Woonzorgcomplex stapje dichter bij voltooiing Nieuws mm mm COROLLA. TEST THE BEST! Mijn kerk en ik... Publiek verkiest Toyota Corolla Verso tot Gezinsauto van het Jaar 2003 uit de kerken TOYOTA Gebed EIIAI1DEfi.l1ICUW5 ^Gedenksteen geplaatst^ INGEZONDEN: Flakkee Dorpsweg 28, Middelharnis, 0187-484466 P Veilige kilometers Woensdagmiddag werd onder grote belangstelling in één van de muren van het in aanbouw zijnde Woon zorgcomplex in Dirksland, een gedenksteen aangebracht. Begin vol gend jaar zullen de eerste bewoners hun woningen kunnen betrekken. Gedenksteen Ik ben hervormd. Waarom behoor ik tot die kerk? Wat is de Nederlandse Hervormde Kerk? de gezinsauto van het jaar ER KAN ER MAAR ÉÉN DE BESTE ZIjN. COROLLA... IN AaiON! De geschiedenis van mijn kerk. Mijn kerk wordt bedreigd met de ondergang! Een verontruste hervormde. PAGINA 4 VRIJDAG 27 JUNI 2003 De ToyotaCorolla Verso is onlangs verko zen tot Gezinsauto van het Jaar 2003. Deze publieksverkiezing, die voor het zesde ach tereenvolgende jaar is gehouden, is geor ganiseerd door de redacties van het Jonge Gezinnen cluster van Felicitas (Ouders van Nu, Kinderen en Groter Groeien) en de ANWB's Kampioen. Uitgangspunt van de verkiezing is dat consumenten kunnen stemmen op de auto die het best aansluit op wensen van jonge gezinnen. De auto's, die in 2002 op de markt zijn geko men, moesten een basisprijs hebben van minder dan 25.000 Euro. Daaruit heeft een vakjury in december afgelopen jaar drie modellen op de nominatieüjst gezet. Er is gekeken naar veiligheid, ruimte, comfort, standaarduitrusting en de verhouding tus- senprijs en kwaliteit. De Toyota Corolla Verso werd uitgeroepen tot een van de geno mineerden, waarna het publiek aan zet was. Men kon telefonisch stemmen of via www.jongengezinnen.nl. Daarnaast stem den consumenten op de Negen Maanden Beurs in de Amsterdamse RAI eveneens op ANWB Kampeerdagen. Enkele tienduizen den stemmen worden geteld en met ruim 40% van de stemmen behaalde de Toyota Corolla Verso de overwinning. De Toyota Corolla Verso is een ruime en praktische vijfdeurs auto. De kindvriendelij ke Verso is onder meer standaard voorzien van 3 driepuntsgordels op de achterbank evenals ISOfix kinderstoelbevestigingen. Daarnaast telt deze midi-MPV talloze handi ge opbergvakken, bijvoorbeeld onder het voetengedeelte van de achterpassagiers en kunnen diinkflcsjes gemakkelijk in de por tieren worden opgeborgen. De achterbank is in delen neerklapbaar en op een rail ver schuifbaar, waardoor de bagageruimte ach terin kan worden vergroot. Daar is ook een 12 Volts aansluiting aanwezig. Handig voor bijvoorbeeld een koelbox. Verder kan de Corolla Verso optioneel wor den uitgevoerd met geïntegreerde kinderzit jes die geschikt zijn voor kinderen van circa 4t/m 10jaar(15t/m36kg& 100-140 cm). Deze Toyota wordt met drie motoren gele verd. Een 1.6 en 1.8 VVT-i benzinemotor met respectievelijk 81 kW/l 10 pk en 99 kW/ 110 pk. Er is ook een kiachtige en zuinige Common Rail turbodieselmotor van 66 kW/ Uiteraard wordt van een gezinsauto ook vei lig vervoer verlangd. De Toyota Corolla Verso heeft hiertoe een groot aantal preven tieve maatregelen ondergaan. Zo is er ABS aan boord met een elektronische remki-acht- verdeler. Ook aan de passieve veiligheid is gedacht. Deze Verso heeft standaard zij-air bags, hoofdsteunen op de achterbank en portieren met verstevigingsbalken. De Toyota Corolla Verso start bij een prijs van 21.790 Euro. Een DVD navigatiesys teem is op elke versie leverbaar. In Zorgcentrum 'Geldershofwaar het cen trum tegen aan wordt gebouwd, verwelkom de mevrouw M.W. de Bruine, mede-direc teur van Woningbouwvereniging 'Dirks land' de genodigden. In haar toespraak wees zij op de vele faciliteiten die 'Geldershof te bieden heeft, waarvan ook de bewoners \'an het te bouwen Woonzorgcomplex gebruik kunnen maken. Ze wees er op dat toen in 1996 het eerste Woonzorgcomplex in Dirks land was voltooid er nog veel vraag bleek naar een dergelijke vorm van wonen en zorg. Besloten werd om in samenwerking met de woningbouwvereniging, 'Geldershof en de ZürgcJuster woonvoorzieningen Goeree- Overflakkeé een tweede zorgcomplex te bouwen. Mevrouw De Bruine noemde het complex een 'aanwinst voor Dirksland', zeker nu de Woningbouwvereniging nogal eens 'nee moet verkopen' aan woningzoe kenden, vanwege de krapte op de woning markt. Door de bouw van dit complex kan, volgens mevrouw De Bruine, weer een aan tal woningzoekenden worden blij gemaakt. Zorgcluster Het omvangrijke complex in Dirksland, zal bestaan uit eenentwintig woonzorgwonin gen en twaalf woningen voor zorgcliënten. Naast deze drieëndertig woningen zullen er bij het complex nog negen koopwoningen en zes huurwoningen voor senioren worden gebouwd en zeventien garages. De heer H. Brinkman, directeur van de Zorgcluster Woonvoorzieningen Goeree- Overflakkee, gaf uitleg over zijn stichting, die verschillende gezinsvervangende voor zieningen in de regio beheert. Naast Sjaloom en Refugium vallen daar onder andere ook onder Salem en in Goedereede Eben-Haë- zer. Deze laatste twee instellingen zullen ook een onderkomen vinden in het in aan bouw zijnde complex. Ook wordt in Dirks land de mogelijkheid gecreëerd om tijdelijk logies aan te bieden. De Zorgcluster, is voortgekomen is de verstandelijk gehandi captenzorg, maar volgens Brinkman is deze zorg heel snel uitgebreid. "Door de verande rende wetgeving van de AWBZ wordt er straks zorg ingekocht van Geldershof', aldus Brinkman. Hij riep de aanwezigen om de in gang gezette samenwerking van de zorginstellingen verder te intensiveren. "Maak gebruik van eikaars kwaliteiten", zo was zijn raad. Vervolgens was het moment aangebroken voor de officiële handeling: aan oud voorzit ter van de Woningbouwvereniging Dirks land, de heer GW. Robijn en de heer A.L. Passchier, de nieuwe bewoner van de zorg- vleugel, was de eer om een gedenksteen in te metselen. De steen herinnert juist aan deze officiële daad. Na bovengenoemde handeling dankte de heer L.J. Verwijs, directeur van Zorgcen trum 'Geldershof allen die hebben meege werkt aan de totstandkoming van het com plex. Vol lof was hij over de samenwerking van zijn instelling met de woningbouwver eniging en de gemeente Dirksland. Hij wees er op dat de landende vogels die in de logo's van Geldershof en de Zorgcluster te zien zijn nu landen op het schuine dak - in het logo van de Woningbouwvereniging - waar ze kunnen foerageren. Een bijzonder woord van dank sprak hij tot aannemer Kroon uit Den Bommel en archi tectenbureau Bom uit Middelharnis. Na de prijsvraag, waar verschillende architecten hun ontwerp voor het zorgcomplex konden insturen sprak het ontweip van dit architec tenbureau hem bijzonder aan. Verwijs is blij dat ook anderen kozen voor dit ontwerp. NED. HERV. KERK Beroepen: te Asperen, T.J. Korten te Nieuwendijk; te Krimpen aan den IJssel (wijkgemeente De Rank), S. Janse te Drie bergen; te Nijkerk (wijk 1), G.D. Kamp huis te Amstelveen; te Numansdorp, B. Oosterom te Rumpt; te Rijssen (wijk 6;toezegging van beroep), W.J. Dekker te Reeuwijk; te Tholen (Immanuel; partti me), mw. M. van der Poll te Domburg, die dit beroep heeft aangenomen (verbeterd bericht). Aangenomen: naar Anna Paulowna t.b.v. N.H. Evangelisatie op g.g. Pni%cl te Wie- ringerwaard (parttime), kandidaat A.A. van Kampen te Nijkerk; naar Beesd, kan didaat M.H. de Jong te Zeist; naar Eetheri en Drongelen, J. Alma te Waspik; naar IJs- selmuiden-Grafhorst (wijk 3), R. Veldman te Ouddorp; naar Kloetinge (SoW), D. Neven te Zeist; naar Woerden-Noord, H.P.J. Schormans te Geldermalsen. Bedankt: voor Kamerik, W.J. Dekker te Reeuwijk; voor Oude Pekela (toezeg ging), kandidaat W. Meijer te Veenendaal. GERER KERKEN Beroepen: te Broek op Langedijk, J.A.A. de Boer te Beverwijk, die dit beroep heeft aangenomen; te Serooskerke (Verenigde Protestantse gemeente), W. Dekker te Sliedrecht, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen: naar Veldhausen/Neuen- haus (jeugdpredikant) en Neuenhaus (schoolpastor), D. Wiggers te Wilsum (Ev. altref Kirche); naar Zoetermeer, J. van den Akker te Heenvliet. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Baflo, kandidaat M.E. Bui tenhuis te Slochteren; te Houten, H. Drost te Haren; te Rijnsburg, G. Zomer Jzn. te Amersfoort-Hoogland. CHR. GERER KERKEN Beroepen: te Alphen aan den Rijn, J.P. Boiten te Sliedrecht-Centrum (Bethel- kerk); te Hoogeveen, G.J.H. Vogel te Mid delburg; te Nieuwkoop, G. Bouw te Doonispijk; te Papendrecht, N. Ribbers te Gorinchem; te Scherpenzeel, RW. Huls hof te Drenten; te Urk-Maranatha, M.J. Kater te Zeist. De heren G. W. Robijn (rechts) en A.L. Passchier plaalsen de 'gedenksteen. Dat wil zeggen, ik ben lidmaat van de oudste protestantse kerk in ons land, de Nederland se Hervormde Kerk. Door velen met mij wordt deze kerk gezien als een planting Gods in ons vaderland. De ontstaansgeschie denis en het verdere verloop van de Neder landse Hervormde Kerk, eerst Nederduits Gereformeerde Kerk genaamd, bevestigt deze mening. Ik ben uit Hervormde ouders geboren. Daar door ben ik geboortelid van mijn kerk. Dat ziet op Gods genadeverbond, dat zeer wijd is en strekt van geslacht tot geslacht. Ik ben ook gedoopt in die kerk. Daardoor ben ik dooplid geworden van mijn kerk. Toen ik het teken en zegel van Gods gena deverbond ontving, hebben mijn ouders aan de Heere beloofd, dat zij mij zouden onder wijzen en doen onderwijzen in de leer, die in het Oude en Nieuwe Testament en in de Artikelen van het christelijk geloof begre pen is en in de Nederlandse Hervormde Kerk geleerd wordt. Dat onderwijs in de gereformeerde leer, die naar Gods Woord is, heeft de Heere willen zegenen. Door Zijn genade heb ik belijdenis des geloofs afgelegd in mijn kerk. Ik heb toen onder ede verklaard, dat ik de leer van onze kerk, welke rk geleerd, gehoord en beleden heb, houd voor de zalig makende leer, overeenkomstig de Heilige Schrift. Impliciet heb ik toen beloofd, alles te doen wat tot bloei van Gods Koninkrijk in het algemeen en van de Nederlandse Her vormde Kerk in het bijzonder mag leiden, in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en uit liefde tot Zijn Kerk. Hierdoor werd ik belijdend lid van mijn kerk. Tenslotte, ik behoor tot de Nederlandse Her vormde Kerk omdat ik die verguisde kerk liefheb, want in deze kerk heeft de Heere mij opgezocht in Zijn ondoorgrondelijke zon- daarsiiefde en mij getrokken vanuit mijn zondig, verloren bestaan tot Zijn wonder baar heerlijk licht. In die kerk onderhoudt Hij mij door Zijn Woord en door Zijn Geest. 'Hervormd zijn' zit in mijn genen!' Artikel I van de Hervormde Kerkorde (1951) luidt: De Nederlandse Hervormde Kerk, overeenkomstig haar belijdenis open baring van de ene heilige, algemene, Chris telijke Kerk, bestaat uit al de Hervormde Gemeenten, waartoe mede worden gerekend de Waalse, Presbyteriaans-Engelse en - Schotse gemeenten in Nederland, alsmede de in haar verband op-genomen Hervonnde Gemeenten buiten Nederland. Uit dit artikel blijkt, dat mijn kerk allereerst de plaatselijke Hervormde Gemeente is, die met andere Hervormde Gemeenten een ver band (federatie) van kerken vormt, die de Nederlandse Hervormde Kerk genoemd wordt. Dat de nadruk valt op de plaatselijke gemeente als kerk is voluit Bijbels. De Hei lige Schrift gaat uit van de gemeente Gods te Ouders van Nu Kinderen Groter Groeien ANWB Kampioen Vier toonaangevende tijdschriften hebben, samen met deskundigen en ouders, de ideale gezinsauto bepaald: de nieuv\/e Toyota Corolla Verso. Waarbij veiligheid, ruimte en rijcomfort naast zaken als onder- De Corolla staat nü voor u klaar in een aantal bijzonder aantrekkelijke actiemodelien. It's Action time! Met voordeel op sportieve optiepakketten en allerlei andere aantrekkelijke deals. Voordeel tot wel €1.150,-! verbruik en afschrijving werden gezet. Mooi voor Toyota, en goed voor u. Als u nu bij ons langsgaat, kunt u niet alleen volop kiezen uit alle verschillende uit voeringen van de Corolla, maar ook uit heel veel voordeelacties. houds--en verzekeringskosten, brandstof Er is al een Corolla Verso v.a. 21.790,-. U least nu een Corolla Verso Incl. navigatiesysteem voor €435,- per maand De acties lopen zolang de voorraad strekt. Vraag de verkoper naar de voorwaarden. Leaseprijs (Toyota Lease) o b,v. full operational lease, ^8 maanden en 20,000 km per jaar, excL BTW en brandstof. Gecalculeerd met 75% no-claim, Pri|ren incl, BTW, excl, kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Brandstofverbruik varieer! van 6.2 L/LOO km (16,1 km/L) tot 8,2 L/100 km (12,2 km/L), C02 164 - 195 gr/km Wiizigingen voorbehouden 'n Wereld van vertrouwen Corinthe, Efeze, enz. of ook ten huize van die of die. De Schrift kent geen Italiaanse, Klein-Aziatische of Griekse kerk, maar gemeenten (vergeUjk Handelingen 15 41; 16:5; Romeinen 16 4,1 Corinthe 4 17 en 1 Corinthe 7:17) In de Bijbel valt de volle nadruk op de gemeenten Gods ter plaatse, die onder de leiding van het apostolaat zijn ontstaan en in de enigheid van het ware geloof door de band van de liefde en van de vrede in Chris- tas zijn samengebonden. In deze gemeenten zijn de prediking, de sacramenten van Doop en Avondmaal, de ambten. De plaatselijke gemeente heeft dit alles en is daarmee zelf standige openbaring van het lichaam van Christus. Weliswaar is er een andere lijn vanuit het apostolaat naar de gemeenten, weliswaar heeft het de heilige Geest en de apostelen op het apostelconvent van Jeruzalem goedge- dacht tot bewaring van de eenheid en tot bevordering van de waarheid die en die bepalingen te maken, maar deze bepalingen zijn allerminst knellend en tasten de zelf standigheid van de gemeenten niet aan. De geschiedenis van mijn kerk is een veel bewogen geschiedenis. De overgang van de roomse kerk, waarin de pastoor praktisch alles alleen regelde, naar een gereformeerde kerk met de drie ambten van predikant, ouderling en diaken, tezamen een kerken- raad vormend, verliep niet altijd en overal even gemakkelijk. In de begintijd werden vanuit de gemeenten vooral predikanten afgevaardigd naar de classicale vergaderin gen. Daar werden de belangen van de plaat selijke kerken behartigd. Op de verschillen de synodes (o.a. te 'Wezel', Emden en Dord recht) die volgden werden kerkorde en belijdenis vastgesteld. Hier werd de grond slag van mijn kerk gelegd. De Nederlandse Hervormde Kerk is dan ook historisch een Gereformeerde Kerk, waarin de drie Formu lieren van Enigheid de uitdrukking van het geloof der gemeente zijn en tevens de prin cipieel-dogmatische grondslag, waarop het geestelijk gebouw van de kerk moet rusten. Ik geloof, dat in deze Formulieren, al zijn ze honderden jaren oud, nog steeds de onveran derde en nooit verouderde waarheid van Gods Woord op onnavolgbare en treffende wijze is geformuleerd. Op deze aarde is geen kerk van uitsluitend heiligen of ware gelovigen. Altijd is er kaf onder het koren of zelfs koren onder het kaf. De geschiedenis van mijn kerk leert dat ook. Er zijn bloeitijden geweest, reformatie en nadere reformatie, maar ook tijden van diep verval, waarin de roep om een reveil, een geestelijke opwekking klonk. In de 19e eeuw zijn er diepe sporen getrokken door afscheiding en doleantie. Velen, die de gere formeerde waarheid liefhadden verlieten mijn kerk, anderen achterlatend, die toch in waarheid ook onderdanen waren van dezelf de Koning der Kerk. Dit waren zware slagen voor het gereformeerd deel in mijn kerk. Van 1816 tot 1945 zuchtte mijn kerk onder verregaande staatsbemoeiing. Op 7 januari 1816 is de vaderlandse kerk een reglement opgedrongen, zonder dat de kerk zelf ook maar de minste invloed op deze zaak had kunnen uitoefenen. Door dat reglement van 1816 is de hiërarchie in de kerk ingevoerd, d.w.z. heerschappij van boVenaf. Volgens gereformeerd kerkrecht mag echter niets in de meerdere vergadering (bijv. synode) wor den besloten, wat niet eerst in de grondver gaderingen (kerkenraad, classicale vergade ring) is behandeld. Het grote bezwaar echter is het volslagen gebrek aan leertucht. We kunnen gerust stellen, dat van 1816 tot 1945 een leervrijheid is getolereerd, die leidde tot anarchie en chaos, waarvan in feite de Her vormde, Kerk nu nog de wrange vruchten plukt. De vrijzinnigen bijvoorbeeld hebben een om'echtmatige plaats in mijn kerk, hoe wel ze vaak een meerderheid vorm(d)en en er niet geluisterd wordt (werd) naar de her vormd gereformeerden. Hierdoor is ons gereformeerd volksdeel versplinterd. De verwachtingen van de nieuwe de Kei-korde van 1951 waren bij velen hooggespannen. Onze hervormd gereformeerde predikanten echter waarschuwden voor te hoog gestemde illusies. Zij voorzagen o.a. blijvende rich- tingenstrij(ï, gebrek aan leertucht, en een kerkregering van bovenaf. Helaas, hoe hebben zij gelijk gekregen. Na 1951 ging de richtingenstrijd onverminderd voort, de structuur van mijn kerk werd steeds ondoorzichtiger door het instellen van allerlei commissies en raden van bijstand. De synode trok steeds meer de macht naar zich toe en oefende omechtmatige dwang uit op de gemeenten, de plaatselijke kerken(!). En tochheel dé geschiedenis van mijn kerk door klonk de oproep van hervormd gereformeerde zijde: "Tot de Schrift en de getuigenis!" Men pleitte en kon rechtmatig pleiten op de grondslag van de Nederlandse Hervormde Kerk: De Heilige Schrift en de Drie Formu-lieren van Enigheid. Die zijn nimmer prijsgegeven en daarom kan, mag en wil ik nog her-vormd blijven. Sinds 1961 gaan er stemmen op om samen op weg te gaan als hervonnde en gerefor meerde kerken. 18 predikanten uit beide ker ken spraken uit dat de gescheidenheid van de hervormde en gereformeerde kerken niet langer geduld kan worden. Zij verklaarden dat hun bedoelingen onderdeel waren van een veel grotere beweging, namelijk het streven naar eenwording van alle kerken. Zij hadden het echter meer over de eenheid dan over de waarheid. Dit is helaas de afgelopen 40 jaar zo gebleven, ook toen de luthersen erbij kwamen. Nu het SOW-proces menselijkerwijs gesproken in de slotfase aangeland is, lijict het onom-keerbaar dat mijn kerk, de Neder landse Hervormde Kerk opgeheven wordt, alle beweringen van niet, ten spijt. Er wordt een nieuwe kerk gesticht, de naam is al aan genomen door de hervormde synode: Prote stantse Kerk in Nederland (PKN). De grond slag van deze kerk is niet meer uitsluitend de Heilige Schrift en de Drie Formulieren van Enigheid. Er zijn andere belijdenisgeschrif ten bijgekomen en er kunnen er nog meer volgen. Onder die andere belijdenisgeschrif ten zijn de Barmer Thesen en de Konkordie van Leuenburg. Deze ontkrach-ten de alou de belijdenisgeschriften van mijn kerk en zijn op onderdelen daarmee in tegen-spraak. Mijn kerk is een pluriforme kerk, dat wil zeggen, dat hoewel zij bestaat uit verschil lende stromingen en richtingen, haar grond slag zuiver en vast is. De nieuwe kerk wordt echter een plurale kerk, d.w.z, dat waarheid en leugen wettig naast elkaar kunnen bestaan binnen dezelfde kerk. Mijn kerk is verdeeld tot op het bot. Dat is ook de zwakte van het gereformeerde deel van mijn kerk. Predikanten van onverdacht gereformeerde beginselen weifelen om een keus te maken. Anderen geven te kennen wel mee te kunnen naar een gefuseerde kerk. Daardoor worden gemeenteleden in verwar ring gebracht'. Wat een verantwoording voor deze ambtsdragers! Zoals het er nu voor staat, kan, mag en wil ik niet mee naar de gefuseerde kerk, die PKN zal heten. Ik wil, mede met het oog op het nageslacht, niet de schuld op mij laden, meegewerkt te hebben aan de opheffing van Gods planting in Nederiand! Ik roep dan ook iedere medehervormde op onze kerk niet op te geven en zich in te zetten om hervormde kerk te blijven buiten de nieuw te vormen PKN! o, Koning vai7 Uw kerk! Ik ben zo bang. Bang voor de dingen, die staan te gebeuren in mijn kerk. Men wil mijn kerk, waarin Uw kerk toch leeft, ophejfen. O HEERE, dat is mijn schuld. Want ik heb gezondigd, dag en nacht: zonden van bedrijf en van nalatigheid. Ik ben niet, die ik dien te zijn voor U! O HEERE, treedt niet in het gericht met mij, want ik zou vergaan. Ik en mijn medehervormden hebben niet gewaakt over uw pand. Wij zwegen als we moesten spreken en spraken als we heter konden zwijgen. Daarom zou U geen onrecht doen, als U ons onze kerk ontneemt. Maar HEERE, gedenk toch aan Uw verbond, waarin Uw liefde en trouw zo schittert. Neig de harten van al die duizenden hervomiden om te blijven in de vaderlandse kerk. Geef geloof, hoop, vertrouwen en standvastigheid om trouw te blijven aan Uw Woord en de Drie Formulieren van Enigheid. Gedenk Uw knechten, die zich door U geroepen weten te blijven staan op het aloude fimdament. Schenk hun en ons Uw Heil 'ge Geest, dat Die ons leid' in 't rechte spoor! O HEERE, GIJ KONING VAN UW KERK, ziende op U en Uw volbrachte werk, zo krijgt mijn hart weer rust, zo durf ik de toekomst aan en wil volstandig in Uw wegen gaan, al moest het zijn: alleen! Want ten diepste gaat het niet om ons, maar is Uw eer ermee gemoeid! Het kan dan ook niet om ons, maar 't hoeft ook niet. Doe het om Uws groten NAAM alleen. Die zij geprezen tot in eeuwigheid! AMEN.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4