Overdenking Cultuurliistorisclie wandeling in 'Stad' uit de Heilige Schrift Terugkeer tot het Christendom HET ^KUkVENSTER EIIAtlDGn-IIIEUli/S 0F VÊanQGBWS EN OEN BRIEL BitaNomuK KLEUENO GOROIIN Bustocht naar de Tuinen van Appeltern Nieuwe Irisgesciienkmuntset IS KUUGOM NUTTIG? Goede reis...?! (2) Op zaterdag 12 en 26 juli en zaterdag 2 en 16 augustus is het mogelijk een cultuurhistorische wandeling maken in Stad aan 't Haringvliet. De ongeveer 1 uur durende wandeling voert langs karakteristieke panden en enkele monumentale gebouwen. Met behulp van gevelstenen, verhalen en oude foto's wordt het dorp tot leven gebracht. Er zijn geen kos ten aan verbonden maar het aantal deelnemers is beperkt. Bent u geïnteresseerd? De wandelingen beginnen op de genoemde zaterdagen om 14.00 uur bij de molen. Parkeren direct na de molen. De wandeling kan ook op afspraak. Meer informatie en opgave bij Harry Goosens; tel.: 0187-612219 PAGINA 5 VRUDAG 4 JULI 2003 Blik op kerk en samenleving Cj - Hoger beroep - Dierenvrienden - Onbegrijpelijk De rechtszaak tegen Volkert van der Graaf, de vermoedelijke moordenaar van Pim For- hiyn, houdt de gemoederen in beroering. Het is ook geen wonder, het is nu al veertien maanden geleden dat de daad werd gepleegd, de dader heeft een bekentenis afgelegd, en hij is nog steeds niet veroordeeld. Dat er een langdurig onderzoek aan voorafging en dat aan allerlei juridische voorwaarden moet worden voldaan, ontgaat de goegemeente. Geen wonder dat deze de vraag stelt waarom het allemaal zo lang moet duren. Deze week dient het hoger beroep voor het gerechtshof in Amsterdam. Het dagblad Trouw liep al een beetje op de gebeurtenissen vooruit en stelde dat het ook nu nog gissen blijft naar de werkelijke motieven. Waarom heeft Volkert op die 6e mei 2002 in koelen bloede Pim Fortuyn doodgeschoten? Het onderzoek van het Pieter Baan Centrum heeft uitgewezen dat de moordenaar volledig toe rekeningsvatbaar moest worden geacht. Maar Volkert had Pim Fortuyn nooit gezien of gesproken, hij achtte hem alleen een gevaar voor de samenleving, met name voor kwetsbare groepen. Vandaar diende hij uit de weg te worden geruimd. Hij zelf beschouwt zijn daad dus als een politieke moord. De omgeving van Volkert evenwel, en ook zijn beste vrienden, zeggen dat Volkert nimmer enige politieke interesse aan de dag heeft gelegd, weten zelfs niet of hij wel ging stem men. Kun je dan zo'n daad wel als een poU- tieke moord zien? Juist vorige week kwam Elsevier met een uit gebreid artikel over de dolgedraaide dieren- hefhebbers, waartoe Volkert behoorde. Deze schuwen geen middel om hun doel te berei ken. Aan de lopende band worden goederen vernield of beschadigd, mensen geïntimi deerd, en soms wordt zelfs geweld gebruikt. Citaat: "Een beweging die haar gang heeft mogen gaan in een land, waar pohtie en justitie nauwelijks optreden, en waar de inUchtin- gendiensten hun werk niet kunnen ver richten, omdat ze, zodra ze in de buurt van gevestigde actiegroepen komen, worden teruggefloten door politici. Deze nogal zware beschuldiging wordt onderbouwd met vele voorbeelden. Huizen en auto' s die in brand gestoken werden is dan nog wel het minste... Dat er nog maar één dodelijk slachtoffer is gevallen - Pim For tuyn - wordt eigenlijk als een wonder be schouwd. Overigens werd in dat artikel gesuggereerd dat ook Chris van de Werken, de inilieu-inspecteur uit Nunspeet, als zo'n slachtoffer moet worden gezien... Deze moord uit 1996 is nimmer opgelost, maar vorig jaar viel de verdenking ook op Volkert van der Graaf, of op iemand uit de kring om hem heen. We zijn allemaal benieuwd naar de zitting van het gerechtshof. Als u deze regels leest weten we waarschijnlijk meer. Wat we nu al weten is dat Volkert van der Graaf, tot vorig jaar volledig onbekend, één van de meest bekende Nederlanders is geworden. En dat hij door zijn afschuwelijke daad een verzorging krijgt als een prins. Dat vele land genoten daar moeite mee hebben is volko men begrijpehjk. Waarnemer •«o Peze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Op school leerde ik. dat de watergeuzen Den Briel innamen en het lied 'In naam van Oranje' verhaalt, dat een Simon de Rijk de poort heeft gerammeld. Nu hoorde ik van een historicus, dat er geen schot gelost Is omdat er geen Spanjaard in de stad zat! Antwoord; Het historisch juiste verhaal luidt aldus: er werden eind maart zo'n 500 Watergeuzen verdreven uit Dover, omdat de Britten die lastige klanten liever kwijt waren. Zij werden bij aankomst voor Den Briel op 1 april 1572 door de veerman Cop- pelstock op de hoogte gesteld van de toe stand in de stad. Daar lag een zwakke Spaan se bezetting. Vlootvoogd Lumey liet toen twee groepen van 125 man aan land gaan. De ene trok om de stad heen, kwam toen via de openstaande Zuiderpoort binnen en ver raste het kleine aantal Spaanse soldaten, dat zich van schrik liet ontwapenen. De Noor derpoort was dicht gebleven en de daar aan komende verzetsstrijders meenden, dat er tegenstand zou worden geboden. Onder lei ding van hun aanvoerder Simon de Rijk werd een vuur aangelegd en onzichtbaar door de rook rammelden zij de poortdeuren met een scheepsmast. Schoten zijn er die dag inderdaad niet gelost. Later wel, want de geuzen hebben een tegenaanval van Bossu afgeslagen en de stad in die strijd kunnen behouden. Wij hebben een aardig gevormde schijf ber kenhout op de kop getikt en wilden die voor zien van de naam van ons nieuwe huis. Maar branden we de letters erin Antwoord: Berkenhout is er prima geschikt voor, omdat 't mooi blank blijft, maar het moet eerst volkomen droog zijn. Voor het inbranden van de letters kunt u een soldeer- bout met een koperen stift gebruiken. Zono dig vijlt u die stift eerst rond aan de kop. Teken de letters eerst met potlood op de juis te plek, zodat u zeker weet dat de woorden er netjes op komen en alle letters everi groot zijn en op gelijke afstand van elkaar staan. Het kunststof gordijn in onze douchecel gaat tijdens het gebruik telkens tegen het blote lichaam plakken. Hoe kan ik die statische elektriciteit uitschakelen? Antwoord: Waterstralen zijn bijzonder goe de geleiders en daarom kan er in dit geval geen sprake zijn van statische elektriciteit. Vermoedelijk sluit het plastic gordijn u te veel af van de omgeving. Als u onder de douche staat, spuit het warme water met kracht naar beneden en daardoor ontstaat luchtverdunning op de plaats waar u zich bevindt. Hangt dat gordijn dicht om u heen, van plafond tot vloeroppervlak, dan zal de stof zich naar u toe bewegen. Door het vocht plakt het plastic aan uw lichaam. Wij raden u aan het zover in te korten, dat de warme lucht tussen uw hoofd en het plafond een rui- me(re) mogelijkheid vindt om tè ontsnap- De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 In een uitzending van 'Ontwaakt Radio' op Radio Rakkee wordt maandag 7 juli om 21.00 uur het eerste deel uitgezonden van een tweedelige serie over de 'Terugkeer naar het Christendom'. In deze uitzendingen wordt gesproken over de kenmerken waar aan ware christenen te herkennen zijn. Hoe de christelijke liefde in de praktijk (moet) worden gebracht. En of het voor christenen aanvaardbaar is om zich te mengen in poli tiek of oorlog? De presentatie is in handen van Nick Ehbel. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Op dinsdag 15 juli a.s. organiseert VVV Ouddorp aan Zee een bustocht naar de Tui nen van Appeltern. In een luxe touringcar wordt u naar Nederlands grootste en meest veelzijdige modeltuinenpark gereden. In de ruim 150 modeltuinen en de uitgestrekte wandel- en verblijfsterreinen is echt alles op mingebied te zien. Het park bestaat o.a. uit informatietuinen, architectentuinen, plan- tentuinen, plantenmarkt, gezellige pleinen, restaurants en terrassen. Kortom u kunt hier wandelend tuinideeën opdoen en eindeloos genieten! Prijs 28,- p.p. (incl. entree). Ver trek: 9.00 uur vanaf het parkeerterrein van VVV Ouddorp aan Zee of om 8.40 uur van af De Staver in Middelharnis. Aanmelden voor 10 juh a.s. aan de balie bij VVV Oud dorp aan Zee en VVV/ANWB Middelharnis of telefonisch 0187-681789. Een geboorte, geslaagd, verhuisd, getrouwd, jarig.Er zijn tientallen redenen op te noe men om iemand een geschenk te geven, zoals bijvoorbeeld de VVV Irischeque. Nieuw is echter de Irisgeschenkmuntset, Deze speciale muntset bevat acht euromun ten van 2003, een speciale geschenkpenning en een VVV Irischeque, t.w.v. 5k,-. De geschenkpeiming is speciaal voor dit cadeau ontworpen. De Koninklijke Nederlandse Munt heeft deze munten geslagen in een spe ciale kwaliteit Briljant Uncirculated, wat de munten unieker maakt dan de euro's die nor maal gesproken in circulatie worden gebracht. De VVV Irischeque is te besteden bij meer dan 30.000 acceptatiepunten! De speciale geschenkmuntset kost 19,95 en is verkrijgbaar bij VVV Ouddorp aan Zee en VVV/ANWB Overflakkee. De Irisge schenkmuntset, voor een gedenkwaardig moment (of gewoon voor uw collectie). pen. Bevestig dus een roe ter hoogte van hoofd of schouders en hang daaraan dat ingekorte douchegordijn. Als ik iemand vraag waarom hij de hele dag kauwgom kauwt, zegt de één 'voor een frisse ademen een ander 'om m 'n tanden en kie zen te reinigenIs daar iets van waar, of zijn sprookjes? Antwoord: Er worden allerlei reclameleu zen afgedrukt op de verpakkingen en in advertenties, tot en met doktersattesten aan toe. Daar zijn veel loze kreten bij. Maar mensen die ophielden met roken, vinden wel eens de kracht om dat vol te houden door kauwgom te gaan kauwen. En de klevende substantie kan ook de organische reiniging van eigen gebit of prothese verzorgen. Maar dat kan een rauwe wortel ook, zonder suiker. Zo zijn er tal van middelen om je adem fris te houden. Suikervrije kauwgom is niet zo ongezond, maar vele hebben een hekel aan mensen die voortdurend voor hun ogen staan te kauwen en te smakken. "En alzo is het geschied, dat zij allen behouden aan het land zijn gekomen". Handelingen 27:44 Omgekomen ten gevolge van... Vorige keer zagen we dat ze Paulus'reisad- vies hebben genegeerd. De hoofdman hecht te meer waarde aan de mening van de stuur man en de schipper. Maar daarmee sloegen ze ten diepst Gods raad in de wind! En wat kun je nu verwachten dat er gebeurt als men sen Gods goede raad verachten? Wel, daar is Gods Woord heel duidelijk in. Als we Gods raad verwerpen, komt er een dag waarin het waar wordt (Spreuken 2: 24 - 28): "Omdat Ik geroepen heb, en gij geweigerd hebt; Mijn hand uitgestrekt heb, en er niemand was, die opmerkte; en gij al Mijn raad verworpen, en Mijn bestraffing niet gewild hebEn was dat niet het geval bij allen die aan boord van het schip waren? Leeft u nog zo voort?! Dan gaat Gods Woord verder: "Zo zal Ik ook in uw verderf lachten; Ik zal spotten, wanneer uw vreze komt...als een wervelwind; wan neer benauwdheid en angst overkomt. Dan zullen ze tot Mij roepen, maar Ik zal hen niet antwoorden...". 't Zal mijn tijd wel diu-en, zeggen ze. En aan vankelijk wees niets erop dat het gelijk aan de kant van Gods Woord was. Maar die wer velwind komt en de angst slaat toe. Ja, dat moment ontlopen we niet als we leven tegen Gods wil in. En dan gaan ze allemaal besef fen hoe waardeloos hun kostbare lading is. Waar ze eerst winst mee hoopten te behalen, gaat allemaal overboord. Als de dood nadert, wat hebben we dan nog wat werkelijk waar de heeft?! Ze kunnen zelfs niet meer eten van de angst die hun keel dicht snoert. Het enige waarop ze nog kunnen wachten is het einde.En niemand aan boord kon zeggen dat ze de weg niet gewezen was. Natuurlijk konden ze nu de stuurman en de schipper gaan beschuldigen. Maar daarmee beschuldi gen ze zichzelf! Tenminste als ze eerlijk zijn.'... Als je leven een richtmg opgegaan is tegen Gods Woord in, dan kun je natuurlijk wel alles en iedereen de schuld geven....Ja, als die ouderling of dominee maar anders geweest was, als het bij ons thuis maar zo geweest was, als....Maar als ze eerlijk zijn, en als u eerlijk bent, dan is er maar één con clusie juist: we gaan verloren door eigen schuld, want we wilden niet luisteren. En wat staat er nu? Alzo is het geschiedt dat ze allen omgekomen zijn? Nééü Ze verdien den het wel, maar ze ontvingen totaal iets anders wat ze verdiend hadden. Wat bedoel ik? Nou, zegt u eens wat u allemaal onver diend ontvangen hebt? Is het veel wat u mag noemen...? Het allergrootste..., gered door een Ander? Het is maar vanwege één persoon aan boord dat ze allen behouden aan land komen. Gered door één mens... Waaraan is het te danken dat ze, hoewel ze het verdiend hadden om te komen, toch allen behouden aan land kwamen? Dat heeft God Paulus geopenbaard: "Vrees niet, Paulus, gij moet voor de keizer gesteld worden, en zie. God heeft u geschonken allen, die met u varen"Dus omdat de Heere Paulus in Rome wilde hebben, kon hij niet omkomen vóór die tijd. Had de Heere dan niet alléén Paulus kunnen redden? Dat is de vraag niet, wat Hij allemaal kan. Hij heeft het zo niet gewild. Dat is een duidelijke prediking geweest voor allen die aan boord van het schip waren: van wege de ene verkondiger van Gods waarheid aan boord, mogen ze allemaal blijven leven. Dat werd wel aangevochten. Het schip kwam niet zonder averij een haven birmen. Nee, ze kwamen eerst allemaal in de golven van de branding terecht! Maar Gods Woord blijft waar al breekt het schip in tweeën.... Dit reisverslag brengt ons enkele leerzame les sen voor onderweg onder de aandacht. In de eerste plaats dit dat de wereld haar voortbe staan te danken heeft aan Gods Kerk! Als u nog leeft zonder God en desondanks toch nog mag leven, dan hebt u dat te danken aan het feit dat God Zijn kinderen nog heeft op deze aarde. Deze wereld zal geen moment langer bestaan als nodig is om de laatste van Gods kinderen te roepen door het Evangelie. Laat de wereld zich maar niets verbeelden. Ze zal zichzelf niet redden En deze weldaad, dat ze allen behouden aan land gekomen zijn, hebben ze dus te danken aan die ene mens Paulus. Maar daarachter zit Gods lankmoedigheid. Hij voltrekt de straf op de zonde, ook van de zonde van het in ongehoorzaamheid voortleven, niet meteen. Hij had geduld. Goddelijk geduld, lang geduld, met deze heidenen. Naar de bedoeling daarvan hoeft u niet te raden! De Heere zegt ons dat Hij lankmoedig is over ons, opdat we tot bekering zouden komen. Tot andere inzichten: een ander inzicht in wie Hij is en wie ik zelf ben. Zou het daar om zijn dat u mocht blijven leven, na die ernstige ziekte, na dat ongeval waarin u ter nauwernood aan de dood ontsnapte? 'We hebben geluk gehad'...? Dat konden ze natuurlijk wel zeggen op het strand van Malta. Maar of ze echt geluk gehad heb ben...? Dat is alleen zo als ze hebben leren begrijpen waarom Hij hen nog in het leven spaarde. Dat is zo als ze leren gehoorzamen aan Gods Woord. Mocht er iemand zijn die deze regels leest en toch van de gedachte is dat het voor hem of haar nooit zal kunnen, dan moet u uw mening laten corrigeren door Gods Woord. "IK heb geen lust in uw dood, de dood van de goddeloze, maar daarin heb Ik lust dat u zich zou bekeren, en leven". Gered door één Mens. Dat zal de belijdenis zijn van allen die behouden aankomen in de haven van de eeuwige rust. Een behouden 'Thuiskomst'na hoeveel stormen dan ook. Het zijn allemaal mensen die zichzelf niet meer konden redden, maar gered moesten worden door die Ene, de Zaligmaker Jezus Christus. Het zijn allemaal mensen die de innerlijke pijn kennen over hun dwaze onge hoorzaamheid en opstandigheid. Ze hebben allemaal leren erkennen dat omkomen in de golven verdiend zou zijn. Een goede reisDat is alleen zo als u deze dingen hebt leren (er)kennen. Hém hebt leren kennen, door Hem zich hebt laten redden. Kijk er uw reisplannen maar eens op na. MJK Een fraai stukje Voorstraat, waarlangs de wandeling ook voert. 16- Of hij daardoor opeens genoeg van het vrouwelijk geslacht gekregen heeft? Wie zal het zeggen. Na de diensttijd keek liij in ieder geval niet meer naar meisjes om. Thonia is getrouwd geweest. Die heeft tenminste nog haar herinneringen, maar Willem heeft niets. Thonia leek daar net ook eenzaam, maar toch anders dan Willem, denkt Fre- derik, terwijl hij zwaar op zijn bezem leunt. Maar kom, hij moet weer eens aan de slag gaan, anders komt het werk niet klaar en er moet nog meer gebeuren. Hij veegt, dat de wolken omhoog stuiven. Het is maar goed, dat Toke het niet ziet. Hij zal wél iets verkeerd doen, maar vooruit, het is weer aan de kant. Hij laat de deuren open staan, zodat de frisse lucht erin kan waaien. Torabo loopt op het erf. Hij ziet Bontje en springt erop af. Bontje wacht niet op hem, maar schiet de boom in. Op een afstand lijkt ze hem te bespotten. Tombo zet zijn logge poten tegen de stam en blaft huizenhoog, maar daar trekt de kleine pluizenbol zich niets van aan. Ze zit hoog en droog boven in de boom. Frederik moet er even naar kijken. Dan gaat hij de tuin wieden. Wat staat alles er mooi bij. Tuinieren is een lief hebberij van Toke en dat is te merken. Rijen loof van wor teltjes komen dapper te voorschijn. Daartussen heeft ze uien gepoot. Dat schijnt goed tegen ongedierte te zijn. Op het bed ernaast komen de radijsjes al door. Daar houdt Thonia zo van. Zo gauw ze goed zijn, zal hij haar ermee verrassen. De sjalotten staan als soldaatjes recht boven de grond. Hiernaast is sla gezaaid. Daar snijbiet en dan volgt er andijvie. De bramenstraik staat in de knop. Dikke knoppen zijn het dit jaar, ziet Frederik. Aan de frambozenstruik komen ook al knoppen. Tegen de schuur groeit de druivenrank. Ja, Toke heeft liefde voor alles wat groeit en bloeit. Thonia mag dan niet van dieren houden, maar hij zou ze Toke niet graag ontaemen. Ze heeft er werk aan, maar krijgt er enorm veel hefde voor terug. Hij schoffelt heel voorzichtig tussen de worteltjes door. Daarna zijn de andere bedden aan de beurt. "Het ügt er goed bij, hè?" klinkt opeens Tokes stem achter hem. "Dat heb ik net ook opgemerkt", antwoordt hij. "Willem is een eind lopen", zegt ze. Zie je wel. Ze zit ook over Willem en Thonia in. "Het is wel sneu voor Thonia, hè, Frederik?" Ze wrijft liefkozend met haar gezicht tegen zijn arm. Dan moet hij haar kussen. Haar even dicht tegen zich aandruk ken. Het is maar goed, dat Thonia het niet ziet. Ze zou het misschien niet zo kunnen waarderen. "Ik ben blij, dat ik jou heb", fluistert hij teder. "Ja, Frederik. Wij hebben toch nog veel", antwoordt ze. Beiden denken ze aan de kleine, die Toke even in de armen gekregen heeft, maar die ze niet mochten houden. Dat beeld is op hun netvlies, maar bovenal in hun ziel gegrift. Hun jongste, hun enige.Na zeven lange jaren wachten kregen ze hem en ze moesten hem meteen weer afstaan. Bittere smart is door hun ziel gegaan. De tranen springen hem in de ogen. Hij wendt zich rf en wijst naar Bontje, die halsbrekende toeren verricht om uit de boom te komen. Tombo ziet het ook en gaat weer als een wUde tekeer. Dan is het moment voorbijMaar ook dit bewaren ze in hun hart. Frederik schoffelt weer verder Toke begrijpt, dat hij alleen wil zijn. Ze kijkt naar de forse mannengestalte. Ze had hem zo graag kinderen gegund, maar de Heere heeft het anders gedacht. En de onderwerping, die geen mst, weet ze uit ervaring. "Ik ga voor het eten zorgen, Frederik", zegt ze tegen de rug van haar man. "Goed, vrouw", antwoordt hij zonder om te kijken. Ze had het ook niet anders verw acht. Als ze bij de boom aankomt, is Bontje net op de grond beland. Met woeste sprongen snelt Tombo achter haar aan. Het lijkt erop, dat hij haar inhaalt, maar het diertje is hem te snel af. Het laat zich niet vangen. In de verte loopt Willem. Ze ziet zijn gestalte steeds kleiner worden, totdat hij geheel uit het gezicht verdwenen is. Thonia fietst in snel tempo naar huis. Ze ziet niets van de uitbundige natuur om haar heen. Ze merkt niet, dat beken den haar groeten. In haar gedachten klinken de woorden van Toke: "Bepraat het maar met Willem", en Frederiks woorden: "Willem heeft nog niet besloten." Ze draaien erom heen als een kat om de hete brij, denkt ze verbitterd. Willem is veel liever bij hen dan bij haar en ze kan het nog wel begrijpen ook. Haar pedalen gaan zo snel, dat ze er bij na met haar voeten afglijdt. Haar adem jaagt door de keel, zodat het pijn doet, maar dat kan haar niet schelen. Niets kan haar meer schelen. Met een krachtige zet duwt ze haar fiets in het schuurtje. De deur klapt achter haar dicht. Ze kijkt niet om. Normaal sluit ze hem secuur achter zich dicht maar nu wil ze alleen zo snel mogelijk binnen zijn. Met trillende handen draait ze de achterdeur open. De stilte van het huis valt als een deken op haar. Ze trekt haar schoenen niet uit, zoals ze gewend is, maar loopt meteen door naar boven. Daar trekt ze de deur van Willems slaapkamer open. Ze ziet de mooie nieuwe sprei. Met een ruk trekt ze hem eraf en smijt hem op een stoel op de overloop. De gladde stof glijdt eraf, maar ze bekommert er zich niet om. Heeft ze zich werkehjk verbeeld, dat zij het gezellig voor Willem zou kunnen maken? Er komt een schamper geluid uit haar keel. Ook de schilderijtjes haalt ze met een ruk van de muur. De spijkertjes lijken haar aan te grijnzen. Ze Mjkt er naar totdat de spijkertjes stippen zijn. Dan trekt ze de deur achter zich dicht. Als Willem thuis komt, pakt hij zijn oude sprei maar. Toch doet ze de deur nogmaals zacht open en ziet het ont luisterde bed. Dan zakt ze op de stoel naast het ledikant neer en schreit bittere tranen van teleurstelling en heimwee naar Diederick. Ze zit daar, totdat de bel haar tot de werkehjk- heid teragroept. Ze gaat echter niet naar beneden. Het kan haar niet schelen wie er op de stoep staat. De bel laat nog maals zijn doordringend geluid horen. Thonia verroert zich niet. Ze wil er ook niet aan denken, wie er voor de deur kan staan. Al was het Willem.dan ging ze nog niet naar beneden. Hij blijft maar bij Frederik en Toke. Die kunnen hem immers een gezellig thuis bieden, waartoe zij niet in staat is. Maar Diederick dan, die was zo graag thuis. Die zei vaak, dat de kamer er weei zo netjes uitzag, al vond hij het, vol gens haar, eigenlijk helemaal niet belangrijk. Zijn boeken waren veel belangrijker. Daar las hij uren in. Tot in de nacht. De bel gaat nog eenmaal. Dan valt er een diepe stilte. Willem loopt met Tombo de smalle landweg over Hij moet eigenüjk terug om met Thonia af te spreken, wanneer hij weer naar huis zal komen, maar hij kan er niet toe komen. Het is zo fijn, om aUeen in de natuur rond te dwa len. Diep zuigt hij de fiisse lucht in. Het is net of zijn borst er wat ruimer door wordt. Tombo jaagt achter een vogel aan. Hij roept hem niet terug. Hij kijkt hoe het dier met een reuze vaart naar de vogel toe rent. Met een overwinnings- kteet vhegt de vogel net voor zijn neus de lucht in. Tombo staat hem verbaasd na te staren. Verderop buitelen een paar vogels door de lucht. Het is len te. Een lentedag, net als toen. Een dag waarop alles veran derde. Weer beleeft hij die dag. Een zonnige dag was het. Hij kijkt nu niet naar Tombo, maar wroet in zijn herinne ringen. Hij heeft het opeens koud, terwijl de zon uitbundig schijnt. Tombo drukt zijn natte snuit tegen Willems arm. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5