Wisseling van de waclit bij Gezinszorgwijk Middelliarnis/Stad aan 't Haringvliet Balkenende spreekt op congres waarden en normen OPEL Nieuws Politie Rotterdam-Rijnmond pakt onveiligheid met andere werkwijze aan Volgende week zaterdag weer Rommelmarkt bij familie Grinwis innaard Meer capaciteit voor wijkpolitie en opsporing Karels [Nj Autoschade chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Wist u dat pinnen in het buitenland bij ons het voordeligst is? OBILITEITSCENTBUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissantnl Visser Visser BARENDRECHT* TEL. 0180-642 11] MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Morgen Jaarmarkt Her kingen voor de 19e keer Thuiszorg past zich aan naar wensen cliënt Ondanks veranderingen heeft de kwaliteit van de zorg er niet onder geleden jvj ISO 9002 ^Sl^ Maak tijdig een afspraal<. Voor meer informatie zie onze website: www.caravanschadeherstel.nl Gas -Water -Warmte Karin de Man-Nieuwland in Flakkeecialiteiten Vrijdag 11 juli 2003 76e jaargang nr. 7220 Zaterdag 19 juli is het weer zover: de jaarlijkse Rommelmarkt voor Woord en Daad bij de bloemenkassen van de familie Grinwis in Ouddorp. De rommelmarkt zal geopend worden door een verrassend geluid dat u precies om 9.00 uur kunt horen. Om 17.00 uur hoopt de fami lie dat alles op is, want dan'sluit de Rom melmarkt. Ook deze zestiende keer is de opbrengst, zoals altijd, voor Woord en Daad. Deze stichting besteed de opbrengst aan een spe ciale actie. De actie heeft de naam: 'Vakon derwijs: de springplank naar de toekomst!' Met deze actie wordt er als het ware meege- bouwd aan vakscholen in Burkina Faso en Ethiopië. In Burkino Faso wordt er meege holpen aan de bouw van de vakschool in Léo. Léo ligt op twee uur rijden van de hoofdstad Ougadougou. De leerlingen krij gen les in technisch tekenen, houtbewerking, metaalconstructie, electromechanica en theoretische vakken. De school is na vol tooiing bestemd voor 320 leerlingen en heeft nu nog een eetzaal, kantoor en vijf perso neelswoningen nodig. In Ethiopië is Woord en Daad bezig in Gambella-City. Hier is al een basisschool, er is nu een middelbare school voor de klassen 9 en 10 in aanbouw. Maar er zijn ook plannen voor een vakschool met een driejarige opleiding in landbouw. bouwkunde, electrotechniek, metaalwerk, loodgieterswerk, enz. Voor het programma vakonderwijs wordt het geld dat Woord en Daad in 2003 bijeen brengt, verdubbeld door ICCO tot een maxi mumbedrag van 200.000. Verse etenswaren De bezoekers van de rommelmarkt kunnen door hun komst een bijdrage leveren om de doelen te verwezenlijken. Er kan worden gesnuffeld bij de tafels met tweede handsar- tikelen. De lekkere trek kan worden gestild met de versgebakken oliebollen, ouddurpse wafels, vis, koffie met cake, pannenkoeken, een ijsje of een lekker bakje patat. Voor de jeugd is er een ballentent en ook kunnen ze enveloppen trekken en daarmee een prijs winnen. Voor de allerkleinsten is er de origi nele grabbelton. Er is ook een aparte stand ingericht met creatieve artikelen. Ook is er een veiling van waardevolle artikelen uit de tweede hands spullen. Deze veiling begint om 11.00 uur. Des te hoger er geboden wordt, des te meer wordt er ingezameld voor de vakscholen in Burkino Fase en Ethiopië. "Door uw komst kunnen steeds meer jonge ren uit deze landen een opleiding volgen, waardoor ze voor zichzelf en hun eventuele gezinnen kunnen zorgen. Graag tot zaterdag 19 juli tussen 9.00 en 17.00 uur aan de Dijk stelweg 28 te Ouddorp", aldus de familie Grinwis. Minister-president Balkenende is hoofdspreker tijdens het congres "Normen op hun waarde geschat". Dit congres wordt gehouden op DV 11 september aanstaande en is georgani seerd door het Platform Waarden en Normen. Andere sprekers zijn prof.mr. P.B. Cliteur en dr.ir. J. van der Graaf, die tevens het eerste exem plaar van een essaybundel zal over handigen aan de minister-president. Premier Balkenende heeft aan het begin van de kabinetsperiode Balkenende I een discus sie op gang gebracht over waarden en nor men. Daarbij drong hij aan op een bewust wordingsproces over waarden en normen en een verbreding en verdieping van het waar den- en normendebat. Het Platform Waar den en Normen wil daaraan onder andere door middel van dit congres een bijdrage leveren. Platform Waarden en Normen Het Platform Waarden en Normen is op 30 oktober 2002 opgericht en bestaat uit zo'n 80 organisaties. Het doel van het platform is om vanuit de breedte van de gereformeerde gezindte een bijdrage te leveren aan het maatschappelijk debat over waarden en nor men. Nadat op 18 december 2002 de 'gemeenschappelijke basis' is vastgesteld heeft het Platform Waarden en Normen zich geïntroduceerd bij de minister-president, de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, bij de Raad voor Maatschappe lijke Ontwikkeling en bij het Sociaal en Cul tureel Planbureau. Ook zijn contacten gelegd met Kamerleden en onder andere het Forum voor Democratische Ontwikkeling. Verder is een 'denktank' in het leven geroe pen van deskundigen. Daarnaast is het de bedoeling dat er op jongeren gerichte activi teiten worden georganiseerd. Ook is een essaybundel samengesteld onder redactie van dr.ir. J. van der Graaf. In deze bundel is een aantal essays opgenomen over waarden en normen op verschillende deelterreinen. Opzet congres Het congres bestaat uit een morgen- en mid daggedeelte. De sprekers tijdens het mor gengedeelte zijn: mr.dr. J.P. Balkenende, prof.mr. P.B. Cliteur en dr.ir. J. van der Graaf, Daarna is er een forumdiscussie onder leiding van D. Lok. Verder zal ds. W. Silfhout namens de kerken een gezamenlijke verklaring presenteren. Daarnaast is het de bedoeling dat de winnaar van de door de dagbladen RD en ND georganiseerde essay wedstrijd een of enkele vragen zal stellen aan de minister-president. Het morgenge deelte begint om 9.30 uur en eindigt om 12.30 uur. Vanaf 9.15 uur is er ontvangst met koffie, 's Middags worden er twee workshopsrondes gehouden. De deelnemers kunnen kiezen uit tien workshops: onder wijs, politiek, zorg, media, kerk, gezin, recht/veiligheid, economie, multiculturele samenleving en arbeid. Het middaggedeelte is van 13.45 tot 16.00 uur. Uit onderzoek van de Consumentenbond is dit naar voren gekomen, Wtit o ook gratis pinnen, vraag dan no het Rabo Totaalpakket aan bij de tebobank in uw buurt of bel 0900-0907 {EUft 0,10/ min.) Het Is tijd voor de Rabobank, MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 LlussjjjL Het Regionaal College van de Politie Rotterdam-Rijnmond (het bestuur van het korps, dat bestaat uit alle bur gemeesters van de gemeenten in de politieregio) heeft in zijn vergadering van afgelopen maandag in meerder heid ingestemd met een reeks voor stellen om te komen tot een andere werkwijze van het korps. Hiermee willen politie, justitie en gemeenten de toegenomen onveiligheid in de regio effectiever aanpakken. Eerder al werden afspraken gemaakt over het gewenste niveau van dienstverlening, bereikbaarheid en beschikbaarheid van de politie. Om deze te realiseren onderscheidt het korps vier werkprocessen: directe hulp verlening (het uitrukken bij acute meldin gen), opsporing (recherchetaken), wijkpoli tie en intïüce, service ondersteuning (zoals persoonlijke, telefonische en intemetaangif- ten en de verwerking daarvan). In de vergadering van het Regionaal College werd besloten het project Fijnmazigheid, dat tot doel had het werken in vier hoofdproces sen in het korps te implementeren, als afge rond te beschouwen, waarmee de werkpro cessen onderdeel van de staande organisatie van het korps zijn geworden. Met als doel meer capaciteit vrij te spelen voor wijkpolitie en opsporing is het korps in het najaar van 2002 de Actie Focus gestart. In alle onderdelen van het korps is nagedacht over mogelijkheden om de beschikbare for matie (in de vergadering van het Regionaal College vastgesteld op 5130 functie-eenhe- den) optimaal in te zetten waar dat het meest nodig is. Ook hiervoor is een reeks voorstellen aan het Regionaal College voorgelegd. Zo zal de omvang van het arrestatieteam worden teruggebracht, zullen taken, middelen en capaciteit voor ondersteunende functies worden gebundeld, en zullen taken, midde len en capaciteit voor ondersteunende func ties worden gebundeld, en zullen medewer kers en onderdelen van het korps die zich nu bezighouden met operationele informatie analyse en -verwerking, worden onderge bracht in een aparte dienst Regionale Infor matie Organisatie. Ook de politie-inzet bij voetbalwedstrijden wordt betrolcken in de nieuwe werkwijze. Deze wordt om te beginnen met minimaal 6800 (14%) teruggebracht, maar verdere reductie van politie-inzet bij verkeersregule- ring en parkeerhandhaving is in voorberei ding. Om meer capaciteit m de wijkpolitie en opsporing te genereren worden de taken van de Zeehavenpolitie geconcentreerd in de Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Infomiatie Opel Linkz en vanzelfsprekendal onzeoccaswns Incf. ioio REGISTERACCOUNTANTS haven en de daartoe behorende industrie- en bedrijfsterreinen. Voor incidentele veilig- heidsacties wordt een Regionale Ondersteu- nings Groep (ROG) in het leven geroepen die onder meer taken overneemt van de zgn. 'flying squads'. De maatregelen leveren in totaal 130 functie-eenheden extra op voor wijkpolitie en opsporing. De uitwerking van de Focusvoorstellen bete kent ook een andere sterktetoedeling voor districten en wijkteams. Daarvoor is een nieuw verdeelinstrument ontwikkeld. Over de daarbij gehanteerde criteria (zoals voor de mate van (on)veiUgheid van gemeenten, wijken en buurten in de regio) en de uit komst daarvan voor de sterkte van de wijk politie, vindt in de zomerperiode nog nader overleg plaats in het Bestuurlijk Justitieel Overleg (BJO) van de politiedistricten. In dit overleg zitten burgemeesters, districtschefs en officieren van justitie aan tafel. Omdat zij het met de nu voorgestelde verdeling van de politiesterkte per district en wijkteam niet eens zijn, stemden de burgemeesters van Rozenburg, Albrandswaard en Westvoome tegen de voorstellen. Zomertijd betekent voor Herkingen steevast tijd voor de jaarmarkt. Dit jaar wordt deze markt al weer voor de negentiende keer gehouden en wel morgen, zaterdag 12 juli. De commissie Jaarmarkt staat weer garant voor een aantrekkelijk programma, waar voor ze een speciaal programmaboekje heeft gemaakt. Daarin scluijft borgemeester Stoop van de gemeente Dirksland in een voorwoord dat door de jaarmarkt 'uitdruk king wordt gegeven aan de gemeenschaps zin' en dat daarmee.'duidelijk wordt dat de Bij de Thuiszorg heeft er een wisseling van de wacht plaatsgevonden. De leid ster gezinsverzorging Dicky van Oos terom ruimt na vijfentwintig jaar in de Zorg haar plaats in voor Bianca van Burg. In 'De Dillenburg' de basis voor de thuis zorg van Goeree-Overflakkee, keken we met beide zorgmanagers terug èn vooruit op de bijzondere plaats die de thuiszorg inneemt in de eilandelijke samenleving. Op Goeree- Overflakkee wordt in de volksmond nog de functie 'leidster gezinsverzorging' gebruikt. De officiële naam van deze functie is echter 'zorgmanager'. Mevrouw Van Oosterom begon 25 jaar gele den op Goeree-Overflakkee als leidster gezinsverzorging. In die tijd waren de func ties nog gescheiden, want er was ook nog een Stichting Bejaardenzorg. Mevrouw Van Oosterom legt uit dat later de Gezins- en Bejaardenzorg samengetrokken is in een stichting en wel de Thuiszorg. De scheidend leidster van de gezinsverzor ging is afkomstig uit Kockengen. Nadat ze eerst vijftien jaar op het bedrijf van haar ouders - een melkveehouderij - had gewerkt is ze overgestapt naar de zorg. Ze heeft eerst enkele jaren op een schippersintemaat gewerkt en vervolgens twee jaar bij de Kin derbescherming. Veel veranderd Op 1 augustus 1978, maakte mevrouw Van Oosterom de stap naar Goeree-Overflakkee. In al die jaren is er in die hulpverlening heel veel veranderd. "Vroeger was er meer ruim te voor contacten met de zorgvragers, want je hield zelf de- intakegesprekken", aldus Van Oosterom. Tegenwoordig worden er door de leidster niet meer van dergelijke gesprekken gehouden, want hiervoor is een apart instelling voor in het leven geroepen, namelijk het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). De contacten met de mensen die hulp behoe ven zijn door de instelling van het RIO, wel minder geworden. En deze nieuwe werkwij ze heeft volgens mevrouw Van Oosterom voor- en nadelen. Dat de contacten met de zorgvragers minder zijn geworden is niet alleen maar negatief. Nu wordt er door het RIO wel objectiever naar zorgaanvragen gekeken. "Want als je het zelf doet kijk je toch door je eigen brillenglas en dat is niet altijd even objectief', zo legt mevrouw Van Oosterom uit. De mensen van het RIO kij ken welke hulp er nodig is. Aan de hand van punten wordt een indicatie gegeven voor welke hulp de aanvrager in aanmerking komt. Op deze werkwijze komt de juiste hulp op de juiste plaats terecht. Uit het gesprek met de twee zorgmanagers blijkt dat niet alleen de intakeprocedure ver anderd is. Ook in de zorg hebben er de laat ste vijfentwintig jaar behoorlijk wat veran deringen plaatsgevonden. De werktijden van de thuishulpen zijn aangepast aan de zorg vragen. "Vroeger had je vaste werktijden van acht tot vijf uur. Als dan in een gezin man en kinderen aan het eind van de dag thuiskwamen, ging de hulp weg. Met als gevolg dat er op het spitsuur in het gezin, zo tussen half vijf en half zeven geen hulp aan wezig was. Terwijl er bijvoorbeeld halver wege de middag weinig te doen was voor de gezins verzorgster", zo vat mevrouw Van Oosterom de oude situatie samen. Tegenwoordig is de hulp beter afgestemd op de zorgvraag. "We proberen zoveel moge lijk aan de zorgvraag te voldoen als dat ook echt nodig is. Dus ook van half vijf tot half zeven wordt er zorg verleend", aldus mevrouw Van Oosterom. Het blijkt dat de medewerkers thuiszorg momenteel inzet baar zijn tussen zeven uur 's ochtends en acht uur 's avonds. üe gaande en komende wouw bij de Thuiszorg voor hun basis 'De DillenburgLinks Bianca van Burg en rechts Dicky van Oosterom. Opvolgster In het jaar dat mevrouw Van Oosterom haar stekje op Goeree-Overflakkee vond, werd haar opvolgster Bianca van Burg geboren. Bianca is afkomstig uit Roosendaal. Zij is drie jaar geleden als wijkverpleegkundige begonnen en is vervolgens al heel snel in de vakgroep Stoma, Wond- en Decubituszorg terechtgekomen, waar voor ze tal van cur sussen heeft gevolgd. In december 2002 is ze verhuisd naar Stad aan 't Haringvliet, de plaats waar haar man geboren en getogen is en hier begon ze in januari begon aan de Managementopleiding. "Want ik had toch constant het gevoel, dat ik ook op beleidsni veau mee wilde denken binnen een organi satie, ofschoon ik het uitvoerende werk wel met plezier heb gedaan", zo verduidelijkt ze haar keuze. Toen ze pas verhuisd was naar Stad, bleek toch dat de reisafstand Stad - Roosendaal te ver was. Bij het zien van een advertentie waarin een zorgmanager werd gevraagd bij de Thuiszorg in Middelharnis, was mede daardoor de keuze vlug gemaakt. Ofschoon ze nog studeert voor Zorgma nager, werd ze toch in die functie aangesteld. Ze heeft nog geen moment spijt gehad van de beslissing om op Goeree-Overflakkee te gaan wonen. In Roosendaal woonde ze mid den in de stad en daarom waardeert ze de rust van het Flakkeese platteland des temeer. Ook Bianca benadrukt dat de zorg tegen woordig meer tegemoet komt aan de wensen van de klant. "De klant bepaalt nu zelf, wan neer de zorg voor haar of hem het beste uit komt". De verzorgenden zijn er veelal maar kortere tijdstippen, zo wordt er geassisteerd met de douchebeurten en bijvoorbeeld het aantrekken steunkousen. Volgens Van Burg hebben deze medische handelingen ook te maken met het feit dat verpleegkundigen tegenwoordig te duur zijn geworden. "Je kunt de verpleegkundigen dan beter inzetten op verpleegtechnische handelingen, want daar zijn ze voor opgeleid. Er moet dus goed gekeken worden naar wat de bevoegdheden van de verzorgenden zijn, ze kunnen dan vervolgens ingezet worden, waar het best van die bevoegdheden gebruik kan worden gemaakt". Want er zijn verschillende soor ten van verzorgden, zo zijn er de Verzorgen den A, die alleen maar huishoudelijke werk zaamheden mogen verrichten en de Verzor genden B, die naast de huishoudelijke werkzaamheden ook lichamelijke verzor ging kunnen verrichten. De Verzorgenden C, waarvan er in Middelharnis maar weinig zijn, verrichten vrijwel uitsluitend lichame lijke verzorging. Langeweg 38, 3244 BH Nieuwe Tonga Tel. (018t) 651396 Voor Caravan schadeherstel en onderhoud ^1^ FOCWA garantiebédrijf gemeenschap van Herkingen een levendige gemeenschap is'. De organisatoren nodigt graag iedereen uit voor een bezoek aan deze markt, waarop niet alleen zal worden verkocht, maar ook het 'Bruinisser Visserskoor' zal optreden en kinderen zich kunnen uitleven op een springkussen (gesponsord door de Rabo bank). Het programma begint om 9.00 uur, dan zal de dorpsomroeper door Herkingen trekken om de Jaarmarkt aan te kondigen. Om 17.00 uur wordt de Jaarmarkt afgeslo ten. Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 OI Meestal bejaarden Een overgroot deel - ongeveer 75% - van de zorg wordt verleend aan de ouderen. De zorgvraag voor bejaarden is dan ook meest al langdurig van aard. De zorg die aan jonge gezinnen wordt verleend is meestal maar tij delijk omdat die veelal wordt gebruikt om een bepaalde periode - bijvoorbeeld ziekte van de moeder - te overbruggen. Oorzaken voor de intensievere zorg voor bejaarden zijn de vergrijzing en de vele dag behandelingen die er in de verzorgingstehui zen plaatsvinden, de bejaarden komen dan alleen maar thuis om te slapen en hier moet ook de hulp van de Thuiszorg op worden aangepast. Ook de langere wachtlijsten bij de instellingen voor bejaarden leveren meer werk op voor de verzorgenden. Mevrouw Van Oosterom noemt in dit verband een voorbeeld: "Ik hoorde laatst van iemand die zei: toen ik vijfenzestig was kwamen ze vra gen of er ik niets voor voelde om naar een bejaardenhuis te gaan, want ze hadden nog kamertjes over. Nu ben ik negentig en ben ik nog te gezond voor een bejaardenhuis". Doordat de zorg zoveel mogelijk op maat geleverd wordt bestaan de werknemers bij de Thuiszorg voornamelijk uit parttimers. Bianca legt uit dat er bij de Thuiszorg heel flexibel gewerkt wordt. "Het is bijvoorbeeld mogelijk dat een moeder pas komt werken als de kinderen naar school zijn. Maar daar tegenover staat dat ze dan in het weekend en in de avond beschikbaar zijn". Uit reacties van de cUënten blijkt dat deze flexibele zorg verlening zeker op prijs wordt gesteld. Spreekuur Om het contact met de cliënten te onderhou den is er iedere ochtend van half negen tot half tien telefonisch spreekuiu-. De mensen kunnen dan met al hun vragen terecht over de hulp die zij ontvangen. Ook zijn er regel matig vergadering met het Hometeam. Hier in zitten naast de Zorgmanagers ook de Thuiszorgers en de huisartsen in. Bianca verklaart dat deze bijeenkomsten heel nuttig zijn. "Want in verband met de wet op de pri vacy mogen wij niet rechtstreeks met de huisarts contact opnemen als er problemen zijn. Wij kunnen dan in het Hometeam wel overleggen met de huisarts over de toestand van bepaalde cliënten". Veel veranderingen hebben er dus in de afgelopen vijfentwintig jaar plaatsgevonden binnen de thuiszorg, en volgens Bianca van Burg zullen de veranderingen nog wel even doorgaan. Toch vinden de beide zorgma nagers het een uitdaging om iedere keer weer zoveel te 'schipperen' dat iedere zorg vraag zo goed mogelijk kan worden beant woord. Dertien jaar geleden kwam Karin de Man- Nieuwland op Goeree-Overflakkee wonen en heeft daar nog geen minuut spijt van gehad. Ze werd 42 jaar geleden geboren in Oostvoome. Ze verhuisde naar Dirksland maar woont nu in Melissant. Ze werkt in haar bedrijf, het evenementenbureau 'De Man Events'. Daarvóór was ze secretares se bij de BP en werkte ze bij 'De Vazze' en de 'Botlek'. Haar vrije tijd besteedt ze aan tuinieren en haar honden. Ze heeft ook bij zondere reizen gemaakt naar Indonesië, Zuid-Afrika, Cuba en vele andere landen. Deze onderwerpen, en nog veel meer, komen aan de orde op zaterdag 12 juU om 9.00 uur, als zij aan Jan Lodder haar levensverhaal vertelt in het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee. De herhaling is dinsdag om 18.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1