De geschiedenis van de 'Rijndam' Wim Diepenhorst Ikijkvenster College Dirksland zet wat dingen recht... EIIMIENSMIIEUWa .S:;*. concerteert in Zierikzee HET Blik op kerk "^Z en samenleving Ij - Vakantie - Een gave van God - De thuisblijvers Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. In de negentiger jaren kwam er bij de Holland-Amerika Lijn een alge hele vlootvernieuwing tot stand, zo ook een nieuwe 'Rijndam'(3). 'Publicatie parkeerverbod Jaarmarkt niet nodig! Gemeente ziet geen cent van geïnde bekeuringen Verbaasd, is wethouder P.J. Konings- woud, van de gemeente Dirksland over de inhoud van het 'ingezonden bedankje' van de heer of mevfouw M. de Gast uit Middelharnis. Het schrij ven in het Eilanden Nieuws van afge lopen dinsdag blijkt, volgens de wet houder, toch wat misverstanden te kunnen oproepen. Daarom wil hij wel graag het een en ander rechtzetten. IM^MZ^tf^ISrfMi^ j^ i^ PAGINA 5 VjaJDAG 18 JULI 2003 Op de warme dag waarop ik dit stukje schrijf genieten vele landgenoten van hun vakantie, in binnen- of buitenland. Ik denk dat vakan tie op dit moment het meest besproken onderwerp is. Maanden van tevoren werd de vraag gesteld waar de reis dit jaar heen ging, en maanden hierna zullen vakantie-ervarin gen worden uitgewisseld en vakantiefoto's bekeken. Uiteraard wordt het genoegen van een paar weken rust iedereen graag gegund. Wanneer men een jaar hard heeft gewerkt, is het een weldaad een poosje niets te moeten doen, uit te rusten, om straks weer met nieuwe moed en kracht het werk te mogen hervatten. Dat vakantie in onze tijd gemeengoed is geworden lijkt vanzelfsprekend. Het is echter nog niet zó lang geleden dat vrije tijd slechts het voorrecht was van enkelingen. De upper- ten ging met vakantie, op een dorp was dat de dokter en de burgemeester, en het personeel van de school, en misschien nog een paar mensen die 'het konden doen'. Voor de rest van de bevolking was het werken geblazen, van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat. En voor kinderen, die hoogstens vier weken niet naar school hoefden was het al een hele gebeurtenis als ze met vader en moeder een dagje naar het strand konden, of wanneer ze een weekje bij een oom of tante gingen loge ren. De weet ook nog wel dat er gediscussieerd werd over de vraag of het wel verantwoord was, vakantie te houden. Sterker, sommige mensen meenden, met de Schrift in de hand, het te kunnen veroordelen als zonde. Immers, de Heere heeft in Zijn wet gezegd dat we zes dagen moeten arbeiden en op de zevende dag rusten. Trouwens, op grond van dit gebod was men in bepaalde kringen ook tegenstan der van de vrije zaterdag! Voor zover ik kan nagaan wordt deze discus sie nergens meer gevoerd. De vijfdaagse werkweek is breed geaccepteerd en er is, geloof ik, ook niemand meer die serieus bezwaar maakt tegen een paar weken vakan tie. Naarmate het leven drukker en meer gecompliceerd is geworden, naar die mate hebben mensen ook meer behoefte aan ont spanning en vrije tijd. En ook onze vrije tijd mogen we zien als een gave van de goede God, die we overigens in Zijn dienst en tot eer van Zijn Naam mogen besteden. Want van Zijn dienst zijn we nooit ontslagen, tij dens ons werk n iet, en in onze vakantie niet. Het valt me op dat in vele kerkbodes wordt opgemerkt dat nog tal van mensen niet met vakantie gaan of zelfs kunnen. Dan denken we aan bejaarden, aan alleenstaanden (of -gaanden, zoals je tegenwoordig moet zeg gen!) en aan langdurig zieken. Een oproep aan de vakantie-gangers om aan deze mensen te denken en hen een kaart te sturen is op z'n plaats. Het is ook voor de thuisblijvers niet zo'n gemakkelijke periode. Ouders en grootou ders zijn onrustig en meestal weer blij als hun kinderen en kleinkinderen behouden thuis gekomen zijn. Voor de thuisblijvers is het ook stiller dan anders. De straten lijken uitgestorven, in de winkels is het minder druk en de kranten - waarvoor men juist meer tijd heeft - zijn dunner van omvang. Kortom, velen slaken een zucht van verlich ting wanneer de vakanties weer voorbij zijn en het gewone leven z'n loop heeft herno men. •«04' i/'t/ PLÜFONDKRUIPERT/EÏ Bijgevoegde torretjes zitten in dit jaargetij de overal hij ons in huis. Ze komen van tus sen het plafond, maar niet op een vaste plek. Mijn vraag is: wat zijn het precies voor dier tjes? Zijn ze schadelijk en hoe komen we van ze af? Anwoord: De beestjes zijn weliswaar behoorlijk beschadigd bij ons aangekomen toch is onze entomoloog er zo goed als zeker van dat het doodskloppertjes zijn. Deze insecten kunnen binnen- en buitenhuis tal rijk voorkomen en dan vooral in de maand juli. De hu-ve is de bekende (beruchte) hout worm die aanzienlijk schade kan veroorza ken. Omdat de larven zoals gezegd flink wat schade kunnen aanrichten adviseren wij u om voor alle zekerheid even contact op te nemen met een ongediertenbestrijdingsbe- drijf bij u in de omgeving. Adressen kunt u vinden in de telefoongids of in de Gouden Gids. Voorkomen kan dan worden dat de eventuele larven met hun verwoestende werk kunnen beginnen. Bijgezonden een paar beestjes die we von den in ons kleed. Wat zijn het voor beestjes? Antwoord: De 'beestjes' die u meegestuurd heeft zijn de poppen van de blauwe vlees- vlieg. Na een dag of tien, twaalf stapt uit dat tonnetje een volwassen vlieg tevoorschijn. Dit is een vaak bij en in huizen voorkomen de vlieg. U kunt uw huis minder aantrekke lijk maken voor deze indringers door etens- en vleeswaren steeds goed weg te sluiten of er een glazen kap overheen te zetten. Beter is het de vliegen en andere insecten buiten te houden met horten in de open ramen. Mijn poes krabt mijn bankstel kapot. Nu heb ik twee nieuwe stoelen, daar begint hij ook al aan. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Krabben aan objecten is een natuurlijk gedrag van katten. Bij het krabben worden geursporen afgezet en worden de nagels gescherpt. Ook willen huiskatten vaak op die manier uw aandacht trekken als u (te) weinig met ze speelt of naar ze omkijkt. Katten kunnen niet de hele dag stil zitten. Als ze de nagels niet aan de krabplank uit de dierenzaak willen slijpen, hang er dan eens een balletje of een soort vogeltje boven, of besprenkel de bovenkant met enkele druppels valeriaan, want daar zijn alle poe zen gek op. Plaatsen waar de kat niet mag krabben kunnen tijdelijk worden afgedekt met aluminiumfohe. Het zou ook mogelijk kunnen zijn dat dat krabben wordt veroor zaakt door een tekort aan mineralen. Moge lijk proeft poes bij het krabben kalk, van daar. Misschien voert u de poes te éénzijdig? Katten hebben geregeld een portie spiervlees of vis nodig. Haal af en toe vers hart en geef ze ook eens per week (wel 10 minuten gekookte) vis, gemengd met bruinbrood. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op woensdag 23 juli a.s., aanvang 20.00 uur, geeft organist Wim Diepenhorst een orgelconcert op het Kam Van der Meu- len-orgel in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Het concert is gewijd aan de componisten Bach en Mendelssohn. Het programma luidt als volgt: Sonate III in A: F. Mendelssohn (1809-1847): - Con moto maestoso - Andante tranquillo 'Aus tiefer Noth' J.S. Bach (1685-1750) Sonate VI in d: F. Mendelssohn - Koraal met variaties - Fuga - Andante 'Vater unser im Himmelreich' J.S. Bach Improvisatie Sonate V in D: F. Mendelssohn - Andante - Andante con moto - Allegro maestoso De uit Stad aan 't Haringvliet afkomstige Wim Diepenhorst (1971) studeerde hoofd vak orgel aan het Sweelinck Conservatorium van Amsterdam bij Hans van Nieuwkoop. Daarnaast studeerde hij musicologie aan de Universiteit van Utrecht. Hij was docent aan het Conservatorium van Amsterdam en orgeladviseur. Sinds 2003 is hij werkzaam bij de afdeling Instandhoudingstechnologie bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voor de klinkende monumenten (orgels en klokken). Wim Diepenhorst is organist van de Oude Lutherse (Witte-orgel 1885) en Ronde Lutherse Kerk (Batz-orgel 1830) in Amsterdam. Wij hebben een leren bankstel van iemand gekocht, dat doortrokken is met een rooklucht. Weet u wat we moeten doen om deze lucht te verwijderen? Antwoord: Dit komt doordat de rook zich aan de bekleding hecht. Neem een enmiertje water met wat azijn erin en veeg dan met een daarin vochtig gemaakte doek de bekleding grondig af. Blijf voorlopig goed ventileren. ffffUfltfFlVDE eONIFERCN Onze coniferenhaag wordt bruin en er val len grote gaten in. Wat kan hiervan de oor zaak zijn? Ik heb kunstmest gegeven en ge spoten tegen luis en spin. Antwoord: Oorzaken van het bruin worden kunnen o.a. zijn: langdurige droogte, varia ties van de grondwaterstand en een langduri ge felle wind. Of er iets is gebeurd met het grondwater in uw omgeving weten we niet en een langdurige felle wind hebben we ook niet gehad. Blijft over de droogte. We heb ben tot nu toe mooi weer met weinig neer slag achter de rug zodat we vermoeden dat uw coniferen last hebben gehad van de lang durige droogte. Ze hebben bUjkbaar te lang geen water gehad. Ook de naaldjes verdam pen water, precies als bladeren van loofbo- men en als er meer vocht verdampt wordt dan de wortels kuimen aanvoeren dan ziet u het gevolg. U doet er goed aan langs beide zijden van de haag een geul te graven en daar wat goed verteerde stalmest in te strooien. Giet daar zoveel mogelijk water op zodat de geul goed vol staat maar niet overloopt en herhaal dit zo lang tot de kluiten goed door nat zijn. Doe dit zo vlug mogelijk, zodat de coniferen de komende winter tegen een stootje kunnen. Spinrag heeft niets met het bruin worden te maken, juist in deze tijd van het jaar is er veel spinrag te zien. Dit schip werd gebouwd in 1994 bij de scheepswerf Fincantieri in Italië Dit schip heeft een lengte van 218 meter en een breedte van 34 meter en is uitgerust met twee 12 cilinder- en drie 8 cilinder diesel motoren van Grandi Motori gekoppeld op twee electro motoren en twee generatoren. (48.236 rpk) De voortstuwing geschied d.m.v. twee schroeven en in de boeg zijn nog twee boeg schroeven geplaatst. Bemanning: 602 Pas sagiers: 1629. Het uit negen dekken bestaande schip is het paradepaartje van de zeer moderne passagiersvloot van de Holland-Amerika Lijn en zou in de eerste plaats 'Schiedam' gaan heten, maar werd tijdens de bouw veranderd in 'Rijndam', in de vaart geko men op 20 oktober 1994 maakt het nog steeds deel uit van de zeer luxe passagiers vloot. Het fonkelnieuwe schip 'Oosterdam', (de eerste van die naam) bezoekt op 28,29 en 30 juli samen met het 'vlaggeschip' 'Rotter dam' de thuishaven. De 'Oosterdam' wordt momenteel afgebouwd op de Fincantieri werf in Noord Italië en komt gelijk van de werf naar Rotterdam en zal ligplaats nemen aan de Wilhehninapier, alwaar het zal wor den gedoopt Dat er straks twee van deze schepen aan de kade liggen, waarvan er één wordt gedoopt is in jaren niet voorgekomen en komt dat de Holland-Amerika Lijn dit jaar 130 jaar bestaat. Na de festiviteiten vertrekt de 'Oos terdam' naar Harwich, waar haar 'maiden voyage' begint, een cruise naar de Bahische Zee. Tot zover de geschiedenis van de 'Rijndam Het blijft een raadsel hoe het mogelijk is dat in de laatste 18 maanden er zes vrij grote schepen zijn versleept die de bestemming de sloperij hadden. De 'Rijndam' werd door 'Fairplay' uit Hamburg naar India gebracht, maar kwam niet verder dan de Dominicaanse Republiek en de sleep zonk! Zo zijn er nog een aantal schepen gezonken die bestemd waren voor de sloperij. Alleen SmitWijs uit Rotterdam kon haar sleep van A naar B afleveren zoals het hoort Toch oer Hollands vakwerk! Schiedam, Maarten Bezuijen Briefschrijver De Gast lucht zijn hart omdat hij of zij onterecht een bekeuring achter de ruitenwisser heeft aangetroffen. De Gast bezocht de Jaarmarkt in Herkingen en par keerde de auto, met vele anderen, op de Molendijk, waar een tijdelijk parkeerverbod gold. De Gast wist niet van een tijdelijk par keerverbod af, en ook waren volgens De Gaast de verbodsborden niet erg zichtbaar opgesteld. De verbaliserende politieagent beweerde echter dat het in de krant heeft gestaan. Deze afkondiging kon De Gast niet vinden en roept in zijn brief de 'mede gedu peerden' op om een brief naar het College van B. en W. te schrijven waarin ze worden bedankt voor het dure dagje Herkingen. Vergissing Volgens wethouder P.J. Koningswoud van de gemeente Dirksland "is het niet de gewoonte dat het college op elke ingezonden brief in de krant reageert". Toch blijkt naar aanleiding van de inhoud van de brief van De Gast er wel het een en ander recht te zet ten. Wel wijst hij op de twee soorten verant woordelijkheid die er in deze zaak bestaan. "De gemeente heeft een verantwoording in deze, maar ook de politie, maar ik reageer alleen maar als bestuurder", verduidelijkt Koningswoud. De wethouder verklaart dat de gemeente niet verplicht is om een tijdelijk parkeerverbod af te kondigen in de kranten, via de officiële gemeentepublicaties. Maar toch is het gebruikelijk dat de gemeente dit in dergelij ke situaties wel doet. Hij legt uit dat de orga nisatie van de jaarmarkt vergunning heeft aangevraagd om een dergelijk evenement in Herkingen te houden, evenals vorige jaren heeft de ambtenaar dit vergunningverzoek op de gebruikelijke wijze afgehandeld. Maar op dit punt is er volgens wethouder Koningswoud een fout gemaakt. In tegen stelling tot voorgaande jaren was er nu gevraagd om een parkeerverbod op de Molendijk af te kondigen. En dit laatste had, volgens Koningswoud, de ambtenaar over het hoofd gezien. "De vergunning werd op 2 juni verleend en pas vijf dagen voor de Jaar markt, op 7 juli, reageerde de organisatie van de Jaarmarkt hierop en bracht ook het par keerverbod ter sprake, dus pas vijf weken na ontvangst van de vergunning. Dus daarom kon er niets meer gepubliceerd worden over het tijdelijke parkeerverbod", zo verduide lijkt Koningswoud. Want de gemeente heeft, niet de plicht maar wel de gewoonte om der gelijke tijdelijke parkeerverboden te publi ceren. Koningswoud begrijpt dan ook niet hoe de politieambtenaar, tegen De Gans kon zeggen dat 'het in de krant gestaan heeft'. Ambtelijke zaak Wethouder Koningswoud benadrukt dat het verlenen van dergelijke vergunningen een taak is van de gemeenteraad. Maar deze heeft een aantal taken gedelegeerd aan de ambtenaren, waaronder dus het verlenen van tijdelijke parkeerverboden. De wet geeft de gemeente de ruimte om dergelijke parkeer- maatregelen te nemen, zonder voorafgaande publicatie. Verder wijst de wethouder erop dat de poli tie op eigen initiatief bekeuringen uitschrijft. De agenten zijn zéker niet door de gemeente erop uitgestuurd om verbaliserend op te tre den. Ook het feit dat De Gast suggereert dat de gemeente garen zou spinnen bij het uit schrijven van de bekeuringen op de Molen dijk bestrijdt hij ten zeerste: "Van de uitge schreven bekeuringen zien wij geen muntje terug", zo verzekert Koningswoud. Zoals gezegd heeft de politie een andere ver antwoording om dat zij het initiatief heeft genomen om verbaliserend op te treden. "Als de benadeelden vinden dat de bordjes niet goed in het zicht zijn geplaatst, moeten ze proberen dat te bewijzen en in beroep gaan als zij.de bekeuring ontvangen", zo raadt de wethouder de gedupeerden aan. Koningswoud wil er de nadruk op leggen dat de gemeente niets stiekem doet en verzekert dat normaal gesproken deze maatregelen wel gepubliceerd worden, maar dat dit nu door een fout van de gemeente niet is gedaan. Hij hoopt hiermee duidelijk te heb ben uitgelegd 'hoe de vork precies in de steel zit'. Ook verwacht hij dat volgend jaar der gelijke zaken beter gecommuniceerd zullen gaan worden, zodat ook velen weer 'goed koop' hun auto's kunnen parkeren om de Jaarmarkt in Herkingen te bezoeken. Het is weer rustig op de Molendijk in Herkingen, waar het tijdelijk parkeerverbod veel stof doet opwaaien. ■20- "Je bent op tijd, Willem", begroet Frederik hem. De verlegenheid is meteen weg. Hij voelt de genegenheid van zijn broer in die enkele woorden, die hem gerust stel len. De hond loopt naar zijn etensbak. Hij heeft honger gekregen van de grote wandeling. "Maandag zal ik je bij leven en welzijn helpen", zegt Wil lem zacht. "Dat mag", is het rustige antwoord van zijn broer, terwijl hij verder eet. Tombo Iaat zich met een tevreden kreun in zijn mand val len. Zijn maag is gevuld. "Ben je moe?" vraagt Toke aan het dier. Het kijkt haar met zijn wijze ogen aan, alsof hij haar begrijpt. Even later bewijst luid gesnurk, dat hij slaapt. Het is een vredig geluid op de achtergrond. Op de vensterbank fluit een merel. Torabo schrikt wakker .en laat een grom mend geluid horen. "Stil maat", zegt Toke en het dier slaapt weer verder. De merel Iaat zijn stem nog harder horen, maar de hond verwaardigt hem geen blik meer. Hij kreunt enkel in zijn slaap. Buiten miauwt de poes. Het is een klagend, maar tevens dwingend geluid. "Ze moet maar even geduld hebben", zegt Toke, maar haar woorden zijn niet in overeenstemming met haar wü. De merel vliegt met veel lawaai weg. Waarschijnlijk heeft de poes hem opgemerkt. Fiederik leest een hoofdstuk uit Spreuken. Het is goed om naar zijn stem te luisteren. Hij lijkt op vaders stem, weet Willem opeens. Eigenüjk hjkt Frederik op vader. Dat bre de en blonde heeft hij ook van hem. Thonia en hij hjken uiterüjk meer op moeder. Die was tenger en donker. Hij moet luisteren. Nu heeft hij een stuk gemist. Hij probeert aandachtig te zijn. Gelukkig vraagt Frederik hem nooit om te eindigen, zoals Thonia altijd doet. Hij is er blij om. "Een boer is nooit vrij", zegt Frederik, terwijl hij opstaat, maar zijn ogen twinkelen. "Ik heb medelijden met je", klinkt het spottend uit Tokes mond. Frederik trekt haar aan een krul, die uit haar opgestoken haren piept. "Ik ben blij met zoveel begrip" antwoordt hij. Dan slaat de keukendeur met een klap achter hem dicht. "Het kan wel wat zachtei'', bromt Toke goedmoedig, ter wijl ze de etensbak van de gevlekte poes naar buiten draagt. Die strijkt ongeduldig om haar benen, zodat ze er bijna overheen struikelt. Ze moet haar zelfs aan de kant zetten om de bak een plaats te kunnen geven. "Hongerlap", zegt ze en aait haar over de kop. De poes buigt zich van aanhankelijkheid in allerlei boch ten. Als ze terugloopt bekijkt ze de geraniums. "Ze hebben water nodig", mompelt ze. In de houten regenton zit water genoeg. Ze laat de zinken gieter vollopen. Met inspanning sjouwt ze het gevaarte naar de potten. Nog twee keer maakt ze die tocht. Steeds begiet ze behoedzaam de grond en voelt met haar vingers of ze voldoende water hebben. De gieter vindt zijn plaats weer naast de regenton. Dan gaat ze naar de boerderij. Ze kijkt nog even om. De geraniums laten hun vuurrode pracht zien. Ernaast staat de gevlekte poes met haar staart omhoog te eten. Ze kijkt er een poosje naar. Het is een pracht gezicht. Dan draait ze zich om en gaat naar binnen. HOOFDSTUK 10 De zon laat haar zinderende stralen voelen. Ze prikt in de nek zodat de mannen het zweet steeds moe ten afbetten met hun grote, rode zakdoek. Toch klinkt regelmatig een heldere roep. De harken zwaaien onophoudeUjk heen en weer. De hopen hooi groeien. Wülem kijkt eens om naar hetgeen gebeurd is. Het geeft hem een voldaan gevoel. Zijn mouwen zijn omhoog gerold. De zon beschijnt de blanke huid. Er verschijnen kleine, rode puntjes op zijn vel. Voor hem loopt Frederik. Hij heeft het voortouw. Er komen kinderen voorbij het land. Hun stemmen klinken helder en opgewekt. Ze mogen door het grasland buitelen, maar worden verjaagd, als ze door de hopen hooi willen ravotten. Dan vlijen ze zich aan de kant van het land en kij ken toe. Maar als de koffiemand te voorschijn komt, zijn ze er meteen als hongerige spreeuwen bij. De mannen gaan in een kring op de grond zitten. De hoof den worden ontbloot en even is er stilte. Ook de kinderen drinken koffie en eten een snee brood met de mannen mee. Frederik kijkt eens naar zijn broer. De buitenlucht doet Willem goed. Alleen is het niet goed, dat hij niets op zijn hoofd draagt. Eén van de kinderen wil op zijn verzoek wel een pet gaan halen. Op zijn klompen kleppert de jongen met zijn kameraad weg. Even later is hij terug met de pet ondeugend op zijn blonde krullenbol en een dropbal achter zijn kiezen. Zijn wang toont dik alsof hij kiespijn heeft. "Alsjebheft", zegt Frederik en hij drukt Wülem de pet op zijn hoofd. Het voelt vreemd, maar wel goed aan. Het sluit de felle warmte buiten, die hem soms wat suf en duizelig maakte. Frederik zelf draagt altijd een blanke, strooien hoed, als hij gaat hooien. Ook de andere maimen dragen wat ter be- schenning tegen de hete zoimestralen. Af en toe moet hij even rusten, het liefst ging hij op een pol hooi zitten, maar hij wil zich niet laten kennen. Slechts een moment leunt hij op zijn hark om dan weer verder te gaan. Hij voelt zich jonger nu hij zich nuttig weet. Als hij mst, zullen ze hem zien zoals hij altijd is en dat kan hij hier in de fiisse buitenlucht niet verdragen. Zijn ogen turen een roofvogel na, die op zoek is naar prooi. Er is na het maaien heel wat voor hem te vinden. Met een snelle duik schiet hij af en toe naar beneden om dan pijlsnel weer het luchtraim in te gaan. De kinderen spelen aan de slootkant. Ze worden regelma tig door Frederik tot de orde geroepen, omdat ze te dicht bij het water komen. De man harkt. Er komen steeds meer hopen hooi op het land te staan. De morgen verstrijkt. De zon wordt steeds warmer. Dan verscheurt een gil de arbeid van de mannen. Hij ziet Frederik naar de sloot rennen. Even is er spanning, dan keert zijn broer temg met het druipnatte kind. Het een denkroos ügt als een groene sluier op het blonde hoofd. AUe mannen kijken toe, hoe Frederik het kind zijn kleren uittrekt tot aan zijn hemd en broek toe. Het knaapje strib belt tegen, maar Frederik gaat onverstoorbaar door. "Naar huis", gebiedt Frederik tenslotte en duwt het kind de natte kierenbundel onder zijn arm. De blonde krullenbol druipt aan alle kanten. Hij stormt zonder om zich heen te kijken het grasland uit. Woedend op de boer, die het goed met hem bedoelt. Het andere kind volgt hem op de voet. "Valserd", gilt de hoge stem, als hij het hek uit is. Dan rent hij achter zijn natte kameraad aan, die een spoor op de landweg nalaat. "Ondank is werelds loon", zegt Frederik en hij gaat weer hard aan de slag. Regelmatig neemt Wülem een slok van de koude thee, die zijn schoonzus hem meegegeven heeft. Het vocht maar vooral het ogenbUk rust, dat hij daarbij krijgt, doen hem goed. Hij voelt Frederiks blik steeds op zich gevestigd, maar hij ontwijkt deze. Stug zet hij door. Hij wü net als de andere maimen de avond halen. Tussen de middag komt Toke het land op met een rieten mand, die bedekt is met een rode geblokte theedoek. Ze legt de theedoek op het gemaaide gras en stalt de inhoud van de mand erop uit. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5