Eerste steenlegging geeft feestelijk tintje aan uitbreiding o.b.s. De Westhoek oncertagenda Zuiveringsschap vordert vergoeding van sciiade door bouwfraude Ds. J. Karels (67) nam afscheid van Gereformeerde Gemeente Middelhamis 19e editie Jaarmarkt Herkingen Bouwen aan de toekomst: Ophalen oud papier Sommelsdijk Oud papieractie Diri^siand Het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden heeft tegen de 16 inschrijvers in een aanbesteding van een nieuwe afvalwaterzuive ringinrichting te Hellevoetsluis in 1996 een claim van ruim 1,4 miljoen euro ingediend. Omdat in enkele gevallen een combinatie van bedrij ven heeft ingeschreven, gaat het in totaal om 19 aannemingsbedrijven. Het zuiveringsschap baseert deze claim op de schaduwboekhouding van Koop Tjuchem. God's trouw Hoogten en diepten Afscheidspreek OUDDORP - In de druipende regen stonden ze maandagmorgen netjes te wachten op de komende gebeurtenis: de Idnderen van de openbare basis school De Westhoek in Ouddorp. Te wachten op het leggen van de eerste steen, waarmee aan de uitbreiding van hun school een feestelijk tintje werd gegeven. Om deze plechtige handeling uit te voeren waren de wethouder van Onderwijs van Goedereede, J. van Oosterom en meester A SJagboom uitgenodigd. Wethouder Van Oosterom als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, meester Slagboom omdat deze onderwijzer niet min der dan 26 jaar op deze school heeft gewerkt. "Vandaar ook dat wij hem hebben gevraagd om samen met de wethouder de eerste steen te leggen. Meester Slagboom zal het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw niet meer als leerkracht meemaken: het komend schooljaar is hij nog slechts twee weken in functie, daarna zal hij met pensioen gaan verklaart directeur L. Ruighaver van de basisschool in zijn toespraak tot de kinderen, ouders, schoolbesmur en andere genodigden! "Begin dit jaar werd groen licht gegeven voor de uitbreiding van de school. En hoe wel er nu natuurlijk al het nodige bouw- en metselwerk is verricht, hebben wij toch ook een symbolische start aan de nieuwbouw willen geven in de vorm van het leggen van de eerste steen," aldus Ruighaver. De kinde ren legde hij vervolgens uit dat het wel een 'eerste steen legging' heet, maar in feite gaat om het plaatsen van een fraaie tegel in de muur. "Die wordt nu even officieel in de muur gezet, maar over een half uurtje of zo wordt de tegel er weer uit gehaald," waar schuwde hij voor alle zekerheid de kinderen maar even. De muur wordt namelijk eerst nog netjes afgevoegd en daarna pas wordt de steen er definitief ingemetseld. "Dus niet denken, die steen is gepikt! Nee hoor, die wordt netjes in de kluis bewaard!" Voor wethouder Van Oosterom was het de allereerste keer dat hij een eerste steen mocht leggen, zo vertrouwde hij de toehoor ders toe. Hij vond het dan ook een hele eer, zeker omdat hij dit samen met 'meester Albert' mocht doen. "Bouwen doe je immers ook samen. Bouwen is prachtig. Er ontstaat iets nieuws, iets moois dat past in de tijd waarin het gebouwd wordt. Met deze nieuw bouw wordt jullie school weer aangepast aan de eisen die vandaag gesteld worden aan modem onderwijs." Van Oosterom sprak verder de wens uit dat de bouw voorspoedig zal verlopen. Daarna was het tijd voor het in de muur aanbrengen van de eerste steen, waarop met grote letters staat geschreven dat op 30 juni 2003 deze steen is gelegd door wethouder J. van Oosterom en meester Albert Slagboom. Beide heren kweten zich uitstekend van hun taak. De kinderen moch ten vervolgens allemaal langs de steen lopen om dit met eigen ogen nog eens te kunnen lezen. Voor directeur Ruighaver is met de uitbrei ding van de school een grote wens in vervul- hng gegaan. Al jaren lang barstte de school aan alle kanten uit zijn voegen. In 1998 was er weliswaar al een extra lokaal aan de school toegevoegd in de vorm van een nood gebouw, maar sindsdien is het aantal leerlin gen gestegen tot 207. Het afgelopen jaar heeft groep 7 noodgedwongen les gekregen in de gemeenschapsruimte. "Wij zijn erg blij met de medewerking van het gemeentebe stuur om deze uitbreiding te realiseren. In totaal wordt ongeveer 400 vierkante meter aan de school toegevoegd; dat betekent dat wij 50% meer ruimte gaan krijgen. Wij krij gen niet alleen twee nieuwe lokalen, maar ook een nieuwe ruimte voor het personeel, een directiekamer, een spreekkamertje en een aparte IB-kamer. Bovendien wordt er 90 vierkante meter aan de gemeenschapsruimte toegevoegd. Dat betekent dat er nu ook ruimte is voor een aparte computerhoek, die in het lesprogramma zal worden geïnte greerd." Het gebouw, dat inmiddels 26 jaar oud is, wordt bovendien helemaal gemoderniseerd. Alles wordt van een nieuw kleurenschema voorzien, vooral heel vrolijk en heel licht. De deuren van de klaslokalen krijgen bij voorbeeld ieder een eigen kleur en er komt ook een lichtkoepel in de gerneenschaps- ruimte, zodat ook daar meer licht ontstaat. "Ik vind het heel bijzonder dat er nu weer dezelfde architect en dezelfde aannemer bij de bouw van de school betrokken zijn als destijds in 1977. Ook nu heeft architecten bureau Zeelenberg, hier uit Ouddorp, de tekeningen gemaakt en wordt de bouw uit gevoerd door het aannemingsbedrijf Van den Nieuwendijk. Dat heeft als voordeel dat zij beiden efVaring hebben met de proble men die zich kunnen voordoen als je een school bouwt, en dat de overlast daardoor beperkt is. We hebben onderling een bijzon der goed contact," zo prijst de directeur de samenwerking. Door het stijgende aantal leeriingen kan het komende jaar gestart worden met aparte groepen, dus niet meer met gecombineerde klassen. Ruighaver noemt dat een hele voor uitgang, die de rust in de klas en het onder wijs ten goede komt. Daarbij komen er drie kleutergroepen. De eerste fase, de bouw van de twee klaslo kalen, zal in november klaar zijn. Tot die tijd zaJ groep 8 mogen bivakkeren in een zaaltje van het m.f.g. Dorpstienden. In januari 2004 zal de hele verbouwing gereed zijn. Alweer de laatste keer voor de vakantie zul len morgen, zaterdag, de mannen van Man nenkoor 'Ons koor' oud papier ophalen in Sommelsdijk (m.u.v. de Westplaat). In augustus wordt er geen papier opgehaald. De eerstkomende keer dat de mannen weer langskomen is op de eerste zaterdag van sep tember. Gelieve het papier goed verpakt (met een touwtje of tape vastgemaakt) aan de weg te zetten op een opvallende plek, zodat de mannen er niet aan voorbij lopen. Tussen 9 en 12 uur 's morgens komen de mannen in ploegjes van 3 of 4 bij u langs. Heeft u vooral in de komende maanden tus sentijds teveel papier in huis en wilt u dat kwijt, dan kunt u het altijd neerzetten bij de containers van het mannenkoor aan de Molenweg in MiddAhamis. U 2003 Zaterdag 5 juli Hervormde Kerk - Goedereede. Orgel concert door Arjan van Breukhoven. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 16 juli Hervormde Kerk Goedereede. Zomer- zangdienst. Orgel; Jan Bezuijen. Aan vang; 19.30 uur. Woensdag 30 juli Hervormde Kerk - Goedereede. Zomer- zangdienst. Aanvang: 19.30 uur. Woendag 20 augustus Hervormde Kerk - Goedereede. Zomer- zangdienst. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 30 augustus Hervormde Kerk - Dirksland. Concert van het 'Duo Gavotte' met panfluit (Noortje van Middelkoop) en orgel (Mar tin Mans). Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 27 september Hervormde Kerk - Goedereede. Evange lisatiezangavond. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 27 september Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Concert ter herdenking van de componist Johann Pachelbel (350 jaar geleden geboren) door Paul Kieviet op orgel en clavichord. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 18 oktober Hervormde Kerk - Middelhamis. Con cert ten bate van Woord Daad door het Chr. Urker Mannenkoor 'Crescendo' o.l.v. Louw Kramer. Organist: Harm Hoeve, solist; Piet Baarsen. Aanvang; 19.00 uur. Vrijdag, 31 oktober Hervormde Kerk - Goedereede. Hervor- mingszangdienst. Aanvang; 19.30 uur Zaterdag 8 november R.K. Kerk te Oude-Tonge. Het Requiem en Vesperae Solennes van Mozart door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West- Nederland o.l.v. Bas van Houte met het kamerorkest Continuo uit Rotterdam en professionele solisten. Aanvang; 20.(X) uur. Zaterdag 8 november Exoduskerk - Sommelsdijk. Concert van het Dameskoor 'Toonkunst' o.l.v. W.Chr. Meyboom en het Mandoline-orkest 'Estampida' o.l.v. Leo Verkerk, beide uit Middelhamis. Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 22 november Hervormde Kerk - Dirksland. Concert door het Chr. Vocaal ensemble 'Magnifi cat' te Middelhamis en het barokorkest. Organist; Wim Diepenhorst. Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 29 november Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Orgel concert door Paul Kieviet ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe pijporgel van Jan-Simon Huijser, gebouwd door Piet Huijser. Met gelegen heid tot bezichtiging. Aanvang: 20.(X) uur. Vrijdag 12 december Hervormde Kerk - Goedereede. Kerst- zangdienst. Aanvang; 19.30 uur. Zaterdag 13 december Dorpstienden te Ouddorp. Concert door de Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem"; het Chr. Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem', het Chr. Kinderkoor 'Jong begonnen', alle uit Ouddorp en de Chr. Gem Zangver. 'Sursum Corda' uit Dirks land Orgel en piano; Johan van Broekho ven. Algehele leiding: Jan Bezuijen. Aan vang: 19.30 uur. Maandag 15 december Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Kerst concert door het Chr. Waddinxveens Mannenkoor 'De Gouwestem' o.l.v. Mar tin Mans. Orgel: Ben Kramer; sopraan: Lydia Stmyk; panfluit: Noortje van Mid delkoop orgel als 'Duo Gavotte'Mar tin Mans. Aanvang: 20.00 uur Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Middelhamis. Kerst zangavond met de Herv. Zangver. 'Jedut- hun' o.l.v. Jan Wisse. Organist: Bart Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Goedereede. Zingen ter voorbereiding op Kerst. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 26 december Ger. Gemeente - Dirksland. Traditionele Kerstzangavond m.m.v. het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Comet; het gemengd koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Leo van Hill en het kinderkoor 'luventa' o.l.v. John Blonk. Orgel; resp. Jan Hoek, Annemarie van der Veer en Jan Hoek. Aanvang: uur met meditatie Deze rabriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavon den te bewerkstelligen. Verenigingen kun nen zich bij het vaststellen van hun pro gramma op bovenstaande informatie rich ten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitsluitend door middel van formuüeren, die kunnen worden aangevraagd via tel. 482560. Zomertijd betekent voor Herkingen steevast tijd voor de Jaarmarkt. Dit jaar wordt die voor de I9e keer gehouden en wel op zater dag 12 juli a.s. De commissie Jaarmarkt staat weer garant voor een aantrekkelijk program ma, waarvoor ze een speciaal programma boekje heeft gemaakt. Daarin schrijft burge meester Stoop van de gemeente Dirksland in een voorwoord dat door de jaarmarkt 'uit drukking wordt gegeven aan de gemeen schapszin' en dat daarmee 'duidelijk wordt dat de gemeenschap van Herkingen een levendige gemeenschap is'. Graag nodigen de organisatoren u uit voor een bezoek aan 'hun' Jaarmarkt, waarop niet alleen zal wor den verkocht, maar waar ook het 'Bruinisser Visserskoor' zal optreden en kinderen zich kunnen uitleven op een springkussen (gesponsord door de Rabobank). Het volle dige programma treft u hieronder aan. Dege nen die met de auto naar Herkingen komen, worden verzocht te parkeren op het bij de haven gelegen tertein van de ijsbaan. 9.00 uur: De dorpsomroeper trekt door Her kingen om de Jaarmarkt aan te kondigen; 10.00 uur: Start marktverkoop; 11.45-12.00 uur: Gymnastiekuitvoering in de tuin van het bejaardencentrum; 12.00 uur: Grasmaaimachinerace op de wei van De Lignie; 13.30 uur: Countrydansen; 15.30 uur: 'Bruinisser Visserskoor' in de tuin van het bejaardencentrum; 17.00 uur: Sluiting Jaarmarkt; 18.00-18.30 uur: In verenigingsgebouw 'Ons Huis'; Prijsuitreiking wedstrijden en verloting, bekendmaking opbrengst Jaar markt; 19.00-19.30 uur: Sluiting verenigingsge bouw. In de schaduwboekhouding van Koop Tjuchem, die onlangs door de Parlementaire Enquête Commissie Bouwnijverheid open baar is gemaakt, valt af te leiden dat 16 inschrijvers voorafgaand aan de aanbeste ding van de bouw van de afvalwaterzuive ringinrichting in Hellevoetsluis prijsafspra ken hebben gemaakt. Volgens de schaduw boekhouding hebben deze bouwers onderling een bedrag van ruim 1,4 miljoen euro verdeeld. Het zuiveringsschap is van oordeel dat sprake is van prijsopdrijving en acht zich voor dit bedrag benadeeld. De opdracht voor de bouw is gegund aan Aannemingsmij. W.C. van Dijk B.V., nu BAM NBM Beton- en Industriebouw B.V. Zowel deze partij als de andere bij de prijs afspraken betrokken bouwondememingen worden hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor het totale schadebedrag. Het advoca tenkantoor Pels Rijcken Droogleever For- tuijn heeft namens het zuiveringsschap op 23 mei 2003 een brief verstuurd naar alle betrokken bouwondememingen waarin zij voor de schade aansprakelijk worden gesteld. De meeste bouwbedrijven hebben inmiddels een eerste schriftelijke reactie gegeven. Over het algemeen hebben hun advocaten een termijn van enkele weken gevraagd ter voorbereiding van een stand punt. Het zuiveringsschap wacht de verdere reac ties van de bouwers af. Wel zal het zuive ringsschap op korte termijn, ter bewaring van recht, de zaak "pro forma" bij de Raad van Arbitrage voor de Bouw aanhangig maken. Het Zuiveringsschap is waarschijnlijk de eer ste die daadwerkelijk een vordering tot ver goeding van schade door bouwfraude bij de aannemerij instelt. Het zuiveringsschap heeft actie ondemomen om gezamenlijk met de andere waterschappen op te trekken. Aanstaande zaterdag wordt in Dirksland het oud papier weer opgehaald. U wordt ver zocht het papier vóór 8.30 uur goed gebun deld buiten te zetten. Bij voorbaat dank namens de vrijwilligers van de Ned. Herv. Gemeente van Dirksland. Wie jl. maandagavond de afscheids- dienst van ds. J. Karels heeft bijge woond, zal aangevoeld hebben dat dit afscheid pijn deed. Zowel aan de zijde van de Gereformeerde Gemeente(n), waarvan ds. Karels de laatste vier jaren die van Middelharnis heeft gediend, als aan de zijde van de predi kant. "Bijzónder thuis hebben we ons in uw midden gevoeld", zo zei hij tij dens de afscheidsdienst, die in de Ned. Herv. Kerk van Middelharnis werd gehouden. Maar 't is om gezondheids redenen dat hij voorgoed 'de herders staf neer moet leggen'. Per 1 juli is hem daarom vervroegd en eervol - emeritaat verleend. Voor ds. Karels dus een dubbel afscheid. Maar ook de afvaardigingen uit breder verband binnen de Gereformeerde Gemeenten lieten weten dat ze hem node laten gaan en dat hij in het kerkelijk ver band nu voortaan 'aan de kant' staat, zoals één van zijn collega's het bij diens afscheid uitdrukte. Men ziet in ds. Karels een 'bescheiden en bedachtzaam' mens vertrekken, die zowel binnen de classis Tholen, de particuUere synode Zuid, als het cura torium zeer geliefd was. Aangename woorden dus die aan het adres van de scheidende predikant werden gericht. Ds. Karels zelf echter - hoewel dankbaar daarvoor - ziet hier liever overheen, naar Hém van Wie hij in al die achterUggende jaren waarin hij het Woord mocht bedienen, de krachten heeft gekregen waardoor hij het tot hiertoe vol heeft kunnen houden, 't Wer den dertig jaren, incl. twee proponentsjaren, dat ds. Karels het Woord heeft verkondigd. Acht en twintig jaar geleden, op 2 september 1975, werd tuj bevestigd in zijn eerste gemeente. Werkendam. Daama volgden Beekbergen, Rijssen, Oudemirdum en Mid delhamis. In Middelhamis werd hij 9 juni 1999 bevestigd door zijn broer, ds. W.J. Karels. Daarmee kwam voor deze gemeente een eind aan een 15 jaar durende vacante periode. Voordat de in Rotterdam geboren ds. J. Karels predikant werd, was hij beurs bevrachter op een scheepvaartkantoor. Zijn ouders kwamen van Goeree-Overflakkee en zijn grootouders - zowel van vaders- als van moeders kant - woonden in Herkingen, zodat ds. Karels daar in zijn jeugd regelma tig te vinden was. Te zijner tijd hopen hij en zijn vrouw naar Rijssen te verhuizen; maar zolang daar hun woning nog niet gereed is, bhjven ze nog in de pastorie van Middelhar nis wonen. "Maar wat er ook verandert. Ik de Heere worde niet veranderd". Die woorden legde ds. Karels aan het eind van zijn afscheidsdienst neer, ter vertroosting van zowel de achterblijvende gemeente als voor hemzelf met zijn vrouw. Eerst vertelde hij echter hoe hij, zovele jaren geleden, tot het predikambt geroepen werd, toen met kracht de woorden uit Lukas 24 vers 47 in zijn hart werden gedrukt; 'En in Zijn naam gepredikt worden bekering en vergeving der zonden'. "Wat is er veel opzien, vrees en beven geweest. En wat is het met veel tekort geweest" zo bekende ds. enerzijds zijn werk te hebben verricht. Anderzijds zei hij ook vertroost te zijn geweest dat het Gode heeft behaagd om door de 'dwaasheid der prediking' zalig te maken. "Die arbeid heeft God niet gelegd op de schouders van heilige engelen, maar op die van zondige mensen. En tot mijn verwonde ring heeft Hij me nooit beschaamd doen uit komen, ondanks alle menselijke afmakin gen, ook als bedienaar van het Woord. Want in die dertig jaar dat ik het Woord heb ver kondigd, ben ik Jona gaan verstaan, die üe- ver van God vandaan vluchtte dan te gaan preken..." Hel echtpaar Karels Hoogte- en dieptepunten hebben het ambte- Ujk en persoonlijk leven van ds. Karels omgeven. Als hoogtepunt noemde hij de dagen rond de eeuwwisseling. Ziende op de zonden van zichzelf, van land en staat, was hij die dagen zo mismoedig dat hij voor de Heere verzuchtte; 'wie zal ons toch 't goede doen zien?'. Versterkt werd hij toen met de Psalmwoorden; "t Volk in later eeuw gebo ren, zal God's macht en goedheid horen', 't Waren woorden die de Heere de eerste zon dag in de pas begonnen eeuw nog eens bevestigde tijdens een preek uit Zondag 21 van de Heidelbergse Catechismus. "Al zoveel keer uit gepreekt", zei ds., "maar tóen viel het licht erover dat het God' s Zóón is Die Zich uit het ganse mensehjke geslacht een gemeente ten eeuwigen leven verkoren heeft en die van het begin tot aan het einde van de wereld vergadert, beschermt en onderhoudt; dat God's trouw mst op 't late nageslacht." Als dieptepunten noemde ds. Karels het overlijden van hun "lieve en onvergetelijke" dochter Arenda, in de tijd dat het gezin in Rijssen woonde, en het overlijden van hun ouders. Maar ook het afscheid van deze avond. "Het afscheid doet zeer. Gemeente, méér dan bij u..." Toch mag hij onder dit alles weten dat het God is Die regeert. En ook; "Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten". Met de vraag echter wat in de achterliggen de jaren het Woord van God de gemeente van Middelhamis nagelaten en wat het haar gedaan heeft, richtte ds. Karels zich met zijn afscheidspreek tot zijn toehoorders, die in groten getale waren opgekomen. De tekst voor de preek was Jesaja 53 vers 1; 'Wie heeft onze prediking geloofd en aan wien is de arm des Heeren geopenbaard?' Als thema noemde de predikant: 'Twee indringende vragen bij het afscheid', en stond stil bij; 1. Wie heeft onze prediking geloofd? 2. Aan wien is de arm des Heeren geopen baard? Ondanks alle bemoeienissen die de Heere met Zijn afgezonderde volk Israël al had gehad, stuitte de profeet Jesaja op niets dan verharding en ongeloof. Terwijl het brengen van God's boodschap bij de heidenen wél tot geloof leidde, moest van Israël worden gezegd; 'Maar Mijn volk wou niet. naar mijn stemme horen'. Vandaar de vraag: 'Wie heeft onze prediking geloofd?' Zelfs de Heere Jezus, de volmaakte leraar, klaagde daarover in Johannes 12 vers 38, waar vrij wel letterlijk de tekstwoorden van Jesaja 53 vers 1 temgkomen. "Maar is 't in onze tijd anders dan in Jesaja's tijd?" zo vroeg ds. Karels zijn hoorders. "Voor wie van óns is de prediking tot eeuwige zegen geweest? In de prediking van het Woord zijn het geen mensenwoorden die worden verkondigd, maar bij monde van Zijn knechten is het God Zelf Die spreekt. Heeft dat al kracht gedaan en vrucht gegeven in ons leven, een waar zaligmakend geloof? Dat is geen vracht van eigen akker, maareen inplanting God's in de wedergeboorte. Dat was ook de boodschap van Jesaja: het werk van een drie-enig God, namelijk God's gerechtigheid waaraan moet worden voldaan, dat alleen door Christus mogelijk is, door het toepassende werk van de Heilige Geest in ons hart. De volle raad God's dus. Ook vanavond klinkt de vraag; 'Wie heeft onze prediking geloofd?' Dan gaat 't er niet om dat je vier jaar een predi kant hebt gehad of dat die 30 jaar op de kan sel heeft gestaan, maar: wat heeft 't ons gedaan? Voor wie heeft de prediking vracht gedragen? Als dat het geval is, dan wéét je ook dat er in je leven wat is gebeurd. Want dat vracht dragen is geen automatisme, maar een wonder in ons leven door de algemene kracht God's in de wedergeboorte en de bekering. Dan komen de vrachten openbaar van de werking van God's Geest in je hart; geloof, hoop en liefde. Dan ga je allereerst geloven dat je onbekeerd bent, dat je tegen een goeddoend God gezondigd hebt en een heiUg en rechtvaardig God hebt vertoomd. Er komt een Godsgemis in je hart, een droef heid naar God en een heimwee naar Hem. Dan schrijf je God geen onrecht toe en krijg je een welgevallen aan Zijn straffen. Je wordt jaloers op God's volk en je krijgt een betrekking op Zijn knechten. Met de Pink- sterlingen ga je uitroepen: 'Wat moeten we doen om zalig te worden?' In die weg komt er plaats voor de Middelaar. Groot is 't als je gaat leren dat er een Middelaar is, maar nog meer: Wie Die Middelaar is. Wat wordt Hij dan gepast. In Zijn ambten van Profeet, Priester en Koning. Maar ook in Zijn twee naturen, namelijk God en Mens. En in Zijn staten van vernedering en verhoging. 'Al wat aan Hem is, is gans begeerlijk'. 'Bemin nelijk Vorst, Uw schoonheid hoog te loven. Gaat al het schoon der mensen ver te boven.' Als we daar iets van kennen, dan is de arm des Heeren aan ons geopenbaard", zo sprak ds. Karels. Hij besloot met de achterblijven de gemeente de vraag mee naar huis te geven; "Hoe is dit bij ons? Geldt dat ook u? Ja, uiteindelijk zal aan ons allen de arm des Heeren worden geopenbaard. Vreselijk zal het zijn als dit gebeurt bij ons sterven. Maar zalig als dit gebeurt vóór ons sterven! Dan zal 't zijn; door U, door U alleen, om 't eeu wig welbehagen!" Nadat hij tenslotte nog was toegesproken door ds. A.J. Gunst uit Nieuwerkerk, als con sulent van de Middelhamisse Gereformeerde Gemeente en als afgevaardigde van de classis Tholen en de Particuhere Synode Zuid, als mede door ds. A.B. van der Heiden namens het curatorium en door ouderling G.J. Koppe laar namens de gemeente die nu herderloos achterblijft, was er in verenigingsgebouw 'de Hoeksteen" nog gelegenheid om ds. Karels ten afscheid de hand te drakken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11