Natuurontwikkeling 't Volgerland Spelenderwijs leren op Zuid-Hollandse Waterdagen Instrumentaal concert in Papendrecht Zomerverkoping Zendingswinkeltje Geslaagd na herkansing Ie Zomerzangdienst te Goedereede Einde van een zeer geslaagd toernooi Ophalen oud papier Muzikale leerlingen 'op Abraham Meere'! EIIAIIDBrt-IIIEUWa (vervolg van voorpagina) Reeënoverlast Verkeersoverlast en -onveiligheid Milieu-overlast Bezwaarschriften Jeroen Braber slaagt in Dirksland met lof voor verkeersexamen 2003 Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits Middelharnis: Uitslagen muziekexamens HaFaBra-opleidingen Herkingen Zeer geslaagd concert i PAGINA 9 "VRIJDAG 27 JUNI 2003 De strandpolders achter de West Nieuwlandseweg zijn goeddeels verkocht en vormen thans een verruigd gebied van gras- en hooiland, hier gezien in de richting van de vuurtoren. Een ander punt waar men in dat verband niet gerust op is, is het gedrag van reeën in het gebied. "Als voor hen het duingebied ver schraalt, trekken ze op hun zoektocht naar voedsel naar het achterland. Ze zijn dan ook regelmatig in de strandpolders, achter onze tuinen waar te nemen", zegt één van de bewoners van de West-Nieuwlandseweg. "Als echter bij hoge waterstanden 't Volger- land voor een groot deel onder water komt te staan, is het te verwachten dat de reeën onze tuinen, die aan 't Volgerland grenzen, als voedingsbron gaan gebruiken, of als door- trekgebied. Bovendien laten ze er dan ook veel teken achter." Ook ziet men nogal wat haken en ogen aan de geplande nieuwe Vrijheidsweg. Niet alleen vanwege het feit dat die pal langs de achterzijde van de woningen aan de West- Nieuwlandseweg geprojecteerd wordt - en daar dus tot hinder zal leiden - maar ook omdat deze maar liefst vijf haakse bochten vertoont en daarmee onveilig wordt als in de toekomst daarover alle verkeer naar dit gebied wordt geleid. Van landbouw- tot vrachtverkeer (bevoorrading campings), en van caravans of SRV-wagen tot hulpverle ningsvoertuigen en dagrecreanten. Immers, nij kan het verkeer zowel over de Vrijheids weg als over de West-Nieuwlandseweg naar het gebied, maar straks alleen nog maar via één weg, met daarin de nodige haakse boch ten. ^'Bovendfen kunnen wè ons nfét voorstellen dat het nieuwe tracé meer rust betekent voor het natuurgebied. De huidige Vrij heidsweg zou dwars door 't Volgerland heen gaan, maar is duidelijk korter dan de nieuwe weg, terwijl de nieuwe Vrijdheids- weg nóg pal langs het natuurgebied leidt en daarbij een dubbele verkeersintensiteit krijgt, waarbij 's avonds de autokoplampen steeds het natuurgebied doorboren met al die bochten in de weg. Dat laatste heb je met de huidige Vrijheidsweg niet; die gaat rechttoe rechtaan." Een onderbelicht aandachtspunt vind men liggen in de aanleg van een nieuwe Vrij heidsweg. Er wordt namelijk van uitgegaan dat daarbij funderings- en verhardingsmate riaal van de thans bestaande Vrijheidsweg kan worden hergebruikt; de kostenraming voor de nieuwe weg is hierop ook gebaseerd. "Wanneer echter vanuit milieu-oogpunt her gebruik niet mogelijk is", zo zegt één van de bewoners, "zullen de kosten van de nieuwe weg zo hoog worden dat van aanleg moet worden afgezien, zo staat in het plan. Vanuit zeer betrouwbare bron hebben we vernomen dat in het bedoelde materiaal inmiddels milieubelastende PAK's (teer) zijn aange troffen boven de toegestane normen. Op grond van het Bouwstoffenbeleid Bodem en Oppervlaktewaterenbescherming bete kent dit dat het bedoelde hergebruik geen doorgang kan vinden. Het plan zegt dan dat van aanleg van een nieuwe Vrijheidsweg moet worden afgezien." Twee maal is een delegatie bijeen geweest van zo'n dertig afgevaardigden van de buurtbewoners/huiseigenaren van het Pol- dersbos, het Westeinde, de Groenedijk, de West-Nieuwlandseweg, landbouwers, cam pinghouders, alsmede de Ouddorpse onder nemersvereniging, om met elkaar na te den ken over de plannen die voor hun gebied op stapel staan. Men is het erover eens dat plan 't Volgerland best mooi is, maar dat er ook veel serieuze bezwaren aan kleven, die de aandacht van de beleidsmakers zeker verdie nen. Daarmee richt men zich dan ook tot de Provincie Zuid-Holland. De diversiteit aan bedenkingen is echter te groot en te veel omvattend om alles in één geschrift te vat ten. Daarom hebben ze besloten om afzon derlijke bezwaarschriften naar de provincie te sturen. Gedeputeerde Staten kunnen dus tientallen brieven tegemoet zien - of hebben die inmiddels ontvangen. ..^pimmm^imimmm mmm^MSIItkmmsm 't Volgerland, hier gezien vanaf de Vrijheidsweg. In de gemeente Dirksland namen in totaal 92 leerlingen deel aan het schriftelijk ver keersexamen 2003 en 90 leerlingen aan het praktische gedeelte. Voor het schriftelijk gedeelte zijn alle deelnemers geslaagd. Voor het praktische gedeelte moeten 4 deel nemers volgend jaar nog een keer rijden. Het beste resultaat werd gehaald door Jeroen Braber van de c.b.s. 'De Regenboog' in Melissant, die beide onderdelen foutloos maakte. Goede prestaties waren er van Pie- ter van Schaik, eveneens van 'De Regen boog', met 39 punten en Samantha van Gils, Oriando Heistek, Arno Melissant en Amy de Witte van o.b.s. 'De Inktvis' in Dirksland, met ieder 38 punten. Alle zes ontvingen zij namens de afdeling Dirksland van 3V0 een cadeaubon. Het beste gemiddelde resultaat per groep voor het schriftelijk exanjen werd gehaald door de 11 leerlingen van groep 8 van 'De Regenboog', met een gemiddelde score van 36,3 punten. De diploma's zijn op 17 juli in Dirksland en op 19 juli in Melissant en Herkingen aan de deelnemers uitgereikt door de Jan de Vries, voorzitter van de afdeling Dirksland van 3VO. Alle deelnemers ontvingen, naast het diplo ma, een button met de tekst 'Ik ben goed op weg'. VMBO: Gemengde leerweg: Leanne Shngerland, Ouwerkerk; Marjolein van Wageningen, Middelharnis. Kaderberoepsgerichte leerweg: Marlies Nijsse, Oude Tonge. HAVO: Economie en Maatschappij: Martine Kort, Nieuwerkerk; Jeroen van der Laan, Som- melsdijk; Eveline van der Linde, Bruinisse. Natuur en Techniek: Marinus Keuvelaar, Nieuwe Tonge; Joanna Kort, Nieuwerkerk; Jan Willem Prince, Zonnemaire; Peter Roozemond, Dirksland. Cultuur en Maatschappij: Tirsa Konings, Dirksland. VWO: Natuur en Techniek: Joost de Bruin, Dirks land, Iman de Haan, Sommelsdijk, Lennart Kroos, Middelharnis; Economie en Maatschappij: Chananja van Estrik, Goedereede; Jaco van Splunder, Goedereede. Tevens geslaagd: VMBO - Theoretische leerweg: Jaco Wes- dorp, Nieuwerkerk HAVO - Economie en Maatschappij: Arjan Koppenaal, Ouddorp. Morgen, zaterdag 28 juni, zal in de Sions- kerk aan de Rubenssstraat te Papendrecht een instrumentaal concert worden gegeven; aanvang 20.00 uur. Medewerking hieraan wordt verleend door de Nieuwe Tongse organist Leimert Knöps en zijn verloofde, harpiste Maria Baas. De 21 jarige Lennert Knöps is organist in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge en bege leidt ook enkele koren, namelijk het gemen de koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge, het Jongerenkoor 'Laudate Deum' uit Ridder kerk en het Hoeksche Waards Mannenkoor. Hij is leerling van André de Jager. Daarnaast volgt hij dirigeerles bij Cees het Jonk. De Papendrechtse Maria Baas heeft al vanaf haar 12e jaar harpies en verleent regelmatig haar medewerking aan zangavonden en con certen. Beiden hebben al 2 instrumentale cd's uitgebracht en Lennert ook een solo-cd. Voor het concert van morgenavond is een goed in het gehoor liggend programma samengesteld, met voor elk wat wils. Ieder een is hartelijk welkom. Op woensdag 2 juli 2003 zullen de traditio nele Zomerzangdiensten weer aanvangen in de kerk van Goedereede. Het zijn er dit jaar vier, namelijk de woensdagavonden 2, 16 en 30 juli, en ter afsluiting 20 augustus. U kunt u er alvast rekening mee houden in uw agen da. De Christelijk gemengde zangverenigin gen 'Sursum Corda' uit Dirksland o.l.v. Johan van Broekhoven en 'Hart en Stem' uit Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen, bijten de spits af en zullen de Ie Zomerzangavond hun medewerking verlenen. De meditatie zal deze avond gehouden worden door de plaat selijke predikant, drs. J.W van Estrik. En natuurlijk ontbreekt samenzang deze avond ook niet; diverse psalmen en gezan gen staan op het programma. De samenzang zal worden begeleid door Anton Weenink, één van de vaste organisten van de Her vormde gemeente van Dirksland en tevens vaste organist van 'Sursum Corda'. De aanvang van deze Ie Zomerzangavond is 19.30 uur; de kerk gaat open om 19.00 uur. De toegang is gratis; wel zal er bij de uitgang een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Na afloop is er voor ieder een koffie, thee of limonade in verenigings gebouw 'De Ark', naast de kerk, waar u elkaar kunt ontmoeten. Iedereen is hartelijk welkom. Het zendingswinkeltje te Ouddorp hoopt haar zomerverkoping te houden op woens dag 2 juli. Openingstijden: 9.00 tot 16.30 uur in het hervormd verenigingsgebouw Eben- Haëzer, Preekhillaan te Ouddorp. Te koop: nieuwe en 2e hands boeken, kaar ten, bloemen, fruit, koek, boerenkaas, gebor duurde handdoeken, ondergoed, cadeau- en schoonmaakartikelen. Koffie, thee, limona de met cake is er ook. Dit jaar is de winst bestemd voor Esther Klaassen die in China werkt met blinde en gehandicapte kinderen. Kinderen die nog nooit van de Heere Jezus hebben gehoord. U bent allen hartelijk welkom. /n üeze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. In de rubriek 'Zegt u 't maar' van 24 juli jl. werd een artikel geplaatst over Havenka- naal nieuwste Stijl. Daaronder werd zonder mijn toestemming vooraf ook mijn naam geplaatst. Daarom graag het volgende. Kortgeleden kwam ik nabij het 'Knoop punt' in gesprek met de heer Lodder en ik vertelde hem hoe ik het Havenkanaal graag had gezien als ik het voor het zeggen had. De Wilhelminabrug in ere herstellen. De haven uitdiepen en in de bodem riolering aanleggen. De muren van de havenkom herstellen zoals ook in Goes is gebeurd. Openstellen voor vaartuigen tot een bepaal de grootte en Sommelsdijk zou weer een hart hebben wat bruist van de gezelligheid, met als achtergrond de hele nieuwbouw wijk. De heer Lodder was het helemaal eens met mijn visie, maar, afgesproken werd er niets! Groot was dan ook mijn verbazing toen bleek dat hij deze verwerkt had in een inge zonden stuk. De heer Lodder om een ver klaring vragend zei deze dat hij mij de eer van het idee gunde en geen kwade bedoe lingen had. Ik hoop dat de heer Lodder heeft begrepen, hoe goed zijn bedoehngen ook moge zijn, dat hij mijn naam niet meer moet gebruiken onder een stuk waarin veel uitlatingen niet de mijne zijn! I. Taaie-Vroegindeweij Schoolstraat 46 3241 CT Middelharnis Vorige week vrijdag werd op het ter rein tussen het gebouw van Rijkswa terstaat en in de binnenhaven van Stellendam in het kader van de Zuid- Hollandse Waterdagen een groots eve nement georganiseerd. De scholen van Goeree-Overflakkee en Voome Putten waren uitgenodigd om met de groepen zeven en acht deel te nemen aan dit evenement. Van Goeree-Overflakkee waren maar enkele scholen vertegenwoordigd; et leeuwendeel van de scholieren bestond uit leerlingen van Voome Putten. Een kleine vijfhonderd basisschoolleerlin gen werden op deze dag met verschillende onderwerpen beziggehouden. De onderwer pen hadden gemeen dat ze allemaal met het water te maken hebben. Zo was er op het centrale veld een spelcompetitie tussen de leerlingen van de verschillende scholen. De verschillende spelonderdelen bestonden voornamelijk uit speehoestellen waar het water rijkelijk doorheen stroomde. Door het stralende weer werd het een prachtig water festijn. Het educatieve gedeelte ontbrak ook niet op die dag want naast de verschillende vragen lijsten die moesten worden ingevuld over water en waterbeheersing, kon er ook een kijkje genomen worden op een vaartuig van De kinderen konden met behulp van speciale doekjes olie van water scheiden. de Duik en Demonteerploeg van de Konink lijke Marine, de Hydra. In het gebouw van Rijkswaterstaat een expositie ingericht waar de kinderen voorlichting kregen over de In mei en juni werden weer muziek examens georganiseerd door de Samenwerkende Hafabra-opleidin- gen Goeree-Overflakkee. De kandida ten waren leerlingen van de Muziek school De Deltastreek uit de gemeente Goedereede, de Stichting Muziekon derwijs Oostflakkee en de Regionale Muziekschool Goeree-Overflakkee, waar de leerlingen van de muziekver enigingen ApoUo uit Nieuwe Tonge en Sempre Crescendo uit Middelhamis- Sommelsdijk les krijgen. Twintig kan didaten deden examen op de niveaus A tot en met D en gelukkig slaagden ze allemaal. D-kandidate Caroline Boveé uit Oude Tonge slaagde zelfs met onderscheiding: 54 punten! De kwaliteit van de verschillende muzie kopleidingen op Goeree-Overflakkee is hoog. De volledig bevoegde, gespeciali seerde docenten, directeur/coördinator Arie Stolk en de vele vrijwilligers van de diverse stichtingen garanderen een gede gen opleiding, waar zeker ook het speel- plezier van de leerling niet vergeten wordt. De meeste leerlingen deden examen op zaterdag 24 mei. De leerlingen van Semp re Crescendo legden hun examen af op zaterdag 21 juni, dit i.v.m. de deelname aan het Topconcours door de vereniging. De examendag werd afgesloten met een korte presentatie van enkele leerlingen en de officiële diploma-uitreiking door wet houder De Vries van de gemeente Oost flakkee. Uiteraard liet Caroline Boveé hier over tuigend horen hoe een hoorn klinkt die bespeeld wordt door een D-gediplomeerd hoomiste! Onderstaand de volledige uitslag van het examen: Muziekschool De Deltastreek A-diploma: John Noordijk, mallets; Jeanet Grinwis, slagwerk ongestemd; Sander Rossel, slagwerk ongestemd; Gert-Jaap Koppenol, mallets; Jolien Witte, hoorn; Alisa Doomhof, sopraan-saxofoon; Mar-' jette Maliepaard, bugel; Meüssa van Len ten, trompet; Aaron Gudiel, cornet; Lisan- ne Krijger, bugel. B-diploma: Robin Voorend, mallets; Sha- rai Hoekema, hoom; Marlien de Wit, alt saxofoon Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee A-diploma: Marit Mackloet, bugel; Henk Braber, trompet. Marcel Vervloed. D-dipIoma: Caroline Boveé, hoom. Regionale Muziekschool Goeree-Overflakkee A-diploma: MareiUe de Blok, bugel; Jonathan Visser, trompet. B-diploma: Nadia Jebbari, bugel. De zomercompetitie 2003, georganiseerd door de damvereniging 'Denk en Zet', is voorbij. Tot het eind toe was de grote vraag: wie gaat de hoogste plaats op het podium innemen? Dat werd Visbeen van de vereni ging uit Melissant. Hij werd geflankeerd door zijn clubgenoot Goedegebuur, die hij net voor bleef omdat deze zijn wedstrijd tegen Doom met moeite niet verder dan tot remise wist te brengen. Overigens was het deze Goedegebuur die de show van het toer nooi stal. Wat heeft die kerel venassend gespeeld! Op de derde plaats kwam Dekker, de kampioen van 'Denk en Zet'Hij bracht Wolfert, de Dirkslandse deelnemer, die het ook uitstekend heeft gedaan, zijn eerste nederlaag toe. De uitslagen van de zevende ronde zijn: A. Doom - M. Goedegebum-1-1 J. Visbeen - J. Jordaan3-0 J.A. Dekker-D. Wolfert3-0 J. van Hoom-H. Bijdevaate3-0 J. Koppelman - A. Verolme3-0 R. Jacobs - A. v.d. Veer0-3 J.A. Nipius - J. Lodder0-3 M. Prins-B. du Pree3-0 Dehawerken en de werking van de Haring- vlietsluizen, die ook nog bezichtigd konden worden. De uiteindelijke uitslag, na zeven gespeelde wedstrijden, ziet er in de kopgroep als volgt uit:. gew. rem. verl. pnt. J. Visbeen4 3 O 15 M. Goedegebuur4 2 1 14 J.A. Dekker4 1 2 13 A. Doom3 3 1 12 D. Wolfert3 3 1 12 J. van Hoom3 3 1 12 J. Koppelman3 3 1 12 A. v.d. Veer3 2 2 11 J. Jordaan3 1 3 10 A. Verolme2 3 2 9 Het bestuur heeft, gelet op het succes, beslo ten om dit toernooi blijvend te organiseren, in de verwachting dat in de toekomst nog meer spelers - ook van andere verenigingen - hieraan zullen deelnemen. Op zaterdagmorgen 28 juni a.s. wordt in Herkingen het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente aldaar. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? De vorige keer werd 4890 kg opgehaald. Wie kent niet het prachtige Meere orgel in de Hervormde kerk te Som melsdijk. De vele leerlingen van orgel- docent Paul KJeviet spelen veelal wekelijks op dit b^zondere instru ment. Jl. 21 juni was de eerste van de 2 leerlingenconcerten, die, elk jaar plaats vinden. Alle muzikale ingre diënten waren aanwezig: een fraai orgel, gemotiveerde leerlingen, publiek, en, last but not least: een tevreden Paul Kieviet! Sander van den Houten beet de spits af door Nachspiel in a van J.C.H. Rinck te spelen. Met verve werd het geheel neergezet. Toch hoorde ik steeds een bepaalde "fout", maar Sander enigszins kennende, heb ik het ver moeden dat de deugniet dit expres deed. Van W. A. Mozart speelde Eibert van Hoepen een Musette en Sebastiaan van der Valk een Menuet. Best lastig zo'n ritme, maar het ging prima! Lennard van Biert deed erg zijn best op twee Minuetto's van J. Ph. Kimberger en C.G. Neefe. Stephan Kievit hield het ook op Mozart. Met de mooie fluitregisters kwamen een Polonaise en een Schwaben-Tanz mooi uit de verf. De familie Villerius leverde maar liefst vier deehiemers: Nelleke en Willemijn uit Sommelsdijk, en Comelis en Marijn uit Dirksland. Zij speelden werken van J, Qar- ke, C.F. Beek, A. Scarlatti, J.S. Bach en J. Pachelbel. Zelfs werd 'a quatre mains' gespeeld door Nelleke en Willemijn! Dat belooft wat voor de toekomst! Leen Masten broek vervolgde het programma door Ciaco- na in f van Pachelbel ten gehore te brengen. Mooie muziek, nietwaar Leen? Heel enthousiast klonken Wajüier en Bach door de kerk, mooi gespeeld door Danny van den Brink. Hij had het duidelijk naar zijn zin. Benno van Gils tapte uit een ander vaatje. Hoorden we steeds Oude Meesters, deze jon geman voelde zich in zijn element door een wat modemer werk te spelen: Tokkata 'Lobe den Herm' van H.F. Micheelsen. Knap hoor! Pieter Bakker speelde de Aria Sebaldina van Pachelbel niet op het orgel, maar, op eigen verzoek, op een muselaer. Het instmment waarop hij thuis studeert. Dit snaarinstm- ment, verwant aan de virginaal, klonk schit terend in de mooie mimte van de Sommels- dijkse kerk. Daama weer terug naar Meere en de laatste deelnemers. Opnieuw Pachel bel. Koraal en 2 variaties over 'Freu dich sehr, o meine Seele' werden door Gert-Jan Koppelaar mooi gespeeld. Willem Kieviet liet heel fraai twee Inventionen van J.S. Bach horen. Zeven variaties over "Freu dich sehr" van G. Böhm werden vertolkt door Leny van Wijk. Deze toch wel pittige muziek doet het heel goed op Meere en vooral de laatste variatie stond als een huis! Johan van der Valk wist heel goed met Bach om te gaan ui de Preludium in f en Fuga in c (BWV 857- 847). Tenslotte, zoals het een goed program ma betaamt, een groot werk van een groot componist: J.S. Bach. De beroemde Toccata en Fuga in d werd op overtoigende wijze gespeeld door Claudia Stmijk. Heel span nend om naar te luisteren en de slotmaten van de Fuga waren een mooie afspiegeling van deze avond: bmisend, enthousiast en muzikaal! Dét is de conclusie van dit con cert. Terecht mag Paul Kieviet trots zijn op zijn pupillen en ik wens jullie allemaal veel succes met je orgelstudie! Middelharnis Teun Bakker

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9