LITIE Wmétm Truckrun sloot af met ballonvaart Stad, meer dan droag brood WWW. buij ze.nl 0900-8844 Halfpipe voor Stad aan't Haringvliet Dijk bij Flaauwe Werk moet hoger Jaarmarkt Ger. Gemeente Dirksland Zeemijn uit Eerste Wereldoorlog op kade Emeritaat ds. J. Karels Gemeente te streng met zout water snackbedrijf Dirksland Doorspoelen van belang om blauwalg in Krammer/ Volkerak te voorkomen chT. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Rotterdam-Rijnmond Inbraak wijkgebouw Negen auto's op de bon Uw woning of bedrijfspand verkopen? KIEVIT WARMTE K'Mi^HI4!iK'Émailii actief in beeld en geluid Zaterdag grote culturele manifestatie: Dinsdag 24 juni 2003 7215 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK - Afgelopen weekend werd een inbraak ontdekt in een wijkgebouw aan de Sperwer. De achterdeur werd met een breekijzer vernield, waarna het kantoor werd doorzocht. Een in het gebouw aanwezige kluis werd opengebroken, waarna de inhoud, enkele duizenden Euro's, werd meegeno men. NIEUWE TONGE - Zaterdagavond werden een negental auto's, die geparkeerd stonden op het Korteweegje, voorzien van een bekeuring. De auto's, die te hoog waren om binnen de bebouwde kom te mogen parke ren, kregen allemaal een bekeuring op grond van de Algemene Politie Verordening. De jeugd uit Stad aan 't Haringvliet krijgt haar eigen halfpipe. Wethouder G. de Jong zal hem op vrijdag 27 juni om 14:00 uur, feestelijk openen. Jongeren en ouderen zijn van harte welkom om de openingsact van de wethouder gade te slaan. De halfpipe is aan gelegd op een terrein aan de Nieuwe Stadse Zeedijk. De afgelopen tijd is dit terrein ver hard en zijn er enkele basketbal- en voetbal voorzieningen aangelegd. Dit heeft een ideale speel- en ontmoetingsplaats opgele verd voor de (sportieve) jongelui uit Stad aan 't Haringvliet. Het gemeentebestuur zet in op het aanleggen en in stand houden van voldoende veilige en aantrekkelijke speelvoorzieningen in alle kernen van de gemeente. Dit houdt in dat ook in de kleine kernen voldoende speel voorzieningen aanwezig moeten zijn. Vijf jaar geleden werd de 'beleidsnota speelruim te Middelhamis' vastgesteld. De aanleg van het speelterrein aan de Nieuwe Stadse Zee dijk is hiervan een gevolg. MIDDELHARNIS - De zeedijk bij liet Flaauwe Werk op de Kop van Goeree zou met een aantal meters ver hoogd moeten worden teneinde golf- overslag te voorkomen en de veilig heid te verbeteren. Dit is het resultaat van het onderzoek dat het bureau Alkyon onlangs in opdracht van het Waterschap Goeree-Overflakkee heeft verricht. Dijkgraaf David Goe- koop lichtte tijdens de verenigde ver gadering van het Waterschap Goeree Overflakkee de stand van zaken toe. Eerder dit jaar kwam uit het project Visie Hollandse Kust 2050 naar voren dat voor de eerstkomende vijftig jaar de dijk bij het Flaauwe werk een zwakke schakel in de kustverdediging zou zijn. Dijkgraaf Goe- koop heeft naar aanleiding hiervan enige tijd geleden een gesprek gevoerd met de staats secretaris van Verkeer en Waterstaat. "Ons is toen gevraagd om een beheerdersoordeel over de situatie te geven. Het bureau Alkyon heeft vervolgens, na overleg met de provin cie Zuid-Holland en het ministerie van Ver keer en Waterstaat, een rapport opgesteld. Hierin is onder meer rekening gehouden met de meest recente gegevens over golftnzich- ten, en met de situatie van de vooroever. Ook de vorming van de duinen voor de dij ken is hierin meegenomen," aldus Goekoop. "Laat ik wel even duidelijk stellen dat er geen sprake is van een onveilige situatie en dat nu alle inwoners van Ouddorp moeten gaan verhuizen. Wel is uit het onderzoek naar voren gekomen dat de dijk, die nu 9,5 meter hoog is, enige meters verhoogd zou moeten worden om het overlopen van gol ven te voorkomen." Bij een superstorm zou er door het oplopen van de golven meer water over de dijk kun nen stromen dan waarop deze berekend is. Als tijdelijke maatregel zou een suppletie van 450.000 kubieke meter zand op het strand of als duin tussen raai 11.50 en 12.50, ongeveer recht voor de Langedijk, over een lengte van 750 meter tot 1 kilometer nood zakelijk zijn. Behalve dat hierdoor ontgron- ding van de voet van de dijk wordt tegenge gaan, heeft dit ook gunstige gevolgen voor de strandrecreatie. Het rapport is inmiddels verzonden naar de provincie, die het vervolgens van advies zal voorzien en naar Verkeer en Waterstaat doorstuurt. Ook is er in de vergadering van het Provinciaal Orgaan Kust melding gemaakt van deze onderzoeksresultaten. "Hopelijk laat een suppletie niet te lang op Op zaterdag 28 juni wordt er weer een jaarmarkt met rommelmarkt gehou den op het parkeerterrein van de nieuwe Kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Mozartsingel in Dirksland. De markt begint om 9.30 uur een duurt tot 15.00 uur. Alle voorbereidingen worden op dit moment getroffen om er weer een gezellige dag van te maken met een breed assortiment aan arti kelen. Om u al enigszins in de sfeer te bren gen kunnen wij u vertellen dat het terras weer volop aanwezig is waar van alles te eten en te drinken zal worden aangeboden. Tevens zoals bekend natuurlijk weer de ohe- boUen, frites, gebakken vis, haring, fruit, noten, puddingbroodjes, kaas, snoep, etc. het is echter niet alleen eten en drinken maar ook kunt u weer terecht voor een goede gebruik te auto in verschillende prijsklassen, Cle- mentijn-Simonse en Warring (pinmogelijk- heid) zijn van de partij, maar ook zijn er kra men met stoffen, babykleding, sokken, ondergoed en nachtkleding. Ook hebben we dan nog voor u in de aanbie ding de stand van Arina Bechtum met naaiapphcaties, kramen met decoratieartike- len, hand- en elektrisch gereedschap, beves tigingsmaterialen, werkkleding en werk schoenen, kinderspeelgoed, diepvries- en opbergdoosjes, kaarten, kalenders en drogis- terijartikelen. Er is ook een heuse 'scharensliep' op deze dag, dus neemt u beslist uw gehele bestek bak, beitels, etc. mee, dan wordt het ter plek ke vakkundig geslepen! Mocht u halverwe ge van slag zijn van dit grote aanbod, laat dan uw bloeddruk nog even meten in een van de kramen en u kunt weer met een gerust hart verder om uw aankopen te doen. Ver geet vooral de rommelmarkt niet die elk jaar weer een ruim assortiment heeft te verkopen. Tenslotte zal ook de evangelisatiestand niet ontbreken en voor de kinderen zijn we nog bezig om daar een uantal leuke dingen voor te organiseren, maar die houden we nog even geheim'. Voor de allerkleinsten is de kindercrèche geopend. Hier kunt u uw kleine tegen een kleine vergoeding een poosje laten spelen, zodat u rustig kan rondkijken op de jaar markt. We hopen dan ook dat we velen van u weer mogen ontmoeten en dat de opbrengst van deze dag weer een mooi bedrag mag zijn t.b.v. de aflossing van het kerkgebouw. De Activiteitencommissie STELLENDAM - Vrijdagavond omstreeks half elf werd op de kade van de Buitenhaven een zeemijn aangetroffen. Kennelijk was deze mijn er door de bemanning van een vis- serschip neergelegd. De haven van Stellen- dam werd afgesloten voor binnenkomend scheepvaartverkeer. Personeel van de Koninklijke Marine uit Den Helder kwam ter plaatse om de mijn te demonteren. Het bleek dat het hier ging om het binnendeel van een zeemijn uit de Eerste Wereldoorlog met zo'n tachtig tot 100 kg explosief. De staat was zodanig dat de mijn niet ter plaatse gedemonteerd kon worden. De mijn werd door de Marine naar Vlissingen vervoerd om daar tot ontploffing te worden gebracht. Na afvoer van de mijn werden de stremmingen opgeheven. Om gezondheidsredenen is per 1 juli 2003 aan ds. J. Karels eervol emeritaat verleend. In verband daarmee zal op D.V. maandag 30 juni a.s. een afscheidsdienst gehouden wor den in de Nederlandse Hervormde Kerk te Middelhamis. Deze dienst vangt aan om 19.30 uur. Naast de eigen kerkelijke ge meente en genodigden zijn belangstellenden uiteraard hartelijk welkom. De zitplaatsen voor eigen gemeente en geno digden zijn in principe gereserveerd. Een ieder wordt vriendelijk verzocht de aanwij zingen van de regelingscommissie op te vol gen- Voor de genodigden is er na de dienst, in het naast de kerk gelegen verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', gelegenheid van dominee en mevrouw Karels afscheid te nemen. zich wachten. Als beheerder zijn wij, als waterschap, verantwoordelijk, maar voor versterking moet het Rijk zorgen", meent de dijkgraaf. De kosten van de zandsuppletie, die ongeveer 3 miljoen euro bedragen, mogen naar zijn oordeel geen reden zijn om te lang te wachten. "Gezien de voorvallen van de laatste jaren is calamiteitenbestrij ding zeer belangrijk!" Om zijn argumenten kracht bij te zetten heeft de dijkgraaf de nieuwe gedeputeerde voor dit gebied, mevrouw L. Dwarshuis, uitgenodigd om begin augustus persoonlijk een kijkje te komen nemen. Begin september volgt dan wederom overieg met de staatssecretaris. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 ■Mpet- er. .-ege'sv^ernen •Service oocfertwud •Centrate verwarming •lucfrfb^andeting •Lood- en zinkwerit •Vv^erïnstafltóes Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 •Sammir COMBI OUDDOIV-Wutitrom 3S M. 10)17) 611611 hu 6tl7M DEN HAAG - De gemeente Dirksland heeft snackfabriek Le Due Fine Food in Dirksland veel te strenge milieuei- sen opgelegd. Dat volgt uit een gisteren door de Raad van State gepubliceerde uitspraak. Le Due Fine Food was bij het rechtscollege in verzet gegaan tegen een aantal rioolvoorschriften in de nieuwe milieuvergunning van het bedrijf aan de Oosthavendijk. Vooral de eis van Dirksland dat het bedrijf niet teveel chloride(zoutoplossingen) in het rioolwater mag lozen, schoot in het verkeerde keelgat. Le Due Fine Food vond die bepaling veel te streng en meent dat het daar niet aan kan vol doen. De Raad van State is het daar mee eens. De gemeente heeft geen rekening gehouden met het feit dat het bedrijf geen uienringsnacks kan produceren als het geen chlorides mag lozen. De gemeente zal nu opnieuw naar de vergunning van het bedrijf moeten kijken en waarschijnlijk met soepe lere regels voor de lozing van zoutoplossin- gen moeten komen. Wel vindt de Raad van State dat het bedrijf meer zijn best moet doen om de zuurgraad van het afvalwater (zuur tast het riool aan) moet terugbrengen. INKOMENS- EN VERMOGENSPIANNING MIDDELHARNIS - De problemen rond de blauwalg in de Krammer en het Volkerak hebben ook de volle aan dacht van het Waterschap Goeree- Overflakkee. Het waterschap heeft inmiddels enige maatregelen getrof fen die ertoe moeten leiden dat de blauwalg op den duur uit deze wate ren verdwijnt. Eén ervan is het door spoelen van de polder Het Oudeland door middel van een tractorpomp vanuit Galathee. Ook wordt gedacht aan een proef om in augustus via het Spui water door te spoelen. Rijkswa terstaat heeft hiervoor inmiddels bij de drie hierbij betrokken provincies een vergunning aangevraagd. Volgens dijkgraaf D. Goekoop van het waterschap is het voorkomen van de blauw alg een lastig probleem: "De alg overwintert in de modder en komt in het voorjaar weer terug. Doorspoeling is heel belangrijk. In het Krammer-Volkerak blijft het water te lang op dezelfde plaats, namelijk ongeveer 200 dagen. Het zou beter zijn om dit terug te brengen naar 30 dagen. Om dit te kunnen bereiken is er een doorspoeling van 125 kubieke meter per seconde noodzakelijk. Probleem is echter dat er hiervoor te weinig zoet water beschikbaar is, omdat dit door spoelen juist zou moeten gebeuren in de (fi-oogste maanden van het jaar, juli en augustus. Bovendien is het water uit het Hol lands Diep te rijk aan voedingsstoffen." Daarbij komt dat wanneer er (te) grote hoe veelheden zoet water via de Bathsluizen in de Westerschelde terecht komen, er daar weer milieuproblemen kunnen ontstaan. Diverse natuurorganisaties hebben hier al bezwaar tegen gemaakt. Voorlopig zal het algenscherm voor de haven van Ooltgensplaat zijn dienst moeten bewijzen, waarbij het waarschijnlijk ook noodzakelijk zal zijn om de haven door te spoelen.. Een indrukwekkende stoet met maar liefst 237 voertuigen, bestaande uit overwegend 'zwaar geschut'. Iedere eilandbewoner heeft er afgelopen zaterdag wel getuige van kunnen zijn toen de enorme colonne voorbijtrok. Wie de wagens niet heeft gezien, heeft ze anders wel gehoord... Voor de zes tiende keer werd de Truckrun gehou den, die door de organisatoren - chauffeurs vereniging 'Flakkee' - wel 'de leukste file van het jaar' wordt genoemd. De transportbedrijven stel len voor die gelegenheid elk jaar weer opnieuw hun trucks beschikbaar en ook de chauffeurs hebben er hun vrije zaterdag graag voor over. Immers, ze weten waarvoor ze 't doen: bewoners van Hernesseroord dé dag van het jaar bezorgen. Kwart over tien zaterdagmorgen vertrok de stoet uit Middelhamis, richting Ouddorp. Daar arriveerden om half één de eerste trucks op het terrein bij het bezoekerscen trum 'de Grevelingen' op De Punt, waar - zoals ieder jaar - de door verschillende bedrijven op het eiland klaargemaakte lun chpakketten werden genuttigd. Na de lucht werd om kwart over twee de gang er weer in gezet en ging het terug, richting Middelhar- nis. De route was ditmaal niet via Herkin gen, Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Ton- ge, maar voerde via Dirksland rechtstreeks naar Middelhamis. Dit omdat aansluitend op de Tmcknin een ballonvaart was georgani seerd, vanaf het voetbalveld van De Jonge Spartaan te Middelhamis. Rond half vijf waren de tracks weer terag in Middelhamis, waar de bewoners van Hemesseroord, moe maar voldaan, weer veilig werden afgele- 1 verd. Er stond voor hen nog een warm hapje I gereed en ze kregen nog een verrassingszak I in handen gestopt. De hele dag stonden weer talloze toeschou wers langs de Trackrunroufe om de chauffeurs met hun passagiers toe te juichen en te zwaaien. Het kan natuurlijk niet anders of zo'n colonne over de Flakkeese wegen leidt tot verkeersoverlast. Tal van verkeers regelaars zorgden er samen met de politie voor dat deze hinder zo veel mogelijk beperkt bleef. Als de stoet voorbijtrok, was er een klein half uur verstreken. Zoals gezegd, stond na de Trackrun een bal lonvaart op het programma. Het was de bedoeling om ca. 18.00 op te stijgen, maar vanwege de weersgesteldheid moest dit wor den uitgesteld tot 20.30 uur. Vijftien mensen mochten de lucht in, waaronder een bewoner en begeleider van Hemesseroord en degene die al zestien jaar de Trackmn mede-organi seert. Uit de mond alle ballonvaarders kon wel worden opgetekend dat het een unieke ervaring was om Goeree-Overflakkee in alle rust vanuit de lucht te kunnen bekijken, heel wat anders dan vanuit de cabine van een luid toeterende truck. Na een vlucht van ca. een uur werden de bal lonnen nabij Oude Tonge weer aan de grond gezet en werd men met champagne ontvan gen. De chauffeursverenigipg kan weer teragzien op een zeer geslaagde dag, maar wil daarbij graag de aantekening plaatsen dat zonder de steun en inzet van het bedrijfsleven én de vrijwilligers deze dag nooit waar gemaakt zou kutmen worden. De Stichting Podium Goeree-Overflakkee organiseert dit jaar het culturele project 'k Zou zo graag een ketting rij gen!', waarbij de woonkernen op het eiland worden gesti muleerd iets cultureels op poten te zetten. In dit verband heeft Stad aan 't Haringvliet ervoor gekozen om een zeer ruime invulling te geven aan het begrip 'cultureel'. Niet alleen muziek, beeldhouwkunst of schilderen, maar ook andere activiteiten die door de bevolking feitelijk al jaren worden verricht, zoals sokken breien, postzegels verzame len, duivensport, oude auto's, kaarten maken, zingen of het bijhouden van de moes- of siertuin. Zo vindt op zaterdag 28 juni de manifestatie 'Stad, meer dan droag brood' plaats. Die vangt 's middags om half twee aan met een tentoonstelling, door het gehele dorp, van de dingen die de Stadtenaren bezighouden. De deelnemers zijn herkenbaar aan het Stadse wapen in hun tuin of aan het huis. De jeugd heeft op school aan een project gewerkt en stalt dat achter de ramen van hun huizen ten toon. De peuters en kleuters heb ben kettingen gemaakt, die door het hele dorp hangen. Mei Dale toont niet alleen zijn beelden in de winkel, maar heeft ook 150 tek sten beschikbaar gesteld die door het hele dorp te lezen zijn. Ook Jan Meiaard toont teksten en eigen schilderijen. Er is een fietspuzzeltbcht waar iedereen aan mee mag doen en waarmee het nieuwe Stadse but ton te verdienen is. De Hervormde en de Gereformeerde kerk zijn open voor muzikale optredens. Er lopen straattoneelspelers door het dorp, vele tuinen staan open, er hangen veel oude foto's voor de ramen van huizen, er zijn veel oude auto's te zien, er worden diverse soorten handwerken en beelden getoond, en de famihe Braber toont bij hun boerderij aan Zeedijk 3 vele oude landbouwwerktuigen. De brandweer geeft een demonstratie, er zijn kraukplaetjes te koop, er is een wortelschrapdemonstratie bij de familie Meiaard aan de Vrouw tjesweg, er is een schaapshondendemonstratie bij de familie Korte weg aan de Boomgaarddreef, het duivenlokaal is open voor informa tie over deze volkssport en op het strandje is beach-voUeyball. Bij de ingang van het dorp is een programmaboekje te koop waarin op een plattegrond duidelijk te zien is wat, waar en wannéér alles te zien is. Verder start om 15.00 uur de diavoorstelling in verenigingsgebouw 'de Ark', waarbij Jan Maliepaard veel oude foto's zal laten zien. Om 17.30 uur begint op de Kaai een 'Stikzakmaaltijd' voor iedereen. Men kan zelf zijn eten meenemen, maar tot 25 juni zijn in de E-markt en in het Schippershuis ook bonnen te koop waarmee op de 28e een maaltijd kan worden verkregen die verzorgd wordt door de E-markt en het Schippershuis. Tijdens het eten is er op verzoek van de bejaar den een samenzang van liedjes uit de oude doos, die vroeger ook op het land werden gezongen tijdens het stikzakmaal. De maaltijd wordt besloten met de opvoering van 'de moord op Stad', een spel dat ver haalt van de moord op de boerderij van Bol, nu bijna 100 jaar gele den. Na de maaltijd start op de Kaai een culturele avond, waarbij vele Stadtenaren hun beste beentje voor zullen zetten in diverse optre dens. Belangstellenden worden geadviseerd om deze dag zoveel mogelijk met de fiets naar Stad aan 't Haringvliet te komen. Mensen die met de auto komen, worden verzocht te parkeren bij Van Rumpt Trans port, bij de boerderij van Braber of op de Vrouwtjesweg buiten het dorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1