LITI E \\J Ten mooi plan, maar...' OPEL Nieuws 0900-8844 lyMmnaard PlUiOUM Ballonnenwedstrijd Koninginnedag 2003 Oude Tonge Radio Flakkee krijgt nieuwe frequentie Zomerconcert Sempre Crescendo Hebben kinderen nog wel een jeugd? Wie zal dat betalen? Kerkdienst voor belangstellenden 32SS2 ^)-»^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Snelheidscontrole Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Presentatie 'Getekend' in Goedereede Ds. R. Veldman vertrekt uit Ouddorp 30-jarig bestaan Hernesseroord op Radio Flakkee Ammie van der Weide in Flakkeecialïteiten >Na' 0*-°>e«' OBIUTEITSCENTRUM Auto's - Caravans - Campers Fietsen - Scooters Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Nijverheidsweg 4, Dirksland Telefoon: 0187-6015 98 www.cormelissant.nl QüQdffiïQSira instatlatiebedrijf t"^ Visser Visser BARENDRECHT •TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Bewoners over natuurontwikkeling 't Volgerland: Natuurplan 't Volgerland De Vrijheidsweg een barrière Serieuze bezorgdheid Onlogisch Wateroverlast Karels Autoschade j Voor Caravan schadeherstel en onderhoud FOCWA garantiebedrijf ISO 9002 Maak tijdig een afspraak. Gereform. Gemeente Middelharnis/Sommels- dijk herdenkt 75-jarig jubileum Vrijdag 27 juni 2003 76e jaargang nr. 7216 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(kee MIDDELHARNIS - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmiddag op de Oudelandsedijk in Middelhamis een snelheidscontrole. Tussen kwart over drie en kwart voor vier werd er gecontroleerd. Vier van de 185 pas serende automobilisten namen het niet zo nauw met de maximum snelheid van 80 km/ uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 96 km/uur. Makelaarskantoor Tamboer hcëtiitïil makelaar/laxalour. lid NVM ()187-47fi.'i.'i.'S Op zaterdag 28 juni wordt 's morgens om 10.00 uur de expositie 'Getekend' gepresenteerd in het gemeentehuis van Goedereede. Aan deze presentatie werken mee de burgemeester van Goedereede de heer C. Sinke, kunste naar Hans Dolieslager, terwijl pianist Piet Westhoeve de muzikale omlys- ting verzorgt. Burgemeester Sinke zal de gedichten van Rien Vroegindeweij voorlezen, afgewisseld door vier korte composities van Wim Soeters (van cd). Hans Dolieslager en Jan Tromp- per verzorgen de toelichting. Na de presentatie is de expositie, die in het gemeentehuis wordt tentoongesteld, tot 11.30 uur te bezichtigen. 'Getekend' is een cultureel project van de Stichting Podium 'Goeree-Overflakkee'. Kunstenaars met verschillende achtergron den werd gevraagd op het thema 'Getekend: 1 februari 1953' te reageren. Uitgangspunt voor dit project waren zes locaties, verspreid over het eiland, waar tij dens de ramp van 1953 aangrijpende gebeur tenissen hebben plaats gevonden. Deze gebeurtenissen hebben Goeree-Overflakkee letterlijk getekend. Zes oude foto's, zes nieuwe foto' s, zes tekeningen en zes gedich ten vormen een document waar geschiedenis en heden samen komen. Tevens schreven drie componisten stukken die geïnspireerd zijn op dit thema. Op de cd staan naast de composities van Wim Soeters ook de bijdra gen van Arie J. Keizer en Niels Dolieslager. Musici van het eiland tekenden voor de uit voering. De Documentaire expositie is neergelegd in een bijzonder boek met cd; een prachtig document dat nog steeds verkrijgbaar is bij o.a. Het Diekhuus te Middelhamis, bij de bibliotheken van ons eiland en in het gemeentehuis waar de expositie te gast is. Tot 22 augustus zullen de kunstwerken te zien zijn in Goedereede. Daarna gaat 'Gete kend' naar het gemeentehuis van Middelhar- nis en naar het Provinciehuis in Den Haag. Tijdens de aubade van afgelopen Koningin nedag in Oude Tonge werden naar traditie ballonnen opgelaten. Er stond een stevige wind en de ballonnen leken koers te zetten naar de kust. Maar windstromingen blijken even onvoorspelbaar als onzichtbaar. Aan de vindplaatsen van de ballonnen is namelijk te zien dat ze langs de kust omhoog trokken naar Den Haag en via Noord Holland bijna letterlijk de afsluitdijk namen, om via het noordwest puntje van Friesland de Wadden zee op te gaan. De laatste ballonnen zijn dan ook daar gevonden! De route van de vind plaatsen loopt via een smalle strook over het vaste land. Veel ballonnen zullen irj het water terecht zijn gekomen, want van de ca. 300 opgelaten ballonnen zijn er slechts 16 terug gekomen! Die van Thijs v.d. Kooy had de goede richting gegeven en kwam in Wor- kum. Daarmee werd hij derde. De ballon van Bob Legierse had het goed afgekeken en kwam in Arum terecht, waarmee hij tweede werd. En Henk Bikker bleek de beste stuur manskunst te bezitten; de vlucht van zijn ballon eindigde in Franeker. Daarmee werd Henk eerste. De Oranjevereniging Oude Tonge feliciteert de drie met hun prijzen en bedankt alle anderen voor hun deelname aan de wedstrijd. Een vrijwilhgersorganisatie als Radio Flak kee gaat het niet altijd voor de wind. Maar dat maakt de medewerkers alleen maar actiever. Een paar jaar geleden werden de uitzendingen van Radio Flakkee door de kabelexploitant geblokkeerd in de gemeen ten Middelhamis, Goedereede en Oostflak- kee omdat "de Mediawet het voorschrijft". Toen kwam kort daarop het bericht dat de Mediawet zou worden gewijzigd en Radio Flakkee weer op de kabel mag. Maar de wetswijziging staat al maandenlang op de agenda van de Tweede Kamer en blijft daar maar staan (zie www.tweedekamer.nl). Steeds zijn er belangrijkere onderwerpen die in de Kamer behandeld moeten worden. Maar onze overheid had wel tijd om een ander besluit te nemen. Ze besloot dat de lokale omroepen alleen boven een bepaalde frequentie in de ether mogen uitzenden. Radio Flakkee zat daar net onder en moet dus van frequentie veranderen. Vanaf 1 juli a.s. is Radio Flakkee via de zen der in Du-ksland niet meer te horen op 104.9 MHz, maar op 105.3 MHz. Ook dan in ste reo. De frequentie van Radio Oost, de loka le omroep van de gemeente Oostflakkee, blijft 105.9 MHz en ook via de kabel in de gemeenten Dirksland en Oostflakkee blijft de frequentie 107.1 MHz. Ook de kabelkrant Goeree-Overflakkee blijft een aantal pro gramma's van Radio Fl^ee uitzenden. De Nederlandse Hervormde Gemeente te Ouddorp raakt binnen afzienbare tijd vaca nt doordat ds. R. Veldman het beroep dat de Nederlandse Hervormde Gemeente (Wijkgemeente 3) te IJsselmuiden/Graf- horst (bij Kampen) op hem had uitgebracht heeft aangenomen. Dominee Veldman werd geboren op 15 oktober 1951. De eerste gemeente die hij diende was Goudswaard, van 1980 tot 1985. Daarna Driesum, van 1985 tot 1990. Sinds 12 december 1990 is ds. Veldman aan de Nederlandse Hervormde Gemeente te Ouddorp verbonden. De Nederlandse Hervormde Gemeente van IJsselmuiden/Grafhorst heeft 3 wijkge- meenten en telde per 1 april 2002 een ledenaantal van 2893. Hier van zijn 1578 belijdende leden, 1227 doopleden en 88 geboorteleden. Toekom stige collega's van ds. Veldman worden ds. J. A. van der Velden en ds. F. Hoek. Laatst genoemde deed op Ie Pinksterdag intrede en diende van 1990 tot 1995 de Hervorm de Gemeente te Goedereede. De Hervorm de Gemeente te IJsselmuiden/Grafhorst telt twee kerkgebouwen: de Dorpskerk, met 944 zitplaatsen, en de kerk te Graf horst, met 400 zitplaatsen. Daarnaast wordt 's zondagmorgens ook nog een dienst gehouden in de plaatselijke sporthal, waar 600 mensen terecht kunnen. Dat ds. Veldman uit Ouddorp binnenkort uit Ouddorp verttekt, wordt bijzonder betreurd. De pastorie aan de Raadhuis straat staat binnenkort leeg, Ouddorp mag geen nieuwe predikant beroepen doordat - in het kader van Samen op Weg - de plaat selijke kerkvoogdij nog niet is aangepast. Zaterdag 28 juni is Radio Flakkee aanwezig bij de viering van het dertigjarig bestaan van 'Hernesseroord' in Middelhamis. Om 10.00 uur begint het programma met de uitgaans tips 'Uit-Je-Slof'. Van 12.00 tot 13.00 uur het gemeentenieuws van de gemeente Dirksland of de gemeente Oostflakkee. Na het gemeentenieuws hoort u wat er in dertig jaar veranderd is op 'Hemesseroord'. Oscar van Dijk benadert tot 17.00 uur mensen die daar veel vanaf weten. En natuurlijk veel informatie over de vele andere activiteiten rond het feestelijke gebeuren. Als er een wielerronde wordt gehouden in Middelhamis, is Ammie van der Weide uit Middelhamis van de partij. Ze gaat op zoek naar sponsors en adverteerders en doet daar naast nog veel meer werk om het wieler- spektakel goed te laten verlopen. Maar ook bij andere sporten is ze er altijd bij om te hel pen waar ze maar kan. Niet voor niets kreeg ze onlangs een koninklijke onderscheiding. Ammie werd 59 jaar geleden in Sommels- dijk geboren en woont nu in Middelhamis. Ze heeft op freelance basis gewerkt bij de Samaritaan en ook als vrijwilligster. Nu is ze keukenassistente. Zaterdag 28 juni orn 9.00 uur vertelt Ammie haar levensverhaal in het programma 'Flakkeecialïteiten' op Radio Flakkee. De herhaling is dinsdag om 18.00 MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelhamis TeUOl 87) 482606 BAPCUÏtUUR 4. INSTALLATIETECHNIEK al 'J^ ^e\s STATIONSWEC 4 329S BL OUPE TOMCS TEL. (0187)642436 FAX (0187} 641210 EUSSAHT Gas - >^ater - >^armte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 tt www.op«in(euw5.nl Actueel Nieuws Vacatures Shop Evenementen Informatie Opel Linkz en vanzelfsprekendol onze occoswns IncL foto Ter afsluiting van een goed geslaagd muzi kaal seizoen, waarin als cümax eind mei het landskampioenschap werd behaald, verzorgt het fanfareorkest van de Konink lijke Muziekvereniging Sempre Crescendo te Middelhamis/Sommelsdijk op dinsdag 1 juli aanstaande een zomerconcert op het Vingerhng aan de haven van Middelhamis. Het fanfareorkest, onder leiding van diri gent Joop Nijholt, zal voor u deze avond een gevarieerd programma ten gehore brengen met tal van herkenbare melodieën. Het concert begint om 20.00 uur Voor waarde is uiteraard dat het weer goed is. Bij slecht weer zal het concert plaatsvinden in Verenigingsgebouw 'De Notenkraker', Juliana van Stolberglaan 17 te Middelhar- nis. Voor meer informatie over dit concert en/of over de Koninküjke Muziekvereni ging Sempre Crescendo kunt u contact opnemen met Will van Vliet (voorzitter), tel. 0187-485890. REGISTERACCOUNTANTS OUDDORP - Natuurontwikkeling neemt tegenwoordig een hoge plaats in op de bestuurlijke agenda. Goeree- Overflakkee krijgt hier zeker ook mee te maken. Een duidelijk voorbeeld is het project Deltanatuur, waarmee flinke gebieden natte natuur worden gerealiseerd aan de noordrand van het eiland. Maar ook op de Kop van Goeree wordt natuurontwikkeling voorbereid. Zo liggen er plannen om in het gebied achter de Ouddorpse duinen - grofweg tussen de West- Nieuwlandseweg, de Groeneweg en de Groenedijk - natuurgebied 't Volger- land te realiseren. Daarbij worden in deze voormalige strandvlakte de thans aanwezige strandpolders omge vormd tot een afwisselend gebied met rietland, begraasde en vochtige tot natte graslanden en hooilanden. Een gebied waar ruimte is voor bijzondere planten en dieren. Dit in het kader van de herinrichting Ouddorp-West, waarin de provincie Zuid-Holland, Natuurmonumenten, de gemeente Goedereede, het waterschap Goeree- Overflakkee, de Veero, het Zuidhol lands Landschap en Dienst Landelijk Gebied participeren. Streefbeeld van 't Volgerland is een 'samen hangend systeem' van kustduinen, binnen- duinrand en strandvlakte, met een zo natuur lijk mogelijke afwatering. Voor dit laatste •"al een brede kreek met flauwe oevers wor den gerealiseerd, waarbij wordt uitgegaan van de historische kreekloop, die nog duide lijk in het terrein zichtbaar is. In de hogere delen van 't Volgerland, grenzend aan de rietlanden langs de kreek, kunnen zich natte bloemrijke graslanden ontwikkelen, zoals die in het verleden op de voormaUge strand vlakten aanwezig waren. Zo mogelijk ont wikkelen zich op de overgang van duin naar strandpolder zeer waardevolle schraalgras landen, die keimierkend zijn voor de duinzo men van Goeree. Zo wordt het gebied omgevormd tot één aaneengesloten natuurgebied, waarin en wandelpaden worden aangelegd en voorzie ningen in en rond het gebied, om van de waardevolle natuur te kunnen genieten. Een deel van het toekomstige natuurgebied 't Volgerland, gezien vanaf de West Nieuwlandseweg. Als aanvulhng op dit plan is naderhand de gedachte ontwikkeld om de Vrijheidsweg te laten vervallen - die thans recht door de strandpolders loopt en de ontsluiting vormt voor het gebied achter de Groeneweg, met veel vakantiehuizen, meerdere campings en boerderijtjes - en daarvoor in de plaats een nieuw tracé aan te leggen. In de planvorming wordt namelijk de Vrijheidsweg enerzijds gezien als een barrière voor de ontwikkeling van het aaneengesloten natuurgebied en het beheer ervan. Anderzijds moeten voor de Vrijheidsweg zeer hoge kosten worden gemaakt om deze droog te houden, omdat volgens plan het waterpeil in 't Volgerland Hink omhoog zal gaan: met bijna 1 meter tot 0,5 m +NAP. "Een mooi plan, 't Volgerland", zeggen degenen die dagelijks gebruik maken van het huidige gebied, hetzij als bewoners, het zij als campinghouders, lietzij als caravanei genaren, hetzij als landbouwers, hetzij als Ouddorpse ondernemers, hetzij als toeleve ranciers voor de campings.Voorwaar geen geringe groep van direct betrokkenen bij het gebied. "Een mooi plan, maar we kunnen alleen niet begrijpen dat natuurliefhebbers dit hebben ontwikkeld", zo zeggen ze. 't Is absoluut hun bedoeling niet om de plannen en de plan- of beleidsmakers te dwarsbo om Vrijheidsweg, die de plannenmakers het liefst zien verdwijnen. men. 't Is ook beslist hun insteek niet om 'op de barricades te gaan'Maar toch hebben ze een serieuze bezorgdheid als ze op zïch in laten werken wat volgens hen dit "mooie plan" inhoudt, met name wat betreft de con sequenties die eraan vastzitten. Want als inderdaad een nieuwe Vrijheids weg wordt aangelegd, dan brengt dat zoveel meerkosten met zich mee boven het beschik baar gestelde budget voor de realisering van 't Volgerland, dat voorlopig van de aanleg van het natuurgebied moet worden afgezien. Een nieuwe weg zou dan wél worden aange legd', terwijl 't Volgerland zelf braak zou blijven liggen, in afwachting van eventuele aanvullende subsidies in de toekomst. "Het oorspronkelijke plan komt dan op wel zeer losse schroeven te staan", zo oordelen de bewoners/gebruikers van het gebied. "Bovendien wordt in het plan gesteld dat over de aanleg van een nieuwe Vrijheidsweg overleg heeft plaatsgehad met de buurtbe woners, maar dat is met slechts met één onwonende geweest. Voor de rest is daar niemand van ons bij betrokken geweest." Maar behalve dat men zo'n aanpak ronduit onlogisch zou vinden, ervaren ze het plan op een aantal punt vooral als bedreigend, zowel voor het gebied als voor de bewoners/ gebruikers. Want die zien de voorgestelde verhoging van het waterpeil in 't Volgerland als een reële bedreiging. In de platinen komt namelijk tot uitdrukiking en wordt zelfs letterlijk gezegd dat 'dit in de wintermaanden zal leiden tot grondwater tot in of boven het maaiveld'En: 'een hogere grondwaterstand nabij de bebou wing kan mogelijk leiden tot schade aan de fundering en natte kruipruimtes'. En verder: 'ten gevolge van de hogere grondwaterstan den in 't Volgerland bestaat de gegronde angst dat er een vematting zal plaatsvinden op de campingterreinen. Dit kan resulteren in langdurig water op of vlak onder het maai veld, met alle schadelijke gevolgen van dien'. Vandaar ook dat caravaneigenaren bang zijn voor wegroestende onderstellen van hun vakantieverblijf. "Er wordt wel gesteld dat er een kade rond het natte natuur gebied komt te liggen ter bescherming tegen overstroming, maar intussen krijgen we niet de garantie dat dit niet zal gebeuren." Verder vreest men dat de royale aanwezigheid van water in 't Volgerland nogal wat ongedierte in het recreatiegebied zal brengen. (Vervolg op pagina 9) De altijd zo geroemde 'onbezorgde kinderja ren' worden tegenwoordig beheerst door onze moderne samenleving. Soms gaan door slechte omstandigheden de kinderjaren hele maal verloren. Anderzijds worden ze alleen verhaast. Het lijdt geen twijfel dat, als kinde ren door hun kinderjaren heen gejaagd wor den, zij onder te grote druk komen te staan. Wat kunnen ouders in dit verband doen? Dit onderwerp wordt maandag 30 juni om 21.00 uur behandeld in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. Langeweg 38, 3244 BH Nieuwe Tonge Tel. (0187)651396 Voor meer informatie zie onze website: yygww.caravanschadeherstel.nl Dat is het eerste dat wij Nederlanders roepen als er iets gekocht moet worden. Zelfs als we iets moeten kopen waarmee we veel geld kurmen verdienen of besparen. De coöpera tie 'Deltawind' stond ook voor dat dilemma. Zij kocht en plaatste grote windmolens op een aantal plekken op Goeree-Overflakkee en ging daarmee stroom opwekken met behulp van de wind, die altijd gratis is. De stroom werd verkocht aan de energiemaat schappij. En zolang de molens draaien, blijft het geld opbrengen. Maar de leden van de coöperatie konden het grote bedrag dat met de aanschaf van de molens gepaard ging, niet bij elkaar leggen. Daarom werd de hulp van Rabobank Middelhamis ingeroepen. In één van de afleveringen van de serie uitzen dingen over Duurzame Energie, die Radio Flakkee maakte met de coöperatie 'Delta- wind', vertelt de voorzitter van het bestuur de heer Mijs, en een medewerker die belast is met de financiering van de projecten, de heer van der Bos, hoe de coöperatie dit voor elkaar kreeg. Beide heren geven in de uit zending aan waarom de Rabobank van harte de coöperatie steunt. Het gesprek wordt uit gezonden op maandag 30 juni en woensdag 2 juli van 19.00 tot 20.00 uur en op donder dag 3 juli van 13.00 tot 14.00 uur. Zondag 6 juli 2003 is er een dienst voor belangstellenden in de Gereformeerde kerk van Stellendam.In deze dienst zal voorgaan ds. J. Jongejan uit 's Gravendeel. Het thema voor deze dienst is: 'Ik ben op zoek naar Aanvang 18.30 uur. Iedereen is van harte welkom.. De Gereformeerde Gemeente van Middel hamis heeft jl. dinsdagavond herdacht dat ze 75 jaar geleden geïnstitueerd werd. Tijdens een herdenkingsdienst ging de eigen predi kant, ds. J. Karels voor, en werd het herden- kingsboek 'Geweid bij de Stromen' gepre senteerd over het leven van de Gereformeer de Gemeente in de afgelopen 75 jaar. In onze editie van a.s. dinsdag vindt u het volledige verslag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1