Nieuws Overdenking Neeltje Jans, op de golven en door het duin Koekjesactie Chr. Geref. Kerk ^^.,^;Sjkvenster uit de kerken uit de Heilige Schrift EiiAtiDBn-raEuws Hans van Heemst wint Govert van Wijn Orgelconcours Maassluis J CITROENPUOOING VOETUOLK MEZEN VLUCHTTEN oam aiaauE Heen en weer geslingerd geloof Unieke vaar- wandelexcursie Op vrijdag 4 juli om 13.00 uur orga niseren Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Natuurmonumenten een unieke wandel-vaarexcursie door na-tuurgebied Neeltje Jans en de aangrenzende Oosterschelde. PAGINA 5 VRIJDAG 20 JUNI 2003 'Blik op kerk ^^y en samenleving Ij j - Een winkeldiefstal I - Geweld - Wie is de crimineel? I Er zijn van die kleine berichtjes die je hoort I en leest, en waarover je later gaat zitten I nadenken. Zo'n berichtje was dat vorige 1 week, van die twee medewerkers van een AH-filiaal in de hoofdstad. Dezelfde twee die j vorig jaar een winkeldief hadden overmees- I terd, en daarbij nogal grof geweld hadden I gebruikt. Ze moesten voor de rechter komen I en één van hen werd veroordeeld tot een boe- 1 te van 600 Euro, die door Prins Bemhard wed betaald. Hij was van mening dat de straf onrechtvaardig was. Het geval heeft landelij- I ke bekendheid gekregen en dat een hd van I het Oranjehuis, in dit geval de hoogbejaarde I prins, zich ermee had bemoeid, vond alge- I mene instemming. I :f: ;)c I I Dat dit tweetal op dezelfde manier in het I nieuws kwam was op zichzelf al opmerke- I lijk. De diefstal was niet opzienbarend, de betreffende persoon had zich slechts een blikje bier toegeëigend. Maar opnieuw werd 1 hij door de twee medewerkers in de kraag I gegrepen en tegen de grond gewerkt. Hij ver- zette zich, gaf één van de medewerkers een stoot, waarop deze terugsloeg. De dief deed aangifte en opnieuw werd het tweetal in hechtenis genomen. Daarbij is de politie nog al excessief te werk gegaan. De straat waarin het huis van de verdachte ligt werd met rood lint afgezet, er kwamen zelfs politiehonden aan te pas en twintig agenten, alsof een gevaarlijke crimineel moest worden over meesterd... De medewerkers werden de volgende dag in vrijheid gesteld, maar de dief zit nog. Niet om het blikje bier, maar om andere winkeldiefstallen die hij zou hebben gepleegd. Hoe langer je over zo' n incident nadenkt, hoe onbegrijpelijker het wordt. Daar is een super markt die voortdurend te lijden heeft van mensen die het onderscheid niet blijken te weten tussen het mijn en het dijn. Die super markt is bij het dievengilde al verdacht, want volgens een bepaalde krant waarschuwen ze elkaar: "Daar moet je niet zijn, want daar word je in elkaar geslagen". Twee medewer kers stéén voor de zaak en overmeesteren de dief. Dat ze daarbij niet helemaal volgens het boekje werken - wie zal hen dat kwalijk nemen? Op zo'n moment vraag je je toch niet af hoe ver je met eventueel geweld kunt gaan? Belangrijk is alleen dat de dief gepakt wordt. Maar de medewerkers worden meteen als verdachten beschouwd en de dief heeft ook nog de brutaUteit hen bij de politie aan te kla gen wegens buiten-proportioneel geweld... De politie zelf heeft overigens toegegeven, zo stond het later in de krant, dat ook zij niet zoveel tam-tam had moeten maken om een verdachte in te rekenen. Eén telefoontje was voldoende geweest. Heeft de goegemeente dan toch geUjk als steeds weer verkondigd wordt dat de dief in bescherming genomen wordt, en dat zij die ertegen optreden moeten boeten? Waarnemer I Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu- I ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door I deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending I compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. I Engeland kregen wij eens een heerlijke, I qua kleur en qua vorm op kaas lijkende I citroenpiidding voorgeschoteld. Kunt u mij I daarvan het recept verschaffen? I Antwoord: Die pudding wordt 'lemon cheese'ofwel citroenkaas genoemd. U hebt I er 2 of 3 citroenen, 4 eieren, ca. 125 gram 1 witte basterdsuiker, 7 gram gelatine en wal I water voor nodig. Maakt u de pudding eni- ge dagen tevoren, dan kunt u 10% minder gelatine nemen. Was de citroenen, schil ze en breng die stukjes schil met zo'n 4 decili- I ter water aan de kook. Laat die ca. 10 minu- 1 ten trekken, verwijder dan de schillen en voeg het gezeefde sap van de citroenen bij het aftreksel. Vul het water aan tot 2 dl. Scheid de eieren. Doe iets van het eiwit in de puddingvorm. Roer de dooiers met wat basterdsuiker uit en voeg al roerende het gereedstaande citroenvocht toe. Verwarm het mengsel terwijl u de overige suiker al roerende daarin oplost. Neem de pan van het vuur en los de, intussen in koud water geweekte, (en goed uitgeknepen) gelatine op in de massa. Laat de vla dan, onder nu en dan roeren, afkoelen. Zodra ze geleiachtig begint te worden het eiwit afkloppen en de vla onder luchtig omscheppen bij het stijf- geklopte wit van de eieren schenken. Bestrijk de puddingvorm met het eerder daarin gegoten óngeklopte eiwit en doe de puddingmassa, zodra ze niet verder uitzakt, over in deze vorm. Laat uw citroenpudding koud opstijven alvorens u haar op een schaal stort. U kunt haar ook met vruchtjes garneren en er een puddingsausje bij geven. Mensen die zich vroeger pedicure noem den, hebben nu Podoloog, Chiropodist, Podotherapeut of zelfs Podokinaesioloog op hun naamkaartje staan. Zijn dat bete re voetverzorgers, of betekent het heel wat anders? Antwoord: Toen zich onder de pedicuren veel beunhazerij ontwikkelde, omdat veel ondeskundigen andermans likdoorns en misvormde nagels te lijf gingen, besloten de georganieerde bonafide voetverzor gers zich chiropodist (voetheelkundige) te noemen. Andere leden van het voet volk zochten toen ook naar andere namen. De term podoloog komt van podologie (voetkunde. Podokinaesiologie betekent voetbewegingsleer. Dat vak wordt voornamelijk beoefend door voet fysiotherapeuten. De enige beschermde titel welke er binnen dit vakgebied bestaat, is die van podotherapeut (voet- verzorger). Jaren achtereen nestelden er koolmezen in onze tuin. Sinds ik het nestkastje schoonmaakte en een nieuw verfje gaf, komen ze alleen kijken. Ze bouwen er geen nest meer in. Wat mankeert er aan? Antwoord: Vermoedelijk hebt u een verfsoort gebruikt die een sterke, voor dieren onaangename geur verspreidt. Sommige vereven scheiden zelfs giftige dampen af. Geen wonder dat vogels de vlucht nemen als ze bij of in dat huisje De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda (SoW), K. L. Bom, voorheen zendingspredikant te Nicaragua; te Hilvarenbeek (Protestantse gemeente), mw. ds. V. Hinten te Phiüppine-Sas van Gent- Sluiskil, die dit beroep heeft aangenomen; te Lochem (federatieve gemeente), mw. C.M. Veenhuizen te Egmond aan Zee, die dit beroep heeft aangenomen; te Rijssen (wijk 1), J. Flikweert te Nunspeet; te Tholen (Immanuel; parttime), mw. ds. M. van der Poll (geref. pred. te Domburg), die dit beroep heeft aangenomen; te Vriezenveen (buiteng. wijkgemeente Bethel), A. C. Rij ken te Gameren; te Waddinxveen (wijk Noord), W. J. Dekker te Reeuwijk. Aangenomen naar Baambrugge, kandidaat D. J. de Rooij te Nieuwersluis; naar Nun speet, J. F. Schuitemaker te Emmeloord; naar Oldenzaal, W. J. van Sintmaartensdijk te Losser; naar Rotterdam-Centrum (wijkge meente De Samaritaan), H. G. de Graaitf uit Maarssen. Bedankt voor Moerkapelle, F. van Roest te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen (rectificatie): te Veldhausen/ Neuenhaus (als jeugdpredücant voor de synode van de Ev.-altref. Kirche van Nie- dersachsen en schoolpastor aan het gymnasi um Neuenhaus; parttime), D. Wiggers te Wilsum (Ev.-altref. Kirche). Beroepen te Leeuwarden, A. J. J. van Vliet te Augustinusga/Surhuizen, die dit beroep heeft aangenomen; te Ouddorp en Stellen- dam, C.G. Kant te Tzum (SoW), die dit beroep heeft aangenomen; te Terwispel- Tijnje (Federatieve gemeente), G. A. Segger te Bierum, die dit beroep heeft aangnomen; te Zoetermeer, J. van den Akker te Abben- broek-Zwarte waal Aangenomen naar Voorburg (SoW Koningskerk; parttime), mw. N. B. A. A. Vonk-Wartena, die ook verbonden blijft aan Kaag (parttime). GEREF. KERKEN (VRJJG.) Beroepen te Mussel, kandidaat M. E. Bui tenhuis te Slochteren; te Ommen, E. J. Oost land; te Smilde en te Aima-Paulowna, kandi daat W. Griffioen te Amersfoort. Aangenomen naar Mijdrecht, kandidaat G. A. Heek te Amsterdam, die bedankte voor Zaandam. Bedankt voor Voorthuizen-Bameveld, A. de Snoo te Assen-Marsdijk. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Mijdrecht, G.M. Bijkerk te Beverwijk/Westzaan. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen, P. Mulder te Dor drecht. zo'n verflucht ruiken. Maak een nieuw nestkastje en hang dat op die plaats op en gebruik ook geen geurende of bijtende schoonmaakmiddelen Onze 40-jarige pruimenboom geeft de laatste jaren weinig of geen blauwe prui men meer. Toch zien we geen ziektever schijnselen. Antwoord: De meeste pruimenbomen gaan slechts 20 a 25 jaar mee. U zult uw ouwe trouwe blauwe na die veertig jaar dus wel moeten vervangen. "En terstond de vader van het kind, roepende met tranen, zeide: "Ik geloof, Heere! kom mijn onge lovigheid te hulp. (Markus 924) Gelooft deze man nu wel of niet? Onwille keurig rijst deze vraag als je bovenstaande woorden leest. Hij wordt in ieder geval heen en weer geslingerd tussen geloof en onge loof En het zou wel eens kunnen zijn dat u dit herkent in uw eigen leven. Het levende geloof is dikwijls een aangevochten geloof. Er is immers veel wat strijdt met Gods macht. Neem nu de omstandigheden van deze man in Markus 9. We weten niet hoe hij heet. Hij wordt doorgaans aangeduid met de naam van de ziekte waar zijn kind aan lijdt: de vader van de maanzieke jongen. Het gaat om diepingrijpend leed. De verschijnselen doen op het eerste horen denken aan epileptische aanvallen. Maar er is meer aan de hand. Het kind is ook stom en doof (vers 25) zodat hij niet kan spreken of horen. Bovendien is er sprake van een boze geest die de jongen aan grijpt (vers 18) en hem zelfs in het vuur en in het water werpt (vers 22), Er is dus bezeten heid in het spel. Een ontstellend lijden voor deze jongen en ook voor zijn ouders die vol gens Lukas maar één zoon hebben. Laten we deze "maanziekte" niet te gauw verbinden met ziekten die wij vandaag kennen. "Onze moderne ziektebeelden zijn niet toereikend om de kwaal van deze mens te beschrijven, vooral omdat de kwaal, het kwaad geduid wordt als een uiting van demonie", las ik ergens. Daarom verdiepen we ons niet te veel in de ziekte van deze jongen. Belangrijker is dat Jezus de werken van de duivel verbreekt. Daarbij speelt het geloof van de vader een belangrijke rol. Hij zoekt zijn heil bij Jezus. Dat is het beste wat we kunnen doen, in wel ke omstandigheden we ons ook bevinden. Bij Hem zijn we op het goede Adres. En dan vraagt Jezus in vers 23 nadrukkelijk om geloof Alle dingen zijn mogelijk voor wie gelooft! Maar - dat is wel een opgave. We merken het aan de vader van de maanzieke jongen. Geloof en ongeloof strijden bij hem om de voorrang. En toch komt het tot een doorbraak. De man is hevig geëmotioneerd. De tranen staan in zijn ogen. En zijn stem schiet uit als hij roept: "Ik geloof Heere! Kom mijn ongelovigheid te hulp." De Sta tenvertaling heeft ongelovigheid - dat klinkt wat verzachtend. Maar in het Grieks staat ongeloof Deze vader wordt heen en weer geslingerd. Wat wilt u! Juist op dit moment wordt zijn zoon aangevallen door de boze geest. Om dan nochtans te geloven dat Jezus uitkomst kan geven - dat is in één woord een gevecht. Wat kuimen bepaalde omstandigheden ons doen twijfelen aan de macht van de Heere. Zorgen die ons beklemmen. Of zonden die ons neerdrukken. De vader gelooft! Hij werpt zich als het ware in Jezus' armen met al zijn nood. Maar - tegelijk wordt hij besprongen door ongeloof. Geloof en onge loof kunnen zo dicht naast en zelfs door elkaar liggen. Herkennen we het? Hoe zou het komen dat de woorden van deze vader-in- nood zo dikwijls worden aangehaald? In gesprekken en ook in de prediking? Omdat ze inderdaad herkenning en instemming oproepen. Perfect geloof bestaat niet. Dat moeten we ook niet van elkaar of van onszelf eisen. Volgens Luther is het geloof een "onrustig ding". We komen diezelfde onrust in de psalmen tegen. Bestrijding en vertrou wen wisselen elkaar voortdurend af. Het levende geloof heeft iets van de branding. Golven van geloof en ongeloof botsen tegen elkaar aan met alle gevolgen van dien. Wat kan de spanning hoog oplopen! Het mag ons troosten dat de Schrift daar eer lijk over spreekt en geen "modelgelovigen" tekent. Gelukkig niet! Weet u wat de Heilige Geest ons door middel van deze geschiedenis wil leren? Om niet in ons eigen geloof te geloven maar alleen in de Heere op Wie het geloof zich richt. Dit laatste lijkt een subtiel verschil, maar het is wel van levensbelang. Soms horen we mensen in moeilijke omstan digheden zeggen: "Gelukkig heb ik mijn geloof nog". Ik begrijp best wat ze daarmee bedoelen. En toch is het arm als je het van je eigen geloof moet hebben. Het is beter om te belijden: "Gelukkig heb ik mijn Gód op Wie ik bouw". De vastheid Ugt in God en niet in mijn geloof Daarom kan ik alleen op de Heere terugvallen en niet op mijn eigen geloof Waag het met Hem. Zou onze nood (welke dan ook) groter zijn dan de Helper? U mag zelf het antwoord geven. Weet dat een ieder, die in Hem gelooft, niet beschaamd zal worden (Rom. 9:33). Ook niet als het om een heen en weer geslingerd geloof gaat. In Gods oog is bestreden geloof tóch voluit geloof! 'Het rijkste is dat Hij het Zelf in stand houdt door de Heilige Geest. Dsze activiteit start om 13.00 uur, of in de haven v£in Burgsluis of bij de vlaggen van de genoemde natuurorganisatie op de hoek van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans. Een groep deelnemers begint met een vaartocht met de boot 'Breeveertien' en wordt halverwege de middag op het natuur gebied Neeltje Jans afgezet voor een circa twee uur durende wandeling. De andere groep begint met de wandeling en gaat daar na de Oosterschelde op. Een bus zet u om 17.00 uur af bij het startpunt. Bij deze vaar-wandelexcursie wordt u bege leid door deskundige gidsen die van alles weten te vertellen over het ontstaan, de flo ra, fauna, en ontwikkelingen van natuurge bied Neeltje Jans en het leven in en rond de Oosterschelde. Geef u snel op, want er zijn maar een beperkt aantal deelnemers moge lijk. Wat u verder moet weten Het is noodzakelijk dat u zich van tevoren aanmeldt voor 30 juni bij Het Zeeuwse Landschap, telefoonnummer (0113) 569110 of per e-mail: c.van.de.kreeke@hetzeeuwse landschap.nl. Bij voldoende deelname wordt deze excursie geannuleerd. Deelname aan de excursie bedraagt voor be gunstigers/leden van Het Zeeuwse Land schap en Natuurmonumenten 12,50. Voor niet-leden/begunstigers zijn de kosten 15,00 en kinderen t/m 6 jaar 5,00. Dit bedrag dient bij aanvang betaald te worden aan de gids. Op de boot is eventueel een ver snapering te koop. Vrijdag 27 juni en zaterdag 28 juni wordt er door de Chr. Geref. Kerk een koek jesactie gehouden. De opbrengst van deze koekjesactie is deze keer bestemd voor: 50% de bouwkas van de Chr. Geref. Kerk en 50% voor Stichting Hulpver lening Christenen in Roemenië (H.C.R.). Het is dus van harte aanbevolen om deze lekkere roomboterkoeken van Tanis Banket B.V. uit Ouddorp te kopen. We komen bij u langs als u in Middelharnis of Sommelsdijk woont. Stel de verkopers en verkoopsters niet teleur; voor de prijs hoeft u het niet telaten! We hopen dan ook dat na afloop van deze actie een mooi bedrag kan worden overgemaakt voor deze goede doelen! Op het jongstleden zaterdag gehouden Govert van Wijn Orgelconcouis in de Groote of Nieuwe Kerk te Maassluis is Hans van Heemst (Oude Tonge) eerste prijswin naar geworden. Het was de elfde keer dat het concours werd gehouden. Het concours staat traditiege trouw open voor jonge organisten tot 30 jaar. Zowel conservatoriumstudenten als ama teur-organisten mogen aan dit concours meedoen. De deelnemers moesten een ver plicht werk èn een vrij werk uitvoeren op het Garrels-orgel. Als verplicht werk had elke deelnemer de keuze uit 'O Mensch, bewein dein Sünde gross' van Johann Sebastian Bach of de twee bewerkingen over 'Herzlich tut mich verlangen' van Johannes Brahms. Wie Bach kiest, moet daarnaast een vrij werk uitvoeren van n4 1800; wie z'n keus op de romanticus Brahms laat vallen, heeft voor het vrije werk te kiezen uit muziek van vóór 1800. Hans koos, naast Brahms, voor het Prelu dium in e van Nicolaus Bruhns (1665-1697), een hoogtepunt uit de Noordduitse orgelba- rok. Zodoende bestond zijn programma uit twee geheel verschillende stijlen: de grillig heid van de 'stylus phantasticus' (de fanta sierijke stijl) waarvan Bruhns' e-moU een uitnemend voorbeeld is, naast de diepzinni ge, verinnerlijkte klankwereld van Brahms' rijpe koraalbewerkingen. De jury (Kees van Houten, Jan Jansen en Leo van Doeselaar) had vooral veel waarde ring voor de manier waarop Hans omging met Brahms' muzikale kleinodiën: vanuit veel invoelingsvermogen en met de juiste souplesse. Voor Bruhns heeft Hans zonder twijfel een inspirerend studie-orgel tot zijn beschikking: hij is als organist verbonden aan de Hervormde Gemeente te Oude Ton ge, die in haar kerkgebouw het fraaie Frobe- nius-orgel heeft staan! Ook begeleidt Hans diensten in de Geref Kerk (Vrijgemaakt) te Middelharnis. Vanaf 1991 studeert hij bij Paul Kieviet (Middelhamis/Sommelsdijk). Op D.V. 25 oktober geven de drie prijswin naars gezamenlijk het 'laureatenconcert' in de concertserie van de Groote of Nieuwe Kerk van Maassluis. ■12- De dekens wapperen in de voorjaarswind. In de verte roept een duif. Een andere antwoordt. Die hebben elkaar gevon den. s Middags boent Thonia het ledikant uit. Daarna maakt ze het bed op. Eigenüjk wil ze zo nog even langs de textiel zaak gaan. Onlangs hing er een mooie sprei in de etalage. Die zou pnscies op Willems ledikant passen. Keuiend kijkt ze de kamer door. In gedachten ziet ze de blauwe spiei al op het bed liggen. Hij zal ook mooi bij de gordijnen staan. Even later zit ze op de fiets. Het is heerlijk weer. De zon schijnt behaaglijk Ze heeft het echt getroffen met het schoonmaken van Wülems kamer. Met een rustig gangetje komt ze de Dorpsstraat inrijden. Het is gelukkig niet druk in de textielwinkel. Ze hoeft niet lang te wachten. Dat is maar goed ook, want ze voelt zich opeens wat moe. E)e sprei is er nog, al hangt hij niet meer in de etalage. Ze hebben hem ook in het groen. Die is ook heel mooi. Even weifelt Thonia, maar dan besluit ze toch de blauwe te nemen. Die past het beste bij Willems kamer. Ze kiest ook nog een overhemd voor hem uit. Een grijs hemd met een fijn wit streepje is het. Dat zal goed bij zijn grijze pak staan. Eigenlijk kan hij ook wel een nieuwe stropdas gebruiken. Die hebben ze echter in deze zaak niet naar haar zin. Ze koopt nog twee lichtblauwe zakdoeken voor Willem. Dan rekent ze af. Met de fiets aan de hand loopt ze door de winkelstraat. In de etalage van een herenzaak bespeurt ze een geschikte strcpdas. Die gaat ze nog even voor hem halen. Ze zet de fiets goed op slot. Daama haast ze zich naar binnen. Ze komt met een mooie stropdas terug. Tevreden fietst ze naar huis. Ze legt de sprei over Willems bed. Hij kleurt heel mooi bij alles. De kamer Ujkt helemaal anders geworden. Boven het ledikant zal ze nog een paar schilderijtjes hangen. Op zol der heeft ze er nog twee met blauwe vergeet-mij-nietjes. Die heeft ze zolang opgeborgen, maar ze passen hier goed bij. Voor het nachtkastje zal ze een kleedje haken. Met twee dagen kan ze daarmee klaar zijn. Voldaan kijkt ze de kamer rond. Hij is echt gezeUiger geworden, alleen al door die nieuwe sprei. Ze zal de schilderijtjes meteen maar op gaan zoeken. Met de Ujstjes gaat ze even later naar beneden. Ze moet ze eerst goed opwrijven, voor ze die ophangt. Er moet wel een extra spijker in de muur geslagen worden. Daar houdt ze eigen lijk niet van, maar het lijkt haar zo mooi staan. Met hamer en spijker gewapend klautert ze even later weer naar boven. Ze moet goed opletten waar de spijker erin kan. Hier lijkt het haar wel een geschikte plaats. Daar lopen geen leidin gen door de muur. De lijstjes komen dan ook precies naast elkaar te hangen. Zou Willem het merken, dat zijn kamer opgeknapt is? Ze hoopt het. Ze heeft het immers voor hem gedaan. Ze bedenkt, dat ze nog vergeten is een boek voor hem te kopen. Maar dat kan een andere keer wel. Hij is voorlopig nog niet thuis. Toch zal ze blij zijn, als hij zaterdagmiddag weer op zijn oude plekje zit. Ze mist hem harder dan ze voor mogelijk heeft gehouden. HOOFDSTUK 6 Het regent de hele donderdag. Willem staat voor het raam van de kamer naar buiten te staren. Hij voelt zich doelloos. De afgelopen dagen heeft hij veel buiten doorgebracht Hij schijnt er een kleur van gekregen te hebben, volgens Frederik. Vandaag is er echter geen kans om een wandeling te maken, of het weer zou totaal om moeten slaan. Hij zucht en loopt naar de boekenkast Dan zal hij maar gaan zitten lezen. Hij wilde juist vandaag BeUbrd eens grondig gaan bor stelen. Daar was het dier de vorige keer zo mooi van geworden. Misschien kan hij het vanmiddag wel doen. Tenminste, als Frederik het paard dan zolang op stal wil zetten. Hoe lang zou hij hier nog mogen blijven? Frederik en Toke hebben het nergens over. Soms ligt het op zijn lippen het te vragen, maar toch doet hij het niet Het begint nog harder te regenen. Hij kijkt er naar. Wat zou Thonia aan het doen zijn? Zou ze het eenzaam hebben of merkt ze dat niet door de schoonmaak Daar zal met dit weer trouwens niet veel van komen. Hij mist haar toch wel een beetje, hoewel hij het hier ver der heel erg naar zijn zin heeft. Er gaat zo'n rust van Toke uit. Ze jaagt hem niet op, maar laat hem zijn gang gaan. Hij is nu minder moe dan anders. Dat komt misschien ook, omdat hij beter slaapt Maar hij is nataurlijk ook de hele dag in de buitenlucht Hij maakt lange wandelingen met Tom- bo. Hij zal het dier missen, als hij weer thuis is. Eerlijk gezegd moet hij er niet aan denken weer terag te gaan. Hier heeft hij de ruimte, zowel binnen als buiten. Als hij er behoefte aan heeft, kan hij naar zijn slaapkamer gaan of een wandeüng gaan maken. Maar hij kan ook in de kamer of keuken gaan zitten. Toke gaat rustig door met haar huishoudelijk werk. Hij mag aUes, maar hoeft hier niets te doen. (jisteren heeft hij de schuur aangeveegd en het erf geharkt. Hij was een beetje buiten adem, toen hij klaar was. Zijn conditie is er de laatste tijd niet beter op geworden. Hij wil van de week ook het houthok netjes maken voor Frederik. En als hij langer blijft, kan hij het hek wel eens verven. Er is hier genoeg te doen. "We gaan koffiedrinken. Kom je, Willem?" vraagt ajn schoonzus om de hoek van de kamer. "Ja", antwoordt hij. "Het is hier beter dan buiten", zegt Frederik. "Maar voor het land is het goed, zullen we maar denken." Hij gaat in de leunstoel zitten. "Dank je, vrouw", zegt hij en neemt een slok van de pittige koffie. 'T)aar knapt een mens van op." Ze praten even over het werk, dat gebeuren moet "Ik wil Belford graag borstelen", zegt Willem. "Kun je hem straks in de stal zetten?" "Vind je het goed, dat ik het vanmiddag doe? Zo meteen komt er een vertegenwoordiger en moeten we nog in de stal zijn", antwoordt zijn broer. "Natuurlijk." "Heb je het hier verder wat naar je zin, Willem?" vraagt Frederik en kijkt hem met zijn blauwe ogen onderzoekend aan. "Ik vind het hier fijn", zegt hij eerüjk. "En wij vinden het fijn, datje hier bent", komt Toke. Even valt er een stilte, alleen ziet Willem, dat Frederik naar Toke kijkt. Het is een bhk vol hefde, die zijn broer zijn schoonzus geeft. Ze is ook een Ueve vrouw, denkt Willem. Hij kan begrijpen, dat zijn broer gelukkig met haar is. Even voelt hij de leegte van zijn bestaan. Had hij dan toch beter.Zijn gepeins wordt onderbroken door luid geblaf. "O, Tombo wil erin. hij vindt het zeker te nat buiten", zegt Toke. Ze laat het grote dier op de mat stilhouden. "Eeist de poten vegen, Tombo", zegt ze. Het dier weet precies wat er gebeuren moet Toke haalt eerst de voorpoten over de mat, daama volgen de achter poten. Dan neemt ze een oude handdoek en wrijft hem ver der zo goed mogeüjk droog. "Nu moetje een poos in de inand gaan liggen, hooi'', zegt ze. "Je bent nog nat." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5