Verteller trok door straten van Goedereede Zomerconcerten Opbrengst Sponsortocht 'Het Kompas' voor Calando EiiiuhDBrMniEuws Inleidingen voor aanvang 'Dijkval!' Bijeenkomst CVA 'Samen Verder' Braakliggend land Europese orgelmuziek door Japanse ogen beiaard Goedereede EIIAt1DEI1-niELW5 Officiële statuten voor Ondernemersvereniging Tonnisseweg in Oude-Tonge Koren zongen voor 'Calando' Inloop- marathonbingo Groot nieuws van De Wereldwinkel 27e Nationale Zwemvierdaagse in Stellendam Met Wie??? Met Yvonne van de Heuvel Wandelexcursie in de Duinen van Oostvoorne MERft Op 16 mei werd er door de Christelijke Basisschool 'Het Kompasuit Stellendam een sponsortocht georganiseerd. De kinderen en ouders konden kiezen uit een fietstocht van 15 en 23 kilometer. Ook was er gelegenheid om op de Donke reweg baantjes te skeeleren. Voor iedere ronde en iedere gefietste kilometer hebben de kinderen zich laten sponsoren. Vorige week was de totaalopbrengst bekend: 1.868,83 is het mooie bedrag wat op een actieve wijze bij elkaar werd gebracht. Als doel voor het bedrag werd gekozen voor Hospice Calando in Dirksland. De twee p. r. -medewerkers, Mies Cassee en Trude Koedoot (links tussen de kinderen), namen het verzamelde bedrag met dankbaarheid in onn'angst! PAGINA 2 DINSDAG 24 JUNI 2003 Zaterdagavond in Goedereede.op de avond van de langste dag her leefden even weer de oude tijden. Pau Heerschap, met zijn gezel schap in nostalgische kledij, trok door het stadje. De inwoners, die buiten voor de deur van hun huizen genoten van de prachtige zomer avond, kregen een buitenkansje: want Heerschap - bekend om zijn verhalen in dialect - nam de Goereeërs vertellenderwijs mee in het verleden. De verhalenverteller liet weer even de oude tijden herleven. Ademloos luisterden op verschillende plaatsen zijn toehoorders naar de verhalen, waar in humor en ernst een beeld werd gegeven van Paus' jonge jaren. Ook 'overkanters', die toegaven er niets van te begrijpen, bleven luisteren en proefden zo even de sfeer van de zomeravonden van weleer. De tocht, die voerde door het oude gedeelte van Goedereede, werd door de Kunststichting Goedereede georganiseerd en was het eerste in een reeks evenementen in het kader van de Culturele kralenketting Goeree-Overflakkee. Ten bate van het Dirkslandse hospice 'Calando' werd vorige week donderdag avond in de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge een zangavond gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goede kon komen aan het hospice. Dit werd mogelijk gemaakt doordat'alle betrokkenen geheel belange loos hun medewerking aan deze avond ver leenden. De organisatie van de zangavond wil hen daarom, ook vanaf deze plaats, har telijk bedanken. Hierdoor kon een bedrag van 380,- worden gestort op het reke ningnummer van 'Calando' Verder kan worden teruggezien op een mooie en geslaagde avond met veel afwis seling en die de moeite van het bezoeken zeker waard was. Bijzonder was de uitvoe ring van een compositie van Telemann op orgel en dwarsfluit, wat in de akoestische ruimte van het Oude Tongse kerkgebouw prachtig tot haar recht kwam. Ook het koor 'Laus Deo' en het daaruit samengestelde kleinkoor, beide o.l.v. C. Villerius, boden iets bijzonders. 'Laus Deo' had deze avond een primeur door voor het eerst een door de dirigent zelf gecomponeerde uitvoering van Psalm 137 ten gehore te brengen. Het klein koor, bestaande uit 12 zangers, voerde een compositie uit van de bij velen alhier wel bekende P.H. Wessels. Maar ook het grote samengestelde koor vormde een indruk wekkend geheel. Evenals de avond door het gemengd koor 'Soli Deo Gloria' begonnen werd met een uitvoering van Psalm 150, sloot het samengestelde koor hiermee af. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 6 0,27; contracttarieven op aanvraag sluitlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per jaar 35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Voor het eerst wordt voorafgaande aan het openluchtspel Dijkval informatie gegeven over het spel en in het bijzonder de muziek tijdens het spektakel. In het verleden gebeur de dit ook voordat eerdere openluchtspelen begonnen. Vanwege de geheel andere loca tie van Dijkval! is daar vorig jaar van afge zien. Tijdens een aantal lezingen en presen taties in het afgelopen winterseizoen is gebleken dat informatie vooraf maakt dat het geheel met andere ogen en oren wordt gevolgd. Bovendien vraagt het spel zoveel van het 'oog' dat men op hetzelfde moment geen gelegenheid heeft te beseffen wat er in de muziek ten diepste gebeurt. De inleidingen tot het spel worden op donderdag 3, vrijdag 4 en zaterdag 5 juli gegeven door de com ponist van Dijkval! en schrijver van de lied teksten, Mar van der Veer. Aan de hand van teksten van liederen zal worden uitgelegd hoe de muziek ontstaan is en welke keuzes ten grondslag liggen aan het geheel. De luis teraars zullen ontdekken dat de muziek van Dijkval! meer is dan zomaar een wijsje bij een tekst, maar dat de muziek vaak een woord-illustrerende functie heeft. Dat geldt voor de melodie maar ook voor de harmonie en de keuze van begeleidende of solerende muziekinstrumenten. Ook zullen de luiste raars ontdekken dat er tussen de diverse muzikale gedeelten relaties liggen en dat ook de puur instrumentale gedeelten geba seerd zijn op materiaal uit de andere delen van het spel. De inleidingen worden gehouden in de grote restauratietent aan het begin van het terrein van Dijkval en zijn gratis toegankeUjk. De aanvang is 19.30 uur en het geheel duurt tot 20.10 uur. Vijf minuten later worden de tri bunes geopend zodat een bezoek aan de inleiding niet ten koste zal gaan van een goe de zitplaats. De inleidingen worden uitslui tend in de tweede 'Dijkval!'week gegeven. De Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" regio ZH, afdeling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 28 juni a.s. van 14.00 uur - 16.00 uur in Verpleeghuis "De Samaritaan", Koningin Julianaweg 59, te Sommelsdijk een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen, hr. A.H. Hutink, tel. 0187 - 48 43 81 of mw. D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187 - 48 38 99. Zaterdag 5 juli organiseert SVIK een inloop- marathonbingo met klinkende prijzen en zal eer het beroemde Victoriaans koud en warm buffet worden geserveerd (gratis). Aanvang 17.00 uur. De zaal is open om 16.30 uur. Info: 0187-161850. Komt allen voor een gezellige avond en wie weet voor een van onze klinkende prijzen. De Victoria- hal bevindt zich aan de Philipshoofjesweg 57 in Dirksland. GOÊREE- OVERFIAKKEE De maanden juli en augustus is de Wereld winkel óók op vrijdagmiddag geopend! De nieuwe openingstijden zijn: Vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Dus óók op de vrij dagmiddag is er gelegenheid om even langs te komen om een kopje Max Havelaar koffie of thee te komen drinken, en rond te kijken naar al het moois dat daar te koop is. Bij voorbeeld de producten van zeepsteen, dat uit een stuk steen wordt gemaakt. Het zeep steen is een belangrijke bron van inkomsten voor onder andere families in Agra en Vara- nasi in het noordoosten van India. Honder den families worden ondersteund door ze opdrachten te geven en ter plaatse te helpen met de verbetering van hun levensomstan digheden. Dus: óók op Vrijdagmiddag harte lijk welkom in de Wereldwinkel, aan het Spuiplein (achter de Winkeldiek) te Middel hamis! Van 30 juni tot en met 5 juli organiseert zwemclub 'De Stelle' uit Stellendam, voor de 27e keer, de Nationale Zwemvierdaagse. De zwemvierdaagse trekt ieder jaar weer velen naar het zwembad. Niet alleen in Stel lendam, maar in het hele land wordt de Nationale Zwemvierdaagse gehouden. Niet allemaal in dezelfde periode maar verspreid over het hele jaar. De zwemvierdaagse wordt uitsluitend gezwommen op: maandag t/m vrijdag van 17.45-18.45 uur, maandag t/m vrijdag van 20.30-21.30 uur en op zater dag van 09.00-10.00 uur. De vierdaagse wordt gezwommen in het buitenbad en in het wedstrijdbad binnen. De andere bassins zijn op dat moment voor iedereen gesloten, even als de speeltuin. Zoals bij alle evenementen zijn er ook bij de zwemvierdaagse een aantal spelregels. De belangrijkste zijn: - Alle deelnemers zwemmen op 4 verschil lende dagen iedere keer 500 meter (20 banen); - Kinderen tot en met 10 jaar mogen vol staan met de helft van de afstand; - De afstand hoeft niet zonder onderbre king te worden afgelegd, maar tussentijds het water verlaten is niet toegestaan; - Na het zwemmen van de voorgeschreven afstand dient iedereen het water te verla ten. Men blijft dus niet langer in het water dan nodig; - Voor elke start dient men zijn deelne- merskaart in te leveren in het 'Stelle- huus', waar men na het zwemmen de kaart afgestempeld mee kan nemen; - Na de vierde keer zwemmen krijgt men een herinneringsmedaille; - Kaarten met minder dan 4 stempels geven geen recht op een medaille; - Er zijn 6 dagen beschikbaar, dus men kan er twee overslaan; - Het inschrijfgeld bedraagt 4,00 per per soon; - Inschrijven is alleen mogelijk in het 'Stel- lehuus' vóór aanvang van het zwemmen, op maandag en dinsdag vanaf 17.00 uur en vanaf 20.00 uur; - Het 'Stellehuus' is bereikbaar vanaf de grote parkeerplaats van het zwembad en is herkenbaar aan het embleem van 'de Stelle'; - Inschrijfformulieren zijn af te halen aan de kassa van het zwembad. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. In Eilanden Nieuws van vrijdag 23 mei jl. stond in de rubriek 'Deltanatuur ontmoet. de uitspraak van geïnterviewde Ruud de Vos: 'Nu liggen akkers vaak braak omdat het graan te weinig opbrengt. Dat vind ik een vreselijk gezicht. Dan kun je onrendabel land maar beter inrichten met natuurterrei nen'. Een agrariër uit het gebied heeft bij Deltanatuur en bij de redactie van Eilanden Nieuws aangegeven dat deze zinsnede een verduidelijking vraagt. 1. Het bovengenoemde artikel is een gesprek met een hoofdpersoon. Deze doet uitspraken die voor zijn rekening zijn en niet voor het project Deltanatuur; 2. De Europese regelgeving vraagt echter wel om een verduidelijking. Er zijn namelijk voorwaarden verbonden aan het krijgen van subsidies voor het ver bouwen van graan. Telers dienen name lijk bij een bepaald aantal hectares graan- subsidies ook een deel van hun percelen braak te laten liggen. Om reden van vruchtwisseling is het wel wenselijk om graan te verbouwen. Dit is de reden waarom akkerbouwbedrijven percelen braak laten liggen. W. H. M. Cornelissen, Project Deltanatuur Sinds de oprichting op 12 februari 2003 heeft het bestuur van de ondernemersvereni ging Tonisseweg te Oude-Tonge niet stil gezeten. Zo is er onder andere druk gewerkt aan de statuten van de vereniging. Afgelo pen donderdag 19 juni zijn door voorzitter Henk Mackloet en secretaris Paul van 't Hoff de officiële statuten ondertekend bij Notariskantoor Mr H.P.M, van Lennep te Oude-Tonge. Een kopie hiervan kan worden opgevraagd bij het secretariaat van de onder nemersvereniging. De algemene ledenvergadering zal gehou den worden op donderdag 25 september a.s. in de Grutters wei te Oude-Tonge. In het programma 'Met Wie???' op Radio Flakkee, praat Yvonne van de Heuvel van avond over de kinderopvang. Is dat wel geregeld in het bedrijf waar u werkt? Wat zijn de voordelen en wat zijn de nadelen voor werkgevers als ze regelingen voor kin deropvang hebben. Wat kost een particulie re plaats voor kinderopvang? Waarom zijn de kosten de laatste tijd zo gestegen? Vragen genoeg en voor de antwoorden kunt u luiste ren op woensdag 25 juni tussen 18.00 en 19.00 uur en op donderdag tussen 21.00 en 22.00 uur naar 'Met Wie???' op Radio Flak kee. BROUWERSHAVEN - Ook dit jaar wordt in de Grote of Sim Nicolaaskerk te Brou wershaven tijdens de zomermaanden weer een serie orgelconcerten op de woensdag avond gegeven. Dit gebeurt in nauwe samenhang met de concerten die de orgel commissie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee organiseert. Die samenwerking houdt in dat niet dezelfde organisten worden uitgenodigd en dat de concerten in beide kerken elke woensdagavond afwisselend in de ene dan wel de andere kerk worden gehouden zodat ze elkaar niet in de weg zitten. Een afstem ming die helaas niet met enkele andere orga nisatoren op het eiland plaats kon vinden. Maar de reputatie van de concerten in Brou wershaven en Zierikzee is gelukkig zodanig dat de bezoekers erop rekenen dat er muziek van een hoog gehalte ten gehore wordt gebracht door musici die een goed kunste naarsschap tentoonspreiden en die hun pro gramma zo samenstellen dat elk concert optimaal is afgestemd op het karakter van het bespeelde orgel. Zo wordt het eerste concert in Brouwersha ven, op woensdag 2 juli om 20.00 uur, gege ven door een veelbelovende Japanse orga- niste. Het is de in 1974 in Ito-city te Japan geboren Yu Nagayama. Zij studeerde orgel bij Masaaki Suzuki aan de Tokyo National University of Fine Arts and Music, waar zij in 1997 haar 'Bachelor Degree' behaalde. Zij vervolgde haar studie in Nederiand bij Bernard Winsemius aan het Conservatorium van Rotterdam. Hier legde zij met gunstig gevolg het examen Eerste fase en Tweede fase af. Yu Nagayama volgde verschillende internationale masterclasses en zij geeft inmiddels regelmatig concerten in Europa en Japan waarbij haar fijnzinnige spel van barokmuziek al is opgevallen. Dit is best opmerkelijk want het orgel is, in tegenstel ling tot in Europa en Amerika, in Japan een nauwelijks bekend muziekinstrument. Alleen in enkele concertzalen staan grote orgels (gebouwd door Europse orgelbou wers) en in een enkele Christelijke kerk. Tij dens het concert op 2 juli in Brouwershaven speelt zij een programma met werken van Sweelinck (Toccata in C en Allein Gott in der Höh sei Ehr), Vivaldi (Concert in a bewerkt door Walther), Fischer (Ciaconna), Wesley (twee van de Twelve Short Pieces) en Bach (Partita over Gott du frommer Gott, Fuga in g en Preludium en Fuga in C). Na afloop kunnen de bezoekers onder het genot van koffie, thee of fris nog wat napraten, ook met de organiste die zal proberen in het Nederlands te communiceren. Voor de 25e keer worden deze zomer con certen gegeven op het carillon van de St. Catharinatoren van Goedereede. Sinds de aanstelling van Jan Bezuijen als Goereese stadsbeiaardier bestaat deze concerttradi tie al: een prachtig muzikaal jubileum! Ook dit jaar zullen er iedere zaterdagmid dag concerten worden gegeven door gerenommeerde beiaardiers uit heel Nederiand. Zij zullen op een van de rijkste beiaaids van het land werken ten gehore brengen van componisten uit de 15e eeuw tot heden, van ingetogen tot uitbundige composities. Het eerste concert wordt gegeven op 5 juli, de serie wordt afgesloten op 23 augustus. De beiaardiers die De Vrienden van de Goereese Beiaard dit jaar hebben uitgeno digd zijn: G. de Waard uit Maassluis, L. Boogaart uit Delft, J. van der Ende uit Schoonhoven, J. Bezuijen uit Ouddorp, J. Kok uit Bodegraven, B. de Zwart uit Schoonhoven, K. van Eersel uit Kloetinge en H. Groen uit Bameveld. Het concert van Jan Bezuijen wordt versterkt door enkele eilandelijke koperblazers. Ook zal Jan Bezuijen tijdens de weekmarkt op de laatste twee donderdagen van juli en de eerste twee van augustus het carillon bespelen. Voor elk concert is het programma koste loos te verkrijgen bij de kassa van de toren. Schroom niet om dan ook een kaart je te kopen voor de toren zelf, want behal ve het schitterende uitzicht helemaal boven, kunt u de beiaardier zelf aan het werk zien op de tweede verdieping. De concerten beginnen steeds om 16.00 uur en duren tot ongeveer 17.00 uur. Het Zuid-Hollands Landschap organiseert zaterdag 28 juni om 10.00 uur een wande ling door de Duinen van Oostvoorne. Onder begeleiding van een deskundige gids kunt u genieten van vertassende natuur. De Duinen van Oostvoorne ontleent haar soortenrijkdom aan de dynamiek van de zee: zand, zout en wind zorgen voor een unieke duinnatuur, die in natuurwaarden haar weer ga niet kent in West-Europa. Voome is ook een van de rijkste vogelgebieden van Neder land. Het geweld van de zee heeft het duin gebied door aangroei en afslag steeds sterk van structuur doen veranderen. Hel is een groot gebied met lage duinen, mooie duin meren, vochtige valleien, soortenrijke duin graslanden en duinstruwelen. Datum: zaterdag 28 juni; Aanvang: 10.00 uur (tot 12.00 uur); Start: Bezoekerscentrum Tenellaplas, Duinstraat 12 a in Rockanje; Deelnamekosten: gratis; Aanmelden: telefonisch bij Bezoekerscen trum Tenellaplas (0181)483909. PROGRAMMA Op de zaterdagen van 16.00 tot 17.00 uur 5 juli Gerard de Waard Maassluis 12 juli Loek Boogaart Delft 19 juli Jaap van der Ende Schoonhoven 26 juli Jan Bezuijen met koperblazers Ouddorp 2 augustus Gijsbert de Kok Bodegraven 9 augustus Boudewijn de Zwart Schoonhoven 16 augustus Kees van Eersel Kloetinge 23 augustus Henry Groen Bameveld Marktconcerten, op de donderdagen 24 juli, 31 juli, 7 augustus en 14 augustus, steeds om ongeveer 11.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2