LITIE 0900-8844 \\J Bestrijding illegale bewoning van recreatiewoningen in gemeente Goedereede heeft alle aandacht van college OPEL Nieuws ^252 Inschrijven Omloop nog mogelijk Wim Hofs in Flakkeecialiteiten Fietspuzzeltocht Adullam in Ouddorp Lady Quaeso aan lager wal innaard hr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser Karels Autoschade Aanpak is nodig omdat het in strijd is met bestemmingsplan Een gewaarschuwd mens telt voor twee! Diefstal auto Brand in schuur Botsing fletsers GBS-actie voor Roemeense Bijbels bracht 300.000 euro op Derde zomerzangavond in Goedereede met campingpastor @imD@KfQ©m installatiebedrijf Gas -Water -Warmte MAKELAARDL Middelharnis B.V. Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl Vierjarig jongetje overleden na aanrijding BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Zeezwemtocht Oostkapelle-Domburg Vrijdag 25 juli 2003 76e jaeirgang nr. 7224 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee NIEUWE TONGE - Maandagmiddag ont dekte een 48-jarige bewoner van de Gene raal Snijdersstraat dat zijn auto was ont vreemd. Onbekenden hadden kans gezien de auto, een rode Fiat Fiorino, weg te nemen. OUDE TONGE - Maandagmiddag omstreeks half drie ontstond, veirnoedelijk door kortsluiting van een vriezer, brand in een schuur aan de Molenweg. De brand sloeg over naar het dak waarna de gehele schuur, waar onder meer fietsen en tuinmeu belen in stonden, afbrandde. Brandweerper soneel, dat snel ter plaatse was, bluste het vuur. OUDDORP - Maandagmiddag omstreeks kwart over twee vond op de Brouwersdam een botsing tussen twee fietsers plaats. Een 42-jarige man uit Hellevoetsluis en een 23- jarige vrouw uit Duitsland fietsten tegen elkaar aan. Hierbij kwamen beiden ten val en liepen verwondingen aan hoofd en gezicht op. De slachtoffers werden voor behandeling overgebracht naar het zieken huis in Dirksland. De flnanciële actie van de Gerefor meerde Bijbelstichting (GBS) ten behoeve van Roemeense Bijbels heeft 300.000 euro opgebracht. Hierdoor kunnen 68.965 Bijbels naar Roemenië worden verspreid. De GBS stuurde medio maart naar alle 38.000 donateurs en vele kerken een specia le brief met het verzoek om steun. Vele donateurs en kerken maakten een gift. Het eindbedrag heeft alle verwachtingen van het bestuur overtroffen. Al eerder ontving de GBS een anonieme gift van 130.882 euro. Door een kleine financië le aanvulling van uit de GBS (4.118 euro) kunnen maar liefst 100.000 Roemenen aan een eigen Bijbel worden geholpen. Inmiddels zijn reeds enkele tienduizenden Bijbels richting Roemenië getransporteerd. De GBS maakte hiervoor gebruik van de diensten van de volgende hulporganisaties: Hulp Oost Europa, Kom Over En Help, ZoBeRo, Ruchama, Hulpveriening Christe nen in Roemenië, Hulp... met elkaar, voor elkaar... en Amerauiden helpt Teius. Zij leveren de Bijbels af bij diverse kerken in Roemenië en Moldavië. De kerken zorgen voor verspreiding onder de bevolking. De eerste reacties vanuit Roemenië zijn zeer positief. Vooral de opgenomen tekstverwij zingen worden op prijs gesteld. Deze verwij zingen zijn van grote betekenis voor de Bij belstudie. Het is nog steeds mogelijk om in te schrijven voor de 14e Omloop van Goeree-Overflak- kee. De termijn van de voorinschrijving is tot 1 augustus a.s. en het inschrijfgeld bedraagt 36 euro. Uiteraard kan na 1 augus tus ook ingeschreven worden voor de 14e Omloop. Zelfs op de dag van de start is inschrijving nog mogelijk. Het inschrijfgeld bedraagt na 1 augustus echter 40 euro. Tevens kan ingeschreven worden voor de estafette. U dient dan een team samen te stel len van 3 personen. Het inschrijfgeld voor de estafette is tot 1 augustus 72 euro en na 1 augustus 80 euro. Inschrijfformulieren zijn af te halen bij de eilandelijke VVV's en gemeentehuizen. Te downloaden vanaf onze site en op te vragen bij het secretariaat: www.omloop.com of tel. 0187-643986. Zaterdag 26 juli, tussen 09.00 en 10.00 uur is Wim Hofs uit Dirksland de gast van Jan Lodder in het praatprogramma 'Flakkeecia liteiten' op Radio Flakkee. Wim vertelt in dat uur veel ovei zijn leven. Dat leven begon 68 jaar geleden in Aalten. Hij werd psycho loog maar is nu hij gepensioneerd. Als hob by verdiept hij zich in de kunstgeschiedenis, ffij weet ook veel te vertellen over oude gebouwen in Dirksland en Sommelsdijk. Daarnaast heeft hij nog tijd over om voorzit ter te zijn van de Mediaraad. Dat is de instel ling die bepaalt welke radio en tv-program- ma's via de kabel mogen worden doorgege ven. De herhaling van 'Flakkeecialiteiten' is dinsdag van 18.00 tot 19.00 uur. Op dinsdag 29 juJi organiseert het Comité Ouddorp van de Stichting Adullam gehandi captenzorg een fietspuzzeltocht. Er zijn twee routes te rijden, één van ca. 50 km en één van ca. 30 km. De inschrijving is in Eben Haëzer, Preekhillaan 3, te Ouddorp. Ingeschreven kan er worden tussen 10.00 en 12.00 uur. Als het regent kan er ook inge schreven worden tussen 13.00 en 14.00 urn en niet zo als elders vermeld is om 15.00 uur. Het inschrijfgeld is 3,40 per persoon en 2,- per kind van 6-12 jaar. 13,60 per gezin. In Eben Haëzer is ook een kleine verkoping. Inlichtingen; Hester Grinwis: 0187 683244. Op woensdag 30 juli zal alweer de derde zomerzangdienst in de kerk van Goederee de worden gehouden. Tijdens deze avond zal de campingpastor van 'De Klepper- stee' te Ouddorp, dhr. T. Spek zijn mede werking verlenen. Dhr. T. Spek verbUjft een aantal weken op 'De Klepperstee' en is verbonden aan het 'Dabarteam' wat gedurende de zomervakantie evangelisa tiewerk verricht op de camping. Uw zangkwaliteiten zullen deze avond op de proef worden gesteld er zal n.l. veel worden gezonden. Diverse psalmen en gezangen staan op het programma. De samenzang zal worden begeleid door Jan Bezuijen, één van de vaste organisten van de Hervormde gemeente van Goedereede. Jan zal ook solistisch op het aloude orgel te horen zijn. Hij hoopt namelijk te spelen het bekende 'Jesu joy, of man's desiring' van J.S. Bach en de 'Sonate II' van F. Mendelssohn. De aanvang van deze avond is 19:30 uur. De kerk is om 19:00 uur open. De toegang is gratis. Bij de uitgang zal er een collecte worden gehouden ter bestrij ding van de onkosten. Na afloop is er voor iedereen koffie, thee of limonade in 'De ARK', waar u elkaar kunt ontmoeten. Schroom niet en kom; De deuren van het mooie al oude kerkgebouw staan nodi gend voor u open. Ook de campinggasten van 'De Klepperstee' te Ouddorp, jong en oud zijn van harte welkom om hun 'cam pingpastor' eens in een andere ruimte dan een 'tent' te mogen ontmoeten. Woensdag 23 juli was het 16 meter lange zeiljacht "Lady Queso" onderweg van Scheveningen naar Stellendam. Het bevond zich bij de zuidpunt van de Hin der toen het aan lager wal geraakte. De eigenaar was maar alleen aan boord. Zijn echtgenote had de tocht over open zee niet aangedurfd en was met openbaar ver voer naar Stellendam gekomen. Zij kreeg, via een gsm, de melding van haar man dat hij vast zat en dan ze nog wel even zou moeten wachten eer hij de haven van Stellendam kon binnenvaren. Telefonisch nam hij toch maar contact op met de red dingmaatschappij, die via de Kustwacht- post in de vuurtoren van Ouddorp de bemanning van de Stellendamse redding- boot liet alarmeren. De pieper ging om 16.45 uiu". De reddingboot voer zo snel mogelijk naar de "Lady Queso" en trok het jacht vlot. Het kon daarna op eigen kracht zijn tocht vervolgen en arriveerde ongeveer 19.30 uur in de buitenhaven van Stellendam, waar de echtgenote van de schipper geduldig zat te wachten op één van de steigers bij de visafslag. H www.op«Jnieuvir5.nl Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Informatie Opel Linkz en vonzetfvprekendal onze occasions inci foto Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 lEUSSAHT OBILITEITSCEMTBUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters OOLTGENSPLAAT - Woensdagochtend rond elf uur kwam een vierjarig jongetje uit Ooltgensplaat om het leven, nadat hij was aangereden door een vrachtwagen. Het jon getje fietste op een verbindingspad van de Julianastraat naar de Prins Bemhardstraat tussen zijn 32-jarige moeder en zijn zeven jaar oude zusje in. Plotseling haalde hij zijn zusje in en reed met hoge snelheid de Prins Benihardstraat op. Een 45-jarige vrachtwagenchauffeur uit Nieuwdorp, die langzaam over de Prins Bemhardstraat reed, kon een aanrijding niet voorkomen en reed het jongetje aan. Het slachtoffertje overleed ter plaatse aan zijn opgelopen verwondingen. REGISTERACCOUNTANTS Op vrijdag 1 augustus wordt de Zeezwem tocht Oostkapelle-Domburg georganiseerd. Dit is een prestatietocht over 4 kilometer. De start is 's avonds om 19.00 uur. Een eventu ele reservedatum is 15 augustus (deadline 14.00 uur). Er wordt gestart bij het strandpaviljoen 'De Piraat', dit is 200 meter vanaf de parkeer plaats, einde Duinweg, Oostkapelle). De Finish is bij de Reddingspost Domburg. Het inschrijfgeld voor de zeez'^emtocht is 5,- wat bij de start kan worden voldaan. Elke deelnemer, die de finish haalt ontvangt een uitslagenlijst, oorkonde, herinnering en van sponsor 'Stenen Toko' een consumptiebon. De deelname aan de tocht geschiedt op eigen risico. De organisatie heeft enkele tips voor de deelnemers: zo moeten ze gewend zijn aan het afstandzwemen en een watertemperatuur van ongeveer 17 graden; ze moeten een wetsuit dragen of ingevet zijn; ook moet er een dubbele zwemcap gedragen worden; Douches zijn op het strand en het vervoer moet zelf geregeld worden. De reddingsbri gade zorgt voor de beveiüging. Organisatie en inschrijven: parotte@zee- landnet.nl of 0118-629791. Langeweg 38, 3244 BH Nieuwe Tonge Tel. (0187) 651396 Voor Caravan schadeherstel en onderhoud FOCWA garantiebedrijf ISO 9002 Maak tijdig een afspraak. Voor meer informatie zie onze website: www.caravanschadeherstel.nl Oüddorps recreatiegebied, vanuit de Op 1 april van dit stond er in deze krant een persbericht van de gemeen te Goedereede, waarin zij aankondig de ernst te gaan maken met de aanpak van illegale bewoning van vakantie woningen. Op de jarenlange gedoogsi tuatie zou handhavend worden opge treden, waarbij ook de bestaande per manente bewoning zou worden aangepakt. We vroegen wethouder A.C. Lokker naar de stand van zaken op dit moment. Evenals in vele recreatiegemeenten elders in het land bUjkt dat ook in de gemeente Goe dereede illegale bewoning van recreatiever blijven plaatsvindt. Het is geen geheim dat er op vrijwel alle recreatieparken in de gemeente Goedereede, vakantiewoningen het hele jaar door worden bewoond. Er zijn mensen die hun eigen huis verkopen en in een veelal goedkopere recreatiewoning hun intrek nemen. Ook schijnt het dat recreanten, de gemeente Goedereede zó aantrekkeUjk vinden, dat ze er voor iciezen om zich per manent te vestigen in de gemeente. En wat ligt er dan meer voor de hand dan dat ze 'voorgoed' hun vakantiebungalow tot hun domicilie kiezen. Toch zijn het niet alleen mensen van buiten de regio, die zich in de gemeente vestigen. Sommige pas getrouwde stellen, verkiezen een recreatiewoning boven de - soms - lange wachttijd op de lijst van woningzoekenden. De hierboven geschetste ontwikkelingen breiden zich de laatste jaren steeds meer uit. In de ogen van menig gemeente- en provin ciebestuurder is dit een ongewenste zaak. Zo ook voor het college van Goedereede. De langzame groei van de illegale bewoning van vakantiewoningen wil de gemeente aan banden leggen en, zo mogelijk, terugdrin gen. Permanente bewoning Wethouder Lokker bevestigt dat de laatste jaren de permanente bewoning van vakantie woningen langzaam toeneemt. Als oorzaken noemt hij allereerst de ontsluiting van de gemeente Goedereede. De aanleg van dam men en brug, die Goeree-Overflakkee uit het isolement haalden, hebben tot gevolg gehad dat ook de recreatie toenam. En met de toe name van die recreatie schoten de recreatie terreinen als paddestoelen uit de grond. "In het begin nodigden de vakantiebungalows nog niet uit tot permanente bewoning. Maar doordat er door de overheid meer eisen wer den gesteld aan de kwaliteit van die wonin gen, was het gevolg dat de kwaliteit van der gelijke woningen gelijk kwam te staan met huizen voor permanente bewoning", aldus Lokker. Het gevolg was dat enkele van deze woningen permanent werden bewoond. In het begin werd dergelijke illegale bewo ning door het gemeentebestuur te weinig onderkend. Lokker denkt dat dit kwam door dat de bestuurders toen nog niet de conse quenties konden overzien, die er aan perma nente bewoning vastzaten. Ook herinnert hij zich nog dat er in het verleden geen politiek draagvlak bleek te zijn om handhavend op te treden; Over een spionerende opsporings ambtenaar, die verdachte huisjes in de gaten hield, waren de bestuurders niet zo enthou- lucht gezien. muiiiciii i>ewonen van vakantiehuizen is strijdig met bestemmingsplannen. siast. Met de toename van steeds meer per manente bewoning van vakantiehuizen, kwam het besef dat er toch tegen moest wor den opgetreden. Ook de consequenties die permanente bewoning van vakantiehuizen, met zich meebrengt werd langzamerhand door de overheden erkent. Wethouder Lokker wijst erop dat de openba re voorzieningen, zoals verenigingsgebou wen en scholen berekend zijn op het aantal inwoners van de gemeente. "Als er dan een groep mensen bijkomt, die niet geregistreerd staat als inwoner van de gemeente, zou dit bij verdere groei problemen kunnen geven", zo verduidelijkt Lokker de nevenverschijn selen van het illegaal bewonen van recreatie woningen. Niet gecharmeerd Lokker weet ook dat er beheerders van recreatieterrein zijn die niet zo gecharmeerd zijn van de permanente bewoning. "Er wonen in de zomermaanden een grote groep recreanten tussen hen die permanent'op het terrein verblijven. Ik weet dat dit in plaatsen elders in het land behoorlijke irritaties kan oproepen, want een vakantievierende bevol king is toch altijd wat luidruchtiger dan hen die de huizen gebruiken om er permanent in te wonen. Het is daarom ook in het belang van de recreatieondememers dat dergelijke irritaties achterwege blijven. En bovendien worden de permanent bewoonde huizen aan de recreatievoorraad onttrokken en dit kan toch nooit de bedoeling zijn", aldus Lokker. De wethouder wijst erop dat er ook nog een ander gevaar dreigt, want de Inspectie van het Ministerie van VROM gaat er vanuit dat de gemeente handhavend optreedt tegen ille gale bewoning van vakantieverblijven. Als de gemeente te weinig controle en maatrege len neemt, bestaat het gevaar dat de overheid de permanent bewoonde huizen bij het - door de overheid toegewezen - woningcon tingent wordt getrokken. Het college van Goedereede wil dit in ieder geval voorko men en zal daarom in de 'handhavingsnota', die nog inontwikkeling is, duidelijk beleid neerleggen, waarin wordt verwoord hoe de gemeente gaat optreden om het illegale bewonen tegen te gaan. Lokker wijst erop dat ook in het collegeprogramma duidelijk vermeld wordt dat er tegen illegale bewo ning moet worden opgetreden. Complex Al wil het college handhavend optreden, toch erkent Lokker dat optreden tegen ille gale bewoning 'een complexe zaak is'. Vol gens de wethouder zijn er in het verleden voorbeelden aan te wijzen, waarbij de rech ter geen genoegen nam met het door een gemeente aangedragen bewijsmateriaal. Toch lijkt er in deze simatie een kentering te komen. "De gemeenten hebben nu wat meer mogelijkheden gekregen om controlerend op te treden binnen de juridische grenzen". Als voorbeeld van het moeilijk bewijzen van permanente bewoning noemt Lokker dege nen die het zich kunnen permitteren om de hoofdwoning aan te houden en tweede woning permanent te gaan bewonen. Het is dan moeilijk bewijs te leveren dat de bewo ners enige tijd van het jaar in hun andere huis wonen. Gemakkelijker is het aantonen van illegale bewoning als een jongen en meisje na hun trouwen een recreatiewoning betrekken, maar het postadres nog bij één van de ouders laat. Via het kadaster kan dan nagaan wor den welk huis op wiens naam staat. Als een dergelijk geval bekend is gaat er in ieder geval een brief naar de betreffende bewoners toe, waarin ze er op gewezen worden dat permanente bewoning van een vakantiehuis illegaal is. Wordt er dan nog niet gereageerd, dan kan de gemeente een dwangsom opleg gen en tenslotte de strijdigheid met het bestemmingsplan te beëindigen. Lokker hoopt echter dat het zover niet zal komen. "In ieder geval telt een gewaarschuwd mens voor twee". De bewoners handelen namelijk in strijd met het bestemmingsplan. En dit blijkt de voor naamste reden te zijn waarom de Goereese bestuurders de illegale bewoning van vakan tiewoningen aan wil pakken. "ledere burger die een bouwvergunning aanvraagt, dient te voldoen aan de eisen die gesteld worden' in het bestemmingsplan; Daarom zou het van rechtsongelijkheid getuigen als we de illega le bewoning - dus tegen het bestenmiings- plan - zouden toelaten", aldus Lokker. De gemeente zal dus streng gaan controleren of de genoemde woningen niet permanent bewoond worden. Ondanks dat het moeilijk is om aan te tonen dat er inderdaad illegaal gewoond wordt lijkt Lokker er van over tuigd dat de gemeente wel mogelijkheden heeft om tegen de illegale bewoning op te treden. "Maar we moeten wel subtiel te werk gaan", volgens Lokker. Lokker heeft geen exacte cijfers over de hoe veelheid vakantiewoningen die permanent bewoond worden. Hij schat het aantal op 'enkele tientallen'. Starterswoningen Op de vraag of het in de gemeente Goede reede niet moeilijk is om als 'starter' de woningmarkt binnen te gaan en dat men het daarom maar noodgedwongen zoekt in vakantiewoningen, antwoordt Lokker, dat er de laatste jaren wel een behoorlijk aantal starterswoningen in de sociale sector zijn gebouwd. Maar hij constateert wel dat de starters woningen binnen enkele jaren, veel duurder, worden doorverkocht en daardoor aan de doelgroep wordt onttrokken. En dat vindt hij een verkeerde zaak, In de gemeen te wordt geprobeerd om zoveel mogelijk doorstroming te houden in de woningmarkt, dus van starterswoning naar twee-onder-één kap woningen en vervolgens naar de vrije sector. Er moet, volgens de wethouder, een gezonde doorstroming zijn op de woning markt, "want bouwen voor ouderen is ook bouwen voor jongeren. Hij denkt ook dat het wel meevalt met het gebrek aan woningen voor starters, want er zijn gevallen bekend, waar een aangeboden woning werd gewei gerd en er vervolgens een recreatiewoning werd gekocht. Voor de toekomst verwacht Lokker dat het wel mee zal vallen met de illegale bewoning van vakantiewoningen, zéker als de gemeen te een streng beleid in deze zaak gaat volgen. Hij verwacht hierbij ook medewerking van makelaars en notarissen; "Ook zij hebben een taak om kopers er op te wijzen dat wonen in het recreatiegebied geen perma nent gebeuren mag zijn".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1