Met echte korting van 'i Speciale aanbieding Een kijkje achter de schermen van Zwemcomplex 't Zuiderdiep geeft een blik op hoogstaande techniek waterzuivering heel belangrijli gevuld met bronwater vanaf zeventig meter diep £llAI1DEri-l1IEUli^ Bodem en matras 475,- Nu NETTO if f 3l^ I I I I I I I 1 Leer Stof Klassiek I EJeirtriscJi'Versteterslattenisodem I inclursief pocketverJfiQ matras. I 5 |a,ar garantie I op lattenböderfi. •k Het lijkt heel gewoon: er wordt een kaartje gekocht en men springt het zwembad in. Zoals over zoveel dingen wordt er door de bezoekers bij een duik in het zwembad niet stilgestaan bij alles vvat er moet gebeuren voor dat die duik mogelijk is. Daarom hebben we een afspraak gemaakt met Wim Hansen, bedrijfsleider van het Zwemcomplex 't Zuiderdiep in Stellendam. Met hem bespraken we het reilen en zeilen van een modern zwembad. Te zuiver Terug spoelen Wettelijk, voorschriften Chloor onmisbaar Luchtbehandeling Eigen energieproductie Alternatieve energiebronnen PAGINA 4 DINSDAG 15 JULI 2003 Struyk Meubelen ruimt op FJektffccf! v«rr5téibare en supercbffrförtateie iattenbodem met nekknit!, .gewïttfisyerdetefs en knle-ondefsteunmg, op eik fjsweftste wand instelbaar. ■%?'''%''%r%r%'''%^-'%r^'%^^ %■'%►■"%-%.•'%'■% '%r'%i"''%>"' Om een zwembad aan zijn doel te laten beantwoor den is er natuurlijk veel water nodig. In Stellendam, en dat is vrij uniek, wordt gebruikt gemaakt van bronwater. Sinds enkele jaren haalt men bronwater van een diepte van zeventig meter naar boven. Natuurlijker kan het niet, zou men zeggen. Toch lijkt dit wat tegen te vallen, want dit water kan niet zonder meer gebruikt worden voor zwemwater in het Stellendamse bad. Het bronwater heeft op die diepte een te hoog zoutgehalte. Wel heeft het bron water van nature een temperatuur van bijna 13'^ C. Hierdoor is minder energie nodig om het water op de gewenste temperatuur te brengen. Het bronwater wordt eerst gefilterd. Door enkele fijne filters wordt het water gesplitst in een stroom zoet en een stroom zout water. Het niet bruikbare zoute water, wat na die scheiding overblijft, wordt direct weer terug de grond in gepompt maar dan naar een wat dieper gelegen grondlaag waar het zouij^trhalte even hoog is. Zo is vervuiling van de bodem dus uitgesloten. Het zoete water heeft als belangrijkste eigenschap dat het zeer zacht is. Toen er enkele jaren geleden besloten werd dat 't Zuiderdiep gebruik zou maken van bronwater, was de mening dat dit water regelrecht in de baden kon worden gepompt. De karakteristieke chloorlucht zou dan tot het verleden behoren zo was men van mening. De heer Hansen legt uit dat dit zeer zeker niet het geval is. "Het bronwater is natuurlijk zuiver van zichzelf, maar de wet schrijft voor dat zwem water een halve milligram chloor per liter dient te bevatten. Dit is niet om het opgepompte water te reinigen maar om het water - dat vervuild wordt door het gebruik - schoon te houden", aldus Han sen. Hij legt uit dat de chloorlucht de ene keer wel sterker is dan de andere keer, maar dit heeft te maken met het aantal bezoekers van het bad. "Zoveel te meer bezoekers, des te meer verontreini ging en als de chloor in aanraking komt met vuil, komt ook de irriterende lucht vrij, want chloor in contact met vuil vormt stikstofverbindingen die zorgen voor de typische chloorlucht", zo verduide lijkt Hansen. Het water in de baden circuleert doorlopend en tij dens die circulatie wordt het water onafgebroken gefilterd. Doordat er onder in de baden water wordt gepompt, loopt het bad over en via de over looproosters wordt dit water opgevangen in een ondergrondse ringleiding die rondom het bad is geplaatst. Via deze ringleiding komt het water in een bufferkelder terecht Hier vandaan komt het water terecht in één van de drie zandfilters van drie meter hoog en anderhalve meter doorsnede. Hier voor is het eerst door een zogenaamd 'haarfilter' gegaan, waar het wat grotere vuil er uit wordt gefil terd. In de zandfilters, waarin het water door het zand loopt, wordt het water verder schoongemaakt zodat het weer in het bad terug kan worden gepompt. Het blijkt dat tijdens een drukke bezetting van het zwembad, de ureumproductie behoorlijk groot is. Hansen legt uit dat ureum een verzamelnaam is voor menselijk afval. Dat is niet alleen de urine van veelal jonge kinderen, maar ook zweet en huid schilfers, die in het water terecht komen. Het blijkt dat de zandfilters niet veel behoeven te worden verwisseld. "Het water komt er aan de bovenkant in en verlaat gezuiverd het filter aan de onderkant. Als we nu het zand willen reinigen laten we de waterstroom andersom lopen: van beneden naar boven. Het vuil wordt dan uit het filter gespoeld en komt bovenop te liggen. Dat bovenlig gende vuil wordt dan verwijderd, en het filter is weer schoon", legt Hansen uit. Deze reiniging van het zandfilter gebeurt drie keer per week. Voor het filter wordt de zuurgraad en de hoeveel heid chloor gecontroleerd, want dit dient zo con stant mogelijk te zijn, en zonodig worden na het fil ter de benodigde chemicaliën toegevoegd. Ook wordt het water zonodig weer op de gewenste tem peratuur gebracht. Op deze wijze wordt de gehele inhoud van het wedstrijdbad iedere vier uur gefil terd. Voor het recreatiebad en de hotwhirlpool zijn m^tÊmismmmmsisii^A Het pas geheel opnieuw bekleedde en 'vriendelijk aanvoelende' buitenbad van het zwembad. deze tijden nog korter, want deze worden respectie velijk elke twee uur en elke vijf kwartier gezuiverd en gefilterd. Ondanks deze 'klingloop' van het water is het zeker niet zo dat wanneer de baden eenmaal vol zijn er geen water meer nodig is. Hansen verduidelijkt dat er toch wel wat water verloren gaat. Allereerst is daar natuurlijk de verdamping, die zeker in het bui tenbad behoorlijk is. Ook uitwringen van badpak ken levert, gezien het grote bezoekersaantal, ook nog een flinke plas water op, die niet meer terug komt in het zwembad. "Ook is er nog het wettelijk voorschrift waarin staat dat per bezoeker dertig liter vers water aan het bad dient te worden toegevoegd. Dus als er in een maand drieduizend bezoekers in het zwembad komen, zijn we verplicht 90.000 liter vers water toe te voegen", legt Hansen uit. In 't Zuiderdiep wordt niet uitsluitend gebruik gemaakt van het bronwater. Want toen onlangs, na renovatie het buitenbad weer in gebruik kon worden genomen en het buitenbad binnen korte tijd moest worden gevuld, is er maar 176 m^ bronwater gebruikt, de rest, 603 m-', werd van het waterleidingbedrijf betrokken. De bronwa terinstallatie is niet berekend op dergelijke grote hoeveelheden water in korte tijd. Het bijvullen ofwel suppleren met vers water gebeurt wel altijd met bronwater. Als we met de bedrijfsleider spreken over de gang van zaken in het zwembad blijkt dat er heel veel controles worden uitgevoerd om de kwahteit van het zwemwater te waarborgen. Eenmaal per maand komt een medewerker van een door de overheid erkend laboratorium die kwaliteit controleren. Er wordt dan o.a. gekeken of de hoeveelheid afvalstof fen die door chloor afgebroken kunnen worden vol doet aan de norm.. Voldoet het water niet aan de normen, dan wordt er gewaarschuwd dat dit moet veranderen. Als het bedrijf enkele onvoldoendes krijgt en wordt de waterkwaliteit niet tijdig aange past, dan is er de mogelijkheid dat het zwembad moet worden gesloten totdat de waterzuivering weer aan de- geldende normen voldoet. Ook het zwembadpersoneel voert dagelijks een aantal con troles uit. De resultaten hiervan worden in een staat genoteerd, die weer door de controleur van de pro vincie, die onaangekondigd verschijnt, gecontro leerd wordt. Ondanks de zuiverins in de filters blijkt dat zuive ring van het zwemwater niet zonder chloor kan. Het benodigde desinfecteervermogen dat noodzakelijk is voor gezond zwemwater kan alleen maar bereikt worden door de toevoeging van chloor. Voorlopig Het logo van zwembad 't Zuiderdiep. Hier vindt - in de met zandgevulde filters links - de doorlo pende zuivering van het zwembadwater plaats. verwacht Hansen dat er voor het - toch zeer giftige - chloor nog geen vervanger wordt gevonden. "Er zijn wel zwembaden die gezuiverd worden met behulp van ozon, maar de resultaten hiervan wegen niet op tegen de zeer hoge kosten. Daarom blijft voorlopig alles nog op chloor gefocust", aldus Han sen. Naast het chloor wordt er tijdens het filteren nog een stof toegevoegd, die werkt als een soort bindmiddel: de zeer kleine vuildeeltjes, die moeilijk door het filter eruit worden gehaald, worden 'gebonden', zodat ze gemakkelijker uit het water kunnen worden gehaald. Toch vindt Hansen de strenge controles niet over dreven. Hij vindt dat ze zéker nodig zijn want het is ook een stimulans voor het personeel om altijd alert te blijven op onvolkomenheden. "Want meten is weten en het gaat toch om de gezondheid van de bezoekers!" Sinds de slachtoffers die, na het bezoek aan een beurs, in Bovenkarspel zijn overleden aan de veteranenziekte, zijn de douchevoorzieningen ook in 't Zuiderdiep aangepast. 3 maal per week midden in de nacht worden alle leidingen doorge spoeld met heet water. Het risico op ziektes die ver spreid kunnen worden door de watersystemen is zodoende tot een minimum beperkt. Uit het bezoek aan het zwembad blijkt dat niet alleen de watervoorziening en -zuivering ingenieu ze technieken vereist. De luchtbehandeling en de verwarming van het water is een hoofdstuk apart. Hansen legt uit dat de omstandigheden in het zwembad een goede luchtbehandeling vereisen. "Het zwemwater is altijd rond de dertig graden Cel sius, bij een luchtvochtigheid die op vijfenzestig procent moet worden gehouden. Er moet dus wel het een en ander gebeuren om deze waarden op peil te houden". Er wordt aan de ene kant van het gebouw lucht ingelaten die aan de andere kant er Via deze leidingen in de kelder van het zwem bad komt het bronwater vanaf zeventig meter diepte binnen en het water dat niet bruikbaar is wordt weer teruggepompt, naar een andere bodemlaag. weer uitgaat. Deze hoeveelheid verse lucht wordt automatisch geregeld door een gebouwbeheerssys teem dat er voor zorgt dat de temperatuur en de luchtvochtigheid altijd hetzelfde blijft. De 'oude' lucht wordt naar buiten afgevoerd, maar niet voor dat de warmte, die daarmee verloren zou gaan weer wordt herbenut door de verse lucht hiermee voor te verwarmen Door een 5-tal gasmotoren wordt uit aardgas warm te en elektriciteit geproduceerd. De opgewekte elektriciteit wordt aan het lichtnet afgegeven terwijl de warmte aan het cv-systeem wordt afgestaan. De op deze wijze geproduceerde elektrische energie voorziet voor 70% in de jaarlijkse behoefte van het zwembad. Dit systeem levert net zo veel warmte als acht cv- ketels voor huishoudelijk gebruik. Is het vermogen van deze motoren te klein dan staan 2 traploos gere gelde cv-ketels klaar om bij te springen. Als er warmte 'over' is, wordt deze via warmtewisselaars afgegeven aan het buitenbad, wat op deze wijze dus ook enigszins verwarmd wordt. Overigens gaat er 's nachts over het buitenbad een isolatiedeken die er voor zorgt dat de overdag opgedane warmte niet verloren gaat. Gevraagd naar de toekomst van de technieken die nodig zijn om een zwembad 'draaiend' te houden, hoopt Hansen dat er toch nagedacht gaat worden over alternatieve energiebronnen. Zelf ziet hij wel een toekomst om via zonnepanelen energie te win nen voor het zwembad. "Omdat er bij ons overdag veel elektriciteit nodig is, lijkt me in de toekomst het plaatsen van windturbines en/of zonnepanelen zéker te overwegen", aldus Hansen. Ondanks alle technische hulpmiddelen die het zwembad rijk is blijft het toch om de bezoekers draaien, want dit zijn de mensen die geld in het laat je brengen. De heer Hansen en zijn team van zwem badmedewerkers en Mevrouw Kokshoom met haar barmedwerkers doen er alles aan om het hen zoveel mogelijk naar de zin te maken en ze lijken daarin te slagen, want het zwembad trekt jaarlijks nog steeds meer bezoekers als waar men bij de bouw op had gehoopt.. Ook het onlangs gerenoveerde buitenbad blijkt nog steeds in een behoefte te voorzien, zeker nu de wanden en vloeren door de nieuwe kunststof bekleding 'zeer vriendelijk' aanvoelen. Zo blijkt het dat er achter de muren en onder de vloeren meer afspeelt dan de gemiddelde bezoeker van het Stellendamse zwembad kan bevroeden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4