Stuurman/machinist Keijzer krijgt onderscheidingen Ontwerpster poster ontvangt prijs Wethouder De Jong in stad op de scliaatsplank! Elly en Rikkert in Middelharnis Fietstocht door Ouddorps dreven Wandelexcursie in Preelcliilpolder Nieuws van de Wereldwinkel Met Harten Minnende... Super visdag bij H.S.V. De Viscromte inleveren rommelmarkt- en veilingspullen EIIAUDBn-niEUl/S Inzet 'Plezierige vent' Opbrengst collecte Maag Lever Darm Stichting Stellendam Margreetli de Jong bespeelt orgel van de St. Catharijne-kerk TWR-kraam bij Mode Passage Buijsse Kerkdienst Geref. Gemeente Ouddorp gaat niet door 1IS»<EL PAGINA DINSDAG 1 JULI 2003 Burgemeester C. Sinke toont de oorkonde die behoort hij hel hdimiutuhap van de Orde van Oranje Nassau. Zojuist zijn de versierselen opgespeld bij Jan Keizer, naast hem zijn vrouw Riet. Verrast was Jan Keijzer uit Stellen- dam, toen hij donderdag aan het eind van de middag werd 'opgepiept'. Met spoed begaf hij zich naar de redding- boot in de buitenhaven van Stellen- dam. Een reddingsactie bleek niet nodig, want hij werd opgewacht door een grote groep familieleden en colle ga's van de reddingboot. Door de KNRM in Stellendam werd hem een etentje en receptie aangeboden omdat hij al weer vijfentwintig jaar actief was voor de reddingmaatschappij. Toch bleek dit niet de laatste verrassing van de dag te zijn: want halverwege de avond betrad burgemeester C. Sinke van Goedereede de feestzaal. Hij had de leiding van de gemeenteraadsverga dering, halverwege in andere handen over gegeven en was naar Restaurant Haringvliet Expo bij de binnenhaven van Stellendam gekomen. Want ook hij had een bijzondere mededeling voor Keijzer. Sinke sprak over een 'bijzondere avond op een bijzondere plaats', want het restaurant biedt een prach tig uitzicht over het Haringvliet. De burgemeester stond niet alleen stil als voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, maar ook als afgevaardigde van Hare Majesteit de Koningin, want het was hem een bijzondere eer dat hij vanavond Jan Keijzer de versierselen op kon spelden, wel ke behoorden bij het Lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Sinke wees de aanwezigen erop dat de KNRM drijft op de inzet van mensen zoals Keijzer. Hij prees de grote inzet die door dergelijke vrijwilligers wordt geleverd. Het werk bij de reddingsmaat schappij levert altijd spanning op, volgens de burgemeester. "Velen in deze zaal kennen die spanning", aldus Sinke, waarmee hij doelde op de vele collega's die gekomen waren om het jubileum van Keijzer mee te vieren. Omdat Keijzer ook langzamerhand afscheid neemt van het reddingswerk denkt Sinke "dat de adrenaline niet meer zo hard door het bloed zal stromen". Keijzer werd geprezen voor de stabiele factor die hij altijd is geweest binnen het reddingswezen, maar hij kan met een gerust hart het wat rustiger aan gaan doen, "want de post is op orde en Eric (Rodenhuis) kan de zaak aan". In de vijfentwintig jaar heeft Keijzer zich laten kennen als een rustig persoon. Ook in storm en tegenspoed, zo verzekerde Sinke. "De mannen waren aan je toevertrouwd". Burgemeester Sinke haalde nog wat markan te feiten op uit het verleden. Zo herinnerde hij aan het urenlang ronddolen en hulpverle nen op de plaats waar de Herald of Free Enterprise was omgeslagen bij Zeebrugge in 1987. Ook hulpverlening aan zeiljachten blijkt een groot deel van de reddingsacties uit te maken. De waardering voor het werk dat Keijzer de afgelopen jaren heeft gedaan is niet onopge merkt gebleven. "Doordat ook hogere men sen werden ingelicht, heeft het tot gevolg gehad datje nu opgenomen wordt in de Orde van Oranje Nassau", zo maakte Sinke de volgende verrassing voor Keijzer bekend. Hij betrok ook zijn vrouw Riet in de dank baarheid; zij ontving een boeket bloemen. Nadat burgemeester Sinke Keijzer de ver sierselen had opgesteld, was het woord aan de heer S. Wiebenga, directeur van de KNRM. Hij noemde Keijzer een 'uitermate plezierige vent'. Volgens Wiebenga is vijf entwintig jaar een hele tijd, voor het werken bij de KNRM. Omdat Keijzer nog even oproepbaar blijft voor reddingsacties sprak hij de hoop uit dat er misschien ook nog wel eens een veertig jarig jubileum er in zou zit ten. Maar hij zag ook een andere taak voor Keijzer weggelegd: "als opa moet je er ook op toezien dat de volgende generatie over zestien of zeventien jaar klaar staat voor de reddingboot, want we hebben altijd mensen nodig", aldus Wiebenga. Het blijkt dat de heer Keijzer bij 877 acties betrokken is geweest, waarbij 1946 mensen veilig aan land werden gebracht. Uit handen van de heer Wiebenga ontving Keijzer ook een medaille, die behoort bij het vijfentwintig jarig actief zijn voor de KNRM. Wiebenga hoopt Keijzer nog vaak terug te zien. In de Maag Lever Darm week van 15 t/m 21 juni vond de collecte van de Maag Lever Darm Stichting plaats. De opbrengst in Stel lendam bedroeg 1.144,82. Zo'n twee mil joen Nederlanders hebben regelmatig buik klachten. Slechte voeding kan een oorzaak zijn, maar niet zelden is er echt iets mis van binnen. Soms duurt het jaren eer de doktoren uitvinden wat er dan precies aan de hand is. Bij de Maag Lever Darm Stichting kunt u altijd terecht voor goede raad. Hebt u de collectant gemist, dan kunt u uw bijdrage storten op giro 2737, t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwegein. Voor vragen over de spijsvertering kunt u onze infolijn bellen: 0900 2025 625 0,20 p/m). Het bekende duo Elly en Rikkert komt weer naar Middelharnis, en wel op zaterdag 23 augustus in het Prieel van recreatiecentrum de Staver. Elly en Rikkert zijn al diverse malen in Middelharnis geweest en elke keer weer was het een optreden waar zowel jong als oud van genoot. Dit echtpaar is voor velen niet onbekend, want al meer dan dertig jaar zijn zij actief met het schrijven van (christelijke) liedjes en het verzorgen van optredens. De liederen en de muziek die Elly en Rikkert brengen, variëren van grappig en komisch tot zeer ontroerend, waarbij serieu ze en actuele onderwerpen niet uit de weg worden gegaan. Bovendien is er tijdens de voorstelling regelmatig interactie met het publiek. Elly en Rikkert komen op uitnodi ging van de Caraa Christengemeente Mid delharnis. De voorstelling is voor kinderen vanaf vier jaar (jongere kinderen kunnen niet worden toegelaten) en begint om 14.30 uur. De zaal gaat om 14.00 uiu- open. Kaar ten zijn te verkrijgen bij VVV Middelharnis, VW Ouddorp en Boekhandel Van der Boom in Sommelsdijk en kosten 3,50 euro per stuk. Een ieder is van harte welkom. De bekende en bij velen geliefde organiste Margreeth de Jong zal komende maandag avond 7 juli het Kam-orgel van de St.Catha- rijne-kerk in Brielle bespelen. Ze zal werken ten gehore brengen van ondermeer Bach, Mendelsohn en Bartholdy. Daarnaast laat zij werk van tijdgenoten horen, zoals van Zolt Gdrdonyi en Nigel Ogden. En tenslotte speelt zij werk van eigen hand en sluit zij af met een orgelimprovisatie. Margreeth de Jong (1961) studeerde aan het Rotterdams Conservatorium en vervolgde haar studie in Zwitserland en bij Jean Lang- lais en Marie-Louise Jaquet-Langlais in Parijs. Momenteel is Margreeth de Jong cantrix-organiste van de Nieuwe kerk in Middelburg. Zij treedt regelmatig op in Eiu-opa. Van haar hand verschenen imnid- dels een aantal composities. Het concert van Margreeth de Jong begint om 20.15 uur. De toegang bedraagt 4,- (inclusief koffie na afloop). Voorafgaand aan dit orgelconcert zal de Franse beiaardier Charles Dairay een caril lon-concert verzorgen. Dit begint om 19.00 uur. U bent welkom om dit concert te beluisteren op de luisterplaats bij het Merula-huis. Ook dit jaar - dinsdag 15 juli - wordt er een fietstocht georganiseerd door de Werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeer de Kerk Ouddorp. De tocht begint om 19.00 uur, duurt ruim een uur en voert u door de mooie omgeving van Ouddorp. Ook staat er een lekker kopje koffie/thee of frisdrank klaar! Er wordt verzameld bij de ingang van de Gereformeerde Kerk Ouddorp aan de Dorpstiendenkant. Hier krijgt u verdere informatie. Iedereen is van harte uitgeno digd om deel te nenien aan deze fietstocht, kinderen graag onder begeleiding! De deel name is gratis, maar een kleine bijdrage is welkom. De Missionaire Werkgroep ont moet u graag op 15 juU en wenst u een pret tige tocht toe. Voor Mode Passage Buijsse wordt een kraam geplaatst ten behoeve van Trans World Radio. Trans World Radio (TWR) is een onafhankelijke en interkerkelijke organisatie voor zen ding via radio. Het motto van TWR is: 'Het EvangeUe via de Radio. Overal en in elke taal...' Trans World Radio bereikt met behulp van 13 zendstations, verspreid over de hele wereld, in 165 talen 85% van de wereldbe volking met het EvangeUe van Jezus Chris tus. De organisatie werkt met een staf van zevenhonderd mensen, verspreid over kan toren en studio's in dertig verschillende lan den. Het doel van TWR is de kerken te hel pen bij het vervullen van Christus' opdracht alle volken tot zijn discipelen te maken. Voor een aanzienüjk deel van de wereldbe volking zijn de uitzendingen van TWR de enige mogelijkheid om naar het Woord van God te luisteren. TWR zendt niet alleen eigen programma's uit maar ook die van protestants christelijke organisaties en ker ken. Trans World Radio zendt wereldwijd uit in ruim 170 talen. Elke week verzorgt TWR bijna 1500 uur aan christelijke radio- progranuna's. Het gaat om programma's voor ouderen, jongeren en kinderen. Met bij belstudie, verkondiging, muziek en drama. Men maakt daarbij gelsruik van de korte golf, middengolf, lange golf, FM en ook van satellieten. TWR verzorgt uitzendingen voor: Afrika, Azië en Pacific (Guam), Bonaire, Caribbean Gospel Network, Eutel- sat Hotbird-5, Sky Digital Satellite, Europa, Noord Afrika, Midden Oosten, Centraal Azië, GOS en Latijns Amerika (in het Spaans). Voor een volledig progranuna-overzicht en de verschillende frequenties waarop wordt uitgezonden, kunt u kijken op de internatio nale site van TWR: http://www.gospel com.net/twr of op de nationale site: http://www.transworldradio.nl. Kom dus allemaal een wafel eten, het is de moeite en het geld waard, alle informatie is beschikbaar, er zijn voldoende mensen aan wezig die uitleg kuimen geven over het werk van TWR. De aangekondigde kerkdienst van dinsdagavond gaat wegens ziekte van ds. J. J. van Eckeveld niet door. GOEREE- OVERFÜkKKEE De topper van de zomer: De Wereldwinkel is in de maanden juli en augustus ook open op de vrijdagmiddag! De veranderde ope ningstijden: Vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en zaterdag van 09.00 uur tot 17.(X) uur. Nóg een topper van de zomer: de nieuwe Geobars. l^ldcere chocoladerepen die direct nieuwe energie geven! De ene is met abri koos en rozijn, de andere met chocolade en rozijn. We hebben ze geproefd, geproefd en nogeens geproefd, maar we zijn er niet uit gekomen welke we het lekkerst vinden. Ze bevatten gezonde ingrediënten met natuur- Ujke suikers en geven daardoor direct nieu we energie. Een verkwikkend tussendoortje dus! En aantrekkelijk geprijsd: de Geobars kosten slechts 0.69 per stuk. Te koop bij de Wereldwinkel, op het Spuiplein (achter de Winkeldiek) te Middelharnis. Het IVN Goeree Overflakkee, VW Ouddorp en het Zuid-Hollands Land schap organiseren op zaterdag 5 juli om 14.00 uur een wandelexcursie in de bloemrijke Preekhilpolder bij Ouddop. Gemeten op de dijken, die een bloemenkrans rond de polder leg gen. Een natuurgids voert u langs de grasdijken met een enorme plantenrijkdom, vogels en insecten. Eind veertiende eeuw werd de pol der Oudeland ingedijkt. In 1723 werd de Preekhilsedijk aangelegd in de zuidwest hoek van deze polder. In dit afgesplitste deel van de polder werd grond gewonnen voor de aanleg van een nieuwe biimendijk. Zou ont stond een 'inlaag': een afgegraven stuk nat, binnendijks land tussen de zeedijk en een nieuw aangelegde binnendijk. De Preekhil polder dankt haar naam aan de kapel die op een duin ten zuiden van de Westduinen heeft gestaan. Datum: zaterdag 5 juli; Aanvang: I4.(K) uur; Verzamelen: Aan het einde van de Blom weg in Ouddorp. (Parallelweg naast N57, te bereiken via Oudelandseweg, onder via duct door en bij T-spUtsing ünks; parkeren aan het einde van de Blomweg); Deelnamekosten: gratis; Aanmelden: opgave verplicht tot en met vrijdag 4 juli telefonisch tus sen 10.00 en 17.30 uur bij WV Ouddorp, telefoonnum mer: (0187) 68 17 89. Wethouder W.J. van der Kamp toont de winnende poster aan Riuli van Dis, links I. v.d. Slmjs, \an de SVO-afdeling Goeree-Overflakkee en rechts de heer M. Villerius van de werkgroep RPVGO. Verbaasd werd er donderdagmiddag gekeken toen wethouder W.J. v.d. Kamp een groep 8 klas binnenkwam van de Bos- seschool in Middelharnis. Enige tijd terug is er door de RPVGO de Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree-Over flakkee een wedstrijd georganiseerd, waar bij de leerlingen van verschillende scholen werd gevraagd een poster te ontwerpen. De winnende poster zal worden gedrukt en straks na de vakan tie zal die op Goeree-Overflakkee overal worden geplaatst. In het kader van de jaarlijkse actie 'Wij gaan weer naar school' zal de poster gebruikt worden om zowel schoolkinderen, als vol wassen automobilisten en fietsers op te roepen om rekening met elkaar en met de verkeersregels rekening te houden. Deze oproep deed ook wethouder Van der Kamp, bij het bekendma ken van de wiimaar. Hij raadt de kinderen aan om in het verkeer altijd op te letten. Als winnaar, mocht de 12-jarige Rudy van Dis, een cadeaubon uit handen van de wethouder ontvangen. Maar de grootste beloning zal zeker wel zijn dat haar ontwerp straks eilandbreed te zien zal zijn. De andere prijswinnaars waren de scholen 'Buten de Poorte' uit Goedereede, waar een leerling de derde prijs ontving en in Stad aan 't Haringvliet, werd door de Albert Schweitscherschool de tweede prijs behaald. Deze ontwerpen zullen in een speciaal gedrukte folder worden afgebeeld, die aan het begin van het volgende schooljaar zal worden verspreid. Tijdens de door de PR-commissie landbouw Goeree-Overflakkee geor ganiseerde fietspuzzeltocht van twee weken geleden, hebben op boerderij 'Akkerzorg' te Melissant honderden deelnemers en andere ge'interesseer- den kennis kunnen maken met delen van het boek 'Met Harten Minnende, Veldnamen en Boerderijen op Goe ree-Overflakkee', dat de Sociëteit Rethorica te Sommelsdijk het komen de najaar - 17 oktober 2003 - hoopt uit te geven, dus nog in het Jaar van de Boerderij. Op de lijst van intekenaars hebben velen zich ingeschreven, maar de Sociëteit wil graag ook via de krant lezers een indruk geven van wat het boek te bieden heeft. Daarom volgen onderstaand twee impressies. De eerste impressie is uit hoofdstuk 14, geschreven door archivaris van het water schap Goeree-Overflakkee Jans Hoving: 'Vanaf de 12e eeuw heeft op Goeree, en later op Overflakkee, onafgebroken land aanwinning plaatsgehad. Hoe werd nu het ingepolderde land verdeeld? Om dit te begrijpen, zullen we eerst een paar woorden wijden aan de maatschappelijke organisa tie. Karel de Grote (814) had zijn hele uit gestrekte rijk in graafschappen verdeeld. De graaf was een ambtenaar, die in naam van de vorste het bestuur voerde. Hij zag ook toe op het handhaven van de rechten van de heer, de zogenaamde heerlijke rech ten. Naarmate de centrale macht echter door oorlog, verdeling en zwak bestuur minder controlemogelijkheden had, werden de gra ven onafhaiikelijker. Dit leidde ertoe dat de bestuursmacht in de graafschappen erfelijk werd en de graven zich steeds meer 'heer lijke' rechten gingen toe-eigenen. Eén van die rechten was het recht op de woeste grond en het hiervan afgeleide recht op aan was. Op grond van dit recht beschouwden de graven zich als eigenaar van alle slikken Op zaterdag 28 juni 2003 organiseerde hen gelsportvereniging 'De Viscromte' een kop pelwedstrijd aan de Blokken in het Haring vliet. De opkomst was zeer matig: 10 kop pels deden mee, maar die 10 koppels wisten ontzettend veel vis te vangen. In totaal 420,690 kg. Dat is gemiddeld meer dan 40 kg per koppel. Het weer was ook prima. Lekker in het zonnetje, met de wind in de rug. Daarna gezellig napraten in de kantine met een prachtige prijzentafel. Kortom, een prima wedstrijddag. VAK A 1. A. Schaaf/B. Berkenbosch75,120 kg 2. V.d. Kooij/Schikhof55,660 kg 3. M. Knöps/R. Mijs46,520 kg 4. J. Velthuis/L. Meersman43,960 kg 5. C. Pijl/C. Pijl29,900 kg VAKB 1. P. Schaaf/M. Aartsen57,490 kg 2. Nobel/Zwart47,880 kg 3. B. Jordaan/J. Wolfert21,680 kg 4. N. Bazen/P.v.d.Groef21,460 kg 5. T. Pijl/K. Westdijk21,020 kg De volgende wedstrijd is een palingwed strijd op vrijdag 18 juli aan het Haringvliet- blokken; inschnjven aan de waterkant van 20.30-21.00 uur, vissen van 21.30 tot 00.30 uur. en gorzen De tweede impressie is uit hoofdstuk 21 - De boerderij van De Boedel Dabbe te Oude Tonge, geschreven door de archivaris van de gemeente Middelharnis, Jan Both: 'De nacht van de watersnoodramp. In 1928 werd Bas Arensman pachter van de boerde rij van Dabbe. In 1953 woonde Bas met zijn vrouw en twee dochters Anna en Bets op Dabbe. Zoon Kees Arensman was in het dorp Stad aan het Haringvliet gaan wonen. Het was in de nacht van 31 januari op 1 februari zwaar weer. In het dorp werd alras duidelijk dat er een gevaarlijke situatie zou kunnen ontstaan. Kees Arensman besloot naar Dabbe te gaan om zijn ouders en zus ters te waarschuwen. Daar dacht zijn vader dat het allemaal wel mee zou vallen. Toch gingen ze naar de schuur om de koeien en de paarden los te snijden. Het vee werd de dijk opgedreven. Ook de tractor, een John Deere uit 1948, werd op de dijk gezet. De lichten van de tractor liet men branden.' Twee impressies uit twee hoofdstukken van het omvangrijke boek. De Sociëteit Retho rica blijft u op de hoogte houden. De Restauratie- en Activiteitencommis sie van de Ned. Herv. kerk van Middelhar nis zamelt op zaterdag 5 juli weer rommel marktspullen in. Het oude Meijer- theater aan de Vissersdijk is dan weer open, van 10 tot 11 uur. Als u niet in staat bent om uw spullen te komen brengen of u heeft wat grotere spullen, dan kunt u vooraf bel len met Arjan van der Made (482398) of Arjen van Hoorn (485693). Tot en met sep tember is er ook op de maandagavond na de inleverzaterdag van 19.00 tot 21.00 uur nog gelegenheid om spullen in te leveren. Ook voor de boedelveiling kunnen nog spullen gebruikt worden. Als u nog iets heeft wat het waard is om geveild te worden, dan kunt u ook dat aan de Coimnissie kwijt. Vermeld er dan even bij dat de spullen bestemd zijn voor de veiling. Wethouder De Jong en één van de Stadse skaters boren zich - te voel - door het papier: hun schaatsplank raakten ze tijdens hun afdaling van de haljpipe al kwijt. Aan de Nieuwe Stadse Zeedijk in Stad aan 't Haringvliet was het jl. vrijdagmiddag een levendige drukte; skatende en skeelerende kinderen krioelden lustig door elkaar en menige vaders en moeders stonden te kijken naar al dat vertier. Langs de dijk, bij de entree van het dorp, heeft de gemeente Mid delharnis een mooi speelterreintje aangelegd - verhard en wel, inclusief basketball- en voetbalvoorzieningen. En zo is er een ideaal speel- en ontmoetingsplekje gecreëerd voor de sportieve Stadse jeugd. Afgelopen vrij dagmiddag werd er bovendien officieel een halfpipe geopend, waar kinderen op hun skeelers of skateboard aan de ene kant vanaf kunnen zoeven en aan de andere kant weer omhoog, al of niet vergezeld van allerlei bokkensprongen. En 't was de Middelhar- nisse wethouder De Jong die, samen met één van de Stadse jongeren, de openingshande ling verrichtte op een skateboard van de gemeente. Daarmee moesten ze de halfpipe afdalen, dwars door een smk papier heen, en daarmee was de 'opening' een feit. De schaatsplank van de gemeente schonk de wethouder daarna maar aan de Stadse jeugd; in 't gemeentehuis heeft 'ie daar toch niets meer aan, moet je maar denken. "Maar" zei hij, "hij i's van niemand, dus iedereen mag 'em gebruiken; hij hóórt dus bij het terrein." "Al met al is de realisering van het hele speelterrein wel drie keer zo duur geworden dan was ingeschat, maar 't is erom begonnen dat niemand meer kan zeggen dat Stad een duf dorp is!" zo zei de wethouder. "En mis schien komt er nóg meer, maar dat zien we dan wel..." zo hield hij voor Stad de span ning erin. Nadat vijf jaar geleden de 'Beleidsnota speelruimte Middelharnis' werd vastgesteld, heeft de gemeente Middelharnis ingezet op het aanleggen en in stand houden van vol doende veilige en aantrekkelijke speelvoor- zieningen in alle kernen van de gemeente. De aanleg van het speelterrein in Stad aan 't HaringvUet is daar een gevolg van.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7