Projectgroep organiseert Verkeersveiligheïdsdag Zomerconcert Consofio Vocalys EIMt|]01.niEUW5 Ontdek Schouwen-DuivelandI Onderzoek naar apo- theekzorg buiten kantoortijden Zomerconcert met orgel en panfluit in Hervormde kerk Dreischor minjstêr/e van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit Uitnodiging voor een ongediertevrij zomerseizoen! Het lijkt zo vanzelfsprekend dat we ons als verstandige, verantwoordelij ke weggebruikers gedragen. Helaas worden we ook op ons eiland regelma tig geconfronteerd met ernstige onge vallen, soms zelfs met dodelijke afloop. Programma Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Beleef meer met een gids- 90 jaar geleden 13 tot 27 Juni 1913 Antirevolutionair Orgaan mnoc siGNo vinces Landbouw KORT VERSLAGK Plaatselijk Nieuws. Publi'katie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijk. E.B1. Is Goeree-Overflakkee al verkeersveilig?!? De laatste tijd worden we weer Itei- hard met onze neus op de feiten gedrulit: deelnemen aan het verkeer is gevaarlijk!! Categorisering van wegen Vakantiedrukte Op donderdagavond 3 juli houdt het herenkwartet Consortio Vocalys een zomerconcert in de Hervormde kerk in Renesse. Consortio Vocalys legt zich toe op het zingen van laat-Mid- deleeuwse muziek, stukken uit de Renaissance en de barok. Het meren deel van het repertoire zingt Consor tio a capella. 1 juli 2003: Vapona brengt een geheel nieuw, uiterst doeltreffend middel op de markt: de Vapona Kruipende Insectenspray. De lente is immers officieel begonnen en een warme zomer ligt hopelijk in het ver schiet. Een seizoen waarin volop genoten wordt, maar die ook ver velende aspecten met zich mee kan brengen. Denk daarbij bijvoor beeld aan kruipend ongedierte als mieren, vlooien, kakkerlakken, tapijtkevers en torren. Volk dat je liever niet in huis hebt. Vanaf nu hoeft dat ook niet meer. PAGINA 6 VRIJDAG 27 JUNI 2003 We moeten constateren dat niet alles aan menselijke fouten is te wijten en dat niet alles is te voorkomen, maar toch wel veel. Het is dan ook belangrijk om een leven lang bezig te zijn met het opvoeden van jonge en oudere verkeersdeelnemers. Ook al vanwege het feit dat verkeersregels veranderen en het in het verkeer steeds drukker wordt. Aan deze zogenaamde permanente verkeersedu- catie wordt gelukkig al op verschillende momenten in een mensenleven gewerkt, zij het nog niet in voldoende mate. Het begint eigenlijk al met de ouders, die hun peuters er op wijzen, dat ze niet zomaar de weg op mogen rennen. Daarna wordt het, naast de wijze lessen van de ouders, ook een taak van leerkraciiten op de basisscholen om kinderen tot veilige verkeersdeelnemers op te voeden. In het voortgezet onderwijs kun nen jongelui leren hoe ze veilig met een brommer de pad op kunnen. Nog weer later komt er een rijschoolhouder aan te pas om (meestal) jonge mensen te leren hoe ze vei lig in een auto kunnen rijden. De ouderen onder ons wordt vanaf 55-h de mogelijkheid geboden om te zien of ze nog op een verant woorde manier aan het autoverkeer deelne men. En zo kunnen we nog wel even door gaan. Er wordt op verschillende manieren en door verschillende instanties voorlichting gege ven over hoe je je verkeersveilig gedraagt. Neem maar, de campagneborden langs de snel- en doorgaande wegen, spotjes op radio en televisie, advertenties in kranten enz.. Verkeersveiligheïdsdag Ook een zogenaamde verkeersveiligheïds dag is een middel om veel informatie te geven aan alle weggebruikers. De gezamenlijke wegbeheerders (de vier gemeenten, het waterschap, de provincie en het rijk) en andere maatschappelijke organi saties, zoals 3VO en Connexxion, verenigd in de Regionale Projectgroep Verkeersvei ligheid Goeree-Overflakkee (RPVGO), hechten veel belang aan goede voorlichting aan alle verkeersdeelnemers op het gebied van verkeersveiligheid. Ook hechten de wegbeheerders grote waarde aan regionale samenwerking. Het ligt in de bedoeling dat in de laatste periode van 2003 een nieuwe samenwerkingsovereenkomst getekend zal worden waarin afgesproken wordt dat op het gebied van verkeersveilig heid de al sinds 1997 bestaande samenwer king woi'dt voortgezet. Mede in het kader hiervan wordt er door de RPVGO op 12 september a.s. een verkeers veiligheïdsdag georganiseerd, in en rondom het politiebureau, in het Prieel van de Staver enz... In eerste instantie is deze dag bedoeld voor scholen e.d. uit de gemeente Middelharnis. Als blijkt dat de dag succesvol is, zal hij ieder jaar binnen een andere gemeente wor den gehouden. Aan de samenstelling van het programma wordt nog volop gewerkt, maar globaal den ken we aan een morgenprogramma voor de basisscholen, 's middags komen het voort gezet onderwijs en de ouderen aan de beurt en voor het avondprogramma wordt er gedacht aan een manifestatie voor alle weg gebruikers. De scholen zijn in ieder geval al uitgenodigd. Nadere informatie kunt u te zijner tijd in de streekbladen vinden. De VVV - info Schouwen-Duiveijjjj organiseert op dinsdag 1 juli, 15 juli en29 juli, een 'Beleef meer met een gids: Ont dek Schouwen-Duiveland Tot ver in de 20e eeuw was Schouwen- Duiveland slechts bereikbaar via het water of door de lucht (burgerluchtvaart slechts in de periode 1931 -1939). Pas na de aanleg van de Grevelingendam, de Zeelandbmg, de Brouwersdam, de Phillipsdam en de Oosterscheldekering werd contact met het vaste land regel in plaats van uitzondering. In het landschap treft men sporen aan van een eeuwenlang gevecht met het water. Dijken en kreken herinneren op diverse plaatsen aan verloren en weer gewonnen land. Welen, kleine meertjes diep in het land, getuigen van oude dijkdoorbraken. De strijd tegen het water is bepalend geweest voor de ontwikkeling van het landschap, het ontstaan van de dorpen en stadjes op Schouwen-Duiveland. Deze middagtocht brengt u op plaatsen waar de invloeden van de strijd tegen het water nog duidelijk te zien zijn en waar u uitleg krijgt over het fraaie eiland Schouwen-Duive land, haar geschiedenis en haar bewoners. De tocht gaat eerst langs de noordkant van het eiland, waarbij stil wordt gestaan bij diverse belangwekkende plaatsen. Daarna krijgt men de gelegenheid het Museum Watersnood 1953 te bezoeken. Vervolgens gaat de route via de zuidkant terug naar het transferium te Renesse. De VVV - info Schouwen-Duiveland organiseert op dinsdag 1 juli, 15 juli en29 juli, een middagtocht per h\i& onder leiding van een gids, met het thema "Strijd tegen het water" inclusief een bezoek aan het museum Watersnood 1953. Aanvang: 13.30 uur bij het transferium te Renesse. Prijs: 10,00 per persoon. Duur van de tocht: 4 uur Opgeven bij VVV-info Schouwen-Duive land, kantoor Zierikzee. Tel: 0111-412450. De rondrit gaat door bij voldoende deelna me. 'an 't verhandelde in de 16e (gewone) Ugemeene Vergadering van 't Centr, iestunr van Piakkeesche Landbouw- ereenigingen, gehouden te Ouddorp, De Voorzitter opent de vergadering iet de volgende rede Mijne heeren I In verband met de arbeidskracht mag wel de aandacht op de geboorte cijfers gevestigd zijn, Sedetl 1874 is hel ge boortecijfer in Nederland geleidelijk da lende. Was in 1876 het aantal geboorten nog 39,3 per duizend, in 1906 was het 31,6 en in 1911 27,8. In Goeree en Overflakkee was de daling nog sterker Jaar Bevol king Aantal geboorten Totaal per 1000 I87G 1880 1896 19D6 1911 23658 25196 25803 26606 28299 1016 980 88G 791 790 42,9 86,9 32,3 29,7 27,9 In 85 jaar dus een vermindering van 15 per duizend. Het is dus tliaiis een open vraag in hoeverre dit ontwerp-wet aan de ver wachting zal beantwoorden. U. J. Mus heeft over dit ontwerp land- arbeidswet een beschouwing gegeven en de op bladz. 8 van dit werkje genoemde cijfers toouen duidelijk aan, dat in dit eiland dozc reden niet kan gelden, want in 1901 vertrokken nog ruim 230 per sonen meer uit het eiland dan er in kwamen; in 1911 was dit getal gedaald tot 60 en veilig kan aangenomen worden, dat het uitsluitend dienstmeisjes waren, die aangetrokken door de hooge lóonen naar de stad gingen. Om deze vraag te helpen oplossen vraag ik Uw medewerking. Neemt kennis van het ontwerp en de brochure van den lieer Mi.js, waarvan ik voor iedere afdeeling een exemplaar ter beschikking heb. Benoemt in uwe vereeniging een Commissie, die deze zaak bestudeeren zal. Dan kan in onze wintervergadering deze belangrijke zaak worden behandeld en een oordeel erover worden uitge sproken. Soiiiiueisdük. Ten grieve van het publiek zil, aan het kantoor van ons blad lederen dag het telegrafisch weerbericht van het koninkl. Nederl. Meteotologisch, Instituut te De Bdl zichtbaar worden op gehangen, Gedurende de maand Juli zijn ïo schepen de Wilhelminabrug geppasseerd, benevens die van de geabonneerde eigenaars. Door den heer C. Volweik is zijn winkel in galanteriewaren overgedaan aan mej. A. M. Kern alhier. Het voorloopig bestuur van de op Woensdag j.l. alhier opgerichte afdeeling van de vereeniging voor land- tuin- en zuivelatbeiders bestaat uitB. Beket, F. Koole, H, Nelis en A. Razenberg. In deze gemeente komt bij vele var kens de gevreesde vlekziekte voor, Aan de wed, Johs. van der Brugge alhier, is een Rijkspensioen toegekend van f 169, 'sjaars. Tot het ontruimen van de over tollige grond, als gevolg van de ootzakkin- gen tijdens de haven en kaaiwerken, is j.l. Maandag de baggermachine haar werkzaam heden begonnen. Aliddelhaniig. Op verzoek van i.el be stuur van hel ziekenfonds aan den heer L. Koudijzer om terug te komen van zijn genomen besluit te bedanken als bestuurs lid van hel ziekenfonds, heeft genoemde heer Koudij zer aan dat verzoek gehoor ge geven en blijft weder bestuurslid. Als een curiositeit werd ons door een ingezetene dezer gemeente een sjerp ge'oond van gele zijde gemaakt en ge dragen in 1813 tijdens de omwenteling en feestvreugde op ons eiland en in ons dorp. Een pracht ex'^mpl. van 100 jaar, zonder eenig gebrek. De kommies ze kl. D. P. v. d. Laan is met ingang van 16 Sept. van hier ver plaatst naar Kerkrade. De slagers alhier hebben hel .?pek met twee en een halve cent per ki o op geslagen. - De heer D. Brooshoofd, welke alhier lijdelijk vertoefd, had Maandag het geluk een twee en een half jarig kind van L, Tamboer, hetwelk in een moddersloot lag, van een anders wissen dood te redden. Stad aan 't Haringvliet. De koren- oogst is in deze gemeente reeds begonnen. Tarwe en rogge wordt reeds door den veldman afgesneden. Het is Ie hopen dat hel weer eenigszins gunstig zal blijven. Oude Toiige.* Aan den Edel. Achtb. heer J. C. Baumann burgemeester dezer gemeente is bij Koninklijk besluit van 23 Ju', toestemming verleend om lot i Aug. 1914 te Sommelsdijk of Middelharnis té wonen, Dirksland. Dezer dagen waren een paar aibeiders nabij de kom der gemeente aan het hooien. Gedurende den tijd die ze bezig waren, hadden ze een niet ailedaagaoh bezoek, namelijk van een ooievaar, die zoo spoedig als een hooitol weg was zich ver gaste op de wormen, die te voorschijn kwamen. (Ooievaars ziet men hier zelden), Woensdagmiddag nog slechts enkele passen van zijn woning af brak de fiets van den arbeider S. waarop hij en zijn zoontje zat, met het ongelukkig gevolg, dat met de val het zoontje deerlijk in hel gezicht gewond werd door een snijdend voorwerp, dat de vader met zich voerde op-de fiets. Onmiddellijk werd heelkundige hulp verleend. De broodbakkers hebben den prijs Tan het brood met 1 cent per kilogram opgeslagen, Goedcreede. Door den visscher A. Grinwis is een blazerschuil aangekocht van 56 voel lang, alzoo is de vis.schersvlool alhier wederom met een vaartuig vermeerdert, Maandag werd de eerste steen gelegd van de kapitale bouwschuur van den land bouwer C. Lodder. Deze plechtigheid werd volbracht door hel 5 jarig zoouijc van den eigenaar. Aanspraken werden ge houden door den AtcUivect, de heer C, Tielman van Melissanl en den Schuur van 's Gravenhage. Zoudag werden in de onbewoonde bouwmanswoning, gelegen in de Graspol- der onder Slellendam, door baldadige handen ramen en ruilen vernield, van de dadel (e) lot heden geen spoor ie vin den. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin Moeder, zat de muziek- vereeniging Apollo een Concert geven op hel Marktplein alhier. Ter plaatsing van koren en stoom- dorschmachine van den landbouwer D Lodder is men bezig een groote loodi ie bouwen, Woensdag was men al zoover ge or- derd dat binten en sleilen overeind stonden doch nauwelijks- lyas ^ulks geschied ol all ies ■""storie-alsAii^aarleiihuis inl&." üf». eelukken kwamen niet voor, Stellelid«in.*Uelichlwachler bij 'sRijki kuslverlichting alhier dhr J. de Blok is op zijn verzoek wegens ouderdom eervol ont. slag uit 's Rijks dienst verlppnd. Zodra je op je fiets, met de brommer, met de auto of hoe dan ook op de weg komt, kan je door je eigen gedrag of door het gedrag van je medeweggebruikers in een gevaarlijke situatie terechtkomen. Om gevaarlijke situ aties te voorkomen, hebben we gelukkig met elkaar afgesproken dat we voor deelname aan het verkeer bepaalde regels nodig heb ben en vervolgens hebben we met elkaar afgesproken dat we ons aan die regels gaan houden, want dat geeft duidelijkheid. Toch moeten we steeds weer constateren dat daar de schoen begint te wringen, want het schijnt nog niet zo makkelijk te zijn om je daadwerkelijk aan de spelregels van het ver keer te houden. Het is natuurlijk best wel lekker om eens te proberen hoe hard je auto nou echt kan, het staat ook wel stoer om zon der helm op je bromfiets te gaan crossen. Ook het dragen van een autogordel is niet altijd vanzelfsprekend, want wat kan er nou gebeuren als je even met de auto een bood schap gaat doen in de supermarkt. Laat staan dat het gebruik van de autogordel op de ach terbank al gebruikelijk is. Het gaat wel steeds beter, maar toch wordt er nog vaak niet afgesproken wie er na een avondje uit de BOB (bewust onbeschonken bestuurder) is!! En zo kunnen we nog wel even doorgaan. De overheid spant zich al jaren in om het aantal verkeersongevallen terug te dringen. Een voorbeeld van deze inspanning is de zogenaamde categorisering van wegen. Hierbij wordt er van overheidswege vastge steld dat er op een bepaalde weg, die, met een duur woord, op een bepaalde manier wordt ingericht, niet harder dan bijvoorbeeld 80 km gereden mag worden. De overheid doet er dan ook door middel van voorlichting alles aan om iedereen ervan te doordringen dat er dan ook inderdaad niet harder dan 80 km gereden moet worden, maar omdat wij toch niet voldoende disci pline op kunnen brengen ons dan ook daad werkelijk aan die snelheid te houden, wor den er op veel wegen flitspalen geplaatst, die vervolgens massaal een vroegtijdige dood sterven doordat ze worden omgetrokken, ze in brand worden gestoken en wat er al niet voor fraaie trucs bedacht worden. Ook worden er, om inhalen te voorkomen, middenbermscheidingen aangebracht en dubbele ononderbroken strepen. Niet dat het laatste ons altijd van inhalen weerhoudt! De vakantieperiode komt er weer aan. Dan wordt het op de Flakkeese wegen nog net weer even druklcer dan het normaal al is. Spreken we met elkaar af dat we ons aan de verkeersregels gaan houden?? Een mensenleven is niet in geld uit te drukken, is onbetaalbaar. Voor informatie: Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree-Overflakkee, P. Rentes-Groenendijk, ISGO, e-mail; pj.rentes@isgo.nL tel. 0187-488136. De bereikbaarheid van spoedeisende farmaceutische hulp buiten kantoor tijden is in de regio Rijnmond goed geregeld. Ook de informatie over de openingstijden van apotheken na kan toortijden is conform de kwaliteits normen. Een knelpunt is het gebrek aan afstemming tussen de verschillen de zorgaanbieders. Dit zijn de conclu sies uit een onderzoek naar de bereik baarheid van apotheken in de avond, nacht en weekenden dat het Regionaal Patiënten Consumenten Platform (RPCP) Rijnmond heeft uitgevoerd. De spreiding van de apotheken 's avonds, 's nachts en in de weekenden is in de regio Rijnmond binnen een straal van 10 kilome ter geregeld. Dit betekent dat spoedeisende farmaceutische hulp redelijkerwijs binnen 20 auto-minuten bereikbaar is. De apothe kers informeren burgers over de dienst doende apotheek via affiches, folders en de locale pers. Voor degenen die geen vervoer hebben is een regeling getroffen. Toch functioneert de farmaceutische zorg buiten kantoortijden niet helemaal naar tevredenheid. Een knelpunt dat tijdens het onderzoek naar voren kwam is corrmiunica- tie. Er vindt onvoldoende afstenoming plaats tussen de dienstdoende apotheek en de Centrale Huisartsenposten. Eén van de aanbevelingen van het RPCP-Rijnmond is een apotheek te plaatsen in de buurt van een Centrale Huisartsenpost. Nu moeten patiën ten na een bezoek aan de huisartsenpost soms kilometers rijden naar een apotheek. Het platform gaat de bevindingen uit het onderzoek bespreken met de branche-orga nisatie van apothekers. Het RPCP-Rijnmond heeft de avond-, nacht- en weekendregelingen en het ver voer naar een apotheek geïnventariseerd en afgezet tegen de kwaliteitsnormen die hier voor zijn vastgelegd door de ICNMP, de beroepsvereniging van apothekers. Vervol gens hebben er gesprekken plaatsgevonden met zorgverzekeraars over bepalingen die opgenomen zijn in hun overeenkomst met de apothekers over avond, -nacht- en week endregelingen. Het onderzoek is geplaatst tegen de recente wettelijke ontwikkelingen waarbij de overheid kiest voor meer markt werking en minder regulering in de distri butie van receptgeneesmiddelen. Consortio Vocalys werd opgericht in het voorjaar van 2002 en was daarmee meteen al een weinig voorkomende ensemblevorm: een herenkwartet met een counter-tenor, een Ie en 2e tenor en een bas. Deze samenstel ling bepaalde voor een goed deel de reper toirekeuze van het ensemble. In hun prille bestaan was Consortio Vocalys echter al te horen bij verschillende gelegenheden. De artistiek leider van Consortio Vocalys is zangpedagoge Liesbeth Franken. Stuk voor stuk hebben de heren zangles bij haar en bij dit zomerconcert zal Liesbeth ook enkele stukken meezingen. Deze 5-stemmige stuk ken, 'Salvator Mundi' van Thomas Tallis en 'The Record of John' van Oriando Gibbons, zijn verschillend van stijl, maar bijzonder in hun genre. In 'The Recori of John' zingt Liesbeth de altsolo. Tevenszal zij ook nog enkele andere stukken zinge. Jan van Seters (counter-tenc), Aren Groo- tenboer (Ie tenor), Erik G)otenboer (2e tenor) en Kees Zwaan (bas) Vengen tijdens dit concert enkele Franse stuken, variërend van een strijdlied van Claudin'e Sermisy tot een liefdesverklaring van T(not Arbeau. Met' Milles regrets' van Josqui des Prez zet het ensemble een schitterend plyfoon stuk neer. De hymns uit de Engelsecerkrauzielc- traditie en twee Bachkoralen ;ompleteren het programma voor dit eonceri Tijdens dit concert wordt u echtr niet alleen vocaal getrakteerd op bijzondce muziek, ook instrumentaal is er het nodre moois te beluisteren. Organist Anton Weenink is bijlit zomer concert namelijk ook te beluiste;n. Hij zal niet alleen het ensemble begeleien, maar ook solistisch te horen zijn. Gitarist Dik de Koning zal enke; stukken ten gehore brengen die passend ijn in het repertoire van Consortio. Het concert in de Hervormde kerkn Renes se is vrij toegankelijk en de aanvag is om 20.00 uur. Op vrijdag 4 juli 2003 geven de organist Martin Mans en de panfluitiste Noortje van Middelkoop (Duo Gavotte) een zomercon cert in de Hervormde Kerk in Dreischor. Dit muzikale duo geeft iedere zomer twee con certen op Schouwen-Duiveland (19 augus tus Haamstede). Het programma dat het ten gehore brengt, is voor jong en oud toegankelijk. Het bestaat uit geestelijk repertoire, Roemeense muziek en kinderliederen, zoals: Geprezen zij de Heer, Ik ga slapen ik ben moe en Kalinka. Deze zomer presenteert het duo bovendien de nieuwe CD 'Spirit of Piples II'. Ook daar van brengen Martin en Noortje enkele vir tuoze werken ten gehore, zoals: Spring van Vivaldi, Adiós Nonino van Piazzola, Hon gaarse Dans van Brahms en Hallelujah van Handel. Noortje weet met haar panfluiten speciale effecten te creëren, zoals bijvoorbeeld vogelgeluiden en een stoomfluit. Martin wisselt het programma af met orgelimprovi saties. Het concert begint om 20.00 uur. De toe gang bedraagt 7,- voor volwassenenen 3,- voor kinderen onder de 12 jaar. De datum warop de naam van tet ministerie van landbouw, Natuurbeheer en Visserij word gewijzigd in ministerie van Landbouw, Jlatuur en Voedselkwa liteit (LNV) is 1 jili 2003. De naamswij ziging vloeit voor.uit de overdracht van de verantwoordelikheid voor de Voed sel- en Warenautoiteit (VWA) van het ministerie van Voksgezondheid, Wel zijn en Sport naar het ministerie van LNV. Het ministerie zal vaiaf die datum ook door het leven gaai onder de naam Ministry of Agriculure, Nature and Food Quahty, Minist;rium für Land- wirtschaft, Natur uni Lebensmittel- qualitat, Ministerio ie Agricultun, Naturaleza y Calidad Alimentaria ai Ministère de l'Agricultire, de la Natuie et de la Qualité des Alinents, in achtei- een volgens het Engels, Duits, Spaans ei Frans. Het internetadres büjft ongewij zigd, www.minlnv.nl. De waterige, reukloze spray, verpakt in een handige spuitflacon, dient aan het begin van het seizoen (of wanneer er reeds sprake is van ongedierte) te worden gespoten op die plekken waar de dieren overheen lopen of binnenkomen zoals ramen, plinten en op de vloerbedekking. Zodra de insecten door de werkzame stoffen heen lopen, hechten de microcapsules zich aan de insecten die hier door besmet raken. Komen zij in aanraking met andere insecten, dan worden deze even eens besmet. Op deze manier wordt het hele neset doeltreffend bestreden. Het product heeft bovendien een langdurig effect, dat wil zeggen ongeveer drie maanden bij het niet reinigen van vooral moeilijk bereikbare plekken (achter een koelkast of bijvoorbeeld weinig belopen stukken van de vloerbedek king). De Vapona Kruipende Insectenspray is van af heden verkrijgbaar bij drogisterijen, supermarkten en bouwmarkten en kost €5,99.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6