Terugblik van de 'ouwe reporter' s^^ EIIAIIDBI-IIIEIJWS cyQÉïKf) T.g.v. 75-jarig bestaan: Zeker omdat ik haar vanachter het stuur van m'n geparkeerd staande auto - 't was op het HEMA parkeerterrein - vriende lijk gendag zei, keek de vrouw nog'es wat nadrukkelijker naar binnen: "Kèn je die man nog?" vroeg ze haar echtgenoot die aanstalten maakte z'n fiets te bestijgen en ja, natuurlijk kende hij die man", gaf hij te kennen. "Da's de ouwe reporter van 't Eilanden Nieuws", zo lichtte hij toe. 't Was al wat jaren gele den dat we elkaar op een andere bijeenkomst hadden ontmoet en al gauw ging het over het vlieden van de tijd. "Zal 'k 'es rae- je?" zei hij over m'n leeftijd, 'vuufenzeventig' raadde hij en dat was zeker twaalf jaar te hoog gegrepen hetgeen de man enig misprijzen van z'n gade opleverde: "bin je noe zot", zei ze, "die man is nog geen vuufenzeventig..." Maar de toon was gezet, de ouwe reporter... A. J. Grinwis, tijdens zijn afscheid van Eilanden Nieuws. H. Koppelaar (1892-1961) J. H. Koppelaar (geb. 1926) Th. de Waal (1900-1978) De redactie nu, met links Adri v. d. Laan en rechts Hans Villerius. De administratie en de redactie, toen nog in één vertrek. De administratie nu, met links Plony Tanis en rechts Betty den Braber. PAGINA 9 VRIJDAG 20 JUNI 2003 Ik moet er in 's mans waarneming wel érg sleets hebben uitgezien, na veertig jaar in de locale nieuwsvoorziening bezig te zijn geweest. Inderdaad heeft dat de nodige ener gie gekost, overdag, in de week-ends en meermalen ook 's nachts. Haast kon je de klok gelijk zetten op een nachtelijke schuur- brand in Oude Tonge, of een ernstige bot sing op de Magdalenadijk aldaar. Maar 't is nu tijd om terug te denken aan hoe de ouwe reporter bij Eilanden-Nieuws begon, op 5 maart 1962. Een uitermate sober kantoor was het dat wachtte, bezet door twee mensen aan wie je gauw merkte dat ze niks gemeen hadden. De oud-hoofdredacteur Th. de Waal was dat en de administratieve kracht Toos de Korte. De heer De Waal hing met overtuiging het Staatkundig Gereformeerde gedachtengoed aan, Toos daarentegen was niet voornemens iets van ha<ir Anti-Revolutionaire beginsel prijs te geven, kortom was er geen basis voor een harmonieuze samenwerking, 't was geen hechte coalitie tussen die twee. De jongeman uit Ouddorp, ook van Anti-Revolutionaire huize, kreeg een plek tussen redactie en administratie in, niet aan een mooi bureau maiu- aan een wankel oud tafeltje op heel fra giele pootjes. Het heeft niet zoveel dagen geduurd voor ik het 'buro' in ribkarton ver pakte en het, voorzien van een adres-sticker, quasi serieus aan het Streekmuseum zond. Oude, afgestempelde postzegels erop, want Toos zou het misbruik van ook maar één postzegel nooit hebben toegestaan, elke geplakte postzegel werd genoteerd, zó pre cies ging het er aan toe. Het ging allemaal mondjesmaat, 't was een low-budget kantoor, 't is trouwens nooit over de balk gegooid, ook niet nadat T09S de Korte vertrok en toegewijd medewerkster van de electriciteitsmaatschappij Emgo werd. De heer B. Both uit Melissant volgde haar op en heeft een dienstverband van 27 jaar volgemaakt met overigens eenzelfde accuratesse. Leerling-joumalist Aart Grinwis, nu 'de ouwe reporter' werd al gelijk in het diepe gegooid. Naar dertien raadsvergaderingen ging'ie, niet comfortabel in de auto maar aanvankelijk op de motorfiets en óf ze klet sen konden, de 7 raadsleden van dorpen als Herkingen, Stad, Den Bommel, noem maar op. 't Is dan ook meermalen nacht geworden vooraleer de voorzitter de vergadering sloot, vooral, in de periode toen de gemeentelijke herindeling zich aandiende en dreigend op de raadsleden afkwam, 't Was maar de vraag of ze in de nieuw te vormen gemeenteraden terug zouden keren. Hadden ze daarvoor altijd pal gestaan? Op een vergaderavond in Ooltgensplaat kon je Jaas Leijdens horen verklaren dat 'ie met de op te richten 'instuif' geen moeite had, maar hij keek zor gelijk als 'ie bedacht 'wat 'er laeter uut komt stuuve'. Wethouder Jaas de Vos verdedigde het voorstel: "ze spelen er spelletjes als krebbe (scrabble)", liet hij weten. We dwalen af, over 'Eilanden Nieuws' zou het in deze korte terugblik gaan. Welnu 'Eilanden Nieuws' had en heeft veel abon nees. Voor de een was het te christelijk, 'mar dat slae 'k dan mar over', zeiden andersden kenden bij wie de krant toch wekelijks in de bus viel. Vele jaren heeft naast Eilanden Nieuws de Flakkeese Nieuwsbode bestaan, gelijksoortig, zich toeleggend op streekge- bonden nieuws en neutraal getoonzet. Het werd geredigeerd door Gerrit van Eek, de grondlegger van Foto Persbureau Van Eek dat hij samen met zijn echtgenote mevr. Lies van Eck-Westhoeve met veel vlijt gaande hield. Van hun hand kwam aanvankelijk ook een deel van de inhoud van Eilanden- Nieuws, veelschrijvers als ze waren, maar na mijn komst op de redactie van Eilanden- Nieuws verminderde hun bijdrage aan de inhoud van ons blad zienderogen, we deden het voortaan zoveel mogelijk zelf; de man was er en wat nog nodig was was een ver voermiddel, een camera en een donkere kamer om films te ontwikkelen en foto's af te drukken. Daarvóór was dat nooit in eigen beheer gebeurd. Een camera werd gekocht, bij Foka in Rotterdam, door de heer De Waal, die helaas een totaal verkeerde keuze maakte, maar dat bleek pas later, in de praktijk. De Mamya camera, prima van kwaliteit overi gens, had een vaste 80 tnm lens, geen ver wisselbare optiek, wist de heer De Waal veel... We hadden toegeleefd naar de opening van de Haringvlietbrug, foto's van de openings handeling uit eigen doka, zo was het voorne men, maar vraag niet wat een heroïsche strijd daarvoor gestreden is. Met verhit hoofd heb ik een horde persfotografen ach terwaarts geduwd, niet zij met hun groot hoeklenzen, maar ik, met m'n 80 mm lens had afstand nodig en zó is'ie gewrocht, de foto met links P. D. Sieling en Min. Van Aartsen en rechts chauffeur Bert van Leent uit Dirksland die het eerste tolkaartje kocht. In het gedrang bevond zich ook onze Plaatse correspondent Piet in 't Veld, toen verslag- gevend en fotograferend voor het schippers- weekblad 'Schuttevaer'. Het enige onvertogen woord dat ik de heer De Waal ooit hoorde zeggen heeft hij toen gebezigd. "Ik heb er één een opbl.gege ven", zei hij na afloop van het tumult. Eén fotograaf zal een gevoehge plek hebben gehad, een herinnering aan die grote, met hoed, die hem had toegebeten dat hij na zoveel jaren over de komst van de brug te hebben geschreven nu óók een foto wilde. Liggend, plat op de vloer, bedekt met een zware grijze deken wurmde ik dan een film in de spiraal, ontwikkelde die en snelde later met de foto naar de Reproductie Company, aan de Ceintuurbaan in Rotterdam, waar een cliché werd vervaardigd. Zó kwam de krant tot stand. Het schrijven en vooral het gereedmaken van de foto's heeft me vele uren gekost, 't was altijd haasten, altijd reppen en dat heeft me best een stukje gezondheid gekost. Op een kwalijke dag bleek de bloeddruk tot de extreme hoogtes van 130 en 240 te zijn gestegen. "Je bent explosief', zei de dokter toen, maar wat gevreesd werd is toen uitge bleven. De ouwe reporter denkt dikwijls terug aan de tijd van weleer,»vooral als'ie aanschouwt hoe het nu gaat, ook bij Eilanden Nieuws. Pagina's worden via het beeldscherm samengesteld, geen inkt komt daar meer aan te pas en op kantoor tref je niet meer de aan bieders van advertenties, vooral begrafenis ondernemers waren dat in mijn tijd. Soms 3 tegelijk, maar ook die sturen hun adverten ties per e-mail, waardoor vele persoonlijke contacten verloren zijn gegaan. Voor het maken van foto's is er nu de digita le camera, er worden geen uren meer in de doka doorgebracht en de persfotograaf van nu hoeft geen weet meer te hebben van de ontwikkelaar monomytiel paraminofenol- sulfaat. Gelukkig leven nog vertegenwoordigers van een nog oudere garde uit het vroegere perso neelsbestand. Noem graficus Cor Jongejan en oud-drukker Cor Boogerman. Cor Jongejan stelde tienduizenden pagina's samen, opgebouwd uit loden regels, eerder nog uit losse lettertjes. Altijd vonden we de twee Corren bereid de pers te stoppen als zich een belangrijk nieuwsfeit aandiende wanneer de oplage al in wording was. Een minder belangrijk bericht maakte dan plaats voor een nieuw bericht van meer importantie. 'Eilanden Nieuws' is met zegen en met veler vlijt 75 jaar geworden en onze wens is dat het nog lang gelukkig en zelfstandig zal voortbestaan. A. J. Grinwis verbonden geweest aan Eilanden-Nieuws -~"^' reS^'»V"Mv

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9