Stad aan 't Haringvliet gaat leven tijdens wandeling bomvol weetjes en feiten 3252 fl6 LITIE 0900-8844 Waterbeheerders willen meer samenwerking met gemeenten over ruimtelijke ordening www.buijze.nl EUROPAIUIN Met Wie??? Met Ria Jongejan Rondvaartboot EIIAtlDEtl-niEUWS Delta sportvisser aan de grond bij Maasvlalcteboei Europese subsidie voor plattelandsontwikkeling kievit warmte Welkomstdienst in de Ned. Hervormde kerk te Dirksland Openluchtconcert in Herkingen toeristendag Herkingen Extra kerkdiensten GerefGemeenten Inbraak woning Lezers van weten het BETER. MOOI WEER - Toetsingkader actief in beeld en geluid Na afloop toeristendag: Dinsdag 5 augustus 2003 76e jaargang nr. 7227 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee OUDE-TONGE - Donderdagmiddag omstreeks drie uur constateerde een 28-jari- ge bewoonster van de Melkweg dat in haar woning was ingebroken. Onbekenden waren via een openstaande voordeur het huis bin nengekomen, waarna een portemonnee werd weggenomen. De vrouw heeft aangifte van inbraak gedaan. Vrijdagmorgen 1 augustus raakte een Delta- visbootje, met 2 personen aan boord, aan de grond bij de Maasvlakteboei. Via 112 werd alarm geslagen, met tevens de melding dat het bootje water maakte. De Kustwachtpost Ouddorp alarmeerde de bemanning van de Stellendamse reddingboot rond 02.00 uur. Ook de Kapiteins Hazewinkel uit Hoek van Holland werd gealarmeerd. Een boot van de havendienst, de RPA 16, was in de buurt en merkte een lichtje op, tegen het strand aan. Dat bleek de bewuste Deltavisser te zijn. De RPA 16 kon er niet bij komen, maar bleef wel in de directe nabijheid. De Prinses Mar griet, die even later ter plaatse aankwam, kon het bootje wel bereiken, bracht een sleepverbinding tot stand en trok het bootje vlot. Omdat het toch geen water bleek te maken, werd het op sleeptouw genomen en naar de buitenhaven van Stellendam gebracht, waar het bij de trailerhelling uit het water werd gehaald. Voor projecten in de provincie Zuid- Holland op het gebied van dorpsver nieuwing en -ontwikkeling en bevor dering toeristische en ambachtelijke activiteiten kan van 1 september 2003 tot 1 oktober 2003 subsidie aange vraagd worden voor 2004. De provin cie Zuid-Holland behandelt de aan vragen. De subsidie komt van de Europese Unie, die voor maximaal 50% activiteiten subsidieert die bij dragen aan de ontwikkeling van het landelijk gebied. Nederland heeft ervoor gekozen om voor het hele land één PlattelandsontwikkeUngspro- gramma (POP) te maken: POP Nederland. Dit is een samenwerkingsverband tussen de provincies en het Rijk waarin het budget vol gens een bepaalde sleutel verdeeld wordt. De provincie Zuid-Holland krijgt tot en met 2006 circa 20 miljoen euro en besteedt dit geld aan projecten. Elk jaar kunnen belang hebbenden gedurende een bepaalde periode aanvragen indienen voor subsidiëring van projecten. Die projecten moeten te maken hebben met specifieke thema's (die aange duid worden met een letter). Thema's Bij 'Dorpsvernieuwing en -ontwikkeling (O)' gaat het om herstel van cultuurhistori sche objecten in het landelijk gebied en om de herinrichting van kleine kernen, zoals ontwerpen en herstellen van dorpspleintjes, kleine haventjes, oude kerkpaden en derge lijke. Bij "Bevordering toeristische en ambachte lijke activiteiten (S)' Ugt de kern van de acti viteiten in het meer geschikt en aantrekkelijk maken van het plattelandsgebied voor (agro)toerisme. Meer weten? Wilt u meer informatie over de voorwaarden voor subsidieaanvragen of projecten in Zuid-HoUand? Neem dan contact op met de heer I. Nanhekhan, tel. 070-441 6933 of e- mail nanhekhan@pzh.nl. Meer informatie over POP, zoals de andere thema's, is te vin den op internet, website www.rb-pop.nl. Voor het jaar 2005 kunnen, van 1 mei 2004 tot 1 juni 2004, aanvragen voor alle thema's ingediend worden. RUIM Op het hoogst van de zomer zijn onze prijzen extra laag. Tuinplezier wordt wel heel voordelig met grondige kortingen op tuinmeubilair, potterie, planten en sfeerartikelen. Kom profiteren! DIRKSLAND, VROONWEG 23, 0187-601354, DONDERDAG VRIJDAG KOOPAVOND De waterbeheerders in Zuid-Holland Zuid willen met de gemeenten meer samenwerken op het gebied van de ruimtelijke ordening. De waterbe heerders hebben gezamenlijk hun ideeën in de vorm van een handboek en een toetsingskader onder de aan dacht gebracht bij alle gemeenten in Zuid-Holland Zuid. De toezending van het handboek en het toetsingska der krijgt binnenkort een vervolg in de vorm van een presentatie of cursus. Handboek Voor de zeven samenwerkende waterschap pen in Zuid-Holland Zuid is het waterbeheer in stedelijk gebied een speerpunt. De uitga ve van het 'Handboek waterplannen voor uitbreidingsgebieden' onderstreept dit. In het handboek hebben de waterbeheerders aangegeven welke wensen zij hebben bij de inrichting en het beheer van nieuwe woon wijken en andere uitbreidingsgebieden. Het gaat bijvoorbeeld om meer sloten, singels en plassen om water te kunnen bergen bij hevi ge neerslag, de aanleg van natuurvriendelij ke oevers en het beheer van watergangen. Het handboek beschrijft stap voor stap hoe gemeenten en waterbeheerders dit soort zaken gezamenlijk in een waterplan kunnen vastleggen. Naast het handboek hebben de waterbeheer ders een checklist opgesteld om bestem mingsplannen te toetsen, het 'Toetsingska der bestemmingsplannen'. Het voordeel voor de gemeenten is dat met behulp hiervan een voorontwerpbestemmingsplan kan wor den gemaakt dat 'waterproof is. Tijdroven de en kostbare wijzigingen achteraf kunnen achterwege blijven. Dit is een belangrijk verschil ten opzichte van de oude werkwijze, waarbij toetsing achteraf plaatsvond. Het 'Handboek waterplannen voor uitbrei dingsgebieden' en het 'Toetsingskader bestenmiingsplannen' zijn onlangs naar alle gemeenten in Zuid-Holland Zuid verstuurd. De waterbeheerders in de verschillende regio's in Zuid-Holland Zuid geven elk op hun eigen wijze een verdere invulling aan de afstemming van water en ruimtelijke orde ning. In sommige regio's beleggen de water beheerders een presentatiebijeenkomst, in andere regio's verzorgen de waterbeheer ders een complete cursus voor gemeen teambtenaren. INKOMENS- EN VERMOGENSPIANNING Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187)482609 E-mail: iofo@laevitwamitfijil - f wwwJcisvitwarmte.nl/ COMBI r fera-MfWc* I ]SM.|0lt7]611611fui 613734 Ter afsluiting van de 1+1 dagen, hopen we zondag 10 augustus a.s. weer een welkomst- dienst te houden. Deze dienst is speciaal bedoeld voor de kinderen die aan de l-i-l dagen hebben meegedaan. Natuurlijk zijn ook anderen van harte welkom. In het bij zonder de ouders, grootouders en andere bekenden van de kinderen. Sommige liede ren van de 1+1 dagen worden gezongen en de preek gaat natuurlijk over Ruth, het Moabitische meisje, die koos voor de God van Israël. Na afloop van de toeristendag op zaterdag 9 augustus in Herkingen, zal daar om 19.00 uur een openluchtconcert worden gegeven door pianist Arjan Huizer en panfluitiste Fryda Huizer. Aanleiding tot dit concert is de grote belangstelling tijdens een dergelijk concert vorig jaar, toen de twee musici als try-out een optreden gaven in 't Spui van Herkingen. In een mum van tijd stond toen de gehele Spui vol belangstellenden. Een mooie gebeurtenis natuurlijk, waarvan Arjan en Fryda hopen dat dit zich zaterdag weer zal herhalen. Samen zullen ze verschil lende muziekstijlen ten gehore brengen, dit alles in een licht klassieke improviserende stijl. De cateringstand van de toeristendag zal om 19.00 uur nog geopend zijn, dus kof fie, thee en limonade enz. is dan nog volop verkrijgbaar. Ria Jongejan start medio oktober een kin derdagverblijf in Ooltgensplaat. Die is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van O tot 12 jaar. Kan ieder kind daar terecht en wat kost dat? Wat doet het kinderdagverblijf als er schoolvakanties zijn? Zijn er speciale regels van de overheid. Zijn er kleine toilet ten en wasbakjes, speelgoed, bedjes, enz? Op woensdag 6 augustus komt Ria naar de studio van Radio Flakkee. Zij vertelt over wat wel en niet raag en welke opleiding de leidsters hebben gehad. Het progratimia wordt uitgezonden op woensdag 6 augustus van 18.00 tot 19.00 uur. De herhaling is op donderdag tussen 21.00 en 22.00 uur. Op zaterdag 9 augustus wordt in Herkingen weer de jaarlijkse toeristendag georgani seerd. Dit jaar heeft u de mogelijkheid om rond 12.00 uur met de rondvaartboot van 'Rederij de Veerman' uit Brainisse mee te gaan. Schipper de heer Huizer zal u varen over de wateren rondom Herkingen en u daarbij een toelichting geven over wat u alle maal te zien krijgt. Kaarten hoeft u niet te reserveren; u kunt ze kopen bij het instap pen. Kijk voor meer informatie over de boot op: www.deveennan.nl en voor de toeristen dag op www.toeristendag.nl. MELISSANT, woensdagavond 19.30 uur, ds. W.J. Karels te Hardinxveld- Giessendam; OUDDORP, woensdagavond 19.30 uur, ds. A.B. van der Heiden; OOLTGENSPLAAT, donderdagavond 19.30 uur, ds. C. de Jongtse te Tholen. Eeuwenoud lijkt het grote bouwwerk vanaf een afstand. Een echte, ouder wetse dorpskerk. Maar de schijn bedriegt. De Nederlandse Hervormde kerk in Stad aan 't Haringvliet is maar net een eeuw oud. Wel is het godshuis een exacte kopie van de kerk die er al veel en veel langer stond, maar in 1898 opging in de vlammen. De fatale brand ontstond toen er een wespennest werd uitgerookt. "Het ging helemaal mis", vertelt Harry Goosens aan het eind van de cultuur historische wandeltocht door Stad. "Men heeft maar een paar dingen weten te redden, waaronder de kan selbijbel. Maar daarna is de kerk in precies dezelfde stijl herbouwd. Er is niets aan veranderd." De Stadse wandeling, een initiatief waar Goosens deze zomer mee is begonnen, zit vol met dit soort weetjes en feiten uit de dorpshistorie. En dat maakt de excursie tot een alleraardigst tijdverdrijf. Na de wande ling, die ongeveer een uur duurt, heb je het gevoel het verlaten dorp achter de dijk veel beter te kennen. Stad aan 't Haringvliet is in die zestig minuten als het ware gaan leven. De wandeling begint aan de Molendijk, bij de molen uit 1746. "Voor die tijd stond hier een standerdmolen", vertelt Goosens, terwijl hij een netjes geplastificeerde foto laat zien van de huidige molen in vroeger tijden. "Kijk, hiernaast staat het huis van de mole naar. Het is pas gekocht door een jong stel en ze moeten het helemaal opknappen", waar mee de gids - die zelf ook al weer elf jaar in het dorp woont - illustreert dat de uitdruk king 'ons kent ons' zeker ook in Stad van toepassing is. Verdwenen sloot Vanaf de molen gaat de wandeling over de dijk verder richting dorpskern. "Wie heeft er nog een moestain in de voortuin?", vraagt Harry Goosens, terwijl hij wijst op een flink perceel met opschietend gewas. "Dat zie je bijna niet meer." Maar dus wel in Stad. De gids attendeert de wandelaars op een verd wenen sloot, onderaan de dijk. Hier en daar is een loos bruggetje nog zichtbaar, een overspatming tussen twee voormalige oevers. Een rijtje woningwetwoningen uit de jaren dertig trekt de aandacht. Twee-onder-een kappers met allerhande mutaties sinds de bouw. Hier is een balkonnetje toegevoegd, daar een veel hogere zolder of een dakkapel. "Het vreemde is dat die woningen juist hier gebouwd zijn en niet dichter bij de dorps kern; er zit nog een heel stuk niemandsland tussen. Misschien was de grond hier goed koper", oppert Goosens. Het niemandsland van toen is iiuniddels redelijk opgevuld. "Onder andere met foeilelijke koelhuizen", wijst de gids. Hij vraagt de aandacht voor een onleesbare gevelsteen op een dijkboer- derijtje. Het is, niet lang na de start, de eerste keer; er zullen nog veel van die stenen vol gen. Als Stad aan 't Haringvliet ergens rijk aan is, dan is het namelijk wel aan gevelste nen. Ook op de onderwijzers woning van de chris telijke school - aan het begin van de doodlo pende Boomgaarddreef - zit zo'n steen. Har ry Goosens haalt weer een foto tevoorschijn. Daarop staat de oude situatie: het schoolge bouw vlak achter de woning. De school, flink getroffen tijdens de watersnoodramp en daarna met geschonken geld weer in ere hersteld, is al jaren weg. Twee moderne woningen hebben de plaats van het gebouw, dat ook nog een tijdje heeft gefungeerd als timmerwerkplaats, ingenomen. De gids roept nog even de schermutseUngen in her innering, die regelmatig plaatsvonden tussen de leerlingen van de christelijke school en de 'openbare bonken', die even verderop aan de dijk naar school gingen. Voorbij de "nieuwe lelijkheid van de koelhuizen" en de hang plek bij de Rabobank. "Als je niet even stilstaat, mis je iets", glun dert Goosens bij een opening in de lintbe bouwing langs de dijk. In de verte Ugt de Stee van Wagner, een authentieke boerderij uit de achttiende eeuw. De gids is er geweest en vertelt over details als de opkamer en het keldergewelf; "alsof je in een koelkast stapt." Dan trekt hij de ogen weer terug naar Stad; naar een monumentale villa, uit de jaren dertig, achter een brug over de gedempte sloot, naar een schuur "met iets dat op een makelaar lijkt" en naar de verd wenen snoepwinkeltjes aan de dijk. Burgemeestersgeslacht Vlak voor de echt oude bebouwing van Stad ligt de Dijkhof, het voormalige buiten van het burgemeestersgeslacht Kolff van Ooster- wijk. Een geslacht dat, net als burgemeester Sterk én die ambachtsheren, voortleeft in een straatnaam. Voor burgemeester Brink man - toch bij velen de meest bekende eer ste burger van Stad, alleen al door zijn zoon Elco - hadden de dorpelingen geen straat meer beschikbaar. Goosens wijst een schuur aan. "Dit is niks, treurigheid alom. Van mij mag hij zo tegen Tijdens de culturele wandeling door Stad o.l.v. gids Harry Goosens (geheel rechts) luchtafweergeschut, aan het eind werden de Duitsers wat wanhopig en begonnen ze zomaar te schieten. Het dak begaf het door de luchtdruk." Aan de overkant zijn enkele jongeren druk bezig op een halfpipe. Eén binnenvaartschip De zeedijk loopt via de restanten van de cou pure uit op de haven. Nu ligt het Y-vormige haventje vol pleziervaartuigen, maar vroeger was dat wel anders. Harry Goosens: "Het lag hier bomvol beurtschippers, die vooral aard appelen vervoerden. Kijk, dit gebouw is vroeger een aardappelpakhuis geweest, met het kantoor ernaast. Als dat luik omhoog was, had je een fantastisch uitzicht over de haven en het Haringvliet. Dat daar is de punt van Tien Gemeten." De aardappelen worden tegenwoordig op een ander manier vervoerd, Stad heeft nog maar één binnenvaartschip als thuishaven. Aan de westzijde van de haven stond de koekfabriek van Nipius, een Stadse banket bakker die de zaken groots durfde aan te pakken. De gids toont een oud pand aan de haven en vertelt dat dit een redoute is, een soort vesting werk. "Dit zijn de schietgaten, denk ik", wijst hij op de kleine raampjes. Het pand heeft ook nog gefungeerd als polderka mer. Dan komen de cultuurhistorisch geïnteres seerde wandelaars aan in het meest statige gedeelte van het dorp: de Voorstraat. Goosens verteh over de grandeur van de bur gemeesterswoning, naast de garage van de motorspuit en recht tegenover het voormali ge gemeentehuis. Hij laat zien waar de sla gerij was, de melkboer en de bakker. "Zie je die boerderij. Dat is de Oude Jonker. Dit is de bakermat van de doleantie in Stad aan 't Haringvliet." Bij kapper Bakelaar, die nog niet zo lang geleden een punt zette achter zijn imposante carrière, gaan de wandelaars naar binnen om de onovertroffen sfeer op te snuiven van een museumachtige kapsalon armex tabakswinkel en drogisterij. Na het voormalige weeshuis - dat nu onder dak biedt aan de plaatselijke brandweer - en het voormaUge postkantoor, staat het gezel schap voor de Nederlandse Hervormde kerk. Harry Goosens toont weer een oude foto en vertelt dat de pastorie veertig jaar werd bewoond door dominee Polhuis. "Hij heeft zijn hele carrière in Stad gestaan, nooit een beroep gehad van een andere gemeente." Bij de kerk zit het uurtje cultuurhistorisch verantwoord wandelen erop. De gids, die graag het romantische beeld van vroeger koestert, vraagt nog één keer de aandacht voor zijn dorp. "Kijk hier eens in de rondte. De kerk, het doktershuis - het is net of je honderd jaar geleden in Stad loopt. Jammer alleen van die foeilelijke loods." Mensen die de Stadse wandeling ook willen doen, kunnen bellen met Harry Goosens. Zijn telefoonnummer is 0187-612219. De volgende wandeling is op zaterdag 16 augustus, om 14.00 uur. Daarnaast is een excursie op afspraak mogelijk. De Herv. Kerk van Stad is een exacte kopie van het eerdere kerkgebouw, dat in 1898 in vlammen opging. de vlakte." In tegenstelling tot Huize Maas, de in 1876 gebouwde woning van dokter Maas, die nog helemaal intact is en niet min der dan vier schoorstenen telt. Bij de oprel, ongeveer ter hoogte van het punt waar de Molendijk overgaat in de Achterdijk, vertelt Harry Goosens over het 'schoolstraatje', dat ooit op de dijk stond. Negen paaltjes, waar de scholieren twee aan twee naartoe werden gedirigeerd door de onderwijzer, die het net jes opgestelde rijtje pas daar de vrijheid gaf. Scholieren die de andere kant op moesten - richting molen - hadden pech; ze moesten eerst richting dorp naar het schoolstraatje en mochten pas na het sein van de onderwijzer teruglopen. De weetjes en feitjes komen in een constan te stroom richting wandelaars. Dat Melklust een boerenwoning met dertien kamers is. Dat een krotwoning na de ramp in 1963 is vervangen door een nieuw huis. Dat er - "proef maar"- zout zit op de zijkant van de gereformeerde pastorie. Dat de eerste predi kant van het achter de pastorie gelegen rechttoe-rechtaan kerkje een stembereik had dat net voldoende was voor deze kleine gemeente. Dat zich naast het gereformeerde kerkje het arme Frèlebuurtje bevond, waar na 1953 nog maar weinig van over is. "De ramp heeft veel gesaneerd", zegt een van de wandelaars. Op de zeedijk is het eiland Tien Gemeten te zien. In het oosten is de molen van Den Bommel zichtbaar, evenals het topje van de watertoren. Tegenover het punt waar vroe ger de meestoof van Stad stond, wijst Harry Goosens op een dak met verschillende soor ten pannen erop. "In de oorlog stond hier het monumentale doktershuis uit 1876 is nog geheel intact.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1