Grote belangstelling voor Flakkeese boerderijen en landerijen jubilarissen bij Woningbouwvereniging Beter Wonen Goedereede is-EiiArasBi-niEuiia Met Wie??? 1 1 dagen in Dirksland 1^1 Zaterdag 21 juni, de langste dag. 't Is zomer, met direct al de hele dag zon. Veel fietsers staan op het parkeerterrein van de fa. Mijn- ders, bij de rotonde te Melissant, gereed voor de start van de fiets- puzzeltocht van de PR-commissie landbouw Goeree-Overflakkee, langs Flakkeese boerderijen en landerijen. Tweehonderd deelne mers hebben zich ingeschreven, in leeftijd variërend van 1 tot 90(!) jaar. Voor de deelnemer van 1 jaar oud een lange zittocht, maar voor de deelnemer van 90 jaar een heerlijke fietstocht. Historie komt tot leven Gastvrij op de kaasboerderij PAGINA 5 DINSDAG I JULI 2003 Om 11.00 uur vertrekken de eerste fietsers, met de route in de hand, en vijf minuten later is de eerste bestemming al bereikt: boerderij 'Akkerzorg' aan de Kraaijerdijk te Melissant. Binnen een uur zwermen zo'n dikke 200 mensen uit over het erf en trach ten een antwoord te vinden op de puzzelvra- gen die betrekking hebben op de boerderij. De schitterende 18e eeuwse boerderij van de familie Van Dis ligt verscholen tussen de bomen; de tijd lijkt er stil te hebben gestaan.Op het erf staan een 'viertal echte werkpaarden van vroeger, Zeeuwse of Bel zen, aangebonden rond de travaljes. Ze zijn uitgespannen en staan gewoon mooi te wezen, evenals de originele houten wagens. Het gerei is zo goed als antiek, schitterende stukken vakmanschap van het uitgestorven beroep van wagenmaker. De paarden heb ben geen antieke uitstraling; in leeftijd ze variëren ze van 3 tot 12 jaar oud en ze ver keren in een goede conditie. De merries hebben het goed, alleen maar eten en niet werken. Misschien van de twee jongedames in de toekomst nog eens een veulentje? Dan komt de hoefsmid aangereden. Voor hem is het geen vrije dag, hij moet alle paarden beslaan met nieuwe hoefijzers en dat is voorwaar geen kleinigheid. De oude ijzers eraf, het loopvlak schoonmaken en bijsnij- den en vervolgens ze met 16 nieuwe hoef ijzers beslaan. Wat een bedrijvigheid, de paarden hinniken naar elkaar, een machtig oergeluid klinkt op uit de kelen. Het eerste paard, een merrie, is z'n oude ijzers kwijt; de voeten worden schoongemaakt en bijge- sneden. Het eerste ijzer is gloeiend heet en word tegen het hoorn van de hoef aange drukt, het sist, grote rookwolken, je ruikt de brandlucht, het schroeit en stinkt, het paard voelt niets. De pasvorm is aangebrand, de smid smeedt het ijzer met enkele hamersla gen op het aanbeeld nog wat bij en loopt dan weer naar het paard toe. Hij bevestigt het ijzer met ijzeren nagels vast in de hoefrand, de vijl gaat eriangs en z'n hulp maakt de hoef nog even zwart. Klaar is kees. Het paardenhoofd gaat even opzij, ze kijkt naar wat er gebeurd is. Ze heeft weer een nieuwe schoen aan. De arm van de smid gaat langs z'n voorhoofd, de pareltjes zweet wrijft hij weg; 't wordt zweten vandaag. Oude veldnamen en boerderijen De heren van de Sociëteit Rhetorica te Som- melsdijk hebben de grote mendeuren open gezet, in de oude historische schuur is een moderne koelcel voor aardappelopslag gemaakt. Van de vroegere paardenstal en de tassen waar het ongedorsen graan gebost werd opgeslagen, is niets meer terug te vin den. In de aardappelcel staat de oude bint constructie verankerd in de beton, zware vierkante grenen balken vormen het karkas van de schuur en dragen het dak. In deze ruimte presenteert de Sociëteit het boek in wording: 'Met Harten Minnende, Veldna men en Boerderijen op Goeree-Overflak kee'. Aan de wanden hangen de polderkaarten, waarop in de percelen de veldnamen zijn ingevuld. Diverse bezoekers controleren de ingeschreven veldnamen op juistheid. Gelukkig kunnen nog enkele fouten worden gecorrigeerd en tevens enkele nieuwe namen worden bijgeschreven. Verscholen in een hoek vertoont Gerbrand Hoek een diaserie over de Flakkeese boer derijen en de specifieke bouwkundige streekdetails. Tot tweemaal toe geeft hij een explicatie over de geprojecteerde dia's. De eerste proefdrukken van de grote ver scheidenheid aan artikelen liggen ter inzage en worden met grote interesse ingezien. Veel mensen vullen naam en adres in op de lijst van geïnteresseerden; zij krijgen later het intekenformulier toegestuurd. Op de veelgestelde vraag 'wanneer komt het boek uit?' is het antwoord: "in de tweede helft van oktober, nadere informatie volgt." Weet u nog oude buurtnamen, neem dan contact op met het secretariaat van de Sociëteit: L. van Nimwegen, Langeweg 93, 3245 KG Som- melsdijk, tel.: (0187) 484764. Bedreigingen en kansen Na de boerderij van de familie Van Dis is het nóg 7 kilometer fietsen naar de boerderij van de familie Biemond aan de Zuiderdiep- weg te Stellendam. De eersten komen daar om 12.00 uur aan. Mooi op tijd voor een bak koffie, een boterham, een kom soep en een stukje aspergepizza. De traktaties laten zich goed smaken. De ondernemer, Hans Biemond, vertelt in een korte presentatie over de kansen en bedreigingen van de landbouw in deze pol der op Flakkee. Die werd pas in 1964 inge dijkt en is dus nog heel jong. De grond is uit stekend van kwaliteit en na de ruilverkave ling is er een goede infrastructuur. Ook hier heeft men te maken met het gewasbescher- mingsmiddelenbeleid. Door alle regelge ving zijn de agrariërs gedwongen om heel bewust om te gaan met bestrijdingsmidde len. Op het bedrijf staat een aantal machines opgesteld, die aantonen dat in de landbouw wel degelijk rekening met de natuur wordt gehouden. Door het gebruik van een preci sie schoffelmachine en een rijenspuit is het gebruik van bestrijdingsmiddelen veel min der, maar wel veel effectiever. Ondanks alle beperkingen biedt het huidige beleid ook kansen, omdat de consument steeds bewus ter voor producten kiest die op een verant woorde manier worden geproduceerd. Op dit moment liggen er plaimen om van deze polder weer natuurgebied te maken. Helaas is landbouw dan niet meer mogelijk. Nu al heeft men van het naastgelegen natuurgebied veel last van de ganzen. De gewassen, met name de tarwe, worden in het voorjaar beschadigd door vraat. Als deze polder weer natuur wordt, zullen de agra riërs moeten verdwijnen. Landbouw en natuur kunnen alleen overleven als er een natuurlijk economisch evenwicht ontstaat. De presentatie sluit af met de slogan: 'Zeker weten, zonder boeren geen eten!' Om ongeveer half twee zijn bij Biemond de meeste deelnemers vertrokken, richting Stellendam. Langs de 'Scheelhoek' en het dorp Stellendam gaat het via de Damweg richting Melissant, terwijl onderweg nog enkele vragen van de puzzel de aandacht vragen. De route maakt een schitterende rit langs de Slikken van Flakkee, en voert naar de kaasboerderij van de familie Mulder te Melissant. Op het erf staan tafels en stoeltjes uitnodigend opgesteld, waaraan heerlijk de dorst gelest wordt. Daar werd de dorst gelest en kon men een kijkje nemen in de kaasma- kerij en in de staUen. De familie Mulder heeft tien jaar geleden haar geboortegrond verlaten om zich met een melkveehouderij aan de Schenkeldijk te vestigen. Het melkveehouderijbedrijf annex kaasboerderij getuigt van een goed onderne merschap. Ieder gezinsüd heeft deze mid dag tijdens de rondleiding een taak en enthousiast staan ze hun gasten ge woord. Heel wat kaasjes gaan er deze middag over de toonbank. En natuurlijk worden onder ling de antwoorden van de puzzel met elkaar uitgewisseld. Nog één keer moet op de fiets worden gestapt voor het laatste stukje van de fiets tocht, op naar het eindpunt, dat 's morgens het beginpunt was. Daar worden de vragen formulier nog even gecontroleerd; velen kunnen daarna naar huis met een lekkere en gezonde prijs: een tros tomaten. Zo werd deze dag veel aandacht besteed aan het boerenbedrijf en het polderlandschap. De organisatie hoopt dat - evenals zijzelf - velen ervan hebben genoten. Het is bijna weer zover! Op dinsdag 5, woensdag 6 en donderdag 7 augustus wor den in sporthal 'de Gooye' te Dirksland de 'I 1 dagen' weer gehouden. Tijdens deze dagen zijn er leuke dingen te doen, zoals toneel, knutselen, bijbelverhalen, spelle tjes, zingen, muziek en nog veel meer. Het thema dit jaar is 'Zit je safe?' Er wordt 's morgens om 9.00 uur begonnen en door gegaan tot 12.00 uur. Behalve donderdag 7 augustus; dan wordt doorgegaan tot 12.30 uur, om dat er dan met elkaar pannenkoe ken worden gegeten. Dezelfde avond wordt van 19.00-20.00 uur de slotavond gehouden, waarbij alle vaders en moeders, opa's en oma's en iedereen, die interesse heeft, welkom zijn. De organisatie hoopt weer heel veel kinderen te ontmoeten. De dagen zijn voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Heb je die leeftijd, dan wordt je van harte uitgenodigd! Dinsdag 5 augustus staan de deuren van 'de Gooye' open om je in te laten schrijven. De toegangsprijs bedraagt 0,50 per dag. Wil je meer weten? Bel dan (0187) 602510. U weet vast wel dat u geen touwtje uit de brievenbus moet laten hangen als u met vakantie gaat. Of een briefje op de deur met de tekst: 'Geen kranten. We zijn met vakan tie'. Maar dat is niet het enige dat u kunt doen of laten om een inbraak te voorkomen. Caniel Theirlynck, ambassadeur Zeeland voor het Politie Keurmerk Veihg Wonen, weet daar alles van. Hij vertelt op woensdag 2 juU om 18.00 uur in het programma 'Met Wie???' op Radio Flakkee wat u zoal kunt doen om veilig te wonen. Hij geeft kleine en grote tips en vertelt hoe gemakkehjk het soms is om veiliger te wonen. De herhaling is op donderdag van 21.00 tot 22.00 uur. Een oud ambacht op het erf van boerderij "Akkerzorg": paarden beslaan. De beide jubilarissen: Goris Pijl (links) en Leo Verhage. Dit jaar is het vijfentwintig jaar geleden dat twee medewerkers van de Woningbouw vereniging Beter Wonen Goedereede hun werk bij die instelling begonnen. Het bestuur vond dit jubileum zéker de moeite waard om bij stil te staan. Daarom werd er afgelo pen vrijdag een feestelijke bijeenkomst gehouden in Restaurant Hameeteman in Oud- dorp. Goris Pijl en Leo Verhage, stonden samen met het bestuur, de raad van commis sarissen en hun collega's stil bij de afgelopen vijfentwintig jaar. Ongetwijfeld zullen nog veel herinneringen zijn opgehaald uit het verieden. Wellicht met weemoed, want zoals in de gehele samenleving, zal er ook bij Beter Wonen, die binnenkort haar vijf tigjarig bestaan hoopt te vieren, wel het een en ander veranderd zijn. Pijl werkt sinds 1 februari 1978 als buitendienst medewerker en Verhage begon vier maanden later op 1 juni van dat jaar als administratief medewerker bij de Woningbouwvereniging. 15- "Ben je opgeschoten met de schoonmaak?" informeert ze belangstellend, "'t Gaat wel", antwoordt Thonia vaag. Toke hoeft niet te weten, dat ze er de laatste dagen weinig meer aan gedaan heeft. Ze is de moed kwijt. Ze heeft nooit geweten dat Willem, ondanks zijn zwaarmoedig karakter, nog zoveel gezelligheid meebracht. Misschien is gezellig heid het juiste woord niet, maar hij is er en nu is ze steeds alleen. "Komt Willem morgenavond weer thuis?" vraagt ze, als ze het erf van de boerderij oprijden. Toke hoort de verlangende klank in Thonia's stem. "Ik weet het niet", antwoordt ze daarom aarzelend. Ze voelt zich niet helemaal eerlijk. Frederik heeft immers voorgesteld, dat Willem de zondag over nog büjft en mis schien nog langer. Willem heeft echter nog niet beslist. "Blijft hij dan nog langer?" vraagt Thonia teleurgesteld. Toke krijgt het er warm van. "Bepraat het zo maar met Willem, Thonia", zegt ze zacht. Thonia slikt. Toke wil haar niet tegen het hoofd stoten, maar ze voelt dat Willem graag bij Frederik en Toke blijft. Eigenlijk is dat ook goed te begrijpen, moet ze eer lijk toegeven, als ze aan de koffie zit. Het is hier veel gezelliger dan bij haar thuis, al glimt het dan niet zo hard. Willem zit hier op zijn gemak, zover dat mogelijk is. Tombo snuffelt wat aan Thonia's rok. "Ga eens weg", zegt ze kort. "Och, Thonia, als je mensen leert kennen, ga je van dieren houden", zegt Frederik en slaat met zijn forse hand liefko zend op Tombo's kop. "Hij heeft ook gevoel, hoor", zegt Toke, maar ze meent het niet. Haar Frederik mag dan wat stoer doen, hij zal Tombo geen pijn doen. "Je kunt er wel tegen, hè, Tombo?" praat Frederik en hij aait het dier over zijn rag. De hond kwispelt, zodat de staart boven de tafel vlak langs de kopjes zwiept. Frederik ziet Thonia naar de kopjes kijken. "Het schijnt gezond te zijn volgens de arts, zus. lÊj laat zijn kroost tenminste volop met zijn hond stoeien en dat beest is ook niet onder de maat." "Ik hou er niet van", zegt Thonia. Ze kijkt stil het raam uit. "Ga maar in je mand, Tombo", zegt Toke. Tombo luistert perfect. Weer verbaasd Willem zich daar over. "Kom je morgenavond weer thuis, WiUemT' richt Thonia het woord tot hem. Hij schrikt ervan en verslikt zich in de koffie. Snel zet hij het kopje op het schoteltje, maar dat veihinderd niet, dat hij op zijn jasje knoeit. "Oh, Willem", zegt Thonia verschrikt. "Niks aan de hand, zus", zegt Frederik en hij staat al op om een vaatdoek te pakken. "Laat mij het maar even doen, Frederik", zegt Toke, die ziet hoe hij met een druipnatte vaatdoek aan komt sjouwen. Ze wringt de vaatdoek stevig uit en verwijdert de vlekken op WiUems jas. "Zo, daar zie je niets meer van", zegt ze. In haar hart is medelijden met WiUem, maar ook met Tho nia. Eigenlijk zijn ze allebei te beklagen. Thonia om haar stiptheid en Willem, och.om zoveel. "Ik ga zo mdar weer eens", zegt Thonia, die zich onbe haaglijk voelt. "Natuurlijk niet", komt Toke. "Je drinkt eerst nog een kop koffie met ons. Je büjft ook maar mee eten. Ik heb genoeg. We eten sla met kornkommer." Thonia heeft er zin in, maar ze weigert toch. Ze wil naar huis, al ziet ze daar ook tegenop. Maar hier voelt ze zoveel liefde onder elkaar en zij is zo alleen. "Doe het nu", houdt Toke vol, maar ze kan Thonia niet overreden. "Nu weet ik nog niet, of je morgen thuis komt", zegt die, als ze haar jas aangetrokken heeft. "Willem heeft nog niet besloten", antwoord Frederik voor zijn oudste broer. "Wij hebben gevraagd of hij nog een poosje blijft." Er valt een gespannen stilte. "Ook goed", zegt Thonia dan. "Dag, hooi'', zegt ze. "Bedankt voor de koffie", komt er zacht achteraan. Toke vindt het heel vervelend. Ze wil met Thonia meelo pen, maar Frederik wenkt haar terag. Hijzelf loopt met Thonia naar haar fiets. "Thonia", zegt hij. "We doen het voor Willems bestwil. Hij heeft het heel moeüijk." "Ik ook", antwoordt ze. Haar stem eindigt in een snik. Dan stapt ze op en fietst weg. Frederik heeft het nakijken. Hij staat daar nog, als ze allang de bocht om is. Hij gaat niet terag naar de keuken. Toke zal meteen zien, dat er wat aan scheeh en erover begiimen. Dat wil hij niet. Want hoe vervelend het ook is, hij wil toch Willem nog wat dagen hier laten bUjven. Hij ziet immers, hoe zijn broer het hier naar zijn zin heeft met de dieren. Al een paar keer heeft hij hem zien zitten in het bakhuis naast de boerderij. WiUem zat op een oude stoel met Bontje op zijn schoot. Hij kon het niet horen, maar volgens hem praatte Willem met dat donzige poezen- beest. Aan de andere kant heeft hij diep medeüjden met Thonia. Ook zij is eenzaam. Diederick was een beste man. Daar had ze een goede echtgenoot aan, die haar wat remde. Nu is de rem eraf en wordt Willem daar de dupe van. Bij Diederick zou dat nooit gebeurd zijn. Die was zachtaardig, maar er was een grens. In gedachten loopt hij naar de schuur. Hij zal eerst de vloer maar eens aanvegen. Straks praat hij nog wel even met Toke, want het zit hem toch wel dwars. Hij schrikt, als de zware schuurdeuren opengaan. "Frederik!" Hij hoort aan Willems stem, dat hij het weet. 'WU Thonia graag, dat ik morgen weer thuis kom?" Hij voelt de spanning in die vraag, maar hij moet eerlijk zijn. "Ja", zegt hij. "Dan zal ik gaan", antwoordt Willem. Hij draait zich om en loopt naar de uitgang. "Je raag van ons gerast blijven", roept hij hem na. "Dat weet ik en.dat wil ik ook graag, maar Thonia heeft mij steeds goed verzorgd. De kan haar niet in de steek laten." Trouwe WiUem. Goed verzorgd heeft ze hem wel. Hij zegt het, zoals het is. Maar er komt meer kijken dan verzorging. Liefde, dat heeft WUlem nodig. Aandacht en.rast! Voor al rast is een eerste behoefte voor zijn broer. "Kom dan maar gauw weer eens een paar dagen", zegt hij. "Ik zal wel eens kijken", antwoordt Willem. "In ieder geval vriendelijk bedanla voor deze dagen. Ik heb het hier heel erg naar mijn zin gehad. Wees maar zuinig op je vrouw, Frederik. JuUie hebben het samen zo goed. Het doet Frederik pijn dat zijn broer te horen zeggen. Hij heeft immers niets! Toke en hij hebben, ondanks het grote verdriet, dat ze hun leven lang mee zullen dragen, zo onnoemelijk veel. Ze hebben immers elkaar! Hij heeft vroeger zo gehoopt, dat Willem ook eens een levensgezellin zou vinden. Er waren in zijn jonge jaren genoeg meisjes en later ook vrouwen, die hem als echtge noot begeerden, maar Willem leek er niet om te geven. Toch weet hij zeker, dat WUlem een goede echtgenoot zou zijn. Hij houdt bovendien erg veel van kinderen. Het is voor hem altijd een raadsel geweest, waarom Willem nooit getrouwd is. Voor zijn diensttijd heeft hij een poosje gelo pen met een dochter van de groenteboer, maar die was niet zo betrouwbaar, bleek later. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5