Raad Dirksland zet deur voor Aldi open Zorgen om Ouddorpse speeltuin 'de Flipjes' Vijf en zeventig jaar Gereformeerde Gemeente Middeliiarnis Verzoek ClOOO om te mogen verhuizen ingewilligd Rien Poortvliet Museum bij de STER Wethouder Van Oosterom spreekt geruststellende woorden^ 'Niet dankzij ons, maar ondanks ons' Avondfiet$-4-daagse in Middelharnis Bronbemaling bij Knooppunt gestopt Oi^anJste uit Zwitseriand te gast in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle In Dirksland is de liogel door de kerk. Bijna letterlijk zelfs. Het gemeentebe stuur heeft er namelijk mee ingestemd dat het voormalige kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Geldersedijk een supermarktbestemming mag krijgen en dat de in het centrum van Dirksland gevestigde ClOOO super markt daarheen mag verhuizen. Daarnaast besloot ze de deur open te willen zet ten voor een Aldi-markt aan het Korteweegje in Dirksland. Dit na veel wikken en wegen, debatteren en beraadslagingen voeren - zowel in de gemeenteraad als in raadscommissies, ingezonden brieven naar het gemeentebestuur en naar de krant, terwijl ondertussen de nodige maatschappelijke discussies werden gevoerd. Het geeft aan dat er een heel gevoelig onderwerp in het geding is. Feitelijk ging het erom dat naar een oplos sing moet worden gezocht voor de parkeer en verkeersstromenproblematiek in het cen trum van Dirksland, dit mede verband hou dend met de plek waarop de huidige ClOOO gevestigd is. Nu daarvan de eigenaar te ken nen heeft gegeven met zijn supermarkt naar de Geldersedijk te willen, eventueel samen met enkele verswinkels - teneinde invulling te kunnen geven aan de gewenste expansie - zou er sprake kunnen zijn van een winwin- situatie en was het gemeentebestuur bereid deze mogelijkheid in overweging te nemen. Als namelijk de ClOOO uit het centrum ver dwijnt, zou meteen een groot deel van de parkeer- en verkeersstromenproblematiek - onder andere door de bevoorrading van de supermarkt - opgelost kunnen worden. Wel zou dan moeten worden afgestapt van het Centrumbeleid waartoe de gemeenteraad in 1998 besloot en waarin ze toen bepaalde dat detailhandel alleen in het centrum van het dorp is toegestaan en niet in de periferie, dus niet aan de rand. DSt aspect vormde in het geheel van de beraadslagingen al een discussiepunt op zich. En dan nog eens de vraag wat er van het centrumieven in het dorp overblijft als de supermarkt daaruit verdwijnt en in haar kiel zog mogelijk nóg een aantal winkels én zelfs de Rabobank, die heeft laten weten ook der gelijke interesses te hebben. 'Dirksland wordt een dood dorp', of 'Dirksland wordt een slaapdorp' zijn enkele kreten die in het kader van de aldaar maatschappelijk breed gevoerde discussie nogal eens te horen waren. De knuppel ging echter nog verder in het hoenderhok toen bij het gemeentebestuur ook nog eens de vraag van Aldi terechtkwam of het mee wilde werken aan de vestiging van een Aldi-markt in het voormalige BP- station aan het Korteweegje in Dirksland. En ook dadrover werd van alles gevonden. Het zou de doodsteek betekenen voor de reeds bestaande supermarkt, of zelfs van de hele middenstand. Terwijl anderen - een vrij ondernemerschap toejuichend - er juist van overtuigd zijn dat de komst van een Aldi juist goed is voor de Dirkslandse midden stand, vanwege haar aanzuigende functie. Die zien in een instroom van consumenten naar Dirksland juist een versterking van het bestaansrecht voor de andere plaatselijke ondernemers in Dirksland. Weer anderen echter menen dat een Aldi voor Dirksland geen meerwaarde betekent en dat niemand van de burgers erop zit te wachten; de Aldi zou inuners toch niet veel goedkoper zijn. Maar er zijn er ook die juist het tegenover gestelde verdedigen en ervan overtuigd zijn dat, als de Aldi in Dirksland niet welkom is, deze wel in Middelhamis zal komen; en dan trekt het juist weer klanten uit Dirksland weg. En wat de combinatie ClOOO en Aldi in één dorp betreft, beide supermarkten voeren toch andere merken ten opzichte van elkaar, dus wat nood? En een stukje concurrentie geeft helemaal niets, dat houdt elkaar scherp; angst voor concurrentie en mededin ging is een slechte raadgever. Allemaal argumenten vóór of tegen die - boven op de vraag van het al of niet verplaatsen van de ClOOO naar de Geldersedijk - veelvuldig verdedigd werden in de Dirkslandse samen leving én in de gemeentepolitiek. In laatstgenoemd verband leek men er met elkaar ook niet uit te kunnen komen, noch in de raad, noch in de raadscommissies. Ten minste, men kwam niet tot eensluidendheid. Zelfs binnen de fracties van CDA en PvdA bleven de opvattingen verdeeld, zo bleek afgelopen donderdagavond, toen de raad dan toch een beslissing moest nemen. Veel van de bovengenoemde zienswijzen en overtui gingen - die in een eerder stadium ook al waren uitgesproken en waarvan in deze krant al uitvoerig verslag werd gedaan - werden donderdagavond opnieuw naar voren gebracht en langdurig werd er beraad slaagd. Eén van de raadsleden liet zelfs weten dat hij in de vele jaren waarin hij al raadshd is, nog nooit voor zó'n moeihjke aangelegenheid heeft gestaan als deze; dit vanwege de gevolgen die welke beslissing in dezen dan ook met zich mee kan brengen. De AZC-kwestie was er nog niets bij, zo merkte hij op. Maar toen het op stemmen aankwam bleek een meerderheid van de raad er toch vóór te zijn om de ClOOO-eigenaar de mogelijkheid te bieden om met zijn supermarkt naar de Geldersedijk te verhuizen en het daartoe geëigende bestemmingsplan te wijzigen, én om Aldi in Dirksland welkom te heten en daartoe eveneens het betreffende bestem mingsplan te wijzigen. Voor beide zaken gold: 8 stemmen vóór en 5 stemmen tegen. Daarmee kunnen de verdergaande ontwik kelingen voor een Aldi-vestiging in Dirks land van start gaan, alsmede voor de verhui zing van de ClOOO. Wel werd raadsbreed uitgesproken dat daarbij, hoe dan ook, vol doende parkeergelegenheid gerealiseerd moet worden en dat ervoor moet worden gezorgd dat rond de betreffende locaties ner gens parkeer- of verkeersoverlast zal ont staan. Kinderen zitten het liefst voor de buis... Enige jaren geleden was het geschreven woord nog de basis van zowel de educa tieve als de culturele ontwikkeling van het kind. Nu wordt deze echter steeds verder verdrongen door de audiovisuele media. Met name het massamedium televisie speelt hierin een grote rol. Dit veranderen de mediagebruik door de jeugd heeft gevolgen voor de manier waarop adver teerders hen kunnen bereiken. Deze gege vens bewijzen dat de jeugd het beste bereikt kan worden dor de inzet van tele visie. Het Rien Poortvliet Museum haakt hierop in door deel te nemen aan een com merciële campagne op televisie. Het doel is de bekendheid van het Rien Poortvliet Museum te vergroten, mensen ertoe aan te zetten om daadwerkelijk het museum te bezoeken en om het imago te ondersteu nen. Het is een leuke boodschap geworden in het jongste culturele reclameblok: een jeugdspot van de STER. Uitzending daar van zal plaatsvinden: op de woensdagen 2 en 16 juli, 8 en 15 oktober en 17 december in het Ster Cultuur Jeugdblok van 17.57 uur (voor Sesamstraat) en op de zaterda gen: 2 augustus en 20 december om 18.45 uur (voor het Jeugdjournaal. In Ouddorp zijn er zorgen omtrent een bijna vijftigjarige. De zelfs ver buiten de regio bekende speeltuin 'de Flipjes' dreigt door het bestuur te worden gesloten. De aanleiding hier voor is, in de ogen van het bestuur, de langdurige gang van de gemeentelijke procedures. Al geruime tijd blijkt dat de toeloop naar de Ouddorpse speeltuin steeds meer toeneemt. Het gevolg daarvan, en van het feit dat veel mensen van buiten Ouddorp de speeltuin bezoeken en dus met de auto komen, is dat er een parkeerprobleem ontstaat bij de speel tuin. De gemeente Goedereede onderkende het probleem en zocht naar grond waar dan een parkeerterreintje kon worden aangelegd. Dit bleek gemakkelijker gezegd dan gedaan omdat de speeltuin zich in het waterwinge- bied van Deltanuts bevindt. Uiteindelijk werd de grond gevonden; even voorbij de speeltuin in noordwestelijke richting. Ver volgens startte de gemeente de procedure om de bestemming van de bewuste gronden te wijzigen. Later blijkt dat er van omwo nenden uit enkele recreatiehuizen bezwaren waren binnengekomen. Aangezien dat der gelijke bezwaren de procedure wat kunnen vertragen zat dit bij het speeltuinbestuur niet lekker. Bekeuringen Omdat het parkeren rondom 'de Flipjes' steeds grotere problemen ging opleveren, zelfs zover dat de veihgheid in gevaar leek te komen, werd er door de politie opgetreden tegen foutparkeerders. En zo kon het zijn dat bezoekers van 'de Speeltuin' na hun speel- plezier een prent achter de ruitenwisser aan troffen. De bezoekers werden hier niet vro lijk van en het bestuur van 'de Ripjes' vreest dat deze acties van de politie niet erg klant vriendelijk naar hun bezoekers zal werken. Daarom trokken ze enige weken geleden aan de bel door in de regionale pers een 'inge zonden stuk' te plaatsen. Ze gingen daarbij voorbij aan de wetteUjke procedures die de gemeente verplicht zijn te volgen, want in het stuk suggereerden ze dat de gemeente meer belang hechtte aan de belangen van enkele bewoners van zomerwoningen, die Wethouder Van Oosterom neemt de handtekeningen in ontvangst van mevrouw Verbeme en haar zoon Kevin Vroegindeweij. bezwaar hadden aangetekend, dan aan de 40.000 bezoekers, die 'de FUpjes' ieder jaar mogen verwelkomen. Er werd zelfs dreigen de taal geuit: als het parkeerprobleem niet voor het eind van het seizoen geregeld zou zijn, zal 'de Flipjes' worden ontmanteld en het terrein zou weer teruggegeven worden aan Deltanuts, de eigenaar. Het bestuur riep de bezoekers en leden op om het gemeente bestuur hun verontwaardiging te laten blij ken. Dit kon nog tot gisteren, want het was de bedoeling dat het gemeentebestuur maan dag met het speeltuinbestuur om de tafel gaat zitten. Handtekeningen Door verschillende mensen werd aan het verzoek van het speelminbestuur gehoor gegeven; er werd een handtekeningenactie georganiseerd. De achtjarige Kevin Vroe gindeweij was ook één van die initiatiefne mers, samen met zijn moeder, mevrouw Verbeme, bood hij donderdagochtend 465 handtekeningen aan wethouder J. van Oos terom van de gemeente Goedereede aan. Dit was nog maar een gedeelte van de handteke- ningenoogst, want de actie liep nog. Inmid dels is het ingezamelde handtekeningenaan tal gestegen tot rond de duizend. In haar toespraakje deelde mevrouw Verber- ne de wethouder mee dat ze schrok van het ingezonden stuk in de krant over de parkeer problemen. Zij vond het een slechte zaak dat zo'n mooie speeltuin, die een paar jaar gele den nog is opgeknapt, op deze manier in haar bestaan bedreigd wordt. Ook zij vond het vreemd dat het belang van "een paar vakan tiegangers", zwaarder bleek te wegen dan de belangen van de eigen inwoners. "Verbijste rend!" vond zij deze handelswijze. Mevrouw Verbeme wees op het feit dat veel toeristen gebruik maken van de speeltuin, die ook daardoor in een grote behoefte voor ziet. Zij zou het 'bizar' vinden als de speel tuin zou moeten sluiten. Zij wees erop dat al die jaren er in Ouddorp nooit problemen met 'de nipjes' zijn geweest. Ook benacirukte zij De Gereformeerde Gemeente van Middelharnis heeft dinsdag 24 juni een heugelijk feit mogen herdenken, 't Was die dag precies 75 jaar geleden dat de gemeente geïnstitueerd werd, dus officieel een zelfstandige gemeente werd. "Niet dankzij ons, maar ondanks ons", zo sprak vorige week dinsdagavond ds. J. Karels tij dens een herdenkingsdienst, die ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum was belegd. "En daarom geen hoera stemmingen deze dag, maar een gedenken aan Gods trouw, die ons al die jaren is bijgebleven." Vanuit de afscheiding Er zijn heel wat zaken voorafgegaan aan het institueren van een Gereformeerde Gemeen te in Middelhamis. Daarvoor moet al gauw worden teruggegaan naar vermoedelijk het jaar 1836. Velen in die dagen voelden zich niet meer thuis in de 'vaderlandse kerk'; in de predi king vonden ze geen 'geestelijk voedsel' meer. Afgescheiden kringen ontstonden en men zocht elkaar op in gezelschappen. Zo was ook in Middelhamis en Sommelsdijk een afgescheiden gemeente ontstaan. Door wisselende omstandigheden moest echter in de loop der jaren een weg bewandeld wor den van oprichten, opheffen en weer oprich ten van een gemeente. In 1863 had men daarbij zelfs een lerend ouderling, maar die werd zes jaar later in Dirksland bevestigd tot predikant in de daar zo juist opgerichte kruisgemeente. De leden uit Middelhamis en Sommelsdijk trokken daarom zondag aan zondag voor hun geestelijk voedsel te voet naar Stad aan 't Haringvliet of Dirksland, of ze lazen thuis preken. ...naar een eigen gemeente De stroom kerkgangers uit Middelhamis en Sommelsdijk naar Dirksland was op den duur zo groot dat er ook uit hén in de Dirks landse kerkenraad gekozen werden. In 1895 werden in Middelhamis en Sommelsdijk pogingen gedaan om een eigen (kruis)gemeente te stichten, maar de Dirks landse kerkenraad gaf daarvoor geen toe stemming. "Een gemeente uit een gemeente stichten, kon niet", zo beweerde men... Daarom werden in Middelhamis preekbeur ten gehouden in een gebouwtje aan het Zandpad - de zogenaamde Zondagsschool. Daar ging zowel de toenmalige Dirkslandse predikant ds. Makkenze voor, maar ook andere 'vrije' leraars. Ook werd er catechi satie gehouden. het bijzondere van de speeltuin: "een groep gehandicapte kinderen, die elders geweerd werden omdat ze 'aanstootgevend' zouden zijn, werden hier gastvrij en zeer hartelijk ontvangen op een ochtend dat de speeltuin speciaal voor hen geopend is. Zij konden nog even 'normaal' kind zijn!", aldus mevrouw Verbeme. Ook noemde zij nog de vele scholen die ook 'de FUpjes' als doel van hun schoolreis hebben. Ze besloot met een oproep tot wethouder Van Oosterom: "U heeft jaren in het onderwijs gezeten en u weet dus hoe belangrijk deze voorziening is voor onze jeugd. Maak het met de speeltuin vereniging alstublieft in orde en Iaat onze kinderen heerlijk spelen en genieten van 'de Flipjes!". Graag zou zij volgend jaar met iedereen de vijftigste verjaardag vieren. Geruststellend Wethouder Van Oosterom die de handteke ning midden tussen de spelende kinderen in de speeltuin in ontvangst nam. Onderstreept ook het belang van de speeltuin. Hij noemde "de Flipjes" een prachtige speeltuin, waar hij ook samen met zijn kleinkinderen graag ver toeft. Hij verzekerde dat er alles aan gedaan zal worden om de speeltuin voor Ouddorp te behouden; hij is ervan overtuigd dat het slui ten van de speeltuin niet nodig zal zijn. Wel vroeg hij er begrip voor dat het door allerlei verplichte procedures wat minder vlug gaat dan men graag zou willen. Maar hij verze kerde het speeltuinbestuur, dat de bezwaren van de omwonenden niet op voorhand al i gehonoreerd worden. Toch kon Van Ooster- i om verder niets beloven, wel wees hij op de al genoemde vergadering met het speeltuin- bestuur, waar het een en ander nog bespro- I ken gaat worden. Deze vergadering heeft I gisteravond plaats gevonden. Wellicht is er terwijl u dit leest al wat meer duidelijkheid i gekomen rondom de parkeerproblemen van 'deFilpjes'. Van Oosterom wees er verder op dat bij het gemeentebesmur het behoud van de speel tuin voorop staat. Wel ontkende hij dat er vanuit de gemeente beloofd is dat de par- keerproblematiek in april van dit jaar zou zijn opgelost. Dit ir tegenstelling tot wat het bestuur suggereert in het 'ingezonden stuk'. De Wethouder hoopt en verwacht dat vol gend jaar toch een prachtig feest kan worden gevierd bij de vijftigjarig speelmin. Het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in zijn huidige hoedanigheid. Voor de nabije toekomst staan flinke verbouwplannen op stapel. De behoefte aan een eigen gemeente bleef echter bestaan en is diverse malen aan de orde geweest in de Dirkslandse kerkenraad. Pas toen daar ds. De Blois predikant was, kwam er schot in de zaak. Tijdens een ver gadering op 17 maart 1927 in een lokaal van de christelijke school te Sommelsdijk, onder leiding van ds. De Blois, werd overeengeko men om in Middelhamis een eigen kerkge bouw op te richten. Dat werd op 3 april 1928 in gebruikgenomen in een dienst die geleid werd door ds. H. Kieviet uit Veenendaal - ds. De Blois was hiertoe om gezondheidsre denen niet in staat. Hoewel de gemeente een 'station' van Dirksland bleef, was dit slechts van korte duur, want al aan het eind van diezelfde maand kozen de leden eenstemmig voor vol ledige zelfstandigheid. En die kregen ze, zodat uiteindelijk op 24 juni 1928 een zelf standige gemeente kon worden verkregen; de institutie vond plaats in een dienst die geleid werd door ds. De Blois. De gemeente had toen twee ouderlingen en twee diakenen. Inmiddels zijn die aantallen verdubbeld. In de 75 jaren van haar bestaan is in de gemeen te ook een bloeiend verenigingsleven ont staan. Stoffelijke belangen Sinds de ingebmikname werd het kerkge bouw twee keer grondig verbouwd/ver nieuwd; in 1957 en in 1992. Tijdens de laat ste verbouwing kwamen er nieuwe banken, een nieuwe preekstoel, een nieuwe vloer. Op zaterdag 12 juli a.s. speelt er in de serie orgelconcerten te Kapelle deze keer een dame. Haar naam is Verena Förster, zij werd in 1969 te München geboren, studeerde orgel en klavecimbel in resp. Augsburg en Basel, en muziekwetenschappen aan de Universiteit van Basel. Verena is docente muziektheorie en orgel in St. Gallen, waar zij tevens orga- niste is. Haar progranraia bestaat uit werken van de componisten Bach, Homilius, Krebs en uiteraard Mendelssohn (Preludium en Fuga G dur op. 372) wat de rode draad door heel de concertserie 2003 is. Van dinsdag 8 tot en met vrijdag 11 juli a.s. wordt voor de 15e keer de Avondfiets-4- daagse van Middelhamis gereden. De orga nisatie is in handen van VVV/ANWB Overflakkee in samenwerking met de Mid denstandsvereniging Iedere avond wordt ca. 25 kilometer gefietst langs mooie, gevarieerde routes, die met zorg zijn samengesteld. Bij het maken van de routes wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de veiligheid van de fietsers. De controleposten, waar een stempel en (soms) een traktatie kunnen worden gehaald, bevinden zich op punten, waar eventaeel ook met oversteken geholpen kan worden. Aan het eind van de stoet deelne mers rijdt iedere avond een bezemwagen met een rijwielhersteller en iemand van de EHBO, die indien noodzakelijk, hulp kun nen verlenen bij pech en ongelukjes. De eerste drie avonden wordt om 19.00 uur gestart, vrijdagavond om 18.30 uur bij VVV/ANWB Overflakkee, Vingerling 3. De laatste avond verzamelen de deelnemers zich aan het eind van de route, waarna zij gezamenlijk het centmm binnenfietsen om hun welverdiende aandenken en het applaus van de omstanders in ontvangst te nemen. een nieuw plafond en een nieuwe verwar ming en werden zowel het interieur als het exterieur van de kerk verfraaid. Al vanaf 1928 werd voor de begeleiding van de samenzang gebruik gemaakt van een 'pomporgel'. Al gauw bleek dit instrument niet echt geschikt en werd in 1934 een nieuw kerkorgel geplaatst door de fa. Koppejan te Veenendaal. Het huidige orgel dateert van 1970 en werd gebouwd door de fa. Leeflang te Apeldoorn. In 1974 werd een verenigingsgebouw naast de kerk in gebruik genomen Predikanten Nadat in 1949 aan de Hobbemastraat in Mid delhamis een pastorie was aangekocht, kreeg de gemeente een jaar later haar eerste predikant. Dat was kandidaat G. Zwems, die van 1950-1954 in Middelhamis heeft gediend. In de jaren daama waren van 1964- 1967 ds. G. Mouw, van 1973-1977 ds. Th. van Stuijvenberg, van 1978-1984 ds. H. Lig- tenberg predikant en van 1999 tot gisteren ds. J. Karels. Laatstgenoemde heeft gisteren afscheid gepreekt wegens vervroegd - eer vol - emeritaat per 1 juli a.s.; dit wegens gezondheidsredenen van ds. Karels. Met zijn komst naar Middelhamis overigens werd tevens een andere pastorie betrokken. Die aan de Hobbemastraat was verkocht; daar voor in de plaats was een woning gekocht aan de Tureluur te Sommelsdijk. Vervolg op pagina 2 Zoals reeds eerder via een persbericht is aan gegeven heeft de Voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State de uit spraak van de Voorzieningenrechter met betrekking tot de verleende bouwvergun ning voor het Knooppunt bevestigd. Dit houdt in dat de vergunning vooralsnog blijft geschorst en hiervan geen gebmik kan wor den gemaakt. De verwachting is dat de verdere opstelling van het ontwerp van het bestenuningsplan "Beschermd Dorpsgezicht nog enige tijd op zich zal laten wachten. Op grond van de rechterlijke uitspraak moet zo'n ontwerp plan aanwezig zijn om als toetsingskader voor het bouwplan te kunnen dienen. Gelet op deze langere termijn heeft de opdrachtge ver van de werkzaamheden, de VOF Knoop punt, besloten de bronbemaling van het object stop te zetten tot het moment dat spra ke kan zijn van voortgang van de werkzaam heden. Het uitzetten van de bronbemaling heeft vanzelfsprekend consequenties. Hierover is van gemeentewege overleg gevoerd met de opdrachtgever. Er zijn afspraken gemaakt om veiligheid en orde op de bouwplek te waarborgen. Naar alle waarschijnlijkheid zal zand in de bouwput worden gestort, waama de beraa- ling zal worden uitgezet. Het bouwterrein zal afgesloten blijven en ter plaatse zullen waarschuwingsborden worden aangebracht. Rekening moet worden gehouden met het feit dat deze situatie enkele maanden zal duren. 11 Juli is de eerste dag van een reeks van vijf vrijdag-braderieën in winkelcentrum D'n Diek. De braderie begint om 13 uur en duurt tot 21 uur. Op het Diekhuusplein en onderaan D'n Diek zijn iedere braderie avond diverse activiteiten. Inschrijven voor de Avondfiets-4-daagse kunt u vanaf dins dag 1 juli bij VVV/ANWB Overflakkee, Vingerling 3, Middelhamis, tie.: 0187- 484870. Kosten deelname: 2,50 per per soon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1