Beeldententoonstelling in de St. Catharijnekerk Diabetes Informatie Post voor Goeree-Overfiakiiee Sammy de Salamander het 'nieuwe gezicht' van 'De Klepperstee' Autopuzzeltocht van stank Nadine Stolk toegelaten tot Koninklijk Conservatorium Den Haag n.All EIIAI1D01-I1IE11WS Extra Kerkdiensten Ger. Gemeenten EIIAI1DEI1-I1IEUW5 GEHANDICAPTEN ZORG voor Adullam Normen en waarden B&W Goedereede Uitreiking Keurmerk Veilig Schoon aan zes zwembaden EIIAtlDEri-niEUWS -^ "-)^-C?71 Zaterdagmiddag was het zover: er kwam een eind aan liet tienjarig bestaan van de nar van 'De Klep perstee'. Zijn opvolger Sammy de Salmander werd feestelijk binnengehaald. Ballonnen Het comité Adullam Gehandicapten zorg organiseert deze zomer weer een autopuzzelrit. Deze vindt plaats op dinsdag 22 juli. Inschrijven is mogelijk van 19:00 tot 20.00 uur in Eben Haezer, Preekhillaan 3 te Oud dorp. Het inschrijfgeld bedraagt 3,40 per auto. Inlichtingen: Hester Grinwis: 0187 683244. Ingezonden: Blokfluitiste Nadine Stolk uit Middel- harnis lieeft alle toelatingsprocedures achter de rug en gaat straks studeren aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Deze toelating tot dat Conservatorium blijkt lang niet voor iedereen weggelegd. Bijzonder, zo mogen we deze toelating wel noemen, want het blijkt helemaal niet van zelfsprekend te zijn, dat een ieder die zich aanmeldt bij het prestigieuze Conservatori um in Den Haag, ook zomaar toegelaten wordt. De toelatingseisen aan dit Conserva torium zijn namelijk behooriijk hoog en dit blijkt ook uit het feit dat Nadine de enige en jongste Nederlandse musicus is die voor het nieuwe cursusjaar is toegelaten. Naast Nadi ne werden er wel meer musici toegelaten tot het Conservatorium, maar deze muzikanten kwamen uit verschillende landen, zoals Spanje, Italië, Japan en Zuid Afrika. Nadine gaat de studie 'oude muziek' volgen bij de docente Reine-Marie Verhagen. Belangrijke rol in leven Modern ATVVE?*TETIEN ïn PAGINA 2 DINSDAG 15 JULI 2003 Sammy de Salamander wordt voorgesteld Coby van den Berg, de adjunct directeur van 'De Klepperstee' in Ouddorp legt uit dat er op het recreatiepark behoefte is aan een bepaald type dat herkenbaar is bij de diverse evenementen die het recreatieteam op 'De Klepperstee' organiseert. Een tiental jaren werd er een nar ingezet, die ouderen en kinderen opriep om naar de activiteiten op het terrein te komen. Langzamerhand rees het idee om na een tiental jaren trouwe dienst eens een ander typetje te verzinnen. Mevrouw Van den Berg, die ook betrokken is bij de natuurontwikkelingen in het gebied rond 'De Klepperstee', kwam op het idee om dit keer voor een Salamander te kiezen. "Met de Salamander hebben we geprobeerd een hnk te leggen tussen de aanleg van het natuurgebied, waar ook een 'SalamandeiToute' in is gepland", zo verduidelijkt mevrouw Van den Berg de keuze voor dit reptiel. De Salamanderroute wil via water en tunnels een zogenaamde 'ecologische verbindingszone' leggen tussen de ver schillende natuurgebieden in het West-Nieuwland. aan de kinderen van 'De Klepperstee Officieel werd zaterdagmiddag Sammy de Salamander aan de jeug dige gasten van 'De Klepperstee' gepresenteerd. Dennis Kleijn de leider van het sport- en recreatieteam van 'De Klepperstee' had de eer om Sammy aan de kinderen voor te stellen. Namens Sammy sprak Dennis de kinderen toe. Sammy, de twee 'mensjaren oude' salamander, vertelde de kinderen dat hij al die tijd in een sloot dichtbij de Noordzee heeft geleefd. Als salamander kan hij nu een heel eind reizen "omdat een aantal lieve mensen een veili ge omgeving voor ons hebben gemaakt. Dat is de Salamanderroute", aldus Sammy. Hij bleek een bijzondere salamander te zijn. Alle sala manders plegen nadat ze uit het ei zijn gekomen de wijde wereld in te gaan. Maar Sammy deed het anders hij zocht - tot haar verbazing! - zijn moeder weer op. Na vele lange gesprekken met zijn moeder was Sammy op onderzoek gegaan in de omgeving en kwam op 'De Klepperstee' terecht. Hier zal hij nog wel een poosje blijven, zo ver zekerde hij de kinderen. Als officiële daad werden er door de kinderen een heleboel ballonnen opgelaten en nu mag Sammy de Salamander zich voorlopig welkom heten op 'De Klepperstee'. Ook als over enige tijd de Vrijheidsweg wordt overgestoken naar de uitbreiding van 'De Klepperstee''De Klepperduinen'. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Van avond, dinsdag 15 juli, 19.30 uur, ds. C. van Krimpen. NIEUWE TONGE - "Woensdag 16 juli, 19.30 uur, stud. J.M.D. de Heer. OUDDORP - Donderdag 17 juh, 19.30 uur, stud. L. Terlouw uit Barendrecht. OUDE TONGE - Donderdag 17 juli, 19.30 uur, ds. J. Schipper, 's Graven polder. DIRKSLAND - Donderdag 17 juli, 19.30 uur, ds. M. Mondria. chr. streelsblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgeineen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van "adv" of 'adm') tarief per mm 0,27: contracttarieven op aanvraag sluitingstermyn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermyn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 In de zomermaanden heeft kunstenares Nell Boernia enkele van haar beelden tentoonge steld in de Brielse St. Catharijnekerk. "Kunst die het 'goede' herkenbaar maakt" is één van de uitgangspunten van deze kunste nares. De natuur - de drager van leven en representant van de samenhang van alle din gen - is voor haar een grote inspiratiebron. Sinds de jaren '90 maakt Nell Boerma ruim telijke werken in verschillende steensoorten. In het creatieve proces ontstaat een wissel werking tussen de beeldhoudster en de ruwe steen. De sculptuur wordt grotendeels gepo lijst en in organische, afgeronde belijningen afgewerkt. Het resultaat is een herkenbare vorm die aan de toeschouwer veel ruimte laat voor eigen verbeeldingskracht. Nell Boerma ontwikkelde haar talenten aan de Vrije Academie te Rotterdam, onder andere bij Veri van Dormolen. De vakkennis die zij nodig heeft voor het bewerken van de ruwe steen heeft zij uitgediept bij de Belgi sche beeldhouwster Annie Andriessen. Naast de tentoonstelling in de St. Catharijne kerk wordt momenteel werk van Nell Boer ma geëxposeerd in het beeldenpark van Arti- hove Art Centre te Bergschenhoek. De tentoonstelling in de St. Catharijnekerk is in de zomermaanden te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 13.00 uur - 16.30 uur en op zaterdag (juli-augustus) van 11.00 uur tot 16.30 uur. Voor meer informa tie over openingstijden en activiteiten kunt u de website van de St. Catharijnekerk raad plegen, www.catharijnekerk.nl. Meerdere inwoners van Middelhamis erva ren gezondheidsklachten als gevolg van de stankoverlast, die de bedrijven van Fleu ren, Van Genugten en Kunst Ecoservice veroorzaken. Veel gehoorde klachten zijn moeilijker ademhaling en misselijkheid als gevolg van de stank. Blijkbaar beïnvloedt de stank ook de gezondheid; voorzichtigheid is dus gebo den. Huurdersvereniging Middelhamis, de Ver eniging van eigenaren van het park Nieuw- Zeeland en de Sportclub Hart Patiënten willen het aantal gezondheidsklachten dui delijk te zien krijgen. Zij willen gezamen lijk een onderzoek laten instellen naar de gevolgen, die de stank heeft voor de gezondheid van de burgers. Het Meldpunt Netwerk Gezondheid en Milieu in Rotterdam is bereid dit onder zoek uit te voeren. Deze instantie is in staat de relatie tussen gezondheid en milieufac toren aan te tonen. Na zo'n onderzoek kun nen dan de nodige maatregelen getroffen worden. Om de klachten te kunnen inventariseren dienen mensen met gezondheidsklachten ten gevolge van de stank hun klachten via een invulformulier kenbaar te maken. In deze rubriek kunnen lezers liun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen nebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Mijn zoon (17) heeft zowel in het zomersei zoen 2001 als 2002 vakantiewerk verricht voor de gemeente Goedereede. Hij haalde met een groepje op/langs de stranden de afvalbakken leeg en verwijderde zwerfvuil in de nabije omgeving. Hij kreeg hier twee jaar lang een bruto uurloon van 8,30 euro voor betaald. Nu heeft het college van B&W van de gemeente Goedereede in het voorjaar 2003 besloten dat men "marktconform" wil gaan betalen. Hij krijgt nu een bmto uurloon van 4,24 euro betaald. Voorwaar een achteruitgang van bijna 50 procent Daar hij geen beroep kunnen doen op een vakbond heb ik als ouder een brief geschre ven aan het college. Ik heb hierbij gewezen op arbeidsverleden, onhygiënisch werk, zwaar werk, onzeker heid te werken uren etc. B&W hield voet bij stuk. Men ging niet in op aangevoerde ai'gumenten en wist alleen te volharden in hun standpunt om marktcon form te gaan werken. Dus heb ik een brief geschreven aan de gemeenteraad. Die had in meerderheid begrip voor mijn opgevoerde argumenten en men adviseerde het college hun standpunt te herzien en/of aan te passen. De gemeente raad adviseerde B&W de lonen te bevriezen voor vakantiekrachten met een verleden of in elk geval het zomerseizoen 2003 te stre ven naar een middeling. B&W stuurde mij echter een brief waarin weer niet werd ingegaan op mijn argumen ten voor een hoger loon. Men deelde mede niet af te wijken van het afgesproken beleid om marktconform te gaan betalen. In de toeristensector/ïioreca wordt aanzien lijk meer verdiend dan de door B&W gehan teerde loonschalen. Wat is dus marktcon form? De overheid doet een beroep op de burgers om normen en waarden te handha ven. B&W stelt zich kennelijk op het stand punt dat zij de normen en waarden met voe ten mogen treden. Ik vind althans een loons verlaging van bijna 50 procent niet-normaal? Mijn dochter (19) werkt bij de Parking watchers. Ook zij moest 30 procent salaris inleveren. Recent las ik in het Eilanden Nieuws de vol gende vertaling van het begrip normen en waarden: Dat gij niet wilt dat U geschiedt doe dat ook een ander niet. Ik vraag me dan ook oprecht af: Hoe is het gesteld met de normen en waarden binnen het collega van B W in de gemeente Goe dereede. Ze gaan volgens mij wel heel mak kelijk voorbij aan de (opgebouwde) rechten van de vakantiekrachten en ik ben met stom heid geslagen dat B W de gemeenteraad in deze monddood maakt. Ik ben er voor mezelf nog niet uit. Moet ik het laten rusten of zal ik me wenden tot Mr. Frank Visser, de reizende recjiter. Even wachten maar. Eerst eens kijken of de gemeenteraad hun verantwoordelijkheid neemt en in staat is om misstanden weer recht te trekken. L.J.C. VAN SETERS Geuzenpad 28 3252 AK Goedereede. Donderdag 10 juli ontvingen zes zwemba den het Keurmerk Veilig Schoon uit han den van de Tilburgse burgemeester Johan Stekelenburg en de Limburgse handhavings- gedeputeerde Herman Vrehen. Onder de zes baden bevinden zich drie Tilburgse zwem baden: De Drieburcht, Stappegoor en Rauw- brake, twee Limburgse baden: zwembad D'r Pool (Kerkrade) en Het Anker (Bom) en het Gelderse zwembad Den Helder (Doesburg). Het Keurmerk Veilig Schoon is een eerste resultaat van de versterkte samenwerking tussen de brancheorganisaties RECRON en LC Nederlands instituut voor lokale Sport Recreatie als antwoord op de vraag vanuit de zwembadbranche, de consument en de over heid om kwaliteitsgaranties. De beide bran cheorganisaties vertegenwoordigen alle 1.600 zwembaden in Nederland. Op dit moment zijn ruim 200 zwembaden zich aan het klaarstomen voor de aanmelding voor het keurmerk eind 2003 en begin 2004. Ervaart u gezondheidsklachten ten gevolge van de stank, meldt u dan aan via het ant woordapparaat van Huurdersvereniging Middelhamis (tel/fax 486390). Geef na de piep uw naam en adres door en meldt dat het over uw gezondheid gaat. Binnen enke le dagen ontvangt u dan een formulier, dat u gelieve in te vullen en terug te zenden. De door u verstrekte gegevens worden verder vertrouwelijk verwerkt door het Meldpunt Netwerk Gezondheid en Milieu in Rotter dam. Huurdersvereniging, het park Nieuw Zee land en de Sportclub Hart Patiënten werken samen ter bescherming van het welbevin den van mens, dier en milieu in MiddeUiar- nis. Samen sterk in de strijd tegen de stank. Nadine Stoll( de aanstaande student aan het Het maken van muziek heeft een belangrijke rol gespeeld in het leven van Nadine. Even als zovele kinderen, begon zij al jong met het volgen van blokfluitlessen. "Meestal wordt er dan na drie jaar overgeschakeld, omdat de blokfluit, wordt gezien als een opstartinstru- ment, waarmee je al heel snel iets kunt spe len". Ook zij heeft er nog over nagedacht en ook geprobeerd om een ander instrument te gaan bespelen. Maar de 'eerste liefde' voor de blokfluit bleek toch niet te doven. Op de muziekschool 'Goeree-Overflakkee' trof ze een "supergave" docente, namelijk Elly Bakker. Deze heeft door haar goede manier van lesgeven er zéker toe bijgedragen dat Nadine zich verder heeft gespecialiseerd in haar hevelingsinstrument. Dit resulteerde onlangs in het behalen van het Diploma D aan die muziekschool. De musicus uit Mid delhamis heeft, door de voorbereidingen van het diploma, het Solistenconcours in Melis sant, het voorspelen op het Conservatorium en de studie voor en het behalen van het diploma. Atheneum 6 een hele dmkke tijd achter de rug. "Ondanks het harde werken is het toch een heel gezellige tijd op de muziekschool geweest", zo relativeert zij de hectische tijd die achter haar ligt. Vorig jaar kwam zij voor de keuze te staan hoe ze haar verdere leven zou gaan imich- ten. Nadine heeft altijd wel het idee gehad dat ze in de toekomst toch muzieklessen wil de gaan geven. Ze is in die keuze zeker beïn vloed door de positieve ervaringen die ze Koninklijk Con.'.ervalorinm in Den Haag. heeft opgedaan op de muziekschool. Ook heeft ze het laatste jaar veel steun ervaren van Wim Soeters, die haar voor het behalen van het D-diploma en het voorspelen voor het Conservatorium goed heeft begeleid. Ze bezocht vervolgens de opendagen van de verschillende conservatoria. Op het Konink lijk Conservatorium in Den Haag raakte ze in gesprek met haar toekomstige docente, voor wie ze ook heeft voorgespeeld. Eenjaar later, in het voorjaar van dit jaar, heeft ze dit voorspelen voor de docente herhaald en ze kreeg als compliment dat ze 'ongelofelijk' was vooruitgegaan.' "Mij werd duidelijk gemaakt dat ik wel degelijk kans maakte om voor een plaats bij het Koninklijk conserva torium in aanmerking zou komen", aldus Nadine Vervolgens 'deed' ze het toelatings examen, zowel theorie als praktijk, en ze werd tot haar opluchting toegelaten tot de studie. Door haar studie 'oude muziek', die gericht op de renaissance en de barok, denkt ze een goede ondergrond te hebben voor het lesge ven in de toekomst. "Juist voor de blokfluit is er heel veel muziek uit de renaissance en het baroktijdperk". Toch wil het bovenstaand niet zeggen dat er geen moderne muziek geschreven is voor de blokfluit. Zelf heeft ze bij de jaaruitvoering van de Muziekschool ook een modern stuk gespeeld. "Je moet om zoiets te spelen wel een drempel overwinnen want de moderne muziek licht niet bij iedereen goed in het gehoor. Toch is het voor mij heel belangrijk om dit te spelen, want de moderne stijlen bevatten heel veel leerzame technieken omdat de uiterste grenzen van het instrument worden opgezochfzo verduidelijkt Nadine haar brede repertoirekeuze. Er breekt voor de Middelhamisser musicus een heel andere tijd aan, want ze zal Middel hamis gaan verlaten en in Den Haag gaan wonen, waar ze heel vlug een kamer heeft gevonden bij een vrouw die ook bloldluitis- te is. De studie in de Hofstad zal vier jaai gaan duren en ze kan dan de eerste fase afronden. Vervolgens is er nog de tweede fase, waar ze zich dan eventueel verder kan specialiseren. Nadine is realist genoeg om te erkennen dat er maar een kleine kans is dat ze in de toe komst als solospeler aan het werk kan en daar haar beroep van kan maken. Maar juist het werken in het muziekonderwijs spreek haar enorm aan daarom heeft ze "er enorm veel zin in" om aan de nieuwe studie te beginnen. Ook Goeree-Overflakkee heeft zijn Diabetes Informatie Post (DIP). Bij een dergelijke post kunnen mensen terecht als zij zich onzeker voelen vanwege diabetes, als zij zomaar eens met iemand willen praten over diabetes, als zij geïnformeerd willen worden over een bepaald onderwerp dat te maken heeft met diabetes of als zij meer willen weten over de vele activiteiten en diensten van de Diabetesvereniging Nederland (DVN). Het kan om algemene vragen gaan, maar ook om persoonlijke vragen en onze kerheden. De heer Hans Pijl, die de post 'bemand' is een lotgenoot die zich verder verdiept heeft rn de diabeteszorg en een extra opleiding heeft gehad. Elk jaar krijgt hij een bijscho ling van de DVN met het nieuwste informa tiemateriaal. Hij wil graag zijn kennis en ervaring delen en heeft een luisterend oor en kan desge vraagd ook goede adviezen geven. Dit zijn echter geen medische adviezen. Ook kan hij voorlichting geven aan de patiënten met type 1 en 2, voor wat betreft zelfcontrole en preventief handelen. Hij kan het diabetes zijn verder toelichten door een persoonlijk gesprek, of via telefonisch spreekuur. Dit kan ook via e-mail. In het land zijn momenteel 300 Diabetes Informatie Posten, maar voor Goeree-Over- De heer Hans Pijl uit Stellciidain vmi Je Diabe tes Informatie Post Goeree-Overjiukkee. flakkee is het de eerste in het 50 jarig bestaan van de afdeling. De Diabetes Informatie Post is aanspreek baar voor zowel leden als niet leden en het is een extra service van Diabetes Vereniging Nederland: Het adres is: Hans Pijl, Azalea straat 39, 3251 CA Stellendam. Elke dins dag is er telefonische spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur via telefoonnummer 0187- 491830. Of via e-mail: johapijl@prettel.nl. ■T,.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2