Evangelische Toerusting Scliool start in september te Middelharnis ebs(T2 Woord Daad Projecten Culturele Kralenketting op Goeree-Overflakkee Leerlingen basisschool 'Het Kompas' krijgen les van kunstenaar Jassoy dicht?! EiiAraraMiiEijiiia Ingezonden: Moet speeltuin 'de Flipjes' volgend jaar OZ Zorgverzekeringen: geen tussentijdse premieverhogingen Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee ^S-75-75-75-75-75-75-75-T5-I5-75-75-/> ^Z-9L'Sl-%L-9L-9L'9L'9l-9l'9l'9l-9L'^ ^nntcn^mlUk: Voorlaatste ronde zomercompetitie 'Denk en Zet' »o 'S Ui 'S bn I ^HHt S Bak ze bruin. Je krijgt er vanzelf wel een maand tie tijti voor om je kunsten te latem zien. Tot volgende week met voorlopig de laatste puzzels in verband met de vakantie. ^tinï 6 Verticaal: Geen vooropleidingseisen - Bijbellienms - Gods Woord beluisteren - Bijbelleer - Gods Woord begrij pen - Bijbels leven - Gods Woord beleven - Bijbeluitleg - zelfstandig belui steren, begrijpen en beleven PAGINA 17 VKOT>AG 20 JUNI 2003 Aandachtig kijken en luisteren de leerlingen naar de uitleg van kunstenaar Jassoy. STELLEND AM - In de maand mei kregen de leerlingen van groep 5 en 6 van basis school 'Het Kompas' te Stellendam een serie lessen van kunstenaar Harald J. Jassoy uit Goedereede, uitgaande van de Kunst stichting Goedereede. Het begon met een kunstvoorwerp in de klas: de leerlingen mochten hier enkele weken naar kijken en het beleven. Aan het eind van deze periode kregen ze een lijst met vragen, die gingen over de kleuren, de vormen en de betekenisse van het voor werp. De week daarna kwam de heer Jassoy op school. Hij had inmiddels de antwoorden bekeken en aan de hand van nog enkele twee- en driedimensionale kunstwerken, die hij had meegebracht,' werd er met de leerlingen verder gesproken over de beteke nis van de kleuren, vormen en voorstellin gen. Omdat Jassoy tevens de kunst van de dia loog met kinderen verstaat, werd er op een boeiende manier van gedachten gewisseld. De leerlingen waren dan ook enthousiast toen ze hoorden dat ze ook nog een bezoek aan zijn atelier 'Cent van 't blad' zouden brengen. Met diverse moeders mochten ze daar ver der kijken, vragen en genieten van de wer ken van Jassoy. De serie werd afgesloten met een schilderles op school. Aan de doel stelling, om kinderen bekend te maken met kunst, is op deze manier zeker voldaan. Geachte leden en bezoekers van speeltuin 'de Flipjes', Daar het ons als bestuur van de speeltuin er alles aan gelegen is dat u het in de speeltuin naar de zin hebt, doen wij er als bestuur alles aan dat dit ook mogelijk is, althans binnen de hekken. Dat er na een bezoek aan de speel tuin op uw voertuig een proces-verbaal prijkt, kunnen wij niet verhinderen. Tijdens besprekingen met B&W van de gemeente Goedereede, vertegenwoordigd door de heer Van Oosterom, hebben wij een voorstel op tafel gelegd dat de parkeerpro blemen zou oplossen. Toen werd ons toege zegd dat dit plan zeker voor 1 april 2003 gerealiseerd kon zijn. Maar na getouwtrek met omwonenden vindt de gemeente de argimienten van bewoners - van twee zomerwoningen - zwaarder wegen dan de problemen van u, als één van de ca. 40000 bezoekers van de speeltuin. Gaarne verzoeken wij u om hulp deze zaak alsnog gedaan te krijgen. Dit kunt u doen door aan het adres van B&W van de gemeente Goedereede, zowel schriftelijk als telefonisch uw steun aan ons duidelijk te maken, Uefst vóór 30 juni a.s., want dan is er nog een allesbeshssende vergadering. Mocht het hele plan voor het einde van het seizoen alsnog niet doorgaan dan zien wij ons genoodzaakt - omdat deze problemen ons tegenwerken in onze beleidsplannen met 'de Flipjes' - de speehuin in zijn 50e bestaansjaar (2004 dus) niet meer te openen, deze te ontruimen en de grond terug te geven aan Deltanuts. Dit tot onze zeer grote spijt! Het bestuur van speeltuin 'de Flipjes' te Ouddorp Ondanks de stijgende zorgkosten wijzigt OZ zorgverzekeringen de nominale premie voor het ziekenfonds niet per 1 juli 2003. Met een nominale premie van 28,90 behoort OZ zorgverzekeringen, waar 615.000 mensen zowel ziekenfonds als particulier zijn verze kerd, qua prijs tot de laagste aanbieders. De minister van Volksgezondheid heeft besloten om met ingang vanl juli 2003 de röntgenfoto's voor verzekerden van 18 jaar en ouder uit het ziekenfondspakket te ver wijderen. OZ vergoedt deze kosten vanaf 1 juli via haar aanvullende tandartsverzekerin gen. De premie voor deze verzekeringen stijgt ook niet. OZ-verzekerden met een aanvullend tand artspakket krijgen de kosten van de röntgen foto's op de gebruikelijke wijze vergoed. Dat wil zeggen dat verzekerden met een TandPlus 75% van deze kosten terugkrijgen en met een TandTop 100%. OZ zorgverzekeringen hecht veel waarde aan kwaliteit, betrouwbaarheid en duideüjk- heid. "Daarom hebben wij besloten om de premies niet tussentijds aan te passen", aldus de heer Eggo D. Boer, voorzitter van de raad van bestuur van OZ zorgverzekeringen. CM 03 O Puzzelreglement l. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamls. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad- i.els voorzien van 'oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een brieQe, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. I Hé wat zie ik daar op het kantoor van onze krant? Sluip eens stie- kempjes mee de steile trap op. Gluur muisstil om de hoek. Adri en Hans zitten steeds met hun verrekijker naar buiten te turen. Komt er al iemand aan? Zou het nu gaan gebeuren? Jap stopt telkens met typen om zenuwachtig met zijn oor bij de deurpost te luisteren of er al voet stappen klinken. Jan speurt met valkenogen over het computerscherm heen. Lugtenburg heeft zelfs zijn sigaar gedoofd om maar niets te mis sen van al die heerlijke geuren. Betty en Plony vergeten de admini stratie bijna en vormen de schildwachten. Alle, ja aUe ogen zijn gericht op jullie!! De oplossing in natura van juni 5!! Deze week bestaat het Eilanden-Nieuws namelijk 75 jaar. Vandaar. I I Een feestpuzzel waar we de Bijbel voor nodig hebben. Zoek in alle tekstgedeeltes welke ingrediënten je nodig hebt. Wie wer kelijk het baksel (een gedeelte ervan is ook al goed) op het kantoor van het Eilanden- Nieuws brengt krijgt maar liefst 75 punten erbij. Nou is dat geen actie? Wie te ver woont of er geen kans toe ziet, levert gewoon op papier de gevonden bestanddelen in en het vermoedde baksel. In elk geval ont vang je dan de normale 10 punten. Wist je dat er alleen al in het Oude-Testament ruim 800 keer gegeten wordt? Voor de Bybeltaart heb je het volgende- nodig: Psalm 55:22 (300 gr.) 1. Samuel 14:29. (300 gr.) Job 39:17. (6 stuks) Genesis 18:6. (400 gr.) Amos 4:5. 2 theelepels) Leviticus 2:13. 2 Kronieken 9:9. (2 theelepels) Jesaja38:21.(100gr.) 1 Samuel 30:12. (100 gr) Hooglied 2:5. (1 exemplaar) Numeri 17:8 (2 eetlepels, geschaafd) Richteren 4:19 (indien nodig) En dit is het recept: 'Roer in een grote kom de bestanddelen uit Psalm 55 en Samuel 14 zacht. Voeg één voor één Job 39 toe en klop goed. Zeef Genesis 18, Amos 4 en Leviti cus 2 boven de kom, voeg ver volgens 2 Kronieken 9 toe en roer het geheel goed dooreen. Snijd de in water ge weekte elementen uit Jesaja 38 in stukjes. Was 1 Samuel 30 en dep die droog. Snipper Hooghed 2 klein. Roer Jesaja 38, 1 Samuel 30, HoogUed 2 en Numeri 17 door het beslag en voeg indien nodig nog wat Richteren 4 toe. Vul een met Psalm 55 ingevette en met Genesis 18 besto ven bakvorm met het beslag en bak de taart in op 200 graden voorverwarmde oven. Temper de oven na 10 minuten op 160 gra den. Baktijd ongeveer anderhalf uur. Vandaag hebben we natuurlijk een kruis woordraadsel in de vorm van een 75. Kun jij hem oplossen? Doe je best. Horizontaal: 1Tegenovergestelde van plus. 4. Zwartwitte vogels die ook op ons eiland voorkomen. 10. "Achternaam" van onze jubilerende krant. 12. Vrouw uit Finland. 13. Daar. 14. Zij. 15. Race in Assen. 17. Zo noem je de lucht in de bergen. 18Italiaans voor Rome 19. Meisjesnaam. 20. Dan zingen zij, verblijd. (Ps. 138:3) 22. Kleur. 25. Ledikant. 26. Getal. 27. Een paar munten bv. 29. Halm. 30. Onbekend persoon, (afk.) 31. De oudste, (afk.) 32. Daar vang je een muis mee. 33. Deel van een boom. 35. Groep bomen. 36. Rijnschip. 37. Niet raak. 38. Voorzetsel. 40. Verenigde Naties, (afk.) 41. Dier dat onder de grond graaft. 42. Onder andere, (afk.) 44: Moeder. 46. Erg. 47. Laatste letter van het alfabet. 48. Meisjesnaam. 1. Muzieknoot. 2. Piepend geluid van een band bijvoor beeld. 3. Op dit ogenblik. 4. "Voornaam van onze krant. 5. Afkorting van het eerste gedeelte van Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. 6. Gevaarlijke Duitsers in de oorlog. 7. Voorzetzel. 8. Muzieklioot. lÖ^ Meisjesnaam. 1 h' Zandvlakte bij de zee. 16. Hier proef je mee. 20. Inwoner van Ierland. 21. Een sufferd. 23. Soort koe. 24. Naam van het zwembad in Middelhar- nis. 25. Speelgoed waarmee je kunt gooien. 28. Druppel die je huilt. 29. Lokvoer. 32. Roofdier dat wel eens een kip steelt. 34. Kosten koper, (afk.) 35. Achterwerk. 37. Mama. 38. De man van je tante. 39. Rivier. 45. Tam. 46. Dat roep je als het koud is. 'iiiJ' Maayke Marieke Marj .M. Marj. S. Marteen M. Marijn Marinda Matthias Mieke In navolging van het aansprekende Meekrapproject van 2001 en 2002 worden er in 2003 diverse culturele manifestaties gerealiseerd in meerde re dorpskernen van Goeree-Overflak kee. Het betreft evenementen waarin erfgoed, cultuur en toekomst worden verkend, verbeeld en geregen tot een 'culturele kralenketting', die in dit jaar aaneen geregen wordt. Een belangrijk uitgangspunt bij dit alles is het leggen van dwarsverbanden tus sen onvermoede talenten. De 'kralen ketting' is een zoektocht naar eigen heid en verbondenheid en naar parti cipatie van jong en oud, met als insteek elementen uit verleden, heden en toekomst. Een kenmerk hiervan is dat een en ander steeds gebeurt vanuit een voor de gelegenheid ontstane samenklontering van mensen. Op Goeree-Overflakkee wordt er flink gere gen aan de 'kralenketting 2003'. Allerlei projecten brengen op deze manier cultuiu' wel heel dicht bij de mensen. Cultuur vind je bij de 'kralenketting' in het dorp, op de hoek van de straat. Een opsomming van de 'kra len' illustreert voldoende. - In Ouddorp start op 5 juli 'Boerenlandle ven op de kop van Goeree', een grootschali ge hoeveelheid activiteiten, vanuit het Oud- dorps museum en de tractorenclub. Naast de activiteiten is de uitgave van een boeren- landlevengids gerealiseerd. - In Goedereede komt op 21 juni voor de eer ste keer een verhalenverteller, die in de open lucht bewoners en gasten zal vermaken met 'Midzomemachtverhalen'. - In Dirksland kunt u gedurende de zomer maanden op 7 locaties ca. 120 kunstwerken bewonderen in een 'Rondje Kunst en Cul tuur'. - In Herkingen vindt op 27 juni een aantal activiteiten plaats onder de verzamelnaam 'Visbank'. - In Sorrrnielsdijk/Middelhamis kunt u op 3 oktober in de Rooms-Kathoüeke kerk naar de 'Nacht van Bach'. In Door middel van koorzang, orgelspel, powerpoint-presentatie en vertelling kunt u kennismaken met het leven en werk van J.S. Bach. - In Stad aan 't Haringvliet worden op 28 juni zo ongeveer alle dorpsbewoners betrok ken bij 'Stad aan 't Haringvliet is meer dan droog bróad'. Met o.a een tentoonstelling van alle hobby's, optredens van dorpsgeno ten met bijv. toneel, muziek, gymnastiek en een gezamenlijke maaltijd staat er een fan tastisch dorpsfeest te gebeuren. - In Oude-Tonge wordt op 30 augustus jong en oud samengebracht in een culmrele dag, die als thema heeft 'Oude-Tonge beweegt'. Van 13.30-17.00 uur gebeurt er van alles op de Kaai, in de Voorstraat en op het Bolbae- kenterrein. - In Ooltgensplaat wordt op het fort 'Prins frederik' en in het doip op 20 september een 'Franse Dag' georganiseerd. Op het fort kunt u bijvoorbeeld tijdens het bezoeken van een overzichtstentoonstelling een Franse solda- tenmaaltijd nuttigen die opgeluisterd wordt met Franse pianomuziek. In het dorp is een Franse markt en wordt in de Smidse samen met de Motte een tentoonstelling georgani seerd. - Eén kraal van de 'kralenketting' die niet specifiek aan een dorpskern verbonden is, is hel dit voorjaar opgerichte shanty-koor 'Op volle kracht'. Uit zo'n veertig kelen, en uiteraard ook uit volle borsten, klinken daar de zeemansUederen. De Stichting Podium is tevreden met de reacties op haar initiatief Culturele Kralen ketting. Acht van de veertien dorpskernen doen mee en er is nog een regionale kraal. De culturele diversiteit is groot en er zijn nieuwe contacten gelegd. De Culturele Kra lenketting lijkt daarmee inderdaad 'cultuur om de hoek' te gaan brengen en een verras sende kijk te gunnen op de culturele moge- Ujkheden van Goeree-Overflakkee. Meer informatie kunt u krijgen bij de diverse orga nisatoren en bij de receptie van het Diekhuus te Middelhamis. Met nog één ronde in het vooruitzicht gaat Theo Goedegebuur met 13 punten aan de lei ding. Ook al had hij in zijn wedstrijd tegen Verolme wel heel wat geluk, toch is het een knappe prestatie. Hij wordt met 12 punten op de voet gevolgd door Visbeen en Wolfert, die beiden met remise genoegen moesten nemen. Van Hoorn miste na een prachtige wedstrijd tegen Van der Veer de finishing touch. Lod der hield het tegen Dekker lang vol, maar verloor uiteindelijk. Jacobs had het tegen Du Pree gauw voor elkaar en Bijdevaate heeft de draad weer te pakken. De uitslagen: J. Visbeen - A. Doom1 - I D. Wolfert - J. Koppelman1-1 A. Verolme - M. Goedegebuur0-3 A. v.d. Veer - J. van Hoorn1-1 J. Lodder - J.A. Dekker0-3 J. Jordaan - J.A. Nipius3-0 B. du Pree - R. Jacobs0-3 H. Bijdevaate - M. Prins3-0 De laatste wedstrijd vindt a.s. maandag plaats in De Staver. Wie de einduitslag wil meemaken, dient dan aanwezig te zijn. In september van dit jaar start het nieuwe cursusseizoen van de Evange lische Toerusting School. De interker kelijke bijbelcursus die wordt aange boden is bedoeld voor iedereen die de Bijbel beter wil leren kennen, begrij pen en toepassen. Het doel hiervan is verrijking, verdieping en versterking van het geloofsleven. De landeUjke bijbelcursus van de stichting Evangelische Bijbelscholen draagt de naam Evangelische Toerusting School (ETS). Evangelisch wil zeggen dat het uitgangspunt van de ETS ligt in het onfeilbare en geïnspi reerde Woord van God. De kem van de bij belstudies is Jezus Christus zelf. Verschillen van dogmatische aard worden in de cursus niet benadrukt. De ETS staat open voor een breed publiek. Docenten en cursisten komen uit alle kerkelijke richtingen. Dit blijkt de cursus zeer ten goede te komen! Met toerusting bedoelt de ETS dat ze cursis ten wil helpen om de Bijbel te verstaan in deze tijd. Het Oude en Nieuwe Testament komen uitgebreid ter sprake. De boodschap die daaruit tot de lezer komt wordt steeds in verband gebracht met de huidige praktijk. De cursisten worden als christenen toegerust tot dienst en gemigenis in deze wereld. Het gaat om een school waarvoor geen voor op leidingseisen gelden. Eerbied voor de Bijbel is belangrijker dan leeftijd of maat schappelijke positie. De ETS heeft juist mensen op het oog die werken in het bedrijfsleven, het huishouden of de fabriek. Degenen die dat willen kunnen tentamens afleggen en na vier jaar een diploma in ont vangst nemen. Elk jaar kan er worden inge stroomd, omdat de cursus in een cyclus wordt gegeven. Als er door omstandigheden een les wordt gemist kan deze op een andere plaats in dezelfde maand worden ingehaald. De docenten zijn gekwalificeerde mensen die zich betrokken voelen bij de evangeUe- verkondiging. Zij zullen steeds proberen de lesstof zo begrijpelijk mogelijk door te geven. De inhoud van de cursus is verdeeld over vier cursusjaren, waarin alle bijbelboeken worden behandeld. Per cursusjaar wordt een afgerond programma van vier onderdelen aangeboden, te weten: De nadruk ligt bij dit onderdeel op het belui steren van Gods Woord. Elk bijbelboek van het Oude en Nieuwe Testament wordt in hoofdlijn besproken. Er wordt veel aandacht geschonken aan historische achtergronden, zodat de bijbelboeken in hun context worden begrepen. Ook worden moeilijke gedeelten besproken en wordt er getracht om een prak tische toepassing te m^en. De nadruk ligt bij dit onderdeel op het begrijpen van Gods Woord. De belangrijkste leerstellingen die vanuit de Bijbel tot ons komen worden besproken. Het gaat in dit cursusdeel over de Vader, de Zoon, de Hei lige Geest, de mens, de zonde, de verlossing, de gemeente en de eindtijd. Telkens wordt er met behulp van bijbelse gegevens een uit eenzetting gegeven van de leerstelling en gezocht naar de relevantie voor de huidige praktijk. De nadruk ligt in dit onderdeel op het bele ven van Gods Woord. Er komen veel prak tische thema's aan bod. Er wordt gesproken over het geestelijk leven, het gemeenteleven, het gezinsleven en het getuigend leven. Tel kens wordt rekening gehouden met de behoeften van deze tijd. De nadruk Ugt in dit onderdeel op het zelf standig beluisteren, begrijpen en beleven van Gods Woord. Er wordt een eenvoudige methode aangereikt om de Bijbel op verant woorde wijze te lezen en te actualiseren. De centrale vraag die wordt beantwoord luidt: Hoe kunnen we de bijbelse boodschap verta len naar ons dagelijks leven? In dit seizoen zullen ongeveer 1000 christe nen op 35 locaties in Nederland samenko men. In september zal er door de ETS ook een cursus in Middelhamis worden gestart. Op het hoofdkantoor kan een uitgebreide informatiebrochure worden aangevraagd. Telefoon: 0318-554466. Email: info@ebs- veenendaal.nl. Zie ook de website: www.ebsveenendaal.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 17