5 f f t Visser Visser Imabo Esselink negentig jaar midden in de eilandeiijice samenleving vermist! Wetjes en Weetjes PV De Reisduif EIIAtflDBI-IIIEUWJI Opbrengst jaarmarkt Geref. Gemeente Bedrijfsopvolging in de inkomstenbelasting Befonzaak Bouwmaterialen Ga je mee...? Beoordeling Conclusie Ingewikkeld Maatwerk Financiering Tijdig REGISTERACCOUNTANTS Familiebedrijf groeit mee met wensen van klanten* "Showroom uniek in de regio"* Gamma's M. van Kassei. C. Esselink. FLAÏEESCHE BOüWHATERIALEBHAliDEL te Sommelsdijk PAGINA 13 VRUDAG 4 JULI 2003 s?afisRWiJs In deze rubriek besteden we aandacht aan een computerspel voor de jeugd. We nemen samen met de jeugdige lezers een kijkje in het wereldje van de persoon tjes van het spel, maar ook wil len we op deze wijze ouders mzicht geven in de achtergron den ervan. Zo zal worden beoor deeld of het spel geschikt is voor de leeftijdsgroep waar het voor bedoeld is, maar ook of het doel van de educatieve spelen kan worden behaald. We proberen een zo helder mogelijk beeld te geven van de vormgeving van het spel, waarbij ook wordt gelet op de aanwezigheid van geweld en grof taalgebruik. In eerste instantie zullen spelen van de finna Transposia uit België worden behandeld. ...met de beeldschone Barbie als Rapunzel, met haar schitterende gou den lokken, naar haar kasteel? Het kasteel is vernield, dus dit mag jij samen met Barbie helemaal opknap pen. Je moet wel je fantasie gebruiken en creatief zijn, want je moet 8 geheimzinnige opdrachten uitvoeren om het kasteel op te knappen en de ontbrekende edelstenen terug vinden. Er zijn 6 kamers die jij mooier kan maken dan voorheen. Door op ver schillende voorwerpen te klikken gaat de 'magische' koffer open, met daarin alleriei spullen om het kasteel te deco reren. Met de toverstaf kun je een voorwerp in een nieuw kleedje steken of kun je met de toverpenseel voor- werpen hun mooie kleuren terugge ven. Als het hele kasteel is opgeknapt en de edelstenen allemaal terecht zijn, ga je Prins Stefan zoeken. Die moetje gaan zoeken in het doolhof, maar je hebt gelukkig een magische platte grond. Kijk wel uit voor verschillende obstakels tijdens je zoektocht. Waar zijn ze mee bezig? Je besUiurt de handen van Rapunzel om het kasteel - en de tuin er rond heen - mooi te maken. Pas als de opdrachten zijn voltooid, mag je naar Prins Stefan gaan zoeken. Er worden systematisch opdrachten afgewerkt voordat je naar het volgende niveau door kan gaan. De meisjes zal dit spel zeker aanspre ken, niet alleen omdat Barbie al zo populair is, maar ook omdat dit spel mooi is aangekleed. Geweid komt in dit spel niet voor. Jammer dat we taal gebruik zoals 'voor eeuwig alleen' moesten opmerken. Vrolijk spel met name voor de meisjes vanaf 5 jaar. Wat ons betreft kan dit spel een leeftijdsgroep omvatten van 5 tot 12 jaar. Het spel is ondermeer verkrijgbi by Boekhandel Vroegindeweij D'n Diek te Middelharnis ft ;baar ^9 JA Op 6 juni werd bij de tennisbaan te Mid- (feihatnis een rode fiets (Giant) met eeo kapot zadel meegenomen. Wie heeft er iets gezien of kan helpen de fiets weer terug te vinden? Lennart Wagemaker (10 jaar) Oost Voorgors 117 3241 KD Middelharnis DIRKSLAND - Afgelopen zaterdag heeft de Activiteitencommissie van de Gerefor meerde Gemeente te Dirksland haar jaar markt gehouden rond het kerkgebouw aan de Mozartsingel. Velen, zowel medewerkers als kopers, hebben zich ingezet om deze dag te doen slagen, waarvoor de organisatie graag iedereen hartelijk bedankt. De jaar markt heeft het mooie bedrag opgebracht van €12.400. Wetjes en Weetjes is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, flscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Indien u als ondernemer door het leven gaat, zal ooit het moment aanbreken dat u niet meer als ondernemer aangemerkt kunt worden. Dat kan allerlei oorzaken heb ben en kan ook gebeuren op ongedachte momenten. Vanwege de vele aspecten die hierbij aan de orde komen, is het goed om zich tijdig voor te bereiden op dat moment. Bij de bedrijfsopvolging in de inkomstenbelasting kunnen twee grondvormen wor den onderscheiden: - verkoop of beëindiging van de eermianszaak - het aangaan, uitbreiden of beëindigen van een samenwerkingsverband (v.o.f maatschap of cv.) De problematiek die bij bedrijfsopvolging aan de orde komt is weliswaar ingewik keld, maar erg belangrijk voor de ondernemers in kwestie. Een goede fiscaal-juridi sche begeleiding hierbij voorkomt zakelijke meningsverschillen, bespaart belasting en kan de noodzakelijke flexibiliteit bieden voor de toekomst. De bedrijfsopvolging (staking door overdragende ondernemer) heeft fiscaal tot gevolg dat de ondernemer moet afrekenen over de winst die hierbij tot uitdrukking komt. Voor wat betreft de belastingheffing over de stakingswinst en met name de mogelijkheden om deze te matigen c.q. uit te stellen, lopen de beide grondvormen nogal uiteen. Maatwerk is hier geboden! Een punt dat in de praktijk bij beide grondvormen centraal staat, is de financiering. Bij bedrijfsopvolging wordt er meestal voor gekozen om de koopsom voor de onderneming niet ineens te betalen, maar af te lossen over een langere periode en/of afhankelijk te maken van het resuhaat van de overgenomen onderneming. Andere belangrijke punten bij de bedrijfsopvolging in de inkomstenbelasting zijn de oudedagsvoorziening van de ondernemer en de overdrachtsbelasting (indien onroe rende zaken bij de opvolging betrokken zijn). U begrijpt inmiddels dat bedrijfsopvolging gecompliceerd is en maatwerk verdient. Het is dan ook van het grootste belang om tijdig, het liefst 5 jaar van tevoren, met uw adviseur het traject van bedrijfsopvolging in te gaan. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht, Middelharnis en Gouda. Hoe wel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enke le aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. Vandaag - 4 juli - is het negentig jaar geleden dat de naam Esselink werd gebruikt voor de op die dag in 1913 opgerichte 'Flakkeesche Betonfabriek en Bouwmaterialenhandel C. Esse link'. De heer Cornells Esselink legde hierdoor de grondslag voor de nu negentigjarige bouwmaterialenhan del, wat enkele jaren terug haar huidi ge plaats vond aan de Industrieweg in Middelharnis. In gesprek met algemeen directeur ing. T.C. van Dieren en commercieel directeur J. Goe- degebuur staan we stil bij de geschiedenis van deze negentigjarige en kijken naar de toekomst van de eilandelijke bouwmateria lenhandel. De in 1888 geboren domineeszoon Comelis Esselink begon zijn carrière in Sommelsdijk bij timmerman Mosterdijk. Na wat omzwer vingen werd hij vertegenwoordiger van een fabriek voor drainagebuizen uit Koudekerk a/d Rijn. Deze techniek om overtolUge regenwater van het land af te voeren kwam in het begin van de vorige eeuw in opkomst. EsseUnk zag op zijn rondreizen langs de Rakkeese boerderijen dat er ook een markt aanwezig was voor betonproducten, zoals betonnen drinkbakken en waterputten die daarom ook bij hem in het assortiment kwa men. Toen negentig jaar geleden de betonfa- briek.van Van Kassei aan Oosthavendijk van Middelharnis te koop kwam, was het logisch dat de heer Esselink deze over zou nemen. De grondslag voor het huidige, zeer moder ne, bedrijf was gelegd. Geleidelijke ontwikkeling Onder leiding van de heer C. Esselink ont wikkelde het bedrijf zich zeer geleidelijk. Zeker in de beginfase waren er nog al wat problemen te overwinnen. Zo moest de oprichter in de Eerste Wereldoorlog 'onder de wapenen' en door de oorlogsomstandig heden kwam de bouw vrijwel stil te liggen. In de twintiger jaren was er een stevige con currentie in de bouwmaterialenhandel op Goeree-Overflakkee, waardoor de winst marges zeer laag kwamen te liggen. Tot aan de Tweede Wereldoorlog groeide het bedrijf gestaag door. Maar in die oorlog maakt het bedrijf weer een dieptepunt in haar bestaan mee. Het bedrijfsterrein aan de Oosthaven dijk werd door de Duitsers gevorderd en vrijwel geheel verwoest, zo dat na de oorlog het bedrijf weer vanaf de grond moest wor den opgebouwd. Inmiddels was de zoon van Esselink, de heer G.W.H. Esselink in het bedrijf gekomen en in 1946 de heer T. van Dieren, hij trouwde met een dochter van de oprichter van het bedrijf Na de oorlog zette de groei van het bedrijf stevig door, men had een kantoor aan de Spuistraat en een opslagplaats aan het Oostvoorgors. Maar na de Stormvloedrarap van 1953, waarvan ook het bedrijf veel schade leed, kwam er mede door het vele werk wat de wederopbouw van Goeree- Overflakkee opleverde, verdere ontplooiing van het bedrijf In 1964 werd een nieuw gebouwd pand aan de Molenweg in Middel harnis betrokken. De grootste groei voor het bedrijf kwam toen het isolement van Goeree Oveiflakkee door de komst van de Haring- vlietbrug en de danmien ten einde liep. Vol gens directeur ing. T.C. van Dieren, is er toen heel snel ingesprongen op de verande rende situatie. "Voordat de dam open was hadden wij op Schouwen-Duiveland al een vertegenwoordiger. En zodoende werd daar al vrij snel een klantenbestand opgebouwd", aldus Van Dieren. Dit was de heer J.A. Sprong, de eerste vertegenwoordiger van Esselink. Huidig directeur T.C. van Dieren werd na de afronding van zijn studie HTS- Bouwkunde in 1970 medefirmant van het bedrijf waarin zijn vader de directietaak ver vulde. De heer Goedegebuur is in het bedrijf gegroeid van magazijn- en showroommede werker, vertegenwoordiger, verkoopleider, adjunct-directeur en vanaf 1986 commer cieel directeur. Verdere uitbreiding Door de steeds verdere groei werd het lange smalle terrein aan de Oosthavendijk te klein voor het bedrijf. In 1979 werd op het indus trieterrein 'Oostplaat' een 11.000 m2 groot terrein betrokken wat berekend was op de toenemende expansie van het bedrijf. In 1982 kwam daar ook nog eens de vestiging in Zierikzee bij, van waaruit ook de klanten in het Zeeuwse bediend worden. Dat in de laatste dertig jaar het bedrijf een florerend bestaan beschoren is geweest blijkt uit het enkele jaren geleden betrokken bedrijfspand aan de Industrieweg in Middel harnis. Vanuit dat pand wordt nu aan de touwtjes getrokken van Esselink Beheer, dat is de holding en daaronder vallen EsseUnk Onroerend Goed en de werkmaatschappijen zoals Esselink Bouwmaterialen en de Gam ma's. Want EsseUnk heeft het niet aUeen gelaten bij bouwmaterialenhandel. In het begin van de tachtiger jaren werd in Ridderkerk de eerste Ganmia-bouwmarkt geopend, waarvan Esselink de eigenaar is. Inmiddels is het aantal Gamma-bouwmark ten van Esselink uitgebreid tot vijf: Zwijn- drecht, Hellevoetsluis, Vlissingen en Goes. Vorig jaar is er in Ridderkerk een nieuwe bouwmarkt gebouwd, die de grootste van Nederland is. Ook neemt het bedrijf nog voor 25% deel in Betoncentrale GreveUn- gen te Stellendam. Het personeelsbestand van de Esselink-organisatie is inmiddels gegroeid tot driehonderd! De beide directieleden benadrukken dat er in het te verkopen product van de Bouwmate rialenhandel veel veranderd is. Waren vroe ger de stenen, beton, cement en een klein assortiment wand- en vloertegels de hoofd producten van hun bedrijf; tegenwoordig is er veel bijgekomen. "In de zeventiger jaren - na de energiecrisis - kwam er een enorme vraag naar verschillende soorten isolatie materialen. Eerst was 2 centimeter isolatie voldoende in de spouwmuren. Dat is nu behoorlijk wat meer geworden", aldus Goe degebuur. Hij noemt nog een verandering waaruit blijkt dat er tegenwoordig anders gewerkt wordt dan vroeger. "Voorheen werd het dak van een huis opgebouwd uit losse plankjes. Nu wordt veelal de gehele kap in een keer aangeleverd, die in een keer met een kraan op het huis gezet wordt". Als bedrijf moet daar ook op ingespeeld worden en het is zaak voor de Bouwmaterialenhan del om de nieuwste ontwikkelingen nauwlet tend te volgen. De directie benadrukt dat dit voor de toekomst een van de belangrijkste speerpunten zal zijn. 'Van fundering tot dak' De bouw van nu vraagt steeds meer om een totaalpakket daarom is Esselink begonnen met zetten van complete wanden en vloeren in nieuwbouwprojecten en ook het plaatsen van natuursteenonderdelen van huizen wordt door het bedrijf zelf verzorgd, evenals het plaatsen van haarden. De directieleden verwachten dat deze trend van het leveren van totaalpakketten zich in de toekomst ver der zal uitbreiden en ze proberen hun bedrijf daar zo veel mogelijk op te laten inspelen. De firma Esselink kan alles leveren van 'fundering tot dak'. Maar wie een keuken zoekt zal tevergeefs zoeken bij Esselink. Volgens Van Dieren is dit een van de weini ge dingen die ze niet leveren. "En dit zal niet zo vlug gebeuren ook; er is een heel goed keukencentrum op Flakkee en de banden met de familie Tieleman uit Melissant zijn altijd bijzonder goed geweest". Al worden er momenteel werken in eigen beheer uitgevoerd, toch zal dit in de toe komst niet leiden tot een 'Aannemingsbe drijf Esselink', zo verzekeren de directiele den. "Want dan ga je je eigen klanten - de professionele bouwbedrijven - beconcurre ren en dat is niet de bedoeUng, want dezen zorgen voor negentig procent van de omzet van het bedrijf Ondanks dat de bouwbedrij ven dus een overgrote meerderheid van het klantenbestand uitmaken, wil dit niet zeggen dat de contacten met particuUere klanten maar tot een minimum beperkt blijven. Goe degebuur legt uit dat de particulieren tegen woordig veel meer betrokken worden bij de keuzes van de bouwmaterialen. "Vroeger had de particuliere klant alleen maar de keus uit bijvoorbeeld twee soorten stenen en enkele soorten tegels. Tegenwoordig is dit assortiment veel groter geworden, en de klant is veel mondiger geworden". Daarom wordt er door het bedrijf veel meer aandacht besteed aan wat de wensen van de klanten zijn. Hun ruim opgezette showroom, waarin ook het voorUchtingscentrum voor het plan 'Havenkanaal' is gevestigd, en de vele advertenties in diverse bladen zijn daar de getaigen van. De heer Van Dieren wijst erop dat de omvang van de showroom uniek is in de regio. Familiebedrijf Zoals uit de geschiedenis die in het kort hier boven is geschetst blijkt dat het een echt familiebedrijf is "De vierde generatie staat in de startblokken", aldus Van Dieren, want de twee zoons van hem, Teus-Jan en Taco, dragen hun steentje bij in de organisatie van het bedrijf. Het oude pand aan de Oosthavendijk; de bakermat van het huidige Imabo Esselink. De twee directieleden van Imabo Esselink: Ing. T.C. van Dieren (links) en J. Goedegebuur. "Voor het personeel is het een groot voor deel dat het een familiebedrijf is", vindt de heer Goedegebuur. "Want je ziet om je heen dat in grote concerns de lijnen steeds langer worden en dat er daardoor beslissingen wor den uitgesteld". De werknemers van Esse Unk weten voor wie ze werken omdat door die korte lijnen de directie altijd aanspreek baar is. "Dit geeft een heel aparte sfeer", vol gens Goedegebuur. Ook voor de klanten is het een voordeel dat dit nog een familiebe drijf is, want iedereen kent elkaar! Toen vier jaar geleden het huidige - veel rui mere - pand werd betrokken constateerde de directie dat er in die grotere bedrijfruimte opeens vier afdelingen bestonden showroom/verkoop, buitendienst, adminis tratie en logistiek. "Er was toen het gevaar dat er vier eilandjes werden gecreëerd, die langs elkaar heen leefden. We hebben toen besloten om iedere vrijdagmiddag wat tijd vrij te maken, waarin het personeel samen wat drinkt en zo de onderlinge band verste vigd", aldus verwoord Van Dieren de inten tie om de onderUnge contacten goed te laten verlopen. Die eenheid blijven we koeste ren". Goedegebuur wijst erop dat er de afge lopen jaren veel jubilea zijn gevierd: "een bewijs dat er een sterke band tussen perso neel en bedrijf is". 'Betaaldag' Door de groei van hun bedrijf en dat van de aannemers is het gevaar aanwezig dat de contacten verslappen. "Vroeger was zater dag 'betaaldag' de aannemers kwamen dan op kantoor hun rekeningen, contant, voldoen er was dan alle gelegenheid om onder het genot van een sigaar de contacten in stand te houden", herinnert Van Dieren zich. Ook Goedegebuur weet nog dat klanten hem het geld meegaven. Ze hadden dan het idee dat het echt betaald was. Nu in de tijd van giro Bij deze bericht ik mijne geachte clientele mijn te hebben overgedaan aan den heer G. ESSELINK te Slad aan 't Haringvliet, tevens dankende voor het genoten ver trouwen en mijn opvolger in Uwe gunst aanbevelend. Hoogachtend, Middelharnis. Mij refereerende aan "bovenstaande annonce beveel ik mijne zaai^ en daar bij mijn handel in zeer aan. Hopende hetzelfde vertrouwen als mijn voorganger genoot mij waardig te ma ken. Hoogachtend, Uw Dn. C. Esselink, Stad aan 't Haringvliet. Lerering ran alle soorten Waalsteen, Kalkzandsteen, Kruis-, Lei en HoUe Pannen, Tuiles du Nord. Nokversieringen enz.(verglaa3d en on- verglaasd.) Schoorsteenpotten en -Kap pen. Privaattrechters, Draineerbuizen, enz. enz. 434S BflF* Traa^ pr(j8 en monsters aan. De advertentie uit de Maas- en Scheldebode uit 1913, waarin de overdracht van het bedrijf van Van Kassei aan Esselink werd bekendgemaakt. Het lossen van stenen was vroeger veelal handwerk. en telebankieren zijn dergelijke contacten niet meer mogelijk. "De charme is daar nu wel vanaf', volgens Van Dieren. Toch probeert het bedrijf door enkele keren per jaar een producttraining te geven voor de aaimemers de contacten in stand te houden. De buitendienstmedewerkers zijn nu de ambassadeurs van het bedrijf. Het werkgebied van het bedrijf omvat Goe ree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, Voome Putten en de Hoeksche Waard. Maar als eilandelijke aaimemers verder weg wer ken worden natuurlijk de bouwmaterialen door Esselink ook daar geleverd. De beide directieleden zijn er van overtuigd dat de service en dienstverlening die hun bedrijf blijft bieden grote wapens zijn in de slag met de concurrentie. Er zal dan ook voor gewaakt worden dat die serviceverle ning op het huidige peil gehandhaafd bUj- ven. Sinds enige jaren is er wel een naamsveran dering gekomen in de Bouwmaterialenhan del. De officiële naam van het bedrijf is Ima bo Esselink. Met dertig andere bedrijven was reeds een inkooporganisatie gevormd waardoor ze de klanten nog beter van dienst kunnen zijn. Identiteit Het is geen geheim dat het bedrijf uit Mid- deUiamis haar christelijke identiteit niet pro beert te verloochenen. Op de vraag wat die identiteit nu betekent voor het dagelijkse rei len en zeilen van het bedrijf antwoordt Goe degebuur dat dit zich uit in het eerlijk zaken doen en betrouwbaar zijn. Hij rekent daar ook toe dat er een sfeer moet zijn binnen het bedrijf dat het personeel het een plezier vindt om bij Esselink te werken. Door de achter grond van het bedrijf zal men tevergeefs zoeken naar een Gamma van Esselink, die zondags open is. Ook op christelijke feestda gen blijven deze dicht. Dit heeft wel finan ciële consequenties, want op Hemelvaarts dag wordt er toch in de sector van de bouw markten behoorlijk veel omgezet. "We verwachten de zegen van God op ons werk, en dan behoeft er geen discussie meer te zijn of er wel of niet gewerkt zal worden op de zondagen", aldus Goedegebuur. De directie van dit eilandelijke familiebe drijf hoopt ook in het verdere bestaan van het bedrijf onder de zegen van de Allerhoog ste te werken. Wedvlucht vanuit CHANTILLY 28-06- 2003. Los: 08.15 Deelnemers: 19. Dui ven: 441. Weer: Bewolkt, W.wind J.K.Hoekman 1 2 3 4 6 7 10 12 13 15 16 17 21 22 27 28 29 43 44 52 54 57 61 62 63 76 78 84 97 103 106 107 108 110;J.deBlok5 8 14 32 35 36 37 45 46 48 53 58 60 68 70 73 75 92 93 94 104 lll;C.Kleijn jr 9 11 20 24 30 31 42 56 81 85 86; P.vanMoortlS 59 83 98 99; A.vd Lin de 19 39 80; Comb.v.d.Sluys 23 51 74 82 100 102; Appel Vis van Heemst 25 26 33 34 50 55 66 69 71 72 77 88 91 96 101 105; J.v/d.Linde JL 38 87; P. van den Boogert 40 49 67; M.A. van Nirawe- gen41 64 65 79; Mijs Quaedvlieg 47; A.Bakelaar89 109; A.van Alphen 90 95.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13