Geslaagde barbecue Voorstraat en Marktveld u Betaald verlof om een naaste te verzorgen Dagtochten door de Biesbosch O 1950 Naar keuze O voor I ^m segt de Wet 50 OPENINGSTIJDEN: EIIAIIDGri-rHEUVfS slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leestl Nieuwe datum fietstocht GEBAK Voorgesneden AARDBEI MANDARIJNEN OS VERDER: Bienenstloh, Bosvruchten, Sacher, Tompoezen, Soes, Schwartzwalder, Appel EXTRA: Bij 12.50 gebak een luxe worteltaartje GRATIS 795 795 20 CHOCOLIKKERS7i^^ 595 500 m 4 CHIPOLATA PUDDINGBm^ DIVERSEN 40 SLAGERSFRICANDELLEN1 Oi 15 porties KIPSATÉ1 2> 650 Bij 3 dozen snacks naar keuze, 2.5 kg Farm Frites GRATIS Zwarte bessen Aardappelen en Uien Gebr. de Waal 3Jui^clat^ stukje extral r- U Vraagprijs 299.000 k.k. Biesboscentrum Dordrecht (voorheen Bezoekerscen trum De Hollandse Biesbosch) organiseert in de zomervakantie een aantal tochten door de Biesbosch. De tochten staan onder leiding van Biesboschgidsen. Bij elke tocht wordt er gevaren en gewandeld. Uertederende gehoorteJiaartjes Oosthavendijk 8a 3247 LD DIRKSLAND Tel. (0187) 60 27 51 of 60 24 09 Fax (0187) 60 50 11 Samen 24 punten I ^hI Alles per stuk Fa. Van Prooyen Woensdag 9-17 uur Donderdag 13-17 uur Vrijdag 9-17 uur Zaterdag 9-12 uur Verio vingskaarten Geboortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Visitekaartjes Enveloppen Briefpapier Brochures Fakturen Boeken Folders Posters Drukkerij r~ J_ Op tijd informeren In balans zijn De Wet Arbeid en zorg kent een aantal verlofregelingen waarop (soms) ook werkende mantelzorgers een beroep kunnen doen. We beschrijven ze hier in het kort. Betaald verlof Boekjes en website PAGINA 12 '!-j0^!siLii?mm^mff!m VRUDAG 4 JULI 2003 Bel een van onze kantoren voor meer informatie en/of een bezicintiging Riante 2^1 woning met een garage verbouwd naar een ruime bijl<eul<en, geiegen in een gewiide en (kindvriendelijke buurt met veel voorzieningen in de directe omgeving. Schitterend afgewerkte, ruime woning met een riante aanbouw aan de achterzijde van het huis waardoor een fraaie living is georeerd. Deze woning is ideaal voor kinderen, met een moge- ijkheid tot 5 sik. Op zolder is een een gedeelte voor kantoor ingericht. Deze woning is echt de moeite van het bezichtigen waard. Kantoor Breda: Markendaalseweg 329/1,Tel. (076) 522 53 77 Fax (076) 520 09 27 E-mail: wlngs.breda@planet.nl Kantoor Middelharnis: Langeweg 86b. Fax (0187) 48 04 07 Voor meer informatie: www.prinsbernhardlaan79.nl Elke tocht ademt die typische Biesboschsfeer met zijn afwisseling van brede en smalle kreken, gehakte grienden en jungleachtige wil- genvloedbossen. De oevers zijn in deze tijd van het jaar heel kleur rijk met geel kruiskruid, paarse kattenstaart en witte spirea en aarts- engelwortel. Na terugkomst, of voor vertrek is het voor de deelne mers goed toeven in het splinternieuwe huiscafé 'Biestro' van het Biesboschcentrum. Het centrum werd in 2001 door brand verwoest. Op de plek van de brand verrees een nieuw centrum dat nu practisch klaar is. De officiële opening is dit najaar. Doolhoftocht De Doolhoftocht gaat naar het hart van de Biesbosch. Op De Dool hof, een van de mooiste nog onderhouden grienden in de Biesbosch, wordt een wandeling gemaakt. Het totale programma duurt zeven uur. Data: 23-7, 6 en 20-8. Biesbosch-ontdektocht Op de Biesbosch-ontdektocht gaan speciale kindergidsen mee, die met de aanwezige kinderen een eigen programma draaien, dat onderweg op de boot al begint. Er wordt gevaren naar het Bies- boschmuseum, waar de kinderen een speurtocht doen. Op de 'Pan- nekoek' maken de deelnemers een korte, speelse wandeling, waar na de terugreis begint. Deze tocht duurt vijfenhalfuur. Data: 10, 24, 31-7 en 7, 14,21,28-8. Nationaal Parktocht Ook de Nationaal Parktocht heeft een speciaal kinderprogramma: Het is een tocht van vijf uur met daarin een wandeling van ander half uur op de Deeneplaat. De tocht geeft een goede indruk van wat het Nationaal Park de Biesbosch te bieden heeft. Data: 8, 22-7 en 5 en 19-8. Rietruigtetocht Op de Rietruigtetocht wordt er gevaren naar de Zuidhaven aan de Nieuwe Merwede, waar ontscheept wordt voor een flinke wande ling door een prachtig stuk Biesbosch langs de rivier. Bij de Oost- haven pikt de rondvaartboot de deelnemers weer op. Totale pro grammaduur: zes uur. Data: 15, 29-7 en 12 en 26-8. Informatie en reserveren Alle tochten starten om 10.00 uur bij Biesboschcentrum Dordrecht. Het adres is Baanhoekweg 53. Het is raadzaam om vooraf te reser veren. Dat kan bij het Biesboschcentrum: telefoon: 078-630 53 53. Meer informatie is verkrijgbaar op dit nummer en op de site van het nationaal park: www.biesbosch.org (e-mail: info@biesbosch.org.) Vanaf vijf uur zaterdagmiddag was het weer zo ver dat voor de derde keer een gezellige barbecue werd verzorgd voor de bewoners van de Voorstraat en het Marktveld. Het was heerlijk zomerweer en alles was weer tot in de puntjes verzorgd met heerlijke salades, bowl en sauzen. Dit alles was weer door de gastvrouwen Hanneke en Barbara klaar gemaakt en de vrijwilligers deden hun werk bij de barbecue. Wat later in de avond ging de vuurkorf aan en schaarde de jeugd zich er geriefelijk omheen. Voor de kleintjes was er een heerlijk ijsje en U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw Iceuze uit liet nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 twee dames uit het gezelschap verzorgden de koffie voor de medebewoners. Ga zo door gastvrouwen en we rekenen het volgend jaar weer helemaal op jullie en eventueel met de andere bewoners die nu van hun vakantie genoten. De kennismaking met de nieuwe bewoners van de straat is altijd weer een leu ke ervaring om met elkaar van gedachten te wisselen en met het gevoel dat zij ook deel van die gemeenschap zijn. In de hoop dat we volgend jaar gezond en wel weer bij elkaar komen besluit ik hiermee mijn verslagje. Ingezonden doorrSuze Kievit van nr. 15. DIRKSLAND - De Activiteitencommissie van de Gereformeerde Gemeente te Dirks- land had enige tijd geleden een fietstocht gepland, die om droevige omstandigheden geen doorgang kon hebben. Inmiddels is voor deze tocht een nieuwe datum vastge steld, en wel op zaterdag 13 september a.s. Nadere informatie volgt nog. TE KOOP Vooraf bestellen s.v.p. (Doré, Eigenh.) Tevens gasdepöt voor industriële gassen en campin^as (voorheen De Ruiter) Boomvliet 9, Dirksland Tel. (0187) 60 23 76 Advertentie geldig t.e.m. zaterdag 12 juli 2003 Bestellingen vanaf 12,- worden op de routes GRATIS thuisbezorgd. Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187) 4710 20 Fax (0187) 48 57 36 EHAtlDEfl-niEüWS Je werkt en dan ineens, of juist zonder dat je er bij stilstaat, heeft een fami lielid of goede vriend langer dan twee weken verzorging nodig. Ieder jaar overkomt dat ongeveer 1,8 miljoen mannen en vrouwen. Hoewel zorg verlenen lastig met werk te combine ren is, schiet een miljöfen mensen toch te hulp. Gelukkig zijn daar voorzie ningen voor, zoals doorbetaald verlof. Maar niet iedereen kent de mogelijk heden. Laten we hem Kees noemen. Hij werlcte als automonteur toen zijn schoonmoeder, een weduwe, twee jaar geleden darmkanker kreeg. Ze ging snel achteruit en haar ziekbed duurde zeven maanden. Kees en zijn vrouw probeerden haar zoveel mogelijk te onder steunen. Toen ze stierf kreeg Kees de reke ning gepresenteerd. Hij had namelijk eerst zijn ATV-dagen opgenomen, vervol gens had hij zijn vakantie grotendeels opge soupeerd. Hij had nog maar een paar dagen over, terwijl hij juist hard aan vakantie toe was... Hoe dat kon? Kees had wat anders aan zijn hoofd gehad dan zijn vakantiedagen te bewaken. Wel was hij kwaad dat zijn chef hem niets had verteld over verlofmogelijk heden. Kees had toch altijd klaar gestaan voor zijn bedrijf? "Het hoeft absoluut niet op deze manier", vertelt beleidsmedewerker Annelies Schee pens van de LOT, Vereniging van Mantel- zorgers. "Toch gebeurt het nog vaak dat mensen in een dergelijke situatie niet alleen hun vrije tijd inleveren, maar ook hun vakantiedagen opnemen. Ze informeren zich pas over hun rechten als ze met een pro bleem worden geconfronteerd. Dat is te laat. Het is veel verstandiger om nu al in de CAO te kijken wat de mogelijkheden van bijvoor beeld zorgverlof zijn". De zorg waar het hierom draait, heet mantelzorg. Het is niet- professionele zorg voor iemand uit de eigen sociale omgeving. Het kan variëren van wekelijks een boodschap doen tot 24-uurs verzorging. Mantelzorg is een breed begrip en wordt veel vaker verleend dan mensen soms denken. Ieder jaar komen 1,8 miljoen werkende mannen en vrouwen in de situatie terecht dat een familielid, vriend of goede bekende zorg nodig heeft. Ongeveer 1 mil joen mensen verleent die zorg, naast het werk. Voor werkenden is het meestal erg lastig om dit goed te organiseren. "Je moet drie ballen tegelijkertijd in de lucht houden", conclu deert Iris Vrieling, beleidsmedewerker van de ANBO voor 50-plussers. [citaat:]Je wilt degene die je verzorgt niet tekort doen, je Calamiteitenverlof Calamiteitenverlof is bedoeld voor onvoorziene noodsituaties. Dat kan verschillen van een gesprongen waterleiding tot de plotselinge ziekte van een kind, partner of ander naast familielid. De duur van dit calamiteiten verlof is afhankelijk van de situatie en kan varië ren tussen een paar uur en een paar dagen. Het verlof wordt doorbetaald, tenzij in de CAO anders is bepaald. Kortdurend zorgverlof Calamiteitenverlof zal meestal niet voldoende zijn om een naaste te verzorgen. Dan is er de mogehjkheid van kortdurend zorgverlof. U heeft recht op tien dagen zorgverlof. U kunt dit aaneengesloten opnemen of verspreid over een langere periode. U krijgt minstens zeventig procent van uw loon doorbetaald, tenzij dit in de CAO anders is geregeld. Uw werkgever raag kortdurend zorgverlof weigeren als het bedrijf of organisatie door het ver lof gedupeerd raakt. Verlof voor stervensbegeleiding Dit verlof (ook wel paUiatief verlof genoemd) is bedoeld voor de verzorging van een fami lielid of andere naaste met een ongeneeslijke ziekte, of een kind met een levensbedreigen de ziekte. Samen met uw werkgever dient u bij het UWV een verzoek tot financiering in. De financiering bedraagt maximaal zeventig procent van het ininimumloon met een maxi mum van Euro 490,54 bruto per maand. Palliatief verlol/verlof voor stervensbegeleiding dient minimaal eenderde te zijn van het aantal arbeidsuren per week, het duurt minimaal 1 en maximaal 6 maanden. U moet minimaal een jaar in dienst zijn. Financiering Loopbaanonderbreking De voorwaarden voor langdurig zorgverlof zijn vergelijkbaar met de voorwaarden voor verlof voor stervensbegeleiding. Ook de bijdrage van de overheid is hetzelfde. Anders is dat u voor minimaal de helft van het aantal arbeidsuren verlof op moet nemen. Het verlof duurt minimaal twee maanden en uw werkgever is verplicht tijdens de verlofperiode iemand in dienst te nemen. Dat hoeft niet in dezelfde functie te zijn. wilt je werk niet verwaarlozen en je wilt zelf overeind blijven. De aandacht voor die drie zaken (de zorg, het werk en jezelf) moeten met elkaar in balans zijn". De eerste stap om mantelzorg en werk met elkaar te combineren is het te bespreken met de werkgever. Zo kun je samen een oplos sing vinden. Mannen die werken in zoge naamd typische mannensectoren zoals de bouw of de metaal, denken nog wel eens dat hun chef en de collega-medewerkers het raar zullen vin den. "Dat kan natuurlijk, maar in de praktijk is er vaak veel meer begrip en medewerking dan men denkt", zegt Iris Vriehng. Soms lijkt stoppen met werken, bijvoorbeeld door eerder met pensioen te gaan, een oplos sing. Vaak is dat schijn: een baan buitens huis kan een goed tegenwicht bieden voor de soms zware zorgtaken thuis. Hun baan geeft mantelzorgers mogelijkheden voor persoon lijke ontplooiing en een uitlaatklep. Door hun werk en contacten andere werknemers kunnen zij even afstand nemen van de thuis situatie, waar de zorgtaken hen vaak volle dig in beslag nemen. In het gesprek met de werkgever kunnen afspraken worden gemaakt om het werk en de mantelzorg op elkaar af te stemmen. De verlofmogelijkheden kunnen daarbij een belangrijke rol spelen. De nieuwe Wet Arbeid en Zorg geeft mantelzorgers recht op bepaalde vormen van betaald verlof, die zij in overleg met hun werkgever kunt opne men. Dat maakt het iets eenvoudig om werk en zorg te combineren. De ANBO, voor 50-plussers en de LOT, Vereniging van Mantelzorgers, hebben een serie van vijf boekjes en een website gemaakt voor mensen die mantelzorg en werk (willen) combineren. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk informeren de boekjes over mogelijke raak- en knelpunten, oplossingen en tips en de bestaande wettelijke mogelijk heden. De website www,mantelzorgenwerk.nl informeert onder meer over de brochures, nieuwste ontwikkelingen op het gebied van mantelzorg en werk en verlofregelingen; geeft antwoord op vragen en biedt {ex)man- telzorgers een forum voor contact met ande ren. De serie Mantelzorg en Werk bestaat uit: - Mantelzorg en werk, hoe vind ik de balans? (Bestelnr. P5522) - De balans tussen mantelzorg en werk, informatie voor mannen (P5523) - De balans tussen mantelzorg en werk, informatie voor 50-plussers (P5524) - Mantelzorg en werk, hoe vind ik met mijn cliënt de balans? (P5525) - Mantelzorg en werk, hoe vind ik met mijn personeel de balans?(P5526) Het eerste exemplaar kost Euro 2,50, de ove rige exemplaren kosten Euro 6,50 per stuk (ongeacht het aantal titels). Bestellen kan via de website (www.mantelzorgenwerk.nl) of door overmaking van het verschuldigde bedrag op postbankrekening 41 24 24 t.n.v. ANBO Verkoopartikelen te Utrecht o.v.v. bestelnummer(s) en aantal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 12