Uienoogst in volle gang. Uniek dubbelconcert in Zierikzee EiiAranai-mEuws Ontdek Scheelhoek met de huifkar Martin Mans en Marien Stouten concerteren op twee orgels; PV De Reisduif B. en W. van Dirksland BEDANKT! Schurvelïngentocht Zorg aan huis gids: actuele informatie voor houders van een PGB Organist Kees van Eersel in de St. Catharijnekerk voor rommelmarkt Ger. Gem. Hieuwe Tonge te Sommelsdijk PAGINA 5 DINSDAG 15 JULI 2003 De uienoogst is in deze regio in volle gang. Onze fotograaf kwam aan de Battenoordsedijk bij Nieuwe Tonge dit tafereeltje tegen. Ondanks de moderne rooimethoden, kunnen toch de jonge agrariërs niet gemist worden... In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Ik wil u hierbij bedanken voor de bekeuring die ik onder mijn ruitenwisser vond bij de terugkomst van mijn bezoek aan de jaar markt te Herkingen op 12 juli jongstleden. Want u heeft voor die dag een parkeerverbod ingesteld op de Molendijk te Herkingen. De borden waren zo geplaatst dat als je Her kingen binnenkwam ze mij en velen met mij niet zijn opgevallen. Ze stonden voorbij het bushokje naast een wegversmalling waarbij wij vanwege een tegenligger onze aandacht daarbij nodig hadden. Ook stonden ze achter de afrastering in de bomen aan de kant van de weg. Met mij en op dat moment zeker nog vijftien andere bestuurders kregen een bekeuring van 40,-, dit ging overigens de hele dag door. Ik ben 's middags teruggegaan om foto's te maken van de situatie ter plaatse, de ene auto reed weg en de andere zette hem er weer neer. Ook de agenten van 's morgens liepen weer heerlijk te schrijven. Kassa!!! Toen ik er de agent 's morgens op aansprak kreeg ik te horen dat het parkeerverbod alleen vandaag gold. Het had volgens de agent in de krant gestaan en als ik het er niet mee eens was moest ik maar naar de gemeente Dirksland schrijven en bezwaar aantekenen tegen deze boete. Wat schetst mijn verbazing, ik ben bij thuis komst alle kranten gaan uitspitten, maar kon hierover niets vinden. Het stond niet bij de politieberichten, niet bij de gemeenteberich- ten van Dirksland en niet bij de stukjes die over de jaarmarkt zijn geschreven. Heeft de gemeente Dirksland geld nodig? Iedereen vindt parkeren in Amsterdam duur maar Herkingen daar kan geen stad tegenop voor nog geen uur parkeren betaal je in Her- kingen €40,-. Nee, gemeente Dirksland, dit is niet de oplossing van het probleem, u had op de Molendijk rood met witte linten moeten .spannen of u had een weiland ter beschik king moeten stellen voor het parkeren van de vele auto's, desnoods tegen betaling van een kleine vergoeding, want deze stroom men sen kan zo'n klein dorp op zo'n dag niet aan. Ik wil ook de organisatie van de jaarmarkt nog even bedanken, want zij hebben deze parkeerverordening aangevraagd. U vergeet een ding dat ik en velen met mij zo'n dure dag niet snel zullen vergeten en volgend jaar de jaarmarkt NIET meer zullen bezoeken. Daarom roep ik iedereen op die zaterdag 12 juli op de Molendijk te Herkingen een bekeuring heeft gekregen een briefte schrij ven naar B. en W. van Dirksland en hen hier hartelijk voor te bedanken. Daarnaast moe ten we allemaal bezwaar aantekenen tegen deze voor één dag geldende verordening. Bedankt gemeente Dirksland voor het geld uit de zak kloppen van uw eigen eilandbe woners. M. DE GAST J.W. Frisostraat 23 3241 VA Middelharnis Ook dit jaar wordt er weer een schurvelin- gentocht georganiseerd door de Werk groep Missionaire Gemeente van de Gere formeerde Kerk Ouddorp en wel op dins dag 22 juli. De tocht begint om 19.00 uur en we verzamelen bij de ingang van de Gereformeerde Kerk aan de Dorpstienden kant. Onder begeleiding van ervaren gidsen begint u aan een ongeveer 2 uur durende tocht langs verscholen akkertjes en terrei nen waar verder niemand toegang heeft. Onderweg wordt er tekst en uitleg gegeven over de aanwezige Flora en Fauna, ledereen is van harte uitgenodigd deel te nemen aan deze tocht, kinderen graag onder begeleiding. De deelname is gratis maar een bijdrage in onze bus is welkom! Graag tot ziens op dinsdag 22 juü en een prettige tocht toegewenst! In de Zorg aan huis gids wordt uitgelegd hoe een Persoonsgebonden Budget (PGB) werkt en wat de mogelijkheden en consquenties van een PGB zijn. Ook worden tips gegeven voor het omgaan met een PGB. Tevens bevat de gids actuele adressen en beschrij vingen van het dienstenaanbod van instellin gen die thuiszorg aanbieden in de regio Rijn mond. Mensen die geïndiceerd zijn voor meer dan drie maanden zorg, kunnen zorg in natura krijgen of zelf zorg inkopen met een PGB. Mensen die kiezen voor een PGB bepalen zelf welke hulpverlener zij inhuren en maken zelf afspraken met deze hulpverlener. Steeds meer mensen maken gebruik van een PGB. De Zorg aan huis gids kan hen hierbij ondersteunen. De Zorg aan huis gids is een uitgave van het Regionaal Patiënten Consumenten Platform (RPCP) Rijnmond. Houders van een PGB kunnen de gids kosteloos aanvragen bij het RPCP (tel. 010 m4670522). Het PRCP is een groot voorstander van de PGB-regeling. Het PGB biedt mensen die langdurig thuis zorg nodig hebben de mogelijkheid de regie over het eigen leven te houden. Het vierde orgelconcert in de serie Zomer- concerten 2003, vindt plaats op maandag 21 juli in de St. Catharijnekerk, te Brielle. Het orgel wordt deze avond bespeeld door Kees van Eersel. Kees van Eersel (1944) volgde in de zesti gerjaren een breed geschakeerde opleiding aan conservatoria te Rotterdam en Utrecht. In 1969 studeerde hij eveneens aan de Schola Cantorum te Parijs bij Jean Langlais en behaalde daar de Prix de Virtuosité met de hoogste onderscheiding. Sinds 1959 is hij als organist werkzaam in Vlaardingen, Overschie en in de Oude kerk te Rotterdam-Delfshaven. Na zijn benoe ming (1974) als Cantor-organist van de Maria Magdalenakerk van Goes begon hij op woensdag 23 juü organiseert Natuurmo numenten twee huifkartochten met tractor door het natuurgebied Scheelhoek. Dit gebied is normaal niet toegankelijk voor publiejk omdat het een vogetustgebied is. De huifkar rijdt over de dijk, vanwaar u een goed uitzicht hebt over het gebied. Onder weg zal de boswachter u alles vertellen over de natuur. Tot de bouw van de Haringvlietdam had de zee vrij spel in de Scheelhoek, een voorma lige zandplaat in de monding van het Haringvliet. Nu is het een rustig vogelgebied van riet- en grasland, waar talloze vogels een woonplaats hebben gevonden. Gedurende de excursie hoort u meer over het ontstaan van het gebied en het gevoerde beheer door Natuurmonumenten. Tijdens de tocht kunt u verschillende bewoners van Scheelhoek te zien krijgen, zoals lepelaars en zilverreigers. Ook zijn er veel ganzen met jongen te zien en honderden meeuwen die op de eilanden broeden. Met wat geluk valt er ook een ree te ontdekken. Een verrekijker bewijst hierbij goede dienst. Laarzen zijn niet nodig, omdat u niet van de huifkar afgaat. Voor alle excursies is aanmelding vooraf noodzakelijk bij de VVV Ouddorp aan Zee, telefoon 0187 681789. Hier hoort u waar de excursie vertrekt. De huifkartochten kosten voor leden en niet-leden 2,50 en kinderen t/m 12 jaar €0,50. Voor andere activiteiten van Natuurmonu menten verwijzen wij u naar de website: www.natuurmonumenten.nl. Voor de rommelmarkt van zaterdag 16 augustus van de Gereformeerde Gemeente in Nieuwe Tonge, worden er nog goede bruikbare spullen gezocht, maar geen grote meubelstukken. Op deze rommelmarkt is van alles te doen, zoals een skippybalrace voor een jeugd, een skilattenrace voor jong en oud met mooie prijzen. Ook is er advo caat, brood, kaas, pinda's, mooie planten voor binnen en buiten, boeken, ondergoed en nog veelmeer. Ook zijn er een heleboel mooie tweede- handsspullen. Noteer deze datum vast op uw kalender en bezoek deze gezeUige rommel markt rondom de kerk van de Gereformeer de Gemeente van Nieuwe Tonge. Heeft u nog rommel? Bel dan even naar Wil liam Hout 0187-652502 of Peter de Visser 0187-652384. Ze komen het dan zo spoedig mogelijk bij u ophalen. met zijn studie voor beiaardier aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort. Na afronding van zijn studie werd hij stads beiaardier van Zierikzee en Veere Naast een concertpraktijk als organist en beiaardier is hij dirigent van het door hem in 1988 opgerichte Zeeuws Vocaal Ensem ble. Kees van Eersel behaalde diverse prij zen en onderscheidingen op internationale orgelconcoursen van Brugge, Arnhem, St. Albans, Innsbruck en Linz. Het orgelconcert begint om 20.15 uur en de .toegangsprijs bedraagt 4 euro, inclusief koffie. Aansluitend aan dit orgelconcert vindt er een (midzomemacht) beiaardcon- certplaats. Het beiaardconcert kunt u belui steren op de luisterplaats bij het Merula- huis. Op zaterdag 26 juli geven de organis ten Martin Mans en Marien Stouten een dubbelconcert. Dit concert zal plaatsvinden in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Het programma bevat ver schillende muziekstukken voor twee orgels, het zogenaamde 'vraag en ant- woordspel' tussen de twee organisten. Bovendien zal Martin Mans enkele improvisaties ten gehore brengen en Marien Stouten gaat het beroemde 'Carillon de Westminster' uitvoeren. Het unieke van dit concert is dat de beide organisten deze avond op een andere manier samenwerken. Tijdens de concerten van Martin Mans registreert (uittrekken en indu wen van de registerknoppen van het orgel) Marien Stouten bij Martin Mans. Tijdens dit concert bespelen ze afwisselend het Kam en Van der Meulen-orgel en het Content-orgel. Hoogtepunt van deze avond zal ongetwijfeld "De slag bij Waterloo' zijn. Dit is een trans criptie van een orkestwerk waarin de hele veldslag wordt uitgebeeld op 2 orgels. Marien Stouten is in 1983 te Kerkwerve geboren. Zijn aanleg voor muziek openbaar de zich al op jonge leeftijd. Hij speelde blok fluit toen hij vijf jaar was. Op zevenjarige leeftijd ontving hij zijn eerste orgellessen van Martin Mans. Twee jaar later ging hij studeren bij Rinus Verhage op het Kam- en Van der Meulen-orgel te Zierikzee. Dit resulteerde erin dat hij op 15-jarige leeftijd kerkorganist werd. Ook gaf hij toen zijn eer ste concert gaf in de Nieuwe Kerk te Zierik zee. Vanaf januari 2003 is het met het Schouws Jeugdorkest begonnen dat bestaat uit dwarsfluiten, violen, klarinetten, trompet en trombone. Samen met orgel is het een Martin Mans (links) en Marien Stouten. evenwichtig geheel. Voor meer informatie kijkt u op www.marienstouten.nl. Martin Mans werd in 1965 geboren te Melis sant, op het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee. Op zevenjarige leeftijd ontving hij zijn eerste orgellessen van Cees 't Jonk, op elfjarige leeftijd begeleidde hij voor het eerst koren en op twaalfjarige leeftijd werd hij kerkorganist in zijn geboorteplaats. Naast een gedegen orgelstudie bekwaamde hij zich in koordirectie bij Pieter-Jan Leusink. Sinds 1995 is Martin Mans organist in de Breepleinkerk te Rotterdam. Mede door zijn improvisatietalent heeft hij zich weten te ontwikkelen tot een veel gevraagde organist. Zijn eerste improvisatie-album werd met 'goud' bekroond. Voor de verkoop van meer dan 50.000 exemplaren van de CD 'Christ mas Carols' ontving hij een platina CD. Uniek in de klassieke en geestelijke muziek wereld! In de loop der jaren werkte Martin mee aan meer dan 300 CD-opnamen. Per jaar geeft Martin Mans zo'n 150 concer ten in binnen- en buitenland. Buitenlandse concertreizen voerden hem door geheel Europa, Canada, Amerika, Australië en Zuid-Airika. Binnen de landsgrenzen genie ten zijn concertseries 'Tour langs monumen tale orgels' en 'Verzoekconcerten in de Breepleinkerk' grote belangstelling. Regel matig treedt hij op voor radio en TV in het EO-programma 'Nederland Zingt' Naast zijn activiteiten als kerk- en concertor ganist is hij ook begeleider van koren en solisten. Tevens is hij actief als dirigent van vier grote mannenkoren. Voor meer infor matie kijkt u op www.martinmans.nl. Het concert op 26 juli begint om 20.00 uur. De toegang is 5,- voor volwassen. Onder de 12 jaar €2,- Uitslag Ablis 12 juli; Los: 07.30 uur; deel nemers: 14; duiven: 22. C.Kleijn jr 1,2,4,6, 8,17,18,20,26,27, 35, 37, 38, 43, 44, 49, 50, 54;, J.de Blok 3, 5, 7, 10, II, 12, 22, 24, 34, 39, 42;, J.K. Hoek- man, 9,13,14, 15,16,19, 21, 25, 28, 30, 31, 32, 33, 36, 40, 45, 48, 53; P.van Moort 23, 55; Comb.v.d.Sluys 29; Appel Vis van Heemst 41, 46, 51, 52 M.A.van Nimwegen 47, 57; A.v d Linde 56. Uitslag Oudenaarde 12 juli; Los: 08.40 uur; Deelnemers: 16; Duiven:598;, Weer: Noord westen wind. M.A. van Nimwegen 1, 12, 29, 35, 52, 69, 70, 71,98, 99,100,102,104,115,129,142;, J.K.Hoekman,2, 3, 4, 5, 8, 9, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 31, 32, 33, 57, 58, 59, 60, 64, 66, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 95,107,108, IIO, 121, 122, 123, 133, 134, 137, 139, 141, 143, 145; C.Kleijn, jr, 6, 10, 15, 16, 18, 23, 34, 37,40,42,43,53,54,6172,73,75,77,103, 106, 131, 135, 136; D. Maliepaard 7, 78, I44„ Comb.v.d.Sluys 11,14, 27, 30, 49, 67, 87, 149, 150; J. de Blok 13, 44, 48, 50, 51, 105, 148;, P. van den Boogert 17, 96, 97, 130, 132; P.van Moort 28,46,47, 62,63,65, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94;, A.v d Linde 36, 39,55,68,74,101,112,114,116,124,146;, Appel Vis van Heemst 38, 109, III, 138;, J.v.d.Linde JL 41, 45, 56, 76, 119;, A.van Alphen 79, 120, 126, 127, 128; Mijs Quaedvlieg 113, 117, 118, 125, 140, 147. Uitslag Montauban 11 juli; Los: 10.00 uur; Deelnemers: 16; Duiven:155. Kamerling H. 1; Spuy Ary 2, 10, 12, 28, 32; Kleyn C. Jr. 3, 16, 27, 33; Mijs Quaed vlieg 4, 24, 25, 34, 38; Maliepaard, D. 5, 7, 36, 37; Reedert A. 6, 9, 17, 22; Appel Vis V Heemst 8, 29; Noort D.J. Van II, 31; Boogert P. Van Den 13, 26; Seters W. Van 14, 15, 18; Bkelaar, A. 19, 21, 23, 30; Torre- man J.J. 20, 35, 39. 19- Normaal gaat hij nooit weg, als ze daar is. Dat is ook wel te begrijpen, want er valt nogal eens een lekker hapje voor hem te halen. Zelfs Frederik krijgt hem niet mee, als die het probeert. Maar het dier werd opeens zo onrustig. Hij krab belde aan de deur, wat hij nooit doet. "Af, Torabo", heeft ze gezegd en ze heeft hem een stukje vlees gegeven. Maar hij keek er niet eens naar. "In je mand", heeft ze toen streng gezegd, maar hij wilde met alle geweld weg. Verwonderd heeft ze haar schouders opgetrokken en hem buiten gelaten. Misschien moest hij nodig zijn behoefte doen, hoewel hij anders nooit om die tijd gaat. Nu ligt hij rastig te slapen. De onrust is zeker weer over. Het stukje vlees heeft hij in ieder geval opgegeten. En zij heeft net gedaan of ze niets merkte, maar Willem gaf hem ook een stukje onder de tafel. Dus hij heeft het weer goed gehad, die rakker. Het komt vast, dat zij geen kinde ren hebben, maar ze zijn dol op het dier. Het voorwerp van gedachten geeft een kreun in zijn slaap. Toke vindt het grappig. Het is een trouw beest. Het lijkt ook altijd of Tombo voelt als er iets is. Dan kan hij zo trouw bij je komen zitten. Soms als ze zich verdrietig voelt, likt hij haar en dan knapt ze er gewoon van op. Hè, ze krijgt een beetje slaap. Vooruit, ze kan haar ogen wel even dicht doen. Een poosje later is het stil in de keuken. Alleen klinkt af en toe gekreun en gesteun uit de hoek waar de hondenmand staat. De achterdeur zit niet op slot, denkt Toke nog loom, maar er komt heus niemand binnen, als Tombo er is. Dan soest ze weg. Tombo kijkt vanuit één oog sloom naar zijn bazin. Dan buigt hij zijn kop weer over de mand en slaapt verder. In de hoge kastanjeboom kwetteren de mussen. Een merel zingt zijn hoogste lied. Een ekster probeert de rust te ver storen. Er klinkt een luid gekrijs, maar het wekt de vrouw in de keuken niet. Ze slaapt en op haar gezicht ligt een vriendelijke uitdrukking. De zon zendt haar stralen de keu ken in en geeft een extra gloed aan het gezeUige vertrek. HOOFDSTUK 9 Met een schok komt Willem overeind. Hij kijkt in het rond. Dan weet hij het weer. Hij is bij Frede rik en vanmorgen is hij zo naar geweest! De nikkelen wekker op het nachtkastje wijst half vier aan. Hij was ook zo moe van de emoties van deze moren. Voor zichtig komt hij omhoog en blijft een ogenblik op de rand van het ledikant zitten. Bij de wastafel wast hij zijn gezicht en houdt zijn polsen onder de stromende kraan. De derde tree van de trap kraakt als hij naar beneden loopt. Als hij de keuken biimenkomt is er niemand. Wel verwel komt de pittige geur van vers gezette koffie hem. Hij staat wat onwennig voor het raam bij het aanrecht naar buiten te kijken. Dan ziet hij Toke. Ze zit op de bank onder het keukenraam aardappels te schillen. Hij slaat haar gade zoals ze daar zit. Een en al aandacht voor het werk waar ze mee bezig is. Zoals immer. Hij ziet haar opstaan. Ze zal de keuken binnenkomen en van hem schrikken. Daarom gaat hij snel naar buiten. "Heb je de slaap uit?" vraagt ze. "Ik heb lang geslapen", antwoordt hij wat beschaamd. 'Dat is goed voor je." Hij hoort de moederlijke toon in haar stem. Frederik is een rijk man om zo'n vrouw te bezitten. Even voelt hij zijn een zaamheid als een zware last, maar hij wil er niet aan toege ven. Hij heeft zo heerlijk gerust daar moet hij büj om zijn. "Klaai", zegt Toke, terwijl ze het mesje in de aardappelbak legt. Hij ziet in de verte Frederik aankomen. Tombo loopt naast hem. Uit de keuken klinkt het geluid van de garde, die ste vig heen en weer geslagen wordt. Toke klopt de melk altijd tot schuim. "Ik kom naast je zitten", zegt Frederik, als hij WUlem op de bank ontwaart en hij draait de buitenkraan voor Tombo open. Tombo's lange tong gaat onophoudelijk heen en weer om het kostbare water op te vangen. "Mens en dier hebben dorst met dit weer", zegt Frederik. "De zon schijnt ook zo krachtig." Hij veegt met zijn rode zakdoek zijn nek droog. "Het is goed hooiweer", zegt Toke en ze zet het blad koffie op de houten tuintafel. "Ja, morgen kunnen we aan de slag", antwoordt Frederik. "Ze verwachten de hele week droog weer." Een bij vliegt naar de clematis, die om een rek heen shn- gert. Willem kijkt naar de dieppaarse kleur. Stil genietend drinkt hij zijn koffie uit de brede boerenkommen, die ver sierd zijn met bloemen. In de verte zoeft een auto voorbij. Het doet geen inbreuk op de rust, die hier heerst. Hoog in de lucht trekt een vliegtuig een witte streep. Willem volgt die zolang, totdat de zilveren stip en de witte streep ver dwenen zijn. Hij ziet, dat het ene vliegtuig een ander gekruist heeft. Net als mensen, die elkaar even ontmoeten en dan weer hun gang gaan.Zijn gedachten vliegen terug. Dan zijn de herinneringen er weer. Hoe hij ook probeert die te verdringen. Toke ziet de wisselende uitdrukking op zijn gezicht. Ze kijkt Frederik aan. Hij begrijpt haar bedoeling. Eerst Tho- nia die vanmiddag niet opendeed en nu is Willem weer zo afwezig. Hij kucht en roept Tombo. Zijn stem brengt Wil lem tot de werkelijkheid terug. Maar hij kan niet naar huis. besluit Frederik. Toke haalt nog een kop koffie, voordat Frederik weer aan de slag gaat. Wülem heeft nu geen zin meer om Belford te gaan borste len. Hij heeft nergens moed meer voor. Hij ziet Toke me geraniums sjouwen. Zonder woorden neemt hij de bak bloemen van haar over. "Ze moeten naar het grasveld", zegt Toke enkel. "De pot grond staat in de schuur." Samen poten ze de vuuirode geraniums in bakken en pot ten. Tokes lenige vingers vullen de potten met een dun laagje aarde. Dan zet ze behoedzaam de planten erin en vult de potten tot de rand met de donkere grond. Ze drukt de aar de met haar vingers wat aan. Keurend bekijkt ze het resul taat en schikt hier en daar nog waL Daarna wijst ze hem de plaats waar de bakken en potten moeten hangen en staan. Het geeft kleur aan de boerderij. De geraniums steken fel af tegen de witte muren met de donkergroene luiken. "Prachtig, nietwaar?" zegt Toke. Haar ogen strelen de planten. Hij knikt. De wou dat ik zo van de natuur kon genieten, denkt hij verlangend. Maar wan neer zal hij dat weer kimnen? Als het rust in mijn gemoed is, weet hij. Eerder niet. Toke verzet nog een pot. Dan is ze tevreden. "(jeraniums zijn mooie en sterk", zegt ze. Dan loopt ze naar de tuin om daar te gaan werken. Hij zou haar wel willen helpen, maar biedt het niet aan. Stil zit hij op de bank te kijken, totdat hij opschrikt van geluid dat uit de keuken komt. Hij begrijpt dat niet. Frederik is naar het grasland en Toke is in de tuin bezig. Toch hoort hij geluid. Als hij de keukendeur opendoet, duwt het harige lijf van de hond al tegen hem aan. Hij wil de buitenlucht in. Uren lopen ze. De man en het dier. Stil naast elkaar. Af en toe houdt de man zijn treden in en bekijkt een bloem of een vogel, totdat de laatste door de hond wordt opgejaagd. Dan gaan ze weer verder. Zo lang, totdat de hond onrustig wordt Het wordt tijd om naar huis te gaan. De tafel staat gedekt als hij binnenkomt Hij voelt zich met zijn houding verlegen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5