AB Zuid-Hollands e Eilanden: Ondanks breed werkterrein gaat de boer altijd voor Oude en nieuwe tractoren op 'Diekdag' John Stegers voorkomt dreigende schade 0900-S844 www.buijze.nl chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden "Onze kracht blijft liggen bij de ziektevervanging" Ger. Gem. Nieuwe Tonge KIEVIT WARMTE vimmmmk Wijziging extra l(erl(dienst Ger. Gemeente actief in beeld en geluid Auto beland in sloot na inhaal manoeuvre 1\issen de winkels op de Voorstraat in Stellendam is in - een voor het oog - gewoon kantoor een dynamisch bedrijf gevestigd; AB Zuid-Hollandse Eilanden is een coöperatie, die in de afgelopen jaren een stevige plaats inneemt in de regio. Zowel in de agra rische sector, als daar buiten. We spraken met Piet van den Doel, loca tiehoofd van het bedrijf, over het functioneren van dit bedrijf binnen de samenleving. Een ieder zal ze inmiddels wel gezien heb ben: de groene auto's, waarmee veel perso neelsleden van de AB Zuid-Hollandse Eilan den hun werk verrichten bij de boeren en tuinders in de regio. Toch weten maar wei nig buitenstaanders wat nu precies de werk zaamheden AB Zuid-Hollandse Eilanden zijn. Van den Doel is zelf afkomstig uit Oude Tonge en is als bedrijfsverzorger begonnen bij de Bedrijfsverzorging. Later kwam hij op het kantoor terecht als werkver deler en inmiddels is hij locatiehoofd. Hij legt uit dat Bedrijfsverzorging, waarvoor het bedrijf in eerste instantie, zo'n 45 jaar gele den is opgericht, nog de belangrijkste 'poot' is van het Stellendamse bedrijf. Het oor spronkelijke doel van die Bedrijfsverzorging was: boeren de helpende hand bieden als er zich onverwachte situaties zich voordoen, waardoor het agrarisch bedrijf niet meer kan functioneren. Op de agrarische bedrijven werken meestal maar weinig mensen en als er dan door ziek te of sterfgeval iemand uitvalt staat de AB Zuid-Hollandse Eilanden gereed om bij te springen. Ze hebben hiervoor bekwaam per soneel in huis. Wel dient een ondernemer die hulp nodig heeft lid te zijn van de coöpera tie, die het bedrijf vormt. "Ze krijgen dan korting op de geleverde diensten (bij ziekte) van de Bedrijfsverzorging. Boeren die geen deelnemer zijn aan de reductieregeling krij gen wel hulp maar moeten toch het volle pond betalen, want we kunnen geen 'bran dend huis' verzekeren", verduidelijkt van den Doel. AB Zuid-Hollandse Eilanden heeft dus een soort verzekering voor de agrarisch onderne mer. De Bedrijfsverzorgers bewegen zich voornamelijk in de inmiddels bekende groe ne Citroëns met het AB-embleem. Overi gens is het niet alleen bij droevige zaken waar de organisatie bij in actie komt, want ook de jonge boeren nemen tegenwoordig ook wat tijd voor henzelf en gaan op vakan tie. Meer 'poten' Naast de Bedrijfsverzorging heeft AB Zuid- Hollandse Eilanden nog drie andere 'poten'. Zo is daar de STAP, wat staat voor Stichting Agrarische Projecten, de werknemers van deze afdeling van AB zijn volledig in dienst van het bedrijf. "De werknemers worden dan gedetacheerd bij de leden van AB. Als er vraag is naar een arbeidskracht voor bijvoor beeld twee dagen in de week, kunnen wij die leveren. Voor de overige dagen proberen we deze werknemer ergens anders te plaatsen", aldus Van den Doel. "Deze werknemers zijn wel bij ons in dienst en wij verzorgen hier ook de loonadministratie voor, zodat de ondernemer van deze administratieve romp slomp is gevrijwaard". De organisatie STAP is in het verleden, samen met het toenmalige Landbouwschap opgericht om de jeugd werkloosheid te bestrijden. Het blijkt dat er ook nu nog via STAP veel schoolverlaters Locatiehoofd Piet van den Doel in zijn kantoor aan de Voorstraat van Stellendam. hun weg vinden naar de overwegend agrari sche bedrijven. Deze naam wordt door het hele land gebruikt bij de collega AB organi saties. Dan is er binnen de AB-organisatie ook nog Agriservice, deze instelling is, volgens van den Doel eigenlijk hetzelfde als STAP, maar zij is BTW-plichtig en levert voornamelijk werknemers aan hoveniersbedrijven, loon- werkers, e.t.c. Tenslotte is er ook nog de AB Service uit zendorganisatie dit is het uitzendbureau wat uitzendpersoneel levert aan diverse bedrij ven in de regio, wel hebben deze bedrijven vooralsnog een duidelijke binding met de agrarische sector. Het werkgebied van AB- Zuid-HoUandse Eilanden strekt zich uit over Goeree-Overflakkee, Voome Putten, het Eiland van Dordrecht en de Hoekse Waard. Bedrijfsverzorging Van de eerste 'poot' van de organisatie, de Bedrijfsverzorging, wordt volgens Van den Doel nog veel gebruik gemaakt, ondanks de teruggang van het aantal boerenbedrijven. "Het aantal bedrijven loopt wel terug, maar ze zijn wel groter geworden en als er iemand, door onvoorziene omstandigheden uitvalt, vullen wij dat vrijgekomen gat toch op. En dat lukt vrijwel ahijd omdat wij heel gespecialiseerd personeel in dienst hebben", zo legt Van den Doel uit. De agrariër kan één jaar achter elkaar gebruik maken bij ziekte van de diensten van AB. Als het langer duurt worden de andere diensten van de organisa tie ingeschakeld. De werkzaamheden bij de agrariërs vragen er wel om dat er gespecialiseerd personeel in dienst wordt genomen. De organisatie streeft er naar dat er binnen twee uur bij ziekte een personeelslid op het hulpvragende bedrijf aanwezig is. "Het is daarom belangrijk dat onze werknemers precies weten wat er omgaat in de sector. Want ook de melkro- botten moeten in de gaten gehouden worden en daar is toch wel wat kennis voor nodig", aldus van den Doel. Het is daarom wel zaak voor de melkveehouders dat ook de admini stratie, die van de melkkoeien wordt bijge houden up-to-date is, zodat de AB-er in een oogopslag kan zien wat er aan de hand is. Ook bijvoorbeeld het snoeien van vruchtbo men vraagt weer een andere specialisatie van de werknemer. Hans de Bondt aan het melken op de boerderij van de familie Van der Veeken bij Stad aan 't Haring vliet. Ook als de boer met vakantie is springt de Bedrijfsverzorging bij. Deze Bedrijfsverzorging wordt niet uitslui tend verricht voor de agrarische bedrijven, al hebben deze wel voorrang bij de hulpverle ning. Als het nodig is wordt er ook voor andere bedrijven gewerkt. Van Den Doel noemt als voorbeeld het inzaaien van gras bij gemeenten. Ook wordt door de grote kennis van het werken met bijvoorbeeld graafma chines ook nog wel eens een beroep gedaan door aannemers, "zo kun je ons ook tegen komen bij Shell-Pemis", aldus van den Doel. Gezien de professionele hulp die wordt ver leend aan de agrarische bedrijven lijkt het duidelijk dat een groot deel van de werkne mers van het bedrijf afkomstig is uit diezelf de sector. Ongeveer 80% van de werkne mers van AB heeft een agrarische achter grond. Volgens Van den Doel komt het nogal eens voor dat als jonge boeren van school afkomen er nog geen plaats is op het ouderlijk bedrijf. "Wij hebben graag derge lijke jongeren omdat zij toch al wat ervaring meebrengen in het werken op boerenbedrij ven". Ook de boeren die gestopt zijn met hun bedrijf brengen veel kennis mee binnen de organisatie, zodat ze op heel veel bedrijven inzetbaar zijn. Rundveepedicure Een ander voorbeeld van het specialisme, dat AB in huis heeft is het nagels knippen van de runderen. Tweemaal per jaar komt er een 'rundveepedicure' van de organisatie, met speciaal gereedschap, langs bij de vee houderijen. De poten van de koeien worden dan gecontroleerd en nagels bijgewerkt. Ook wordt er in deze tijd van het jaar pootgoed geselecteerd, dit vergt ook veel kennis. Het is een vaardigheid waar de werknemer wel drie jaar over doet om dit goed onder de knie te krijgen. Ook wordt er personeel van de uitzendpoot geleverd aan de Plantenziekten- kundige Dienst. Er wordt dan in de Rotter damse havens en de veiling fruit gecontro leerd. Ook tijdens de controles van vlees en pluimvee zijn de uitzendkrachten van AB actief. Van den Doel legt uit dat deze con trolewerkzaamheden wel eens wat proble men opleveren: "want je zet toch een andere pet op als je gaat controleren bij je eigen mensen!" Een specialisatie die je binnen dit bedrijf niet zou verwachten is de controle van persoons bewijzen. Enkele werknemers hebben een cursus gevolgd bij de douane, waar ze is geleerd valse persoonsbewijzen te herken nen. Dit heeft te maken met het feit dat het uitzendbureau ook bemiddeh in het werven van buitenlandse werknemers, die tijdelijk in de omgeving aan het werk kumien. Daar voor is er zelfs in Polen een b.v. opgericht, die gegadigden voor het werken in deze regio werft. Door de controle van de papie ren wil het bedrijf er voor waken, dat ze niet in het 'illegale of grijze circuit' terechtko men. Samen met andere AB organisaties vormen deze instellingen een koepel, waarvan de administratie gevoerd wordt in Friesland, het totaal aantal werknemers binnen die koe pel is ongeveer 7.000. Van den Doel wijst er op dat deze centrale administratie het wer ken van de organisatie weer veel goedkoper maakt wat weer ten goede komt aan de leden van de coöperatie. Toekomst Voor dit dynamische bedrijf ziet Van den Doel zeker nog wel een goede toekomst weggelegd. Juist voor het uitzendbureau wil hij graag de grenzen gaan verleggen tot over de 'agrarische grenzen heen'. "Want waar- INKOMENS- EN VERMOGENSPIANNIN G Op D.V. 16 augustus hopen wij weer onze jaarlijkse rommelmarkt te houden van 09.00 tot 15.00 uur rondom de kerk van de Gere formeerde Gemeente. Er is van alles te doen, lekker snuffelen tus sen de tweedehands spullen. Gezellig een kopje koffie drinken en even bijpraten. Wandelen over de markt waar u verse vis, nieuwe haring, advocaat, baby bom kleer- tjes, kaas, pinda's, textiel, spullen om kaar ten te maken en nog veel meer kunt kopen. Er is ook een skippybalrace voor 4 personen, hier kunt u mooie prijzen mee winnen. We hopen u op onze gezellige roirmielmarkt te mogen ontmoeten. Meet- et» regölsysïemen •Service onttertfoud CemrsiB venrattning •LuchlfaehandeÜng •Lootl- en zintower* •Switair Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 OUDE TONGE - De aangekondigde kerk dienst van de Gereformeerde Gemeente van Oude Tonge op dinsdag 22 juli, waar ds. C. Neele in voor gaat is verplaatst naar woens dag 23 juli. Aanvang 19.30 uur. COMBI OWDOIP- WMKInnl U M. (DUT] 611611 fn 6U734 om zouden wij de bakker aan de overkant niet kunnen helpen als hij personeel nodig heeft?" zo vraagt hij zich af. Maar toch zal altijd het belang van de leden, dus de agrariërs, centraal bhjven staan zo verzekert Van den Doel. Donderdag 17 juli heeft de Stellendamse reddingboot voor het Haringvliet, de 'John Stegers' een actie uitgevoerd, waarbij geen mensen in gevaar waren betrokken, maar waarbij wel een dreigende grote schade is voorkomen. Nabij Hellevoetsluis was het motorschip 'Togo'voor anker gegaan Daarbij was de vorige dag een zeven meter lange motorkruiser van een eigenaar uit Den Haag met motorproblemen langs gekomen. Vanwege de problemen werd het scheepje toen afgemeerd aan de 'Togo'Door het steeds slechter wordende weer van donderdag middag dreigde er grote schade te ontstaan aan de motorkruiser. Via de Kustwacht- post in de vuurtoren te Ouddorp werd de Stellendamse reddingboot te hulp geroe pen. De bemanning werd 12.05 uur opgepiept en was een kwartier later ter plaatse. Er was inmiddels al flinke schade ontstaan, maar om erger te voorkomen werd het bootje op sleeptouw genomen en naar de jachthaven in Stellendam gebracht en daar afgemeerd. Ongeveer 14.00 uur was de 'John Stegers' weer stand-by in het drijven de boothuis in de binnenhaven van Stellendam. Rotterdam-Rijnmond Goederen uit auto gestolen OUDDORP - Zondagmiddag werd ingebro ken in een auto, die geparkeerd stond bij de Kabelaarsbank. De 56-jarige eigenaresse uit Duitsland was even met haar 41-jarige vriendin naar het strand gegaan en consta teerde bij terugkomst dat de sloten van beide deuren waren geforceerd. Uit de auto wer den een fototoestel, kleding, servies, pannen en een portemonnee ontvreemd. OOLTGENSPLAAT - Zondagmiddag omstreeks vijf uur belandde een personen auto in de sloot aan de Langeweg. De 25- jarige bestuurder van de auto uit Rotterdam reed op de Langeweg in de richting van het Weespad, toen hij ter hoogte van de Bosweg een auto, die langzamer ging rijden, wilde inhalen. Op het moment dat hij dat deed sloeg deze plotseling linksaf. De Rotterdammer probeerde de auto te ont wijken, maar verloor de macht over het stuur en belandde met zijn auto in de sloot. Zowel de bestuurder als een 18-jarige mede-inzit tende, eveneens afkomstig uit Rotterdam, raakten gewone en werden voor behandeling aan hun opgelopen verwondingen overge bracht naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. De automobilist van de andere auto reed na het ongevel door en kon nog niet worden achterhaald. Snelheidscontroles tegen overlast motorrijders GOEREE-OVERFLAKKEE - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeers handhaving) hield zondagmorgen en -mid dag snelheidscontroles op de N59. De snel heidscontroles werden gehouden op verzoek van de buurtagenten van Goeree-Overflak kee om de overlast terug te dringen die wordt veroorzaakt door motorrijders. Tussen elf uur 's morgens en half twee 's middags en tussen twee en kwart over drie werden de controles gehouden. Hierbij gin gen naast een aantel motorrijders in totaal 59 weggebruikers op de bon, omdat zij zich niet hielden aan de maximumsnelheid van respectievelijk 60 en 100 km/uur. Tevens werden vijf automobilisten bekeurd, omdat zij geen autogordel droegen. Hoogst geme ten snelheid was 132 km/uur. Tevens raakte zondagmiddag, even na twaalf uur, een 28-jarige motorrijders uit Stellendam zowel zijn rijbewijs als motor kwijt. Door de bemanning van een politiehe- likopter werd de motorrijder op de Nieuw- landsedijk 'geklokt' voor 132 km/uur. Een motorrijders van de politie zette de man ver volgens aan de kant. Bovendien kreeg de motorrijder een proces-verbaal omdat hij de cijfers en letters van de kentekenplaat had geschuurd om herkenning bij radarsnel heidscontroles te voorkomen. Vrijdag - op de tweede 'Diekdag' - was het gezellig rondom het winkelcentrum 'D'n Diek' in Middelhamis. Velen zochten de kraampjes op die in het kader van de braderie in het centrum waren opgesteld, 's Avonds waren er als publiekstrekker vele oude en nieuwe tractoren present. Onder aan de dijk, rond 'het Diekhuus', waren ze voor een iedere te bezichtigen. Het blijkt dat zowel de moderne als de nostalgische 'landbouwwerkpaardennog steeds veel publiek trekken. De volgende drie 'Diekdagenzijn vrijdag 25 juli, dan zullen er ondermeer paardendemonstraties worden gehouden; 1 augustus wordt de wielerronde verreden en op 8 augus tus zijn er demonstraties van oude raceauto 's, motoren en crossmotoren. Ook zullen er oldtimers aanwezig zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1