LITIE Gouvia Vijfentwintig jaar beiaard en beiaardier in toren van Goedereede 0900-8844 Hennepkwekerij Vlooienmarkt Welkom op rommel markt Bas de Vroome speelt in Kapelle Huttendorp SWO Met Wie??? Met de Rotary Carillon blijft 'volksinstrument' Beiaardconcert Goedereede Woord en Daad Fietspuzzeltocht Molendijk n brengt werk voor reddingmaatschappij en schaken Radarsnelheidscontrole Inbraak supermarkt Aanrijding met letsel Stadsuitbreiding of ambtelijke vergissing Ger. Gem. Nieuwe Tonge jr4 I. BRADERIE AANBIEDING: 1 pak sinaasappelsap van 1.25 voor €0.90!! Dam- en schaakvereniging "Ontspanning" Zomertoernooi dammen van start gegaan! Extra kerkdienst Gereformeerde Gemeente Dinsdag 29 juli 2003 76e jaargang nr. 7225 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl<ee OUDDORP/DIRKSLAND - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershand having) hield donderdagmorgen en -middag op de Oosterweg in Ouddorp en op de Staak- weg in Dirksland radarsnelheidscontroles. Tussen half acht en half negen flitste op de Oosterweg in Ouddorp de radar 21 van de in totaal 157 passerende automobilisten. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 km/uur in plaats van '50'. Op de Staakweg te Dirksland hielden tussen elf uur en kwart voor twaalf 13 van de in totaal 98 passerende autobestuurders zich niet aan de 50-limiet. Hoogste score bedroeg 70 kin/uur. OUDE TONGE - In de nacht van woensdag op donderdag werd in een supermarkt in de Dabbestraat ingebroken. Onbekenden waren via een gemaakt gat in het dak, het pand bin nengekomen. Uit de supermarkt werden onder meer diverse rookwaren meegeno men. OUDE TONGE - Vrijdagmiddag omstreeks kwart over twaalf vond op de Rijksweg een kop-staart-aanrijding plaats. Hierbij waren drie auto's betrokken. Een 19-jarige man uit Tilburg raakte licht gewond. Hij werd voor onderzoek door GGD-personeel overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland. OUDE TONGE - Donderdagochtend, omstreeks half tien, werd een hennepkwe kerij in een bedrijfspand aan de Stations weg aangetroffen. Politiemensen die naar aanleiding van een inbraakmelding ter plaatse kwamen zagen water door de gara gedeur stromen. Binnen trof men een in werking zijnde hen nepkwekerij aan met ongeveer 1280 hen nepplanten. De hennepplanten, alsmede de voor de groei benodigde apparatuur wer den in beslag genomen. Eneco constateerde dat er met de meters was geknoeid. Naar de eigenaar van de hennepkwekerij wordt een onderzoek ingesteld. Donderdag 31 juli zal er van 10.00 tot 16.00 uur een vlooien/verzamelmarkt in Verenigingsgebouw 'Oostdam' aan de Jongkoenstraat te Goedereede worden gehouden. Deze markt zal de laatste van het seizoen zijn. Er zijn veel deelnemers, zodat er een ruim aanbod is van gebruikte spulletjes en hebbedingetjes. Ook zijn er enkele kramen met antiek, curiosa en modeltreinen. Voor de kinderen is er een gratis siuprise en een knutselhoek. Op 16 augustus hopen wij weer onze jaar lijkse rommelmarkt te houden van 9.00 tot 15.00 uur, rondom de kerk van de Gerefor meerde Gemeente. Er is van alles te doen: lekker snuffelen tussen de tweedehands spullen. Gezellig een kopje koffie dringen en even bijpraten; wandelen over de markt, waar n verse vis, nieuwe haring, advocaat, baby-bom kleertjes, kaas, pinda's, textiel, spullen om kaarten te maken en waar u nog veel meer kunt kopen. Er is ook een skippy balrace voor vier personen, hier kunt u mooie prijzen mee winnen. We hopen u op onze gezellige rommelmarkt te mogen ont moeten. Hebben de inwoners, van Stad aan 't Haringvliet eigenhandig het wooncontin- gent vergroot of is hier gewoon sprake van een dubbeltelling? In ieder geval is er aan de Molendijk sprake van twee keer een zelfde aantal huisnummers. De situatie in de Braziliaanse sinaasappel- teelt is verre van rooskleurig. Door de opper machtige positie van de sapverwerkende industrie zien de sinaasappelboeren een groot deel van de opbrengst aan hun neus voorbij gaan. Zij krijgen slechte prijzen of kunnen hun oogst helemaal niet kwijt. De plukkers krijgen veel te lage lonen en geen of slechte arbeidsvoorwaarden. Vaak ont breekt een formele werkrelatie, waardoor ze geen aanspraak kunnen maken op allerlei sociale voorzieningen. Stichting Max Have laar helpt mee om verandering in deze situ atie te brengen. Het keurmerlc verlenen zij aan sap dat voldoet aan de handelsvoorwaar- den van Max Havelaar. Dus; als u dit koopt, helpt u boeren en plukkers op weg naar een beter bestaan. De Wereldwinkel kunt u vinden achter de winkeldijk, aan de parkeerplaats op het Spuiplein in Middelhamis, en is vrijdag open van 14.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Recept voor een Max Shake voor twee personen; VA dl. Max Havelaar sinaasappelsap, VA dl. frambozensap, VA dl. melk. Met de mixer mengen, en klaar is uw overheerlijke shake! Op 2 augustus is de organist Bas de Vroome uit Delft te gast in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle. Hij studeerde orgel en kerkmuziek aan het Sweelinck conservatorium in Amsterdam en beiaard in Amersfoort. Bas de Vroome is als organist verbonden aan de Hervormde Gemeente in Delft en als zoda nig, de vaste bespeler van de orgels in de Oude- en de Nieuwe Kerk. Het programma bestaat uit Psalmbewerkin gen van de organist zelf, literatuur van Böhm, Bach, Stanley en Mendelssohn (Sonate nr. 4). De aanvang is 20.00 uur; en de toegang 4,50 en 3,50 voor CJP en 65+. Na afloop is er (gratis) koffie. Ook dit jaar wordt in samenwerking met de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee ene huttendorp gebouwd. Van 12 augustus tot 15 augustus kun je meedoen om een huttendorp te bouwen. Alle kinderen van de basisschool in Ooltgensplaat en omgeving kunnen zich aanmelden. Het huttendorp wordt gebouwd op het ter rein achter het park 'De Ventjager' in Oolt gensplaat en begint op dinsdag 12 augustus om 9.00 uur. Op vrijdagavond om 19.00 uur is er een groot vreugdevuur. Om maandag 4 augusnis zijn er van 19.00 tot 20.00 uur 'vierdagen kaarten' te verkrijgen bij W. de Bonte, Weespad 19 en bij Ph. van der Groen, Emmastraat 9. De kosten van een vierdagen kaart zijn 5,-. Dagkaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang en kosten 1,50. Het kajuitzeiljacht "Gouvia" uit het Belgi sche Blankenberge, eigendom van een per soon uit Brugge, heeft vorige week gezorgd voor acties van twee reddingboten van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij. Op donderdag 24 juli alarmeerde de Kustwachtpost Ouddorp de Stellendam- se reddingboot omdat het vaartuig, met drie personen aan boord, gerstrand was op de Maasvlakte. Eeiunaal ter plaatse gekomen was de reddingboot "Kapiteins Hazewin- kel" uit Hoek van Holland reeds aanwezig. De Stellendamse reddingboot assisteerde met het maken van de sleepverbinding en het verrichten van peilingen, zodat de Hoekse boot het vaartuig vlot kon trekken en veilig naar dieper water brengen. Zij nam het jacht mee naar de Berghaven in Hoek van Holland. Een dag later piepte de Kustwachtpost Oud dorp de bemanning van de "Prinses Mar griet" weer op, nu voor een jacht met motorstoring een paar mijl noord van de SG 2. Het jacht kon tevens niet zeilen, zodat reddingboothulp gevraagd werd. Eenmaal ter plaatse gekomen bleek het om hetzelfde jacht te gaan, waarvoor de beide reddingbo ten de vorige dag waren uitgevaren. De bemanning was in Hoek van Holland de hele dag bezig geweest met reparatie van de motor en nu op weg naar SteUendam. In het Süjkgat weigerde de motor weer dienst en werd weer hulp ingeroepen van de redding maatschappij. Er werden twee opstappers van de Stellendamse reddingboot overge zet, een sleepverbinding werd er gemaakt en de "Gouvia" werd naar de buitenhaven van SteUendam gebracht, waar het werd afgemeerd aan de drijvende steiger bij de schutsluis. De meeste mensen kennen de "Rotary" wel. Maar of ze echt weten wat deze club inhoudt, is nog maar de vraag. Daarom komen Rob Louis en Fred Otten naar de stu dio van Radio Flakkee in Dirksland om in het programma "Met Wie???" te vertellen wat de Rotary is en wat de Rotary doet. Zij vertellen ook hoe de Rotary is ontstaan en of iedereen er üd van kan worden. Zomaar een paar onderwerpen, maar op Radio Flakkee kunt u een uur luisteren naar deze twee leden van de "Rotary". Het gesprek staat onder lei ding van Carla Hersbach en wordt uitgezon den op woensdag 30 juU tussen 18.00 en 19.00 uur. De herhaling is op donderdag van 21.00 tot 22.00 uur. Afgelopen dinsdag werd alweer de voor de vierde keer het zomertoernooi gehouden georganiseerd door de Dam- en schaakvere- ning 'Ontspanning' in de sporthal Dorp- stienden in Ouddorp. Het toernooi wordt gehouden speciaal om het schaken en dam men te promoten onder de aanwezige cam- pinggasten en om huisschakers/dammers de gelegenheid te geven met elkaar de degens te kruisen; iedereen kan meedoen en uitleg over regels van het schaken en dammen wordt gegeven indien noodzakelijk. Er wordt in toernooi vorm gespeeld in partij en van 15 minuten per persoon zodat men meerdere tegenstanders heeft op een avond. Dat lidmaatschap van en club niet noodza kelijk is bewees Dhr. van Hal afgelopen dinsdag; als huisdanuner versloeg Dhr. van Hal alles en iedereen en mocht de fles cham pagne die bij de eerste prijs hoorde meene men naar de camping. De tweede plaats die een fles wijn opleverde werd opgeëist na een spannende strijd door Dhr. K. Tanis en Dhr. van den Ouden uit Oude Tonge legde beslag op de derde plaats. Bij de schakers was het tot de laatste partij spaimend; Jaap Santifort bleef oud-Flakkees kampioen Jacques Hennekes nipt voor en Wilco Breen nam de derde plaats in beslag. Het toernooi wordt wekelijks op dinsdag avond gehouden tot en met augustus in sporthal de Dorpstienden. Inschrijving kan op de avond zelf geschieden van half 8 tot 8 uur waarna het toernooi van start gaat. Het inschrijfgeld voor deze avond bedraagt 2,50 eiu-o en tevens wordt u onder de wedstrijden nog voorzien van een hapje. Op de laatste avond zal er ook nog een verloting plaats vinden. Daarom zou ik u graag uitnodigen om een keer mee te komen doen en zo ken nis te maken met deze sporten op een leuke en gezellige manier. Voor meer informatie over speelavonden en uitslagen verwijs ik u naar ons internetadres; www.flakkee.net/~schaken/onfspaiming. Jan Bezuijen voor het klavier van hel carillon in de toren van Goedereede. kan ik vrijwel ieder muziekstuk spelen. En dat is lang niet op elk carillon het geval, want er zijn maar weinig beiaards in Nederland die zo'n hoog speeltechnisch niveau hebben. In de wereld van de kenners geldt dit instru ment als de 'Steinway' onder de carillons, volgens Bezuijen. De beiaardier legt uit dat het heel belangrijk is hoe de verbinding is van toets tot klepel en hoe de klokken gegoten zijn. Ook is de klank van de toren van Goedereede door de grote gewelven heel goed. Ook in zijn carillonspel wil Jan Bezuijen niet onder stoelen of banken steken dat hij ook speelt tot lof van God. Daarom heeft hij ook in het carillon een gedeelte uit Psalm 150 laten graveren in zijn lievelingstaai het Latijn: 'Laudate Dominum in santus Eius; Omnisd spiritus laudet Dominum'Wat ver taald luidt: 'Looft de Heere, Zijn Heiligdom en alles wat adem heeft looft den Heere'. Volgens Jan Bezuijen stamt het nog uit de tijd van Napoleon dat dergelijke gebouwen als de toren van Goedereede aan de burger lijke gemeente werd toegewezen. Dit heeft als voordeel dat de gemeente - en in Goede reede het Rijk - zorgdraagt voor het onder houd van de toren. "Maar het nadeel is dat de toren los is gekomen van de kerk en dus eigenlijk geen geestelijk binding meer heeft". Toch wil hij in deze gegraveerde tekst, iets laten zien van een van zijn doel stellingen van musiceren: Het loven van God. Toch speelt de beiaardier niet aUeen geestelijke liederen. Volgens hem speelt hij op het carillon van 'Bach tot Beatles'. Hij legt uit dat het carillon van oorsprong een volksinstrument is en dat mag van hem zo blijven. In vroeger tijden werd het gebruikt als instrument tijdens de marktdagen in de steden en dorpen. Ook hij streeft er naar om tijdens hoogtijdagen zoals met Pinksteren, Kerstfeest, Koninginnedag en andere hoog tijdagen, de bezoekers en inwoners van het stadje zoveel mogelijk te laten genieten van het carillon. Bij de speciale carillonconcerten, waar ook beiaardiers van elders spelen, komen er toch Het is weer al vijfentwintig jaar gele den geweest, dat op 24 juni 1978, de pas gerestaureerde toren en het nieuw aangebrachte carillon door - toen nog - prinses Beatrix officieel in gebruik werden genomen. Het carillon is die vijfentwintig jaren bespeeld door Jan Bezuijen uit Ouddorp. Met de zojuist opa geworden Bezuijen spra ken we over het carillonspel en over het bij zondere instrument wat Goerees' toren her bergt. Toen vijfentwintig jaar geleden Bezuijen een advertentie in de krant zag staan, waarin voor het nieuwe carillon een bespeler werd gevraagd, aarzelde hij geen moment en hij solliciteerde naar die functie. Hij wist dat, als hij werd aangenomen, er een drukke tijd voor hem zou aanbreken, want hij was niet in het bezit van een beiaardiersdiploma. Wel had Jan al veel muzikale ervaring opgedaan als kerkorganist en dirigent van enkele koren. Toen hij eenmaal zijn benoeming op zak had, volgde hij de zesjarige cursus aan de Nederlandse Beiaardschool in Amers- foot. "Ik moest zes jaar lang iedere zaterdag naar Amersfoort. Dit was een hele opgave, maar ik heb het er graag voor overgehad", aldus Bezuijen. Belgenmonument De praktijklessen werden in Amersfoort gegeven in het Belgenmonument. Dit monu ment herbergt een beiaard en is geschonken door België aan de gemeente Amersfoort, als dank voor de opvang van Belgische vluchtelingen in de Eerste Wereldoorlog. In het begin van zijn studie was er voor Bezuij en nog weinig gelegenheid om zijn spel thuis t£ oefenen. "De had eerst een stodieklavier zonder klankstaven, maar dat was niet ideaal om thuis te oefenen. Later kreeg ik een vol ledig studieklavier in bezit dat gemaakt is door een leraar van de Beiaardschool en dat gebruik ik nu nog met veel plezier", legt Bezuijen nader uit. In het begin was het carillon van de Goeree- se toren nog klein. Het bestond uit zevenen- veertig klokken, die geschonken werden door verschillende bedrijven en verenigin gen. Door het toch wat kleine klokkenspel waren de muzikale mogelijkheden beperkt. Na een blikseminslag in de toren, begin negentiger jaren, moest er ook aan het caril lon het een en ander hersteld worden. Fabri kant Eijsbout uit Aspen kwam met een beter plan voor het carillon. Er werd een nieuwe stichting opgericht, die zich beijverde om meer geld bijeen te krijgen voor de verbete ringen die aan het carillon moesten worden uitgevoerd. Dit lukte en het carillon bezit nu 51 klokken. "Met de grote luidklok, die ook bij het carillon gebruikt wordt heeft Goede reede tweeënvijftig klokken, naar het aantal weken van het jaar", legt Bezuijen uit. De beiaardier verzekert dat hij nooit spijt heeft gehad van zijn keuze voor het Goeree- se beiaardierschap. Eén van de beste De tevredenheid van Bezuijen is zeker niet in de laatste plaats gestoeld op het feit dat in Goedereede één van de beste carillons van Nederlands is gevestigd. "Door de mogelijk heden die ik op dit instrument in de toren heb Het 'uitstekend te bespelencarillon in Goedereede. Gijsbert Kok uit Bodegraven zal aan staande zaterdag 2 augustus het bei aardconcert in Goedereede verzorgen. Hij smdeerde orgel en kerkmuziek aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en beiaard aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort. Hij is de vaste beiaardier in Bergen, Voorscho ten, Weesp en Zoetermeer en organist in De Lier, Bodegraven en Den Haag. Het concertprogramma van Gijsbert Kok begint in de aanvang van de 18e eeuw met Bach en Cimarosa en ver schuift vervolgens langzaam in de tijd met Schubert, Schumann, Saint-Saëns en Hellmesberger. Programma's zijn gratis af te halen in de toren bij de Stichting Vrienden van de Goereese Beiaard en het concert begint om 16.00 uur. wat moeilijker stukken aan de orde. Bezuij en erkent dat dit meer voor fijnproevers is, maar toch staat er tegenover dat er dan ook ruimte is voor wat meer herkenbaarder werk. Reacties Ondanks dat hij op een 'eenzame post' zit, hoog in de toren, krijgt hij veel positieve reacties van luisteraars. Als de toren open is voor bezoek, kunnen de mensen een kijkje bij hem komen nemen. Veelal valt hem dan de verwondering van de bezoekers op als ze het carillon 'in werking' zien. Ook als hij de toren verlaat krijgt hij onderweg nogal eens een compümentje voor zijn spel. En dat doet hem goed, want hij benadrukt nog eens dat het carillon vooral een volksinstrument is. Daarom is er tijdens zijn spel alle ruimte voor bekende muziekstukken, waarvan hij weet dat de mensen in de straten van het stadje, dit zeer waarderen. Een enkele keer komt het voor dat er wat kri tiek komt op zijn spel van de omwonenden. Dit geldt dan mensen die klagen dat hij te vroeg op de dag speelt of te laat, omdat de kinderen dan niet kunnen slapen. Het spelen van een slaapliedje biedt dan meestal uit komst en verlaat de klager tevreden de toren. "Zulke zaken probeer ik positief op te los sen", aldus Bezuijen. Het carillon is een instrument dat veel in de lage landen voorkomt, volgens Bezuijen. Het eerste carillon werd gebouwd in het Bel gische Oudenaarde, in het begin van de zes tiende eeuw. In Nederland zijn ongeveer 180 carillons en in België ruim 90, verder in Europa komt men ze nauwelijks tegen. Wel blijkt dat er in de Verenigde Staten en in Canada steeds meer carillons komen. Ondanks het sublieme carillon in de toren heeft Goerees' beiaardier nog wensen voor de toekomt, graag zou hij nog een grotere klok erbij zien. Om dit te bereiken is er sinds kort een nieuwe Stichting Vrienden van de Beijaard opgericht. Deze hoopt ook nu weer fondsen èn evenmeel subsidie te gaan wer ven voor de aanschaf van een dergelijke gro te klok. Op de culturele dag in Stad aan 't Haringvliet zijn er artikelen verkocht voor het goede doel, voor Woord en Daad. Deze verkoping heeft het netto bedrag opgebracht van 70,-. Wij danken iedereen die hier aan heeft meegewerkt. HERKINGEN - woensdag 30 juH, 19.30 uur, ds. De Wit. DIRKSLAND - dinsdag 29 juli, 19.30 uur, student G. Beens. OUDDORP - dinsdag 29 juli 2003: 19.30 uur; ds. De Wit, Nieuw-Beijer- land (i.p.v. ds. Schreuder) Op dinsdag 5 augustus organiseert Woord en Daad een fietspuzzeltocht door Ouddorp en omgeving. De inschrij ving is in 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. De vertrektijd is 19.00 uur en de tocht kost 1,25 p.p. Er is ook een verkooptaf el aanwezig. Inüchtingen: W. Akershoek, 0187- 681940. i i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1