De concurrenten ontmoeten elkaar LITIE Nieuws aan de horizon j Een hartelijk welkom naast de voordeur De Reisduif, in de St. Catharijneiierli 'Schwarzmeer Don Kosaken' in Ouddorp Fietspuzzeltocht Adullam in Ouddorp Beiaardconcert Goedereede 25-jarig jubileum Toch weer Fokveedag in Hellevoetsluis 0900-8844 Ontdek Schouwen-Duiveland EIIAtfDBI-IIIEUWS Organist Jaap Hroonenherg @IAI1DB1J1IEUV% Rosa 'Rumba' Klimop Meisje aangereden Gaan jullie binnenkort f:^ Sommelsdijk Beleef meer met een gids: PAGINA 5 DINSDAG 22 JULI 2003 Rosa Kidnhuheet ii van harte welkom.ljolo: PPHj Twee potten met een roos op stam bieden een vrolijke welkom naast de voordeur. Zeker als u kiest voor een doorbloeiende roos, zoals de Rosa 'Rumba' met aan de voet een fijnbladige klimop, die nonchalant over de rand van de pot hangt. De stamroos Rosa" Rumba' is een rijke bloeier, die bovendien zacht kruidig geurend is. Met haar heldere oranjerode bloemen met een geel hart heeft dit trosroosje op stam een vrolijke en gezonde uitstraling. Wanneer u de uitgebloeide bloemen er regelmatig uit knipt, zal deze roos vrolijk doorbloeien. Een stamroos is niets meer dan een strui kroos, die op een onderstam van een 'wilde' roos is geoculeerd. Stamrozen zijn in allerlei kleuren en verschillende lengtes te koop. Ze vragen wel om wat extra zorg. Zo heeft een stamroos een voldoende lange tonkinstok nodig voor wat extra stevigheid. Anders kan de kroon eraf breken bij harde wind. De stamroos moet in het voorjaar goed worden teruggesnoeid tot 1 a 3 cm. boven het punt waar hij is geoculeerd. Net als andere rozen zijn ook stanu-ozen aardig gulzig, want de voortdurende productie van bloemen kost heel wat energie. Geef ze daarom twee keer per jaar een portie langdurig werkende rozenmeststof, bijvoor beeld na de snoei in maart en na de eerste bloei. Zo'n stamroos kan aan de voet best een sier lijke bodembedekker gebruiken om de kale potgrond aan het gezicht te onttrekken. Denk bijvoorbeeld aan een uitbundige toef Klimop (Hedera), die er een speels en nonchalant geheel van maakt. Ook andere vaste planten, zoals maagdepalm (Vinca minor) en Sedum zijn hiervoor geschikt. Een roos vraagt om een ruime pot. Met de keuze van de pot krijgt de combinatie een extra, persoonlijk accent. Een stijlvolle vierkante pot bijvoorbeeld geeft de entree een statige uitstraling. Op maandagavond 28 juli vindt in de St. Catharijnekerk het vijfde orgelconcert plaats in de serie van zomerorgelconcerten 2003. Het thema van deze avond is 'Orgelmuziek uit de Romantiek'. De organist Jaap Kroonenberg zal werken spelen van de Wolf, Saint-Saëns, Mendelssohn, Guilmant, Franck en Karg-Elert. Jaap Kroonenberg kreeg al op jonge leeftijd zijn eerste pianolessen van Simon Zeegers. Tijdens zijn studie aan de HBS en de Tech nische Hogeschool te Delft volgde hij orgel lessen bij Piet van Amstel en Jan van den Berg. Ook ontving hij in die periode inter pretatielessen van Feike Asma. Feike Asma adviseerde hem een orgeldiploma te beha len. In 1981 behaalde Jaap Kroonenberg het solistendiploma orgel onder leiding van André Verwoerd aan het Rotterdams Con servatorium. Als organist is Jaap Kroonenberg werkzaam geweest in Sint-Pancras en Heiloo. Vanaf 1972 is hij verbonden als organist aan de Grote Kerk van Maassluis, eerst als tweede organist naast Feike Asma en na diens over lijden in 1984 als vaste bespeler van het beroemde Garrels-orgel. Jaap Kroonenberg is voor radio en televisie diverse keren te beluisteren geweest, spe lend op orgels uit o.a Kampen, Dordrecht, Gorinchem en Maassluis. Ook heeft hij diverse pJaat- en cd-opnamen gemaakt met o.a het Rozenburg's mannenkoor en met het gemengd koor Vocal Devotion uit Maasluis. In 2001 heeft Jaap Kroonenberg een aan vang gemaakt met het opnemen van alle Koraalbewerkingen van Feike Asma in de Grote Kerk te Maasluis. Hiervan zijn inmid dels 4 cd's uitgegeven Vanwege zijn verdiensten voor de Franse orgelcultuur is Jaap Kroonenberg door de Société Académique d'Education "Arts, Sciences et Lettres" in 1991 te Parijs onder scheiden met de zilveren medaille. Het orgelconcert begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 4 euro, inclusief kof fie. Voorafgaand aan dit orgelconcert vindt er om 19.00 uur een beiaardconcert plaats. Het beiaardconcert kunt u beluisteren op de luisterplaats bij het Merulahuis. Zaterdag 25 juli treedt in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Oud dorp het 'Schwarzmeer Don Kosaken' koor op. Het concert begint om 20.00 uur. Kaartverkoop kan via VVV Ouddorp, Bosweg, telefoon: 0187-681789. Ook kunnen er nog kaarten aan de zaal gekocht worden. Dit kan vanaf 19.00 uur. Entree via voorverkoop: Volwassenen 12,-; Scholieren 9,-. Avondkassa I3,-/€I0,-. Op dinsdag 29 juli organiseert het Comité Ouddorp van de Stichting Adullam gehandi captenzorg een fietspuzzeltocht. Er zijn twee routes te rijden, één van ca. 50 km en één van ca. 30 km. De inschrijving is in Eben Haëzer, Preekhillaan 3, te Ouddorp. Ingeschreven kan er worden tussen 10.00 en 12.00 uur. Als het regent kan er ook inge schreven worden tussen 13.00 en 14.00 uur en niet zo als elders vermeld is om 15.00 uur. Het inschrijfgeld is 3,40 per persoon en 2,- per kind van 6-12 jaar. 13,60 per gezin. In Eben Haëzer is ook een kleine verkoping. Inlichtingen: Hester Grinwis: 0187 683244. Zaterdag, 26 juli wordt een concert gegeven voor het zilveren jubileum van de Goereese beiaard. Dit werd op 24 juni 1978 na de renovatie van de toren in het bijzijn van (toen nog) prinses Beatrix officieel in gebruik genomen. Al van het eerste begjn is Jan Bezuijen als vaste stadsbeiaardier betrokken bij de beiaard, dus ook voor hem een jubileum! Toen destijds bedacht werd dat de toren in Goedereede gesierd zou gaan worden met een carillon is mj met een studie begonnen aan de beiaardschool te Amers foort. Naast zijn beiaardierswerk is hij vaste organist bij de Hervormde Kerken van Goe dereede en Stad aan 't Haringvliet. Op het lichtvoetige programma staan wer ken van Shostakovitsch, Lloyd Webber, Rogier van Otterloo en een paar snelle rags van Scot Joplin. Zoals altijd begint het con cert om 16.00 uur en zijn de programma's gratis te verkrijgen bij de kassa van de toren. Als u er niet tegen op ziet om een 'paar' trap pen te lopen kunt u de jubilaris zien spelen. Na en periode van gedwongen rust vanwege de mond en klauwzeer epidemie en de daar mee samengaande verscherpte overheidsei- sen betreffende diergezondheid wordt er weer een nieuwe start gemaakt met het orga niseren van de Fokveedag in Hellevoetsluis. Deze 46e naoorlogse fokveedag wordt gehouden op zaterdag 9 augustus van 9.00 tot 16.00 uur. Deze dag wordt altijd nog gehouden op het weiland van de familie Van den Ban aan dé Smitsweg te Hellevoetsluis. Op deze dag komen veehouder en geiten- houders met hun beste dieren om te strijden om het kampioenschap in diverse klassen van leeftijd en ras. Hoewel het aantal vee houderijbedrijven en ook het aantal geiten- houders terugloopt blijft er voldoende animo om aan deze dag deel te nemen. De verwachting is, dat er een 60-tal koeien en 50 geiten ter keuring zullen verschijnen. Zoals altijd zijn er naast deze keuringen een aantal andere activiteiten op het terrein te zien en te doen. De grote tent wordt door de vereniging van Plattelandsvrouwen ingericht met veel inte ressante zaken, zowel op kunst- als op cuU- nair gebied. Ook bevindt zich in deze tent het horecage deelte waar bezoekers hun dorst kunnen les sen en eventueel de inwendige mensen kun nen versterken. Op het tertein worden naast de keuringen van de dierenshows getoond van pony's en paarden. Diverse kramen met uiteenlopende dingen om te bekijken en te kopen bevinden zich op allerlei plaatsen. Op een Rodeo-stier kunnen geïnteresseerden hun krachten meten wie het langst op dit hobbelende 'dier' kan blijven zitten. Aangezien de mechanisatie op de bedrijven nog steeds doorgaat is er een groot aantal machines te zien. Tractoren die steeds groter en vernuftiger worden, oogstmachines met een steeds bredere werkbreedte en gereed schap voor het dagelijks gebruik. Platte- 'm Zaterdagmiddag werd in het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis het huwelijk gesloten tussen twee 'concurrenten'. De bruid, Saskia van Putten van het gelijknamige kraanverhuurbedrijf in Melissant en Ronald Kort van een kraanverhuurbedrijf Kort eveneens in Melissant. Waarschijnlijk zijn deze twee bedrijven eikaars concurrenten. Toch hebben Saskia en Ronald elkaar gevonden, ondanks dat de voorkeur van de bruidegom uitgaat naar het merk Ford en de voorkeur van de bruid meer uitgaat naar het merk Deutz, blijken ze de zakelijke verschillen ondergeschikt te hebben gemaakt aan hun liefde. Per koets begaven bruid en bruidegom zich naar het Rien Poortvlietmuseum, waar ze toch nog poseerden voor de tractoren van verschillende fabrikanten. Misschien is deze huwelijksverbintenis een voorbode voor een eventuele bedrijfsfusie...? Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie werd op de Vrijheidsweg een 6-jarig meisje uit Zevenhuizen aangereden. Het kuid fietste samen met haar opa over de Langedijk en stak bij de kruising met de Vrijheidsweg plotseling over. Een 43-jarige automobiliste uit Deventer die het meisje zag oversteken remde, maar kon een aanrij ding niet voorkomen. Het slachtoffertje werd door de auto geschept en belandde ver volgens in de berm. Met nog onbekend letsel werd het meisje overgebracht naar het Sop hia kinderziekenhuis. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)4710 20 algemeen® gebr-dewaal.com landsjongerenvereniging Euro Delta, wer ken actief mee om deze dag te doen slagen. Voor de bezoekers is er genoeg te beleven om eens te komen kijken wat de fokveedag te bieden heeft. De toegangsprijs is 2,50 euro en kinderen tot 12 jaar hebben vrij entree. Het programma: 9.00 uur: aanvang van de keuringen; 10.00 uur: officiële opening door de heer D. Monster, dijkgraaf Brielse Dij kring; 10.30 uur: Start activiteiten; 12.00 uur: Bekendmaken prijzen verloting; 14.00 uur Kampioenskeuringen; 16.00 uur: Einde fokveedag. Uitslag Wedvlucht Jonge Duiven, Doornik 19 juli,* gelost: 08.00; deelne mers: 14; duiven:550. J.K.Hoekman 1„ 3, 16, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 35, 36, 37, 38, 40,46, 48, 51, 56, 65, 76, 77, 79, 80, 113, 114; J. v/d. Linde JL, 2, 29, 87, 126; C.Kleijn,, jr, 4, 18, 24, 42, 44, 45, 53, 67, 69, 90, 91, 94, 109, 132; P.van Moort, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 34, 43, 59, 86, 92, 93, 95, 111, 125, 128; A.van Alphen, 12, 39, 85, 118,119, 120; P.van den Boogert 13, 15,31,32,55,58,60,61,68,82,83, 89,101, 102,103, 105,106, 107, 108,121, 122, 124; M.A.van Nimwegen, 14, 17, 41, 84, 97, 98, 127, 129; Appel Vis van Heemst 19, 20, 21, 33, 78, 99, 100, 110, 117, A. v.d. Linde, 30, 70,71,72,112,130;Mijs&Quaedvlieg,47, 50, ?2,75,81,104,135, 137, 138; J.de Blok, 49, 62, 63, 64, 66, 73, 74, 88,116, 131, 133, 134, 136; Comb. v.d. Sluys, 54, 57, 123; D.Maliepaard, 96, 115. Uitslag Wedvlucht Eendaagse Fond vlucht Bourges Pare 19 juli; gelost: 07.15 uur; deelnemers: 8; duiven: 122; weer: Helder, ZO vt'ind Tot ver in de 20e eeuw was Schouwen-Dui veland slechts bereikbaar via het water of door de lucht (burgerluchtvaart slechts in de periode 1931-1939). Pas na de aanleg van de Grevelingendam; de Zeelandbrug, de Brou- wersdam, de Phillipsdam en de Oosterschel- dekering werd contact met het vaste land regel in plaats van uitzondering. In het landschap treft men sporen aan van een eeuwenlang gevecht met het water. Dij ken en kreken herinneren op diverse plaat sen aan verloren en weer gewonnen land. Welen, kleine meertjes diep in het land, getuigen van oude dijkdoorbraken. De strijd tegen het water is bepalend geweest voor de ontwikkeling van het landschap, het ont staan van de dorpen en stadjes op Schou wen-Duiveland. Deze middagtocht brengt u op plaatsen waar de invloeden van de strijd tegen het water nog duidelijk te zien zijn en waar u uitleg krijgt over ons fraaie eiland Schouwen-Duiveland, haar geschiedenis en haar bewoners. De tocht gaat eerst langs de noordkant van het eiland, waarbij stil wordt gestaan bij diverse belangwekkende plaat sen. Daarna krijgt men de gelegenheid het Museum Watersnood 1953 te bezoeken. Vervolgens gaat de route via de zuidkant terug naar het transferium te Renesse. De WV-info Schouwen-Duiveland organi seert op dinsdag 29 juli en 12 en 26 augus tus, een middagtocht per bus onder leiding van een gids, met het thema 'Strijd tegen het water' inclusief een bezoek aan het museum Watersnood 1953. Aanvang: 13.30 uur bij het transferium te Renesse. Prijs: 10,00 per persoon. Duur van de tocht: 4 uur. Opgeven bij VVV-info Schouwen-Duive land, kantoor Zierikzee. Tel: 0111-412450. De rondrit gaat door bij voldoende deelna me. C.Kleijn, jr, 1, 6, 7, 8, 9,11,16,18,22,30, 31; J.de Blok, 2, 3, 4, 5, 10, 12, 13, 15, 21, 25, 29; M.A.van Nimwegen, 14, 17; P.van Moort, 19, 26, 27, 28; Comb.v.d.Sluys, 20, 23; P.van den Boogert, 24. -21- Weer nemen de mannen plaats in het gras. Weer worden de handen gevouwen. Daarna neemt Toke het deksel van de schaal. De stapel goudbruine pannenkoeken verdwijnt als sneeuw voor de zon. De mannen kunnen heel wat op met hun hongerige magen. Toke kijkt er met genoegen naar. Ze hebben het verdiend. Ze heeft de pannenkoeken gebakken met spek en kaas. Dat voedt goed. Daarna schenkt ze mok ken vol pittige koffie. "Daar knapt een mens van op", zegt een arbeider. Hij veegt met zijn zakdoek zijn mond af. De anderen stem men ermee in. Willem laat het zich ook goed smaken. Hij kan zich nu niet voorstellen, dat hij meestal zo weinig trek heeft. Toke schuift hem nog een pannenkoek met kaas toe. "Ze moeten op", zegt ze, alsof hij haar een plezier doet in plaats van andersom. Zelf heeft ze één pannenkoek op. "De ben vol van de baklucht", zegt ze. De mannen rusten nog een poos. Dan geeft Frederik het sein, dat ze weer beginnen. Met een lege mand verlaat Toke even later het hooiland. Frederik kijkt haar na, totdat ze de bocht van de weg om is. Nog een paar stappen en ze zal uit het oog zijn. Zou ze nog een keer omkijken? Dan keert ze zich om en wuift naar hem, zoals immers. De mannen werken weer hard door. Ook Frederik gaat met nieuwe moed verder. Hij ziet dat Willem er moeite mee heeft. Elke keer rust zijn broer even op de steel van de hooivork, om dan weer verder te gaan. Hij zegt niets, hoewel hij die neiging nauwelijks kan onder drukken. "Arbeid is goed voor een mens", hoort hij zijn moeder zeg gen. Toch maakt hij zich zorgen om Willem. Als het maar niet te zwaar voor hem is. Hij ziet echter de koppige tiek om de mond van zijn broer. Hij begrijpt en zwijgt. Zelf spant hij zijn spieren tot het uiterste. Aan zichzelf denkt hij niet, maar zijn gedachten en blik gaan die middag verscheidene malen naar de slanke gestalte van zijn broer. Samen lopen ze 's avonds naar huis. Frederik loopt meteen door naar de pomp waar hij zijn hoofd en handen wast. Willem neemt plaats op de bank onder het keukenraam. Het is fijn hier nu rustig te kunnen zitten. Hij ziet de gevlek te poes loom onder de grote boom liggen. Af en toe steekt ze een poot naar voren, om zich daarna weer in elkaar te rollen en te gaan slapen. De geraniums prijken helderrood in de aarden potten. Vanuit de keuken klinkt het zingen van Toke. Vergeef mij al mijn zonden. Die Uwe hoogheid schonden. Ik ben verzwakt, o Heer'. Zij weet niet dat hij hier zit anders zou hij denken, dat ze het erom doet. Hij vouwt zijn handen niet en sluit evenmin zijn ogen, maar toch bidt hij. Deze regels zijn uit zijn hart gegrepen. De poes komt langs zijn benen strijken. Hij voelt het nau welijks. Hij staart naar de verte en voelt de moeheid omhoog kniipen. Hij moet zich ook gaan wassen, maar hij kan opeens niet meer. Toch trekt hij de overall uit en spoelt zich evenals Frederik af onder de pomp. Met de bonte handdoek die eraan hangt, droogt hij zijn gezicht en handen stevig af. Dan strompelt hij naar boven. Hij slaat de deken weg en gaat op zijn rug op het fiisse laken liggen. Hij heeft geen behoefte aan eten, enkel aan rust. Hij laat zijn armen los langs zijn lijf vallen. Ook zijn benen ontspannen. Hij voelt de moeheid wegdrijven. Hij hoeft niet te slapen, als hij alleen maar mag blijven liggen- Beneden schept Toke Frederiks bord vol. Ze heeft Willem naar boven zien gaan. Hij zal wel erg vermoeid zijn door die ongewone arbeid. Ze zal hem laten rusten, net zolang als hij daar behoefte aan heeft- Samen eten ze zwijgend. Frederik is ook moe, weet ze. Mar de stilte is niet drukkend. Hij is goed. Later zitten ze op de houten bank onder het keukenraam. Binnen hangt de warmte van de zomerdag, maar buiten is het nu heel aangenaam. Vanuit de weilanden klinkt het geroep van een koe. Op het dak laat een vogel zijn melodi euze stem horen. Ze genieten van de rust na een dag vol arbeid. Boven hoort Willem de vogel ook. Hij verlaat zijn bed. De moeheid is geweken. De trap kraakt als hij naar beneden loopt. Zonder drukte maakt Toke een bord pap voor hem klaar, dat hij gretig opeet. Geen woord wordt er gesproken over zijn plotselinge vertrek. Hij is er haar dankbaar voor. Ze zitten nog een tijd in de avondstüte. Net zolang, totdat een vleermuis dicht langs hen scheert en het langzaam kil ler wordt. "De uilen vliegen", zegt Frederik en staat op. Even later heerst er rust in de boerderij. De maan staat als een smalle sikkel aan het firmanent. Een flauw schijnsel zUver valt over de grote boerderij met zijn rieten kap. In de verte laat een hond zijn eenzame blaf horen. Niet alleen de boerderij ontvangt haar schijnsel van de maan. Hij belicht ook een woning in het dorp, maar de rust is daar nog niet gevonden. In haar ledikant draait Thonia zich van de ene zij op de andere. Ze trekt haar nachthemd recht, dat door het woelen strak om haar hchaam gedraaid zit. De slaap wU maar niet komen. Tenslotte staat ze op en opent het raam. Ze zuigt haar lon gen vol fiisse avondlucht. Ze lijkt Willem wel. Die maakt ook heel wat avondwandelingen, al denkt hij dat zij het niet hoort. De houten vloeren van het huis verraden hem echter. Ze heeft het vaak niet begrepen en het moeilijk kunnen verdragen. Nu wenstze hem echter terug. 2fe zal geduld met zijn karakter hebben, als hij weer bij haar woont, neemt ze zich voor. Maar meteen weet ze, dat ze zich altijd weer zal ergeren, al zal ze het proberen te ver dragen. Ze wordt zo nerveus van zijn stilzwijgen en doel loos zitten. Ze knijpt haar ogen wat samen om beter in de verte te kun nen zien. Daar achter de weilanden bevindt zich de boer derij van Frederik. Daar is Willem. Hij kan daar goed aar den en dat is te begrijpen. Toke straalt huiselijkheid af. Opeens beseft ze scherp, dat Willem dat bij haar mist. Voor haar is één ding belangrijk. Dat alles perfect voor elkaar is. Bij Toke hoeft dat niet zo nodig. Maar ze moet eerlijk zeggen, dat het er wel schoon en heel gezellig is. Ze ademt verkeerd en krijgt het licht benauwd. Is het dan toch haar schuld dat Willem niet bij haar terug wil komen? Maar Diederick dan? Die was altijd zo graag thuis. "Maar die verzocht je wel eens op te houden met dat gepoets", zegt een stem. "Al zei hij het op een fijne manier. En Diederick is Willem niet." Ze moet hem gelijk geven. Diederick had een opgewekte natuur. Maar hij wilde ook niet altijd, dat ze aan het werk bleef, al hield hij zelf heus wel van een opgeruimd huis. "Kom, Thonia", zei hij dan. "Het is zulk mooi weer. We gaan eerst maar eens een wandeling maken. Leg je gereed schap nu maar een ogenblik weg. AUes blinkt en glimt heus wel genoeg. Ik hoeft niet in een klooster te wonen. Het mag best een bewoond huis zijn." Dan gingen ze samen wandelen of maakten ze lange fiets tochten en vergat ze onderweg wat ze allemaal wUde doen. Later bromde ze dan op hem, dat ze niet klaar kon komen met haar werk, maar hij stelde haar altijd gerust of soms zei hij, dat er belangrijker dingen waren. "Je boeken zeker?" vroeg ze dan. En hij knikte dan maar wat. 'Diederick", kreunt ze. "Jij was altijd graag bij me." Een vleermuis komt vlak langs haar raam scheren. Ze schrikt ervan en doet het raam met een klap dicht. Het klinkt hard in de stilte van de nacht. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5