de Milieudefensie-service lijn: 020-6262620 of mail naar service@milieudefensie.nl. Kijk voor meer informatie op de website: www.milieudefensie.nl/voedsel. Bedroefd geven wij u kennis dat, toch nog onver wacht, van ons is heengegaan onze fijne vader, schoonvader en opa sinds 26 november 1987 weduwnaar van Maria Catharina Adriana Dekkers op de leeftijd van 65 jaar. Monique en Erik Sven, Niels Rob en Susanne Tony en Wilma Beekbergen, 29 juü 2003 Correspondentie-adres: M. Dubbeld-Buurveld, Prins Bemhardlaan 128, 3241 TA Middelharnis De begrafenis heeft maandag 4 augustus 2003 plaatsgevonden op de R.K. begraafplaats aan de Langeweg 52 in Middelharnis. We zullen je heel erg missen. Sven Niels Onverwachts is uit dit leven weggenomen onze geliefde zwager, oom en oudoom echtgenoot van Neeltje Wortman-van Dam 26 juni 1923 11 augustus 2003 Stellendam: M. Grootenboer-van Dam M. Grootenboer Stellendam: A. van Dam-Witte Stellendam: T. van Dam-Keizer neven en nichten achtemeven en -nichten Stellendam, 1 augustus 2003 Soimnige zonnebloem- liefhebbers weten 't al: als 't er weer tijd voor is - en dat is het nu - pro beren om met je zonne bloem in de krant te komen. En dan zien wie de hoogste heeft, 't Zijn zomaar van die onschul dige aardigheidjes die je tot het zomervermaak zou kunnen rekenen. Waar in vorige jaren de lengte nogal eens bleef ste ken op zo'n 4.30 cm., wordt dit jaar de zonnebloemrace al ingezet met maar liefst vier en een halve meter. Tot zó hoog groeide de reuzen- bloem van de Dirkslandse M. Verolme - eilandbreed ook wel bekend vanwege zijn autorijschool 'Let op', maar nu dus ook vanwege zijn zonnebloem. En hij heeft 'em niet eens zelf geplant. Na een verblijf van enkele dagen buitenshuis, begin deze zomer, trof hij in zijn tuin een plantje aan waarvan hij op 't eerste gezicht dacht dat 't "wat vuulte" was. "Maar 't zou eigenlijk best eens 'n zonne bloem kurmen zijn, nog maar even laten staan", dacht Verolme daar meteen achteraan. "Misschien haalt 'ie wel anderhalve of twee meter." "En nu dit joh. Moj'es kieke wat'n baas!" uitte hij gisterenavond zijn verbaasdheid, nog steeds niet wetend hoe die daar gekomen is. 'n 'Vuultje' dus maar niet te snel weghak- ken; het zou de krant nog wel eens kutmen halen. TE KOOP GEVRAAGD 140x110x120 cm Tel. 06 51053787 J.C. Roodzant (12/22) 1, 3,4,5,8,9,10,13,14, 17, 37,40; P.C. van Alphen (7/20) 2, 6,7,16, 23, 35, 42; A. Zoon (1/6) 11; J.M.D. van Rutten (8/23) 12, 15, 20, 25, 28, 29, 30, 43; M. van der Baan (7/24) 18, 19, 22, 32, 33, 34, 36; L.S. van der Baan (3/16) 21, 26, 44; A.P. de Vogel (5/9) 24, 27,31,38,39; L. Tijl (1/2) 41. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Wie de krant leest komt de bericht geving helaas veel te vaak tegen: "Kind verkracht in het bos" of "jon gen beroofd van zakgeld". Veel vaker nog dan dat er in de krant staat zijn kinderen en jongeren het slachtoffer van geweld of intimida tie. Aanraken, zonder datje dat wilt, of voortdurend gepest worden zyn ook voorbeelden die onder de noe mer mishandeling vallen. Om te voorkomen dat kinderen het slacht offer worden van machtsmisbruik, of zich zelf hieraan schuldig gaan maken, is de GGD Zuidhollandse EUanden het project 'Kom op voor jezelf gestart. Dit project is erop gericht om de weerbaarheid van jon geren te vergroten in vele uiteenlopende situaties, zoals mishandeling, seksueel misbruik of onveilige situaties. Het project is gebaseerd op het concept Marietje Kesselsproject. Marietje, een 11 jaar oud Tilburgs meisje, werd in 1900 verkracht en vermoord gevonden in een kerk. De dader, volgens onderzoek waar- schijnüjk een bekende van Marietje, is nooit gevonden. Nog steeds vertellen ouders in Tilburg het verhaal aan hun kin deren om hen te waarschuwen voor de gevaren op straat of in de omgeving. Uit eerbetoon is een weerbaarheidsproject naar Marietje genoemd. Weerbaarheid betekent dat men in ver schillende sitaaties kan aangeven wat men wel of juist niet wil. Weerbaarheid werkt preventief. Wanneer er adequaat gere ageerd wordt, is de kans groot dat geweld vermeden kan worden. De weerbaarheids- training is er dan ook op gericht om het gevoel van veiligheid te vergroten. Het project 'kom op voor jezelf' is een project dat aangeboden wordt aan basisscholen. Leerlingen van groep 7 en 8 kunnen in aanwezigheid van de leerkracht en onder begleiding van een preventiemedewerker speciale lessen volgen. In 12 lessen van een uur worden de leerlingen zowel in mentale als in fysieke zin geleerd om op te komen voor zichzelf. Jongens en meisjes krijgen apart les, zodat er makkelijker over kwetsbare onderwerpen gepraat kan worden. Onderwerpen als stoer doen, rol patronen, pesten en lichamelijk geweld komen tijdens de lessen aan de orde. In de gymzaal worden verdedigingstecnieken geoefend. Ook wordt er aandacht besteed aan de lichaamstaal. Wie iets doet met een houding die vertrouwen uitstraalt heeft meer succes. Het doel van de lessen is er zeker niet op gericht om kant en klare vechtertjes af te leveren. Een belangrijke stap in de weer baarheid is het verkennen van onveilige situaties en het kunnen opkomen voor jezelf. Kinderen moeten de eigen grenzen leren bepalen van wat wel en niet kan. Daarbij is het vanzelfsprekend dat ze moe ten leren de grenzen van anderen ook te respecteren. Wie de grens overschrijdt zal aangepakt moeten worden, door praten of eventueel schreeuwen, of anders met fysieke middelen. Een aantal basisscholen is reeds met het project gestart. De inmiddels ervaren kin deren geven aan meer zelfvertrouwen te hebben gekregen. Tevens, aldus deze kin deren, weten ze in nare of bedreigende situaties beter voor zichzelf op te komen. Ook jongens geven, meer dan vroeger, de eigen grenzen aan. Ze hebben geleerd dat stoer zijn niet betekent dat je niet over de eigen gevoelens mag praten. Ook ouders zijn positief over de lessen. In een specia le ouderavond worden zij bij het project betrokken. Zij zien de weerbaarheidsles- sen als een dankbare aanvulling op de eigen opvoeding. Het project 'kom op voor jezelf' wordt uit gevoerd op basisscholen in de gemeenten Hellevoetsluis, Spijkenisse, Bemisse en in de Hoeksche Waard. Wie meer informatie wil kan contact opnemen met de GGD Zuidhollandse Eilanden, tel. (0181) 652455. -25- "Nee.maar die komt zo", antwoordt Toke. Dat hoopt ze tenminste. "O, dat hindert ook niets", lacht de man. Toke ziet de blik in zijn ogen en ruikt een sterke drank- lucht, nu hij dichter naar haar toekomt. Tombo houdt alles nauwlettend in de gaten. Hij mag die man niet, die daar bij de vrouw staat. Eens heeft hij naar hem geschopt, dat is Tombo nooit vergeten. "Het is lang geleden, dat ik hier geweest ben", zegt de man en hij wil naar Toke toe komen lopen. "Graauw", valt Tombo uit. Zijn witte tanden blikkeren in de grote bek. Toke hoeft niets te zeggen. De man kijkt geërgerd naar de hond. "Snertbeest", bromt hij, maar Toke verstaat het toch. Ze klopt Tombo op zijn ruige kop. "Braaf beest", fluis tert ze. "Dus u was weer in de buurt", zegt ze. Ze zou hem wel een kop koffie willen geven, maar ze durft niet naar binnen te gaan. Ze is bang, dat hij haar achterna komt. Eens heeft ze hem geld gegeven, omdat hij erom vroeg en zij medelijden met hem had. Frede- rik was daar niet over te spreken, toen ze het hem later vertelde. "Hij verdrinkt alles. Dat moet je niet meer doen, Toke", zei hij. "Je helpt hem er niet mee." Nu zal hij wel weer geld willen hebben. Hij 'heeft natuurlijk niets meer. Wat ziet hij er verlopen uit. Toke heeft medelijden met hem. "Ik dacht: de koffie zal wel klaar zijn", zegt de man. Toke weet niet wat ze antwoorden moet. De hele dag kan iedereen hier terecht, maar ze waagt het niet nu koffie te gaan zetten. "We hebben al vroeg koffie gedronken", zegt ze. "Oh", antwoordt de man teleurgesteld. Dat vindt Toke toch vervelend. Even aarzelt ze. Haar hersenen draaien op volle toeren. "De heb geen rooie cent meer", zegt de man dan. Ze wist, dat dit komen zou. En ze mag van Frederik niets meer aan hem geven. Het is toch goed, dat ze hem niet biimengelaten heeft. "Dan zuh u naar de bank moeten", antwoordt ze. Hij buigt iets naar haar toe. "Heeft u niets voor me?" vraagt hij zacht. Weer ruikt ze scherp de dranklucht. "Nee", zegt ze, scherp voor haar doen. Ze wou, dat hij wegging. Ze is bang voor hem, maar ze wil niet dat hij het merkt. Hij heeft behoorlijk wat gedronken volgens haar. "Ik moet geld hebben", zegt de man. Zijn stem klinkt hard. Tombo schijnt te merken, dat er iets niet goed gaat. Hij gromt venijnig. "Het spijt me", zegt Toke. Ze doet of ze de laatste woorden niet gehoord heeft. "Maar ik moet weer aan het werk. De ben druk met schoonmaken." "Als u alles altijd bijhoudt, hoeft dat niet", zegt de man nijdig. Hij kan het weten, denkt Toke. Dat kun je wel aan hem zien. Zonder gedag te zeggen loopt de man weg. Toke vindt het vervelend hem zonder koffie te laten gaan, maar ze kon niet anders handelen. Hij had behoorUjk gedronken en zijn blik voorspelde weinig goeds. Als de man de hoek van het huis om is, gaat ze het bakhuis weer binnen. Ze moet even gaan zitten, zo heeft het haar aangegrepen. Als Tombo er niet geweest was, had ze zich geen raad geweten. Tombo hgt weer rustig voor de achterdeur. Toke kijkt nog een paar keer uit het raampje of de man niet terugkomt. Dan gaat ze weer aan de slag. Ze zeemt de ruiten, zodat ze spiegelen. Dan krijgen de vensterbanken en de bloempotten een beurt. De planten worden buiten schoongespoeld, tot dat ze günmien. Tevreden kijkt Toke het bakhuis rond. Het ziet er helder uit. Ze loopt met de gordijnen naar biimen. Als ze die nu in de wasmachine stopt, kunnen ze straks weer voor de ramen. Ze vult het zeepbakje en giet wat stijfsel in het bakje voor de laatste spoelgang. Dan hangen de gor dijnen straks mooier voor de ramen. Op de weg loopt de man. "Dat vervelende mens", bromt hij. Hij voelde best, dat ze bang voor hem was. Er kon nog geen kop koffie af. Jammer. Hij was graag even binnen geweest. Hij heeft echt geld nodig, want hij heeft dorst. De vorige keer heeft ze hem geld gegeven, maar nu laat ze hem zo weer gaan. Nijdig schopt hij een steen aan de kant, die met een plof in het water schiet. Een eend vliegt met luid ge-snater omhoog. Uit zijn jaszak haalt hij een smal flesje. Dat zet hij aan zijn mond. "Dat is beter dan koffie", zegt hij. Maar hij moet er zuinig op zijn. Er zit maar iets meer in. Hoe moet hij nu toch aan geld komen? Hij hoeft ook niet terug te gaan, want dat zwarte mormel zou hem gerust een lap uit zijn broek bijten. Hij gaat in het gras zitten en kauwt op een grasspriet. Achter hem dendert een tractor voorbij. Hij kijkt ernaar. Dat is de baas, ziet hij. Zal ik nog teruggaan? Misschien krijgt hij nu wel koffie. De vrouw vertrouwde hem niet, daar om ging ze geen koffie halen. Anders had ze dat heus wel gedaan. Ze is niet zo afgepast. Laat hij het maar niet doen. De vrouw heeft er natuurlijk met de baas over gesproken. 2e. weigerde meteen hem geld te geven. Het zal wel niet mogen van de boer. Nou, dan niet. Hij gaat eerst wat dutten. Hij is moe van dat spul uit het flesje. Hij trekt zijn jas uit en rolt hem op tot kussen. Dan legt hij dat onder zijn hoofd. Hij staart in de lucht en kijkt de wolken na, die voorbijvaren. Het is hier zo slecht nog niet in de vrije natuur. Even later is hij alles vergeten. Zijn lege maag, zijn lege portemonnee en de nijdige zwarte hond. Hij slaapt, totdat het schemerig wordt. Dan staat hij op. Rekt zich eens flink uit en loopt richting het dorp. Niet overal hebben ze zo'n ellendige hond als bij die boerderij. Er staat vast wel ergens een deur open. Hij moet geld hebben. Hoe dan ook. Even voelt hij zich schuldig. Hij moet weer werk zien te krijgen en eerlijk leven, zoals moeder hem dat geleerd heeft. Maar dat lukt hem niet. De drank is zo'n machtig wapen. Daardoor heeft hij zijn vrouw verloren en zijn kind. Maar het is niet alleen mijn schuld, denkt hij. Als Heleen niet altijd zo gedaan had, was hij niet gaan drinken. Maar naar de kleine meid kan hij soms zo verlangen.Nu is hij alleen en wordt door iedereen geschuwd. Die vrouw had geluk, dat de hond er was. Anders was hij binnen even poolshoogte gaan nemen. Hij had heus wei ongemerkt binnen kunnen komen, terwijl zij in dat bakhuis was. Hij moet verder, anders komt hij nog niet eens op tijd thuis. Thuis..., hij lacht schamper en neemt nog een slok uit het platte flesje. "De heb bezoek gehad", vertelt Toke, als Frederik 's middags thuiskomt. Haar gezicht ziet rood van de arbeid. "Dat kwam zeker niet best uit, nu je aan de schoon maak was?" vraagt Frederik en hij streelt een vochtige, blonde krul uit haar ogen. "Nee en zeker dit bezoek niet. Die man is weer geweest. Hij was dronken en vroeg om geld." "Was je bang?" (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 3