Eilanden Nieuws 75 jaar oud Eilanden Nieuws: rots in media-branding Historisch overzicht door J.H. Koppelaar (directeur Eilanden Nieuws) meuws 'Was Eilanden Nieuws wel nodig...?' L' EIMltl01.t1IEIJW5 PAGINA 8 VRUDAG 20 JUNI 2003 Het begin De medewerkers Achter de schermen Het drukproces Bij de mijlpaal van 75 jaar De mensen van het 'eerste uur', die betrokken waren bij de wording van 'Eilanden Nieuws', via hen is het niet meer mogelijk om te vernemen tegen welke achtergronden onze krant tot stand is gekomen, wat de drijfveren waren van de oprichters. Ook uit de mond van veel lezers uit die tijd kun nen we niet meer horen hoe de eerste editie van 'Eilanden Nieuws' onder de Flakkeese bevolking werd ontvangen en wat de verschijning van deze krant voor hen betekende. Wél kunnen we aan de hand van ons archief u een schets geven van het belang voor velen op het eiland destijds, van de 'geboor te' van uw en ons lijfblad. Dit aan de hand van een brief van één van onze abonnees van vijftig jaar geleden, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum in 1953, waaruit we u een en ander cite ren. En we spreken daarbij de wens uit dat veel van onze lezers anno 2003 dit belang nog steeds zullen ervaren. 1 juni jl. was het 75 jaar geleden dat het eer ste nummer van Eilanden Nieuws ver scheen. In 1928 werd dit twee maal per week verschijnend nieuwsblad voor het eerst uitgegeven door de in 1924 opgerichte drukkerij Gebr. de Waal, toentertijd gehuis vest in het onlangs afgebrande pand aan het Zandpad te Middelhamis. De firmanten van deze drukkerij waren de drie gebroeders De Waal, te weten M. de Waal(1903-I968),L. de Waal (1905-1984) en Th. de Waal (1900-1978). Deze drie broers mogen we, samen met de heren J.W, van Houdt, J. van Kempen, J(acob) van Rossum (beiden woonachtig te Herkingen), H. van Rossum, M. van der Baan (beiden woonachtig te Melissant) en J.A. Struijk te Sommelsdijk, wel de mannen van het eerste uur noemen, die in de crisisjaren na de eer ste wereldoorlog het risico namen en als aandeelhouder kapitaal ter beschikking stel den om tot uitgave te komen van het blad 'Eilanden Nieuws'. We noemen hen dan ook met ere. Het was midden in de crisisjaren en het was een zeer riskante onderneming, te meer omdat 'Eilanden Nieuws' zich naast de toen bestaande uitgaven van de 'Maas en Schel- debode' en het liberale blad 'Onze Eilan den' een bestaan moest zien te verwerven. Er heerste in die tijd een grote werkloos heid. De lonen waren laag. Sociale uitkerin gen - zoals we die vandaag de dag kennen - waren er niet, zodat het zeer lage abonne mentsgeld door de lezers bijna niet kon wor den betaald. Het laat zich dan ook niet als verwonderlijk aanzien dat het aantal abon nementen bijzonder laag was; 500 abonnees telde men toen en men kwam niet boven de 22 advertentiepagina's per jaar uit. Deze eerste jaren waren voor de uitgevers dan ook verliesgevend, ook al omdat de advertenties vanwege de concurrentie tegen dumpprijzen werden verkocht 0,06 per mm). Ware het niet, dat toen enkele man nen, die sterke voorstanders waren van een streekblad op grondslag van Gods Woord en de gereformeerde belijdenisgeschriften, financiële steun hadden verleend, dan was Eilanden Nieuws geen lang bestaansrecht vergund geweest. Onder regie van mijn grootvader - wijlen dhr. J.H. Koppelaar, toen wonend te Zwijn- drecht - werd al na twee jaar de onderne- mingsvorm gewijzigd in N.'V. uitgevers maatschappij Eilanden Nieuws, waarvan hijzelf de eerste President Commissaris werd. Th. de Waal werd toen directeur van de N.V. In 1931 kwam de heer Koppelaar, die procuratiehouder was bij Van den Berg en Jurgens te Rotterdam, speciaal ter wille van het voortbestaan van 'Eilanden Nieuws' naar Middelharnis en werd firmant van drukkerij Gebr. de Waal, waar hij door zijn doelbewuste leiding voor zowel 'Eilanden Nieuws' als drukkerij de Waal de stuw kracht is geweest. De heer Koppelaar overleed in 1961, oud 68 jaar. Zijn zoon (geb. 1926) nam de leiding over van de drukkerij, waar hij van 1946 tot 1996 werkzaam is geweest, en werd na het overlijden van Th. de Waal in 1978 door de aandeelhouders benoemd tot directeur van Eilanden Nieuws, welke functie hij tot 2000 vervuld heeft. In 2000 volgde zijn zoon (geb. 1954) hem op als directeur. 'Eilanden Nieuws' als onderneming heeft zich door de tijd heen gelukkig mogen prij zen met medewerkers die soms decennia lang in dienst zijn geweest en met inzet hun beste krachten aan ons blad gegeven hebben en nog geven. Beginnen we bij één van de oprichters van de krant, de heer Th. de Waal, dan kunnen we in zijn persoon niet alleen zien dat het een gedreven man was die zich overal zeer nauw bij betrokken voelde, maar dat het vooral een man was die stond voor de prin cipiële uitgangspunten van de krant, name lijk berichtgeving doen van die zaken die niet in strijd waren met Gods Woord en de belijdenisgeschriften. Dit was toch dé oorzaak waarom 'Eilanden Nieuws' werd opgericht, namelijk een dam opwerpen door het doen verschijnen van een objectief christelijk gericht interkerke lijk streekblad tegen de toenmaals verschij nende berichtgeving in de 'Maas en Schel- debode', die door de hoofdredacteur K.C. van Spronsen (alias Rudolf van Heest) gebruikt werd om in zijn vooriichting de godsdienstige instelling van de Flakkeese bevolking op ergerlijke wijze te hekelen en vaak ook belachelijk te maken. Hoe uniek: juist uit het blad, wat de aanleiding was tot de oprichting van Eilanden Nieuws, wordt nu al sinds jaren, via aanlevering door het streekmu.seum, gepubliceerd in Eilanden Nieuws (de regelmatig verschijnende hoek 'Uit de Maas en Scheldebode'). Th. de Waal werd na het vertrek van de eer ste hoofdredacteur, J. W. van Houdt - die later onder de schuilnaam Mevahor de bekende serie boeken van Simon Gieke schreef - hoofdredacteur, welke functie hij tot 1966 dagelijks uitoefende. Enkele jaren daarvoor, in 1962, kreeg hij versterking van A(art) J. Grinwis, die het werk van journalist 40 jaar lang heeft gedaan. Vele waren zijn bijdragen, als we bedenken dat er tot 1981 jaarlijks zo'n 350 pagina's aan berichtgeving werden gepro duceerd en na 1981 dit aantal zelfs toenam tot tegen de 500 pagina's. Wat was ook hfj betrokken bij al hetgeen er op Flakkee gebeurde en hoe dat, de ene keer uiterst emotioneel, de andere keer met de grootst mogelijke terughoudendheid, onze lezers onder ogen werd gebracht. Ik herinner mij uit mijn tienerjaren de verhalen, hoe er soms bij nacht en ontij op uit werd gegaan om de actualiteit van dat moment ook weer tot zich te nemen en uit te werken tot een lezens waardig geheel. De post van hoofdredacteur wordt sinds 2000 - toen Grinwis met na een dienstver band van 38 jaar met de VUT ging en nog twee jaar in deeltijd bleef werken - vervuld door J. (Hans) Villerius, die in 1998 al in dienst was gekomen ter versterking en ondersteuning van Grinwis. Sinds die tijd is een keuze gemaakt voor verbreding van de verslaglegging en zijn er pogingen onderno men om te komen tot uitbreiding van de redactie, die is gevonden in de persoon van A(dri) van der Laan, die september 2002 in dienst kwam. Nog steeds is het kenmerkende van een journalist of redacteur, dat zijn tijd nauwe lijks te plannen is; deze mensen werden en worden geleefd door alles wat zich beweegt en aandient wat van belang is voor pubüca- tie in de krant. Ik citeer een gedeelte van de tekst van Th. de Waal uit de jubileumuitga- ve van 1978 ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan; "Men moet over deze taak niet te gering denken. Onze krant is een vriend en huisgenoot van duizenden lezers, een raad gever, een vraagbaak, en moet vooral betrouwbaar zijn in de berichtgeving. 'Het stond in de krant!' hoort men vaak in de gesprekken, met andere woorden, dan is het waar. En het moet ook 'waar' zijn, geen sen satie, maar in alle opzichten objectief. Jour nalistieke arbeid is een zeer aantrekkelijke bezigheid, al eist het van dag tot dag de vol le inzet van de persoon. Van een achturige werkdag is geen sprake, soms komt men diep in de nacht thuis van besprekingen of vergaderingen. En dan maar jagen om de kopij voor de zetterij op tijd gereed te krij gen! Gebeurt er in de nacht een ernstig ongeluk of is er een grote brand, dan rinkelt de telefoon en enkele minuten later stuift de gereedstaande auto weg naar de plaats des onheils". Naast de 'nieuwsjagers' zijn er vanzelfspre kend ook de mensen geweest die adminis tratief alles in juiste banen moesten zien te leiden. Met een abonnementenbestand van zo'n 7500 abonnees moet niet alleen het abonnementsgeld op tijd worden geïnd, maar ook de zich almaar aandienende muta ties in het bestand worden verwerkt. Daar naast mogen we ons gelukkig prijzen, dat er heel wat meer advertentiepagina's op jaar basis worden uitgebracht dan in de beginja ren van de krant. Ook hier hebben mensen gewerkt die soms tientallen jaren hun beste krachten gaven aan ons blad. We noemen hier de namen van mevrouw T. de Korte, die ongeveer 25 jaar in dienst is geweest, terwijl de bij velen bekende B(en) Both bijna 30 jaar op deze post heeft gewerkt en zelfs op oudere leeftijd het begin van de automatise ring nog heeft meegemaakt. Ook waren er mensen, die geen dienstver band hadden met Eilanden Nieuws, maar die soms tientallen jaren hun bijdrage lever den als medewerker. Mogelijk zijn er onder u die zich de naam van Marinus Nijsse nog herinneren. De heer Nijsse verzorgde vele jaren de veelgelezen rubriek 'het Kinder hoekje' onder de schuilnaam 'oom Ko'. Na zijn overlijden werd deze rubriek voor onze kinderen verzorgd door wijlen de heer J. Struijk. Het 'Kinderhoekje' van 'oom Ko'! die tegenwoordig versterking heeft gekre gen van 'tante Nel', viert met de krant het 75-jarig bestaan; de jeugd komt tegenwoor dig ook vrijwel elke maand aan bod in de vorm van de pagina 'Jeugdeiland'. Onze dank mogen we ook wel uitspreken naar de persoon van ds. J.M.J. Kieviet. Gedurende vele jaren voorziet hij onze krant van gedegen bijdragen in zijn boekbe sprekingen, die zondermeer waardevol zijn te noemen. Verwonderd zijn we ook over het feit dat we sinds een aantal jaren dr. W.H. Velema bereid hebben gevonden om wekelijks zijn beschouwende rubriek 'Ethiek' invulling te geven. Daarnaast zijn er medewerkers die liever niet bij name worden genoemd maar die, de één frequen ter dan de ander, hun bijdragen leveren in de vorm van 'Het Kijkvenster', 'Met raad en daad' en het hoofdartikel - allemaal rubrie ken waarin beschouwingen over het actuele wereldgebeuren aan de orde worden gesteld of waarin wetenswaardigheden worden behandeld. Ook onze overwegend jongere bezorgers willen we hier noemen. Zij zijn een onmis bare schakel in het raderwerk van onze krant, die altijd en altijd weer op tijd moet zijn en waarvan ook zij een niet onbelang rijk aandeel hebben om onze abonnees tevreden te laten zijn. O wee, als er eens iemand is vergeten bij de bezorging; dan merk je pas goed hoe groot de betrokken heid van de lezers is Velen hebben zich in de loop der jaren op diverse onderdelen ingezet voor het werk aan onze krant. Wij zijn, ongeacht wie het geweest is en wat voor taak hij of zij had, hen allen veel dank verschuldigd. Meestal is de pers in het algemeen - óók de regionale pers - de publieke opinie een aan tal stappen voor. Een oordeel over bepaalde zaken of omstandigheden wordt al gegeven, vóór het publiek er aan toe is om over na te denken. In vele gevallen helpt de krant er aan mee de publieke opinie te vormen. Maar er zitten nog meer facetten aan vast. De leiding van de krant moet ook alle bin nenkomende inzendingen op zijn mérites beoordelen; ze dienen bij opname voor publicatie in overeenstemming te zijn met de strekking van het blad. In een christelijk streekblad als het onze kan nu eenmaal niet alles worden opgenomen; er moet wel eens wat worden geweigerd, óók op advertentie gebied. De redactie moet een eigen opinie hebben over diverse zaken, ook al weet zij dat niet alle lezers het ermee eens zijn. Dat hoeft ook niet. De abonnees - en dat zijn er van allerlei richting en schakering - kennen het standpunt van de krant en de ervaring leert ons, dat dit ook wordt gewaardeerd. Die waardering blijkt ook uit de vele adver teerders, die de publiciteitswaarde van ons blad hoog aanslaan. Wel gebiedt de eerlijk heid ons te zeggen dat hiervoor ook veel inspanning geleverd en overtuigingskracht aan de dag gelegd moet worden door de thans in dienst zijnde acquisiteur A(art) J. van der Velden. Nochtans, advertenties zijn de schakel tussen verkoper en koper, die in een regionaal blad als het onze grif worden gelezen. Ook advertenties horen tot het nieuws - het nieuws uit de zakenwereld - over alles wat er te koop is. Gezien de plaatsing van de talrijke familie berichten van geboorte, huwelijk, jubilea en overlijden, die in ieder nummer voorkomen, kan ook in dat opzicht gesproken worden van een echt familieblad, waar men keer op keer naar uitziet! De betreffende gegevens daarvoor moeten uiterst correct worden ver werkt, welke werkzaamheden - naast de (abonnementen)administratie - de laatste jaren door Betty den Braber worden uitge voerd. Vanaf het begin dat de krant uitkwam, is de technische verzorging in handen geweest van, hoe kan het ook anders, drukkerij Gebr. de Waal. Zij waren het immers die deze krant het levenslicht lieten zien en de ver wantschap is door de jaren heen eigenlijk een soort van broer/zus verhouding geweest. De krant vormt voor de drukkerij de grootste opdrachtgever, waardoor ook bij het drukkerijpersoneel een grote verbon denheid bestaat in relatie tot de krant. Ook bij de drukkerij was en is er sprake van langdurige dienstverbanden. We noemen hier de namen van Cor Jongejan (50 jaar in dienst), Leen de Korte, Cor Boogerman, Gerrit Kardux, Jaap Lugtenburg, (allen meer dan 40 jaar), Bart de Bakker en onder getekende (30 jaar en langer), terwijl er D.V. in 2004 aan deze rij weer een drietal kan worden toegevoegd, dat dan 25 jaar in dienst hoopt te zijn. Ongetwijfeld zullen niet alle namen die hiervoor in aanmerking komen, genoemd zijn. De werknemers die op dit moment bij de drukkerij in dienst zijn, hebben de afgelo pen twintig jaar vele veranderingen qua techniek meegemaakt. Tot medio 1981 werd er nog gewerkt met loden letters en regels. In dat jaar wijzigde de technische vervaardiging ingrijpend door de overgang naar fotografische zetapparatuur en het drukken via het offsetprocédé. Vele zijn de inspanningen geweest om dit allemaal goed in de vingers te krijgen en sinds die tijd is er dan ook regelmatig sprake van om- of bij scholing om de zich telkens vernieuwende toepassingen in de techniek eigen te maken. Sinds december 1998 wordt de krant - die tot dan toe in veilenoffset werd gedrukt - gedrukt in rotatieoffset bij een collega-druk ker in Maassluis, waar een hele goede rela tie mee is ontstaan en waar men ook altijd voor Eilanden Nieuws klaar staat. Voorjaar 1999 werd de stap genomen om de krant volledig digitaal op te maken in verband met het feit dat steeds meer advertenties op digitale wijze werden aangeleverd. Ook op het redactionele vlak nam de digita lisering een grote vlucht. Werd voorheen veel per post of per fax aan het adres van de redactie gericht, vandaag de dag komt meer dan 75% via de digitale weg op het bureau van de redactie terecht. Gekomen bij de mijlpaal van 75 jaar, mag wel worden opgemerkt dat het eigenlijk een wonder is dat Eilanden Nieuws dit jubileum mag meemaken. Vele zijn de moeiten en zorgen geweest die vooral de eerste 40 jaren van het blad hebben gekenmerkt, vooral op het financiële vlak. Vele nieuwsbladen in ons land zijn verdwe nen of gefuseerd; andere zijn in handen gekomen van grote uitgevers die meerdere titels op de markt brengen met een aanbod van nieuws, waarvan er veel is wat vanuit het principiële oogpunt van Eilanden Nieuws niet in ons blad kan worden gepu bliceerd. Nog mogen we als zelfstandig weekblad tot op de dag van vandaag twee maal per week uitkomen met ons blad, ondanks de vele veranderingen op maat schappelijk, politiek, kerkelijk, economisch en cultureel gebied, waarover onze krant u met de regelmaat van de klok informeert. Onveranderd is echter het uitgangspunt, de identiteit. Daarin willen we en mogen we geen verandering aanbrengen want dat is onze gedurige plicht, die ons niet door men sen is opgelegd maar die God Zelf ons bevo len heeft. Daarbij past dan geen menselijke roem of eer bij dit 75-jarig jubileum, maar alleen Soli Deo Gloria, God alleen de eer. Die menselijke arbeid ondanks vele tekort komingen tot hiertoe nog heeft willen zege nen. Ook voor de toekomst blijft het onder alle omstandigheden noodzaak deze identi teit van ons blad te bewaren en daarnaast de communicatie- en informatiefunctie in onze regio ten behoeve van onze abonnees te blij ven vervullen. Daartoe geve de Heere alle medewerkenden dat zij met opgewektheid de hun opgelegde taak mogen blijven voortzetten, kon het zijn tot eer van God. Eilanden Nieuws om precies te zijn. Het is voor u inmiddels geen nieuws dat vijfenzeventig jaar geleden het eer ste nummer verscheen. De vlag dekte de lading. Decennialang verscheen de krant op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Het blad bezorgde de lezers wat we nu positief christelijk nieuws zouden noemen. Uiteraard is er sinds dien veel veranderd. Veel aandacht kreeg het kerkelijke en het agrarische nieuws. In een tijd waarin de radio nog in de kinderschoenen stond en waarin het woord televisie onbekend was, was een krant het middel om nieuws te ver spreiden en de lezer van allerlei infor matie te voorzien. Ook voor familiebe richten was de krant het medium. Eilanden Nieuws ontpopte zich ab een vaste gast in veel woonkamers. De krant is bij verschillende soorten licht gelezen en verspreidde zelf ook hét Licht. Het interkerkelijk karakter was ongetwijfeld een bindende factor voor het locale nieuwsblad. In onze tijd doet de berichtgeving van vroeger wel licht vreemd aan. Hierbij moet worden bedacht dat onze samenleving in razend tempo is veranderd. De zittin gen van het kantongerecht werden uit gebreid besproken. Hoogtijdagen van het Koninklijk Huis haalden de voorpa gina maar ook de burgerlijke stand werd in de krant vermeld. De verande ringen zijn ook te zien aan de adver tenties. Ooit werden hooi en stro, een paard of een drielingwagen te koop aangeboden. Kosthuis gevraagd en hennen aangeboden behoorde ook tot de gangbare zaken. In de grotere advertenties werden net ais nu kleding of meubels aangeboden. Betrekkelijk nieuw zijn de paginagrote advertienties van supermarkten. Vaste rubrieken kwamen en gingen. Het vervolgverhaal is de oudste vaste rubriek. Helaas zijn Taaipraatje en Weerpraatje verdwenen. Gebleven zijn typische Eilanden Nieuws rubrieken als met Raad en Daad en Waarnemer en natuurlijk de wekelijkse meditatie. Ook de plaatselijke geschiedenis bij monde van Arjanus en de verhalenverteller Schrammetje waren bekende rubrie ken. In 1953 prees Eilanden Nieuws zichzelf aan ab het goedverzorgde streekblad. En dat is het ondanks alle veranderin gen nog. Eilanden Nieuws is nog altijd een uniek streekblad dat het plaatselij ke nieuws en Flakkee bij elkaar brengt. Het medialandschap wijzigt in hoog tempo. De komst van de radio in de jaren twmtig betekende een aanzienlijk snellere wijze van nieuwsbrengen in de vorige eeuw dan ten tij de van de trekschuit. Niet lang daarna ver schenen de eerste bibberende beelden van de televisie. En wat te denken van het heden daagse razendsnelle wereldwijde internet. Voor nieuws uit de buurt, van het eiland, moet je het echter hebben van de oude trou we krant. Het plaatselijke nieuwsblad is de enige serieuze informatiebron voor iedereen die niet in de gelegenheid is alles zelf bij te wonen - en je moet er toch niet aan denken iedere raads- of commissievergadering uit te zitten en alle tijdrovende bijeenkomsten af te lopen. Daar heb je gelukkig de krant voor. Die dateert al van voor de eerste radiogolven op de antenne landden. Er zijn nieuwsbladen die meer dan anderhalve oud eeuw oud zijn. En tegelijkertijd springlevend. Wat leeftijd betreft behoort Eilanden Nieuws tot de categorie sterken. Het is een nieuwsblad dat zich met succes staande heeft gehouden in alle gewoel van de veran derende wereld. Een rots in de media-bran ding. Vooral dank zij de trouwe lezerskring. Op Eilanden Nieuws ben je niet geabon neerd, je bent er lid van. Eilanden Nieuws is één van de kranten waar de NNP pal na de bevrijding in 1945 voor is opgericht. De NNP (Nederiandsche Nieuwsbladpers luid de de naam) is een vereniging van uitgevers van nieuwsbladen die minder dan zes keer in de week verschijnen. In de eerste naoorlogse jaren heeft de NNP de papiervoorziening bevochten voor de gezuiverde pers. Dat was ook de tijd dat de NNP zich druk moest maken voor de toewijzing van fietsbanden aan redacteuren en bezorgers. Anno 2003 zet de NNP zich vooral in voor versterking van de kwaliteit van de nieuwsbladen. In het nationale orkest van de luidruchtige media spelen lokale nieuwsbladen een bescheiden rol. Landelijk vallen ze nauwe lijks op, maar op plaatselijk en regionaal niveau vervullen deze kranten een belangrij ke functie. Niet alleen als nieuwsbrenger, maar ook als platform voor discussie over de ontwikkelingen in de eigen leefomgevuig. Een serieus nieuwsblad vervult een bmden- de rol voor de gemeenschap. Dat geldt in sterke mate voor Eilanden Nieuws. Dit nieuwsblad koestert terecht een eigen identi teit. Eilanden Nieuws is, ook voor ons van de NNP, terstond herkenbaar aan de eigen nieuwskeus, het vertrouwde paginabeeld. De krant stoelt op een uitgeversbeleid dat past bij de lezers voor wie de krant wordt gemaakt. Eilanden Nieuws is in meer opzichten een bijzonder nieuwsblad in Nederiand. Het behoort namelijk tot de selecte groep van nieuwsbladen die vaker dan eens in de week bij de abonnee in de brievenbus ploffen. Dat zegt iets over de hechte band met de abonnees. De overgrote meerderheid van de lokale nieuwsbladen komt slechts één keer in de week uit. Eilanden Nieuws is binnen de kring van de NNP-leden ook bekend als de krant van Henk Koppelaar. Hij is enkele maanden geleden bij acclamatie gekozen tot lid van het Algemeen Bestuur en heeft de taak van penningmeester van de vereniging op zich genomen. Wat dat betreft is hij in de voet sporen getreden van Wim Heijboer, direc teur-uitgever van de Eendrachtbode (het nieuwsblad op Tholen). Het medialandschap mag zich dan snel wij zigen, goede nieuwsbladen blijven hun kracht ontlenen aan hun hechte band met de lezerskring. Een oud-krantendirecteur zei ooit; "De krant is er om de mensen te hel pen". De medewerkers van Eilanden Nieuws hebben dat sinds 1928 mogen doen en het bestuur van de NNP wenst dit bijzondere nieuwsblad ook voor de komende jaren veel succes. Het zal niet altijd even makkelijk zijn om de juiste koers aan te houden, maar een krant die 75 jaar alle stormen heeft weten te doorstaan, heeft zich een uitsteken de uitgangspositie verworven om haar taak met verve te continueren. Als rots in de bran ding en om de lezers te helpen. Drs. Jan Maarten Pekelharing, directeur NNP-organisatie van lokale nieuwsmedia "Met vreugde en blijdschap des harten mocht ik jl, vrijdagavond uw Jubileumnum mer ontvangen Wij herinneren ons nog levendig, dat het eerste nummer werd uitge geven. Onwillekeurig denken wij aan de woorden van Mozes de man Gods; 'Wij brengen onze jaren door als een gedachte, en wij vhegen daarheen' Onze gedachten werden teruggeleid, niet alleen deze 25 jaren, maar meer dan 50 jaren terug, hoe of het toen op ons eiland gesteld was. Ik waag het om dit even te memoreren Meer dan 50 jaren geleden (in mijn kinderja ren) was het op ons eiland op geestelijk gebied nu niet zo bijzonder rooskleurig gesteld. Het Liberalisme vierde hoogtij en als een bewijs uit velen is wel dit, dat de raad van Sommelsdijk in 1898 bestond uit 6 libe ralen en één anti-Rev. Uitgezonderd Oud- dorp en Dirksland stonden in de Herv. ker ken Confessionele predikanten, terwijl van toenmalige kleine Geref. Kerken weinig invloed uitging. Gelukkig kwam er een opleving onder ons Geref. volk. Na de Kamerverkiezing in 1901 ontplooide zich op ons eiland een activiteit onder de Geref. belijders; er werd te Middel harnis een Evangelisatie opgericht. ledere zondag kwam er een predikant van Geref. richting en de toeloop was groot, ook uit andere gemeenten. Het gevolg is dan ook geweest, wanneer er een vacature kwam, dat een predikant van Geref. richting werd beroepen. Dit heeft zich ook laten gelden op het gebied in het Chr. onderwijs. Ik kan mij nog herin neren dat er alleen in Ouddorp, Dirksland en Middelhamis (Bosseschool) een Chr. school was. Na die tijd kwamen er telkens Chr. scholen bij, zodat er in iedere gemeente op ons eiland, uitgezonderd Nieuwe Tonge, er een Chr. School verrees. Ook bij de gemeenteraadsverkiezingen werd men actief, en hoewel onder hevige strijd, waren toch binnen enkele jaren de gemeen teraden, op een paar gemeenten na, omgezet in een rechtse meerderheid. Ere wie ere toekomt! In dezen is een krachti ge actie gevoerd door de toenmaals op ons eiland verschijnende 'Maas en Scheldebo de'. Het is wel terdege gebleken in die jaren, welk een machtig wapen de pers is. En nu (in de jubileumeditie van 25 jaar E.N., red.) schrijft onze hoofdredacteur; "Tussen de des tijds verschijnende 'Maas en Scheldebode' en 'Onze Eilanden' moest 'Eilanden Nieuws' zich een bestaan zien te verwerven". Wij zouden onwillekeurig de vraag kunnen stellen; was de verschijning van 'Eilanden Nieuws' wel nodig? Onze oud-hoofdredac- teur geeft er het antwoord op als hij schrijft; "Van de echt Reformatorische beginselen werd in een verschijnend Christelijk blad niet veel meer dan een karikatuur getekend. Een ver doorgedreven persoonlijk exclusief neo-Calvinisme werd van week tot week over ons eiland uitgegoten. De zuivere bevindelijke Gereformeerde leer der vade ren werd bespottelijk gemaakt". Aldus naar waarheid gezegd. De heer A.J. Kersten haal de terecht aan (eveneens in de jubileumedi tie 25 jr., red.); "Eilanden Nieuws was nodig. Er waarden geesten rond op de kerke lijke en politieke erve, die niet meer geheel leefden uit de oude beginselen der Hervor ming." Wij zouden daar nog veel over kunnen schrijven, maar zullen dit niet doen. Alleen dit. Ik heb in die dagen de redacteur van 'Maas en Scheldebode' ernstig gewaar schuwd niet op die ingeslagen weg door te gaan, want mijns inziens was ons eiland (gelukkig) daar niet rijp voor. Ik heb hem voorspeld dat zijn blad zeer zeker aan invloed zou verliezen. Die waarschuwing mocht echter niet baten, waarom er stemmen opgingen om te komen tot uitgave van een blad van zuiver Geref. beginselen. Reeds in 1922 heb ik een paar bijeenkomsten meege maakt om tot dit doel te geraken. De bezwa ren waren toen echter financieel onoverko melijk en het zou nog zes jaren duren eer onze wens in vervulling ging. Die wens is vervuld in 1928. En nu, na 25 jaren, blijkt mij, dat ik mij in het Flakkeese volk niet vergist heb. 'Eilanden Nieuws' is een blad geworden dat op ons eiland bij het Christelijk volksdeel goed is ingevoerd, ter wijl het eerstgenoemde blad al jaren geleden zijn uitgave heeft beëindigd. De degelijkheid van 'Eilanden nieuws' is hier zeer zeker de oorzaak van. Niet alleen dat 'Eilanden Nieuws' zich bepaald vast houdt aan de zuivere leer onzer Geref. vade ren, waardoor iedere kerkelijke richting het blad kan lezen, zonder dat men zich aan een of ander stoot, maar ook om de zuiverheid der verslagen van verschillende vergaderin gen. Als men door omstandigheden een ver gadering niet kan bijwonen, is het altijd een troost dat men weet dat 'Eilanden Nieuws' een zuiver objectief verslag geeft Geachte redacteur, ik zou nog veel meer kunnen aanhalen, maar wil niet te langdradig worden. Ik wens u van harte toe dat u mag doorgaan in dezelfde weg als tot heden, niet wijkende ter rechter- nog ter linkerzijde Ook een andere lezer sprak zich - maar dan ill dichtvorm - in woorden van gelijke strek king uit, waarvan hieronder tot besluit een aantal dichtregels volgt. Heel schuchter was het eerst-verschijnen van 't Streekblad, dat thans jubileert, maar van 't begin aftrok het lijnen, door vele lezers zeer begeerd. Er klonk een toon uit, zo weldadig als in de lente koekoeksroep: al was er tegenwind, gestadig vergrootte toch de lezersgroep. Men voelde aan: dit blad wil geven een richtlijn, waarop werd gewacht! Het is toch heus niet om liet even, hoe of liet nieuws ons wordt gebracht? Men zag de zaken steeds betichten door 't God'lijk Woord, dat nimmer faalt, Dat spreekt van zegen en gerichten, waaruit de ware wijsheid straalt. 1 f V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 8