Knooppunt- vragen Zaterdag Molendag Goeree-Overflakkee LITIE 0900-8844 Positieve Voorjaarsnota ontvangen niet met applaus Inloop-orgelconcert te Kapelle Aankoop panden Spuikwartier gaat door Carillonconcert Goedereede www.buijze.nl Alle huishoudens Goeree-Overflakkee op groene stroom Eilandelijke molenaars heten u hartelijk welkom! Snuffelmarkt te Goedereede Open dag Lambertuskerk te Strijen Hoe werkt de Heilige 32 s 2 A-iL chr. streekblad op gereformeerde grorLdslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraak restaurant Orgelconcert door Henk G. van Putten in Brielle Beiaardconcert KIEVIT WARMTE l'i'MHh'MVVkmaiiai Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten actief in beeld en geluid DIRKSLAND Speeltuin SVIK weer open Dinsdag 8 juli 2003 76e jaargang nr. 7219 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee STELLENDAM - In de nacht van zondag op maandag werd er ingebroken in een res taurant aan de Mr. Snijderweg. Men kon bin nenkomen via een deur van het dakterras waarna er onder andere sigaretten en een onbekend geldbedrag uit de kassa werden meegenomen. Ook de gemeenteraad van Middelhar- nis behandelde in haar vergadering de Voorjaarsnota. In deze nota, die in het dualistisch bestel verplicht is, legt het college verantwoording af van het gevoerde beleid in het begrotingsjaar. Het beeld dat de Voorjaarsnota in Middel- hamis verschaft is zonder meer positief te noemen. Er blijkt ongeveer drie ton 'over' te zijn op de begroting. De gemeenteraad kreeg ter goedkeuring een lijst voorgelegd waaraan dit bedrag moet worden besteed. Er bleek tijdens de raadsvergadering vrijwel geen discussie over de doelen van de te besteden gelden. Wel was er bij vrijwel alle fracties onvrede over de presentatie van de Voorjaarsnota. De heer J.L. Groenendijk van VDB'78, was niet te spreken over de opstelling van de Voorjaarsnota. "Dit mag niet de naam van Voorjaarsnota hebben", zo hield hij zijn col lega raadsleden voor. Groenendijk mist de risicodragende zaken en omdat de raad niet voldoende inzicht kreeg in de financiële zaken was er ook geen ruimte om eventueel dingen bij te sturen en zodoende nieuw beleid te ontwikkelen. Hij kreeg hierin bij val van de heer D.D.H, van Es van de VVD. Groenendijk zou ook graag beleid ontwik kelen in de richting van het instellen van Dorpsraden. Hij wees hierbij op de buurge meente Dirksland. De heer R.A. de Rover was dit laatste niet met hem eens want hij betwijfelde de effec tiviteit van de Dorpsraden als ze maar één keer per jaar bij elkaar komen, zoals, vol gens hem, in Dirksland de bedoeUng is. Wel prees hij het coUegebeleid dat er op gericht is om voorrang te geven aan het kweken van reserves. Veel theorie Volgens C.J. van Dam van de SGP, zal het wel aan de tijdsdruk liggen waarin de Voor jaarsnota is opgesteld. Hij kon in ieder geval weinig boeiends in de nota ontdekken. "Veel theorie en weinig inhoud", was de kwalifi catie die Van Dam de nota gaf. Complimenteus, was de heer G.C. Klein geld van de PvdA over de nota, zijn fractie vond het een "goed financieel stuk". Wel mistte hij het afleggen van verantwoording van het college in de nota. Want volgens Kleingeld dient de raad in het dualistisch bestel het college te controleren en daar wordt in de Voorjaarsnota geen ruimte voor geboden. "Bestaand en nieuw beleid moet tegen elkaar afgewogen kunnen worden", aldus de sociaal-democraat. De heer M.M. van Sluis van het CDA wilde de Voorjaarsnota eigenlijk voor kennisge ving aannemen. Hij verwacht meer van de najaarsnota en beschouwde die dan ook als vertrekpunt, waarvan af er door de raad* nieuw beleid kan worden ontwikkeld. Wethouder G. Slootweg erkent de kritiek die door de diverse fracties werd geleverd. Hij vroeg begrip voor het feit dat niet alles in één keer kan worden geregeld. Hij ver wacht zelfs dat er enkele jaren over heen zullen gaan voor dat de Voorjaarsnota aan haar eigenlijke doel zal beantwoorden. Hij verzekerde verder dat het financiële beleid van het college zeker terughoudend zal blij- Op 18 juli a.s. zal er een ingelast orgelcon cert zijn in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, gespeeld door de vaste organist aldaar, Henk G. van Putten. Het betreft een "inloop-con cert" tijdens de koopavond op vrijdag. Deze avond zal de hele tweede Symphonic van Ch. M. Widor ten gehore gebracht wor den, geflankeerd door diverse improvisaties. De aanvang is 20.00 uur en de toegang 4,50 en 3,50 (CJP en 65+). Na afloop is er (gratis) koffie. In de vergadering van donderdag trok de gemeenteraad van Middelhamis een bedrag van 177.500 uit voor de aankoop van het pand Brandsteeg 1-3/Nieuwepad 6 in het Spuikwartier. De aankoop van dit pand past in het beleid van het gemeentebestuur om in het Spuikwartier panden aan te kopen om de geplande herinrichting van het gebied moge lijk te maken. Toch bleek er rondom het aankoopbeleid nog wat vragen te liggen die opheldering behoefden. Dhr. M.M. van Sluis van het CDA zag graag wat meer duideUjkheid in het beleid rondom het Spuikwartier. Ook vraagt hij - evenals mevr. M.M. v. d. Nieu- wendijk van ABB - zich af of de sanering van de vervuilde grond, waarop het pand staat voor kosten van de gemeente komen. Dhr. R.A. de Roover van de ChristenUnie, mist bij de stukken een taxatierapport. Hij erkent dat er zogenaamde 'strategische aan kopen' moeten worden gedaan om tot een andere invulling van het gebied te komen, maar hij zag graag een overzicht voor wat er nog meer aangekocht moet worden. Wethouder Slootweg verduidelijkte dat der gelijke strategische aankopen nodig zijn om later zo snel mogelijk plannen te kunnen ont wikkelen. De bodemverontreiniging is vol gens de wethouder een feit dat zowel bij de gemeente als de verkoper bekend is. "Daar om is de gevraagde prijs heel schappelijk", aldus Slootweg. Komende maandag 14 juli zal de organist Henk G. van Putten als derde achter het Kam-orgel plaatsnemen om te concerteren in de maandagavond-concertreeks in de St.Catharijne-kerk te Brielle. Van Putten zal werken spelen van bekende en onbekendere componisten. Zo staan twee koraalvoorspe- len van Johann Sebastian Bach op het pro gramma, een koralen van Mendelssohn Barthóldy en César Franck. Daarnaast zal er werk worden uitgevoerd van N. Hakim (1955)enPiemé. Henk van Putten heeft al een lange staat van dienst; vanaf zijn 11e is hij al kerkorganist. Op het moment is hij verbonden aan de kerk van Kapelle, waar hij bespeler is van een fraai Batz-Witte-orgel. Voor zijn verdien sten voor de Franse orgelliteratuur werd hem een Franse onderscheiding toegekend door de "Academie Arts - Sciences - Lettres". Het concert begint om 20.15 uur. De toegang bedraagt 4 euro inclusief koffie na afloop. Voorafgaande aan het orgelconcert zal Carl van Eindhoven uit België vanaf 19.00 uur het beiaard bespelen. U bent van harte uitge nodigd dit concert bij te wonen en te belui steren vanaf de luisterplaats bij het Merula-huis. •Meel- en regeisystenwn Service ortdöiioud Centre verwarming •Luchtbehandeting •iood- èn ïinkwerit •WaterinftaHaöss Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 De beiaard van de Sint Catharinatoren in Goedereede wordt zaterdag 12 juli aanstaan de bespeeld door Loek Boogert uit Delft. Deze voormalige geschiedenisdocent is in de jaren tachtig het muzikale pad op gegaan en heeft aan de Koninklijke Beiaardschool 'Jef Denijn' te Mechelen zijn einddiploma behaald. Hij is beiaardier van Voorburg en van het Vredespaleis in Den Haag, ook is hij betrokken bij de beiaard van Delft. Van zijn beiaardspel zijn enkele cd-opnames gemaakt. Het concert begint met enkele ingetogen lie deren van Jacob van Eyck (17e eeuw) om verder te gaan met heel diverse composities als een bewerking van een Hollands kinder liedje, de Flevoland suite van Joop Stokker- mans en 'Au clair de la lune' in negen varia ties van Addie de Jong. Meer informatie is te verkrijgen in de toren, het concert begint om 16.00 uur. MELISSANT - Woensdag 9 juli, 19.30 uur, ds. E. Hakvoort. GOLTGENSPLAAT - Woensdag 9 juli, 19.30 uur, ds. J. de Pater. OUDDORP - Woensdag 9 juli 19.30 uur, ds. M. Karens. COMBI 0UDDOI^ Wuhlraal 3S W. (0117) 611612 (a)t 6U734 Zoals te verwachten, werd er donder dagavond tijdens de gemeenteraads vergadering in Middelharnis, in het kader van het Vragenvuur nog stilge staan bij 'Het Knooppunt'. CDA'er J. R. Dillingh, die volgens eigen zeggen, "dagelijks zijn oren en ogen open heeft" vernam dat de bouwput van 'Het Knooppunt' zal worden dichtgegooid met zand. Hij vroeg zich af wat het stilleggen van de bouw nu voor financiële gevolgen zal hebben voor de gemeente Middelhamis. Ook zou hij graag willen weten wie er nu aansprakelijk is voor de kosten. Ook zou hij graag de vergunning krijgen waarin in een en ander geregeld is. Zijn slotvraag luidde "Voelt de wethouder zich verantwoorde- lijk?" De heer W.I.M Hooyman van de P.v.d.A. zat ook over de aansprakelijkheid in. Zijn frac tie heeft vernomen dat de kansen voor de gemeente in de beroepsprocedure bij de rechter niet groot zijn. Ook hadden hem geruchten bereikt dat de gemeente al door verschillende personen aansprakelijk is gesteld voor de eventueel te lijden schade. Hij vroeg zich af of het college wel op de goede weg zit. Graag zou hij de samenwer kingsovereenkomst zien die er tussen de projectontwikkelaar en de gemeente geslo ten is. Wethouder W.J. van der Kamp, nodigde Dil lingh uit om naar de bouwvergunning te komen kijken, dit is mogelijk op het gemeentehuis. Het doorworstelen van dit dikke pak papier zou een niet gering deel van de vakantie van Dillingh opslokken. Op de vraag oi hei college zich verantwoor delijk voelt antwoord de wethouder bevesti gend, maar de aansprakelijkheid wordt door de wethouder afgewezen. Verder kon Van der Kamp niets anders meedelen dan dat er afgewacht moet worden tot het moment dat de rechter beslist. INKOMENS- EN VERMOG ENS PUNN ING Het onlangs gerealiseerde windpark Piet de Wit op Oostflakkee brengt met een vermo gen van 20 megawatt het totaal voor Zuid- Holland nu op 100 megawatt. Dat is 40% van de doelstelling die de provincie Zuid- Holland zich stelt voor 2010. De provincie Zuid-Holland streeft naar een vermogen van 250 megawatt in 2010. Hiermee draagt de provincie bij aan het verdrag van Kyoto waarin is afgesproken dat er in 2010 6 minder C02-uitstoot moet zijn, vergeleken met de uitstoot in 1990." De locatie voor het windpark is vanuit een door de provincie Zuid-Holland geïnitieerd regionaal windplan in beeld gekomen en is door de windcoöperatie Deltawind en pro jectontwikkelaar Promill gerealiseerd. Het windpark is met 12 windturbines van 100 meter hoog het grootste windpark op Goe ree-Overflakkee. Het windpark wekt vol doende elektriciteit op om alle 15.000 huis houdens op Goeree-Overflakkee van groene stroom te voorzien. Gedeputeerde Milieu Erik van Heijningen (VVD): "Het is mooi dat alle huishoudens van Goeree-Overflak kee nu draaien op groene stroom, maar we zijn er nog niet. Nu met de nota WERVEL het uitvoeringsplan voor duurzame energie op de rails staat vertrouw ik er zeker op dat we de doelstelling van 250 megawatt in 2010 zullen halen". Op 5 september wordt het windpark officieel geopend door gede puteerde Erik van Heijningen. Sinds 2001 is er een opvallend stijgende lijn in de opbrengst van windenergie. Het wind- vermogen in Zuid-Holland is in 2001 met 100% toegenomen, daarvoor was het een aantal jaren stabiel. Het aantal v/'mdturbines is, ondanks de verdubbeling van het vermo gen, in dat jaar met slechts 25% gegroeid. Dat komt doordat het vermogen per wind turbine de afgelopen jaren sterk is toegeno men. De eerste windturbine van Zuid-Hol land die in 1979 werd geplaatst, had een ver mogen van 45 kilowatt, terwijl de grootste turbines nu een vermogen hebben van 2.5 megawatt (2500 kilowatt). Door de grotere hoogte van de windturbines kan er meer stroom per kilowatt worden opgewekt. De moderne windturbines kunnen zelfs 150 maal meer stroom opwekken dan dóór die eerste windturbine werd gehaald. Zuid-Hol land heeft nu in totaal 114 windturbines. Hoeveel windturbines er in 2010 zullen staan, hangt af van de ontwikkelingen. OVoor de zesde keer op Goeree-Overflakkee wordt er een Molendag gehouden. Zaterdag 12 juli a.s. staan de eilan delijke molenaars van 10.00 tot 17.00 uur gereed om u te ontvangen in hun historische maalderijen. ledere bezoe ker van een molen ontvangt, uiteraard zolang de voorraad strekt, gratis een zakje met 'molenbroodjes'. Het meel daarvoor werd beschikbaar gesteld door de firma P. Voogd te Ouddorp, de broodjes zelf zijn belangeloos gebakken door de warme bakkers van Goeree-Overflak kee. De eilandelijke Molendag geniet een brede belang- steUing en wordt altijd goed bezocht. Voordat u op molen tocht gaat, krijgt u hieronder een overzicht van welke molens u kunt bezoeken, van Ouddurp tot De Plaete... Van de twaalf molens die het eiland telt, zijn er elf in bezit van de Molenstichting Goeree-Overflakkee. Eén molen is dus in particulier eigendom. Dat is de Ouddorpse molen 'De Hoop' aan de Molenweg. Deze compleet uitgeruste steUingmolen uit 1845 is van de fa. P. Voogd, die 'De Hoop' nog steeds als maalderij in gebruik heeft. De molenaar is Piet Voogd. De tweede molen die Ouddorp'rijk is, staat aan de Dorps weg en heet 'De Zwaan'. In 1998 werd deze aangekocht van de frnna Pape, ter wijl enkele jaren daarvoor, in 1996, de molenromp geheel gerestau reerd werd. Er is ook een klompenmuseum in gevestigd. 'De Zwaan' - in 1846 gebouwd - is geheel compleet, bevat drie koppels maalste nen en is uitgerust met fokwieken. De molenaar is Krijn van Koppen. Aan de Goereeseweg ligt op een kleine verhoging naast de weg molen 'Windvang", gebouwd in 1791Op de begane grond was vroe ger een woning aangebracht, waardoor de maalvloer zich hier op de Ie zolder bevindt. Ondanks het feit dat de 'Windvang' een grondzei- ler is, is de maalvloer van binnenuit niet goed bereikbaar. Vandaar de typische opstelling van de twee trappen aan de buitenkant tegen de romp. De molenaar is Wim de Vries. Hoog boven Stellendam steekt op de Molenkade de uit 1856 dateren de witte stelUngmolen 'Korenlust' boven het dorp uit. In 1991 wer den het gevlucht, één koppel stenen en het gaande werk gerestaureerd en in 1994 de molenromp. Het tweede koppel maalstenen kon met behulp van een plaatselijk geldwervingsactie in 2000 geheel worden gerestaureerd en weer maalvaardig worden gemaakt. Het in deze r iplen aanwezige kammen op stavenluiwerk is uniek in de molen- bó'uw. Ook zijn hier nog balken aanwezig van de vorige (stan- daard)molen. De molenaar is Wim Ziekman. Via een lang toegangspad is vanaf de Vroonweg in Dirksland stel- lingmolen 'De Eendracht' te bereiken. Deze molen, met zijn prachtig gevormde romp, is in 1846 gebouwd en bevat twee koppels maalste nen. Het tweede koppel is aan restauratie toe; dajikzij een plaatselij ke geldwervingsactie is dat inmiddels mogelijk gemaakt. In deze molen zijn onderdelen terug te vinden van de molen van Ooltgens- plaat. De molenaar is Klaasjan Rentes. In 1990 heeft de Molenstichting de Herkingse molen 'De Dankbaar heid' aan de Molendijk aangekocht. Sinds 1994 is men al bezig om deze uit 1841 daterende grondzeiler weer in oude glorie terug te brengen. In ieder geval is hij weer geheel maalvaardig. De molen is uitgevoerd met een lange spruit in het midden van de kap. De mole naar is Jan van Damme. SteUingmolen 'De Korenbloem' aan de Oudelandsedijk te Sommels dijk is de meest complete molen van de Molenstichting. Binnen staan een mengketel, een buil, drie koppels stenen en een drijfwerk voor een motor. Tevens is de kist van de pelsteen nog te zien. Een restau ratie van het binnenwerk en de romp is afgerond. Tijdens de molen dag is te zien wat er de afgelopen maanden allemaal is gerestaureerd. Een oud en arbeidsintensief ambacht dat nog steeds wordt uitgenoefend: het molenaarsvak, zoals hier de molenaar van Oude Tonge dat bedrijft. onder andere de drie koppels maalstenen, de régulateur van het spoor- wiel, de meelbuil en de mengketel. 'De Korenbloem" dateert uit 1705 en is daarmee de oudste molen van het eiland. De molenaar is Mari- nus van Weenen. In Stad aan 't Haringvliet staat aan de Molendijk een grondzeiler, die de naam 'de Korenaer' draagt. Deze uit 1746 daterende molen heeft 1 koppel maalstenen. Het gaande werk loopt zo goed, dat wel eens wordt gezegd dat hij loopt als een naaimachine. Ook hier treffen we nog oude balken aan uit de vorige standaardmolen. De molenaar is Co Campfens. Ook Nieuwe Tonge heeft een Molendijk, met daaraan molen 'd' Oranjeboom' een grondzeiler uit 1768. In de rpmp bevindt zich een prachtige gevelsteen. De in onze streek alom bekende wijlen David Blok is hier jarenlang vrijwillig molenaar geweest. Thans is Ad Meijer de molenaar. Opnieuw een Molendijk, nu in Oude Tonge. Daar staat - evenals in Sonunelsdijk - 'de Korenbloem', een grondzeiler waarvan de eerste steen in 1748 gelegd werd door Abraham Comelisse Noorthoeve. In 1988 werd deze molen door de Molenstichting aangekocht en in 1989 geheel gerestaureerd. Hij bevat twee koppels maalstenen; de wieken zijn als fokwieken uitgevoerd. De molenaar is Henk Star. Op het erf van de firma Van Reijen te Achthuizen staat de uit 1852 daterende steUingmolen 'Windlust'. Deze werd in 1991 van de familie Van Reijen aangekocht, waarna in 1992 een grote onderhoudsbeurt werd uitgevoerd. De huidige mole naar is Koos PoUemans. 'De Bommelaer' - de naam laat het zich al raden - is de molen van Den Bommel, een grondzeiler die ook hier aan de Molendijk staat. Het bouwjaar van de molen is 1735. Hij bezit 1 koppel maalstenen, een gietijzeren bovenas, waarin in het opschrift opvalt dat 'Dor drecht' verkeerd is gespeld: 'ch' is vervangen door 'g', terwijl de 't' ondersteboven staat. De huidige molenaar is Jan Mulder. De aankoop, de restauraties en het jaarlijkse onderhoud aan al deze molens in de afgelopen jaren is mogelijk geweest door subsidies van het Rijk, de Provincie Zuid-Holland, de gemeenten op Goeree-Over flakkee, het Prins Bemhardfonds, het Anjerfonds Zuid-Holland, De vereniging 'Dorp, Stad en Land', De HoUandsche Molen, de Rabo bank, M.A.O.C. Gravin Bylandt Stichting de ANWB, alsmede diverse sponsors en donateurs. Voor de komende jaren staat er nog veel onderhoud aan de molens op stapel. Wilt u meehelpen om alle molens in goede staat te houden? Wordt dan donateur van de Molen stichting. Ieder bedrag is welkom. Stort uw bijdrage op gironummer 3690654 of op bankrekening 308907582 t.n.v. Molenstichting Goe ree-Overflakkee te Middelhamis. Elke donderdag in juli wordt er een gezeUi- ge snuffelmarkt gehouden in verenigingsge bouw Oostdam aan de Jongkoenstraat te Goedereede. Er is een groot aanbod van allerlei gebruikte spuUetjes, curiosa, verza- melmateriaal en leuke hebbedingetjes. Tus sendoor vermaakt clown WU de kleinere bezoekertjes met zijn kunsten. Iedereen kan aan de markt meedoen, ook kinderen. Diver se particuUeren brengen hier hun overtollige spuUetjes aan de man (of vrouw). Ook tonen diverse dames hier hun kunnen op creatief gebied. De markten worden gehouden op donderdag 10, 17, 24 en 31 juli, van 10.00- 16.00 uur. Wie meer info wil of mee wil doeii, kan bellen naar: 06-16392892. De speelmin van SVIK, 'de Flierefluiter' is elke week weer open op woensdag-, vrijdag en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 12 juU is het weer zo ver: de Grote of Sint-Lambertuskerk te Strijen houdt weer haar maandelijkse open dag. Tussen 11.00 uur en 16.(X) uur staan de deuren van dit eeu wenoude kerkgebouw uitnodigend open. Een ieder wordt dan in staat gesteld het gebouw te bezichtigen, uitleg te krijgen over de rijke historie van het gebouw waarvan de oudste delen stammen uit de 10e eeuw. Ook kan men het orgel bezichtigen of er zelf op spelen. Henk Kwakemaat, de vaste orga nist van de kerk, bespeelt het orgel regelma tig en geeft uitleg over de historie en de opbouw van het orgel. De toegang tot de open dag is gratis. De open dag wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met het museum van de Oud heidkundige vereniging van Strijen, dat gevestigd is in de oude smederij tegenover de kerk. Naast permanent tentoongestelde zaken is er een echte smid aan het werk. Wat is eigenlijk het werk van de HeiUge Geest? En hoe weet je nu of de Heilige Geest in je woont? En als Hij in je werkt, wat gebeurt er dan in je leven? Als jij het moeilijk hebt met deze vragen, kom dan op dinsdag 15 juU om 19.30 uur naar 'Vita Nova' in Sommelsdijk. Ds. A. Simons uit Goudswaard hoopt dan te spreken over het thema 'Hoe werkt de Heilige Geest?' Dit is de laatste lezing uit een serie van vijf over de Romeinenbrief. Misschien heb je nog wel heel andere vragen, of heb je het wel heel moeilijk met je zonden! Je zit zo vol met onreinheid! Je doet God zoveel ver driet in je dagelijks leven en weet je niet hoe je hiervan verlost moet worden. En dan naar een avond over de Heilige Geest? Nee, daar ben ik nog niet aan toe. Als dit in jou leven het geval is, dan geldt deze oproep in het bijzonder voor jou! Kijk voor informatie op website www.jongerenavon- den.nl of bel 0187-681342.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1