wAè Overdenking Geivapend liuiv^elijk uit de Heilige Schrift HET JKIJKVE^STER BimnDBMIIEUWS Waarnemer aurlt FAAMK CIELS. KIIK UIT! MfltfDM 6OF0E NOTA Bijzonder orgelconcert Arjan Breukhoven in Goedereede musT Goedereis...?! (1) PAGINA 5 VRUDAG 27 JUNI 2003 Blik op kerk en samenleving ij - fubileum - Onderwerp - Kritiek - Aaoniem Een tijd geleden had de ho//dredacteur het ai gezegd: binnenkort bestaa/de krant 75 jaar. We komen dan uit met eei Speciaal nummer, en misschien kan het beWnde hoekje er ook aan gewijd worden. Ik hd dat wel in gedach ten gehouden, maar eerÜK gezegd ben ik een beetje overvallen door/e datum. Pas toen ik de krant opsloeg en heteestelijke groen in de kop zag, moest ik zegen met de schenker: "Ik gedenk heden aJ mijn zonde". Zonde van nalatigheid in digeval. Onherstelbaar is di nalatigheid overigens niet, want, aldus deioofdredactie, ook in de nabije toekomst zaer aandacht aan dit jubi leum worden gesaonken. Vandaar dat dit stukje toch niet heemaal komt als de beken de mosterd na de aaaltijd. 75 jaar Eilanden-Iieuws. Dat betekent dat de krant tussen de Irftijd van de sterken en van de zeer sterken z.i Eigenlijk heb je daar geen erg in. Zo'n vertouwde gast in het gezin, die wekelijks twee keer over de vloer komt, wordt ook ouör, net zoals je zelf ouder wordt. En je wet niet beter. Aan deze kranmag ik wekelijks een bijdra ge leveren. Ne, ik houd voor mezelf hoe lang ik al 'bijdie baas' ben, maar ik kan u verzekeren da het al een behoorlijke tijd is. En voor insides is het weleens de vraag: Hoe kom je toch a(ijd weer aan een onderwerp? Ja, dat is voo^nij ook weleens een probleem. Soms ügt het voor de hand, een enkele keer moet je er ook weleens naar zoeken. Maar het is me nog niet overkomen dat ik niets had. De eerste hoofdredacteur, de onvergetelijke Th. de Waal zei dan: "Nieuws is er altijd, maar je moet er een neus voor hebben". Of ik weleens kritiek krijg is een andere vraag. Jawel, en ook deze wijsheid heb ik van bovengenoemde heer De Waal: Als je niks hoort, dan gaat het goed. Om eerlijk te zijn, meestal is er geen bericht, dus goed bericht. Als de lezers het niet met je eens zijn laten ze zich wel horen. En als er vee] reacties komen op één en hetzelfde stukje, dan moet je jezelf afvragen: was het soms een misser? Het is altijd goed om de oorzaak allereerst bij jezelf te zoeken, want ook een Waarnemer heeft de waarheid en de wijsheid niet in P''^'- Ja, daar laat ik dan dat pseudoniem vallen waaronder ik al jaren deze rubriek schrijf Trouwens, mijn voorganger heette ook 'Waarnemer' en dat is bijna automatisch overgenomen. Het wordt me nogal eens voor de voeten geworpen dat het niet meer van deze tijd is, anoniem te blijven. Je moet je nek durven uitsteken, heet het dan. Het is biimen de redactie ook weleens een vraag geweest of we niet open kaart moeten spelen, maar de voorkeur ging ernaar uit het te houden zoals het is. Het deed me dan ook goed van de hoofdredacteur te lezen dat 'Waarnemer' en enkele andere medewerkers liever anoniem wilden blijven. Weet u wat het probleem is wanneer je je werkelijke naam vermeld? Dat je van je fans bij voorbaat gelijk krijgt, en van je tegenstan ders bij voorbaat ongelijk. Dan is het niet meer belangrijk wM er gezegd wordt, alleen wie het zegt. En dat willen we liever voorkó men. Overigens, mijn felicitaties aan de 75-jarige. En - dat weet de redactie ook, maar nu mogen de lezers het zeggen - als mijn bijdra ge vervelend wordt, laat me het dan weten. Zo niet, dan hoop ik nog even door te gaan, '•h,^*. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenicos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aanj Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. per Hoe cud was Anne Frank 0en zij moest onderduiken, in welke jaren xhreefzij haar dagboek en wanneer is zij gistorven? Antwoord: Anne werd op 12 juni 1929 in Frankfurt am Main als AnnJlies Marie Frank geboren. Het gezin vlucWte in 1933 naar .Vederland. Haar vader vfStigde een zaak in het pand Prinsengracht 363 te Amsterdam. In het achterhuis daarvar dook de familie op 9 juli 1942 onder en twie jaren lang schreef Anne daar als meisje vm 13 en 14 jaar ver halen en daarnaast eenreeks dagboeken, tot op 4 augustus 1944 d; Duitsers hun inval deden. Zij lieten de pa;>ieren liggen. Aime is in maart 1945 in het concentratiekamp Ber- gen-Belsen omgekoraen. Een kennis vroeg ois of hij een stel ezels bij onte paarden in d( wei mag laten grazen. Hij zorgt zelf voer bijvoedering. Hebben paarden een hekel aan ezels, of kunnen die h^ samen goed vinden En: kan de mest van di! ezels ook op de composthoop? Aotwoord: Het gevaar voor paarden schuilt it de zgn. longworm. Deze Dictyocaulus anfieldi komt bp ezels veelvuldig voor. Bikele jaren geleden bleek de helft van de aels in ons land ermee besmet te zijn. Paar- cen en pony's blijken voor die parasiet erg jevoelig te zijn en zouden ernstige longbe schadigingen kunnen oplopen indien ze door de aanwezigheid van ezels larven van de longworm naar binnen krijgen. Volwassen longwormen leven bij ezels, muilezels, enz. in de bronchiën, d.w.z. in de vertakkingen van de luchtpijp. De eieren worden opge hoest, komen dan in de darm en verlaten het dier met de mest. De larven die daaruit komen, vormen later een gevaarlijke bron voor infectie bij andere dieren, die ze met voedsel of water naar binnen krijgen. Het samenweiden van paarden of pony's met ezels, of het samen opstallen in een niet brandschoon gehouden box kan de long- wormlarven op een paard of pony doen over gaan. Het kan echter geen kwaad als deze dieren eventjes bijéén staan of elkaar besnuffelen. U zult nu wel begrijpen, dat ook de mest niet bij elkaar op de composthoop mag worden gebracht. Een weide die met deze compost besmet is, kan wel een jaar of langer gevaar opleveren voor besmetting door de daar toevende longwormlarven, maar een flinke vorst zal de meeste ervan doden, zodat het grasland in de volgende lente praktisch vrij kan zijn van deze para sieten. Helaas kan de aanwezigheid van longwormlarven in paardenmest vrijwel niet worden aangetoond, dus raadpleeg tijdig uw dierenarts. Veel mensen zeggen en schrijven, dat ze ergens 'goede nota van nemenMaar het GOEDEREEDE - Op D.V. zaterdag 5 juli zal de bekende Rotterdamse organist Arjan Breukhoven een bijzonder orgelconcert geven in de Nederiands Hervormde Kerk van Goedereede. Het programma van dit concert zal uitsluitend bestaan uit verzoeken van de concertbezoekers. Tot 10 minuten voor aanvang van dit orgel concert kuimen de verzoeken worden aange vraagd op de bij de ingang liggende ver- zoeklijsten. De deuren gaan om 19.30 uur open, het concert zal om 20.00 uur aanvan gen en de toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u de website www.arjanbreukhoven.nl bezoeken. Arjan Breukhoven werd in 1962 geboren. Aanvankelijk studeerde hij orgel bij Jan Brandwijk en later orgel en kerlanuziek aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Tevens studeerde hij piano, zang, improvisatie en koordirectie. In deze conser vatorium-tijd kreeg hij ook les van de beroemde Franse organist en pedagoog Gas ton Litaize. Tevens studeerde hij koor- en orkestdirectie aan de prof Kurt Thomas stichting. Arjan Breukhoven geeft jaarlijks, als orga nist, pianist, solistisch of als begeleider van solisten en koren, en als dirigent vele con certen in binnen- en buitenland. Arjan Breukhoven is net teruggekeerd van een concerttoumee door West-Australië. Boven dien is Arjan Breukhoven dirigent van ver schillende zeer grote koorverenigingen waaronder het Hollands Christelijk Man nenkoor uit Berkel Rodenrijs. Regelmatig werkt hij mee aan radio- en tele visieopnamen. Ook heeft Arjan Breukhoven aan vele CD-producties meegewerkt, waar onder de zeer gewaardeerde serie improvisa tie Cd's. Als componist is hij bekend door zijn vele composities voor koor, orgel en andere instrumenten. Arjan Breukhoven is vast eorganist van de Verrijzeniskerk te Rot terdam. werkwoord is toch 'nota nemenen dan zou het moeten zijn: ergens goed (zonder e) nota van nemen. Wat denkt u er van? Antwoord: U denkt misschien aan het Latijnse nota, dat merk, teken, opschrift enz. betekent. Maar het komt van het werkwoord notare merken, optekenen, aanschrijven, boeken. Nota is de gebiedende wijs daarvan: let op, merk op. Dus Nota bene let 'wel, merk goed op. Onze voorouders spraken echter ook wel van 'een notabene', d.i. een herinnering, waarschuwing (zie oude woor denboeken). Wij geven de voorkein aan 'goed nota nemen', zonder e, maar 'goede nota nemen' raèt e is een te vaak gebruikte term om die zomaar ineens te kuimen uit roeien. In vertaalde boeken van Russische schrij vers kom ik 'werst' tegen als het over afstan den gaat. Wat is dat voor lengtemaat? Antwoord: Dat is een oude Russische af standsmaat, gelijk aan 600 Russische vade men, ofwel 1066,78 (volgens andere bron nen 1067,1) meter. "Doch de hoofdman geloofde meer de stuurman en de schipper, dan hetgeen van Paulus gezegd werd". Handelingen 27: 11 Eindbestemming Rome! Geen pleziertocht, maar een reis die Paulus moest maken als gevangene om zo voor de keizer van Rome zich te verantwoorden. Daar gaat het over in dit gedeelte van Gods Woord. En er wordt een vrij uitgebreide reisbeschrijving gege ven. Het is ook een leerzaam reisverslag. Leest u even mee? U kunt er uw winst mee doen voor uw eigen reis. Een gegeven reisadvies Het zat allemaal nogal tegen. Ze hadden een vrij sterke tegenwind, dus uit westehjke richting. Nadat Cyprus gepasseerd was en de steven van het schip zich in westelijke rich ting gewend had, bleek dat ze zo weinig op konden schieten. En nu ze bij Kreta geko men waren gaf de kalender aan dat ze lang zamerhand in dat gedeelte van het jaar terechtgekomen waren, waarin het niet vei lig geacht werd nog de Middellandse Zee te bevaren. En dan wordt Paulus gedrongen een advies te geven. Een profetisch advies: "Mannen, ik zie, dat de vaart zal geschieden met hinder en grote schade, niet alleen van de lading en van het schip, maar ook van ons leven". Welnu, de hoofdman Julius, een Romeinse centurio heeft dat advies aange hoord en overleg gepleegd met de stuurman en de kapitein van het schip. En de uitkomst van dit beraad vermeld Gods Woord in de woorden van de tekst. Hij hecht meer waar de aan het oordeel van deze ervaren zeelui, dan aan het advies gegeven door deze voor hem wel bijzondere gevangene, Paulus. Op het eerste gezicht lijkt dat nogal logisch te zijn. Immers, de stuurman en de kapitein hebben er voor geleerd en zijn door de prak tijk menige ervaring rijker geworden. En wat zou dan het advies van iemand die alleen maar verstand heeft van preken voor gewicht in de schaal kunnen leggen? Maar daar wringt de schoen juist. Paulus heeft niet gesproken als een eigenwijze toe rist die zich bemoeit met het vaarplan, terwijl hij van toeten noch blazen verstand heeft. Néé, Paulus wordt hierbij geleid door de Geest van de profetie. Heel kort gezegd: hij spreekt hier de woorden van God, namens God Zelf! Het gaat hier dus ten diepste om het geding tussen de wijsheid van beneden en de wijsheid van Boven. Menselijke wijsheid staat hier tegenover Goddelijke wijsheid. Een genegeerd reisadvies Is het nu echt zo vreemd dat die hoofdman meer overtuigd is door de wijsheid van de stuurman en de kapitein dan door de wijze woorden die Paulus spreekt? Helaas, moet ik zeggen: neen. In ieder geval in die zin dat er heel wat van deze 'hoofdmannen'rondlopen. Beter gezegd: in dit reisverslag wordt ons een typering gegeven van ons allen. Eén van de karaktertreWcen van de zonde zien we hier getekend. Wat zit er namelijk achter dit negeren van het door Paulus gegeven reisadvies? Hetzelfde wat er achter uw afkeuring zit van de christelijke Boodschap, de boodschap van Gods Woord. Wilt u weten wat daarachter zit? Wees eens eerlijk als u misschien wel jaren geleden Gods Woord vaarwel gezegd hebt? Waarom? En als u wel iedere zondag onder het Woord zit en u een profetisch reis advies gegeven wordt, hoe komt het dan dat u toch gewoon uw eigen koers blijft bepalen en varen? De voornaamste reden is dat die boodschap ons niet zint! We zijn het er niet mee eens, omdat we ons niet willen laten gezeggen. We hebben onze eigen ideeën en opvattingen en die zijn immers toch redelijk te verklaren, zoals het 'verstandige advies' van de stumman en de kapitein? Dat deze reden de eigenlijke reden is van het verwerpen van Paulus' reisadvies blijkt ook wel in het vervolg. Ze vinden de ügplaats waar ze nu liggen ongeschikt. Volgens hun opvattingen is er een eindje verderop een veel betere haven. Daar lig je veel meer beschut. Ze moeten er niet aan denken hier te moeten overwinteren. 'Stuimnannen' en 'kapiteins* zijn er nog genoeg. In de wereld, maar ook in de kerk. Er worden wat vaarplannen uitgezet voor het schip der kerk. Én het profetisch Woord? Welwillend aangehoord, maar vervolgens genegeerd. Over wie heb ik het? Laten we maar dicht bij huis blijven. Voor de één vor men zogenaamde wetenschappelijke bewij zen en logische redeneringen zijn stumman en kapitein, voor een ander zijn het minder edele lieden die de dienst uitmaken. Zij vol gen immers gewoon hun eigen begeerteleven en laten zich niet gezeggen door Gods Woord. Genieten.grensoverschrijdend, grensverleggend. Totdat...?! Ja totdat de storm losbreekt! En die breekt los, zoals het vervolg van dit gedeelte laat zien. U reist nog met het advies van de 'stuurman en de scÉpper'? Laat het reisadvies van Gods Woord u tot bekering mogen leiden. Dat geldt principieel van onze levenskoers, maar vervolgens ook op ieder moment dat we wellicht een iets andere koers willen gaan varen. Een goede reis...?! Wie het gegeven reisad vies van Gods Woord negeert en veracht wacht de ondergang in de storm en de golven van Gods toom. Uw zee is nog kalm, zegt u? Dat zeiden ze op het schip naar Rome ook. Ze kregen zelfs de wind mee!Zie je wel, dat er toch niets van klopt, van Gods Woord? Die woorden bestierven op hun lippen toen de hemel dreigend werd, inktzwart. Een man die op zijn sterfbed lag en zijn hele leven lang tegen Gods Woord had gevochten zei tegen degenen die om zijn bed stonden: 'Hij heeft tóch gelijk...!!'. Toen ze hem vroegen: 'Wie?', gaf hij als antwoord: "...de Bijbel...". Volgende keer willen we zien hoe ze... omkwamen? Néé! Hoe ze behouden werden, ondanks dat ze het verdienden om in de gol ven om te komen. MJK Waar denk je aan bij een huwelijksvoltrekking? Je verwacht lieftalligheid en vreedzame taferelen. Maar wie denkt aan een zwaar bewapende horde, op het moment datje na de voltrekking naar buiten stapt? Dat overkwam afgelopen dins dag het Ooltgensplaatse bruidspaar Willem van Drongelen en Corina van der Stoel, net nadat ze in fort Prins Frederik elkaar voor het leven trouw hadden beloofd. Toch vormde al dat wapenvertoon voor in ieder geval Corina, maar waar schijnlijk ook voor Willem, geen schrikbeeld. Corina studeert namelijk aan de Koninklijke Militaire Academie (lucht macht) te Breda. En als militaire studenten doe je dat gewoon: een sabelwacht vormen bij het huwelijk van je collega 's. ■14- Zijn hand blijft even op de hals rusten. Dan loopt hij met de spullen naar huis. Achter het huis ziet hij Toke de was ophangen. Haar klei ne gestalte kan net bij de waslijn. Hij hoort haar zacht zin gen. Ach ja, zij kan dat wel doen. Hij hangt het halster en het touw terug op zijn plaats. De borstel maakt hij grondig schoon. Daarna legt hij hem in de kast. Tombe blaft wild tegen een kleine lapjespoes, die voor zichtig om de hoek van de schuur komt. Dat is Bontje, weet Willem. Het is een nieuwe aanwinst van Toke. Hij had haar nog niet gezien. Het kleine bolletje wol is niet bang uitge vallen. Ze trekt zich weinig van Tombo aan. Die snuffelt eens aan het zachte lijf en laat het verder met rust. "We gaan, Tombo", zegt Willem. Het kleine vlekje wil met hen op pad. Met de staart recht in de lucht loopt het eigenwijs naast Tombo, die er af en Vx speels naar hapt. Willem bukt zich en draagt het diertje naar de schuur terug. Hij wil een eind met Tombo gaan lopen. Daar kan hij het diertje niet bij gebruiken. Een luid gemauw khnkt achter de deur, maar Willem doet net of hij niets hoort. "Het is beter dan dat ze platgereden wordt", zegt hij in zich zelf. Hij had vanmorgen niet verwacht, dat het zulk schitterend weer zou worden. De zon schijnt verwarmend op zijn rug. Tombo springt blij naast hem. Hij is van plan uren te gaan lopen. Voor een weiland paardebloemen staat hij stü. Een zee van geel wiegt boven het gras uit. Hij houdt ervan, meer dan van de strakke tuinen in het dorp. De blauwe hemel strekt zich boven het weiland uit. Het is schitterend om te zien. Minutenlang staat hij ervan te genieten. Het fel geel met het frisse groen en daarboven het helderblauw. waarin witte wolken drijven. Het hjken net heel grote watten. Hij gaat even in het lange gras aan de andere kant van de weg zitten. In de lucht drijft een grote wolk voorbijHij üjkt op een olifant. Dan komt er een leeuw en in de volgende wolk ziet hij een hond. Vroeger heeft hij uren naar de lucht gekeken, als hij het bed moest houden voor een griep of één of andere kinderziek te. De meest verschillende figuren zag hij dan. Monsters, maar ook mooie dieren dreven voorbij. Moeder moest dan ook kijken. Samen was het immers mooier. Tussen de witte watten, glijdt opeens een hele zwarte woDc. Die had hij niet verwacht. Net zomin als de zwarte wolk, de pikzwarte bladzijde, die zijn leven in gedreven is. De wolk vaart verder. Die wel. Die zie je niet meer. Weer komen er veel kleinere wolken aan. Het lijken wel schapen. Sch^)en en bokken. Die zullen er zijn op de Dag, dat Hij komen zal op de wolken. Als alle mensen geoordeeld zul len worden.Als vader en moeder met de kinderen voor Zijn Rechterstoel zullen moeten verschijnen. Dan, als het teken van de Zoon des Mensen in de lucht gezien zal worden, zullen ze gescheiden worden, de scha pen van de bokken! Benauwd, doodsbenauwd heeft hij het opeens. Hij valt op zijn knieën in het gras. Hij belijdt zijn schuld en smeekt om ontferming. Niet alleen voor zichzelf. Ook voor anderen. Er is geen dag, dat hij daar niet aan denkt... Tombo snuffelt onrustig aan hem. Hij merkt het niet In hem is een gebed, een zucht tot Hem Die krachtens schep ping Zijn vader was, maar nu zijn Rechter geworden is. Een God, Die hij niet kan ontmoeten en die Hij eens zal ont moeten. Het duurt een tijd, voordat hij opstaat. Hij wankelt als hij overeind komt. Als een slaapwandelaar loopt hij naar huis. Hij ziet niet, dat Tombo met zijn staart tussen zijn poten naast hem loopt. Hij weet alleen, dat hij er is en dat God er is en dat hij niet kan sterven, zoals hij geboren is. HOOFDSTUK? De vrijdagmorgen heeft een speciale tint. Toke is al vroeg uit de veren. Hoewel ze niet zo heel veel nodig heeft voor hen beiden, is het haar vaste gewoontes morgensnaar de markt te gaan. Kwiek stapt ze met haar rieten hengselmand aan haar arm langs de kra men. Links en rechts groet ze vriendelijk de mensen, die ze bijna wekelijks tegenkomt. Ook maakt ze soms een praat je met een bekende. "Bananen, lekkere bananen!" gilt een jongen met een rood hoofd. "We zijn niet doof, hoof', zegt een oude boer, maar hij kan het geroep wel waarderen. "Bananen, lekker en niet duur!" gilt de jongen nu nog wat harder. "Dat lijkt me wel", zegt Toke. "Geef mij die tros maar." "Verder nog iets, mevrouw?" vraagt de jongen en hij reikt Toke de bananen aan. "Ja, een krop sla, een komkommer en een bos wortelen", somt Toke op. "Dat wordt gezond eten, Toke", khnkt opeens een bekende mannenstem. "Frederik!" Ze kleurt als een verlegen schoolmeisje. Even drukt hij zijn grote hand op haar tengere schouder. Zijn vrouw! Zijn trouwe kameraad in al die jaren. Willem staat het tafereeltje van een afstand te bekijken. Er gaat een steek van jaloezie door hem heen. Wat moet dat heerUjk zijn om elkaar zo te begrijpen. Want dat doen Fre derik en Toke. Dat heeft hij deze week goed gemerkt. "Het lijkt hier wel een famihebijeenkomst", komt opeens een vrouwenstem. "Nee maar, Thonia. Nu wordt het echt gezellig. Kom mee. We gaan onze boodschappen afmaken en dan gaan we met z'n allen bij ons koffiedrinken." Toke haakt Thonia in en samen lopen ze de markt over. Het doet Thonia weldadig aan de arm van Toke tegen zich aan te voelen. Ze is de hele week zo alleen geweest. Thonia moet fiiiit halen. Ook is ze verlegen om een nieuwe mat. Toke wil haar misschien wel helpen zoeken. Die is zo handig. Dat wü Toke wel en even later zijn ze geslaagd. 'Toke, neem een paar krentenbollen mee voor de koffie", zegt Frederik, die hen weer opgezocht heeft. "Die betaal ik", zegt Willem en trekt zijn portemonnee uit zijn zak 'Dat hoeft niet", protesteert Toke, maar Willem luistert niet naar haar. Hij bestelt zelfs twee zakken krentenbollen. Tho nia kijkt schuin naar Willems gezicht. Hij ziet er wat beter uit, concludeert ze. "Wij gaan vast naar huis, Fredeiik", zegt Toke. "Thonia en ik zijn op de fiets." "Geef mij de mand maai", zegt Frederik. "Die zet ik achter in de auto. Jouw tas zal ik ook wel meenemen, Thonia." "Dat is makkelijk", antwoordt Thonia. "Het is altijd zwaar dat fmit aan je stuur." "Je moet een paar fietstassen achterop kopen", adviseert Toke haar. "Die heb ik ook. Die zijn erg handig." "Dat is misschien wel beter", geeft Thonia toe. "Ik zwieber nogal eens, als ik een zware tas aan het stuur heb." Samen lopen ze de markt af. Het is een drukte van belang. "Bananen, lekkere bananen!" gUt de jongen nog steeds. Ete voorraad op zijn schraag is al behoorlijk geminderd. Toke loodst Thonia tussen de mensenmassa door. Hun fiet sen blijken niet ver van elkaar af te staan. Thonia moet even zoeken, voordat ze haar sleutel heeft. Het valt Toke op, dat Thonia nerveus is. Dat is ze niet gewend van haar schoon zus. Ze ziet ook bleek, ziet ze. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5