"De JioJ>Jby v^a.xi Zoji ^o graag een hitting wj^^^a----- Veerman: fundamentele discussie intensieve veehouderij nodig Bruine ruin Een advertentie in Eilanden- Nieuws heeft altijd succes...! Activiteitenbegeleiders-coach enthousiaste vrijwilligers Autowasactie in Ouddorp Meer vis in zee "DE BRANDING" b.v. Met zijn drieën staan wij voor u klaar! Zoek de rust 'm het 3eieree woud VAKANTIE WONING EIIAtlDEfl-niEUliiar IJIIi'ilViJc1dJI/i Klijnsmit Auto's voor 50% per 1 september 2003 en voor 100% per 1 oktober 2003 Vakantiegangers met huisdier naar Frankrijk, let op! Bestel uw visitekaartjes Gebr. de Waal Tel. (0187) 68 19 89 Maatschap De Wit en Loonbedrijf Hans Vogelaar staan garant voor kwalitatief gedegen werk. PAGINA 4 VRUDAG 11 JULI 2003 In het kader van de culturele kralenketting ging op 25 juni het kunst- en cultuurrondje in de gemeente Dirks- land van start. Wij beloofden u een aantal interviews met de deelnemende kunstenaars en de mensen die ruimte beschikbaar stellen om de kunstwerken te expo seren. Vandaag een interview, met: Clarine Bemelmans. Zij maakt als kunstenaar sculpturen van zelfhardende klei en maakt zich ook nog eens verdienstelijk op het gebied van de PR voor de groep. Een paar vragen aan Clarine leveren een heerlijk verhaal op. Clarine, waaruit bestaat je werk? Waar je ook kijkt, overal in mijn huis en in het ateUer zie je ze staan: sculpturen. In alle maten en meestentijds in bescheiden kleuren, met een glans van brons of goud. Toch wordt elke sculp tuur gemaakt van witte klei. Dat kun je zien als je in het atelier achter het woonhuis zo'n sculptuur in zijn (of haar) beginstadium ziet staan. De sculpturen, die qua vorm totaal van elkaar kunnen verschillen, hebben een fraaie steen of een mooi stuk hout als basis. Daarop komt een frame van stevig ijzer. Om dit frame wordt de kleilaag opgebouwd. Zowel frame als kleilaag worden opgebouwd naar het artistieke idee van de kunstenaar. Zo kan een sculptuur een eenvoudige en langgerekte vorm hebben, maar hij kan ook een heel wijds en elegant uiterlijk krijgen, zodat het idee ontstaat van een beeld met zwierige kleding van veel lagen stof. Ooit heb ik een cursiste gehad die grandioos mooie, dikke figu ren wist te maken. Zij had dat echt in zich. Dat zal mij nooit luk ken. Je maakt iets vanuitje innerlijk. Slanke, ranke vormen gaan vanzelf, maar die mollige ronde vormen krijg ik niet uit mijn han den. Welke materialen gebruik je? Als de klei op het ijzerframe volledig droog is, wordt een beits- laag aangebracht, met als eindresultaat een fraaie bronskleur. Ik begon met uitsluitend tuinbeelden. Die vragen een heel andere werkwijze. Deze worden dan ook alleen in opdracht gemaakt. Tuinbeelden staan altijd op een zware steen zodat ze met wind kracht negen ook nog rechtop blijven staan. Bij binnenbeelden heb je meer mogelijkheden qua vorm en voet. Elke vorm is mogelijk, je kunt het zo gek maken als je zelf wilt.Een buitenbeeld is wel een hele uitdaging! Het moet weer- bestendig zijn en vergt daarom een andere afwerktechniek. Je inspiratie? De inspiratie voor mijn sculpturen vind ik om me heen in het dagelijks leven. Sommige gebeurtenissen of taferelen spreken me zo aan en blijven me zo bij dat ik ze wil - of soms ook wel moét - vastleggen in een beeld. Zo kan het bericht over een onver wachte echtscheiding of een nieuwe zwangerschap of over de vogelpest me inspireren en aanzetten tot een nieuwe schepping. Zo verwerk je ook dingen die je raken en dan ben je het 'kwijt.' Tevreden? Diep in mijn hart heb ik nog wel eens de drang om meer te doen, maar op zich ben ik heel gelukkig met wat ik doe en met mijn keus voor sculpturen. Na de kennismaking met de andere kunste naars van het Kunst- en Cultuurrondje merk ik wel dat ik behoef te voel om meer met kleuren te gaan experimenteren. Het werk van Saskia Heinen heeft me zo enorm gefascineerd door de kleu ren. Het spat er zomaar af bij die vrouw. Schitterend! Ik zou graag op die manier willen schilderen! Saskia gaat het me dan ook leren! Lekker abstract werken. Er zijn momenten die je zo intens beleeft, dat je denkt: dit moment van geluk wil ik vasthouden. Heerlijk. Maar goed, nu doe ik dat met sculpturen en dat is ook fantastisch. Vastleggen watje hebt doorgemaakt. Zo, op je eigen manier dat gevoel bewaren en ja, ook delen met anderen. Het delen van de liefde voor klei doe ik ook via cursussen. Die geef ik twee maal per jaar. De cursussen duren vijf weken, en cursis ten kunnen inschrijven voor de morgen, middag of avond. De res terende tijd van het jaar gebruik ik voor mijn eigen werk. Wanneer valt iets onder de noemer kunst? Echte kunst doet iets met je gevoel en werkt door in je leven. Als je er naar kijkt moet het je beroeren of ontroeren. Het mooiste is als je er kippenvel van krijgt. Het moet iets met jou doen én met de mensen die het zien. Want er moet natuurlijk ook publiek voor zijn. Je moet je kunst wel kwijt kunnen aan het publiek. Het moet overkomen. Want je wilt graag delen. Samen beleven. Zo deel ik de liefde voor klei graag met anderen. Dat delen geldt niet alleen voor mij, maar voor alle kunstenaars van onze groep. Het moet uit jezelf komen. Ieder maakt zijn werk vanuit het diepste van zijn of haar innerlijk. Een ander punt is: watje doet moet niet zomaar een hobby zijn. Je moet er wel min of meer constant en professioneel mee bezig zijn. Je moet weten waarmee je bezig bent, aan jezelf blijven werken. Ik stel mezelf altijd een doel voor ogen en ik werk keihard om dat doel te bereiken, al duurt dat jaren! Groeien en in evenwicht zien te blijven. Van nature ben ik vrolijk, maar ik merk wel dat je werk wordt beïnvloed door de levensfasen die je doormaakt. Een sculptuur in Clarine's woonkamer draagt de naam 'dementie.' Zoiets maak je niet als je daar in je omgeving nooit mee te maken had. Dan 'heb' je er niks mee, en kun je er ook niets mee 'doen'. De sculpturen met groepjes mensen op een plateau hebben wel iets weg van een familie. De verkopen wijzen uit dat zulke beel den erg gewild zijn. Het geheim? Een kunstenaar moet wachten tot zijn 'tijd' er is. Wie te snel denkt dat hij 'er is', te snel naar buiten treedt, kan het wel verge ten. Dan bloeit het dood. Je moet als kunstenaar het geduld kun nen opbrengen tot je zover bent datje een werkelijk goed product aan de man weet te brengen, iets wat gezien wordt en aandacht trekt. Als je een echte kunstenaar bent, komt je mogelijkheid om naar buiten te treden vanzelf op je pad. Het is belangrijk datje een goed adres vindt om je werk te exploiteren. Een paar jaar geleden ben ik gestart met exposities. Daaruit kwamen spontaan opdrach ten binnen, bijvoorbeeld voor relatiegeschenken, en langzaam nam het aantal bestellingen toe. De laatste opdrachten zijn grote buitenbeelden voor het nieuwe gebouw van Kievit Warmte en een sculptuur voor de hal van verzorgingshuis De Geldershof. Verder heb ik momenteel een heel fijn verkoopadres in Eindho ven. Daar vliegen de beelden de winkel uit. Wat ik vóór het week end inbreng, is 's maandags verkocht. Ik wil je wel zeggen dat het je een enorm gevoel geeft als mensen je werk graag willen heb ben. Ik heb het eens meegemaakt dat twee klanten eenzelfde sculptuur wilden hebben. Je zult het geloven of niet, maar er werd letterlijk een partijtje om gevochten. Op zich niet zo mooi natuur lijk, maar je oogst wel waardering voor je werk! De wetenschap dat het werk wat uit mijn handen kwam zo gewild is... daar droom je toch van? Dat is heerlijk! Ja, het loopt echt als een trein. Intussen staan mijn sculpturen in Engeland, Canada, Egypte en Zweden. En er is een nieuwe ontwikkeling: er zijn prominente galerieën die mijn beelden willen verkopen, alleen in brons. Dus nu komen mijn sculpturen tussen de grote namen te staan. Prach tig toch! Gaat de groep nog uitbreiden? Wat betreft de uitbreiding van het Kunst- en Cultuurrondje zijn er nog mogelijkheden genoeg. Bijvoorbeeld met poëzie en muziek. Er zijn al diverse aanmeldingen die in behandeling worden geno men. In ieder geval hebben we nu een hechte club van kunste naars, die onderling zo enorm veel warmte uitstralen... daar doe je een gigantische hoeveelheid energie en inspiratie van op. Er is geen naijver, we doen samen alles voor de groep en dat is gewel dig. En, daar zijn we ook zuinig op! De volgende keer: Cees Dirkzwager uit Melissant. Een fundamentele discussie over de toekomst van de intensieve veehoude rij is noodzakelijk. Dat schrijft minis ter Veerman van Landbouw, Natuur beheer en Visserij in een brief aan de Tweede Kamer. Met deze brief geeft hij de aanzet voor een breed maat schappelijk debat over de toekomst van deze sector in Nederland, na de recente uitbraak van vogelpest en mond- en klauwzeer en varkenspest. Dat debat moet eind dit jaar uitmon den in een visie, maatregelen en afspraken met betrokkenen in en rond deze sector. Om constructief te kunnen spreken over oplossingen voor de tekortkomingen van de sector op het vlak van economische, ecologische en sociale duurzaamheid en ook de rol van de overheid is het nodig de aard en de omvang van de problemen te herkennen en te erkennen, stelt Veerman. De intensieve veehouderij heeft zich de afgelopen decennia spectaculair ontwik keld op basis van een aantal concurrentie voordelen. Van die ontwikkeling profiteer de iedereen, ondemeiners, de consument, de regio's en de overheid, constateert de minister. De maatschappelijke omgeving wijzigde echter en ook de concurrentie voordelen zijn deels vervaagd. Veerman wil actief bijdragen aan een gezamenlijke analyse van de ontstane pro blemen, als basis voor mogelijke oplossin gen. Hij meent echter dat vooral het bedrijfsleven zelf moet worden uitge daagd om over zijn eigen toekomst na te denken. De overheid dient de sector en de samenleving zicht te geven op de lange termijn perspectieven en de dilemma's daarbij zichtbaar te maken. De brief aan de Kamer is bedoeld als een eerste stap. Veerman geeft onder meer aan dat nu spra ke is van een groot aantal regels voor de intensieve veehouderij en een kostbaar apparaat om dat allemaal uit voeren. Het maatschappelijk resultaat van die grote inzet is echter als het gaat over mest, dier ziekten en dierenwelzijn mager. De over- Reklan*® Julianaweg84c-3248 AN-Melissant Tel.: 0187487557 Mobiel: 0626-368886 heid streeft naar minder regels en minder administratieve lasten. De sector zal meer op eigen benen moeten staan. De pluim- veehouderijbedrijven, de slachterijen, de supermarkten, zij allen moeten zich de maatschappelijke kritiek aantrekken en zich niet verschuilen achter de achterblij vende consumentenvraag, stelt Veerman. Hoe langer bedrijven doorgaan met niet- duurzame productiewijzen, hoe verleide lijker het voor consumenten is daar in mee te gaan. De maatschappelijke kosten van de sector moeten niet worden afgewenteld op milieu en dieren, uiteindelijk zullen die kosten tot uitdrukking gebracht moeten worden in de consumentenprijs. Breed debat Veerman schetst in zijn brief echter ook een aantal lastige dilemma's voor bedrijfs leven en overheid bij de discussie over de toekomst van de intensieve veehouderij. Deze dilemma's kunnen aan de orde komen in een breed maatschappelijk debat dat Veerman dit najaar organiseert. Het ministerie organiseert onder meer een viertal regionale discussiebijeenkomsten met partijen uit de piuimveehouderijketen, maatschappelijke organisaties en andere overheden. Op basis van de uitkomsten van dit debat stuurt de minister eind 2003 de Tweede Kamer een brief met daarin zijn visie, de maatregelen die hij voorstelt en de inzet die van andere partijen wordt verwacht. Zoekt u een stat.car, 7/9 pers.auto of MPV? Wij hebben 70 auto's op voorraad. Geopend ma. t/m vr. 8.00-21.00 uur Zaterdag 9.00-17.00 uur Karweistraat 3, Nw.-Beijeriand Tel. (0186)6910 33 TE KOOP 3 jaar Goodtimes x Zalmeco 1.56 m, licht aangereden super braaf, mooi type 4.500,- Tel. (06) 5118 71 77 Het gehele jaar te bezoeken 2 pers. p. dag 30,- 4 pers. p. dag 50,- Slaapkamer 2 pers. met koelkast en koffiezetapp. 15,- p. dag. Vraag inl. en folders: Tel. 0049-9973-9601 Na 19.00 uur (Holl. sprekend) De P.C. stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee is een regionale netwerkorganisatie die ioegeieiding, hulp en ondersteuning biedt aan ongeveer 100 nnensen met een lichanrielijke en verstandelijke handicap en anderen die zorg behoeven. Deze zorg varieert van enkele uren begeleiding per week tot dagelijkse intensieve zorg, van iogeeropvang tot dagbesteding en begeleidende woonvormen. De P.C. stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overfiakkee heeft zes zorgvoorzieningen en een dagbestedingsproject van waaruit 100 medewerkers werkzaam zijn. Een regiokantoor, gevestigd in Dirksland ontwikkelt strategisch beleid en ondersteunt de organisatie bij de uitvoering van haar kerntaken. De P.C. stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee werkt vanuit een christelijk perspectief In de visie van de organisatie staan de zorgvraag en het volwaardig burgerschap van cliënten centraal. Binnen onze organisatie zijn we op zoek naar: Functie eisen: - een op activiteiten gerichte MBO opleiding - niveau 4 - kennis van activiteiten voor mensen met een (verstandelijke of meervoudige) handicap, evenals kennis van materialen, gereedschappen, handvaardigheidtechnieken en sport en spel - zelfstandig kunnen werken binnen het kader van het activiteitenplan - goede sociale en communicatieve vaardigheden - creativiteit en improvisatievermogen - goede schriftelijke en mondelinge vaardigheden Voor deze functie dient u lid van een protestants christelijke kerk te zijn en kerkelijk meelevend. Wij bieden: - salariëring en arbeidsvoorwaarden conform de CAO- Gehandicaptenzorg; - een zelfstandige baan binnen een groeiende organisatie - bij- en nascholingsmogelijkheden - een prettige werksfeer De sollicitatiegesprekken zullen in principe plaatsvinden op donderdag 24 juli a.s. Verder zouden we graag in contact komen met die affiniteit hebben met mensen met een verstandelijke handicap. Er zijn diverse activiteiten, waarbij u behulpzaam kunt zijn, afhankelijk van uw wensen en onze mogelijkheden. In een persoonlijk gesprek zal dit besproken worden. Wij bieden u: - een w.a. en ongevallen verzekering een reiskostenvergoeding - een prettige werkomgeving - tralningsmogelijkheden Voor meer informatie over bovengenoemde vacatures of vrijwilligerswerk kunt u contact opnemen met: mevr. M.P. van Oostenbrugge-Keijzer, teamcoördinator dagbesteding, tel.(0187)609400. Een schriftelijke sollicitatie kunt u vóór 21 juli 2003 richten aan: Regiokantoor P.C. sticliting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee, t.a.v. mevr. M.C. Quist, senior P&O; Watertoren 8c, 3247 CL Dirksland Er zijn nieuwe regels voor de invoer van huisdieren In Frankrijk, dus vakantiegangers die Iiun huisdier meenemen: let op! Dierenpaspoort verplicht Per persoon mogen maximaal drie dieren in Frankrijk worden ingevoerd, waaronder een kitten of pup van drie tot zes maanden oud. Voor die ren jonger dan drie maanden die nog niet zijn ingeënt tegen hondsdolheid, moet u een dierenpaspoort aanvragen bij een bevoegd dierenarts. Daarin staan onder meer het iden tificatienummer van het dier (tatoeage of elektronische chip), een verklaring van maximaal vijf dagen oud dat het dier niet (besmettelijk) ziek is en dat het dier vóór vertrek minstens zes maanden zonder onder breking heeft verbleven in Nederland. Ook voor dieren die wel zijn ingeënt tegen rabies moet u een dierenpaspoort hebben. Daarin moet staan dat het dier een geldige rabiësvaccinatie heeft, de identiteit van het dier (tatoeage of elektronische chip) en een verklaring van maximaal vijf dagen oud dat het dier niet (besmettelijk) ziek is. Naam en adresgegevens van Dieren die niet zijn voorzien van een tatoeage of elektroni sche chip, moeten de naam en adresgege vens van de eigenaar aan de riem dragen. Dit in verband met het terugvinden van de eige naar wanneer het dier is ontsnapt. Het is natuurlijk ook handig om hierbij het ver- büjfsadres in Frankrijk en eventueel het mobiele telefoonnummer te vermelden in de internationale schrijfwijze - dus niet 06.. maar 00 31 6. Op zaterdag 12 juli organi- seeit de 16+-JV 'Alpha' van de Gereformeerde Gmeente te Ouddorp voor de tweede keer een autowasactie. Voor 4,- wordt uw auto van bui ten gewassen. Voor 6,- wordt uw auto zowel van binnen als van buiten gerei nigd. Kom zaterdag tussen 10,00 en 16.00 uur naar het terrein van het hoveniersbe- drijf Voogd aan de Hofdijks weg 36a in Ouddorp en steun de JV en het evangeli satiewerk van de Gerefor meerde Gemeenten. Meer informatie via tele foonnummer 0187-681269. bij drukkerij Langeweg 13 SOMMELSDIJK Tel. (0187)471020 Wolgens de meest recente gegevens van de visse rijbiologen zijn er goede vangstvooruitzichten voor de pelagische visbestanden Noordzee haring, Atlanto haring en blauwe wijting. Het Noordzee haringbestand bevindt zich zelfs bijna op een his torisch hoog niveau. Dit is met name goed nieuws voor de Nederlandse pelagische vriestrawler- vloot, die volledig gericht is op de pelagische vis serij voor menselijke consumptie-doeleinden. De Nederlandse pelagische vriestrawlervloot vist het gehele jaar in de Europese wateren op onder andere haring, blauwe wijting, makreel en hor smakreel. Daarnaast vist een deel van de vloot een bepaalde periode van het jaar voor de kust van West-Afrika op onder andere sardinella en sardi nes. Dit laatste op basis van door de EU gesloten visserijakkoorden. In het verleden is er kritiek geweest op de instanties die deze visserij akkoor den afsluiten en op de Europese vissers die gebruik maken van deze akkoorden. De Europese vissers zouden na de Europese wateren te hebben leeggevist, noodgedwongen uitgeweken zijn naar de rijke Afrikaanse visgronden. Uit de gisteren gepresenteerde wetenschappelijke adviezen blijkt dat dit niet het geval hoeft te zijn. Europese vissers kunnen Afrikaanse visgronden bevissen, terwijl tegelijkertijd de Europese visbe standen gezond zijn. ffïis»'"'"~"""^^^M INSTALLATIE ONDERHOUDSBEDRIJF Industrieel onderhoud Loodgieterswerk Machinebouw RVS bewerking Sanitair Installatiewerk CV installaties en verwarming Zuidweg 2 3253 LZ Ouddorp Fax (01 87) 68 1 O 80 vvww.cJebrandingbv.nl email: info@debranciingbv.nl Met drie goede combine's zijn wij snel tot uw beschikking. Voor informatie en afspraken: Tel. (0187) 60 37 73 (06) 51 11 42 82 (0187) 60 2416 (06) 53 97 05 55

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4